Steeds meer clandestiene treinreizigers Tweede Kamer versterkt positie van huurders Gemeenten doen niets voor milieubeheer Eis tegen soldaat 10 jaar en onvoorwaardelijk tbr Waarschuwing tegen gasgeisers 'keukens l ROCES II SEN^en feeRLUh r- Voorstel fors geamendeerd Utrecht tegen illegaal ontgronden 4 i eisen Nu eindelijk ook eens een’zakenlunch’ voor u, mevrouw! NS ZINT OP MAATREGELEN Prof. dr. G. J. Lambooy: Belgische agenten doodgeschoten s UTRECHTS ENERGIEBEDRIJF BEZORGD I Regering steunt onderzoek O* Bezorgdheid bij personeel Limburgs Dagblad smeerpijp üft_ DRIEDUIZEND HANDTEKENINGEN VOOR BOEKOVSKI AFSTELLING i t DONDERDAG 10 FEBRUARI 1972 2 DC (Van onze correspondent) niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM Verontwaardiging over niet-goedkeuring subsidie voor koffie-actie ser tenminste één keer per jaar door vakmensen te laten schoon maken en controleren en te zorgen voor voldoende luchttoevoer. trtrDCCDtrDD^O c UTRECHT Het gemeentelijk energie- en vervoerbedrijf in Utrecht heeft woensdag in een op vallende advertentie die meer dan een kwart van de voorpagina’s van de Utrechtse dagbladen in beslag nam gewaarschuwd tegen het ge bruik van onvakkundig geïnstal leerde geisers en van geisers in on voldoend geventileerde ruimten Aanleiding is het feit, dat de afge lopen week in Utrecht drie mensen bij het douchen door verstikking om het leven zijn gekomen. Het GEVU zegt dat het zelf sleutelen aan gasinstallaties levensgevaar lijk is. Het dringt er op aan de gei- UTRECHT Het aantal trein reizigers, dat zonder kaartje reist, is de laatste vijf jaren verdubbeld en neemt de laatste tijd zo toe, dat de NS zich beraadt op maatregelen. Al leen al op grond jvan de gevallen waarin reizigers bij controle tegen de lamp liepen, waar het ook dan voor de spoorwegen niet mogelijk bleek het geld direct of indirect te incas seren, staat vast dat de NS in 1970 een schadepost van f 61.000 en in 1971 van f 85.000 heeft geleden. 4 Qt 1 ft Exacte cijfers over de aantallen clan- (Van onze parlementaire jedactie) (Van onze correspondent) WW ADVERTENTIE voor u klaar.Kosteloos. UNCTAD-strategiegroep, 5 zzw W, i: "1 '.’4 van naar De redactie van het blad heeft woens dag in een ander telegram aan de com missarissen verzocht binnen twee weken te komen tot instelling van een redactie raad met reële bevoegdheden op grond van een in overleg uit te werken redac tiestatuut. DEN HAAG. De rijksscholengemeen- schap in Lochem heeft woensdagmiddag drieduizend handtekeningen aangeboden aan het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag. De handtekeningen zijn het gevolg van een actie van de scholen gemeenschap, die „verontwaardigd” was over het in de Sovjet-Unie gevoerde pro ces tegen de schrijver Vladimir Boekovs- ki, die resulteerde in een veroordeling tot twaalf jaar. Vliegtuigwrak In Rilland Bath in Zeeland zijn twee bommen gevonden, elk van 250 kilogram De mijnopruimingsdienst, die de bommen demonteerde, trof in de grond het wrak van een vliegtuig dat daar waarschijnlijk in 1943 is neergestort De rechter wijst het verzoek om een verhoging van de huurprijs af voor zover het is gegrond op verbeteringen, die door de huurder zijn aangebracht. De Tweede-Kamerleden Van der Spek (P.S.P.) en Ter Beek en Pronk (beiden P.v.d.A.) hebben minister Boertien intus sen vragen gesteld over deze kwestie. UTRECHT. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben opdracht gegeven te on derzoeken of en in welke omvang de zuide lijke Vinkeveense plas illegaal wordt ont- grond. Het gaat hier om de zogenoemde vervening, waarbij vaenaarde en slik wor den verwerkt tot teeltaarde. Gedeputeerde Staten zijn van mening dat de nieuwe Ontgrondingswet var. 1 september 1971 ook van toepassing is op de verveningen. Die verveningen vielen vroeger onder Verve ningenwet. Voor nieuw te beginnen of na 1 septem ber van het vorig jaar aangevraagde ver veningen zal krachtens de wet vergunning moeten worden gevraagd van het provin ciaal bestuur. Verveningen die op 1 sep tember 1971 al in uitvoering waren, vallen buiten die bepaling. Volgens het Vinkeveens actiecomité zal ontzanding ernstige gevolgen hebben voor de waterkwaliteit van de zuidelijke plas, die momenteel zes tot acht meter diep is. Dl ling: tiev van gen van com lutti dipl dat pikï H de wor het drul miss i daj doe' zoal geei Ont wijl woi tiev O le met eini De rin( aan hee ster ter, gee mei te con flic gee sle< rin; vie wo: WO' gee kri; ter kac dai an< len ter er h< re v; ha ra st; hc vc ve dc D( le: he he zii de ril st DEN HAAG. De jongerenorganisaties van de A.R.P., de C.H.U., en de K.V.P. zijn verontwaardigd over het besluit van de regering geen goedkeuring te verlenen aan de subsidie van 9.500 die de Natio nale Commissie Ontwikkelingsstrategie waarvan prins Claus voorzitter is aan de koffieactie van het Angolacomité heeft gegeven. „Dit besluit draagt niet bij tot de geloofwaardigheid van het regeringsstand punt, dat zij tegen rassendiscriminatie en koloniale onderdrukking is,” aldus de jon gerenorganisaties. Zij vragen de Kamer fracties van A.R.P., C.H.U. en K.V.P. de regering te bewegen het besluit te herzien. van Justitie,1 mr. F O. Leusink, schatte bij die gelegenheid de jaarlijkse derving aan inkomsten voor de NS op 40- tot 50.000 gulden, maar uit de NS-cijfers blijkt, dat dit veel hoger is. De schatting van de offi cier dat 40 percent van alle reizigers die zonder plaatsbewijs de trein instappen niet door de conducteur wordt gesnapt, laat de NS volledig voor diens rekening. De UNCTAD-strategiegroep, waarin zestien actiegroepen zijn verenigd, is ver baasd over de motieven van minister Boertien om geen goedkeuring te verlenen aan de subsidie. Bij de berekening van de opzegter mijn wordt de tijd, waarin de huurder in het huis heeft gewoond, meegeteld. Geschat wordt dat in één op de vijftig treinen een reiziger zonder kaartje wordt aangetroffen. Bij 4.000 treinen per dag zijn dat er 80. Bij een gemiddelde treinbezet- ting van 100 personen, zou het betekenen dat één op de 5.000 reizigers geen kaartje koopt. Treinreizen zonder geldig kaartje komt het meest voor op korte afstanden. Op langere afstanden, evenals in de eerste klasse, maakt de normale controle door de conducteur het clandestiene reizen te ris kant. Andere wijzigingen die werden aange bracht zijn: De opzegging moet geschieden bij deur- waardersexpkrit of aangetekende brief on der vermelding van de gronden op straffe van nietigheid Een andere veel gemaakte fout is dat de aardgasgeiser niet goed is afge steld, zodat er te veel gas uitstroomt. Juist bij de extra aansluiting van een eigengemaakte douche wil men de aardgasgeiser te hard laten werken en Reizigers, die zonder plaatsbewijs wor den aangetroffen, krijgen gelegenheid als nog te betalen. In 1970 had NS op die ma nier 115.000 gulden aan uitstaande vorde ringen. Daarvan kwam 54.000 binnen. Ook inmenging van de spoorwegrecherche kon van de overgebleven 61.000 maar een heel klein gedeelte in het spoorweglaatje brengen. Gefingeerde namen en adressen waren daarvan de voornaamste oorzaak. In 1971 moest er f 136.000 nabetaald worden door in verzuim gebleven reizigers, maar van dat bedrag kwam maar f 51.000 bin nen. Geregeld komen via de spoorwegrecher che clandestiene reizigers voor de kanton rechter terecht. De Tïelse kantonrechter heeft dezer dagen (dinsdag) zo’n reiziger, een inwoner van Eersel, conform de eis tot een boete van f 50 veroordeeld. Officier In alle ziekenhuizen worden geregeld patiënten opgenomen met een koolmon- oxyde-vergiftiging tengevolge van het verkeerde gebruik van een aardgasgei ser, juist bij het douchen. Het vaakst op vrijdag, zaterdag en zondag. Tijdens het douchen worden zij overvallen door het verraderlijke gas. Terwijl ko lendampvergiftiging door kolenhaarden en kachels afneemt, omdat er steeds minder in gebruik zijp, blijkt de aard- gasgeiser bij verkeerd gebruik even gevaarlijk te zijn. Dit zei vanmorgen de Amsterdamse hoogleraar in de economische geografie prof. dr. J. G. Lambooy, in de jaarvergade ring van het Verband van Verenigingen van Anti-Revolutionaire Gemeente- en Provinciebestuurders. Hij gaf zijn gehoor U bent gast in de Monke Keuken! gebruik door zijn echtgenote, danwel door bloed- of aanverwanten jn de rechte lijn en in de eerste graad. Huurders die worden opgezegd om de doorstroming te bevorderen, mogen ook de rechter inschakelen, ook al krijgen ze andere passende woonruimte aangeboden. De Kamer aanvaardde het nieuwe huur recht tenslotte met alleen de stemmen van de C.P.N. tegen. vergeet men dat een juiste afstelling noodzakelijk is voor de veiligheid. Wanneer er dan ook nog onvoldoende of geen ventilatie in die ruimte is, komen de ongelukken. Gebrek aan zuurstof telt dan extra zwaar. een aantal adviezen voor een effectief milieubeheer door gemeenten en provin cies, zoals bevordering van het openbaar vervoer in grote gemeenten en stadsgewes ten door concentratie van de werkgelegen heid en de woningbouw, regionale organi satie van de vui’verbranding, en voorlich ting door gemeenten en gewesten over milieubeheer, omdat de vervuiling groten deels een zaak van burger is. De hoogleraar noemde met name het vast en vloeibaar huisvuil, de geluidshinder, het overmatig watergebruik en het gebruik van verkeer de wasmiddelen. Een grote stap tegen de geluidshinder zou volgens hem het verbieden van be paalde routes voor auto’s en bromfietsen zijn. Hij noemde de saaiheid een van onze grootste milieubedervers. „Saaiheid wordt meestal bevorderd door fantasieloze ge meentebestuurders, die geloven in deskun digen. Gemeentebestuurders dienen des kundigen uit te dagen om schijnbaar on mogelijke dingen te bedenken. Die zijn dikwijls niet eens duur”, meende prof. Lambooy. w voorwaardelijke van de regering. HEERLEN. - De ondernemingsraad van het Limburgs Dagblad heeft geëist vanaf heden nauw betrokken te worden bij „ieder overleg, verband houdend met de mogelijkheid van fusie of structuur wijziging van het Limburgs Dagblad". In een telegram aan de raad van com missarissen eist de ondernemingsraad vóór volgende week donderdag volledige ope ning van zaken over de huidige en de toekomstige situatie van de onderneming. Vooral wil de raad alles weten over het aspect van de werkgelegenheid. Ook de Nederlandse Vereniging van Journalisten, de Nederlandse Katholieke Grafische Bond en de Unie van Beambten en hoger personeel hebben een telegram naar de raad van commissarissen ge stuurd. Zij eisen een gesprek met de commissarissen. Om u in onze gastvrije sfeer te onthalen, bieden wij u een keuze aan uit diverse salades en sandwichesen vanzelf sprekend is de koffie klaar. Wanneer er géén of onvoldoende ventilatie is, betekent dat een onvol doende hoeveelheid zuurstof, zodat er bij de verbranding van het aardgas tóch te veel koolmonoxyde ontstaat Een aantal jaren geleden hebben de spoorwegen vliegende ploegenconducteurs uitgezonden, die systematisch treinen uit kamden. In verband met de kosten en een tekort aan conducteurs is men daarvan af gestapt, maar het is niet onmogelijk dat in het kader van noodzakelijk gebleken ver scherpte controle in de trein, toch weer tot dergelijke maatregelen wordt overgegaan. Nieuw Rode-Kruisschip. Zaterdag zal op de werf van de Arnhemse Scheepsbouw Maatschappij dt kiel worden gelegd voor het nieuwe Rede Kruis-hospitaalschip „J. Henry Dunant”. Tijdens de actie ,Shlp Ahoy’ in oktobei 1970 heeft de Nederlandse bevolking 7,8 miljoen voor dit schip bijeengebracht. Binnen zeven maancen na de kiellegging zal de tewaterlating plaatshebben waarna de overdracht var het schip in januari of februari 1973 kan geschieden. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft zich gisteren akkoord verklaard met het nieuwe huurrecht voor de geliberali seerde gebieden. Minister Van Agt (Justi tie) wist zijn voorstellen hoewel fors geamendeerd over de eindstreep te krijgen, waardoor de positie van de huur der aanzienlijk werd versterkt. De Kamer schrapte de bepaling dat de kantonrechter alleen in geval van bijzon dere gezinsomstandigheden een opgezegde huurovereenkomst zou mogen verlengen door met grote meerderheid een amende- ment-Wieringa (P.v.d.A.) te aanvaarden, waarin de rechter wordt gemachtigd on der alle omstandigheden de belangen van beide partijen tegen elkaar af te wegen. Tegen verklaarden zich V.V.D., S.G.P., G.P.V. en de heren De Jong en Koekoek. De rijksscholengemeenschap had 450 scholen aangeschreven met als resultaat drieduizend handtekeningen van mensen, die het ook niet eens bleken te zijn met de veroordeling van de Rus. K.V.P., A.R.P. en DS’70 hun steun voor dit amendement hadden teruggenomen. De drie regeringspartijen deden dat onder druk van bouwminister Udink, die door het amendement zijn plannen tot huur- aanpassing en invoering van individuele huursubsidies doorkruist zag. De drie regeringsfracties legden zich neer bij een tussenvoorstel van minister Van Agt om de huurder, die wordt opge zegd omdat hij huurverhoging niet kan of wil betalen, nog drie jaar na afkondiging van de liberalisering de gelegenheid te geven de rechter in te schakelen. Op deze wijze zijn volgens de minister schokeffec ten te voorkomen. Een voorstel van de heer Wierenga, om die termijn pas te laten ingaan bij het van kracht worden van het nieuwe huurrecht, werd verwor pen. Daardoor zal het huurregime in de vrije gebieden niet worden doorkruist en heeft de bepaling in feite alleen effect voor de nog te liberaliseren gebieden. Vóór het nadere voorstel van de heer Wierenga waren alleen de linkse partijen alsmede drie leden van de A.R.P. De K.V.P.’er Hazekamp waarschuwde echter, dat de plannen van minister Udink tot invoering van een nieuw op het inkomen gericht huursubsidiestelsel mede op de belangen van de huurder zullen worden getoetst. Zowel de auditeur-militair, die acht jaar en onvoorwaardelijke terbeschikkingstel ling geëist had als de soldaat ging in beroep. De raadsman mr. C. Winters stelde dat de soldaat niet de koelbloedige moorde naar is zoals hij vaak geschetst is, maar een eenzame figuur zonder vrienden, in de steek gelaten door de samenleving. De advocaat-fiscaal, mr. F. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, had de soldaat afgeschilderd als een man die in Knokke in zekere mate koelbloedig had gehandeld en slechts verminderd toerekeningsvat-' baar was toen hij de dodelijke salvo’s op de Belgische politiemannen afvuurde. Mr. Van Voorst keerde zich tegen het rapport van de psychiatrische observatie kliniek in Utrecht, waarin geconcludeerd wordt da>t de soldaat op dat moment ternauwernood toerekeningsvatbaar was en bij de diefstal van auto’s en munitie in verminderde mate. Deze beoordelingenen vormden de be langrijkste strijdpunten tijdens het proces. Over de feitelijke gebeurtenissen waren geen meningsverschillen. De soldaat schreef zijn reactie in Knok ke mede toe aan het optreden van de politiemannen. De advocaat-fiscaal stelde daar met nadruk tegenover dat de politie geen enkel verwijt treft. De raadsman achtte wel een onvoor waardelijke terbeschikkingstelling gebo den, maar een langdurige gevangenisstraf van tien jaar vond hij niet op zijn plaats. Op 1 maart wijst het gerechtshof arrest. Aardgas bevat, in tegenstelling tot het vroeger gebruikte stadsgas, dat grotendeels uit giftige koolmonoxyde bestaat, voornamelijk methaan, 81 per cent. Maar toch kan door aardgas de gevreesde koolmonoxyde- of kolen dampvergiftiging optreden, en dat is in de praktijk ook bij de meeste „aardgas natiënten” het geval. Tegen de vervening is door een Vinke veens actiecomité geprotesteerd. Dit actie comité verzet zich ook tegen de plannen van Bos en Kalis de zuidelijke plas te gaan ontzanden. Bos en Kalis heeft voor die ont zanding een vergunning aangevraagd bij Gedeputeerde Staten. Dit college heeft on langs de beslissing genomen die aanvraag te verdagen tot eind april. Minister Drees heeft met klem aange voerd, dat de overheid verder onderzoek naar mogelijkheden van de zuivering van industrieel afvalwater aan de bron nodig vindt, alvorens het te lozen via de perslei ding. Volgende week vertrekt de minister naar Bonn om zijn Westduitse ambtgenoot op de hoogte te stellen van de vorderin gen, die in Groningen reeds gemaakt zijn Vooral van Westduitse zijde is er veel aandrang uitgeoefend om het water vóór lozing op het Eems-Dollardestuarium eerst zoveel mogelijk te zuiveren. Nou jazakenlunch. Wij willen u gewoon eens op een smakelijke manier kennis laten maken met de Monke keukens. U met uw man of vriendin ras de keukens in.....meteen aan lunch of snack, Even helemaal gast rijnin onze showroom. Dat wilt u vast een keertje meemaken! Geopend van maandag t/m zaterdag (Amsterdam maandags gestoten) De heer Wierenga trok zijn voorstel in om elke huurverhoging boven de 15 per cent, die door de huurder niet wordt geaccepteerd en die tot opzegging leidt, door de rechter te laten beoordelen, nadat De rechter wijst een verzoek om verlenging van de huurovereenkomst af, als de eigenaar kan aantonen dat hij het huis nodig heeft voor eigen gebruik of Woensdag is in Den Haag voor het ministerie van Buitenlandse Zaken gedemonstreerd tegen de gevangenis straf die de Russische schrijver Boe- kovsky in de Sovjet-Unie heeft ge kregen. Eén van de demonstranten was voor het ministerie in een kooi gaan zitten. De betogers hadden spandoeken met leuzen bij zich. Deze luidden onder meer: „Wij eisen een officieel protest”, „Wij wensen een eerlijk proces”, „De misdadiger is niet degene die de vuile was buiten hangt, maar degene die de was vuil maakt” en „Voor de rechten van de mens”. Bij zo’n onvoldoende ventilatie en het ontbreken van een goede afvoer der rookgassen komen ook alle andere ver- brandingsprodukten van het aardgas in de kleine ruimte, waar de douche is aangebracht, of in de keukenatmosfeer terecht. Behalve koolmonoxyde zitten er in die verbrandingsprodukten ook allerlei stoffen, die in een te grote hoeveelheid giftig voor ons lichaam zijn. DEN HAAG De advocaat-fiscaal by het Hoog Militair Gerechtshof heeft giste- ren tien jaar gevangenisstraf en onvoor- waardeljjke terbeschikkingstelling van de regering geëist tegen de 22-jarige soldaat, die in de nacht van 2 op 3 mei vorig jaar in het Belgische Knokke twee politiemannen De stuurgroep „veenkoloniaal afvalwa ter”, ingesteld door de commissie TNO voor onderzoek ten dienste van het mi lieubeheer, heeft in een woensdag ver schenen rapport om deze extra bedragen gevraagd. DEN HAAG. Luchtverontreiniging, waterverontreiniging en geluidshinder door het verkeer kunnen door een goede ge meentelijke ruimtelijke ordening sterk worden verminderd. Milieuvraagstukken zijn voor het grootste deel plaatselijke vraagstukken. Daarom gaan zij in de eer ste plaats het gemeentebestuur aan. De plaatselijke bestuurders hebben dat helaas niet waar kunnen maken. De gemeenten hebben in het verleden te veel de neiging gehad uit prestigeoverwegingen industrieën bevolking en verkeer aan te trekken zonder te zorgen voor een goed milieubeheer Tegen wetswinkeis. Het bestuur van „De Jonge Balie’ in Breda heeft zich uitge sproken tegen het „typische modever schijnsel” van de rechtswinkeltjes. Het bestuur vreest dat door het meewerken van advocaten aan allerlei vormen van rechtshulp die niet of niet behoorlijk worden gehonoreerd de overheid ,nog minder geneigd zal zijn vergoedingen voor toegeveegde raadslieden eindelijk eens op een acceptabele manier te ver hogen Ook de kwaliteit van de rechts hulp is er allerminst mee gediend” De krijgsraad in Arnhem veroordeelde hem op 3 november wegens doodslag, poging tot doodslag en diefstal van een mitrailleur, munitie en auto’s tot twaalf jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstelling DEN HAAG. De regering heeft zich bereid verklaard zes miljoen gulden be schikbaar te stellen voor de kosten van het verder onderzoek rond de problemen van de lozing van industrieel afvalwater Oost-Groningen via een persleiding het Eems-Dollardgebied. Tevens zal de regering bijna vier miljoen bijdragen voor het uitvoeren van het hiervoor beno digde biologisch programma. Dit heeft mi nister Drees van Verkeer en Waterstaat woensdagmiddag bekendgemaakt tijdens een persconferentie in Den Haag. doodschoot en twee anderen ernstig ver wondde. Na een klopjacht van bijna vier dagen werd hij aangehouden In de kazer ne in Ede, waarheen hij teruggekeerd was. Terwijl u’n hapje eet, kunt u praten met onze adviseur, die daar alle tijd voor neemt. Voor uw keukenproblemen en de oplossingen daarvoor. Monke keukens rijn er in 8 totaal verschillende typen én in 7 prijsklassen. Al vanaf fk L300,-. Neemt u ’n ruwe maatschets van uw keuken mee. Dan maakt onze keukenarchitect ter plaatse een offerte op tekening destiene reizigers worden door de Neder landse Spoorwegen niet gegeven. NS wil niet verder gaan dan de signalering van een verdubbeling over de periode 1966- 1971, die grotendeels aansloot op de gelei delijke afschaffing van de in- en uit- gangscontrole op de stations. J .Ju- y W ie V' e tMi Showrooms Vanderlinde fit, V. Amsterdam/ Weteringcircuit50-52/Tel.020-226823 RotterdamHeemraadsinge! 125/ Tel. OIO -258816 z w- T -

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2