Sterke stimulans voor het medium film Cinemanifestatie was een EsOhEs voor de gebeurtenis van belang echte grècomaan Arrabal-film de beste FILMS IN AMSTERDAM Beppie Nooy: publiek is nog steeds erg emotioneel derassisuoor de slanke lijn HIEUW E-IOinssis- spetiaal L— ■1! ONBEGRIJPELIJK STUK MET UITSTEKEND SPEL AMSTERDAMS VOLKSTONEEL MET CABARET OP ANDERE WEGEN M' 1.22 VRIJDAG 11 FEBRUARI 1972 2 Op Cinemanifestatie BLANCHE SWEET BACK ERIC ROHMER STIMULANS Boycot lerlandplaat te’ E10 Bestemming Brooklyn Nieuwe dingen doen Filmmuseum Mar jol Flore Bi Nachtvoorstellingen (Van onze correspondent) AMSTERDAM „Ze hebben het al van allerlei namen ge geven”, zegt Beppie Nooy jr in haar gezellige woning aan de Am sterdamse Biesboschstraat. „Ik heb gelezen dat ik met een nieuw caba- retprogramma op stap zou gaan, een ander noemde het een revue. Niets van dat alles is waar. Ik geef de voorkeur aan „Amusement voor elk wat wils”, door het Amster dams Volkstoneel, want zo hebben de mensen ons leren kennen”. Spe ciaal voor deze nieuwe produktie, die onder de naam „Liefde is had je me maar” begin februari het land is ingegaan, heeft zij een groep bijeengebracht, die is opge bouwd uit gevestigd en heel pril talent. „Voor een periode van vijf maanden hebben we dit program ma samengesteld: in een fijn de cor, oude romantische liedjes, van Eduard Jacobs via Koos Speenhoff tot Annie M. G. Schmidt. Gekke sketches daar tussendoor”, zegt Bennie. „Het publiek was enthou siast”. UTRECHT Als er één is geweest die zich vol overgave geamuseerd heeft op de Cinemanifestatie 72 in Utrecht dan was het wel de „émi nence grise” van de Franse film, Mi chel Simon. De hele maandag heeft deze 76-jarige acteur die praktisch onder alle Franse regisseurs van naam gewerkt heeft, zich laten inter viewen, fêteren, en door een volle zaal ovationeel laten bejubelen en hij onderging al die vermoeiende bij komstigheden van het „star”-zijn met zichtbaar genoegen. - j HAARLEM Het toneelstuk van Theo Kling, dat de toneelgroep Thea ter gisteren in de Haarlemse schouw burg bracht, heet „Es Oh Es, stop je ’t nou in de ijskast?” Een slechte titel: teveel woorden, een slecht ritme en qua inhoud eerder onbegrij pelijk dan intrigerend. Dat gaat ook op voor de tekst van het stuk. van Paul McCartney (Van onze corrspondent) ADVERTENTIE melodramatische CHARLES BOOST. WVWWWWWWVWVWWWVVWWVWWWVVV WWWWWWVWAAflAIWWVWVWVWVVVVIARAWWWVVIAfWVWVVWVVWVVWWVWlrtAIVWVVVWVWVVVMWWVVWVVWVWVWW waar Shaffy, toneel nu een vrije produk- CHARLES BOOST In 3/4 literflessen F3 Jean-Claude Bradly geobsedeerd door de knie van Claire. van de meedogenloze politiefilm vol vaart en spanning en met een zo wilde achter volging van een verdachte die via de sub way tracht te ontkomen, als tot nu toe al leen in „Bullitt” te zien was. „Jammer dat we geen groter theater konden krijgen in Amsterdam. Je kent het Lureleitheater? Dat bleek veel te klein. Elke avond vol en toch moest ik op elke voorstelling geld toeleggen. Je „Je bent uren met elkaar „aan het stoeien” zegt ze. „Ik vind het zalig om ze nieuwe dingen te leren, ook ver keerde dingen af te leren. Dat is moei lijk, want je moet de mensen uitleg gen, waarom het zus of zo beter is. Dat kost tijd” Ik heb gehoord dat u een strenge leermeesteres bent Robert Paul zit pas een kleine negen maanden in het vak. Hoe bepaal je „Ja” zegt ze, „Beppie sr. doet natuur lijk mee en voor het eerst mijn zoon Richard. „En daar komt een geweldig talent aan” zegt Beppie van de jonge vrouw die zich bevallig in een zitmeu bel drapeert om de fotograaf zijn werk te laten doen. „Je hoeft maar een half jaar in het vak te zijn om te bewijzen dat je artiest bent” zegt Beppie beslist. „Je moet willen leren. Ik heb zelf een goede leerschool gehad. dan of iemand geschikt is voor een aandeel in het programma? AMSTERDAM HEEFT DEZE week een grote première aan de lopende bioscoop agenda toegevoegd. Het is „The French connection” („Bestemming Brooklyn”) van William Friedkin die in Rembrandtplein Theater is ingezet. Daarvoor heeft „Blue Movie”, na 19 weken onafgebroken het theater bezet te hebben gehouden, moeten wijken om te verhuizen naar Flora en Pa risian, waar men dus de erotische strapat- sen die Pim en Wim in de Bijlmer gesigna leerd hebben, nog kan zien. Om nog even bij de Nederlandse films te blijven. „Wat zien ik” is zijn 23ste Amsterdamse week in Roxy begonnen, „Daniël” zijn 18 de in Ci neac Reg. Breestraat. ter kennismaking tijdelijk voor die zich aan de oevers van het meer van Annecy ontwikkelt tussen een diplomaat die op trouwen staat (Jean-Claude Brialy) en twee heel jonge meisjes, van wie een, Claire, hem vooral boeit door haar knie. Een verrukkelijke zedecomedie om naar te kijken en te luisteren en gemaakt met de perfectie van een meester die geen naakt- of bedscène nodig heeft om toch de meest erotische film van het festival te maken. Ze kijkt wat achterdochtig, ziet de pretvonkjes en zegt dan: „Oh, ik be grijp het al, dat heb je gehoord van Jos Brink en Robert. Schatten van jongens. Ja, neem nou Jos, die staat al jaren zelfstandig op het toneel. Dan ga je wel eens denken, dat zoals je het altijd gedaan hebt, dat dat goed is. Maar dan zie ik ’ets, waarvan ik zeg: dat kan veel beter als je het zus of zo doet en daarvan moet je zo’n man dan weten te overtuigen. Ik observeer mijn mensen.” LONDEN (Reuter). Een door ex- Beatle Paul McCartney geschreven num mer, waarin Engeland wordt aangespoord uit Noord-Ierland te verdwijnen, is door de Britse radio- en telvisiestations en radio-Luxemburg op de zwarte lijst ge plaatst. „Give Ireland back tot the Irish” is door McCartney geschreven twee dagen na het bloedbad van Londonderry, waar bij dertien burgers werden doodgeschoten. Maar behalve tegen de blanke samenle ving, waarvoor Van Peebles, zoals viet te verwachten, geen goed woord over heeft, keert de film zich ook tegen de geringe solidariteit en lafheid van figuren uit eigen kring die de vluchteling niet willen of durven te helpen. Het succes overigens van de film in de VS zou wel eens voor het beginkapitaal voor een eigen „zwarte” filmindustrie kunnen zorgen en een aan loop kunnen betekenen tot een boycot van Hollywood. Het effect daarvan kan slechts geschat worden maar als men bedenkt dat Martin Luther King zijn bevrijdingsactie van de negers begonnen is door zijn volgelingen de busdiensten in Het was de vraag of de mensen die hem nu toejuichten, vraaggesprekken met hem hielden of hem feestelijk toe-toast- ten. veel van zijn talrijke creaties gezien hadden en vooral of zij iets afwisten van zijn glorietijd toen hij onder regie van de vroegestorven Jean Vigo, een debu terende Marcel Carné („Dróle de drame”), een beginnende Renoir („La chienne”) zijn grootste creaties leverde. Maar iedereen in zijn nabijheid moet, behalve zijn grote beminnelijkheid ook het gevoel ondergaan hebben in aanwezigheid van een groot theater- en filmman te zijn, een acteur van de oude stempel die bijna kinderlijk genoot van het zichtbare feit dat hij niet vergeten was. mag gerust weten: ik heb alleen al in de show aan kleding, decors en derge lijke 25.000 gulden geïnvesteerd. We laten Amsterdam maar even voor wat het is. Eerst gaan we het land in.” tie waarin je akteert en zingt gaat de voorkeur naar uit? MISDAAD IS DIT weekend onder meer te vinden in Bio, waar „Stiletto” naar de roman van Harry Robbins gedraaid wordt en in het Leidseplein Theater dat „Le clan des Siciliens” van Henri Verneuil met Alain Delon, Jean Gabin en Lino Ventura vertoont. Kriterion brengt het speelfilm debuut van de Joegoslaaf Dudsan Vukotic, „Het zevende continent” en De Uitkijk wil zijn nachtelijk publiek laten lachen bij Billy Wilders ,The fortune cookie” met Jack Lemmon en Walter Matthau. The Movies, waarin overdag de kennis making met Orson Welles „Citizen Kane” hernieuwd kan worden (en zondagmiddag nog altijd „The railwaychildren” draait), heeft voor het nachtelijk vertier niemand minder dan S. M. Eisenstein met zijn re- volutiefilm „Oktober” geïnviteerd. In Calypso „A man called Horse” van Elliott Silverstein, waarin een vroege ken nismaking van een Engelse ontdekkingsrei ziger (Richard Harris) met de Indianen in gruwelijke details beschreven wordt en tenslotte in Nöggerath „The party” een klucht van Blake Edwards met Peter Sel lers. TOT DE HOOGTEPUNTEN, waarmee de aflopende Cinemanifestatie nieuwe energie pompte in de wat vermoeide festi val-gangers mocht zeker ook de „all- negro” film „Sweet Sweetback” en de komst van zijn maker, Melvin van Peeb les, gerekend worden. Zo niet in artistieke zin dan toch als sociaal-politieke gebeurtenis. Want Van Peebles vertegenwoordigd het streven van Peebles vertegenwoordigt het streven van bevrijden van welke blanke invloed of afhankelijkheid ook, waartoe o.m. (en in hun gedachten misschien wel op de eerste plaats) de beïnvloeding via de „blanke” film gerekend wordt. Van hun zijde is altijd sterk geprotesteerd tegen de be moeizucht en bevoogding van blanke pro gressieve filmregisseurs die geld verdien- Marjol Flore. Een dynamisch per soontje met fonkelende ogen onder veel echte krullen. Donker, goed-ogend, vrijuit pratend. Zij zong bij Ramses Shaffy in zijn Cantate-programma, ging in 1969 naar Knokke met Rob Touber, werd in 1970 naar Ierland gestuurd voor een TV-week, werkte bij het Nieuw Rotterdams Toneel in „Vrouw, vrouw, vrouw” heeft een mez- zo-altstem met een rollende „r” zoals zij zelf zegt en wordt daardoor vaak in een dramatisch hoekje gedrukt. Haar liefde gaat uit naar de Franse chan sons, maar de oude Nederlandse tek sten van Speenhoff en anderen vindt zij bijna even beeldend en zeker het zingen waard. Het is weer een produktie geworden met drie generaties Nooy in het gezelschap. Michel Simon was uitgenodigd om aan wezig te zijn bij de première van „Blan che”, de tweede speelfilm van de Pool Walerian Borowczyk, opnieuw een relatief jong filmer die van de diensten van Simon gebruik wilde maken. In „Blanche” speelt de acteur een 13de eeuwse slot voogd. een oude, nog levenslustige man die denkt bedrogen te worden door zijn veel jongere echtgenote (gespeeld door Liglia Branice, de vrouw van Borowczyk), wat aanleiding geeft tot moord en dood slag. Imponerend is de inzet van de film die op meesterlijke manier de sfeer van de vroege middeleeuwen suggereert en in geestige details een exposé van de situatie geeft. Terwijl „Blanche” voortdurend een genot blijft om naar te kijken, wordt Borowczyk’s greep op de handeling steeds minder vast, zodat het geheel in een enigszins melodramatische verwarring eindigt. „Ik weet het nog niet” bekent ze. „Ik zou alles willen doen. Ik kan nog geen keuze maken. Ik ben pas 23. Ik hoop met 60 of 70 nog op het toneel te staan. Ik heb overigens al aanbiedingen gekregen voor het toneelseizoen ’73. Ik weet niet wat ik zal doen, ik ben niet uit op commercieel effect, succes.” Beppie Nooy: „De factor geluk komt er wel eens bij. Dat is soms goed door de hel gaan.” Waarom houdt u van het vak, ook al is het wel eens „goed door de hel gaan?” Beppie: „We houden van het vak omdat wjj dol op het publiek zjjn. Het is vaak nog zo emotioneel. Dat spreekt het meest wanneer we die stukken brengen met het Amsterdams Volksto neel”. En tegen Mar jol: „Jij bent ook emotioneel”. Mar jol: „Ik wilde wel eens, dat ik wat nuchterheid van mijn collega’s had. Ook op zakeleijk gebied”. Beppie Nooy: „Te grote zakelijkheid is niet goed. De mensen die daarmee behept zijn, wil ik zelfs geen collega’s noemen”. Terug naar „The French connection” William Friedkin die hier vooral naam maakte met „The boys in the band” (over het trieste verjaarsfeestje van een stel ho mofiele vrienden) en de striptease-komedie „The night they raided Minsky’s”, laat zich in deze harde politiefilm van een heel an dere kant zien. „Bestemming Brooklyn” schijnt op „ware” gebeurtenissen te stoelen, maar dat speelt nauwelijks een rol in deze opwindende film over twee New Yorkse rechercheurs van de afdeling Verdovende Middelen die een wanhopige en in feite mislukte actie voeren om een stelletje han delaren in drugs achter de tralies te bren gen. De centrale figuur in deze heroïne-smok- kel is een gerespecteerd reder in Marseille (Fernando Rey) die zelf naar New York komt, maar zijn handelswaar heeft verbor gen in de luxe auto van een vriend, een beroemde tv-ster die een tournee door de V.S. gaat maken. Langs de langzame weg van geduld, ein deloos wachten, schaduwen en hardhandi ge ondervragingen van verdachten komen de beide recchercheurs op het spoor van deze internationale smokkelaffaire. Fried kin heeft van dat vooronderzoek een uiterst boeiende en soms heel ironische affaire gemaakt die eindigt met de belegering van een verlaten fabriek, waar de uiteindelijke overdracht van de heroïne zal plaatsvin den. De regisseur gaat daarbij nogal onver bloemd in op de moedeloze, cynische en onderling vijandige sfeer binnen het poli tieapparaat en hij heeft een open oog voor de juiste bezetting van de diverse rollen. Maar wat het meeste opvalt, is dat de re gisseur van zo veel feesten en partijen (Friedkin maakte ook nog een verfilming van Pinters „The birthday party”) zo snel heeft weten om te schakelen naar het genre ERGENS HEB IK DE klacht gehoord dat Utrecht een festival zonder hoogte punten zou zijn geweest. Dommer en oppervlakkiger oordeel is nauwelijks denkbaar. Behalve dat Utrecht (en Eind hoven) nooit de pretentie heeft gehad een „festival” te willen zijn in klassieke zin, heeft de Cinemanifestatie in een overla den programma enorm veel informatie gegeven over films die anders mogelijk nooit in ons land vertoond zouden zijn. Ze heeft bovendien mogelijkheden geschapen belangrijke figuren uit de internationale filmwereld van dit ogenblik te ontmoeten (ik noem maar willekeurig op: Mag Bo- dard, Paul Morissey, Michel Simon, Peter Watkins, Melvin van Peebles, André Del vaux). In dit verband te spreken van belangrijk of onbelangrijk of met het begrip „hoogtepunten” te gaan werken, is volstrekt oninteressant. CONSTANTER VAN stijl en sfeer bleek „Le genou de Claire”, de vijfde van Eric Rohmer’s zes „Contes moraux”, een serie films, bedoeld als variaties op een terugkerend thema, waarvan wij hier o.a. „La collectionneuse” en „Ma nuit chez Maud” hebben kunnen zien. Het thema in al deze films is steeds de kuisheid van een man die onverwacht met de verleiding geconfronteerd wordt maar deze weer staat en trouw blijft aan zijn, op dat ogenblik afwezige vrouw of vriendin. In „Le genou de Claire” overtreft Roh mer zijn vroegere „Contes moraux” door een briljante tekst en een geestige situatie Het is van alle vijf zeer integer en dus geëngageerd toneelspelerswerk. Persoonlijk heb ik het meest genoten van de weergave van de situatie in Grie kenland, zoals die ervaren wordt door de typische Griekenland-minnaar. Een grèco maan is verslaafd aan Griekenland en toont met haast nog méér emotie zijn afkeer van het huidige bewind dan de Griek, die trouwens op moet passen om wat dan ook te tonen. De twee Grieken in het stuk zijn dan ook doofstom. Theo Kling roept niet zo maar een toeristisch sfeertje op in dat decor van Hep van Delft; het spierwitte huisje met die exact blauwe kleur op de kozijntjes en de luiken, die stoelen, die lucht, dat licht, de muziekjes, de vissersjongen, zijn oude moeder, de klap waarmee de deur wordt dichtgesmeten als een Theodorakis- lied van de bandrecorder klinkt, de para noïde angst voor spionage en verraad. Mijn eigen grecomannen-hart ging open. Maar ik betwijfel of veel mensen in ons land zo’n basis voor herkenning hebben, iets wat Kling wel vooronderstelt. i J. HEIJER den met het opnemen van het rassenpro bleem in. hun pakket van succesvolle onderwerpen. Gefinancierd door de bekende TV-ac- teur Bill Cosby heeft Melvin van Peebles laten zien dat het zwarte deel van de Amerikaanse natie in staat is zelfstandig voor een stuk filmamusement te zorgen waarin uiteraard een behoorlijk stuk blankenhaat verwerkt is en dat bovendien nog een miljoenen-business gaat worden. „Sweet Sweetback” met Van Peebles zelf in de rol van een buitengewoon potente neger (hij is in een bordeel groot gebracht) op vlucht voor de politie, nadat hij twee brute agenten in elkaar getim merd heeft, zou een weinig opvallende film zijn geworden als hij door een blan ke was gemaakt. Na de inleidende beelden is er alleen nog sprake van het verslag van een vlucht met alle daaraan verbon den momenten van spanning en geweld. Van de dertig gepresenteerde premières zijn er zo een tiental te noemen dat op geen „festival” zou hebben misstaan. En de minder geslaagde of zelfs gevallen films hadden toch nog steeds een achter grond die de kennisneming ervan voor filmliefhebbers van belang maakte. Van de Cinemanifestatie 72 is opnieuw een sterke stimulerende werking uitgegaan, niet alleen in de richting van de vertoon de films, maar voor de film als medium in het algemeen. Of ieder festival zich op een dergelijk effect kan beroemen, waag ik te betwijfelen. Neem dat „Es Oh Es”. Dat slaat op een der figuren, Esther, die in een lange innerlijke alleenspraak bij wijze van spreken SOS-signalen uitzendt, omdat ze zo alleen en ongelukkig is en niet weet wat ze wil. Maar om daar dan „Es Oh Es” van te maken, geeft wel blijk van een al te vernuftig zoeken naar iets dieps. Kling gebruikt van alles voor zijn stuk. De huidige situatie in Griekenland, Het joods-zijn, of het niet-Christenzijn van genoemde Esther, en volgens de program matoelichting ook nog het geëngageerd zijn van toneelmensen met de maatschap pij of met de eigen integriteit. Die hoofd thema’s worden verlucht met niets ter zake doende soms wel leuke grapjes over wat al niet. Al zal Kling wel heel goed kunnen uitleggen wat hij allemaal bedoelt in de tekst, zijn dia- en monologen blijven voor de toeschouwer niet te volgen. Op een gegeven moment hóór je de tekst gewoon niet meer en krijg je de indruk,- dat het stuk alleen maar gaat over emoti onele mensen, die moeilijkheden hebben met het verzenden van brieven. Intussen is Theo Klink een groot regis seur met de volledige inzet van zijn spelers bereikt hij spanningen tussen de figuren onderling, waarvan je weliswaar niet weet waar ze op slaan, maar die zeer boeiend zijn om naar te kijken. Josée Ruiter, Eric van der Donk, Elias van Zanden en Burny Every mogen alle to neelprijzen krijgen die maar te verzinnen zijn. Henny Orri, die Esther speelt, uiter aard ook, want zij is een Groot Actrice. Montgomery te laten boycotten, kunnen nog wonderlijke ontwikkelingen verwacht worden. DUITSE FILMS vullen voor de vijfde en zesde keer het weekprogramma van het Filmmuseum. Eerst op woensdag a.s. „Mut ter Courage und ihre Kinder”, een in 1960 gemaakte verfilming van de theaterverto- ning van het Berliner Ensemble onder regie van Bert Brecht en Erich Engel met natuurlijk Brechts toenmalige vrouw He lene Wiegel als Mutter Courage. Een bij zonder curieuze film dus en een uniek do cument van de wijze waarop Brecht-zelf zijn stuk op de planken bracht. De verto ning duurt 2>/i uur. Donderdag volgt een nieuwere speelfilm uit de DDR, „Die Toten bleiben jung” van Joachim Kunert uit ’68, waarin de periode tussen 1918 en 1933 dra matisch gestalte krijgt, gezien natuurlijk met Oostduitse ogen. Vooraf kort werk, een drietal experimentele filmpjes van Hans Richter uit de periode 1927-’29 („Inflation”, „Vormittagsspuck”. „Zweigroschenzau- ber”) en tenslotte UJrich Schamoni’s be kende „Hollywood in Deblatschka Pes cara”. Hoe is dat werken met zo’n ver uiteenlopend gezelschap artiesten, in de groep staan de Wama’s naast zangeresjes als Mimi Kok en Marjol Flore, maar ook zie ik de cabaretier Jos Brink en een heel jong talent als Robert Paul? UTRECHT. De uitslagen van de publiek- en pers-enquêtes bij de Cinema nifestatie zijn bekendgemaakt. Daarin werd de waardering voor de films in cijfers uitgedrukt. In beide groepen eindig de „Viva la muerte!” van Arrabal boven aan met een gelijk puntengemiddelde van 8,2. In de publiekswaardering werd deze film gevolgd door De Vlucht, De herberg van het kwaad, Sweet sweetback’s baad- as song, La rapture, Trash, Punish ment park, Le genou de Claire, Millhouse, A white comedy. Bij de pers eindigden na „Viva la muer te!”, ex-aequo de films Le genou de Claire, De ceremonie, Millhouse en Her berg van het kwaad en dan Blanche, Trash, Oom Wanja, La rupture en Une femme douce. De door het publiek hoog gewaardeerde Sweetback en Punishment park kregen van de pers een dikke onvol doende. Opvallend gezien zijn bekro ning met de Pepsi-aanmoedigingsprijs is de nederige 25ste plaats van Frans Zwartjes’ Septet in deze waarderingsstaat, ook bij de pers. De door filmkeuring en Utrechtse politie van het Manifestatie- programma gewipte Nederlandse film Overload, werd door de pers gemiddeld gewaardeerd op 3,3. ïfc s v.v. -

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13