VAN 4 BUSSEN NAAR 60 VLIEGTUIGEN Reizen per IEDERE WEEK V erkeerstip Luchttoeristen kunnen gerust zijn: Nederland zit boordevol stewardessen waaffUügooD? owowfto© „rot el" L P2 Fit in Eindhoven is een van de vier Nederlandse tourope rators, die de KLM onder haar snelle vleugels wil nemen. Het bedrijf heeft een belangrijk aandeel in het vervoer van vakantie vierende vaderlanders. Met een jaarlijkse omzet van 70 miljoen, vervoert het zo’n 120.000 mensen. Braban der Nol van Gennip is de man achter de schermen. - z - EINDHOVEN. „Hard werken, honderd procent inzet, desnoods je vrije tijd aan je werk offeren en een vrouw die je steunt in je werk”. Dat is de formule, die geleid heeft tot het succes van de 40-jarige Nol van Gennip. In 1950 werd hij compagnon van zijn oom in een touring- carbedrijfje met vier bussen. Nu is hij directeur van FIT. Een bedrijf met een jaarlijkse omzet van 70 miljoen gulden, dat alleen in de zomer <1 VAKANTIETIP ITALIË al 120.000 mensen een vakantie biedt en dat 60 vliegtuigen per week laat vliegen. Zijn optreden binnen het bedrijf doet vermoeden, dat hij slechts me dewerker is. Dat wil hij ook; en ook zijn vrouw wil het zo. Van het begin heeft zij de geboorte van FIT meegemaakt als procuratiehoudster. Nu is ze mededirecteur. „Je kunt er niet mee ophouden”, zegt ze. „Mis schien is dat altijd zo met mensen; je wilt steeds meer”. fe jfl k Onder redactie van Udo J. Buys. ,Met de vliegtuigen die we charteren Het kasteel De Haar in Haarzuilens Udine Pêtó; Bok Siërra °Termoli .wllino SaJen Ban i WAT VINDEN ZE daar zelf van? Vo rig jaar, toen Martinair voor het eerst met de computer werkte, rolde er de 28-jarige Haarlemse Suzanne Bakker uit. Zij mocht blijven na de vijf top- maanden en heeft nu een jaar vliegen achter de rug. Zij, (echt) blond en blau we ogen, zegt: „Het is ontzettend hard werken, dat realiseer je je niet als je solliciteert. Er zijn altijd meisjes die zeggen: als ik dat had geweten, had ik het niet gedaan. Maar er waren er ook heel wat die het jammer vonden dat ze na vijf maanden niet konden blijven. Die vluchten op Alicante en Malaga zijn altijd volle bakken. Dat is pezen. Er zijn meisjes die vijf, zes weken Ali cante draaien en het dan wel weten. Als je een lange reis er tussen door hebt, Vancouver bijvoorbeeld, kan je het weer een tijdje hebben”. Suzanne was voor haar vliegen doktersassistente in het Leidse Academische en een jaar in Haarlem te zien als bloemenmeisje. TWEE VAN DE 81 die er déze week door rolden, waren Hetty Borghols en Hetty Bor. De eerste, naar zwart zwe mend en blauwe ogen, MMS, ziet die honing wel zitten. Ze zegt: „Ik wil wat anders, iets anders zien en niet stil zit ten. Een beroep waarin ik andere men sen ontmoet en onregelmatig werk. Mij niet gezien in een baan van 9 tot 6. Stewardess zag ik al een hele tijd zitten, nu heb ik de kans”. Hetty, 23 jaar en nu informatrice bij de Haagse WV. was eerder au-pair in Engeland en werkte bij het Nederlands Bureau voor Toerisme in Londen. ste xle let> AAN STEWARDESSEN echter geen gebrek. Een gering aantal oproepen in de advertentiekolommen van Neerlands kranten is al voldoende. Ze zijn als ho ning, waar de bijtjes met duizenden op af zoemen. Een van de maatschappijen, Martinair Hooland, kreeg bijvoorbeeld op twee advertenties 1370 reacties. Alle sollicitanten kregen 120 vragen toege zonden, die automatisch voor een eer ste selectie zorgden. De helft, 658 meis jes, stuurde het formulier terug. Die gingen de computer in. Driehonderden tien namen werden er, „zwaar” genoeg bevonden, uitgespuwd. Die 310 meisjes waren deze week een dag te gast in het Haagse Congresgebouw. DE ACHT TESTFORMULIEREN die ieder ’s morgens moest invullen, gingen weer de computer in, van Honeywell Nol van Gennip met zijn echtgenote, die mede-directeur is van Fit, bij de computer, die nagenoeg de hele ad ministratie heeft overgenomen. DE ANDERE HETTY is 20, heeft ook MMS en woonde met haar ouders zeven jaar in Sorong in het voormalig Nieuw- Guinea, „mijn vader zit in de olie". Ze gooit het ook op het interessante van de contacten. Zelf veel gevlogen, prefe reert ze de lange vluchten. „Voor mij is het belangrijkste dat je er goed ver zorgd bijloopt. Het gaat mij om het werk, niet om de bestemmingen”. Hetty, uit Assen, maakte zich al eerder dienst baar als hostess. „Ja, dat was ik op de Firato en de damesbeurs”. Een tevreden bediening wordt dat voor de vliegende toeristen. de betekenis van de recreatie en het toerisme in Friesland neemt nog steeds toe. De vier Friese waddeneilan den boekten vorig jaar in totaal 2,5 miljoen overnachtingen. In het Friese merengebied neemt het aantal boten jaarlijks met ongeveer 25 percent toe nog even de Caravanrai. Met een bezoekersaantal van 95.626 werd het hoogste daggemiddelde bereikt dat ooit is gehaald. De handelaars sloten gnui vend zondag de deuren. De kooplust was overweldigend en de afzet voor dit jaar is gewaarborgd. Dat gnuiven ge beurde niet voor niets, de duurste wa gen, a raison van 145.000 gulden was de tweede dag al verkocht degenen die dit jaar met de auto naar Oostenrijk reizen opgelet. Kinde ren beneden de twaalf jaar mogen al leen maar op de achterplaatsen zitten en in geen geval naast de chauffeur. Op de verlichte autowegen en autosnel wegen moet met dimlicht gereden wor den. Aldus meldt het Oostenrijkse Toe ristenverkeersbureau in Amsterdam in 1971 hebben 10.64 percent meer buitenlandse toeristen Spanje bezocht dan in 1970. Zo blijkt uit gegevens van het ministerie van voorlichting en toe risme in Madrid. Het afgelopen jaar kwamen 26.669.336 buitenlanders naar Spanje. Ze besteedden samen 2.063.2 miljoen dollar. Of 77,63 dollar de man... rs er ie ri de •r- it, ;n ie m ‘H ?h :e ot sr ïk ig ft- ie ■n, >k o- m en te o- ;n Ie m e- il- a- en lis •id e- or iet !n, ig en tr ad ;n, ;e- e- ht en en Italiëgangers kunnen in hun handen klappen. De lang verwachte rondweg om Bolzano is gereed en nu eindelijk ook het sluitstuk naar Verona. Het kaartje laat de snelweg zien die nu vanaf de belangrijke Brennerpas in de richting Bolzano voert. Het ontbrekende deel naar Bolzano komt begin 1973 ge reed. De Adriatische kuststrook is ook verder ontsloten door de groei van de kustweg. Vanaf de grens kan men nu bijna helemaal naar de punt van Italië rijden. Evenzo van Bolzano naar de Rivièra. Centraal-Italië is veel vlotter bereikbaar door de nieuwe wegen ten zuiden van Verona. Bijna alle snel wegen ten noorden van Napels zijn tol wegen, de rest niet. proberen we hetzelfde te doen als met de bussen. Vol heen en vol terug. Dat is met de eerste en laatste vlucht van het seizoen moeilijker. Als we de laat ste zomertoeristen gaan ophalen probe ren we mensen mee te nemen, die bij voorbeeld in Spanje overwinteren. Aan het begin van het seizoen nemen we die mensen weer mee terug. Het vlieg tuig zit dan vol. Desnoods laten we die laatste reis maken tegen kostprijs”. „Dat charteren van vliegtuigen is een moeilijke zaak. Het gaat om kapitale bedragen en je moet goed rekenen om geen verlies te lijden. Voor de komende zomer heb ik bij voorbeeld voor 34 miljoen gulden aan vliegtuigen besteld. een andere reis moesten zoeken”. „Toen het vliegtuig vertrok was ik er bij. Ik wilde zien hoe dat ding de lucht in ging. Van de passagiers was 95 percent mijn klant. Dat was voor mij een hele belevenis. Ik ben verder in die richting gegaan. Ik probeerde steeds meer klanten uit de bus in het vliegtuig te krijgen. Dat lukte. De bus hebben we gelaten voor wat hij was en we gingen door met vliegreizen. En nu vliegen we 60 keer per week. Ook met Boeings 747”. Bull. De helft bleef in de machine ste ken. De andere helft, 151 meisjes om precies te zijn, moest ’s middags roede lopen en werd door een commissie on derworpen aan een persoonlijk inter view. Tweeëntachtig bijtjes verlieten tenslotte in de middag blij het gebouw. Zij mogen vijf maanden de lucht in, van mei tot oktober. Is het nu werke lijk honing waar al die jonge, lieftal lige, welbespraakte in drie of meer talen meisjes op af komen. De ene passagier die stewardessen hard aan het werk ziet, noemt het een honde- baan, de tweede spreekt over veredelde diensters. Drie van de meisjes, die u straks, op weg naar de zon, wellicht in de luchtl zult tegenkomen. Van links naar rechts Hetty Bor, Suzanne Bakkers en Hetty Borghols. Ze vinden het druggebruik van de Nederlandse schooljeugd „zeer alarmerend”de laatste Hetty „enigszins verontrustend”. Zouden het zelf nooit gebruiken en hebben nooit aan demonstraties meegedaan. Dat hebben ze geant woord op drie van de 120 vragen waarop de eerste selectie plaats had. Het is maar dat u het weet Angola, u weet wel van de koffie. Enkele Nederlandse bedrijven besloten onlangs geen bonen meer uit deze Por tugese „provincie” te importeren. Wacht, leek de Portugese luchtvaartmaatschap pij TAP te denken en produceerde op z’n nieuwe timetable een zonovergoten prentje van datzelfde Angola. Als er dan geen bonen meer uitgaan, dan maar toeristen ingevoerd en die zo bruin als koffiebonen er weer uit. Tja HfDDeLIMIOSC zrc Varesei Lugano N?( JbComo aan de Costa del Sol wordt over vier maanden een pretpark geopend. Het is een combinatie van het Tivoli pretpark van Kopenhagen en Disney land in New York. Het park ligt in d« buurt van Torremolinos, in Benalmade- na. Er zijn 32 bars, acht restaurants, een spooktrein, openluchttheaters, draaimo lens, een Japanse tuin, een Tivolimeer met boten en nog 130 andere objecten nog even Spanje. De Maharishi Yoga heeft zich, omringd door zo’n duizend hippies in Palma de Mallorca geïnstal leerd. Zij blijven er tot 20 maart en hebben de vier beste hotels in beslag genomen. In een van die hotels, zo meldt het Spaanse verkeersbureau, wordt da gelijks 800 liter mineraalwater gecon sumeerd Venerie^r, TnesfS AUTOWEGEN GEREED VOOR ZOMER'72 TT Haarzuilens. Het prachtige kasteel De Haar gaat 15 februari weer voor kijkers open. Te zien zijn er gobelins 14e en 15e eeuw, meubelen, Chinese vazen en schilderijen en natuurlijk het kasteel zelf. Openingstijden van 9 tot 12 en van 13.30 tot 17 uur. ’s Zondags alleen ’s middags. Het bijzondere park is op diezelfde tijden toegankelijk. Middenmeer. Voorjaarsbloemenshow in de montagehal van de firma Hoegen Dykhof op zaterdag 19 en zondag 20 februari. De show wordt gehouden door de afdeling Wieringermeer van de Ne derlandse Vereniging voor Bloembol lencultuur. Gent. Tot en met 31 maart wordt in de Lakenhalle-Belfort van 8.30 tot 11 en van 15 tot 16 uur een voorstelling van 30 minuten gegeven, die de Belgische stad in de veertiende eeuw uitbeeldt. Het Audio-visuele spel heet „De eeuw der Artevelden” en wordt aanbevolen door het Belgisch Verkeersbureau. Voor wanneer u in de buurt bent. Crvifag Rom Zet je je bezettingsgraad op 85 procent en zit er dan één meer in het toestel, dan verdien je. Zit er één minder in, dan verlies je. Zou je het hele seizoen maar met 84 procent vliegen, dan ver lies je dus één procent van 34 miljoen, dat is 340.000 gulden”. „Zo’n verlies werkt ook door bij de verhuur van appartementen. Wij hu- hen appartementen voor vijf jaar. Dan hebben we er het hele jaar de beschik king over. Je werkt daar ook met een bezettingsgraad. Zitten ze niet in het vliegtuig, dan komen ze ook niet in de appartementen. Je loopt dan ook daar verlies op”. „Het risico dat je loopt in een derge lijk bedrijf is veel te groot. Niet alleen voor jezelf, maar ook voor je personeel en alle mensen die voor hun vakantie afhankelijk van je zijn. Stel dat ik een auto-ongeluk krijg (ik ben al eens slapend achter het stuur een kanaal ingereden) of uit de lucht val. Wat moet je dan? Mijn vrouw, die „beter” is dan ik en aan wie ik alles te danken heb. kan het dan alleen niet meer op vangen. Dit is geen bedrijf voor één man. Daarom heb ik al mijn aandelen verkocht aan de Nederlandse Bedrijfs- financieringsmaatschappij in Amster dam”. „Door de verkoop van mijn aandelen is ook de financiering van het bedrijf verzekerd. De maatschappij staat na melijk door het Toerist Fonds N.V. borg voor de kredieten. Dat is wel no dig. Wij moeten zelf veel vooruit fi nancieren. Als wij hotelruimte boeken moeten we een deel vooruit betalen. In Spanje hebben we dit jaar al 4 mil joen gulden vooruit betaald om zeker te zijn van ruimte". „Verder hebben we tal van agenten, die reizen voor ons verkopen. Die heb ben meestal ook wel een paar miljoen nog onder zich, want dat geld krijg je niet meteen de volgende dag. De ver spreiding van reisgidsen kost zo’n 750.000 gulden en de televisiereclame een zelfde bedrag. Er gaat dus al voor een kapitaal de deur uit, voordat er maar één cent verdiend is”. „Ik ben er niet bang voor dat het ooit zal gebeuren, maar zou FIT ooit failliet dreigen te gaan, dan is nu in ieder geval verzekerd, dat de klanten hun geld niet kwijt zijn. Dat is belang rijk. Ook voor ons personeel kan dan gezorgd worden. Het Toerist Fonds N.V. staat dan borg”. ...de Nederlandse Christen Studenten Vereniging heeft zijn vakantiekrant voor 1972 van de persen laten rollen. Dit jaar organiseert de NCSV voor het 70ste jaar kampen voor middelbare scholieren, die onder leiding staan van studenten. De krant is te krijgen via het bureau van het NCSV „Woudscho- ten” in Zeist De Internationale Campinggids voor 1972 is uit. Kenners van het overzich telijke werk van de Uitgeverij Inter- dijk zal het niet ontgaan dat het boekje weer wa, pagina’s dikker is geworden. Welgeteld zijn het er 25, waarop ruim 100 kampeerterreinen meer beschreven worden, waardoor het totaal in de gids met veel foto’s besproken terreinen naar de 1000 reikt. Voor het samenstellen van de gids reisden 38 Nederlandse selecteurs 19 Europese landen af. Oostbloklanden die er in voorkomen zijn Bulgarije Hon garije, Joego-Slavië en Roemenië. Voor het eerst dit jaar kunnen ge bruikers ook contact opnemen met de selecteurs, bij wie aanvullende telefo nische nlich+ingen kunnen verkregen worden. Op een aantal terreinen kan tevoren gereserveerd worden, bij Auto Camper Service International in het Betuwse Zetten Een reserveringsdienst die zeven jaar bestaat en nooit hele maal van de grond is gekomen De heer A. A. E. van Reine van ACSI- reserveringsdienst: „Het loopt niet zo gewe’dig. Van onze kant moet ei geld bij. Wij hebben een aantal vaste men sen die via ons reserveren, vandaar dat we het eigenlijk als een service in stand houden.” Van Gennip over de geschiedenis van FIT: „In 1948 kwam ik van de HBS in Eindhoven. Ik was toen 16. Toen vroegen mijn ouders: wat wil je nu? Ik wist het eigenlijk niet zo best. Ik had goede cijfers voor wiskunde en niet zulke beste voor talen. Het zou dus wel MTS of HTS geworden zijn”. „Mijn oom vroeg toen of ik zin had bij hem in zijn autobusbedrijf te ko men werken. Ik zou dan zijn opvolger worden. Het bedrijf had in die tijd vier autobussen. Het was vervallen mate riaal, dat eigenlijk alleen maar ge bruikt werd voor het vervoer van ar beiders”. „In 1950 werd ik zijn compagnon. Het werd toen tijd, vond ik, om autobussen te gaan kopen voor reizen naar het buitenland. Twee jaar later hadden we al 16 bussen. Vraag me niet hoe die gefinancierd waren. Tot de nok toe. Er had maar een windje hoeven ko men en we waren weggeweest in die dagen”. „Ik kreeg moeilijkheden met mjjn oom en dat werd het einde van de samenwerking. Hij wilde dure bussen kopen, die je één of twee weken met passagiers kon wegsturen. Ik voelde zelf veel meer voor goedkopere bus- sen, die passagiers naar hun stand plaats konden brengen en meteen te rug konden rijden om de volgende groep op te halen". Het kwam tot een breuk. Ieder nam de helft en ging door. Van Gennip: „Ik besloot alles te ver kopen. Ik wilde voortaan reisjes zon der eigen bussen maken. Bussen in huren leek me beter. Mijn accountant had een keer uitgerekend, dat een bus mij per kilometer een gulden kostte. Dat vond ik erg duur. Door andere ondernemers, wie het niet zo best ging, tegen elkaar op te laten bieden, kon ik zelf bussen huren voor 65 cent per kilometer”. „In 1957 charterde ik mijn eerste vliegtuig. Dat was samen met zes an dere touroperators. Ik had zelf 25 stoe len besproken. Dat was toen een groot risico, want als je niet vol zat moest je toch betalen. Eind februari was ik echter alles kwijt. De anderen hadden echter niet verkocht en zij wilden de reis afzeggen. Toen heb ik gezegd: die vlieger gaat niet op. Er zal gevlogen worden. Ik was niet van plan mijn klanten te vertellen dat ze nu maar 10 Genua laSpeziA**^ Uvornó/v. HAARLEM. OVER EEN PAAR maanden begint de grote trek. Af te leiden aan de tienduizenden reserverin gen die de reisbureaus tot nog toe bin nen sleepten, worden ~r kisten vol Ne derlanders in zuidelijke richting ge vlogen. De drie Nederlandse lucht vaartmaatschappijen die dat vervoer straks grotendeels voor hun rekening nemen, werken dan ook intensief om hun korpsen cabinepersoneel op sterk te te brengen. Er zijn heel wat meisjes nodig om straks al die tienduizenden te laven en te verzorgen. ✓Toljano Verona AORUTISOK AnconaBl zk Td'Ascoli Steeds meer populariteit in Europa krijgt het reizen per „rotel”, een rij dend hotel. Het is een bus met een caravanachtige aanhangwagen met on geveer 40 slaapplaatsen. Het idee komt uit het brein van de Duitser Georg Höltl, die er in 1963 mee uit rijden ging en nog steeds over de hele wereld trekt. Hij heeft er nu 21, die altijd zijn volgeboekt. Höltl organiseert reizen naar India, Skandinavië, Oost-Europa. Canada en de Verenigde Staten. De kosten zijn laag in vergelijking met andere georganiseerde reizen, zo schreef ons de Consul in Den Haag Niet zo verwonderlijk als je je bed achter je aansleept. Höltl prijst een 24- daagse reis door Skandinavië bijvoor beeld op 750 tot 800 gulden; een 33- daagse reis naar Rusland komt bij hem op 1050 tot 1100 gulden. Ook in Neder land zouden er touoperators zijn aan wie het „rotel” niet is ontgaan. Het Nationaal Bureau voor Toerisme in Den Haag weet dat er diverse reisbu reaus plannen hebben in dezelfde rich ting. Deze zomer zult u ze echter nog niet in de reisgidsen kunnen vinden. BressanoneJ IBnesca 5*^ I t s -Mm 9 5 9 9 D 9 9 9 9 9 9 5 5 9 9 9 9 9b 9 9 9 9 9 5 9 9 9 9 9 9 9 5 b F 1

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9