MONIKA PFLUG GREEP VIER JAAR TE VROEG GOUDEN PLAK PROGRAMMA— WINTERSPELEN» Verrassingen op de schans Annulering Grand Prix kan enorme gevolgen hebben voor de Nederlandse autorensport Schorsing van GROOTS CARNAVAL BAR INTERNATIONAAL ijshockeyer LEVI'S Tante Leen Bolle Jan FIAT STARS Cees Dreijer De Tumblers 1 SAPP0RD72 Daminterland met Rusland S VRIJDAG 11 FEBRUARI 1972 SAPMRÖT2 I I U itslag (Van onze sportredactie) Niet optimaal HAARLEM KONINGSTRAAT 54 BASKETBAL ZATERDAG - ZONDAG en MAANDAG optreden van muziek 1 (Van onze sportredactie) ADVERTENTIE M MARC SERNé. ADVERTENTIE ZATERDAG 12 FEBRUARI speelt om 20.30 UUR tn de KENNEMERSPORTHAL TEGEN Deze zeer belangrijke wedstrijd heeft als inzet het kampioenschap van Nederland. Bij winst van Levi's staan zij nog steviger op de kop van de ranglijst- ROTTERDAM De daminterlandwed- strijd NederlandRusland zal kort na het toernooi om het wereldkampioenschap, dat van,2 tot en met 23 mei in Nederland ge houden wordt, worden gespeeld. Vermoe- deljjke plaats van handeling is Rotterdam. Wat dit betekent laat zich gemakkelijk raden. Het intrekken van de licentie voor de grote evenementen zal zo mogelijk een nog grotere terugslag in de inkomsten terecht levensgevaarlijk. In België was men wel zo voortvarend om dan onmid dellijk maar een ander circuit te bouwen. Een bittere ontgoocheling werd de 1000 meter eveneens voor de Oostduitse Ruth Budzisch-Schleiermacher, de ISU-sprint- kampioene van vorig jaar, die na haar ra zendsnelle opening enkele meters voorbij de finish al haar kansen op een plaats op het erepodium verspeelde. meer dan verstandig dat de coureurs met betrekking tot hun eigen veiligheid zoveel herrie schoppen. Er zijn tenslotte genoeg veiliger aanbiedingen, vooral in andere continenten dan Europa, om de races voor het wereldkampioenschap te organiseren, zodat het merendeel der rijders een zucht van verlichting zal slaken dat Zandvoort met zijn slechte wegdek en zijn gevaarlij ke duinpannen eindelijk van de lijst is afgevoerd. Atje Keulen-Deelstra koestert haar tweede zilveren medaille. sprak over een IA en de KNAC in een iets verzwaarder vorm”, bleef hij De struisvogelpolitiek van circuit-direc- teur Hans Hugenholtz c.s. is hiermee dan tenslotte misgelopen. Reeds jaren zijn er moeilijkheden rond de financiën en de veiligheid van de Grand Prix. Hoewel Hugenholtz ook dit keer s „touwtrekken tussen de FI. f- optimistisch gestemd. Het idee dat het ook dit keer wel weer niet zo’n vaart zou lopen is echter een misvatting gebleken. De voorzitter van de NAV Wessel Wessel mocht dan wel beweren: „Met Stewart hebben wij niets te maken, er zijn cou reurs die het wat betreft die guard-rail helemaal niet met hem eens zijn” het feit bleef dat bijvoorbeeld een man als Jackie Ickx verklaarde: „Ik ben wel geen lid van de GPDA maar daaruit moet niet de conclusie getrokken worden dat ik niets met de GPDA te maken wil hebben. Een man als Jackie Stewart is capabel genoeg om onze belangen te behartigen.” HAARLEM De beslissing van de FIA om de Grand Prix van Neder land van de kalender te schrappen kan voor het circuit van Zandvoort en dus voor de gehele Nederlandse autorensport vérstrekkende gevolgen hebben. Het is namelijk niet onmoge lijk dat de internationale automobiel- federatie zal oordelen dat het circuit ook te gevaarlijk is voor andere internationale evenementen met open auto’s, zoals bijvoorbeeld Formule II, III en 5000. Zaterdag 12 februari: 02.00-04.20 uur: schaatsen 3000 meter dames, 01.00-02.00 uur: skiën cross country estafette da mes, 03.00-07.30 uur: skiën slalom he ren, 00.30-03.30 uur: bobsleeën, 01.00- 14.00 uur: ijshockey. De slalom bij de dames, gehouden tijdens slecht weer (het sneeuwde voortdurend) werd gewonnen door de Amerikaanse Barbara Cochran. Zij werd gevolgd door de Franse Michèle Derbernard en de even eens Franse Florence Steurer. TELEVISIE Nederland I 06.00-07.00 (3000 m. schaatsen dames) Nederland I 15.00-16.00, Nederland I 17.30-18.45. SAPPORO En weer schoof het goud voor Nederland de verkeerde richting uit. Opnieuw kwam de hoogste Olympische onderscheiding terecht hji een meisje, dat niet meer was dan een gevaarlijke outsider: de Westduitse Monika Pfiug. Ook Herbert Höfl, haar trainer, had niet op meer durven gokken dan een derde plaats op het erepodium. Dat leek hem het hoogst bereikbare. Maar het werd goud voor Monika, een 17-jarige boekbindster uit München, die daarmee op haar favoriete afstand vier jaar vroeger slaagde dan zjj onlangs in Inzell voorspelde. Want in Denver, waar over vier jaar de twaalfde Winterspelen worden gehouden, zou Monika Pfiug het stralende hoogtepunt in haar schaatscarrière gaan beleven. Dit sei zoen, met voor haar als onbetwiste topper de Winterspelen in Sapporo, vormde voor haar eigenlijk niet meer dan een aanloop naar Denver. Een SWW72 soort stage voor de komende jaren, waarin de zwartgelokte Westduitse een bewuste greep naar de macht wil doen. De organisatoren hadden de bel moeten horen luiden, want de moeilijkheden be gonnen en eindigden met Jackie Stewart. Problemen die een emotioneel hoogtepunt bereikten na het tragische ongeval van de Brit Piers Courage op Zandvoort toen Stewart al woedend opmerkte dat hij er wel voor zou zorgen dat Nederland in het vervolg van een Grand Prix verstoken zou blijven. Vorig jaar ging het evene ment, na veel moeilijkheden, toch door, maar dreigementen van veiligheidsmaniak Stewart werden opnieuw vrolijk wegge wuifd. Zandvoort had immers zijn veelge prezen hekken en was niet van plan om er een soort „kaatsbaan” zoals Wessel dat uitdrukte van te maken. Diane Holum, donderdag op de 1500 me ter gekroond tot Olympisch kampioene, be hoorde ook op deze afstand tot de poten tiële medaillekandidates, maar de Ameri kaanse werd het slachtoffer van een onbe grijpelijke beslissing van de scheidsrech ter. Haar Noorse tegenstandster Lisbeth Berg verloor kort voor de start haar arm band, waarop de start volkomen ten on rechte werd uitgesteld. Diane Holum raak te daardoor zodanig uit haar concentratie dat zij een plaats op het erepodium ver speelde. „Op zich natuurlijk een volkomen be lachelijke zaak”, meende Gerard Maarse, „want onbewust word je op die manier toch uit je concentratie gehaald. Zeker op een afstand waarop het alleen een kwestie is van knallen. Want van een schema rij den is op zo’n 1000 meter natuurlijk nau welijks sprake.” Toch zag het er aanvankelijk in het ge heel niet naar uit, dat de verbitterde twee strijd tussen Ann Henning en Loedmilla Titova een naar verhouding dusdanig ma tige tijd zou opïévéren. De eerste 200 en 400 meter waren duidelijk sneller dan die van Monika Pfiug, die echter de laatste 400 meter af legde in 36,65 seconden. Het Russisch-Amerikaanse duo deed daar aan zienlijk langer over. Maar nog altijd kon en wilde Monika Pfiug niet geloven in een tweede West duitse Olympische triomf. Ook Atje Keu len en Elly van de Brom niet, voor wie zich ineens gouden perspectieven openden. De tijd van Monika Pfiug leek nog steeds voor verbetering vatbaar. Tenslotte heeft Zandvoort de Grand Prix nodig en niet omgekeerd. De tijd van glamour-racing is voorbij. Mannen als bijvoorbeeld een Carel Codin de Beaufort en Von Trips bestaan niet meer in het huidige Grand Prix-circus. De huidige ge neratie van prijsbewuste rijders wil naast de wens om zoveel mogelijk geld te ver dienen het er graag ook nog levend vanaf brengen. Tegen die achtergrond is net ook Zandvoort had echter ook moeten be denken dat de coureurs er ondertussen wel In waren geslaagd om een uiterst winstgevende Grand Prix van Duitsland op de Nürburgring, waar een half mil joen toeschouwers geen uitzondering zijn, geannuleerd te krijgen. In West-Duitsland was er tenslotte nog de uitwijkmogelijk heid naar Hockenheim benevens een fi nanciële reserve om de Nürburgring zo op te lappen dat dit aan de wensen van Stewart en de zijnen voldeed. België trof hetzelfde lot. Francorchamps vond men betekenen, het enige motief waarmee de toch al niet geringe oppositie tot nu toe nog steeds de mond kon worden gesnoerd. Het verdwijnen van de Grand Prix kan namelijk leiden tot een nog veel grotere escalatie van moeilijkheden. De Grote Prijs vormde ook vanwege zijn nevenin komsten zoals het overnachten in de Zandvoortse hotels, een niet te versmaden bron van inkomsten. Nu deze laatste bar rière voor de oppositie in de Zandvoortse gemeenteraad niet meer bestaat zal het gekrakeel ongetwijfeld heviger worden dan ooit tevoren. Na het incidentele suc ces dat de motorrijders al niet meer op de baan mogen komen lijkt de tijd rijp om de reeds jarenlange jacht om het circuit definitief af te breken met succes te voltooien. Enkele weinig interessante maar vooral weinig lucratieve toerwagen- races zijn echt niet voldoende om de baan in de toekomst te handhaven. De plannen van het Luna-park zullen dan ook wel weer uit de bureauladen worden gehaald. Ook dit is in Nederland echter geen haalbare kaart. Een nieuw circuit gaat een bedrag kosten dat in de tientallen miljoenen guldens loopt en wie zal daar voor de centjes fourneren? Afgezien van de vraag of guard-rail nu we) of niet gewenst was (Hugenholtz heeft inderdaad gelijk als hij opmerkt dat grote coureurs juist door die vangrails vaak hun leven verloren hebben) had men zich in het verleden toch meer moeten instellen op de wensen van de coureurs. Zij kruipen tenslotte in de benauwde cockpit van hun pijlsnelle bolides. Zij kunnen met hun extravagante snelheden ook het best be palen waar wel vang-rails moet komen en waar niet. geval mag je rustig een handicap van een volle seconde incalculeren.” Een teleurgestelde Elly van de Brom: „Alles had ik tegen. Eerst die buitenbaan, waardoor ik al een geweldige opdoffer kreeg, en tot overmaat van ramp liep het in de buitenbochten ook al niets zoals ik graag had gewild. Eigenlijk wil ik liever niet eens naar excuses zoeken. Dat klinkt altijd zo vervelend. Ik had gedacht hier een bronzen plak te kunnen pakken, maar ik heb er gewoon naast gefietst.” Voor Elly van de Brom („ik rij toch aanzienlijk liever een gewoon toernooi”) is het Olympisch toernooi voorbij. Hetgeen eveneens geldt voor Trijnie Rep, die even als op de 500 meter tot een ronduit teleur stellende tijd kwam. Voor haar, de in Sap poro wat verloren rondlopende Oostzaanse, gold als verontschuldiging voor haar mati ge prestatie de bonkige wind „die haar”, meende Maarse, „zeker drie volle secon den heeft gekost. Trijnie had ik wegge stuurd op het brons, maar de harde wind vergde zo veel van haar krachten, dat ze het schema onmogelijk kon vasthouden.” Enkele minuten daarvoor had de Russi sche coach Viktor Krasilnikov verstijfd van angst de verrichtingen gevolgd van zijn toprijdsters, die evenals donderdag op de 1500 meter opnieuw niet tot het erepo dium konden doordringen. De verklaring van Atje Keulen daarvoor: „Ik heb de indruk dat de Russinnen over hun hoogtepunt heen zijn. Vermoedelijk hebben zij in het voorseizoen toch te veel gedaan.” Waarschijnlijk hebben de Russin nen, voor wie in ieder geval een plaats op het erepodium leek gereserveerd, te lang op dit Olympisch toernooi moeten wachten, want daarvoor zijn ze altijd al erg gevoelig geweest. De machtsposities die de Russin nen in Inzell nog innamen, lijken voor dit seizoen verloren. 1. Monika Pfiug (W.-Dld) 1.31,40 (goud), 2. Atje Keulen-Deelstra 1.31,61 (zilver), 3. Anne Henning (VS) 1.31,62 (brons); 4. Loedmilla Titova (Rus) 1.31,85, 5. Nina Statkevitsj (Rus) 1.32.21, 6. Dianne Holum (VS) 1.32,41, 7. Elly van de Brom 1.32,60, 8. Sylvia Burka (Can) 1.32,95, 9. Sigrid Sundby (Noor; 1.33,13, 10. Loedmilla Sa- vroelina (Rus) 1.33,41, 11. Tuula Vilkas (Fin) 1.33,51, 12./13. Pil Hwa Han (N.-Kor) en Rosemarie T-.upadel (O.-Dld) 1.33,79, 14. Sylvia Hedlund (Zwe) 1.33,82, 15. Emiko Taguchi (Jap) 1.34.40. 24. Trijnie Rep 1.35,82. voor haar net iets te vroeg?' Welke woorden de betrekkelijkheid van een Olympisch schaatstoernooi nog eens accentueren. Want ook nu hebben de om standigheden in niet geringe mate bijge dragen tot de triomf van de Westduitse. Maar ook Atje Keulen beet zich de tan den stuk op de 1.31,40 (het Olympisch re cord van Carry Geijssen stond op 1.32,60) die Monika Pfiug op het scorebord had ge toverd. Vertrokken op een schema van 1.29.5 lanceerde de Friezin haar „gouden” aanval, maar haar opening (20,28) ontnam haar eigenlijk alle illusies op een gouden plak. Haar slotronde (in 36,26) was welis waar de snelste van alle rijdsters, maar toch niet voldoende om Monika Pfiug van de eerste plaats te verdringen. De ritindeling op deze 1000 meter leek duidelijk in haar nadeel, omdat de Russin Loedmilla Titova en de Amerikaanse Ann Henning (goud op de 500 meter), de twee gedoodverfde favorietes voor het Olym pisch goud, direct na haar tegen elkaar in de baan verschenen. De tijd van Monika Pfiug (1.31.40) leek duidelijk voor verbetering vatbaar, temeer omdat Ann Henning en Loedmilla Tltova, twee begenadigde sprintsters, wel degelijk genoeg adem en kracht hebben om ook op de 1000 meter, zij het misschien zwaaiend van vermoeidheid, in een scherpe tijd de finish te passeren. Maar het nadeel voor Monika Pfiug werd plotseling omgebogen in een niet onaanzienlijk voordeel, omdat de Amerikaanse en de Russische die elkaar in de minuten daarvoor nauwlettend had den geobserveerd, meer tegen elkaar knok ten dan tegen de tijd. De gevolgen bleven niet uit en waren in feite desastreus voor de op de 500 meter al tot Olympisch kampioene gekroonde Ann Henning, de wereldrecordhoudster op de 500 en de 1000 meter, die haar slottijd op het scorebore verschrikt aanschouwde. Haar tijd bleek uiteindelijk goed voor zilver. En dat was eigenlijk al meer dan waarop Maarse in dit sterke gezelschap had durven hopen. Toch heeft het goud duide lijk binnen handbereik van Atje Keulen gelegen. Zoals zij later ook volmondig toe gaf: „Ik had weliswaar niet op een medaille gerekend maar achteraf bezien had ik snel ler moeten openen. Toch betwijfel ik het of ik veel harder had gekund. Ik heb er kei hard voor gevochten. Eigenlijk had ik ook gedacht zo ongeveer op dezelfde tijd als Monika uit te komen, maar dat lukte ge woon niet.” Dat bijvoorbeeld het wegdek nog steeds niet optimaal is valt ook weer grotendeels terug te voeren op de moeilijkheden in de Zandvoortse gemeenteraad. De winst werd voor het grootste gedeelte besteed aan andere zaken. De bedragen die voor be veiliging van de baan werden uitgetrok ken waren minimaal. De opzet was duide lijk: men wilde het hoogst mogelijke rendement van het circuit hebben totdat de baan definitief zou verdwijnen Dat tijdstip lijkt dichterbij gekomen dan ooit. Het ziet er derhalve niet best uit voor de Nederlandse autorensport. Ook Atje Keulen, die Monika Pfiug bij het laatste Europese titelgevecht in een rechtstreekse confrontatie op de 1000 meter nog duidelijk terugwees, was niettemin uiterst tevreden met het zilver, nadat de Friezin op de 1500 meter al brons had veroverd. Gerard Maarse dacht er net zo over: „Met het zilver ben ik dik tevreden. Nu kun je wel zeggen, dat het jammer is dat de eerste volle ronde van Atje wat minder snel ging, maar daar staat tegenover dat je in zo’n sterk gezelschap reëel gezien niet op een medaille mag rekenen.” Een duidelijk teleurgestelde indruk daar entegen maakte Elly van de Brom, die had gedacht op deze 1000 meter brons te kun nen grijpen, maar voor wie een zevende plaats het hoogst bereikbare was. Nu kon Elly terecht als excuus aanvoeren dat haar ongunstige loting (buitenbaan) haar al bij de start een mentale opdoffer had gegeven, maar dat neemt niet weg, dat de Amster damse studente nog altijd niet voldoende mentale kracht bezit om een dergelijke te leurstelling snel te verwerken. Gerard Maarse: „Ik kan me goed voor stellen, dat Elly zwaar is aangeslagen. Ze had zich van dit toernooi aanzienlijk meer voorgesteld Ze is weggegaan op goud, maar door haar lange, veel te trage slagen werd haar armbeweging zodanig hoog, dat ze daardoor duidelijk uit balans raakte. Ook de loting was duidelijk in haar nadeel. Zoals dat voor alle rijdsters geldt, die op zo’n 1000 meter de buitenbaan loten. In dat John Ahearne, president van de LIHG, verklaarde dat het verkeerd zou zijn geweest een gehele ploeg de dupe te laten worden van een overtreding van één man. SAPPORO. Verrassingen aan de lopende band en een regelrechte sensa- ~i tie tot slot bekroonden op de tiende dag van de Olympische Winterspelen het skispringen van de grote (90 meter) schans in Okurayama. Niet de favoriet M geachte Japanners met bun nationale held Yukio Kasaya, maar twee jonge Europese outsiders grepen goud en zil- ver: de pas 19-jarige Pool Wojciech Fortuna won met een puntentotaal van 219.9 voor zijn sprongen van 111 meter (de verste van de eerste serie) en 87.5 meter. De 20-jarige Zwitser Walter Steiner werd tweede met sprongen van 94 en 103 meter. De Oostenrijker Rai- ner Schmidt eindigde als derde (verste sprong 101 meter). JJ West-Duitsland zal door de schorsing S niet de beschikking hebben over zijn aanvoerder voor de wedstrijdenreeks om het wereldkampioenschap dat in B april in Praag wordt gehouden. Rusland heeft zijn Olympische ti tel in de biathlonestafette met succes verdedigd. Aleksander Ti- chonov, Rinnat Safin, Iwan Bjakov en Viktor Mamanov herhaalden het succes van Grenoble 1968. Fin land werd tweede, Oost-Duitsland derde. hebben ge- heeft geen tegen het „In Sapporo heb ik weinig kans om tot het erepodium door te dringen", meende in Inzell een openhartige Monika Pfiug. „Deze Winterspelen komen voor mij eigenlijk twee tot drie jaar te vroeg. Maar over vier jaar hoop ik tot de top te behoren.” Het geen Günther Traub, haar eerste trainer, gisteren nog eens benadrukte: „Monika is een groot talent. In Denver moet ze goud kunnen pakken. Deze Winterspelen komen r-, 4-Él TTvnocf Paul Hildgartner en Walter Plaik- ner (Italië) en de Oostduitsers Horst Hornlein en Reinhard Bre dov zijn gezamenlijk op de eerste plaats geëindigd van het tweezit- tersrodelen. Beide equipes werden met goud beloond. De bronzen me_- daille ging naar de Oostduitsers Bonsack en Fiedler. De LIHG was mild in zijn oordeel. Er werden geen maatregelen genomen tegen de westduitse ploeg en ook de wedstrijd tegen Joegoslavië, waarin Schloder was gedrogeerd, werd niet voor de Duitsers verloren verklaard. Schloder werd voor een periode van 2 zes maanden geschorst. Door deze be- slissing staat nu al vast dat West- J Duitsland winnaar geworden is van de B-groep van het ijshockeytoemooi. De internationale ijshockeyfedera- tie LIHG heeft de Westduitse aan voerder Alis Schloder geschorst, omdat hij doping zou bruikt. De federatie maatregelen genomen Westduitse team.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17