FRANSEN AKKOORD MET Uskunstwerk Informeel contact Israel-J ordanië Europees parlement vraagt EEG-landen luchtverontreiniging te bestrijden Man kaapt sneltrein PORION BRANDTS „OSTPOLITIK” Pompidou dringt aan op spoedige vorming Twee Britse Europese monetaire en economische unie soldaten gedood IJmond: driemaal Heilloze machtsstrijd Dr- Oele: „Kosten splijtzwam van gemeenschappelijke markt” Thieu: „Aanval tijdens bezoek van Nixon één n „Altmann is Uniek inHederland! in China” Barbie” EU In Finland Andreotti gaat nieuwe poging ondernemen GOLDA MEIR SPRAK MET JORDAANSE EX-MINISTER Diplomaten uit Japan in Hanoi 3 2 Boek nü uw voorjaarsvakantie VRIJDAG 11 FEBRUARI 1972 In Noord-Ierland J Regeringscrisis 1talie Maatregelen Onvoldoende Doodgraver Commandant Russische kernraketmacht overleden STRAATSBURG (ANP) Het Europese parlement heeft gisteren een dringend beroep op de regeringen van de tien EEG-landen gedaan, niet langer te aarzelen met gezamenlijke maatregelen tegen luchtverontreini ging. Wacht men nog langer, dan zullen niet alleen de kosten veel hoger zijn omdat het zelfreinigend vermogen van de atmosfeer afneemt, ook zul len bepaalde gevolgen van verontreiniging niet meer ongedaan kunnen worden gemaakt. Openbare aanklager in München: t t. •U PARIJS (DPA) Bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland en president Georges Pompidou zijn gisteren bij hun eerste gesprek onder vier ogen in Parijs, tot „volledige overeenstemming” gekomen over de problematiek die de verhouding tussen de Westelijke landen en die van het oostelijke blok met zich mee brengt. J Wandelen door Europa's grootste stalenboek, 700 des- sins geplakt op 750 m2. 4 Wat u niet zoekt vindt u bij J BAKKER’sJt^BEHANG I 1 Betaal minder! Ga óók mee 1 1 Betaal minder! Ga óók mee It HOURS®! internationale reisorganisatie van het DIRK VAN DEN BROEK-CONCERN r (Van onze redacteur in Scandinavië) er In het bijzonder zijn dringend gewenst: ADVERTENTIE n 5 dergelijk gebied van primair belang zijn? Er is heel wat tijd verloren gegaan, maar nu weet iedereen eindelijk waar hij aan toe is. Uit die zekerheid kan verder ge werkt worden en dat betekent voor ieder van de drie gemeenten een heroriëntatie vanuit een behouden zelfstandigheid. Met of zonder stropdas kan iedere bewoner en bestuurder van deze drie gemeenten be grijpen dat met de hamerslag van de Kamervoorzitter niet het tijdperk van sa menwerking is afgesloten, maar heropend. n n n n n e i ti e e et en 'st tie SAIGON (AP). De Zuidvietnamese president Ngoejen Van Thieu heeft giste ren gezegd dat het zogenaamde „nieuwe offensief van de Vietcong” verband houdt met het bezoek dat president Nixon op 21 februari aan Peking zal brengen. vermindering, is intensieve voorlichting noodzakelijk. BELFAST. (UPI en Reuter) Twm Britse soldaten zijn gisteren om het leven gekomen toen de auto, waarin zij zaten, bij Newry explodeerde. Sinds de Britse troepen in 1969 naar Ulster kwamen, zijn er in totaal vijftig militairen gedood. r 3 t tl ds ie le nr irt ir. n- 5- ii.i e- et 'd ïh rs m et in in ot es ie 4 ROME (AP). De Italiaanse Christen Democratische Partij heeft geweigerd toe te geven aan de els dat vervroegde ver kiezingen zullen worden uitgeschreven om een einde te maken aan de politieke crisis in het land. Het invoeren van onschadelijke anti- klopmiddelen in benzine of de bouw van motoren die geen anti-klopmid- delen nodig hebben. De IJmond bevindt zich nu ongeveer in dezelfde probleempositie als zuidelijker Kennemerland, waar samenvoeging even eens buiten iedere overweging valt en waar samenwerking in de kern Haarlem en omgeving ook door zelfstandige ge meenten uit eigen bereidheid moet wor den tot stand gebracht. Een gunstig ge volg van de IJmond-beslissing lijkt het, dat de intergemeentelijke samenwerking in de zuidelijke helft van Noord-Holland een wat gelijkmatiger patroon zal krijgen en dat met veel zelfstandige gemeenten in volkomen gelijkgezinde sfeer een grote ronde-tafeldialoog kan worden opgezet. Na de „grote dag” in Den Haag lijkt die sfeer, van onzekerheden gezuiverd, volop aan wezig. is opgetreden. De ontmoeting met me vrouw Meir had alleen ten doel van gedachten te wisselen over „de uiterst ingewikkelde problemen tussen beide lan den”. Koning Hoessein heeft zich in het verleden altijd heftig verzet tegen regelin gen tussen de afzonderlijke Arabische sta ten en Israel, uit vrees daarmee zijn eigen positie te verzwakken. De laatste weken zijn er echter aanwij zingen dat de Jordaanse koning zijn standpunt heeft gewijzigd. In een inter view met de Italiaanse correspondent van het Israëlische blad „Maariv” wees koning Hoessein de mogelijkheid voor aparte on- derhandelingen althans niet geheel van de hand. Behalve premier Golda Meir hebben ook de minister van Politie, Shlomo Hileel en de minister van Defensie Dayan, met de Jordaanse politicus gesproken. Noesseibeh, nu advocaat in Jeruzalem, was tot het uitbreken van de zesdaagse oorlog Jordaans ambassadeur in Londen en tevens in Den Haag geaccrediteerd. De mogelijke verandering in het Jordaanse standpunt ten aanzien van een afzonder lijke regeling met Israel wordt, naar des kundigen in Jeruzalem aannemen, ingege ven door de moeilijke economische situa tie waarin Jordanië zich bevindt. Dit is te meer gewenst, omdat de minis terraad de pogingen van de commissie zich zo goed mogelijk met milieubeheer bezig te houden „saboteert” onder andere door moeilijkheden te maken over een bedrag van 100.000 rekeneenheden voor studies. Het lijkt waarschijnlijk, aldus dr. Oele, dat één EEG-regering spoedig zal voorstellen, een speciaal comité van de ministerraad met milieubeheer te belas ten. De kosten van hei terugdringen van de milieuvervuiling, „zo dan niet het kind en de doodgraver van het kapitalisme, dan toch de splijtzwam van de gemeenschap pelijke markt” zijn nu nog betrekkelijk gering ten opzichte van het nationaal inkomen, maar zullen over tien twintig jaar zo hoog zijn dat zij de grondslagen van ons economisch-politiek systeem zul len raken, zo waarschuwde het Tweede- Kamerlid. MOSKOU (UPI). In Moskou is het overlijden bekend gemaakt van maar schalk Nikolai Krilov, die commandant was van de Russische kernrakettroepen. In Rome echter wordt er blijkbaar heel anders over deze ontmoeting tussen hiërar chie en kerkvolk gedacht. De benoeming van de bisschop van Roermond, mgr. Gij- sen was zowel wat de procedure als de persoon aanging in strijd met wat Neder landse kerkvaders en gelovigen hadden ge hoopt en verwacht. Het gevaar dat daar door het patroon van „partijen” binnen de kerk zou worden bevorderd en dat de be oefening van de religie zou worden ver duisterd door de beoefening van een machtsstrijd, is duidelijk aan de dag getre den. En nu wordt vanuit Rome nog wat olie op het vuur gegoten door een zeer autoritair aandoende geste, namelijk de wijding in Rome van de nieuwe bisschop door de paus zelf. De vraag of de paus en de Romeinse curie de machtsstrijd ten opzichte van de Nederlandse kerk hebben aanvaard en ook willen winnen, wordt beangstigend duidelijk ervaren. De vraag of dit nog tot de religie behoort, is een hypothetische. De Nederlandse bisschoppen en gelovigen be antwoorden die vraag voor zichzelf en ko men daardoor tot de conclusie dat zij ieder voor zich tot partijkeuze worden gedwon gen. Het „voor” of „tegen” binnen een kerk klinkt als een heilloos en onreligieus geluid, dat grote geestelijke nood kan op roepen. Waarmee is men eigenlijk binnen de wij de omheining van de r.-k. kerk bezig? Men moet blijven veronderstellen dat het om geloofszaken en in beknopte zin om de liefdevolle medemenselijkheid tussen gelo vigen gaat, maar uit wat er in de huidige situatie na de Roermondse bisschopsbenoe ming op gang is gekomen van bovenaf en van onderop, kan dat onmogelijk nog wor den afgelezen. Het is algemeen bekend dat de r.-k. kerk zich in een crisissituatie bevindt, niet zozeer wat de elementaire geloofsleer be treft maar wel wat de kwestie van gezag en gezagsvormen aangaat. Daarbij zijn wel belangrijke geloofszaken in het geding ge komen zoals de celibaatskwestie, maar in feite gaat het toch voornamelijk om de centrale of gedecentraliseerde gezagsuit oefening en de al of niet erkenning van de mondigheid der gelovigen. Bisschoppen staan in nationale provinciale indelin gen centraal, maar in Nederland hebben zij al herhaaldelijk blijk gegeven van hun overtuiging dat zij zelf hun gezag niet als een commandantenfunctie mogen zien. Zij hebben inspraak en dialoog over bijzonder belangrijke kerkelijke en geloofsaangele genheden verwelkomd en geaccepteerd, in het ene geval iets aarzelender dan in het andere, maar dat blijft een kwestie van geweten en verantwoordelijkheid. München (AP). De openbare aankla ger in München heeft vandaag gezegd dat Klaus Altmann, die zich op het ogenblik in hechtenis bevindt in Bolivia, dezelfde is als Klaus Barbie, de chef van de Gestapo in Lyon tijdens de tweede wereldoorlog. Barbie is in Frankrijk bij verstek ter dood veroordeeld. Openbare aanklager Manfred Rudolph zei dat copieën van de dossiers die de identiteit van Barbie bevestigden zijn overhandigd aan twee leden van het bu reau van de Franse auditeur-militair. In bepaalde delen van de Sovjet unie is het ijzig koud. Bij Odessa aan de Zwarte Zee bijvoorbeeld, waar rond een vuurtoren de ijsmassa’s zich hebben opgestapeld tot spookachtige figuren. gezegd, is het noodzakelijk dat er een Europese economische en monetaire unie komt. (Van onze redacteur in Jeruzalem) JERUZALEM. Premier Golda Meir van Israel heeft enkele weken geleden met de in Jeruzalem wonende Jordaanse oud-minister van Defensie Anwar Noes seibeh een gesprek gehad. Dit heeft het kabinet van de premier gisteren bevestigd. Aangenomen wordt dat de Israëlische re gering bij hooggeplaatste Jordaniërs op de westelijke Jordaan-oever de mogelijkhe den wil aftasten voor afzonderlijke be sprekingen met koning Hoessein. Dit is de reden waarom aan het gesprek met Noes seibeh bijzondere betekenis wordt toege kend. De belangrijkste milieubeleidsmaatrege- len zullen moeten omvatten: DIRK VAN DEN BROEK-CONCERN Boekingskantoor in Haarlem: Gen. Cronjéstraat 54 - (023) 263869 g ËmMMMllUIMltHHIlUUllUllHUlIllHIUUUllUMUUUUlUIIIUHKUUinMMil- De commissie moet niet alleen met concrete plannen komen, maar er ook bij de regeringen op aan dringen dat problemen als die welke door de Club van Rome zijn aangesneden worden behandeld op de Europese topconferen tie, in de herfst van dit jaar. Het installeren van een net van auto matische meetapparaten die de voor naamste schadelijke stoffen in de lucht registreren en aan een centrale computerinstallatie doorgeven. Volgens het persbureau Tass overleed de maarschalk na een korte, ernstige ziekte op 68-jarige leeftijd. Hij zou vandaag bij de muur van het Kremlin worden begra ven. Krilov was lid van het centrale Partij - comité en plaatsvervangend ild van de Opperste Sovjet. Hij was onderminister van defensie, toen hij in 1963 het com mando kreeg over de strategische raket- troepen. HESLINKI. Een 33-jarige Fin is, voorzover bekend, de eerste man die er in is geslaagd een sneltrein te kapen. Ruim een uur lang dreigde hij passagiers en trein in de lucht te laten vliegen als niet aan zijn wens werd voldaan. Hij onder streepte zijn dreigementen door te zwaai en met een fles die volgens hem zeer explosieve nitroglycerine bevatte. In wer kelijkheid was het eau de cologne, aange lengd met water. Het personeel en de passagiers mochten de trein niet verlaten en werden gedwon gen de reis naar de hoofdstad Helsinki mee te maken. De man motiveerde de kaping later met te verklaren dat hem het geld voor de treinreis had ontbroken. Na ingestapt te zijn haalde hij bij de kaartjescontrole de fles te voorschijn en eiste dat de trein vaart zou minderen tot 35 km per uur. Dit om te voorkomen dat door het schokken van het treinstel „alles in de lucht zou vliegen”. De man, die volgens de passagiers zeer zelfverzekerd optrad, verbood iedereen zijn plaats te verlaten en eiste ook dat de trein non-stop naar Helsinki zou rijden. Pogingen om de man over te halen mis lukten. Zijn enige commentaar hierop was de waarschuwing, dat de mensen die nog van hun pensioen wilden genieten geen trucjes moesten uithalen. Eerst nadat de conducteur de kaper ervan had overtuigd dat de trein in een klein stadje per se moest stoppen, gaf hij toe. Ongezien slopen er toen enkele politie agenten in burger aan boord, terwijl enke le passagiers er in paniek vandoor gingen. Men slaagde erin de kaper na een korte worsteling te overmeesteren. De 56 jaar oude Altmann die in 1957 Boliviaans staatsburger werd kan volgens de Boliviaanse wet niet aan Frankrijk worden uitgeleverd. Volgens de door het parlement aange nomen resolutie zijn de tot nu toe door de afzonderlijke staten getroffen maatregelen absoluut onvoldoende. Maatregelen, op grond van het beginsel dat de vervuiler betaalt, moeten ook economisch verant woord zijn. Dr. Oele merkte in dit verband op dat dit beginsel niet inhoudt dat milieubeheer geen financiële gevolgen voor de overheid zou hebben. Zij moet onderzoek verrich ten, gericht op het uitdrukken in geld van schaars geworden goederen (zuivere lucht en zuiver water), het meten van de mate van vervuiling en het absorptievermogen van het milieu, en het vinden van de meest geschikte methoden van voorkomen van schade en vergoeden van aangerichte schade. Het treffen van maatregelen om de verontreiniging door zwaveldioxyde terug te dringen, een gevolg van het toenemend gebruik van zwavelhou dende brandstoffen. Dit vierde punt werd genoemd door het Tweede-Kamerlid dr. ir. A. P. Oele (P.v.d.A.), die namens de socialistische fractie ook pleitte voor het aanwijzen van een lid dat speciaal met milieubeheer is belast in de nieuwe Europese Commissie, die volgend jaar in functie zal treden. Guerrillaeenheden hebben vandaag de belangrijkste verkeersweg van Zuid-Viet- nam, getracht af te snijden. Twee Ameri kaanse konvooien werden in een hinder laag gelokt en een voorpost van het Zuiuvietnamese leger omsingeld. De Verenigde Staten zijn voortgegaan de bevoorradingsroutes van de Noordviet- namese en Vietcong-eenheden te bombar deren om zo te trachten de kansen voor een offensief te verkleinen. De woordvoerder van de Westduitse re gering, Rüdiger von Wechmar, verklaarde dat Pompidou opnieuw zijn instemming heeft betuigd met de politiek van Bonn tegenover het Oostelijke blok. Pompidou, aldus Von Wechmar, heeft tijdens zijn gesprek met Brandt aangedrongen op de vorming van een „Europees Europa” dat zijn eigen persoonlijkheid tegenover de Verenigde Staten moet handhaven. Voor dit doel, zo had de Franse president 3. Heffingen om het gedrag van de ver vuilers te beïnvloeden (waar mogelijk individueel, zo nodig per streek.) De nog niet bij een fractie aangesloten afgevaardigde van D’66. Engwirda, had de Europese Commissie, in het voor gaande debat over het programma voor 1972 naar zijn mening „een onvolle dig en ouderwets muziekstuk” ge vraagd rapporten van wetenschapsmen sen, zoals dat van de Club van Rome, in de gemeenschap aan de orde te stellen. Relletjes. Voor de vierde achtereenvolgen de dag is het in de Venezolaanse stad Caracas tot gevechten tussen studenten en politie gekomen. Aanleiding was de begrafenis van een student, die dinsdag onder geheimzinnige omstandigheden om het leven is gekomen. ADVERTENTIE Kant en klare universele kunsthars vulpasta met gebundelde hechtkracht op ELK materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten. Krimpt of scheurt niet, zet niet uit. Onschadelük voor handen. Onbeperkt houdbaar. Geen ver lies resten. Onmisbaar bij elk karwei: STOPPEN, PLAMUREN, HERSTELLEN van beton, houtrot, afdichten, enz. 1 kg ƒ8.55, 2 kg ƒ15.30, 5 kg ƒ29.95 bij winkels in hobby- en dhz-artikelen, verfwaren, ijzerwaren en bouwstoffen. TOKIO (Reuter). Japan heeft voor het eerst regeringsfunctionarissen naar Noord-Vietnam gestuurd. Het Japanse ministerie van Buitenland se Zaken maakte vandaag bekend dat twee van zijn ambtenaren begin deze week via Laos in Hanoi zijn aangekomen voor een vierdaags bezoek op uitnodiging van Noord-Vietnam. Het doel van de reis werd niet onthuld. De consument zal het grootste deel van de lasten van een milieubeleid moeten dragen. Omdat hij de onvermijdelijke prijsstijgingen en tragere inkomensgroei aanvankelijk zal ervaren als een welzijns- De partij heeft kabinetsformateur Giu lio Andreotti verzocht nogmaals een po ging te ondernemen een regering te vor men. Andreotti zou vandaag weer contact opnemen met de coalitie-partners, de soci alisten, sociaal democraten en republikei nen. NEW DELHI Bij de vertegenwoordi ging van Bangladesj in New Delhi is be richt ontvangen dat Nederland, België en Luxemburg Dangladesj hebben erkend. Totaal 36 landen hebben thans de nieu we staat erkend. In een telegramvan de Nederlandse regering aan de minister van Buitenlandse Zaken van Bangladesj wordt de bereid heid uitgesproken tot het aangaan van diplomatieke betrekkingen en worden de beste wensen voor land en volk van Bangladesj tot uitdrukking gebracht. ADVERTENTIE Gen. Cronjéstraat 135, tele- foon023-255432. Herensingel 5 Hoek Amsterdamstraat, tele- e f oon 023-322377 Er is altijd wel parkeerruimte in een straal van 100 m. s Anwar Noesseibeh, die als een aanhan ger van koning Hoessein wordt be schouwd, ontkent dat hij als bemiddelaar Het ontwikkelen van doeltreffende procédés voor het verwijderen van schadelijke gassen van industrie, huisbrandinstallaties en auto’s (vooral koolmonoxyde. koolwaterstoffen en nitrosen). Japan onderhoudt geen diplomatieke betrekkingen met Noord-Vietnam. Vol gens het ministerie zijn de twee diploma ten als privé-personen op bezoek. Bondskanselier Brandt had van zijn kant gewezen op de „beslissende beteke nis” van de in de herfst te houden topconferentie van de vergrote Europese gemeenschap die hij als een „mijlpaal” voor de ontwikkeling van Europa bestem pelde. Pompidou hecht e groot belang aan dat de landen van de Europese Gemeen schap en de landen die volgend jaar toetreden zo snel mogelijk tot een econo mische en monetaire unie komen, zo heb ben Franse ambtenaren meegedeeld. Aan vankelijk dachten de Fransen voorname lijk in monetaire lijnen over die unie, maar de Franse president heeft gisteren voor het eerst gezegd dat Frankrijk het nu eens is met de Westduitse mening dat een dergelijke unie ook economische za ken zou moeten omvatten, zoals belastin gen. begrotingen en kapitaalmarkten. Hoewel men het nu eens is over de noodzaak van snel oprukken naar een economische en monetaire unie, zijn de meningen van Frankrijk en West-Duits land nog verdeeld over een aantal prakti sche punten. In ieder geval heeft men van beide kanten laten weten dat Parijs en Bonn niet op eigen houtje tot besluiten kunnen komen, omdat de andere landen van de gemeenschappelijke markt evenzeer bij zijn betrokken. 1. Een verbod bepaalde stoffen te gebrui ken (loodhoudende stoffen, benzine, DDT, kwikverbindingen). 2. Een verbod bepaalde stoffen te lozen (schadelijke effecten moeten worden geneutraliseerd, bijvoorbeeld door na- branders in auto’s. De hamerslag van de voorzitter der Tweede Kamer is gevallen: de IJmond blijft driemaal één in plaats van drie in een. Een moeilijke formule, die illustreert dat het woord „eenheid” op velerlei ma nieren te interpreteren is. Het gejuich van Heemskerkers en Be- verwijkers is begrijpelijk, want zij hebben hun acties met succes bekroond gezien, al moet men nu niet gaan veronderstellen dat het zonder die acties anders gegaan zou zijn. De Tweede Kamer is een integer demo cratisch organisme, dat verondersteld wordt koelbloedig en objectief te kunnen en willen oordelen over algemene belan gen, zeker als die belangen volkomen los gezien kunnen worden van iedere politie ke voorkeur. Men moet dus concluderen dat het parlement het samenvoegingsplan voor de IJmond te riskant vond voor een goede behartiging van de belangen in dit woon- en werkgebied. Plaatselijk chauvi nisme behoort bij een dergelijke afweging van belangen niet in de parlementaire weegschaal thuis. Als het gejuich verstomd is en de spijt weggeslikt ligt voor de drie betrokken gemeenten het oude probleem nog even groot ter tafel: hoe komen zij tot een «amengaan op de punten die voor een toch al super-voordelige D-TÖURS g augustus of september (seizoen AenB)! I 2 Boekingskantoor in Haarlem: g Gen. Cronjéstraat 54 - (023) 263869 EiniinnnmniHiiiiiiiiniiiuiimimtiMin»HmiimnmHHm««j»mwH»< Door VROEGBOEKEN f25.- EXTRA KORTING PER PERSOON op de g vakantiereizen in maart, april, mei,

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3