Drastische beperking elektriciteit door staking Verdachten bomaanslag MILJOENEN BRITSE ARBEIDERS vrijgelaten MOGELIJK ZONDER WERK snel optrekken Europese geldunie nu rond Stakingen in metaal protest tegen sociale orde .1 Laatste klap goud waard Bomalarm in Muntendam Regering wil minimumloon I Mb® r LI Bi I VANDAAG AFSCHAFFEN IN ERBIJ: middelen in VS AGENDA pagina 6 Verder in de krant £Jk 1 HET WEER Wijding dr. Gijsen rechtstreeks Hevig Amerikaans bombardement op Zuid-Vietnam op televisie Aantal gebruikers van verdovende Isj FILMKEURING sterk toegenomen Russen verwerpen Nixons vredesplan 62e JAARGANG NUMMER 85 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... (Van onze redacteur in Londen) Den Uyl (PvdA): Dancing uitgebrand Stuur stedebouwers de nieuwbouw in Mensen niet als vee laten verhuizen Zoetemelk in de leer bij Janssen Autobedrijf KONING N.V. w I i I ZATERDAG 12 Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning VLOERBROOD, v. d. Vooren bakt 't ONZE ZATERDAGBIJLAGE is grotendeels gewijd aan de facet ten rond de stadsvernieuwing. Interviews en reportages INTEKENBON PAGINA 5 O Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Klachten bezorging 18.30 tot 19 uur tel. 10519. Amerikaanse rapport over marihuanagebruik 2 3 3 3 4,5,10 4 6 6 7 8 9, 11 10 niet over zich lopen” Nu en dan zon BERENDSEN N.V. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, f 7,80 per maand, per kwartaal 22,65 (per post f 25, Abonnement per jaar f 89,85. Losse nummers 40 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Minister Geertsema: Onder de plechtige roigeltonen stond Evetyn in een prachtig wit bruidstoilet-en er bleven allemaal mensen staan. Uit de bruidskamers van modehuis A&K komen elke dag de mooiste witte, bruidjes. Misrekening kV-4 „De gewone man laat fe IJmuider Courant (Zie verder pagina 3) officia] dealer Tel. 11001 De laatste klap was een gouden daalder waard bij de Olympische Winterspelen. “I Uit het binnenland Buitenlands nieuws A chtergrond Van Dag tot Dag Plaatselijk nieuws Kerkdiensten Weerrapporten Beeldverhalen Kunst Radio en tv Economisch nieuws Sport Luidsprekers Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s waarin opgenomen Erbij Bloemstraat 34, IJmuiden Tel. 15141 ShowroomVechtstraat 2 DEN HAAG. De dancing „Tilffany’s” in Scheveningen is vanochtend vroeg uit gebrand. De oorzaak is nog niet achter haald. De beheerder had het bedrijf ver zekerd voor 350.000. Dit hebben Amerikaanse militaire krin gen in Saigon vandaag meegedeeld. Ge sproken werd over de zwaarste bombar dementen van dit jaar. Verwachting van het K.N.M.I. tot zon dagavond In Londen worden nu de elektriciteit in Engeland is gedistribueerd veel winkels ’s avonds verlicht met kaar sen. PARIJS. De besprekingen tussen de Westduitse bondskanselier Willy Brandt en de Franse president Georges Pompidou hebben het plan voor de vorming van een Europese economische en monetaire unie dichter bij zijn uitvoering gebracht. In het najaar komt er een topconferentie van de tien EEG-landen in Parijs. De twee lanten zullen binnenkort in Brussel de andere landen van de Europese economische ge meenschap voorstellen voorleggen. 2. Interventie van de centrale banken van EEG-landen is de koersvorming van EEG-valuta’s wanneer die valuta’s buiten sporige grote koersbewegingen te zien ge ven. 3. Gecoördineerd optreden van de cen trale banken bij gevaarlijke bewegingen van kortlopende kapitaal. 4. Coördinatie van het economisch be leid der EEG-landen door een „stuurcom- missie”. UTRECHT. Minister Geertsema (Bin nenlandse Zaken) is het met de Neder landse filmcritici eens dat de keuring voor verzocht alle films op de Cinemanifestatie tonen films uit de wetgeving geschrapt dient te worden. De filmcritici hadden de bewindsman verzocht alle films op de Cinemanifestatie in Utrecht vrij te stellen van keuring. In een brief aan de critici zegt de bewinds man dat hij niet aan dit verzoek heeft kunnen voldoen omdat de huidige bio scoopwet nu eenmaal nageleefd dient te worden. LONDEN Miljoenen Britse ar beiders lopen de kans om volgende week zonder werk te komen nu de conservatieve regering in een vlaag van paniek drastisch het gebruik van elektriciteit door de industrie zal be perken. Kleine bedrijven zullen van af maandag nog slechts drie dagen per week elektriciteit mogen gebrui ken. De grote industrieën is dwin gend opgelegd om het verbruik met vijftig percent in te perken. SAIGON (Reuter). Amerikaanse B-52 bommenwerpers hebben gisteren honder den tonnen bommen laten vallen op Noordvietnamese troepenconcentraties en strategische posities in het noordwesten van Zuid-Vietnam. f' Wat de economische en monetaire unie betreft zijn de twee regeringen het eens geworden over de volgende beginselen, die zij aan de andere EEG-landen en aan de toekomstige lidstaten willen voorstellen: 1. Verkleining van de marges waarbin nen de koersen van EEG-valuta’s ten opzichte van elkaar van de officiële pari teiten mogen afwijken (percentages zijn nog niet vastgesteld, maar men denkt aan een verkleining van 4,5 percent naar 2,5 a 2,25 percent). HILVERSUM. De KRO-televisie ver zorgt zondag een rechtstreekse uitzending van de bisschopswijding van dr. J. M. Gjj- sen in de Sint Pieter in Rome. Deze uit zending begint ’s morgens om 9 uur via Nederland I. Het commentaar wordt ver zorgd door Willebrord Nieuwenhuis. In de middag, ook via Nederland I, geeft de KRO van 17.10 tot uiterljjk 18.00 uur een samenvatting van de hoogtepunten van de bisschopswijding en eventueel aan vullend nieuws uit Rome. Kardinaal Alfrink wil in Rome, waar hij zondag de wijding van mgr. Gijsen bij woont met de paus spreken over de be noeming en de wijding van de Roermondse bisschop. Hij weet echter niet of daartoe gelegenheid zal zijn. Maar anders zal er wel gelegenheid zijn op betrekkelijk korte termijn weer naar Rome te gaan en dan een gesprek te hebben. De kardinaal verklaarde dit vrijdag avond in een uitzending van KRO’s tele- visierubriek Brandpunt. (Zie verder pagina 2). VEENDAM. De verloven van de po litie in de provincie Groningen zyn van morgen ingetrokken na de aankondiging van een aanslag op de gaslokatie in Mun tendam. Een Duits sprekende man zei in de af gelopen nacht telefonisch tot de Veen- damse politie dat de gaslokatie in Munten dam binnen een uur „zum Ende” zou zijn. Ook een dagblad in het noorden kreeg een soortgelijk telefoontje. De politie stelde onmiddellijk een ver scherpte bewaking in, maar er gebeurde niets. „Wij moeten het zekere voor het onzekere nemen,” zeiden politiemannen die hun vrije weekeinde verloren zagen gaan. VLAGTWEDDE. Op een vergadering van de federatie Vlagtwedde van de Party van de Arbeid heeft fractieleider Den Uyl vrjjdag verklaard dat de stakingen op grote schaal in de metaal-sector wyzen op een protest tegen de maatschappeiyke orde, waarin uitsluitend de Ionen van mensen die onder een cao vallen worden gematigd en geen stakingsvryheid blijkt te bestaan voor de vakbonden. „Een herstel van de eenheid in de vakbeweging is van het grootste belang voor de versterking van de positie van de werknemers, aldus de heer Den Uyl. In het Utrechtse Jaar beursgebouw hebben de drie bemiddelaars in het metaalconflict vandaag een derde gesprek met de bonden. Ze zijn na hun gesprekken met alle partijen gisteren uit het informatieve stadium gekomen en pro beren nu een gemeenschappelijke basis te vinden, waarop het gesprek in de Raad Overleg Metaal tussen werkgevers en alle bonden weer zou kunnen worden hervat. In het begin waren de voorspellingen dat de elektriciteitscentrales voor tenminste twee maanden gemakkelijk vooruit kon den. Dat bleek echter een gruwelijke mis rekening te zijn geweest. Minister Davies waarschuwde dat er een moment kan komen dat het leger wordt ingeschakeld om gewapend de brandstof bij de krachtstations te brengen. Maar zo ver is het nog niet, aldus Davies, omdat het niet in het belang van het publiek is dat nu al te doen. Haarlem-Centrum-Winkelcentrum Schalkwijk, Hoorn, Beverwijk. Stien Baas-Kaiser, die na de Europese kampioenschappen eigenlijk was afge schreven (coach Maarse: „Het tijdperk Stign kaiser is ten einde”) heeft ge weldig toegeslagen. Ze veroverde de Olympische titel op de 3000 meter in een tijd, die een nieuw Olympisch record betekende. Atje Keulen-Deelstra pakte opnieuw een medaille, deze keer brons, en Sippie Tigchelaar bewees, dat ze niet voor niets was afgevaardigd. Ze werd vierde. Alleen de Amerikaanse Diane Holum wrong zich tussen de Nederlandse strijdmacht. Ze eindigde als tweede. Voor de Russinnen werd het weer een debacle. De vijfde plaats was hun beste prestatie DEN BOSCH. De in verband met de bomaanslagen op de gasstations in Om men en Ravenstein aangehouden personen zijn vrijgelaten. Namens de officier van Justitie in Den Bosch, mr. J. Booster, wordt meegedeeld, dat de arrestaties, waarop hij in zijn persconferentie van donderdag 10 februari doelde, een drietal verdachten betrof. Deze personen zijn heden weer in vrij heid gesteld omdat de tegen hen gerezen verdenkingen, na verhoor en daarop aan sluitend onderzoek, zijn komen te verval len, aldus mr. Booster. Hoofdinspecteur J. A. Blaauw van de Rotterdamse politie is belast met de lei ding van het rechercheteam voor het onderzoek naar de bomaanslagen in Om men en Ravenstein. Dit besluit is genomen op verzoek van mr. Booster en met instemming van de minister van Justitie. De keuze is op hoofdinspecteur Blaauw gevallen in ver band met het mogelijk internationale ka rakter van de gepleegde strafbare feiten. Nu en dan zon, maar ook enkele buien. Overwegend matige wind tussen zuidwest en west. Mini mumtemperaturen ongeveer 2, maxima morgen omstreeks 6 graden Onze specialiteit Auto plaatwerk en spuitwerk in moffelcabine Edisonstraat 4 - IJmuiden M.L. Tectyleer-station v .4. üfcl Voor veel industrieën, staal en autofabri- kage byvoorbeeld, betekent dit dat er van een normaal produktieproces geen sprake meer zal kunnen zyn; zeker 20.000 promi nente bedrijven zullen de gevolgen van de staking van mynarbeiders voelen. DEN HAAG. De ministerraad heeft in zijn vrijdag gehouden vergadering be sloten de Sociaal-Economische Raad om advies te vragen over de vraag of er omstandigheden bestaan die een bijzonde re verhoging van het minimumloon wen selijk maken. Na ontvangst van dat advies kan, als hiertoe naar het oordeel van de regering aanleiding bestaat, het minimumloon structureel worden verhoogd, buiten de normale aanpassingsprocedure om, aldus minister-president Biesheuvel tijdens de avondpauze van het kabinetsberaad. Een aanpassing is volgens de jongste wetswij ziging dit jaar mogelijk. Eerst zou dat pas in 1973 kunnen gebeuren. Behalve de wenselijkheid van een tus sentijdse verhoging zal ook het verschijn sel van het niet ten volle uitbetalen van het minimumloon in de adviesaanvraag aan de orde worden gesteld. Tevens wordt aan de SER gevraagd of de bepaling over de mogelijkheid tot driejaarlijkse structu rele aanpassing moet worden aangevuld, zodat aanpassing op kortere termijn mo gelijk wordt. Toeschouwers, gasten, getuigen wie zou er op die dag geen oog heb ben voor de bruid? Maar Evelyn is dan ook een ik-weet-wat-ik-wil- bruidje. Ze wilde een witte bruids japon, die haar eigen smaak en haar eigen IK weergeeft. Daarom koos zij bewust in diespeciale bruidskamers van modehuis A en K, waar „trou- wen-in-het-wit" méér dan 400 varia ties telt. En waar alles is, wat bij bruidskleding hoort: van kousen tot hoofdtooi. En waar de service aan bruidjes zó ver gaat, dat een paar uur voor 't grote moment pasdames bij de bruid thuis komen om haar te kleden. Trouwen in het wit is een waardevolle traditie! Voor de Britse economie die zich juist enigszins uit een verlammende stagnatie begon uit te werken, betekent de schaarste aan elektriciteit een catastrofe. De fondsen op de Londense beurs kelderden onmiddel lijk. De minister van Handel en Industrie, John Davies, maakte gisteren de ingrijpen de maatregelen bekend. Hij werd on middellijk door de oppositie beladen met het verwijt dat de regering luchthartig heeft misgerekend over hoeveel reserves aan brandstof het land beschikte, toen vijf weken geleden de oorzaak van alles, de mijnstaking, uitbrak. Het is niet waarschijnlijk dat er voor 1972 een heel nieuw cao-gesprek zal wor den gevoerd. De bedoeling zou zijn deze cao zodanig bij te schaven, dat hij ook acceptabel wordt voor de industriebond NW, zonder dat de werkgevers daartoe al te grote concessies moeten doen. Voor de jaren 1973 en 1974 zou dan een heel nieuw gesprek gevoerd kunnen worden over een meerjarige cao. WASHINGTON (UPI en DPA). De mogelijkheid bestaat dat het gebruik van marihuana hersenletsel veroorzaakt. Er zijn bewijzen dat het gebruik de rijvaar digheid van automobilisten nadelig beïn vloedt. Aldus het jaarlijks rapport van het Amerikaanse Instituut voor de geeste lijke volksgezondheid. Aantasting van de hersens is volgens dit rapport geconstateerd bij tien jonge Britse marihuana-gebruikers die drie tot elf jaar marihuana hebben gebruikt. Het is echter mogelijk dat de aantasting van de herse nen in deze gevallen niet het gevolg is van marihuana-gebruik, maar van het gebruik van amfetaminen of andere ver dovende middelen, zo vervolgt het jaaro verzicht. Het rapport constateert een sterke toe neming van het aantal gebruikers van verdovende middelen. Gebruikte in 1967 nog maar vijf percent van de studenten marihuana, vorig jaar was dat aantal gestegen tot 51 percent. Bij bepaalde groepen middelbare scholieren in de V.S. wordt het druggebruik op negentig per cent geschat. Er zijn geen aanwijzingen dat het gebruik van marihuana leidt tot het gebruik van andere drugs, aldus het rapport. De voormalige onderdirecteur van het Amerikaanse bureau voor Narcotica, Ro bert Finlator, heeft juist deze week ge pleit voor legalisering van marihuana on der bepaalde voorwaarden. Volgens hem staat vast dat alcohol en tabak gevaarlij ker zijn dan marihuana. MOSKOU, (Reuter en UPI). De Sov- jet-Unie heeft gisteren Nixons vredesplan voor Vietnam officieel verworpen. Moskou dringt aan op de onvoorwaardeiyke terug trekking van alle Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam. In een door het persbureau Tass ver spreide regeringsverklaring staat dat aan vaarding van het plan erop neer zou ko men, „dat de patriottische troepen van Vietnam hun wapens neerleggen en volle dig moeten capitulieren”. Het „zogenaamde vredesplan” beoogt volgens de Sovjet-Unie alleen maar „voortzetting van de agressie- oorlog door middel van „Vietnamisering”. I Lichtenberg: Waarzeggen wordt betaald, dt waarheid zeggen wordt bestraft.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 1