Rede over buitenlandse politiek Miss Columbia bleek een man NIXON: VERWACHT NIET te zijn TE VEEL VAN KOMEND Prins Claus de koffie en BEZOEK AAN PEKING Indianen uit VS vragen erkenning Nieuwe schandalen in Frankrijk Na één dag van debatteren Meerderheid Bondsraad tegen verdrag met Sovjet-Unie Westduitse regering wil abortus beperkt toestaan PATRIA „Lin Piao nog in in leven” Aanslag op Cabora Bassa-dam in Formatiepoging van Andreotti mislukt Mozambique i I 3 Thieu Vraag Frans parlementslid Didier Julia: Schuld India-Pakistan Laster DONDERDAG 10 FEBRUARI 1972 ZOU PRESIDENT NIXON (Van onze redacteur in Bonn) ADVERTENTIE in )e aan (Van onze redacteur in Bonn) CSU-LEIDER STRAUSS :k m De Portugese militaire autoriteiten heb ben laten weten dat de aanslag is gepleegd door een kleine groep guerrillastrijders die met behulp van de plaatselijke bevolking het betrokken gebied wist binnen te ko men. CLEVELAND, (UPI). Een Indiaanse leider uit de Amerikaanse stad Cleveland (Ohio), Russell Means, heeft meegedeeld dat hü met vier andere Indianen een be zoek gaat brengen aan Noord-Vietnam om erkenning te vragen voor zijn volk. >r >n Kissinger zei voorts, dat Washington, ten tijde van de oorlog tussen India en Pakistan, over afdoende bewijzen beschik te dat India van plan was geweest om het in een bijzondere sociale of persoonlijke noodsituatie verkeren. Of dit wetsontwerp door het parlement wordt aangenomen, is inmiddels zeer de vraag. Gisteren heeft een groep Bondsdag- leden van de regeringspartijen SPD en FDP eveneens een eigen wetsontwerp ge presenteerd, dat onderbreking van zwan gerschap in de eerste drie maanden onbe perkt toestaat. ACAPULCO (AFP). „Miss Columbia” die tijdens een show in een hotel in de Mexicaanse stad Acapulco, de harten van vele bewonderaars had veroverd, is haar titel kwjjt. Means verklaarde dat Azië ervan door drongen moet worden „dat bij alle inter nationale betrekkingen met de Verenigde Staten rekening moet worden gehouden met de Amer.kaanse Indianen”. Op reis. Koningin Elizabeth van Engeland is met haar echtgenoot, prins Philip, en haar dochter prinses Anne per vliegtuig naar Bangkok vertrokken voor een reis van zeven weken door het Verre Oos ten. Naar Londen. De Portugese minister van Buitenlandse Zaken, dr. Rui Patricio, zal van 6 tot 10 maart een officieel bezoek brengen aan Londen. ’P w ►r P e le n n e e >i in ft ie i- :n n- ïr- ng n P- en an m- le- it- de >r- de tve ok Me e- es P m m o- le n. :al ior as, is. :e- e- en an it- bij fl ag Patria Maisk - zuiver plantaardige, energie gevende mals-biscuit. et >n k ►g in k De Chinese premier had over de ko mende besprekingen met president Nixon gezegd, dat de kwestie-Vietnam niet ter sprake zal komen. „Dit is een zaak tussen de Vietnamezen en de Amerikanen waar mee wij ons niet bemoeien”, aldus Tsjoe En Lai. Opvallend in de complete tekst over de Amerikaanse buitenlandse politiek is de nadruk die wordt gelegd op de militaire dreiging van de Sovjet-Unie. Hoewel pre sident Nixon in zijn radioboodschap zei, dat hij tot de conclusie was gekomen dat Moskou bereid was om „positieve stappen” te ondernemen in de richting van vrede, en dat daarom zijn bezoek aan de Sovjet- Unie opportuun was, zei dr. Kissinger dat er nu voldoende bewijzen waren dat de Sovjet-Unie nieuwe nucleaire wapens had ontwikkeld. Minister van Buitenlandse Zaken Scheel en ook bondskanselier Brandt hebben in het debat vergeefs geprobeerd de bezwa ren van de oppositie weg te nemen. Eén van de gematigde CDU-politici, minister- Pakistaanse leger te vernietigen en het westelijk deel van Kasjmier te bezetten. Hij zei dat de aard van deze bewijzen niet onthuld kon worden zonder „andere za ken” in het geding te brengen. Hij meen de verder, dat Moskou begin december vorig jaar bereid zou zijn geweest om ook een veto uit te spreken over de eventuele interventie van de Verenigde Naties in de Indo-Pakistaanse oorlog, en bovendien in het uiterste geval militaire maatregelen tegen China zou hebben genomen. BONN De meerderheid van de Bondsraad heeft, na een dag debatteren, gisteren haar bezwaren tegen de verdragen van Moskou en Warschau bevestigd. De Bonds raad is de Kamer van het Westduitse parlement waarin de regeringen van de deel staten z(jn vertegenwoordigd. De oppositie van CDU en CSU heeft hier een meerder heid van één stem. Dit was voldoende voor een voorwaardelijke afwijzing van de verdragen. (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON President Nixon heeft, in een radioboodschap over de buitenlandse politiek van de Verenigde Staten, er opnieuw de nadruk op gelegd dat de verwachtingen over zijn aanstaande bezoeken aan Mos kou en Peking niet te hoog gespannen moeten worden. BEIRA. (AFP). Leden van het Freli- mo het Bevrjjdingsfront van Mozam bique hebben bjj de stuwdam van Ca bora Bassa een vrachtauto die ontplof baar materiaal vervoerde, in de lucht la ten springen. Negen mensen onder wie vier burgers, kwamen om het leven en vijf werden gewond. BONN. De Westduitse regering wil abortus in de toekomst in bepaalde, dui delijk omschreven gevallen toestaan Gis teren is door het kabinet een wetsontwerp aangenomen waarin tiet praktisch volledi ge verbod van dit moment wordt vervan gen door een zogenoemde „indicatierege- ling”. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Het Parijse weekblad „Ca nard Enchainé” heeft gisteren voor een nieuwe verrassing gezorgd door nu weer eens een brief uit januari 1961 van de minister van Financiën Giscard d'Estaing aan de vergetelheid te ontrukken. Daarin beloofde hij de toenmalige Kamerpresi dent en huidige premier Chaban-Delmas dat hij het voor een grote vleesexporteur wel op een akkoordje zou gooien. tingen jegens Formosa zal handhaven. Naar de mening van Amerikaanse des kundigen bestaat de kans op een vreedza me oplossing tussen de twee China’s voor namelijk daarin, dat de opvolger van de 84-jarige maarschalk Tsjang Kai Sjek tot een akkoord met Peking geraakt, op grond waarvan het eiland onder de cen trale Chinese regering komt. Amerika zal zich, zoals uit Nixons verklaring blijkt, daar niet tegen verzetten. Adviseur Henry Kissinger zei in een aparte toelichting op Nixons boodschap (die in officiële vorm uit een document van 236 pagina’s bestaat), dat een regeling voor het Midden-Oosten ook een clausule zal moeten bevatten over een verminde ring van de Russische militaire aanwezig heid in het oostelijk deel van de Middel landse Zee. Kissinger zei, dat het streven ernaar is dat nóch de Sovjet-Unie, nóch de Vere nigde Staten „unilateriaal voordeel” zullen zoeken in dat gebied. Hij ging echter niet in op de vraag, of dit ook een punt zou uitmaken bij de algehele onderhandelin- gen over de crisis in het Midden-Oosten. President Nixon ging in zijn rede ook in op de recente kritiek op zijn Vietnam- beleid van de zijde van de Democratische kandidaten voor het presidentschap. Zon der de senatoren Muskie en McGovern met name te noemen, zei Nixon dat hij hun vaderlandslievendheid niet in twijfel trok, maar dat hij hoopte dat geen der kandidaten verklaringen zou afleggen die de vijand kunnen aanmoedigen om de oorlog tot na de verkiezingen voort te zetten. Een gerechtelijk onderzoek is tot nu toe echter nog niet ingesteld. Een verklaring is misschien dat de belastingambtenaren, die om politieke redenen genoodzaakt worden hun beroepsgeweten het zwijgen op te leggen, nu genoeg van die corruptie beginnen te krijgen. Vermoedelijk zijn zij het geweest die al deze, voor de gaullisti sche hoge heren zo compromitterende be scheiden aan de oppositiepers hebben uit gespeeld. Aan zwangerschap zal volgens deze re geling een eind kunnen worden gemaakt als het leven of de gezondheid van de moeder in gevaar is. Het zal bovendien toegestaan zijn als vrijwel zeker geen gezonde baby wordt geboren. Ook een zwangerschap, die het gevolg is van ver krachting mag worden beëindigd. En ten slotte is het toegestaan voor vrouwen die ROME, (Reuter en AFP). De poging van de Italiaanse kabinetsformateur Gilo Andreotti om een nieuwe centrum-linkse regering te vormen is mislukt. Andreotti heeft zonder succes acht uur lang overleg met de christen-democraten, sociaal-democraten, socialisten en repu blikeinen gevoerd. Na afloop daarvan zei de republikeinse partijleider Ugo la Malfa dat het niet mogelijk is een nieuwe rege ring te vormen, die het tot de volgende verkiezingen kan uithouden. In Rome verwacht men nu vervroegde verkiezingen. Vandaag zijn besprekingen begonnen over de vorming van een voor lopige regering, die de verkiezingen moet voorbereiden. Al lange tijd wordt over dit onderdeel van de strafrechthervorming in de Bonds republiek heftig gedebatteerd. Vooral vrouwen hebben ernstige bezwaren tegen de plannen van minister van Justitie Jahn, omdat aanstaande moeders bij een „indicatieregeling” nog altijd afhankelijk zouden blijven van de toestemming van anderen. verzinsels en een nieuwe poging om Brandt te belasteren”, kwam even aan de orde in de Bondsraad. Minister Scheel sprak verontwaardigd over stinkende moerasbronnen, waaruit persorganen, die de oppositie steunen, hun verzinsels put ten. In het hoofdstuk over de NAVO zegt het rapport van de president: „We kwa men (in het afgelopen jaar) tot de conclu sie dat het uitbreken van een grote oorlog binnen afzienbare tijd onwaarschijnlijk was. Maar het was duidelijk, dat Europa nog steeds onderhevig kon zijn aan crises, zolang de politieke problemen tussen Oost en West onopgelost bleven.” Daarom, al dus het rapport, was het van belang dat de NAVO-strijdkrachten sterk genoeg wa ren, gezien ook het feit dat de militaire macht van de Sovjet-Unie in Europa niet was verminderd, maar integendeel was toegenomen. De Russische troepen zijn niet alleen in Europa gestationeerd als tegenwicht voor de onze, aldus het rapport, zij moeten de Sovjet-hegemonie over Oost-Europa vei ligstellen en misschien nog belangrijker: zij belichamen de Sovjet-Unie.” Het Russische persbureau Tass meent dat Nixons boodschap in tegenstelling is met zichzelf. Nixon, aldus Tass, stelde namelijk dat het voor de voortzetting van de Ameri kaanse buitenlandse politiek noodzakelijk is dat de Verenigde Staten machtig blij ven. Maar dit is in strijd met de door Nixon in dezelfde boodschap gedane uit spraak, dat de VS ernaar streven om van het tijdperk van confrontatie over te gaan naar overleg. Julia zegt dit te hebben vernomen van hoge Chinese partijfunctionarissen, die hem ook hadden verteld dat oud-presi- dent Lioe Sjao Tsji in een volkscommune in Noord-China werkt. De Franse parlementariërs hebben op 22 januari een onderhoud met premier Tsjoe En Lai gehad. Deze had verklaard dat China zich bedreigd voelt door de Sovjet-Unie. De aanwezigheid van een miljoen Russische militairen langs de noordelijke grens wordt als een zware druk ondergaan. Tsjoe En Lai maakte zich ook ongerust over de komende Euro pese veiligheid sconf eren tie. De ontspan ning tussen Oost en West zou volgens de premier inhouden dat meet Chinezen naar het grensgebied met Rusland moeten wor den gezonden. Over zijn uitnodiging voor een bezoek aan Frankrijk had Tsjoe En Lai volgens Julia gezegd dat de binnenlandse crisis nog niet was opgelost en dat de toestand in eigen land zijn onafgebroken aanwezig heid vereiste. Bende. De Spaanse narcotica-brigade heeft in Madrid een bende opgerold, die zich bezighield met handel in verdovende middelen. De bende zou in Marokko, Spanje en Nederland opereren. Kabinetsformateur. De Finse president Urho Kekkonen heeft de leider van de sociaal-democraten, Rafael Paasio, be last met de vorming van een nieuwe re gering. De 68-jarige Paasio is voor een herstel van een centrum-linkse coalitie van vijf partijen. De Nederlandse Commissie Ontwikke lingsstrategie, waarvan prins Claus de ac tieve en inspirerende voorzitter is, heeft van de regering nul op het request gekre gen inzake haar voorstel tot subsidiëring van de „koffie-actie” die het Angola- comité voert. Het gaat allemaal om het luttele bedrag van 9500, maar er is een diplomatiek princiepje in het geding en dat maakt de aangelegenheid bijzonder pikant. Het Angola-comité wil een boycot van de uit Angola afkomstige koffie, die ge wonnen wordt op de ruggen van de door het Portugese koloniale bewind onder drukte inheemsen. De Nederlandse Com missie Ontwikkelingshulp vond blijkbaar en dat vond dus prins Claus ook dat deze anti-koffie-actie paste in de doelstellingen van het ontwikkelingswerk, zoals die door de UNO worden gepropa geerd en door Nederland zijn aanvaard. Ontwikkelingswerk houdt natuurlijker wijs in dat verouderde koloniale systemen worden afgekeurd en door betere alterna tieven opgevolgd. Over het feit dat Portugal zijn kolonia le politiek nog voert volgens afgekeurde methoden en met onaanvaardbare doel einden bestaat weinig meningsverschil. De opvattingen van de Nederlandse rege ring zijn in dit opzicht volkomen gelijk aan die welke de N.C.O. in haar vaandel heeft geschreven en dus ook in overeen stemming met de ambities van de voorzit ter, prins Claus. Deze laatste heeft bij geen enkele gelegenheid geaarzeld zich met woord en daad achter die opvattingen te stellen. Het gaat te ver om nu te concluderen als zou prins Claus „in con flict zijn gekomen met de regering” Er is geen sprake van een „conflict”, er is slechts sprake van een niet door de rege ring aanvaard advies van de N.C.O. Ad viezen zijn nu eenmaal bedoeld om te worden gewikt en gewogen en desnoods te worden afgewezen. Dat het Angola-comité geen geld voor zijn anti-koffie-actie krijgt, is een simpel gevolg van de minis teriële overweging dat de regering in het kader van haar UNO-lidmaatschap en daaraan verbonden rechten en plichten andere wegen ziet om Portugal te heke len. Prins Claus zal een dergelijke minis teriële reactie niet als een belediging op- Dr. Kissinger zei verder, dat de Zuid- vietnamese president Thieu volledig op de hoogte was gehouden van de geheime onderhandelingen, die Kissinger voerde met de Noordvietnamese afgevaardigden in Parijs, en dat Thieu persoonlijk achter ieder van de gedane voorstellen stond. Hij wees berichten van de hand dat er een meningsverschil zou zijn tussen Saigon en Washington. Kissinger zei weinig hoop te hebben dat de Amerikaanse krijgsgevan genen in Noord-Vietnam vrijgelaten zou den worden op grond van alleen maar humanitaire overwegingen. De „Bayern Kurier”, het huisorgaan van Franz-Josef Strauss, heeft gisteren een opmerkelijke bijdrage geleverd aan de strijd van de oppositie tegen de verdragen. Het blad is „via oostelijke kanalen” aan de weet gekomen dat Bondskanselier Brandt de Bondsrepubliek als het ware aan Moskou wil verkopen. Tijdens zijn conferentie met de Russi sche partijleider Breznjev in de Krim zou Brandt hebben beloofd dat hij de Bonds republiek binnen twee jaar tot een neu trale staat zou maken als de Sovjet-Unie de onschendbaarheid van het Westduitse grondgebied zou garanderen. En daarover zouden beide mannen het eens zijn ge worden. Tijdens de Europese Veiligheids- conf eren tie, die wellicht volgend jaar plaatsheeft, zou Brandt het uittreden van de Bondsrepubliek uit het Westelijke bondgenootschap bekendmaken en de te rugtrekking der buitenlandse troepen ei sen. De beschuldiging, door regeringswoord voerder Ahlers bestempeld als „louter PARIJS. (AFP) De Chinese maar schalk Lin Piao, de officieel aangewezen opvolger van partijvoorzitter Mao Tse Toeng, is nog in leven, maar is wel terzijde geschoven Dit heeft de gaullisti sche afgevaardigde Didier Julia, een van de leden van een Franse parlementaire delegatie die onlangs een bezoek aan Chi na en Noord-Vietnam heeft gebracht, in een vraaggesprek met het Franse persbu reau AFP meegedeeld. Chaban-Delmas had voor die vleeshan- delaar, die met uitvoervergunningen had geknoeid en daarvoor een forse boete schuldig was, bij het ministerie van Fi nanciën kort tevoren een goed woordje gedaan. Ook het extreem-recljtse boule- vardweekblad „Minute” heeft met de pu- blikatie van een ander ministerieel schrij ven over belastingzaken een duit in het fiscale schandaalzakje gedaan. Met die twee laatste brieven wordt door de oppositiepers nu een nieuwe bres ge schoten in het bastion van fiscale geheim zinnigheid, waarvoor het Franse publiek zich steeds meer begint te interesseren. Een hoge ambtenaar van het ministerie van Financiën heeft gisteren in Parijs verklaard, dat de fiscale recherche jaar lijks ruim 30.000 brieven ontving van ministers, parlementariërs en andere nota belen met het verzoek ondernemers of particulieren, waarover een dossier was samengesteld, met enige tegemoetkomend heid te willen behandelen. Doorgaans zien die ambtenaren zich ook wel verplicht met die verzoeken rekening te houden en boetes of achterstallige be lastingschulden te verminderen of zelfs kwijt te schelden. De voorwaarde is, zoals gemeld, het verstrekken van bevredigende antwoorden door de regering op een twaalftal vragen. De antwoorden zullen voor de tweede lezing, in mei, moeten worden gegeven. In het debat van gisteren de eerste be handeling van de verdragen in de plenaire zitting werd echter nog eens bevestigd dat geen van de antwoorden, die de rege ring kan geven, de oppositie tot een ander standpunt zal brengen. president Kohl van Rijnland-Palts, erken de dat een afwijzing van de verdragen „tijdelijk nadelen zal hebben” voor de Bondsrepubliek. Dat zal dan echter geheel de schuld zijn van de regering-Brandt, die naar zijn oordeel overijld en te zelfverze kerd overeenkomsten heeft ondertekend. Duidelijk werd in het debat overigens dat ook in de kring van de oppositie inmiddels de opvatting, dat de verdragen zonder toestemming van de Bondsraad niet geldig zijn, weinig steun meer vindt. Een verplichtende stellingname door deze Kamer van deelstaatvertegenwoordigers kan weliswaar door de Bondsdag (te ver gelijken met de Nederlandse Tweede Ka mer) worden doorbroken, maar slechts met absolute meerderheid van stemmen (meer dan de helft van het totale aantal Bondsdagleden en niet meer dan de helft van de aanwezigen). In zo’n geval be schikt de regering in de Bondsdag over een meerderheid van slechts drie stem men. Nixon zei verder dat de definitieve regeling van de kwestie-Taiwan (Formo sa) door de Chinezen zelf moet gebeuren en dat een Chinese overeenstemming hierover de spanningen in het Verre Oos ten sterk zou verminderen. Hij verklaarde dat Amerika ondanks het bezoek aan Peking de vriendschap, de diplomatieke betrekkingen en de defensieve verplich- „Wij hebben evengoed als andere naties onze eigen soevereiniteit wegens onze spe ciale relatie met de federale regering”, zo zei hij. Onder de Indiaanse bevolking gaan al enige tijd stemmen op over pogingen, bui tenlandse hulp te krijgen. In oktober vorig jaar besprak een Indiaanse delegatie deze kwestie in Ottawa met vertegenwoordi gers uit de Chinese Volksrepubliek. Een ambtenaar van de emigratiedienst had haar opgeroepen voor het afwikkelen van een kleine formaliteit met betrekking tot haar paspoort. De man bleek een on feilbaar oog voor het onderscheid tussen man en vrouw te bezitten. Hij betwijfelde het of „Miss Columbia” wel een vrouw was en eiste een medisch onderzoek. Bij dit onderzoek kwam vast te staan dat de schoonste van Columbia een man is. „Miss Columbia” die in werkelijkheid Robert Ahumada heet is naar zijn land terug gestuurd. vatten, integendeel, hij zal haar wellicht hebben verwacht en in ieder geval hebben ingecalculeerd in de overwegingen waar mee het advies van de N.C.O. gepaard ging. Het zou bijzonder te betreuren zijn indien de reactie op deze gang van zaken de positie van de prins in het geding zou brengen, want deze positie is niet in het geding. Integendeel, deze situatie tekent de voorzitter van de N.C.O. als een volko men onafhankelijke en in de sfeer van het particuliere initiatief werkende stimu lator van het ontwikkelingswerk, die eveneens als alle andere voorzitters van cultureel-sociale werkgroepen de kans loopt dat niet alles wat hij zou willen in een handomdraai kan worden bereikt. Een van de primaire opvattingen van prins Claus in zijn functie bij de N.C.O. is, dat de publieke opinie moet worden gestimuleerd tot meer begrip en aandacht voor het ontwikkelingswerk. De publieke opinie is een machtig wapen in de strijd tegen armoede, rechteloosheid, sociale achterstand en politieke anachronismen in de (deels voormalige) koloniale gebieden. De publieke opinie is ook voor het Ango la-comité een doelwit van actie. Afgezien van de vraag of het voor de betrokken inheemsen van Angola enig verschil zou maken wanneer in Nederland minder of geen Angola-koffie zou worden gebruikt, meent het comité dat de afwijzing ervan als gebaar wellicht indruk op de Portuge se regering zou maken. De gemiddelde huisvrouw, die voor het gezin de keus uit de koffie-aanbiedingen doet, vormt in deze aangelegenheid de voornaamste groep waarop de actie ge richt is. Daarnaast zijn het de koffiebran- ders, die een factor van belang vormen. Deze laatsten benaderen hun koffie uiter aard voornamelijk commercieel. Alles bij een is het een moeilijk doel, dat het Angola-comité gekozen heeft. Maar als detail van de bewustmaking der publieke opinie voor het gehele ontwikkelings vraagstuk kan het zijn nut hebben. De regering zal wellicht in de toekomst toch (en dat mag prins Claus ook gerust vin den) wat minder strak en formeel te werk moeten gaan, als zij die bewustwor ding van de openbare mening óók belang rijk vindt. WWVVVWVVVVVVVVWMffVVVVVVWVWWVVVVVVVtMVVWVVIMVVVVVWWW^^ Ten aanzien van China zei Nixon: „De oude uitwisseling van beschul digingen kan nu vervangen worden door een meer constructieve gedachten wisseling Niet zo lang geleden waren de relaties met onze bondgenoten name lijk gericht op het indammen van de Sovjet-Unie en de Chinese volksrepubliek. Nu moeten deze relaties op méér geba seerd zijn. Het is vrij eenvoudig om één te zijn op het punt waar men tégen is. Het is heel wat moeilijker om een allian tie bijeen te houden op grond van iets waar men vóór is TIJDELIJK VAN 1.05 VOOR ^CT. Hoe al deze vertrouwelijke verzoek schriften plotseling aan de grote klok komen te hangen, is een vraag die de gaullistische bewindslieden uiteraard wel sterk bezighoudt.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3