Bomaanslagen op gasstations werk van Palestij nen Bankrovers maken 80 mille buit Geertsema houdt pleidooi voor fusie in de IJmond Metaalstakers gaan nog door Atje Keulen in de vijfde rit Maar geen Winterspelen vindt Brundage meer, Verdubbeling Amerikaanse luchtvloot in Vietnam Twee Britse soldaten Sadat roept Japan erkent Bangladesj gewond mvnantha congres bijeen ri BULLETIN EL FATAH: In Amsterdam WETSONTWERP IN TWEEDE KAMER DRIE BEMIDDELAARS VANDAAG AAN DE SLAG AGENDA pagina 11 Verder in de krant HET WEER 62e JAARGANG NUMMER 83 DONDERDAG 10 FEBRUARI 1972 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... In Noord-Ierland ADVERTENTIES Autobedrijf KONING N.V. 3,60 Telefoon 1 64 79 GRATIS ADVIEZEN „Strategie uitstippelen” Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Disraeli: Regenachtig Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Klachten bezorging 18.30 tot 19 uur tel. 10519. Vlaams Jrweg,Haarlem.tei.24 32 83 voor TUINAANLEG en VERANDERING 2 3 3 omgeving 5, 6, 7, 8 6 9 ...11 11 11 13 ...13 ...15 ...15 15 17. 19 16 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ernstige gezichten van de representanten uit de IJmond en druk confererende Kamerleden kenmerkten vanmorgen in het gebouw van de Tweede Kamer de onzekerheid die bestaat ten aanzien van het al dan niet verwerpen van het wetsontwerp inzake de samenvoeging van de IJmondgemeenten. „De grootste samenvoegingsoperatie die ons land ooit heeft gekend”, aldus de Kamerleden. hazenberg Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 7,80 per maand, per kwartaal 22,65 (per post 25, Abonnement per jaar 89,85. Losse nummers 40 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur SACHERTAARTJE van 3,75 voor 2,95 EXPRESSOTAARTJE APPELGEBAK Bedreigingen BEIROET De Palestijnse guerrillagroep „Zwarte September” is ver antwoordelijk voor de aanslagen van zondag op twee aardgasstations van de Nederlandse Gasunie. Dat hebben zegslieden, die in nauw contact met die organisatie staan, meegedeeld. Het voorlichtingsbureau van de guer rillabeweging El Fatah in de Libanese hoofdstad Beiroet citeerde woens dagavond in zijn dagelijks bulletin deze zegslieden. De groep zegt de aan slagen gepleegd te hebben omdat de Nederlandse Gasunie gas levért aan Israel. Een woordvoerder van de Gasunie noemde dit „een Indianenver haal”. Het zou theoretisch mogelijk zijn om Israel gas in vloeibare vorm te leveren. De Gasunie levert echter geen gas aan Israel. h Umuider Courant Zij maakten zou Libanees blad dat (Zie verder pagina 4 en 15). official dealer VRIJDAG en ZATERDAG als reclame m. heerlijk i (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Op de dag dat Alle vrouwen zouden moeten trou wen, en geen enkele man. Bloemstraat 34, IJmuiden ShowroomVechtstraat 2 TeL 15141 TeL 11001 Verwachting van het K.N.M.I. tot vrij dagavond er gen in Hamburg en van ongeveer TOKIO (AFP). Japan heeft Bangla desj erkend. Dit is vanmorgen meegedeeld door de Japanse minister van Buitenland se Zaken, Takeo Fukuda. Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Uit stad en Kennemer Kruimels U it wijzer Beeldverhalen Weerrapporten Popsien Kunst Radio en tv Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Sport Luidsprekers Deze krant bestaat uit twintig pagina’s BELFAST, (Reuter). Bij Coalisland in het Noordierse graafschap Tyrone zijn vanochtend vroeg twee Britse soldaten ernstig gewond toen zij een wegversper ring wilden opruimen. Ze trapten op een mijn. PEKING. (AFP) Binnen vijf maan den za. China voor het eerst een interna tionale luchtlijn op Europa openen, zo wordt in Peking vernomen. De lijn loopt via Pakistan, Iran en Turkije naar het eindpunt, de Roemeense hoofdstad Boeka rest. De luchtverbinding is mogelijk ge worden door een akkoord dat China on langs met Roemenië sloot. Prof. Albeda is hoogleraar in de sociale wetenschappen aan de Economische Hoge school in Rotterdam, de heer Coppes is directeur van de NV Perscombinatie te Amsterdam en de heer Wijkstra is direc teur van de NV Centrale Levensverzeke- ringsbank in Den Haag. Alle drie zijn afkomstig uit een van de drie vakcentra les, prof. Albeda uit het CNV, de heer Coppes uit het NKV en de heer Wijkstra uit het NW. Veel bewolking met plaatselijk regen en vanavond en vannacht mogelijk nog mist in het noor den en oosten van het land. Ma tige tot vrij krachtige wind uit zuid tot zuidwest. Minimum temperaturen ongeveer 2 graden, maxima morgen rond 8 graden. Mil bediening Kjtulncentrunu M CAIRO (AP). President Anwar Sadat van Egypte heeft besloten het nationale congres van de Arabische Socialistische Unie in bijzondere vergadering bijeen te roepen om de „Egyptische strategie in de volgende belangrijke fase” uit te stippe len. Dit meldt vandaag het Egyptische blad „Ai Achram” gerekend. Terecht, want het werd een duel tussen Rusland en de VS. De Amerikaan se Ann Henning zestien jaar „ver pletterde” de Russische hoop op eindelijk dan een gouden plak bij het schaatsen. Haar overmacht op Krasnova en Titova tweede en derde, was zo groot, dat zij het zich kon permitteren, rustig voorrang te geven bij de kruising en toch nog de snelste tijd te maken. Ze mocht na een protest over die kruising overrijden en deed het toen dunnetjes over. Het werd een soort ereronde.Elly van de Brom eindigde als tiende en Trijnié Rep als twintigste. Ard Schenk, die gisteravond op Schip hol zodanig door fans werd belaagd, dat hij door de politie in bescherming moest worden genomen, kon vanochtend, samen met zijn coach en ploeggenoten, niet on tijd van Schiphol vertrekken weffens mist De ploeg gaat zich in Noorwegen voorbe reiden op de wereldkampioenschappen. Met dit laatste haakte Brundage weer in op zijn stokpaardje dat de meeste skiërs professional zijn en dus niet zouden mogen deelnemen aan de Olympische Spelen. Over de ontvangst, die Kar) Schranz in Wenen bij zijn terugkeer uit Sapporo te beurt viel, zei Brundage het 'olgende: „Dat Oostenrijkse ministers zich uitsloven om Schranz te verwelkomen bewijst dat sport in dit land een politieke zaak is. Overigens houden wij, het IOC er niet van dat een Oostenrijkse minister zich wendt tot collega’s in andere landen met het voorstel de organisatie van de Olympische Spelen over te nemen. Nee. dat staat ons helemaal niet aan”. Voor Nederland waren er geen medail les in ontvangst te nemen na de schaats- race op de 500 meter. Het werd een desillusie in dien zin, dat de beste Neder landse rijdster Atje Keulen-Deelstra pas op de zesde plaats kwam. Op een plaats op het erepodium was tevoren niet SAPPORO. Atje Keulen-Deelstra start morgenochtend op de 1000 meter in het vijfde paar tegen de Noorse Sigrid Sundby. Elly van de Brom komt in de tiende rit uit tegen de Canadese Gayle Gordon en Trijnie Rep vindt in de zes tiende serie de Zweedse Sylvia Filipson tegenover zich. Gemaskerd sprongen de K.V.P. en P.v.d.A. zouden, zo fluisterde men, de Kamerleden uit Straatsburg wil len laten overkomen daar de stemverhou ding woensdagavond nagenoeg gelijk was. Eén of twee stemmen zouden de schaal kunnen doen doorslaan naar welke kant dan ook. De werkgevers hebben zich bij monde van de heer A. Prins met de bemiddeling akkoord verklaard, mits er alleen gespro ken wordt over 1973 en 1974. Aan de cao die nu in concept gereed ligt wil hij niet meer laten tornen, Groenevelt van de In- SAPPORO. De prestaties van Ard Schenk, Marie-Therese Nadig, Beatrix Schuba en vele anderen laten Avery Brundage, de 84-jarige miljonair-voorzit ter van het IOC, steenkoud. Terwijl op de bers Teine, in de ijshal Makomanai en op de vlakte Bik Kakomanai de aipineskiërs, de ijshockeyers en de Noordse langlopers ziel in het zweet zwoegden. ve-klaarde de absolute monarch van het Olympische rijk, dat d Winterspelen niet meer ge houden zouden moeten worden. „Omdat ze niet universeel zijn en altijd berstens vol schandalen zitten”. „Er zijn bijna 600 miljoen dollar ge spendeerd aan tien dagen wintersport met niet meer dan 1500 atleten. Slechts vijf tien landen hehben op alle nummers inge schreven. De afvaardiging van de Filinnij- nen bijvoorbeeld bestond uit twee skiërs.„Dan zijn er altijd nog de problemen van het weer, de accommoda ties en de skiërs”. gebieden van ons land, een der pijlers van de welvaart, waar een krachtig bestuur noodzakelijk is, zei hij. Verwerpt men het voorstel tot samenvoeging dan laadt de Kamer zich een zware verantwoordelijk heid op de schouders. Het betekent de voortzetting van de huidige situatie. Er is niets ergers dan het' laten voortbestaan van de onzekerheid, aldus de bewindsman. Ook bij gewestvorming heeft men een krachtige gemeente nodig in dit gewest. Zo’n gemeente is de voorgestelde nieuwe gemeente IJmuiden. Bij het ter perse gaan van onze krant was de minister nog aan het woord. (Zie verder pagina 5). Een onbekende heeft in de nacht van dinsdag op woensdag tweemaal Hugo van Rhijn verslaggever van NCRV’s actualitei tenrubriek „Hier en Nu” thuis opgebeld en gedreigd, dat als de nieuwsvoorziening drie bemiddelaars met de metaalwerkgevers en de zes bonden om de tafel gingen zitten om een eind te maken aan de conflicten en de onrust, zjjn de stakers in de Rijn mond opnieuw actief geweest. Bij Verol- me Rozenburg werd de poort bezet en het overige personeel buitengehouden. Ook bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij, Wilton Fijenoord en Gusto gingen de acties door. De stakers zijn van plan pas weer aan het werk te gaan als de bemid deling tot resultaten leidt. Op verzoek van de voorzitters van de drie vakcentrales: Ter Heide (NW), Mer tens (NKV) en Lanser (CNV) traden van daag als bemiddelaars op prof. W. Albeda, drs. Th. Coppes en R. Wijkstra. De bemid delaars zijn afkomstig uit de vakbewe ging. Een van hen is nu hoogleraar, de andere twee zijn op dit moment werkge vers. Na uitvoerig door alle partjjen over het conflict te zijn geïnformeerd zei mi nister Boersma van Sociale Zaken dat hij goede hoop heeft op het welslagen van de bemiddeling. dustriebond NW wil dat wel. Hij wil voor 1972 nog geregeld hebben dat er o.m. een onbegrensde prijscompensatie komt. Groenevelt, gisteren door Prins van het vertellen van leugens en halve waarheden beschuldigd, zei dat niemand naar zijn mening voorwaarden mag stellen bij deze bemiddelingspoging. Partijen konden het blijkbaar niet laten om vlak voor de bemiddelingspoging nog even front tegen- elkaar te maken. Inmiddels is het de vraag of de wilde stakingsacties, die giste ren scherper waren geworden en zich hier en daar hadden uitgebreid, vandaag zullen ophouden. Bij de scheepswerf Gusto heb ben de stakers al laten weten dat ze doorgaan totdat de bemiddeling tot resul taten leidt. Een vierde vliegdekschip zou voor vertrek naar Vietnam in de V.S worden gereedgemaakt. De verloven van de beman ning zijn ingetrokken. De B-52 bommenwerpers die gewoonlijk zijn ingericht voor het vervoer van kern bommen en die een bommenlast van dertig ton elk kunnen meevoeren, worden veel vuldig gebruikt voor luchtaanvallen op de Ho Tsji Minh-route tussen Laos, Vietnam en Cambodja. De uitbreiding van de luchtvloot komt na herhaalde berichten over een op handen zijnd Noordvietnamees offensief in Zuid- Vietnam. In de Verenigde Staten wordt druk ge speculeerd over een mogelijke grootscheep se hervatting van de bombardementen op Noord-Vietnam. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie zei hierover dat hervatting mogelijk het geval zou zijn als de tegenstander zijn verwachte offensief begint. Veel hing af van de verdediging van het wetsontwerp door minister Geertsema van Binnenlandse Zaken vanmorgen. De bewindsman deed dat uitvoerig. Hij begon met te wijzen op de slechte bestuurlijke verhouding in de IJmond waar Beverwijk en Heemskerk diverse provinciale plannen hebben doorkruist door de belangen van hun eigen gemeente primair te stellen en niet die van het IJmondgebied. Ook op het terrein van de ongevallendienst, brandweer en politie is geen eenheid. Een ramp zou in dit gebied daardoor fataal worden, aldus de minister. De IJmond is een van de belangrijkste De Egyptische president heeft in het verleden het nationale congres dat be schouwd wordt als het hoogste politieke lichaam in het lend, steeds bijeengeroepen als hij steun zocht voor een belangrijk besluit. Het congres is verleden jaar juli voor het laatst bijeen geweest. Toen verklaarde Sadat dat hij ,1971 niet voorbij zou laten gaan zonder dat de Arabisch-Israelische crisis, al was het ten koste van een miljoen Egyptische martelaren, zou zijn opgelost” van 3,75 voor 2,95 6 in een doosje van 3,90 voor DUS NAAR Een gedeelte van de protestoptocht op het Binnenhof in Den Raag, georganiseerd door de actiecomités „Drie in één, neen" en „Vrij Heemskerk”. ,Xxl XVXvJXlClX X Ci XJ1MUXXW0 relaties heeft met Arabische organisaties, schrijft vandaag dat de organisatie nog een derde operatie heeft uitgevoerd die zal worden onthuld als de commando’s hun basis veilig hebben bereikt. Het blad schrijft dat de derde operatie in het bijzonder Amerikaanse belangen betreft. OMAHA (Reuter). De Verenigde Sta ten hebben hun luchtvloot in Indo-China de afgelopen 24 uur meer dan verdubbeld. Dit bleek vandaag uit uitlatingen van de woordvoerder van het Amerikaanse mini sterie van Defensie en goedingelichte krin gen in Washington Drie vliegdesscbepen twee meer dan enige tijd geleden kruisen nu in de Golf van Tonkin ter hoogte van Noord- Vietnam. Ongeveer tachtig reusachtige B-52 bommenwerpers zijn gestationeerd op ba ses in Thailand. Dat zijn er dertig meer dan voorheen. In het bulletin wordt voorts gezegd dat de „Zwarte September” ook de hand heeft gehad in de aanslagen op een Hamburgse machinefabriek en een Esso-tank. De Westduitse politie vermoedde al dat verband bestond tussen de bomaansla- die in Ommen en Ravenstein. Ook zocht zij naar een even tuele samenhang met de moord op vijf Jordaniërs bij Keulen. over de sabotage aan de gasstations niet zou worden stopgezet, woensdag een wil lekeurige politieman in Nederland zou worden neergeschoten. Zondagavond wa ren reeds een verslaggever van de Volks krant in Eindhoven en de districtscom mandant van de rijkspolitie in Den Bosch, kolonel Offermans, telefonisch met de dood bedreigd wanneer de nieuwsvoorzie ning over de sabotagedaden in Ommen en Ravenstein niet zou worden gestaakt. De heer Van Rhijn heeft het tweede telefonische dreigement op een bandrecor der opgenomen. Volgens de heer Van Rhijn waren beide bedreigingen van de zelfde man. Woensdagochtend zei de on bekende letterlijk:„U heeft de nieuwsbe richten niet gestopt. U moet de conse quenties aanvaarden. Vanavond vóór acht uur valt die commandant van de rijkspo litie”. Deze opname is gisteren woensdag tweemaal door de NCRV-radio uitgezon den en ’s avonds door het televisiejour naal. Inmiddels is gebleken, dat een soort gelijk telefoontje maand:, vond ook bij Cees van Drongelen, verslaggever van AVRO’s Televizier, is binnengekomen. De districtscommandant van de rijks politie is niet geschrokken van de her haalde bedreiging tegen zijn leven. Ook woensdagmorgen is hij door een onbeken de opgebeld die zei dat het hem zijn leven zou kosten als er nog meer feiten bekend gemaakt worden die de overvallers van de Gasunie niet welgevallig zijn. Volgens kolonel Offermans komen der gelijke anonieme dreigementen bij elk onderzoek voor. „Meestal heeft men te doen met lieden die paniek willen zaaien”. Voor alle zekerheid worden hij en zijn huis bewaakt. „Al Moharrer”, een en alle drie gewapend bandieten vermoedelijk Marokkanen het bankkantoor in. Ver scheidene keren vuurden zij met hun wapens, maar niemand werd geraakt. Eén van de rovers sprong over de balie en dwong de kassier geld te geven. Met een renden zij naar buiten waarna zij in een auto wegstoven. Deze auto, die eerder in de morgen was gestolen, werd korte tijd later terugge vonden niet ver van het beroofde bank kantoor. Een deel van de'vermommingen die de mannen hadden gebruikt, lag er nog in. (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM. Drie jongemannen hebben vanmorgen een overval gepleegd op het bijkantoor van de Amsterdam- Rotterdam Bank in het oude westen Amsterdam. ƒ80.000 buit.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 1