Atje weer bij Jelle Regering pakt ergste knelpunten aan WERKLOOSHEID IN HET Edgar Snow Wiebeltax op de helling overleden Jef Last overleden Geheimen gegeven aan Russen Roemeense generaal Serb geëxecuteerd Minder taxi’s in Amsterdam door staking Man kon na hartaanval niet worden opgenomen Nieuw overleg in metaal; gaan door stakingen NOORDEN NAAR 5,8% z Ook uw krant! A. J. DEVIES ZN. KEUKENS BUFFETTEN Architect prof. Jongens bekennen Granpré Molière diefstallen van overleden Hoogoventerrein AGENDA pagina 10 Verder in de krant HET WEER over worden behandeld J DINSDAG 15 FEBRUARI 1972 62e JAARGANG NUMMER 87 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... A msterdam In TWEE DODEN IN CARAVAN 6 Af en toe regen Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Turfmarkt 6-8 Tel. 31 3645 HAARLEM 300 m2 SHOWRUIMTE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Klachten bezorging 18.30 tot 19 uur tel. 10519. 2 3 3 3 7 9 9 10 10 13 13 13 14. 13 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, f 7,80 per maand, per kwartaal f 22,65 (per post f 25, Abonnement per jaar f 89,85. Losse nummers 40 cent. Postgiro 129288- Postbus 18. van Mao en Tsjoe Bezorg mij 14 dagen gratis IJmuider Courant IJmuider Courant Thoreau: van Justitie gezonden (Van onze redactrice in Wenen) (Van onze redactie in Amsterdam van- (Van een onzer verslaggevers) Luidsprekers tot woens- Het is nooit te laat om een voor oordeel op te geven. Deze krant bestaat uit zestien pagina’s Directie: - Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag 4chtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, Kunst Radio en tv W eerrapport Beeldverhalen Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Sport Ook de situatie in de Amsterdamse me taal was vanmorgen oncewiizigd Bij de ADM en Verschnre werd ‘•'akt. in te genstelling tot de NDSM. waar iedereen normaal werkte. In de nota wordt slechts aandacht be steed aan maatregelen, die op korte ter mijn genomen dienen te worden. Voor het zomerrecès krijgt de Kamer nog een pak ket nota’s aangeboden, die de meer struc turele aspecten van de onevenwichtighe den op de arbeidsmarkt en het daarop te enten beleid zullen behandelen. ekte heeft Snow gedwongen een nieuw over China af te maken en zijn plan het blad „Life” het bezoek van Nixon China te verslaan op te geven. BEVERWIJK. Twee 21-jarige jon gens uit Assendelft hebben tegenover de Beverwijkse politie bekend een hoeveel heid koperdraad van het Hoogovenferrein te hebben gestolen. De totale waarde van bet draad bedroeg ruim dertig mille. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De regering zal in de huidige situatie geen algemene stimulerende maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid toepassen. Zij deelt dit mede in de werkgelegenheidsnota, die zij vanochtend heeft uitgegeven. De reden hiervan is, dat de situatie nog steeds wordt geken merkt door structurele overhestedingstendenties. Door algemene stimu lerende maatregelen zou in de huidige situatie de inflatie een nieuwe im puls krijgen en het tekort op de betalingsbalans toenemen. Er kunnen daarom thans alleen maatregelen worden genomen, die duidelijk gericht zijn op een bestrijding van de werkloosheid in de delen van het land, die het sterkst worden getroffen en voor die bedrijfstakken waarvoor deze ontwikkeling de ernstigste consequenties heeft, zo zegt de regering in haar nota. De Zaankanters werden op 10 januari door de politie op heterdaad betrapt, toen zij op het Hoogoventerrein rondscharrel den. In een gereed staande vrachtwagen hadden de jongens al 29 stukken koper draad van elk 2*/s meter lengte gelegd. In het verleden is meerdere malen van het terrein koperdraad gestolen. Tegeno ver de rechherche bekenden de jongens tijdens een verhoor vier maal een hoe veelheid draad te hebben gestolen. Bij de laatste twee bezoeken aan Hoogovens zouden de Zaankanters 106 meter draad van 43.- per meter en 156 iheter van f 157,- per meter mee hebben genomen. Eenmaal terug in de Zaanstreek verkoch ten de jongens het gestolen draad aan De loonchauffeurs vinden dat de onder- handelingen over de nieuwe cao veel te lang duren Eis is onder meer dat de basis-weeklonen met een tientje worden verhoogd tot f 115. BAARLE NASSAU. De 59-jarige J. E. 'ones en de 50-jarige mevrouw D M. Sel- sig uit Rotterdam zijn in de afgelopen nacht dood aangetroffen in hun caravan op de camping „Ponderosa” in Baarle Nassau Zij bleken door gebrek aan zuurstof te zijn overleden. In de afgesloten caravan brand de een gaskachel. De twee slachtoffers werden ontdekt door camninvncrsoneel Veel bewolking met af en toe regen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde wind tussen zuidoost en zuidwest. Minimumtemperatuur ongeveer 3 graden, maxima morgen rond 6 graden. UTRECHT. Ondanks het feit, dat een oplossing van het metaaiconflict in zicht lijkt, werd vanmorgen bij de grote werven en metaalbedrijven in het Rijnmondge bied nog onverminderd doorgestaakt. „Pas als een akkoord is bereikt, gaan de mensen weer aan het werk”, aldus reacties van leden van ondernemingsraden Een onder nemingsraadslid van Wilton Fiienoord zei dat een akkoord alleen niet vnlHnpnü» ral zijn om de mensen weer aan het werk te krijgen. Volgens hem moeten de werkge vers ook de toezegging doen, dat ze de ge staakte ur" uifhetatcn Hii w?s van oor deel, dat in ieder geval de directie van het Rijn-Schetfic-Verolme-concern daartoe ge negen zou zijn. AMSTERDAM. Eenderde van de om en nabij 500 Amsterdamse taxi’s is van ochtend blijven staan. De chauffeurs-in- loondienst houden een 24 unrs-staking om hun looneisen kracht bij te zetten. De meeste „eigen rijders” chauffeurs die in compagnonschap met een ander voor ei gen rekening rijden, bleven beschikbaar Het was vanochtend op Schiphol een blij weerzien. Jelle Keulen had zijn boerderij in Friesland snel in de steek gelaten om zijn succesvolle vrouw Atje te verwelkomen. Na de eerste begroeting kwam het gesprek al snel op de twee bronzen en de ene zil veren medaille die Atje Keulen-Deel- stra in Sapporo bij elkaar heeft ge reden. In de noordelijke provincies zullen ex tra woningbouwnrogramma’s worden uit gevoerd. Het rijksgoedkeuringenbeleid in Gelderland en Noord-Brabant is versoe peld en er wordt een verhoogde subsidie verleend voor verbetering van woningen en woonbuurten in het noorden. Ook worden extra maatregelen genomen voor de werkloze leerlingen in de houw. WENEN. De Roemeense generaal Ion Serb is eind januari wegens hoogverraad dooi een vuurpeloton in Boekarest terecht gesteld. Serb, die bevethehher van Boeka rest was en tevens lid van het parlement, is eind december van hef vorig jaar ge arresteerd. omdat hij geheime gegevens over de Roemeense defensie aan de Sov- iet-Unie had doorgegeven. Verwachting van het K.N M.i dagavond YSINS (AFP en AP). Edgar Snow, befaamde Amerikaanse schrijver en na-kenner, is in de afgelopen nacht in woning in het Zwitserse Eysins over- Van de zijde van de geneeskundige dienst werd dinsdag meegedeeld dat het zeker duizend keer per iaar voorkomt dat een spoedgeval niet in een Amsterdams ziekenhuis kan worden opgenomen maar in een ziekenhuis buiten de gemeente moet worden ondergebracht Men neemt aan dat er geen verband is, tussen het overlijden van de Turk en het feit dat hij niet on- middelliik kon worden opgenomen. iow wordt beschouwd als de beste «rikaanse sinoloog en degene die het st heeft bijgedragen tot een mogelijke iees-Amerikaanse verzoening. jn vriendschappelijke betrekkingen president Mao Tse Toeng en premier e En Lai gaan terug tot de tijd, dat de •.ese leiders teruggetrokken leefden en de wereld onbekend waren. De non- brmistische Amerikaan was de eerste, in april 1971. bekendmaakte dat presi- Mao bereid was Richard Nixon te Gisteren bleek ook dat Vasil Patilinet? die binnen het secretariaat van de Roe meense Communistische Partij verant voordeliik was voor de defensie. de staats veiligheid, de politie en de iustitie. zijn machtspositie heeft verloren Volgens een korte mededeling in de Roemeense pers staat hij nu a~n het hnofd van een nieuw ministerie voor Bosbouw en Bouwmate rialen. Van officiële zijde is over de achtergrond van deze ingrijpende wijziging niets ge- -reed brengen en toen tevens bleek, dat de standpunten niet ver uit elkaar lagen, rie- oen Ter Heide Mertens sn T.anser alle be trokkenen per tcio^rarn op weer met elkaar te gaan praten. In de loop van de avond reageerde iedereen nnsitief op die onroen De werkgever? hohhon intussen mtgere- ke"'r’ dat he* voorstel van de TnrinH«i»HiwH NW van A Groenevelf (nn*«oW->«« van het minirnumvakantiewold van f 936 tot 1290) tweemaal zo duur komt (f40 in •laats van f 20 milioent plc het voorste' in de bemiriHelAATs (2 nercent voorin- -lexering on de nriiscompensatie ner 1 anri' en 0.2 percent verhoging van het vakantie geld). AMSTERDAM. Een Turkse gastarbei der, de 43-jarige Varsanik Sirin, is zater dagavond in een Amersfoorts ziekenhuis overleden nadat hij enkele uren eerder in Xmsterdan. een hartaanval had gekregen Aangezien er in de Amsterdamse zieken huizen geen ruimte was moest de G.G. en G.D. contact opnemen met Amersfoort. Kort na aankomst in het ziekenhuis over leed de man. die vader was van twee kinderen Granpré Molière is bekend geworden als hoogleraar aan de Delftse Technische Hogeschool Hij hadeen grote invloed op zijn leerlingen, die hij stuwde in de rich ting van de zogenoemde „Delftse school” een wijze van bouwen, die bindingen met bouwstijlen in het verleden wilde continu eren. Hij werd ook bekend door zijn ontwerpen voor vele kerken in basiliek- stijl. Hij maakte veel uitbreidingsplannen voor steden, onder meer Rotterdam. Lei den en Arnhem. De overledene was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en comman deur in de Gregorius-orde De maatregelen, die de regering in haar nota aankondigt, zijn een uitwerking van de in januari door de regering aangekon- digde principiële beslissing om ongeveer 200 miljoen gulden te besteden voor de stimulering van de werkgelegenheid. Dje maatregelen zullen de werkgelegenheid in de bouw met aanzienlijk meer dan 400.000 manweken verruimen en gelden in hoofd zaak voor het noorden van het land, Noord-Brabant en Gelderland. De ministers verwachten voor 1972 in de drie noordelijke provincies een werk loosheid van 5,8 percent, in Overijssel, en Gelderland 3 percent, in Utrecht. Noord- Holland en Zuid-Holland 2,2 percent en in de drie zuidelijke provincies 3,2 percent. Gezegd wordt, dat uit sociale overwegin gen een vergaande ontspanning in gebie den buiten het westen ongewenst is. In de nota wordt de vraag gesteld of handhaving van de wiebeltax, die mede als stimulerende maatregel ter bestrijding van werkloosheid is bedoeld, in overeen stemming blijft met de zich wijzigende conjuncturele omstandigheden. „Daarom zal tijdig onder het oog moeten worden gezien of de huidige wiebelta'xmaatregel "na 1 juli moet worden gehandhaafd.” In de nota wordt gezegd dat de minister van Landbouw ƒ10 miljoen beschikbaar stelt voor verbouwing van landbouw-be- driifsgebouwen. Daarnaast zal de N V. Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten in staat worden gesteld f 126.5 miljoen aan financierings middelen ter beschikking te stellen voor gemeentelijke oroipcten. waarvan da bud gettaire dekking rond is en wordt een aanvullend extra Riikswerkennroeramma tot uitvoering gebracht tot een bedrag van f 72.4 miljoen. Het ministerie is tot de proef overge gaan omdat het aantal klachten sterk toeneemt en er bij de huidige procedure teveel vertraging optreedt Iemand met klachten moest deze tot nu toe naar het ministerie sturen, dat deze dan naar de instanties ter plaatse doorzond, om ze dan langs dezelfde weg weer terug te ont vangen me* een verslag en adviezen Van de meer directe communicatie wordt ver wacht dat de overheid hierdoor minder als onpersoonlijk ervaren wordt. DEN HAAG. In Wassenaar is middag de bekende architect en stede- bouwkundige prof. ir. M. J. Granpré Mo lière begraven. Hij is 87 jaar oud gewor den. AMSTERDAM. Vanmorgen is in het Rosa Spierhuis in Laren, waar hij al enige jaren woonde, de schrijver Jef Last over leden. Hij was 73 jaar. Josephus Carel Franciscus Last werd 2 mei 1898 in Den Haag geboren. Hij stu deerde aan de Rijksuniversiteit te Leiden voor tolk Chinees. In 1917 werd hij lid van de SDAP en onder invloed van de re volutionaire gebeurtenissen van 1918-1919 besloot hii met zijn ouderlijk huis te bre ken en ziin studie on te geven Hii werkte geruime tiid als mijnwerker, matroos en fabrieksarbeider. De opstand van 1927 m het voormalig Nederlands Tndië en de daar op volgende Digoeikampen deden hem bre ken met de SDAP. Na een bezoek aan Rusland in 1930 werd hii lid van de communistische partij en in 1932 werkte hii negen maanden in Moskou als referent voor Nederlandse litteratuur Van grote invloed op zijn verdere ont wikkeling was ziin kennismaking met An dré Gide, met wie bij onder andere een reis naar Rusland maakte. Hoewel diep te leurgesteld door zijn ervaringen in de Sov- jet-Unie, meldde hij zich als vrijwilliger bij de Snaanse milicias in de strijd tegen Franco. In 1938 brak hij definitief met de communistische partij. In de iaren 1940-1945 was hij een der leiders van de verzetsgroep „De Vonk” en redacteur van het geliiknamige illegale blad. In 1950 vertrok hij op uitnndigin" van Mohammed Hatta naar Indonesië, waar hij tot 1954 leraar was aan een inheemse HBS op Bali en adviseur van de regering voor kunst en cultuur op dit eiland. Vanochtend om tien voor half twaalf is in het jaarbeursgebouw in Utrecht ondc leiding van de drie bemiddelaars in het metaaiconflict. het nieuwe overleg met alle partiien begonnen. Nadat maandagmiddag de bemiddelaar^ Albeda. Coppes en Wiikstra in het over legorgaan van de drie vakcentrales verslas hadden uitgebracht van hun in principe mislukte poging partijen bij elkaar te De Russische militaire attaché in Boeka rest. A. F Mussatov, werd meteen na de terechtstelling verzocht het land te verla ten. De Roemeense pers heeft van de zaak geen melding gemaakt In Boekarest is al les in het werk gesteld om de affaire niet aan het daglicht te brengen. Het is de eerste keer dat in een van de lidstaten van het Warschau-pact voor het doorgeven van militaire geheimen aan de Sovjet-Unie dergpliike strgfmoatrpgelpn zijn genomen. Het illustreert de diepte van de kloof, die er is ontstaan tussen Roemenië enerzijds en de trouwe satellietlanden an derzijds. Sinds de Russische invasie in Tsjecho- Slowakije in ’68. hebben de Roemenen zich voorbereid op een inval met dit verschil, dat de Roemenen in tegenstel ling tot de Tsjechoslowaken van plan zijn terug te vechten DEN HAAG. Het ministerie van stitie wil klachten over beslissingen en itreden van justitie en politie sneller en persoonlijker gaan behandelen. Bij wijze van proef zullen de klachten over politie optreden, voorlopig voor een paar maan den, niet naar het ministerie van Justitie maar direct naar de procureurs-generaal en de officieren moeten worden. IJMUIDER COURANT - Antwoordnummei 416 Haarlem Naam Adres Daarna kunt u mij noteren als t ■U Doorhalen wat niet verlangd wordt I maandabonnee ƒ7,80 4$ kwartaalabonnee f 22.66

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 1