Nederlandse zeevisserij is zeker Intensieve haringcontrole kan 5 vervangen door steekproeven een belangrijke bedrijfstak Ook vis voor noordelijke IJmond Drs. Hildebrandt ziet toekomst voor visserij niet somber m i 1 Algemene en internationale aspecten van de zeevisserij I VERENIGINGSNIEUWS wapen tegen concurrent Overheid moet niet IN DE VISHAL Carillonklanken te ver gaan bij steunverlening Jaarvergadering gymvereniging Wijkeroog Ir. S. Herweijer opende 25ste bijeenkomst op Zandhoeve Bedrijfsleven in eerste plaats verantwoordelijk Pleidooi voor FAMILIE-DRUKWERK VRIJDAG 11 FEBRUARI 1972 6 IJMUIDER COURANT VI Onderweg ADVERTENTIE Coöperatie, fusie Internationaal Zelf doen Velsen-IJ muiden EEG-markt ylflw banden 1 r g E ii 2 v d r t c x i X I I 1 VAN RIXEL zo’n drukker kolen,olie, gas? BRANDENBURG’’ I jlR ft js x I VELSEN MODEPRUIKJES vanaf59,— Dameskapsalon N O O Y Vloot Overheid en bedrijf Postzegel- handel „IJMOND” van ADVERTENTIE kennemerlaan 150, telefoon 10745*. i.imuiden ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) 71 Service en storingen binnen 24 uur. ADVERTENTIE en gemeenschappelijk Licht- en krachtinstallaties Nieuwbouw en onderhoud Oosterduinweg 29 IJmuiden Telefoon 1 47 68 (Van onze correspondent) Spreekuur. De wethouder van open bare werken in Velsen de heer C. Ocke- loen, houdt op woensdag 16 februari geen spreekuur; de wethouder van onderwijs, de heer M. Roessingh, en de wethouder van sociale zaken de heer Th. C. Witte, houden spreekuur tot 15.30 uur. 4 2 visserij ontstaan, met alle consequenties van dien voor het biologisch evenwicht, de vangsten en het totale vlootbestand. De introductie van de boomkorvisserij heeft geleid tot meer motorvermogen voor groter geworden vaartuigen in de kotter sector; de actieradius van deze schepen is belangrijk groter geworden. Tweederde deel van de aanvoerwaarde van de zfee- en kustvisserij kan op rekening van de kottervloot worden geschreven. De technische ontwikkeling heeft geleid tot betere opsporingstechnieken en betere vangstmethoden. Het gevolg is een ver hoogde visserij-intensiteit. De biologen zijn daar niet zo gelukkig mee; terecht, want door betere vangstmethoden en -technieken kregen we overbevissing. Vooral in de haringsector zien we dat het ten koste is gegaan van de visstand. Er is dus sprake van een controverse. Dezelfde controverse tekent zich overigens in de tongsector af. Spreker kwam vervolgens op de verant woordelijkheid van de overheid en het be drijfsleven voor de gang van zaken in de bedrijfstak. Nu is het standpunt van de Nederlandse overheid met betrekking tot de visserij sector, dat: alleen hulp in structurele sfeer moet worden verleend; geen steun in de exploitatie van individuele ondernemingen; wel door stimuleringsmaatregelen gunstige voorwaarden voor ontwikkeling creëren; de activiteiten van het bedrijfsleven zelf zijn van doorslaggevende betekenis voor de gang van zaken in de bedrijfstak. In sommige geledingen van het Neder landse bedrijfsleven denkt men er anders over: de overheid dient ook steun in de exploitatie te geven, want de buitenlandse overheden doen het ook. Financiële overheidsbemoeienis is afhan kelijk van politieke en budgettaire facto ren. Gaat er meer overheidsgeld naar de vis serij (ook in de exploitatiesfeer) dan is een consequentie: meer inspraak van de over heid in de dagelijkse gang van zaken in de bedrijfstak. Het is maar de vraag, of de be drijfstak dit dan wil. De heer Tienstra acht steun in de exploi tatie van individuele bedrijven strikt eco nomisch gezien niet zinvol. De oorzaak van onevenwichtigheden worden er niet door gen voor de boomkorvisserij; naast motie ven van veiligheid speelden hierbij ook motieve van overbevissing een rol. De ver- nieuwings- en vergrotingsdrang hield niet op: in zeer korte tijd werd een nog hele maal niet zo oude kottervloot geheel ver nieuwd. Het hoofdbestuur van de NVB heeft eindelijk in oktober van het vorig jaar besloten tot: duizend paardekrachten voor de boomkorvisserij per schip en niet meer. weggenomen, bedrijven worden kunstma tig in stand gehouden, bij de individuele ondernemer wordt de animo voor produk- tieverhogende en efficiency-verbeterende factoren weggenomen. f van ex- Vele standaardmodellen in monster boek thuis te bekijken. Ook naar eigen ontwerp. GEBOORTE VERLOVING HUWELIJK ADVERTENTIE MAAR IN IEDER GEVAL kuipers Electrotechnisch Bureau Oosterduinweg 20 IJmuiden Telefoon 1 34 05 Het bedrijfsleven is meer en meer over tuigd geraakt van de goede resultaten van de werkwijzen met betrekking tot de behandeling van de gevangen haring vol gens de bestaande verordening en in de loop van de jaren is het zich meer en meer bewust geworden van de verant woordelijkheid die het zelf heeft te dra gen. Men weet hier zeer goed hoe ge- VELSEN-NOORD. Voor de leden van de gymnastiekvereniging „Wijkeroog” bo ven zestien jaar wordt dinsdag, 22 februa ri ’s avonds om acht uur de jaarvergade ring gehouden in het cultureel centrum ,De Schouw” aan de Bleyenhoevelaan. Behalve de gebruikelijke agendapunten zal tijdens deze vergadering moeten wor den uitgezien naar twee nieuwe bestuurs leden, aangezien de heren ir. J. M. J. Boermans, tweede voorzitter, en A. J. van Haagen, beiden oud-IEV-bestuurders, zich niet herkiesbaar stellen. Mevrouw A. Kok-van der Werf, secretaresse, is even eens aftredend doch zij is herkiesbaar. Voorts vermeldt de agenda een bespreking van het jaarprogramma en zal een aantal iubilarissen worden gehuldigd. dat levende haringworm zou in ten verkoop aangeboden verantwoordelijkheid zal nu dienen te worden gedragen IJMUIDEN/BERGEN. Ervaring, tra ditie en ver-gaand individualisme hebben in onze visserij veel langer een hoofdrol gespeeld dan in onze land- en tuinbouw. Pas na 1950 is hierin verandering geko men en verwacht mag worden dat in de komende jaren de achterstand zal worden ingehaald. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN-BERGEN. In zijn lezing over „Algemene en internationale aspecten van de visserij” voor de aanwezigen op De Zandhoeve tijdens de Volkshogeschoolvis- serijdagen heeft ir. Th. J. Tienstra, direc teur van de Visserijen, de controverse vis- serijtechniek - visserijbiologie onder de loep genomen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het gemeentebestuur Velsen heeft vanmorgen de burgemeesters, wethouders en gemeentesecretarissen van Beverwijk en Heemskerk verrast met voor elk een pakje vis, bevattende drie grote tongen. Daarbij was een kaartje, waarop vermeld: „Drie zelfstandig.... Te zamen Amen” met voorts de ondertekening van het Velser gemeentebestuur. De vis werd aangeboden door de heer J. Dooijes, voorlichtingsambtenaar van Vel sen. Het gemeenschappelijk visserbijbe- leid (EEG) is een nieuwe fase voor de Ne derlandse visserij. De gevolgen zijn nog niet meetbaar. Het grote marktgebied biedt veel mogelijkheden. Aan de marktzijde hebben zich structu rele veranderingen voorgedaan. De consu ment stelt hogere eisen ten aanzien van kwaliteit en presentatie. Er is een toenemende concurrentie in de voedingsmiddelensector. De EEG biedt gro tere afzetmogelijkheden en dus zijn er ook grotere winstmogelijkheden. Het visserijbedrijf zal zich aan deze nieu we ontwikkelingen moeten aanpassen. De producentenorganisaties gaan hierbij een belangrijke rol spelen. IJmuiden W. H. VRIJDAG 11 FEBRUARI Stadsschouwburg, 20 u. zangavond; uit voering door diverse zangkoren. Sporthal Zeewijk, Planetenweg, IJmui den, 19.30-23 u. volleybalcompetitie. Openbare leeszaal en bibkliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 19-21.30 uur; filiaal Spaarnberg, Wüstelaan 79, Santpoort-Nrd, 19-21.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 117, Velsen-Noord, 19-21.30 uur; filiaal IJmui- den-West. Zeewijkplein 27-29 19-21.30 uur. Ook op het sociale vlak is bepaald niet alles bij het oude gebleven. Zo is de werkruimte aan boord veel beter gewor den, hetgeen eveneens kan worden gezegd van accommodatie en voeding. Het programma van de beiaardbespeling door Hein de Ligt op het stadhuiscarillon IJmuiden van 16 tot 17 uur op zaterdag 12 februari luidt: Preludium, van H. de Ligt; Fisher’s Hornpipe; Aria uit de sonate voor beiaard, van Henk Badings; Voeg ze snel bijeen (melodie: „Algoê Kadullen”); De vastenavond die komt aan; Mitte Confitte; Hemony-Suite, van Albert de Klerk; pre lude, étude, Siciliano, toccata; Wij willen vanavond vrolijk zijn; Jeugdig volkje ras, ras, ras; Variaties voor beiaard, van G. Feremans; In de hemel is ene dans; Het was op ene avond laat; Brazilia, van P. v. Beels; La campanella, van Géo Clément; Improvisatie, van H. de Ligt. Welke mogelijkheden heeft de regering om de visserij-inspanning van de eigen vissers aan banden te leggen? De Nederlandse Visserijwet biedt geen daadwerkelijke mogelijkheden. Er kunnen wel regels worden gesteld ten aanzien van het vissen binnen de Nederlandse visserij- zone, maar we hebben slechts drie mijl om daarbinnen iets te regelen. Noorwegen en Engeland gaan viermaal zo ver en hun twaalfmijlszone leent zich beter tot regelingen. Eveneens zijn er juri dische mogelijkheden om ook buiten de twaalfmijlszone dé visserij voor nationale vissers te regelen; men gaat in het buiten land soms wel erg ver hierin, zoals Schot land bijvoorbeeld doet. De Noorse wetge ving biedt vergaande mogelijkheden om tot een ordening van het nationale visserij bedrijf te komen. In Nederland is zo iets niet mogelijk: onze Visserijwet is hiervoor te beperkt. Echter, de eventuele activiteiten van het gezamenlijke Nederlandse bedrijfsleven kunnen een belangrijke bijdrage leveren om de visserij-inspanning aan banden te leggen. Zo is al jaren terug in de Nederlandse Vissersbond de gedachte geopperd om te komen tot beperking van het motorvermo- Een middel om zich als zelfstandige schipper-eigenaar te handhaven tegenover het moderne grootbedrijf is de coöperatie. Maar de coöperatie is in de visserij nog niet tot een ontwikkeling gekomen als in de land- en tuinbouw het geval is. Dit was reden om enige malen vooraan-^ande personen uit de landbouwcoöperatie te vragen hun zienswijze te geven. Zo heb ben H. D. Louwes en prof. dr. H. J Frietema de betekenis van de coöperatie nader toegelicht. Hieruit is een samenwer king gegroeid met de grote landbouwco öperatie Cebeco in Rotterdam. Het resul taat is volgens spreker, niet bevredigend ''Vel zijn er enige goede plaatselijke coö peraties, doch landeliik is men niet veel verder gekomen. De vissers zullen aan de mogelijkheden van de coöperatie meer aandacht moeten besteden, temeer omdat in de tot de EEG toegetreden Scandinavi sche landen visseriicoöneraties wel tot grote ontwikkeling zijn gekomen. De rederijen ter grote zeevisserij reken de de spreker tot het middelgrote bedrijf, dat gebruik zal moeten maken van fusie- mogelijkheden. 25 jaar geleden waren er nog ongeveer 60 rederijen. Dit aantal is thans geslonken tot ongeveer 15. Dit is echter meer het gevolg van een afster- vingsnroces dan van schaalvergroting. Uit het financieringsonderzoek van de afde ling Visserij van het LEI is voldoende gebleken waar de zwakke plekken schui len. Uiteraard betekent fusie prijsgeven van een stukje zelfstandigheid. Dit is onontkoombaar. import, export, detail Wij kunnen u de grootste sortering aan bieden en leveren te gen sterpe prijzen. Wij vragen steeds te koop postzegels en munten. G. BAKKER, Snelliusstraat 53, IJmaiden - Telefoon 1 50 53. ZATERDAG 12 FEBRUARI De Spil, Meeuwenlaan 2, IJmuiden, 12- 17 u. kinderkermis. Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandt- laan, IJmuiden-Oost, 20 u. „Wilde vaart,” toneel door TIOS. Hotel Royal Kennemerlaan, IJmuiden, 20 u. Carnaval, De Lammelingen. kotter naar grootte en motorvermogen het meest economisch gewerkt kan worden. Dergelijke economische structuuronder zoeken zullen van toenemende betekenis worden voor de toekomst van de visserij. Naarmate de investeringen groter worden zullen de investeringen aan de hand van onderzoekresultaten nauwkeuriger moe ten worden bekeken. 21.100, 23 f 15.700, 9 Wat de internationale aspecten betreft, zei ir. Tienstra: met betrekking tot de vis serij vindt overgang plaats van nationaal beleidskader naar internationaal beleidska der. Voordeel van een internationaal beleids kader is, dat de controverse techniek-bio- logie en „verantwoordelijkheid overheids bedrijf sleven” daarbinnen beter zijn te be naderen. Spreker ging hier dieper op in en kwam tot de conclusie, dat er door de toegenomen internationalisatie van het beheerskader van de visserij betere mogelijkheden zijn om bepaalde visserij problemen op te los sen. Dit geldt vooral ten aanzien van het con serveringsbeleid (over de vorig jaar decem ber in Moskou tot stand gekomen aanbeve ling van de Noordoostatlantische Visserij - commissie omtrent de beperking van ha ringvisserij volgend jaar heeft men eerder in deze krant kunnen lezen). Overigens zijn de voorgestelde maatre gelen niet voldoende; een verdere beper king van de visserij zal in overweging moeten worden genomen. De Volkshogeschoolbijeenkomsten zul len voor de visserij van blijvende beteke nis zijn. Het is een jaarlijkse ontmoeting van bedrijfsleven en overheid, van prak tijkmensen en onderzoekers. Het zwaarte punt ligt bij de discussie, waarbij men niet spreekt in de een of andere officiële hoedanigheid, doch een persoonlijke bij drage aan de discussie geeft. De Volkshogeschool kan echter nog meer doen, namelijk voor jongere vissers cursussen organiseren die bijvoorbeeld twee of meer weken duren, zoals dat ook voor jonge landbouwers het geval is. In Denemarken heeft men zelfs een Volks hogeschool speciaal voor de visserij. Zover is het in Nederland nog niet, doch spreker meent, dat 25 jaar Volkshogeschool voor de Nederlandse visserij een bewijs is dat er in een behoefte wordt voorzien, waar men de leiding van de Volkshogeschool dank baar voor kan zijn. Met nadruk werd door drs. Hildebrandt gewezen op de veranderingen die de afge lopen 25 jaar zijn opgetreden in de ver houding tussen overheid en visserij. Er Irwam een maandblad over vissers, de Visseri j inspectie werd omgezet in een or gaan ten behoeve van voorlichting. Op grond van de rapporten van de Commissie Sanering Zeevisserij en van de Commissie Ontwikkeling Zeevisserij worden struc- tuurmaatregelen van overheidswege gefi nancierd. Daarbij is niet van belang of het om een grote of kleine tak van bedrijf gaat dan wel of de door de overheid ter beschikking gestelde finan ciële middelen voldoende nut opbrengen. Wat de visserij betreft ligt dit bepaald niet ongunstig. Het visserijonderwijs is nog steeds een zorgehkind. Te weinig jongeren bezoeken de visserijscholen. Indien hierin geen ver betering komt kan dit tot ernstige moei lijkheden leiden. Voor moderne kostbare visserijvaartuigen is een goed opgeleide bemanning noodzakelijk. Dispensaties zou- Hierop wees drs. A. G. U. Hildebrandt, hoofd van de afdeling visserij van het Landbouw-Economisch Instituut, tijdens de Volkshogeschoolbijeenkomst in Bergen. Het moet mogelijk zijn om een econo- misch-sociale voorlichter voor de visserij aa te stellen door de visserij-organisaties met subsidie van de overheid. Het zal nodig zijn, want door de uitbreiding van de EEG wordt de concurrentie groter. De vissers zullen zich voorts krachtig moeten organiseren om zich staande te houden. vaarlijk het voorkomen van levende ne- mathoden in de consument aangeboden hairing is, welke nadelige gevolgen zoiets kan hebben voor de consument, maar ook voor producent en handel. Indien het al in het begin van de werking van de verordening voornamelijk tot de verantwoordelijkheid van de con trolerende instantie heeft behoord om te voorkomen voorkomen haring, de zeker niet door de met de controle belaste instanties, zoals bijvoorbeeld de Algemene Inspectie Dienst. De verantwoordelijkheid dient bij het bedrijfsleven zelf te liggen, een overigens normale zaak. Een zekere controle daar naast kan echter niet worden gemist. Intensieve controle, zoals vanaf het be gin die in eerste instantie door de AID werd uitgeoefend, is op den duur niet te handhaven. Dit wil overigens niet zeggen, dat controle door de AID nu wel ontbeerd kan worden. Negeren van de gestelde voorschriften levert ook nu nog zeker gevaren op, maar de AID zou zich in de toekomst ook in de begintijd van de haringteelt kunnen beperken tot steekproeven, aldus de me ning van het bedrijfsleven. Alle categorieën haring mogen nu wor den aangevoerd in Scheveningen, Katwijk aan Zee, IJmuiden en Vlaiardingen; verse haring in Breskens, Goedereede, Den Hel der en Urk. Gebleken is echter, dat in laatstgenoem de plaatsen gedurende bepaalde perioden slechts een kleine hoeveelheid haring is aangevoerd. Daarom is voorgesteld de aanwijzing van de betreffende plaatsen aan een tijdlimiet te binden. Deze beper king zou evenzeer tijd- als kostenbespa rend zijn. Voorts zou het geen zin hebben en bovendien te ver ingrijpen in de be drijfsvoering van de betrokken onderne mingen betekenen voor te schrijven dat zwaar gezouten haring in centrale ruimte dient te worden opgeslagen. Bezwaar bestaat voorts tegen het in vriezen en de daarop volgende opslag van verse en lichtgezouten haring uitsluitend op aan de kust gelegen plaatsen, omdat aan de kust niet voldoende opslagruimte aanwezig is. Opslag verder het binnenland in is trouwens al lang een feit. De regeling(en) ter beveiliging van de haring, voor de terbeschikkingstelling daarvan aan de handel, de export en de industrie, zoals die thans is, gaat inder daad wel bijzonder ver; bij geen enkel ander voedselprodukt gelden zulke zware eisen. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN/BERGEN. De Nederland se visserij met een aanv’oerwaarde van 270 miljoen gulden in 1970, zesduizend werkers in de aanvoersector, een perso neelsbestand van elfduizend mensen in het gehele bedrijf, van wie degenen die op de vloot werken een gemiddeld inkomen van 25 mille per jaar hebben is een belangrijke sociale en economische be drijfstak, die een jaarlijkse bijdrage vierhonderdmiljoen gulden aan onze port levert. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De maatregelen voor „veilig haring eten” hebben bijzonder be vredigend resultaat opgeleverd: vorig jaar zijn geen slachtoffers van de zo genoem de haringworm gemeld. De controle op naleving van de voorschriften is zeer streng. Diverse factoren pleiten thans voor een minder omslachtige en kostbare controle. J. Harkman, IJmuiden, T. Bot-M J. W. Bruis- schaart, IJmuiden Schiplaan 406; R. Baan- H. Roodnat, IJmuiden, Sirenestraat 12; H. W. Schoen-M A. Osendarp, Santpoort, Broekbergenlaan 9. OVERLEDEN L. J. Schurink, 82 jr., weduwe van J. G. Peters, Zandersslraat 14. IJmuiden. vele modellen, ook in gemêleerde tinten. Gratis naar wens qekapt. IJMUIDEN. In IJmuiden werden donderdag aangevoerd: 30 kisten en 212 premiekisten schelvis, 136 kisten en 9 premiekisten wijting, 1996 kisten kabel jauw, 1526 kisten koolvis, 21 kisten sport, 1209 kisten schol, 56 kisten schar, 31 kisten tarbot, 168 kisten diversen, 2643 stijve kabeljauwen en 13.850 kilogram tong. Prijzen, per kilogram, in guldens: heil bot 9.02, tarbot 11.90-10,87; grote tond 6,31-5,87; grm. tond 8,17-7,74; kim. tong 8,90-8,29; tong I 9,14-8,27; tong II 9,19- 8,33; zalm 9,23. Per 125 kilogram: grote leng 104-96. Per hoop: rog 96, vleet 134-92. Per 50 kilogram: schelvis 1 78; schelvis 2 74; schelvis 3 74-52; schelvis 4 50; wijting 1 52-23; wijting 2 1-20; kabeljauw 1 84-50; kabeljauw 2 93-36; kabeljauw 3 60-51; kabeljauw 4 65-49; kabeljauw 5 51- 40; koolvis 1 46-43; koolvis 2 34-30; kool vis 3 37-29; blanke koolvis 1 72; blanke koolvis 2 56; schol 1 26-18; schol 2 35-26; schol 3 42-24; schol 4 68-44; sprot 23,30- 13,40; tarbot 412-215; griet 243-165; klein leng 40; lommen 37-36; poontjes 73; haai 41-40; schartong 45; grote kuit 22-5; levér 25-20. Besommingen: KW 66 f33.400. 145 36,900, 159 ƒ24.300, 218 f30.400, UK 1 8.080, 52 4.090, IJM 1.240 57 57.300, GO ƒ22.700, HD 125 11.800 „TH 21 ƒ3.700, VD 46 3.390, WR 136 2.870 Y E25 350, ZL 6 240, H D69 en HD 68 13.300, EH 7 en VD 6 f 2.600, K W33 en KW 93 f 9.400, VD 9 en VD 19 4.590, VD 53 en VD 180 3.290, WR 34 en WR 137 f 990. SCHEVENINGEN. De aanvoer in Scheveningen bestond donderdag uit: 50 kisten wijting, 800 kisten kabeljauw, 250 kisten schol, 50 kisten diversen, 400 stijve kabeljauwen en 2.800 kilogram tong. Wiik aan Zeeërweq 53 IJmuiden-O. - Telefoon 1 50 20 Dit zei vanmorgen ir. S. Herweijer, directeur-generaal voor de Landinrichting en de Visserijen, bij de opening van de 25ste Volkshogeschoolbijeenkomst voor de Zeevisserij op De Zandhoeve in Bergen (N.H.). Het gaat de Nederlandse zeevisserij, na een diepe inzinking in de jaren 1969 en 1970, de laatste tijd redelijk goed, hetgeen vooral wordt weerspiegeld in de stijgende opbrengsten. Spreker schetste de veranderingen ten aanzien van de vloot. De passieve drijf- netvisserij heeft plaats moeten maken voor de actieve trawlvisserij, hetgeen tot gevolg had dat de haringvisserij niet langer meer seizoenmatig maar het gehele jaar door kon worden bedreven. In de grote zeevisserij is het totaal aantal schepen in de laatste twintig jaar tot minder dan de helft afgenomen, zij het dat het totale motorvermogen nage noeg gelijk is gebleven. Na de tweede wereldoorlog werd lange tijd voornamelijk in de Noordzee gevist; hierin is verandering gekomen. Door de toegenomen visserij-inspanning geven de traditionele visgronden niet meer de rijke vangsten van vroeger. Voorts ging na 1963 een aantal noordzeestaten over tot de instelling van de twaalfmijlszone. Nederlandse schepen zijn nu behalve op visgronden in de Noordzee actief rondom Ierland, de Shetlands en bij de Hebriden. De door de rijksoverheid geëntameerde experimentele reizen zijn een belangrijke stimulans geweest voor het tot ontwikke ling brengen van de Nederlandse visserij op laatstgenoemde gronden. Vervolgens gaf spreker een korte sa menvatting van de veranderingen van de uitrustingen aan boord van de zeevissers- vloot, waarbij koel- en diepvriesappara- tuur een belangrijke rol speelt: door bete re conserverings- en bewerkingsmogelijk- heden is een zeer gerede markt ontstaan, met alle gunstige gevolgen van dien voor de prijsontwikkeling van het produkt. Elke verandering moet niet als een volstrekt autonoom proces worden be schouwd: de meeste veranderingen hou den nauw verband met elkaar. Zo is door de introductie van nieuwe vistechnieken een intensievere vorm van BEVALLEN: J. Kruisselbrink-Jaspers, d., Zeeweg 241, IJmuiden; M. J Otten-Offerman, z„ Steen- bokstraat 28, IJmuiden; M F. van Zeelt- Zwart z„ Kanaa1 straat 9. IJmuiden; H. M. Rosa Bian-Hussaarts, d., Edisonstraat 31, IJmuiden; J. C. Stravers-Sieraad, z., Een- hoomstraat 47, IJmuiden; D. M. Smit- Pols, d. Helmstraat 8, IJmuiden; J. Post- van Schaik, z.. Planetenweg 253, IJmuiden; M. J. B. J. Oosterveld-van Dijk, z„ Sluis- eiland 72, IJmuiden. ONDER TROUWD. J. H. B. Vermeer, Ged Doustraat 6, IJmuiden, en G Broek, Warmenhoven straat 25 rd, IJmuiden, t.a. IJmuiden, War menhovenstraat 25 rd; E E. Paap. Sta- ringstraat 11, Zandvoort, en A. M. M. Joósen, Lekstraat 56, IJmuiden, t.a. IJmui den. Kleine Pan 69; A. A Hamers, Rijn straat 25, IJmuiden, en R. Vos, IJssel- straat 59. IJmuiden. t.a. IJmuiden, IJssel- straat 59; R. van Pel, Dennekoplaan 13, IJmuiden, en A. Kastelein. Schiplaan 41, i t.a. IJmuiden, Schiplaan 41; Lakerveld, Piet Heinstraat 46, IJmuiren, en M. J. E. Exalto, Loggerstraat 9, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Trawlerkade 18; J. Groen, Bloemstraat 124, IJmuiden, en S. Beers, Le Mairestraat 5, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Verbrande Vlak 19; J. Wig- germans le Jan Steenstraat 46, Amster dam, en M. W. A. E. van Es, Kruidberger- weg 2, Santpoort, t.a Amsterdam, Hud- sonstraat 25-II; A. J. Vlegels, Evertsen- straat 37, IJmuiden, en A. de Boer, Frans Naereboutstraat 60, IJmuiden, t.a. IJmui den, Frans Naereboutstraaf 60; G. Wassen- bergh, Van Maeriantlaan 1, Driehuis, en S. H. M van Stigt. De Noostraat 55, IJmui den, t.a Dri 'hu's, Van Maeriantlaan 1; H. J. van der Hoek, Voermanstraat 50, IJmuiden, en H. J. Broek, Pres. Kruger- straat 40, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Voer manstraat 50. GETROUWD: W. Schoen-C. Kleine Pan 82; den na een redelijke overgangstermijn niet meer verstrekt moeten worden. Wat de toekomst betreft, is de spreker van oordeel, dat deze voor de Nederlandse visserij met een redelijke mate van opti misme kan worden tegemoet gezien, mits met de hiervoor gemaakte opmerkingen ernstig rekening wordt gehouden. Aan onderzoek, onderwijs en voorlich ting zal voor de visserij niet minder aandacht moeten worden besteed dan voor land- en tuinbouw het geval is. De resultaten van wetenschappelijk onder zoek zijn voor de visserij van net zoveel betekenis als voor landbouw en industrie. De grote EEG schept behalve nieuwe moeilijkheden ook nieuwe mogelijkheden. De Noordzee wordt na een aantal over gangsjaren een binnenzee, die vanuit Brussel beter beschermd zal kunnen wor den tegen overbevissing dan thans het geval is. Op de Volkshogeschool te Bakkeveen werd vorige week door de vissers ge vraagd om een structuurplan voor de Waddenzee. Voor de kleine zeevisserij heeft de afdeling Visserij van het LEI een begin gemaakt met een structuuronder zoek. Een dergelijk onderzoek heeft be trekking opde vraag wat de meest econo mische exploitatie is van de Waddenzee of voor de kleine zeevisserij, met welk type De Nederlandse trawlvloot is onderweg zich te ontwikkelen tot een modem be stand en de Nederlandse kottervloot is met betrekking tot de voorziening van de Westeuropese markten van platvis niet meer weg te denken. Ten aanzien van de toekomst zei de heer Herweijer, dat slechts globale specu laties kunnen worden gedaan. Er is een toenemende internationale bereidheid om op basis van gemeen overleg de visserij inspanning in de traditi onele wateren aan banden te leggen. Er is een stijgende consumptie van visserij produkten, die wordt gekenmerkt door een toenemend verbruik van kwali- teitsprodukten en produkten in voorbe werkte vorm. Kwaliteit en presentatie zijn belangrijke concurrentie-elementen. De huidige Nederlandse ondernemer in de sector van de grote zeevisserij en van de kottersector wordt geconfronteerd met: een voortdurend toenemende kapitaailsin- tensiteit van de produktie; een snelle veroudering van het produktie-apparaat; een verarming van traditionele visgron den; stijgende loonkosten. Hierbij gaat het risico van onjuiste investeringen een steeds grotere rol spe len. Dit alles legt een zware verantwoor ding op de schouders van de mensen die dagelijks met deze kapitale produktiemid- delen de zeeën bevaren en bevissen. Ook in de toekomstige periode, welke onder andere gekenmerkt wordt door communautaire ontwikkelingen op het vlak van de Europese visserij, zal toch steeds de individuele ondernemer de be langrijkste factor blijven. Een aantal Nederlandse visserijbedrij ven is er reeds op voortreffelijke wijze in geslaagd over een werkelijk „manage ment” te beschikken.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 6