Oud pand Deken Frissen: Alleen missie-bisschoppen Kerngigant in as Dodewaard worden in Rome gewijd KARDINAAL ALFRINK BIJ WIJDING DR. GIJSEN Dick Bartels Nederland drinkt te weinig melk Officier van Justitie: Gasaanslagen geleid vanuit buitenland Obligaties voor joodse uittocht in ONDERZOEK VOEDINGSRAAD: Al dit voorjaar Detentie van Gerard Roovers DODE VROUW IN VAART EXODUSACTIE VOOR ISRAEL Val van 14 meter proeven met hartonderzoek Op één dag twee roofovervallen in strijd met Verdrag Rome Nieuwe bisschop toonde nog geen geloofsbrieven 1 petri inferieur VR 2 In Amsterdam Bontmodehuis op REACTIES KAMERLEDEN: Auto met trotyl 1 1 Zestig tips Nü 10% KORTING ALLE artikelen SPECIAALZAAK IN PELTERIJEN VRIJDAG 11 FEBRUARI 19 72 Grote collectie sportieve BONTMANTELS en BONTHOEDEN voor de wintersport. v de Me om lief vig sitt mii var der Overheidsbonden over kinderbescherming bezorgd goed wonen met inbreng van uw eigen leefwijze. (Van onze correspondent) ■Ma ADVERTENTIE (Van onze redactie in Amsterdam) w ADVERTENTIE r Vagenweg 246, Haarlem. Tel. 31 65 29 Ruime parkeergelegenheid i i c i i die de laatste zea weken lijn genoemd, door de paus te laten wijden om uitdruk king te geven aan het wereldwijde karak ter van de kerk. Dat is de hele achter grond”. aldus mgr. Gijsen. De politie heeft het vermoeden dat zij een Belgische is maar tot nu toe kon de identiteit niet met zekerheid worden vast gesteld. De vrouw had wel Belgisch geld bij zich. Ze droeg een trouwring waarin de volgende inscriptie: M. Truyens 10 april 1921” en droeg een zilveren broche met schittersteen t j es Deken J. Schulpen uit Kerk rade: „Het is onbegrijpelijk, zelfs verbijsterend, wat er nu gebeurd is. Het is het doorbreken van de collegialiteit die het Vaticaan pro pageert”. Deken drs. W. Meijs van Hoensbroek: „Voor mij is het bericht over de wijding een tweede donderslag bij heldere hemel. Rome heeft weer een teken van centralis me willen stellen”. In Vatikaanse kringen huldigt men ook wel de opvatting dat een bisschop door de wijding in het episcopaat wwdt opgeno men”, legde dr. P. Coenen van de kerkelij ke rechtbank in Roermond uit. Voor de wijding van de bisschop van Groningen is destijds voordat die zijn benoeming met geloofsbrieven aan het kapittel had waargemaakt aan het Vatikaan dispen satie gevraad. de actie in Europa nam onze landge noot J. Ph. Sijes aan dit overleg deel. Ook het gebruik van karnemelk is laag. Drie percent van de mensen ge bruikt dagelijks karnemelk, terwijl 86 De rovers kwamen tegen zes uur het. kantoor van de nachtveiligheidsdienst in de Vossiusstraat binnen. De enige aanwe zige kantoorbediende werd door één van de gemaskerde overvallers onder schot gehouden, terwijl de andere 91 loonzakjes uit een op het bureau staande kist haalde en in een tas stopte. De kantoorbediende werd in een toilet opgesloten, waarvan de deurkruk werd geblokkeerd met een bezem. Hij wist zich in tien minuten te bevrijden. De rovers waren toen allang via een achterdeur van het kantoor verdwenen. i i 1 i I kei ioz tre en bel ko’ fei eer oei mc sts gei al ov eei he be ge he an ge D< Twe bliji een. dat nier Hi ven hun moe dat zou D crat wor en gen gezi ke dat voo goei wo< nisi van wee A wej gen gro aan DEN HAAG. Het is de bedoeling nog dit voorjaar een begin te maken met het experimenteel inzetten van een aantal tbc-consuitatiebureaus voor onderzoek op hart- en vaatziekten. Voorlopig wordt voor deze experimen ten gedacht aan Rotterdam, Doetinchem en aan een bureau in Noord-Brabant. Minister Nelissen (Financiën) deelt dit mee in antwoord op vragen vanuit de Tweede Kamer over het verslag-1970 van de Algemene Rekenkamer. Een werkgroep van de Koninklijke Nederlandse Vereni ging tot Bestrijding der Tuberculose, de Nederlandse Hartstichting en de genees kundige hoofdinspectie overlegt nog over de eisen, die aan personeel en apparatuur moeten worden gesteld. AMSTERDAM. Zeventig percent ■»an alle jonge mensen drinken melk, bij volwassenen is dit 50 percent en de mannen drinken meer melk dan de vrouwen. In het westen van het land zitten bovendien de grootste melkge- bruikers. Ook welstand heeft invloed op het melkgebruik: de hogere inko mensgroepen drinken meer. Maar de slogan „Drink per man driekwart kan” wordt in ons land bij lange na niet gehaald. Het gemiddelde melkgebruik is hier niet meer dan een derde liter. Volgens hem is de wijding in Rome evenmin een gevolg van bezwaren die het Nederlands episcopaat of kardinaal Al- frink gehad zouden hebben tegen een wijding in Roermond. „Daar is bij mijn weten nooit iets over geweest”. Een wat netelige kwestie is nog de procedure voor overname van het bestuur van het bisdom. Daarvoor moet de nieuwe bisschop eerst zijn „geloofsbrieven” de benoemingsdocumenten aan het kathe draal kapittel tonen. Die heeft mgr. Gij sen nog steeds niet in zijn bezit. Het is in Nederland geen gewoonte dat een bis schop wordt gewijd vóór dat deel van de procedure achter de rug is. „Dat tonen van die brieven is een kerkrechtelijke regeling voor Nederland, één van de acht regelingen die er voor bisschopsbenoemin gen zijn. De bisschop is volgens die rege ling pas kerkrechtelijk leider van het diocees als die brieven aan het kapittel zijn getoond. Alle politiekorpsen hebben uitgekeken naar een Franse auto, die volgens een melding van een Amsterdammer 25 kg trotyl op de achterbank vervoerde. De Amsterdammer kon dit gewicht zo nauw keurig opgeven omdat hij in militaire dienst ervaring met springstof had opge daan. Hij had de Franse wagen zien staan bij een benzinestation in Amsterdam- Noord, waar hij kwam tanken. De wagen was in noordelijke richting weggereden. Hoewel direct na de melding alle politie korpsen werden gealarmeerd is de auto nergens gesignaleerd. Uit voorzorg is de telervisies'teunzender Wieringen extra be waakt. Mr. E. Donders, fiscaal-juridisch advi seur uit Heerlen en voorzitter van de kerngroep van Open Kerk: „Het is een handige, diplomatieke zet van de Paus. Het is een bevestiging van oude kerkstruc turen, waarin inspraak van onderaf niet wordt geaccepteerd. Op grond daarvan is het weer een teleurstellende daad”. Stelend echtpaar. Een 23-jarige fabrieks arbeider uit Stein (L.) en zijn 21-jarige vrouw zijn aangehouden wegens diefstal uit woningen in aanbouw. Het echtpaar stal mengkranen. keukenkastjes, gastoe- •tellen en keukenafzuigkappen, totaal voor f 15.000 Deken M. Frissen uit Geleen: „Het is een heel vreemde geste. Normaal worden alleen missie-bisschoppen in Rome gewijd en dit is zeer ongebruikelijk. Voor Gijsen zelf is het een uitverkiezing, maar de verhoudingen znals die nu liggen zullen er niet op vooruit gaan”. Dit zijn enkele cijfers uit een onder zoek, dat onder auspiciën van de Voe dingsraad uitgevoerd werd door het Nederlands Instituut voor Agrarisch Marktonderzoek. Nog wat interessante cijfers uit dit onderzoek: yoghurt wil in ons land niet zo best, in het noorden gaat het nog wel, maar in het zuiden wordt het nauwelijks gebruikt. Vla en pap, produkten die kant en klaar ge kocht worden, spelen niet zo’n belang rijke rol. De meeste huisvrouwen pre fereren het zelf te maken. Er is nog geen beslissing of er vertegen woordigers van het bisdom Roermond naar Rome zullen reizen om de wijding bij te wonen. Zelfs nog niet wie dat eventueel zouden moeten zijn. Het bisdom in Roermond heeft het de laatste weken erg druk gehad met de voorbereidingen van de wijding in Roermond die einde maart de preciese datum stond nog niet voor 100 percent vast zou plaats vinden. AMSTERDAM. Twee ongeveer 25- jarige mannen hebben gistermiddag bij een overval op het kantoor van de Vere nigde Nachtveiligheidsdienst in Amster dam ruim 15-000 gulden aan lonen buitge maakt. Het was gisteren de tweede over val in de hoofdstad binnen twaalf uur. Eerder op de dag maakten drie gewapen de mannen ruim 80.000 gulden buit bij een overval op het filiaal van de AMRO- bank in Amsterdam-West. DEN HAAG. De Tweede-Kamerle- den De Gaay Fortman (P.P.R.) en Van der Spek (P.S.P.) menen dat de dienstplichtige Gerard Roovers in strijd met het Verdrag van Rome in voorarrest wordt vastgehou den. Pand uitgebrand. In de Sint Antoniebree- straat in Amsterdam is in de afgelopen nacht een onbewoond pand van drie etages uitgebrand en daarna ingestort. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. In de benedenverdieping was een stoffenzaak gevestigd. De oor zaak van de brand is niet bekend. Aan het Bossche beraad heeft ook mgr. Gijsen deelgenomen. Hij heeft meege deeld. dat hij betreurde dat het oordeel over de bisschoppen .uitgesproken in zijn brochure „De priester en de crisis in de kerk”, verstaan wordt als een rechtstreek se beschuldiging, omdat dit niet zo bedoeld is. Verschil van visie wil echter niet zeggen dat dr. Gijsen niet in loyaliteit zou willen samenwerken met de bisschopsconferentie. DEN BOSCH. De recherche van de gemeentepolitie in Den Bosch stelt een on derzoek in naar de identiteit van een in de Zuid-Willemsvaart gevonden dode vrouw van ongeveer 65 tot 70 jaar. De heer Van der Spek verzoekt de ministers De Koster (Defensie) en Van Agt (Justitie) om onmiddellijke vrijlating van Gerard Roovers. De heer De Gaay Fortman vraagt minister De Koster of deze ook vindt dat de strijdigheid van het militair procesrecht met het Verdrag van Rome noodzaakt tot spoedige herziening van onze wetgeving over militair voorar rest. Dr. De Gaay Fortman wil verder weten of de heer Roovers al een procedure tegen de Staat der Nederlanden aanhangig heeft gemaakt bij de Europese commissie voor de rechten van de mens. Beide Kamerleden baseren hun vragen op een recent juridisch artikel. Volgens het verdrag ter bescherming van de rech ten van de mens is detentie niet mogelijk als daarmee beoogd wordt anderen te weerhouden een zelfde strafbaar feit te plegen, aldus de parlementsleden. DODEWAARD. Er bestaan op het ogenblik plannen om in Dodewaard een grote kernenergiecentrale van maar liefst 600 megawatt te bouwen. De bestaande centrale is 54 megawatt. (Vervolg van pagina 1) DEN BOSCH. Volgens de officier van justitie in Den Bosch, mr. J. Booster, zijn er redelijke gronden aanwezig die erop wijzen dat de aanslagen in Ommen en Ravenstein geleid werden vanuit het buitenland. In dit opzicht wees hg op de overeenkomsten tussen de aansla gen die zaterdag in Hamburg zijn ge pleegd en die van zondag in Ommen en Ravenstein. De in Ravenstein gevonden Vartabatterij blijkt van Duits fabrikaat te zijn. Twee rechercheurs zijn naar Duits land gegaan om de gevonden materialen in Hamburg te onderzoeken. Zestig tips zijn donderdagavond bij de rijkspolitie in Den Bosch binnengekomen na de televisie-uitzending waarin de tas, de uurwerken en de springstof werden getoond die na de aanslagen zijn aange troffen. Ook werd een geluidsband uitge zonden met de stem van de man die telefonisch bedreigingen ultte tegen de districtscommandant van de rijkspolitie in Den Bosch. (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG Kardinaal Alfrink zal, als vertegenwoordiger van het Nederlands episcopaat, de wijding door paus Paulus van dr. J. A. M. Gij sen tot bisschop van Roermond, in Rome bijwonen. Deze beslissing werd genomen na een spoedberaad in Den Bosch nadat woensdagavond kardi- naal-staatssecretaris Villot kardinaal Alfrink telegrafisch van het besluit van de paus op de hoogte had gesteld. In het telegram werd tevens de eer der door de paus uitgesproken wens herhaald, dat kardinaal Alfrink aan de wijding zou deelnemen. SCHIPHOL. In de komende weken zal door heel Nederland en in de navolging daarvan ook in een zevental andere Europese landen onder de naam Exodus 1972 een grote actie worden gevoerd om Israel te helpen bij de problemen, die de opneming van de immigranten- stroom van joden uit de Sovjet-Unie met zich meebrengt. Doel van de actie in Nederland is de plaatsing van ten minste 10 miljoen gulden aan obligaties van Israëls ontwikkelingslening, de Sta te of Israel Bonds. Over deze exodus-actie is deze week door medewerkers van de Israel Bonds actie uit deze Europese landen samen met een afvaardiging uit Israël in Parijs overleg gepleegd. Als organisator voor DEN HAAG. De samenwerkende bon den van overheidspersoneel (ABVA, KABO en NCBO) hebben de staatssecretaris van Justitie telegrafisch verzocht om een on derhoud, uiteindelgk op 14 februari, in verband met de situatie rond de kinder- beschermingsinstellingen. „Gebleken is namelijk”, aldus de bon den, „dat de werkgroep sanering particu liere kinderbeschermingsinrichtingen noch de beleidsgroep bereid is ons enige infor matie te geven over inrichtingen, die ge saneerd en gesloten worden. Volgens de vakorganisaties blijkt de sa nering reeds in volle gang te zijn en maakt men het de bonden door gebrek aan infor matie vrijwel onmogelijk, tijdig de belan gen van het betrokken personeel op de juiste wijze te behartigen. Tenslotte merken de overheidsbonden op dat de besprekingen over de wachtgeldre geling nog niet zijn afgerond, waardoor iedere afvloeiing van personeel voor hen onaanvaardbaar is. De eerste melding daarvan is reeds gemaakt in het vakblad „Electra”. De Gemeenschappelijke Kernenergiecentrale Nederland heeft offertes gevraagd voor de bouw. Die offertes moeten voor maart binnen zijn. BUSSUM De 36-jarige glazenwasser A. A. van der Pluym uit Bussum is donderdag uit een 14 meter hoge dakgoot gevallen en ernstig gewond. De glazen wasser bevond zich op het dak van een pensionaat en begaf zich via de dakgoot naar een dakkapel, waarbij hij vermoede lijk is gestruikeld. De man viel van de vierde verdieping en belandde op een tegelpad. Hij verkeert in zorgwekkende toestand. Bij zijn terugkomst uit Parijs deelde hij donderdagmiddag op Schiphol mede, dat volgens Israëlische opgave naar schat ting 50.000 joden in Rusland bezig zijn om de laatste formaliteiten voor hun emigratie naar Israel afgerond te krij gen. De immigratie van deze Russen wordt in Israel toegejuicht, doch het opvangen van de stroom nieuwe bur gers vergt uiteraard zeer veel geld. Israel poogt daarom met de Exodus 1972-actie een bijna verdubbelde op brengst te bereiken, te weten 450 mil joen dollar (vorig jaar 250 miljoen) Het Nederlandse aandeel zal naar men hoopt drie miljoen dollar bereiken. Na het afleggen van die verklaring door de nieuw benoemde bisschop van Roer mond hebben de Nederlandse bisschoppen besloten, vooral ter wille van de eenheid in de Nederlandse kerk, kardinaal Alfrink te verzoeken zondag als mede-consecrator bij de wijding te Rome aanwezig te wil len zijn. Het berichit over de wijding van de nieuwe bisschop kwam in Roermond, zelfs voor de staf van het bisdom, als een donderslag bij heldere hemel aan. Mgr. Gijsen was de laatste weken doende zich te informeren bij allerlei personen uit het bisdom naar de mogelijkheden van het opbouwen van een relatie, die voor de toekomst een vertrouwensrelatie zou kun nen worden. De nieuwe bisschop is terstond na het bekend-worden van het bericht van zijn wijding atfgereisd naar Rome. Hij had nog de gelegenheid om voor de Omroep Zuid mee te delen het „fijn te vinden zo tot bisschop van de wereldkerk te worden gewijd”. Mgr. Gijsen gelooft niet dat de beslis sing van de paus een gevolg is van de reacties uit Nederland op zijn benoeming. „Er Is naar gestreefd om de bisschoppen, Door bemiddeling van het Exodus 1972 kantoor in Amsterdam (Keizersgracht 503) worden twee soorten State of Is rael bonds uitgegeven: 15-jarige coupon- obligaties met een rente van 4 percent per jaar (coupures van 500 dollar, 1000 dollar en hoger) en 15-jarige spaarobli- gaties. die op de vervaldag met 180 percent worden afgelost, in de grootte van 100 250. 500 dollar en hoger. Voor hen, die als toerist naar Israel gaan, is het van belang te weten.dat zij daar te allen tijde en bij elke bank beide soor ten State of Israël bonds ter bestrijding van hun toeristische onkosten in Israë lische ponden kunnen omw'sselen tot een maximum van 2.500 dollar per persoon per maand. Een felle uitslaande brand heeft in de afgelopen nacht een drie verdiepingen hoog pand in de St. Anthoniebree- straat in het oude centrum van Am sterdam in de as gelegd. Het pand was onbewoond. Het werd gebruikt als opslagplaats voor textiel. Over de oorzaak van de brand is niet bekend. Busje tegen trein. Op een met knipper lichten beveiligde overweg bij Hazers- woude is vanmorgen om 8 uur een personenbusje tegen een trein gebotst. Doordat de trein met vrij geringe snel heid reed deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Wel werden beide sporen versperd. Tussen Alphen en Lel den liet N.S. bussen rijden, totdat om 10 uur het treinverkeer kon worden hervat. percent dit helemaal niet drinkt. Met chocolademelk is het nog slechter ge steld: slechts 6 percent drinkt niet vaker dan één keer in de week een bekertje met chocomel. Koffiemelk wordt door 24 percent gebruikt en uitsluitend door volwasse nen. Met de kaas gaat het heel wat beter. In 72 percent van de huihoudin- gen wordt kaas dagelijks gebruikt. De grootste kaaseters zijn volwassen man nen. Zij eten gemiddeld 25 gram per dag. Veertig tot 50 percent van de mensen eet op' vijf of meer dagen in de week vlees, bijna allemaal meer dan 70 gram per dag. Met de vis staat het er iets minder goed voor: 55 per cent eet beslist geen vis, 33 percent één keer In de week. Gevogelte eet 15 percent één keer in de week. Voor het smeren van brood en het bakken en braden gebruikt 95 percent van de huisvrouwen margarine en 19 percent boter in sommige huishou dingen worden dus kennelijk beide produkten tegelijk gebruikt. De echte roomboterklanten zijn meestal ouder dan 45 jaar. Dieetmargarine wordt maar door 5.6 percent van de mannen en door 7.4 percent van de vrouwen gegeten. Halvarine brengt het er nog slechter af: dat wordt geconsumeerd door 3.7 percent. Vliegtuigbommen. Bij Rilland Bath in Zeeland zijn bij graafwerkzaamheden voor de rioolbuisleidingen uit Noord- Brabant twee vliegtuigbommen gevon den van 500 pond. De brisantbommen lagen op een terrein waar ook een ethyleenleiding van de chemische fa briek van Dow Chemical in Terneuzen (op 30 meter afstand) en een aardga stransportleiding (op 15 meter afstand) ligt. - V i zijlweg 36- 38 - Haarlem tel. 0 23 - 31 63 99

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2