Pater Ben Strik musiceert voor landbouwcoöperatie Heemskerk in Noodrantsoen Beverwijkse moeder in conflict met kinderbescherming Eén grote familie de Zandkraai Ruilverkavelingscommissie Kennemerland-N oord met dank naar huis gestuurd „Ter Visie” 45 i W BINNENKORT KOMT GRAMMOFOONPLAAT UIT MET BRAZILIAANSE RELIGIEUZE LIEDJES KNZHRM- IJmuiden tijdelijk versterkt HARM, JAN EN TON MOETEN NAAR TEHUIS Zaterdag- en zondagavond in Goede Raadkerk - v* lx WEDERZIJDS ONDERZOEK 7 DONDERDAG 10 FEBRUARI 1972 (Van een onzer verslaggevers) Kort IJ mond nieuws t i t lig BEVERWIJK Mevrouw Elisabeth Hollestelle uit de Hunzestraat in Beverwijk is de laatste dagen bijna twintig pond in gewicht afgenomen, terwijl zij ook nogal met de zenuwen heeft te kampen. Oorzaak van deze hinderlijke nervositeit is haar conflict met de Raad voor de Kinderbe scherming in Haarlem, waar men heeft besloten de drie, door mevrouw Hollestelle onder de hoede genomen weeskinderen Harm, Ton en Jan naar het kindertehuis „Allegonda” in Amersfoort te laten overbrengen. Hun pleegmoeder is over een dergelijke ontwikkeling niet alleen bedroefd, maar ook bijzonder verontwaardigd, omdat zij meent te weten dat door de Haarlemse kantonrechter, mr. A. C. Goudsmit over deze zaak een geheel ander advies zou zijn uitgebracht. i MS» U e n (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) we ll t t (Van een medewerker) i i i i i i i 6 Aldus bleef mevrouw Hollestelle onge huwd met alle kinderen achter, ook met die van de heer Heming: Harm van zes- I i i a a 9 s ti f „We vormden allen direct een groot en fijn gezin”, weet mevrouw Hollestelle zich nog met een zekere weemoed te herinne ren. „We waren allemaal even muzikaal, zodat we zelfs nog een ensemble hebben opgericht, dat hier en daar met veel succes is opgetreden. „De Nederlandse fa milie Trapp” werden we toen genoemd”. tien, Jan van veertien en Ton van twaalf jaar. Zij wildé zich over hen eveneens ontfermen, in de stellige overtuiging op deze wijze te handelen volgens de laatste wens van de overledene. En hiermee be gonnen tevens de moeilijkheden, omdat in verband met de voogdijschap over de drie jongens door de raad voor de Kin derbescherming het in dergelijke gevallen gebruikelijke onderzoek moest worden in gesteld. Een en ander leidde tot het reeds in de aanhef vermelde resultaat. BEVERWIJK. Wie in het komend weekeinde een misviering bij wil wonen, die afwijkt van hetgeen normaliter in zijn of haar parochiekerk is te zien doet er goed aan zaterdagavond 7 uur of zondag morgen half elf in de Goede Raadkerk aanwezig te zijn. De in Beverwijk beken de pater Ben Strik s.d.b. zal dan samen met het interparochieel kerkkoor „Die Aeghte Cantorei” (ongeveer 30 leden) een aantal liedjes ten gehore brengen die deze maand in de studio van Phonogram op een grammofoonplaat worden gezet. HEEMSKERK. Woensdagmiddag hebben de standsorganisaties in samen werking met de afdelingen Beverwijk en Heemskerk van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur de plaatselijke commissie van de ruilverka veling in Kennemerland-noord een af scheidsreceptie aangeboden, die is gehou den in de Vrijburcht. de deur, waarna hij zestig minuten later zijn Heemskerkers weer joviaal groette en verdween. Afkeurend ge mompel en vrolijk geroezemoes wissel den elkaar in De Zandkraai regelmatig af, al naar gelang de uitspraken die de geachte vertegenwoordigers in de ka mer deden. Enfin, vanmiddag zal het in de Zandkraai nog wel drukker zijn geweest toen minister Geertsema de met overplaatsing naar een kinder tehuis worden bedreigd. PATER BEN STRIK platenverkoop i L. t 1 >v Mevrouw Hollestelle en de kinderen in haar woning aan de Hunzestraat Geslaagd. De oud-Beverwijker René Koger is aan de Rijksuniversiteit in Lei den geslaagd voor het doctoraal examen notariële studierichting. Vandaar dat de heer Heming en me vrouw Hollestelle tot een nieuw huwelijk besloten, welke plannen echter voortdu rend door de echtgenoot van de vrouw werden gedwarsboomd. Zij maakte dan ook onmiddellijk een dankbaar gebruik van de mogelijkheid, welke haar inmid dels door de nieuwe wet op de echtschei ding werd geboden, zodat haar huwelijk verleden jaar dan eindelijk voor ontbon den kon worden verklaard. Hun voorne men om op 28 november in ondertrouw te gaan werd evenwel plotseling verijdeld door de dood van de heer Heming, die twee dagen voor deze datum aan een hartaanval overleed. Het is in feite allemaal begonnen in 1968; toen mevrouw Hollestelle als wedu we en later als van tafel en bed gescheiden vrouw met haar vijf kinderen introk bij de heer Jan Heming in Beverwijk, om hier de huishouding te komen verzorgen. De heer Heming was namelijk enige tijd daarvoor weduwnaar geworden en met zes kinderen achtergebleven. In de coöperatie in Rondonia is al een half miljoen gulden aan materiaal gestopt. Maar er is meer geld nodig voor de bouw van kippenhokken, aankoop kuikens, dak pannen, inrichting kleine landbouwschool, benzine voor de vrachtwagen, tafels en stoelen, liturgische benodigdheden en ce ment, stenen, spijkers, ploegen, zaaigoed, muilezels, opstellen van een katoenmolen, zand, schoppen. Pater Strik zet zich in Brazilië en in Nederland 200 percent in om zijn ideaal te verwezenlijken: een soepel lopende landbouwcoöperatie, die zelf-supporting is. Wie hem hierin wil helpen kan nog geld storten op rekening nr. 1073.02.292 t.n.v. pater Strik bij de Boerenleenbank Beverwijk. heer Roozen vertegenwoordigde ook de gemeenten Beverwijk en Heemskerk. Na mens deze gemeenten werd een geschenk- bon overhandigd. De heer Van Dis meen de dat men waardering moet hebben voor hetgeen in Kennemerland-noord is ge beurd. „De tijd, die de commissieleden voor andere mensen beschikbaar hebben gesteld ging ten koste van hun eigen bedrijfsvoering”. De heer H. Duin (afde ling bloembollencultuur) schetste een klein historisch overzicht. Ook hij huldig de de commissieleden. De districts-inge- niieur van de cultuurtechnische dienst, de heer ir. Franke, gaf een toelichting op het gehele plan. De heer Van der Linde sprak namens de Grond Mij. en nodigde de commissie en hun echtgenoten uit om een ander onder handen zijnd gebied te bezoe ken. Voor de erven Boreel bracht de heer Van Schelven de waardering over aan de plaatselijke commissie, waarna dijkgraaf T. Wentink de belanghebbenden op het hart drukte toch maar vooral de waterlopen schoon te houden. De leden van de ruilverkavelingscom- missie Kennemerland-Noord ont vingen van de gemeenten Heemskerk en Beverwijk en van de standsorgani saties elk een geschenkenbon. De heer H. J. N. Roozen sprak namens de organisaties een welkomstwoord, Gede puteerde Van Dis maakte de bijeenkomst eveneens mee, waarin de heer Roozen duidelijk de belangstelling van de provin cie zag voor hetgeen in Kennemerland is gebeurd. Hij bracht even in herinnering, dat het nu 25 jaar geleden was, dat het ruilverkavelingsapparaat in beweging kwam door toedoen van het voormalige G. S.-Iid ir. W. Merckx. „Als men door het verkavelde gebied rijdt en je ziet een ontsloten terrein waarin veel glasareaal staat, de waterbeheersing uitstekend werkt, krijg je toch wel waar dering voor al die harde werkers, die dit tot stand hebben gebracht”, aldus spreker. Na mens de gezamenlijke organisaties ontvin gen de commissieleden een geschenken bon. De echtgenoten kregen bloemen. De Pater Strik, die de mis opdraagt, zal zaterdagavond en zondagmorgen de reli gieuze Braziliaanse liederen zelf zingen 'en zich op de gitaar begeleiden. De plaat wordt niet in muziekwinkels te koop aan geboden. Pater Strik laat er zo’n 2000 per sen, die aan vrienden, kennissen en rela ties te koop worden aangeboden. „Ik ben er nu al 1000 kwijt” zegt hij. Pater Strik woont momenteel bij de familie Woerdman in de Groenelaan. Eind maart vertrekt hij weer naar Noord- Brazilië, waar hij samen met een team, een landbouwcoöperatie leidt. De op brengst van de plaat komt geheel ten goede aan deze coöperatie, die een strijd op leven en dood levert met de nog aanwezige grootgrondbezitters, aldus pater Strik. BEVERWIJK. De politie van Bever wijk hield woensdag een 48-jarige in woonster van Beverwijk aan, die in een supermarkt aan de Plantage wat artikelen probeerde mee te nemen, zonder deze te betalen. Bij een onderzoek in haar woning trof de politie een grote hoeveelheid goe deren aan, die afkomstig bleken te zijn van winkeldiefstal. De vrouw had in het laatste half jaar 90 pakken koffie en 32 pakken suiker uit diverse winkels gesto len. Na de oplossing van dit probleem kwam het moeilijkste aldus pater Strik. „Hoe een definitieve oplossing te vinden voor de geldelijke lasten van alles wat nodig is voor het welzijn van het volk in onze stad. Er werd een landbouwcoöperatie op gericht, nu twee jaar geleden. De boeren werden vroeger flink afgezet door de plaatselijke handel en het gevaar zat er in dat uiteindelijk alle macht weer in han den zou komen van een half dozijn groot grondbezitters, de enigen met kapitaal. Het is een strijd op leven en dood, die nog niet ten einde is.” Pater Strik denkt één miljoen gulden nodig te hebben om de landbouwcoöpera tie doelmatig in te richten. Hij bezit nu 30.000, een druppel op een gloeiende plaat. Vandaar ook, dat hij blij is met de grammofoonplaat, waarvoor een brede be langstelling bij vrienden en kennissen be staat. HEEMSKERK. Het buurthuis De Zandkraai herbergde woensdagmiddag één grote familie. In de grote zaal, de bar, het kantoor van leider Herman Braakhekke en in de hal stonden Heemskerkse vrouwen en mannen, die gespannen de debatten in de Tweede Kamer volgden. De samenvoeging zo als minister Geertsema die voorstaat, was een lokker van de eerste orde, het geen niet te verwonderen is, want de Heemskerkers hebben zich altijd una niem achter eenieder geschaard, die het wetsvoorstel van Geertsema. Beer- nink en Toxopeus onder tafel probeer de te werken. De lotsverbondenheid in de Zandkraai was woensdagmiddag dan ook groot. Zelfs enkele Beverwij- kers kwamen een kijkje nemen en werden zonder dralen opgenomen in de grote familie, want de twee gemeenten dreigen onder hetzelfde mes te komen, nietwaar. Al om één uur zaten de eerste belangstellenden op de banken in de Zandkraai. Hun wachten werd pas omstreeks kwart over twee be loond, toen de kamervoorzitter het wetsontwerp ter discussie-bracht. Toen al was de Zandkraai bijna geheel be zet. Het was een gezellige drukte en wie in de bar het gesproken Haagse woord moeilijk kon verstaan wipte even over naar de grote zaal, waar iets aandachtiger werd geluisterd. Ook bur gemeester H. Nielen stak zijn neus om Dit alles komt mevrouw Hollestelle on begrijpelijk voor. Volgens haar berusten alle verzamelde inlichtingen op bewuste laster en kwaadsprekerij, terwijl daarnaast de positieve kanten te weinig in aanmer king zjjn gekomen. Zij is er dan ook bjjna heilig van overtuigd de kinderen steeds een volkomen normale opvoeding te hebben gegeven, waarbij zij zich bijzonder aan de jongens is gaan hechten. Aldus wenst mevrouw Hollestelle niets liever dan ook hen bij zich te mogen houden. in Beverwijk. Bij haar op de bank Harm, Ton en Jan, die tegen hun zin kamer antwoordde. Hoe de stemming is verlopen zult u misschien hl weten. De krant is snel, maar zo snel kunnen wij niet werken dat we u deze stem ming hier al kunnen vermelden. Luis ter dan ook even naar de nieuwsbe richten en u weet of Heemskerk en Beverwijk feest gaan vieren of mis troostig het moede hoofd in de schoot kunnen leggen. Pater Strik zorgde zelf voor het ver taalwerk van de liedjes. De Braziliaanse religieuze liederen worden muzikaal bege leid door een groep jonge, enthousiaste Beverwijkse musici, t.w.: Wil Mooy (dwarsfluit), Jan Rumpink en Flip Kleine (gitaar), Henk Kleine en Loek Grapendaal (drums) organist Joop van Tilburg en trompettist Tom Weterings. De achterzijde van de plaat wordt vol gemaakt met folkloristische liederen, al weer door pater Strik zelf gezongen. De Beverwijker werkt in een stad van 20.000 inwoners, Rondonia, in het noorden van Brazilië. Elke week komen er hon derden inwoners bij, aangetrokken door het nieuws, dat in Rondonia een land bouwcoöperatie is gesticht. De mensen beginnen bomen om te hakken, rijst en mais te zaaien. Er is een ziekenhuis ge bouwd en zelfs is er een team deskundi gen: een Nederlandse dokter en vroed vrouw en een Belgische verpleger. „Die doen er prachtig werk. We hebben het volk, dat zeer arm is, erop gewezen, dat het moet meewerken. De mensen betalen vijf gulden per week per familie en daarvoor krijgen ze gratis onderzoek en opname.” Mejuffrouw Van der Schaaf van de Raad voor de Kinderbescherming, telefo nisch door ons over deze trieste zaak benaderd, achtte het in dit stadium hoogst ongewenst de motieven in de openbaar heid te brengen, die tot een dergelijk ingrijpende beslissing hebben geleid. Wel nam zij het standpunt in dat zulke beslui ten door de raad zelden worden genomen, zonder dat men hiervoor geldige motieven meent te hebben. IJMFUIDEN. Het station IJmuiden van de Koninklijke Noord-'en Zuid-Hol- landse Redding Maatschappij is tijdelijk versterkt met de zeer snelle motorredding- boot „Komer”. De nieuwe aanwinst heeft ligplaakt gekozen naast de KNZHRM-red- d'ingboot „Johanna Louisa”. Overigens blijkt deze genegenheid derzijds, want op haar vraag „Ben ik dan een slechte moeder voor jullie?”, ant woordden Jan en Ton zonder aarzeien een eenparig ontkennend overtuiging, waaruit en dat met een gemakkelijk, kan worden afgeleid dat zij er niets voor voelen het huis van mevrouw Hollestelle te moeten verlaten. En Harm verklaart als oudste zich in geen geval vrijwillig naar „Allegonda” te laten overbrengen. Grimmig voegt hij hieraan toe: „Desnoods stop ik al m’n zakken vol met lood en ijzer, dan zullen ze in ieder geval een hele sjouw aan me hebben”. Op deze wijze zijn er voor mevrouw Hollestelle en de jon gens spannende en enerverende dagen aangebroken, waarbij zij schrikken van een ieder, die zich bij hen aan de huis deur vervoegt. HEEMSKERK. Vanavond verschijnt in het NOS-televisieprogramma „Ter Vi sie” een zeven minuten durend item over Heemskerk. De reportage waaraan acht Heemskerkers hebben meegewerkt, wil duidelijk maken of een gemeente van 30.000 inwoners zelfstandig een voorzie- ningspakket kan creëren en daarmee haar bestaansrecht rechtvaardigt. Ter Visie be gint om tien over half elf op Nederland 2. n g 1 6 4 7 7 .1

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7