GRENS LANGS ZUIDKANT KANAAL ROEPT NIEUWE PROBLEMEN OP OUD-WETHOUDER IN DE BRES de schouders Wethouder Roozen Van Aardenne (VVD) maakt geschiedenis in parlement stilte bij stemming Diepe Motie „Heemskerk los van fusie” niet destructief Felicitatie van Publiek wilde geen stem missen Velsen aan Heemskerk MINISTER GEERTSEMA AAN HET WOORD Mr. F. van Thiel: SPANNING STEEG TEN TOP Voor wijkraden mogelijkheden aanwezig „Ik heb veel ervaring, maar zoiets heb ik nog nooit meegemaakt” 5 VRIJDAG 11 FEBRUARI 19 72 i Belofte waargemaakt O m«- MR. J. W. GEERTSEMA een bloedend Tegen het wetsontwerp stemden de vol- Bij zijn terugkomst uit Den Haag werd wethouder Roozen van Heemskerk, één van de meest hartstochtelijke strijders verwachten. Enkele afgevaardigden had den hem verweten, dat hij de motie ten aanzien van Heemskerk desnoods wel wil de accepteren. De minister kwalificeerde deze motie als te behoren tot de „next- best” oplossingen, ofschoon hij nadrukke lijk verklaarde duidelijk te hebben gesteld niet gelukkig te zijn met die motie. houden, merkte de minister op. dat deze meer tegemoet komt aan de bedoelingen van het wetsontwerp dan het niet-inge- diende amendement. Bij aanvaarding van de motie zal hij deze wel ter uitvoering brengen zij het met een bloedend hart. in st- ht He juf- van 327; ko- age iuf- an sn ;ls •i- >IJ Ijk ■ze k- •a- tse d- 11- id- veg ster rijk, •ene tus- Zee. tot Jan 175; ag- ks- uur in 9 37. lag. 10 ge- hu- verklaard geen ernstige bezwaren te heb ben tegen deze eventuele motie, maar dat hij het gestelde wel „met een bloedend hart” zou uitvoeren. Een en ander betekende volgens de bewindvoerder een vertraging van ander halve maand, waarna het wetsontwerp opnieuw in behandeling zou moeten wor den genomen. De donderdagmiddag had geheel in het teken gestaan van de tweede ronde in deze Kamerdebatten en de motie van de V.V.D.-er Van Ardenne waarover el ders in dit blad nader te lezen is. Het laatste woord was aan de minister van binnenlandse zaken mr. J. W. Geertsema, die op dat ogenblik van oordeel was, dat de meeste zaken uitvoerig besproken wa ren, zodat hij daarop niet meer uitvoerig behoefde in te gaan. Enkele punten echter wilde hij niettemin even onder de loep nemen. Allereerst betrof dat hetgeen naar voren was gebracht terzake de gewestvor- ming. Welnu, de minister was er nog lang niet zeker van, dat een voorstel tot gewestvor- ming gehoord het gesprokene de meerderheid van de Kamer zal behalen. Wat betreft de bestuurlijke verhouding in de IJmond, achtte hij absoluut nog niet bewezen, dat het in dit gebied straks wel zo goed zal gaan als sommige Kamerleden Mr. Geertsema gaf later toe dat deze informatie juist was. Verder sprekend zei de minister: „Ik ben blij dat de geachte afgevaardigde Hermes blijk baar met een andere pet op zijn stem daartoe gegeven heeft”. Ook de A.R.P.-er Schakel had tijdens zijn betoog in tweede termijn bezwa ren tegen de interrupties. Verbolgen hierover zei hij: „Ik denk dat afge vaardigde Hermes zich moeilijk los kan maken van zijn vroegere functie als wethouder van Beverwijk”. Onmiddellijk heerste onder de Kamer leden grote verwarring over de juiste intepretatie. Kamervoorzitter Van Thiel verzuchtte zelfs: „Ik heb een vrij grote ervaring, maar dit heb ik nog nooit mee gemaakt!” Later stelde hij aan het Ka merlid Van Aardenne voor dit gedeelte te schrappen, omdat volgens hem de V.V.D. zeker niet onmiddellijk de debatten zou willen staken. Hiermee ging Kamerlid Van Aardenne accoord, waarna de discus sies zich normaal voortzetten. Geen van de volgende sprekers sprak zich uit voor de motie en drs. J. J. Voogd merkte zelfs op: Het meest interessante is het gedeelte „En gaat over tot de orde van de dag,” hetgeen wij bij deze doen.” Enkele andere sprekers, onder wie de heer S. Keuning van DS’70, waren van mening dat zij de houding van minister Geertsema in strijd vonden met zijn af wijzing van een eventueel in te dienen amendement door de K.V.P.-er Fiévez. De minister had verklaard dit amendement in strijd met de geest van het wetsontwerp te vinden en bij indiening van het amen dement zou hij het wetsontwerp zelfs intrekken. Men verweet de bewindvoerder dat hij op deze ingrijpende verandering van de V.V.D. slechts reageerde met zijn De minister zei een overwegend be zwaar te hebben tegen het aanvaarden van een dergelijk amendement. Wat betreft de aangekondigde motie om Heemskerk buiten de samenvoeging te (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In zijn beantwoor ding heeft minister van Binnenlandse Zaken J. W. Geertsema het accent ge legd op het in uitzicht gestelde amen dement, dat een grens tussen Velsen en Beverwijk langs de zuidoever van het Noordzeekanaal zou inhouden. Hij noemde zulk een oplossing volkomen destructief. Naar zijn oordeel is .dit in lijnrechte tegenstelling tot de strek king van het wetsontwerp en worden de bestuurlijke verhoudingen er niet mee gediend. Het Noordzeekanaal zou dan voorts bestuurlijk onder Bever wijk berusten, terwijl de typische ka- naaldiensten aan de zuidoever gele gen zijn. uitspraak de motie „met hart” te willen uitvoeren. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Diepe stilte heerste in de vergaderzaal van het gebouw der Tweede Kamer toen donderdag middag het ogenblik van stemmen over al dan niet samenvoegen van de drie IJmondgemeenten aanbrak. Te voren was het de laatste twee uren tamelijk rumoerig geworden. Zowel in de Kamer als op de publieke tri bunes, waar de spanning ten top steeg naar mate het einde van de de batten naderde en het ogenblik van stembepaling in zicht kwam. Toen echter Kamervoorzitter mr. F. J. F. M. van Thiel om stilte verzocht ge beurde dat onmiddellijk en intens. Men wilde geen „voor” of „tegen” missen; evenmin van wie deze woor den kwamen. Woordelijk zei hij verder: „Als het wetsontwerp niet wordt aanvaard, moeten wij afwachten wat de continuering van de huidige situatie zal brengen. Ik voor spel een zee van ellende. Hoe moet het onder meer straks met Wijk aan Zee, dat verder en verder wordt afgesneden van Beverwijk? In dit gebied moet rust ko men en die zie ik nu niet komen.” scholenadviesdienst was opgenomen, stapte de heer Hermes naar de micro foon en vertelde dat de minister slecht op de hoogte was van de nieuwste ontwikkelingen. De gemeenteraad van Beverwijk had namelijk in de afgelo pen maand januari een besluit geno men waardoor Velsen wel tot het ad viesorgaan kon worden toegelaten. Dit besluit werd genomen, nadat hij juist als wethouder van onderwijs was afge treden. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG Onmiddellijk na de lunchpauze donderdagmiddag her vatte men de discussies en spraken de Kamerleden in tweede termijn. Op vallend (of misschien ook niet) was, dat elke afgevaardigde nog eens op nieuw zijn of haar reeds bekende standpunt in het kort toelichtte en uit drukkelijk verklaarde deze mening te willen blijven handhaven. Een uit zondering hierop maakte misschien mejuffrouw A. Goudsmit van D’66 die zich duidelijker dan voorheen tegen het wetsontwerp verzette. Verder zorgde drs. G. M. van Aardenne voor een unieke gebeurtenis in de parle mentaire geschiedenis, toen hij zijn woensdag in het vooruitzicht gestelde motie indiende teneinde Heemskerk van de nieuwe gemeente IJmuiden vrij te maken en enkele grenscorrecties door te voeren. Uniek: omdat hier een motie werd ingediend en geen amendement en tevens uniek, omdat hij stopzetting van de discussies eiste. De Kamer zou dan direct naar huis kunnen gaan en eerst over anderhalve maand het wetsontwerp weer kun nen behandelen. K.V.P.-er A. J. Hermes, oud-wethou- der van onderwijs van Beverwijk, heeft tijdens de debatten over de sa menvoeging van de drie IJmondge meenten de meeste interrupties op zijn naam staan. Aangespoord door zijn Be- verwijkse fractiegenote, mevrouw A. M. C. V. Groensmit-Van der Kallen onderbrak hij woensdag, zoals gemeld, regelmatig afgevaardigde Schakel van de A.R.P., die hij ondermeer verweet geen juiste informatie te geven over de samenwerking tussen de gemeentebe sturen van Beverwijk en Heemskerk. Volgens hem was de verstandhouding en samenwerking juist beter geworden vooral sinds de gemeenteraad van Be verwijk in 1966 besloten had niet ver der aan te dringen op een annexatie van Heemskerk. Ook donderdag interrumpeerde afge vaardigde Hermes vele keren, onder meer bij het betoog van minister Geertsema. Toen de bewindvoerder zei dat door toedoen van Beverwijk nog steeds Velsen niet in een regionale Toen later over motie Van Aardenne werd gestemd, was alleen de V.V.D voor alsmede het kamerlid W. Scholten van de A.R.P. Daarop verder ingaande, somde de mi nister op, dat Scheveningen Radio, de rijkspolitie te water, de cargadoors en stuwadoors, de scheepsreparatiebedrijven, de vuurtoren, de quarantainedienst en de douane alle in Velsen gevestigd zullen blijven. Voor verplaatsing van die dien sten is aan de noordoever geen plaats. Bovendien is er tussen deze diensten en het gemeentebestuur van Velsen meer ge groeid dan alleen maar een contact. De gemeentelijke diensten van Velsen (Van onze verslaggevers) DEN HAAG. Halverwege de eer ste dag van de Kamerdebatten over de fusie der IJmondgemeenten heeft wet houder C. Ockeloen van Velsen zijn Heemskerkse collega’s, die op dat mo ment nog in grote spanning verkeer den, een hart onder de riem gebonden door te verklaren: „Jullie zitten op rozen. Wij zijn morgen de eersten die jullie zullen komen feliciteren.” Donderdag in de vooravond zijn deze woorden waargemaakt. Nauwelijks was de uitslag van de stemming in de Burgerzaal van het Velser stadhuis bekend en had burge meester W. M. B. Bosman onder ap plaus zijn verklaring af gelegd of de burgemeester en wethouder Ockeloen spoedden zich naar, de telefoon om burgemeester H. Nielen in Heemskerk op te bellen en hem te complimenteren met deze overwinning „behaald in een faire en correcte actie.” „Aan ons zal het niet liggen, als er geen goede samenwerking komt” zo voegden de beide gemeentebestuurders er aan toe. Burgemeester Nielen antwoordde zeer verheugd te zijn met deze felicita tie, vooral omdat hij juist tevoren in een radio-interview had verklaard, dat Velsen de uitslag van de Kamerstem ming sportief zou opvatten. Overigens heeft het Velser college vorige week een brief doen uitgaan aan de colleges van burgemeesters en wethouders van Beverwijk en Heems kerk, waarin verzocht werd daags na de bekendmaking van de uitslag onge dwongen en zonder agenda bijeen te komen teneinde de zaak gemoedelijk te bespreken. tallige fracties van de K.V.P.; C.H.U.; D’66; DS’70; C.P.N.; G.P.V.; S.G.P.; P.P.R.; N.M.P.; BP en het Kamerlid De Jong, alsmede de P.v.d.A.-leden dr. J. van den Doei en dr. H. J. Roethof; de V.V.D.-leden dr. K.van Dijk en H. Keja en de A.R.P.- leden mr. dr. N. G. Geelkerken en B. Roolvink. Voorstanders van de samenvoe ging waren de volledige P.S.P.-fractie en de overige leden van de fracties der P.v.d.A., A.R.P. en V.V.D. Totaal 75 tegen standers en 55 voorstanders. tegen de samenvoegingin het „Nieuwscentrum De Zand- kraai” op de schouders gehesen. Voor wat betreft de binnengemeentelij ke decentralisatie merkte de bewindsman op, het voornemen te hebben aan de hand van berichten daarover te gaan praten met de provinciale besturen en de ge meentebesturen. Hulpsecretariën, spreeku ren van wethouders en wijkraden voor zien van een bescheiden budget om meer te doen dan tot dusver gedaan is behoren tot de mogelijkheden. Tevens herhaalde hij, wat al eerder door hem naar voren was gebracht met betrekking tot centrale brandweervoorzie- ningen in de IJmond en waaraan het thans nog ontbreekt. De minister besloot met een beroep op de Kamerleden het wetsontwerp te aan vaarden. Het mocht hem niet baten. Overigens achtte de minister snelheid geboden. Hij wil niet wachten op de gewestvorming. Door goede gemeentelijke decentralisatie kunnen wijkraden in de nieuwe gemeente zeer veel tot stand brengen. Hij noemde in dit verband naast het reeds gesignaleerde Spaarndam in de gemeente Haarlem, ook Scheveningen (Den Haag) en Volendam (Edam). Wat daar geldt, geldt zeker ook voor Beverwijk en Heemskerk. Voor wat de bestuurlijke verhoudingen verder betreft, attendeerde de minister onder meer op de onmogelijkheid tot samenwerking in de IJmond ten aanzien van de ongevallendienst. En naar de mi nister ter ore is gekomen, zijn nu ook de twee laatste gediplomeerde ehbo-ers uit de Beverwijkse Ongevaillendienst vertrok ken. Juist die bestuurlijke verhoudingen vormen voor hem een argument tot sa menvoeging. Nationaal bezien is de IJmond een van de belangrijkste gebieden van ons land, een van de peilers, waarop de wel vaart rust. Dit gebied moet bestuurlijk zo goed mogelijk toegerust worden. Hij noemde tragisch, dat niet eerder de knoop is doorgehakt. Verwerpt men zijn voorstel, dan bete kent dat een voortzetting van de huidige situatie. Nadrukkelijk pleitte de bewindsman voor schaalvergroting, hetgeen in eerste instantie gewestvorming betekent. Doch ook daarvoor is de voorgesnelde nieuwe sterke gemeente IJmuiden noodzakelijk. Het In tergemeentelijk Samenwerkingsor gaan Kennemerland (ISK) wilde hij niet te veel waarde toekennen. Het is een ve derlicht lichaam. Op een interruptie van de K.V.P.-er A. J. Hermes, oud-wethouder van Beverwijk, dat alles sinds 1966 beter is geworden, merkte de bewindsman op, dat niettemin problemen blijven bestaan. Wat betreft de weerstand welke men landelijk onderkent bij gemeenten tegen her-indelingsplannen en het standpunt van mejuffrouw Goudsmit om de burgerij te laten beslissen; waarschuwde mr. Geertsema ervoor, dat bij een dergelijke gang van zaken straks de provincies er voor zullen waken zich aan dergelijke plannen te wagen. „Met deze theorie kan men dan ook de gewestvorming wel ver geten verzuchtte de minister. Tot slot noemde hij de voorgestelde operatie een unieke operatie in een uniek gebied met unieke verhoudingen. hebben zich gespecialiseerd in allerlei za ken het kanaal betreffende, zoals de be roepsbrandweer, de economische dienst en om nog een voorbeeld aan te halen de reinigingsdienst met betrekking tot de rattenbestrijding aan boord van schepen. Een zelfde samenspel fe er ten aanzien van Hoogovens. De minister betoogde, dat er wel dege lijk problemen zijn ten aanzien van de bestuurlijke verhoudingen. Gaat men in de IJmond twee gemeenten formeren, met een grens langs de zuidoever, dan wondt Beverwijk verreweg de grootste gemeen te.” Denkt de Kamer soms, dat er dan geen moeilijkheden ontstaan? Wij zouden er gewoon om vragen: zo riep de bewindsman uit. Een verkleind Velsen zou voorts niet meer het Velsen van nu zijn. De minister vroeg zich af, of men dat Velsen ooit zou mogen aandoen, na al hetgeen deze ge meente voor de ontwikkeling van het IJmondgebied heeft gedaan. Hij erkende, dat de oeververbinding niet ideaal is, doch zelfde situaties kent men ook in Amsterdam en Rotterdam en nimmer is verzocht om Amstertiam-Noord of Rotterdam-Zuid zelfstandig te maken. Hij benadrukte, dat het kanaal degelijk een bindend elelement is, met een gere geld woon- en werkverkeer. Zelfs de burgemeester van Beverwijk zal dat moe ten erkennen, daar hij elke 14 dagen naar Telstar gaat kijken. Voor de duidelijkheid volgt hier aller eerst de letterlijke tekst van deze motie. De Kamer gehoord de beraadslagingen over wets ontwerp 9676; overwegende dat de hoofdzakelijk op bestuurlijk en planolo gisch terrein gelegen doeleinden van dit wetsontwerp mede bereikt kunnen wor den als het grootste deel van de gemeente Heemskerk buiten de samenvoeging wordt gehouden. in aanmerking nemende dat een ge meente van circa 30.000 inwoners met een typische woonfunctie een levensvatbare eenheid is en goede kansen biedt aan de democratische beleving van haar inwo ners; verzoekt de regering op zo kort mogelijk termijn een nota van wijziging op W.O. 9676 in te dienen waarin: a. de gemeente Heemskerk als zelfstan dige gemeente blijft gehandhaafd, b. de grens tussen de nieuw te vormen gemeente IJmuiden en de gemeente Heemskerk zal worden vastgesteld te lo pen ten Noorden van het Hoogoventerrein en voorts volgens het zogenoemde ver lengde Coentunnelweg-tracé, zodat de wijk Oosterwijk in zijn geheel tot IJmui den komt te behoren. houdt de verdere behandeling van W.O. wetsontwerp 9676 aan totdat de gevraagde nota van wijziging zal zijn ingediend. en gaat over bot de orde van de dag, Van Aardenne Wiegel, Keja, Koudijs, De Beer” Volgens het laatste gedeelte van de motie zouden de debatten onmiddellijk moeten worden gestaakt, waarna de motie in stemming gebracht zou moeten worden teneinde de mening van de Kamer te vangen. Overigens had de minister eerder

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5