F Cruyff, Keizer, Israel en Van Hanegem problemen met Duel Spasski-Fischer m Belgrado en Reykjavik Sprinter Sammy Monsels wil voor Suriname naar München coureur na 25/175 valpartij overleden anders dan andere filters Bondscoach Fadhronc praat al zijn „Ik hoop dit jaar nog 10.1 te lopen van goeden huize Spaanse Okker versloeg Nikki Pilic Ajax-Brugge gaat niet door Russen: „Brundage moet blijven” Krekels ritzege 14 E DINSDAG 15 FEBRUARI 1972 Dl Fischer ti Spasski w r d 99 O 11 tem ter tel I BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBIBIBIBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBIBBBBBBflBBBBBBBB^J een FISCHER SPASSKI n ADVERTENTIE CABALLERO FILTER 4 Ed. Laurens Continental De voorbereiding van Monsels op een wedstrijd is een verhaal apart. „In de eerste plaats ga ik er van uit dat ik voor geen enkele sterkere op papier dan ■l M 2. G 5. R V B 2. h 1 Al he ka m< sp ac’ tal go nu ve on uil ra n n n n n n n n ■i BI ■I 1 5 5 B li P H den dist pen Bex gev or, de Exc sloe der ran den sen vee Sch de ver B gez Blo bur 075 vor tegi mei tegi 1 Lin ope Ste eer u’t- Pie celi I Ho bel grc me ecl H- dai Str gp\ Zin c N; te tr< w< j* in nc hc be A B B J. AMSTERDAM. De vriendschappelij ke wedstrijd tussen Ajax en Brugge, die op 22 februari zou worden gespeeld, zal voorlopig niet doorgaan. Ajax is met de lijstaanvoerder van de Belgische competi tie overeengekomen de wedstrijd in maart of april te houden. Door het uitstellen van de bekerwedstrijd tussen Ajax en Go Ahead Eagles tot zondagavond 20 februari en de competitiewedstrijd Excelsior—Ajax op 2o februari, leek het vriendschappelij ke duel met FC Brugge op 22 februari de Amsterdammers te veel van het goede. (Van onze sportredactie) ZEIST Bondscoach Fadrhonc lijkt vast overtuigd van het feit dat hij aan zal blijven in zijn hui dige functie. Dat is tenminste de indruk die men krijgt als men de „voorman” van de KNVB met zijn spelers over de wedstrijd tegen Griekenland (woensdagmiddag in Athene) hoort praten. Maandag middag immers maakte hij de in stelling van een spelersraad door hemzelf samengesteld be kend, die uit Cruyff, Keizer, Van Hanegem en Israel zal bestaan. SAPPORO. De Oosteuropese landen, met name de Sovjet-Unie, zouden het zeer betreuren, wanneer Avery Brundage zijn woord gestand blijft en in München af treedt als voorzitter van het internatio naal Olympisch Comité. De communisti sche staten immers hebben nimmer pro blemen wat betreft de amateurstatus van hun atleten en vinden het waarschijnlijk niet onaangenaam dat de 83-jarige Brun dage zoveel moeite doet om veel Westeu- ropese cracks te diskwalificeren op grond van hun inkomen uit de sport. Dat is de vermoedelijke reden dat zij in Sapporo een actie begonnen zijn om Brundage ertoe te bewegen nog tenminste een jaar aan te blijven als voorzitter. Avery Brun dage schijnt niet ongelukkig met het Rus sische initiatief. Het gerucht gaat dat hij inderdaad een verlenging van zijn voorzit terschap overweegt. Men verwacht dat hij zijn definitieve beslissing zal nemen eind mei, wanneer het bestuur van het IOC in Lausanne vergadert I spelersraad door Eddy Monsels beloofde al: Mijn jon gere broertje is nog sneller. Even zelfbewust vervolgt hij: „In Gro ningen had ik wellicht nog 0,2 seconden sneller kunnen zijn, hetgeen dan een eve naring van het seniorenrecord van mijn broer Eddy betekend zou hebben. Mijn start was namelijk niet vlekkeloos en dan verspeel je gauw 0.1 seconde. Boven heb ik nog steeds last van een blessure, die ik al tijdens de Koninkrijksspelen opliep”. „Ik train hier ook minder dan in Suri name, toen ik tien keer in de week trainde. Nu is dat vier keer”, aldus Sam my Monsels die hoopt een jaar of vier in ons land te blijven. „Mijn stijgende pres taties zijn volgens mij een gevolg van mijn steeds beter wordende mentaliteit Veel sprinters trainen alleen om sneller te gaan lopen, zonder daarbij hun hoofd te gebruiken. Ik bereid me naast de trainin gen vooral mentaal voor op de tegenstan der die ik ontmoet. „Zo ook afgelopen zaterdag. Lang daar voor was ik al bezig met mijn tegenstan der Schumann. Ik ga dan minder hard trainen, alleen keihard starten. Ik zie het zo: iedereen zegt dat die Schumann zo snel is. Een leeuw, die gek is op een geitje. Ik ben de prooi, die in gevaar is, maar die er niets voor voelt om verslon den te worden”, aldus de meervoudige Surinaamse 100 en 200 meter-kampioen. In dat kader ook moet men de interland tegen de Grieken zien, een internationaal duel, waarom Fadrhonc met de grootst mogelijke klem ge vraagd heeft. Het betekent voor hem Boris Spasski (geboren 30-1-1937) uit Le ningrad, is wereldkampioen sinds 17 juni 1969, toen hij zijn landgenoot Tigran Pe trosjan versloeg In tegenstelling tot de meeste Russische schakers heeft hij meer weg van een „he-man”, een James Bond, dan van een huiskamergeleerde. Reeds op 18-jarige leeftijd deed hij internationaal van zich spreken door jeugdwereldkampi oen te worden. Nog datzelfde jaar was hij de jongste speler in de geschiedenis, die zich kwalificeerde voor een interzonaal toernooi, waarin hij tweede werd. Toen echter brak er voor de jeugdige topscha- ker een moeilijke periode aan. Zijn gene ratiegenoten Petrosjan, Geiler, Tal en Kortsjnoi rukten op, maar Spasski mar cheerde niet in de voorste gelederen. Hij was te weinig constant om zware toer- TORONTO. Tom Okker, Nederlands reizende beroepstennisser, heeft in Toron to in de eerste ronde van een world- champion-ship-toernooi (gedoteerd met 50.000 dollar) gewonnen van de Joegoslaaf Nikki Pilic. De setstanden waren 6-4 6-7 7-6. Opmerkelijk was dat Pilic zeer goed serveerde (13 aces) en toch verloor. Galera werd geboren op 3 december 1943 in Areniola. Nadat hij in 1968 de Ronde van Guatamala voor amateurs had gewonnen werd hij net als zijn broer Joaquim, professional. Samen reden de broers in de Ronde van Frankrijk 1969. Manuel finishte toen als 47e. In 1971 bezette hij de vijfde plaats in de eindklas sering van de „Vuelta”. Afgezien van het ernstige ongeluk dat AMSTERDAM. De tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tussen titelhouder Boris Spasski en uitdager Ro bert Fischer zal in twee steden worden gehouden: Belgrado en Reykjavik. De eer ste twaalf partijen zullen in Joegoslavië, de tweede twaalf in Ijsland warden ge speeld. De tweekamp dient niet later dan 25 juni te beginnen. Deze beslissing is maandag genomen door prof. dr. Max Euwe, voorzitter van de wereldschaak bond (FIDE). De heer Euwe zal er even tueel wel mee akkoord gaan dat de spe lers de aanvangsdatum enkele dagen ver vroegen om de nodige extra rust te waar borgen, die door het spelen in twee ste den, nodig zou kunnen zijn. Manuel Galera overkwam, is de tweede etappe van de ronde van Andalusië (Gra nadaCordoba) nogal kalm verlopen. Tot vijftien kilometer voor de finish vormde de rennerskaravaan nog een compact ge heel. Toen echter demarreerden vijftien coureurs, onder wie de Nederlanders De Koning, Krekels, en Vianen. Krekels won de sprint van dit groepje, gevolgd door de Belg Callens, de Spanjaard Lopez Rodri- guez en Genard Vianen, die aldus zijn gele trui behield. In telegrammen aan de desbetreffende schaakbonden heeft Euwe zijn beslissing nog toegelicht. Hij verklaart dat alle mo gelijkheden door hem in de overwegingen welke tot de beslissing hebben geleid, zijn betrokken. Het door hem genomen besluit houdt in, dat beide spelers en bonden een deel van hun wensen vervuld zien. De beslissing is moeilijk geweest, omdat beide partijen ver van elkaar afstonden wat betreft de plaats voor de tweekamp. Het spreekt vanzelf dat de gastbonden de Joegoslavische en de IJslandse zich reeds akkoord hebben verklaard. Zoals bekend is van Joegoslavische zijde een prij zenfonds genoemd van 150.000 dollar, tegen de IJslanders 125.000 dollar. De FIDE heeft met de verdere organisatie van de tweekamp nog maar weinig be moeienis. immers weer een stapje naar de een heid, die er aan het eind van dit jaar, als de eerste kwalificatiewedstrijden voor het wereldkampioenschap ge speeld zullen worden, moet zijn. Daar om ook maakte de bondscoacn nu al bekend wie er in het Atheense Karais- kaki-stadion aanvoerder zal zijn: Jo han Cruyff. Overigens wel nadat hij zich tegenover de andere „kandidaten” (Van Hanegem, Keizer en Israël) uit voerig had uitgelaten over het hoe en het waarom van zijn keuze. Mededelingen over de opstelling in Griekenland werden daarentegen niet gedaan, wat wel zal betekenen dat Fadrhonc van plan is een groot deel van zijn selectie het veld in te sturen. Met de scheidsrechter zal over een „aanpassing" van de invallersregeling dan ook zeker worden gesproken Voor een vriendschappelijk duel levert een dergelijk verzoek in het algemeen geen nxxiten te kunnen winnen. Opvallend wat dat in die periode zijn huwelijk strandde. Inmiddels is hij hertrouwd en heeft twee kinderen. CORDOLA. De Spaanse wielrenner Manuel Galera van de KAS-ploeg is gis teren in een ziekenhuis in Cordoba over leden aan zijn verwondingen. Galera was 's ochtends in de tweede etappe van de ronde van Andalusië ernstig gevallen. Manuel Galera kwam ten val bij een sprint op een „col” van de derde catego rie. Naar verluidt zou een breuk in het frame van zijn fiets de oorzaak zijn geweest. Galera raakte met vrij grote snelheid de grond en liep zeer ernstig schedelletsel op. Vervoerd naar een zie kenhuis in Cordoba overleed hij daar kort na aankomst. (Van onze sportredactie) ARNHEM „In Suriname ging het allemaal heel wat minder ge organiseerd. Toch wel jammer, want Suriname heeft veel atletiektalent Neem nu eens de jongere broer van Eddy Monsels. Met zijn 16 jaar loopt Sammy de 100 meter al in 10.8 se conden”. Dit vertelde nu ongeveer anderhalf jaar geleden de Arnhemse CIKO-sprinter Hugo Fernandes Men des, één van de drie jonge Surinaam se atleten die in 1970 naar ons land kwamen om er ook blijk van te geven, dat zij in hun bagage atletiektalent hadden meegenomen. Hugo Fernades Mendes, Roy Bottse (in middels weer teruggekeerd) en Orlando MacDonald bewezen dat al meteen in dat eerste „Nederlandse” seizoen. Maar nog indrukwekkender lijken de prestaties te worden, die „die jongere broer van Eddy Monsels” in zijn eerste jaar in ons land achter zijn naam wil schrijven. In Gro ningen tijdens de indoor-interland tegen West-Duitsland toonde de pas 18-jarige Sammy Monsels dit al aan. Een interland waarin de nationale ploeg twee overwinningen kon boeken, en één daarvan kwam heel verrassend op naam van de jonge Sammy Monsels. Bijzonder verrassend, jazeker, want wie had er op durven hopen, dat de jongere broer van de nationale sprintkampioen en indoor- recordhouder Eddy onder meer de gere nommeerde Westduitse 10,2-loper Manfred Schumann achter zich zou laten? En dat bovendien in een bijzonder knappe tijd van 6,7 seconden, waarmee Sammy Mon sels Ron van Wilgen (6.8 seconden) als nationaal jeugdrecordhouder onttroonde! „Met die jongens zal ik alle proble men die er zijn en die nog kunnen komen doornemen. Vanavond al la n n ii n IBBBBBBBBBBBWBBBBBBBBBBBWBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBWBBBBBEBBBBBBBBBBBWWBBBBBB een opleiding voor technisch-specialist volgt, duidelijk op de goede weg. Een weg, die naar München moet lei den. „Natuurlijk zou het leuk zijn om ook nog in Grenoble bij de Europese indoor kampioenschappen uit te komen, maar daarop mik ik echt niet. In geen geval ga ik me forceren, want de Olympische Spe len zijn dit jaar mijn doel”, zegt Sammy Monsels, die in München dan graag voor zijn geboorteland Suriname wil starten. „Dat moet haalbaar zijn. „Dat moet haal baar zijn. De Surinaamse limiet voor München ligt met 10,3 seconden precies 0,1 seconde gunstiger dan de Nederlandse limiet”. Sammy Monsels ziet niet erg op tegen die limiet van 10,3 seconden. „Wan neer ik weinig last krijg van blessures, hoop ik dit seizoen nog 10,1 seconden te lopen”, klinkt het zelfbewust. Robert Fischer (geboren in 1943) lever de als jongen nog spectaculairder presta ties. Vijftien jaar oud mocht hij zich reeds internationaal grootmeester (de jongste ter wereld) noemen. Het jaar daarvoor was hij kampioen van de Verenigde Staten geworden door Reshevsky te verslaan. Hij staat bekend als lastig, een reputatie die hij opbouwde door nogal eens weg te lopen van toer nooien wanneer de speelomstandigheden hem niet bevielen. Verder is hij zevende- dags-adventist, hetgeen hem vaak beper kingen oplegt wat betreft de uren, waarop hij mag spelen. Nu op 28-jarige leeftijd heeft hij de kans de eerste niet-Russische wereldkam pioen te worden sinds Max Euwe in 1937 van Aljechin verloor. (maandag) zal ik met het viertal alles doornemen wat op het ogenblik van belang is. Deze vier routiniers zullen er immers voor een groot deel verant woordelijk voor zijn of het Nederlands elftal de wereldkampioenschapnen in München haalt. Het zal ook voor hen een kroon op het werk betekenen als dat lukt. Ik ben er dan ook van overtuigd dat ik met dit viertal, en dus met de hele kerngroep, goed zal kun nen samenwerken. En dat is verschrik kelijk belangrijk, want.En opnieuw sprak de bodscoach de al zo vaak geuite woorden van problematieken, begrip voor elkaar, goede verstandhou dingen, etc. moeilijkheden op, zodat Fadrhonc on getwijfeld de kans zal krijgen aantal twijfels over zijn sterkste op stelling op te lossen. De Feyenoorders en de enige Spar taan in het gezelschap (Venneker) hoefden maandag niet aan de (lichte) training in Zeist deel te nemen. Zij „rommelden” een beetje aan, met uit zondering dan van Van Hanegem, die het niet over zijn hart kon verkrijgen het gebruikelijke partijtje te missen. „Die Rotterdammers moeten op de één of andere manier in de gelegenheid worden gesteld om over hun teleur stelling van zondag heen te komen. Daarom hoeven ze ook niet met de anderen mee te doen. Iedereen heeft daar zijn eigen opvattingen over, ik laat ze gewoon vrij. Zo kunnen ze zelf bepalen wat het beste is om ever de klap, en dat is de uitschakeling in de beker toch zeker, heen te komen. En dit tijdens zijn tweede indoor-optre- den in ons land, waar hij nu sinds oktober van het vorig jaar verblijft. Trouwens al tijdens dat eerste optreden in de Groninger Martinihal, eind vorig jaar, toonde Sammy Monsels al aan dat dat overstapje naar de in Suriname onbeken de indoor-atletiek hem voor weinig pro blemen stelde. Op de minder populaire afstand van 50 meter verbrijzelde hij al onmiddellijk het Nederlandse jeugdrecord dat vier junioren met een tijd van 6,1 seconden op hun naam hadden. Sammy Monsels knabbelde er liefst 0,3 seconden af, en passant de nationale seni- oren-recordhouder Piet Tamminga in de finale achter zich houdend. Nog één keer gaan we een stapje terug naar het begin van augustus 1971, toen Sammy Monsels met de Surinaamse ploeg in het kader van de Koninkrijksspelen op het kunststof van Papendal in actie kwam. Wat ongelo vig keken de tijdopnemers na de 100 meter-race op hun klok, die een voor Nederlandse begrippen ongeloofwaardige tijd van 10,2 seconden aangaf. Het was ook te mooi om waar te zijn: de een halve meter te sterke rugwind toonde dit ook aan, al bleef natuurlijk de uitstekende indruk, die Sammy Monsels op Papendal achterliet. Iedereen was het er toen over eens, dat Sammy Monsels een onmiskenbaar atletiektalent was. dat na de Koninkrijksspelen besloot zijn ta lenten verder in ons land te ontwikkelen. En gezien de resultaten in Groningen lijkt de semi-beroepsmilitair, die in Haarlem tegenstander bang ben. Nee, ik was dat zaterdag ook niet voor Schumann, van wie ik wist, dat hij al 10,2 seconden had gelopen. Ik ben eerder bang voor zwakke re dan voor sterkere tegenstanders. Ik geloof ook niet, dat ik hier door de training sneller ben geworden. Natuurlijk heb je in Nederland het voordeel van veel goede banen, waarvan de slechtste nog beter is dan de beste in Suriname, waar overigens in Paramaribo nu aan een kunststofbaan wordt gewerkt.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 14