Hervormd rapport aan Synode: ZAKELIJKE PROTESTBIJEENKOMST PASSIEVE EUTHANASIE AANVAARDBAAR E Drie gewonden Waarde ruim een ton Reeks diefstallen op Schiphol opgelost Politie schiet Italiaan neer gesprek met na de paus In landbouw in '71 32 doden Man dood bij vechtpartij bij steekpartij „Nieuw vertrouwen Diemer afval Amerikaan steekt Fransman neer Kardinaal Alfrink terug uit Rome Geen boetetocht naar Canossa Waarmerken van TREKKERS ZEER GEVAARLIJK Maatregelen tegen woningbureaus in Amsterdam mogelijk naar Osnabrück Hoogleraren en staf Groningen wijzen boycot af Jeugdige pyromaan gepakt bs-registers verdwijnt Nieuwe postzegels Fout je' bij waterbedrijf BERGAMBACHT. Volgens een rekening van 1110,40 van de Goudse Waterleidingmaatschappij zou een ge zin van twee personen in Bergambacht in een half jaar tijd 2.165.000 liter water hebben verbruikt, hetgeen een dagverbruik van 12.000 liter zou bete kenen. Normaal gebruikt een gezin on geveer 60.000 liter per half jaar of 333 liter per dag. Bijsluiten bij verpakte medicijnen 2 55 KRITIEKE FASE VERANTWOORDELIJK POSTZEGELS DINSDAG 15 FEBRUARI 1972 DIf Spoedig wettelijke regeling (Van onze correspondent) de i KARDINAAL ALFRINK 4 1 nt de brandende een school (Van onze correspondent) UTRECHT Aan de Hervormde Synode is een rapport ter bespreking voorgelegd, dat de passieve euthanasie in de meeste gevallen aanvaardt. Met passieve euthanasie wordt onder meer bedoeld dat de arts de medische behandeling van een ongeneeslijk zieke of een zeer ernstige invalide niet langer voortzet. Het rapport, afkomstig van de Hervormde Raad van Zaken van Kerk en Theologie, stelt bovendien dat de overgang tussen passieve en actieve euthanasie „uiterst vloeiend” is. Het rapport stelt de vraag of er wel een principieel ethisch verschil tussen beide vormen van euthanasie gemaakt kan worden. t Vier jaar is aan het rapport gewerkt door een commissie waarin enkele hoogle raren in de medicijnen en in de theologie, alsmede een jurist zaten. Verder hebben enkele tientallen artsen meegewerkt aan de samenstelling van het rapport. Het stuk is, zei maandag de voorzitter van de redactiecommissie dr. C. P. van Andel, uitgegaan van de concrete vragen onder meer bij medici en zieken. Deze vragen heeft de commissie getoetst aan de Bijbel om zo te komen met een aantal duidelijke standpunten. De eerste verantwoordelijkheid draagt volgens het rapport de patiënt, als hij bij kennis is, maar ook de arts draagt een eigen verantwoordelijkheid, zelfs ook te genover de toerekeningsvatbare patiënt. En samen hebben zij te maken met de samenleving met wie zij op allerlei ma nieren verbonden zijn. DEN HAAG. Bij werkzaamheden in de landbouw zijn het vorig jaar 32 perso nen om het leven gekomen (in 1970 waren het er 26), zo blijkt uit een mededeling van het ministerie van Sociale Zaken. Volgens getuigen had de Fransman in een café ruzie gekregen met de Ameri kaan. Beiden werden het café uiitgestuurd, waarna de ruzie op straat werd voortge zet. Hierbij werd de Fransman eenmaal in de hals gestoken en zesmaal in zijn borst. Van de steekpartij waren aldus de politie geen getuigen. De Fransman is opgenomen in het gasthuis. Gedeputeerde Staten nemen in afwach ting van dit onderzoek nog geen beslissing over het verlenen van een hinderwetver gunning aan Amsterdam voor de stort plaats in Diemen. Het aantal kinderen, dat op trekkers, wagens en machines verongelukt, wordt verontrustend genoemd (in 1971 10 kinde- AMSTERDAM. Een 28-jarige Frans man is in de nacht van zondag op maan dag door een onbekend gebleven Ameri kaan in de Leidsepleinbuurt in Amster dam neergestoken. komen of te beperken, is volgens het mi nisterie het gebruik van een beproefde en goedgekeurde veiligheidscabine of -frame. In 1971 heeft zich met trekkers, uitgerust met een dergelijke voorziening, geen enkel dodelijk ongeval voorgedaan. ren beneden 16 jaar). De enige afdoende maatregel is volgens Sociale Zaken: geen kinderen op, om of bij de landbouwmachi nes. Tenslotte wijst het ministerie erop, dat machines, terwijl ze in werking zijn, niet moeten worden gereinigd, gesmeerd of af gesteld. Het niet naleven van deze regel was ook het vorig jaar öorzaak van enkele dodelijke ongelukken. Een hoofdstuk apart wordt gevormd door een zending postzegels, en eendagsenvelop- pen, waarvan de waarde wordt geschat op 10.000 gulden. Deze verzameling werd in 1969 in Amsterdam ten nadele van twee postzegelhandelaren gestolen, naar later bleek door twee Algerijnen, die korte tijd later echter met hun buit in Parijs tegen de lamp liepen. Op verzoek van de Am sterdamse recherche zond de politie van Parijs de collectie per luchtpost terug naar Nederland, maar deze werd na de aankomst op Schiphol voor de tweede maal gestolen. Een deel van de verzameling is nu terug gevonden in de woning van de assistent- loodsbaas. AMSTERDAM. Een 18-jarige Italiaan uit Toghera is maandagochtend vroeg op het Surinameplein in Amsterdam door een politieman in de rechterzij geschoten. Dit gebeurde nadat de jongeman samen met drie Algerijnen gevlucht was uit een auto, die door twee politiewagens was achter volgd. De achtervolging was omstreeks vijf uur in het westelijk havengebied begon nen. w V t V 1 I uit le- Ali van van concl groot komt sen vreei naas' berg opge meer Af palei en b óren dogn absu zelfs log i Ame He Vere gold zij s culti met sloei geli; poli' joen had die zaal ultr ben D der! voo zoni zij ove hef: wei de pril var dy een offi Ch: kui na rik we voc na< zer Fo voi ke: bij ste nie rei he pa I j' g v k 1 t 1 e l Oostdongeradeel) brand heeft gesticht, enkele veel schade. Maandagavond gooide hij kranten door een raam van naar binnen. Het bleek een 14-jarige jon gen uit Ee te zijn. Hij had onder andere 19 januari brand gesticht in zijn ouderlijke woning. DEN HAAG. Binnenkort zal het ge meentebestuur van Amsterdam sneller en effectiever tegen bepaalde euvels van wo ningbureaus kunnen optreden. Minister Udink (Volkshuisvesting) heeft dit aan de Tweede’ Kamer meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Van Thijn (P.v.d.A). van een wettelijke regeling voor de herkenbaarheid SCHIPHOL. Met de arrestatie van een 24-jarige assistent-loodsbaas en twee lucht- vrachtemployés van 32 en 23 jaar, allen uit Amsterdam, heeft de dienst luchtvaart van het korps rijkspolitie op Schiphol een einde gemaakt aan een hardnekkig voort durende reeks van diefstallen uit het grote vrachtgebouw op de luchthaven en uit en kele entrepotruimten voor de opslag van belastingvrije goederen. AMSTERDAM. De Amsterdamse re cherche heeft een 31-jarige typograaf uit Abbekerk aangehouden die in de hoofd stad ongeveer zestig diefstallen uit auto’s heeft gepleegd. Hij maakte daarbij onder meer autobanden, camera’s, koffers en tassen met goederen, sieraden en radio’s met een totale waarde van rond f 30.000 buit. Ook vielen hem zes paspoorten en een twintigtal rij- en kentekenbewijzen in handen. Hij gebruikte de rijbewijzen na vervalsing voor het innen van gestolen betaalcheques. Deze activiteiten leverden hem 3.000 op. De typograaf reed bij zijn aanhouding in een gestolen auto. BRUNSSUM. Een 47-jarige Pool Brunssum heeft maandagochtend het ven verloren tijdens een gevecht met zijn even oude zwager. De zwager is gearresteerd. D politie wil nog niets vertellen over de doodsoorzaak. De Pool is ’s ochtends, gewapend met een mes en een hamer, naar de woning van zijn schoonmoeder in Brunssum ge gaan. Hij wilde zich wreken op zijn echtgenote die al enige tijd gescheiden van hem leefde en baar toevlucht bij haar moeder had gezocht. Er ontstond een gevecht tussen hem en de zoon van zijn schoonmoeder. ROTTERDAM. Bij een steekpartij in Rotterdam zijn in de afgelopen nacht drie inwoners van de Maasstad gewond geraakt, van wie een 34-jarige taxichauffeur ernstig. Hij is met steekwonden in de buik in een ziekenhuis opgenomen. De vechtpartij was het gevolg van een al geruime tijd bestaande familieruzie tus sen een 35-jarige antiekhandelaar en zijn zwager een 35-jarige koopman. De koopman en diens vriend, de taxi chauffeur, drongen omstreeks vier uur het huis van de antiekhandelaar binnen door het inslaan van een deurruit. Achter de deur stond de antiekhandelaar het tweetal op te wachten met een slagersmes Op straat volgde een vechtpartij waarbij de antiquair het slagersmes, de koopman een houten wapenstok en de taxichauffeur een moersleutel gebruikte. Het gevolg was dat de antiekhandelaar een hoofdwond, de koopman diverse steekwonden in armen en benen en de taxichauffeur steekwonden in de buik opliep. SCHIPHOL. Kardinaal Alfrink be schouwt zijn reis naar Rome om er de wij ding van dr. J. M. Gijsen tot bisschop bij te wonen, niet als een boetegang. Bij zijn terugkeer op Schiphol zei de kardinaal: „de paus was erg ontdaan dat mijn reis naar Rome in de Nederlandse pers werd gezien als een tocht naar Canossa. Zo ziet de paus het niet en ik evenmin Degenen die dat geschreven hebben, hebben geen kennis van de geschiedenis en van de huidige ver houdingen.” (De Duitse keizer Hendrik de Vierde reisde in 1076 naar Canossa om boete te doen bij de paus. Deze liet de keizer een halve winter in de sneeuw boeten, alvorens hem te ontvangen - Red.). Kardinaal Alfrink had met de paus ge sproken, maar wat daarbij rondom de be noeming van dr Gijsen aan de orde was geweest, wilde hij voor zich houden „Voor mezelf zal ik het besprokene ernstig over wegen en misschien leidt dat ertoe, dat ik nog eens naar Rome terugga. Wij moeten bereid blijven met elkaar te overleggen.” Hij gaf overigens toe dat „op het ogenblik in de hele wereld de inspraak bij de benoe ming van een nieuwe bisschop een rol speelt.” „In zekere zin heeft het gesprek mij nieuw vertrouwen geschonken” zei hij. „Ik heb de bevestiging gekregen van mijn hoop dat de paus de bereidheid heeft om het overleg met elkaar te blijven voeren en om te pogen het nodige vertrouwen in el kaar te zoeken.” Mgr. Gijsen had in Rome tegenover jour nalisten gesproken over „een zeer hartelij ke omarming door de kardinaal.” Mgr. Al frink: „Wat zou u doen in zo’n situatie, waarbij een jonge collega moet beginnen aan zijn moeilijke werk’ Ik heb hem daar bij van harte Gods zegen toegewenst Hij bevestigde dat hij de nieuwe bisschop van Roermond nauwelijks kende. Tot nu De Italiaan, die de auto bestuurde, ne geerde daar een stopteken van de politie en reed vol gas door. Aan de rit kwam een einde toen de vluchtende wagen op het Surinameplein vier geparkeerde auto’s ramde. De inzittenden sprongen eruit en vluchtten. Na eerst een waarschuwings schot te hebben gelost, vuurde een van de achtervolgende agenten een gericht schot af, die de Italiaan in de zij trof. Hij is in een ziekenhuis opgenomen. Ook de Alge rijnen werden gepakt. De auto waarin het viertal reed, bleek in Uitgeest te zijn gestolen In de wagen lagen inbrekerswerktuigen. De recherche ver moedt dat de verdachten debet zijn aan een inbraak die zondagnacht in Uitgeest werd gepleegd. Zij zijn inmiddels aan de politie aldaar overgedragen. GRONINGEN. De besturen van Senaat en het stafconvent van de Gro ningse universiteit hebben zich maandag uitgesproken tegen de boycot-actie van de verkiezingen van een universiteitsraad in maart volgens de wet-Veringa. Beide dagelijkse besturen, die respectie velijk de hoogleraren en de wetenschap pelijke stafleden vertegenwoordigen, be treuren weliswaar dat de in Groningen ingeslagen weg geen wettelijke ondersteu ning heeft gevonden, maar menen dat dit geen reden kan zijn de verkiezingen op 23 maart te boycotten. Zoals gemeld is, is tijdens de bezetting van het Groninger academiegebouw vori ge week vrijdag en zaterdag een actieco mité gevormd, dat ten doel heeft de verkiezingen te laten mislukken. Dit als protest tegen het feit, dat minister De Brauw onverkort de wet-Veringa (wet universitaire bestuurshervorming) wil in voeren. toe had hij hem bijna niet ontmoet. „Het is nuttig geweest, dat wij nu samen in Rome zijn geweest.” Vanmorgen heeft kardinaal Alfrink deel genomen aan een vergadering van bis schoppen in Utrecht, samen met de be heers- en beleidscommissie over de reor ganisatie van de R.-K. Kerk van Nederland. In een aan het Nederlands episcopaat verzonden brief zeggen staf en studenten van de Katholieke Theologische Hogeschool in Amsterdam te betwijfelen, of kardinaal Alfrink juist heeft gehandeld door als medeconsecrator op te treden bij de wijding van dr. Gijsen. Zij beschouwen de proce dure rond benoeming en wijding als een ernstige uitholling van het bisschopsambt. Zij zetten gezien de snelle acceptatie van zijn benoeming en de wijding in Rome vraagtekens bij de door mgr. Gijsen be loofde loyaliteit. DIEMEN. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland onderzoeken of chemisch afval nu opgeslagen of bestemd voor de opslagplaats in Diemen verwerkt kan worden in een verbrandingsinstallatie in Osnabrück (West-Duitsland). Het lid van Gedeputeerde Staten mr. Proper (C.P.N.) heeft dit maandag in de vergadering van Provinciale Staten van Noord-Holland meegedeeld. Het aantal dodelijke ongevallen met trekkers, die zijdelings kantelden of achter over sloegen, was het grootst. De belang rijkste beveiliging om het kantelen te voor- Kleine zakenmensen uit de Amster damse midden- en kleinbedrijven in de levensmiddelensector zijn zeer ver ontwaardigd over een door de ge meente Amsterdam met ingang van dit jaar opgelegde extra belasting op de keuring van vleeswaren. De be lasting varieert tot 240 tot 140 gul den. Op de foto: Een protestbijeen- komst in de hoofdstad van zaken mensen. De man wordt er voorts van verdacht in de loop der jaren in samenwerking met zijn beide medeverdachten (alle drie wa ren in dienst van een en dezelfde lucht- vrachtafhandelingsmaatschappij) diverse zendingen zeer kostbare horloges te heb ben ontvreemd. Zijn beide handlangers hebben inmiddels bekend herhaaldelijk Ja panse camera’s en lenzen te hebben gesto len uit de entepots van een Japanse firma op Schiphol. Een deel hiervan is van de hand gedaan aan een heler in Beverwijk. Slechts een klein deel is teruggevonden. Uit het antwoord blijkt, dat gewerkt wordt aan een plaatselijke verordening, waardoor het gemeentebestuur van Am sterdam „een betere greep” krijgt op de handelwijzen van de woningbureaus. Na de totstandkoming van de verordening zal het recherche-apparaat van het departe ment de gelegenheid krijgen om zich meer bezig te houden met gevallen van ernstige aard, waarin grove misstanden worden vermoed. Het rapport noemt het niet verant woord, het leven van kinderen die zeer mismaakt geboren worden en niet in staat zullen zijn communicatief te leven, door middel van medische ingrepen te verlen gen. Eveneens acht het rapport niet verant woord bij zeer bejaarden die verzadigd zijn van het leven, tegen hun wens al het mogelijke doen om onder alle omstandig heden het leven zoveel mogelijk te rek ken. Als een bijkomende ziekte de dood nabij gaat brengen, is het niet altijd nodig die ziekte nog weer apart te gaan bestrij den; ook niet als de bejaarde, bijvoorbeeld wegens dementie niet meer zelf kan be slissen of hij die aparte medische behan deling nog nodig vindt. DOKKUM. De rijkspolitie, geholpen door burgers, is er maandagavond na dagen posten in geslaagd de pyromaan te pakken die in het dorp EE (gemeente verscheidene malen keren met DEN HAAG. Het voorgeschreven waarmerken van de bladen van de regis ters van de burgerlijke stand zal verval len. Minister Van Agt (Justitie) heeft dit besloten, omdat de vereiste zorgvuldigheid bij het bewaren van de registers reeds door andere voorschriften voldoende wordt gewaarborgd. i re fase van het sterven is ingegaan, zodat een voortgezette behandeling geen enkel uitzicht op resultaat biedt, en wanneer aangenomen mag worden dat de toepas sing van euthanasie niet in strijd is met de religieuze en ethische gevoelens van de patiënt.” „Sommigen menen dat ook hij die uiterst gehandicapt bijvoorbeeld als gevolg van een verkeersongeluk met een bij zonder gereduceerd lichamelijk en psy chisch leven verder zal moeten leven en alleen nog in leven kan worden gehouden met behulp van uiterst kostbare appara ten en veel menselijke hulp, wel degelijk in geloof mag wensen te sterven en ook mag vragen om levensbeëindiging, aan welk verzoek gehoor gegeven mag wor den.” „Verscheidenen zijn van mening dat de discussie over de vraag of een uiterst gehandicapt geboren kindje, dat hoogstens een bijzonder primitief leven zal kunnen leiden, al dadelijk bij de geboorte het leven mag ontnomen worden, niet mag worden ontweken.” „Zij menen bovendien dat de vraag ons mag bezighouden of een bejaarde, met een verzadigd leven, die mentaal gaat aftakelen en anderen tot zorg en last wordt, in geloof tot inzicht mag komen dat hij uit het leven mag gaan vertrek ken, in welk geval hulp van een ander daarbij niet onverantwoord zal zijn. Het stellen van deze vraag en het ernstig nemen van deze vraag mag volgens het aan de synode aangeboden rapport niet onder een soort christelijk taboe vallen.” DEN HAAG. De postzegels met het profiel van koningin Juliana, die PTT sinds september 1953 in omloop heeft gebracht, zullen binnenkort tot het verleden behoren. De posterijen zullen dezer dagen een begin maken met de verspreiding van permanen te postzegels met de beeldenaar „Juliana Regina”, die evenals de vorige frankeer zegels zijn ontworpen door S. L. Hartz te Haarlem. De eerste zegel van dit nieuwe type, de 25 cent (oranje), kwam reeds in 1969 uit, maar alleen in postzegelboekjes. Daarna zijn verschenen de 60 cent, 70 cent, 75 cent en 80 cent. Met de uitgifte van de 30 cent (bruin rood), 40 cent (karmijn) en 50 cent (paars) zal de omzetting van de oude koninginne- serie in het nieuwe type zijn voltooid. Alle „Juliana Regina”-zegels zijn op fos- forescerend papier in rasterdiepdruk ver vaardigd bij Joh. Enschedé en Zonen, Gra fische Inrichting n.v. te Haarlem. Het waarmerken van de bladen om te voorkomen dat deze zouden worden ver nietigd, was door het C.H.-Kamerlid mej. mr. Haars ,.een weinig zinvolle en zeer tijdrovende bezigheid” genoemd. Zij had aangedrongen op een wijziging van deze „archaïsche instelling” aan welk verzoek de minister nu is tegemoet gekomen. Een groot deel van de buit, waarvan de totale waarde wordtgeschat op 100.000 gulden, is bij huiszoekingen op de adressen van het drietal en op enkele andere adres sen achterhaald. De drie verdachten, die in het afgelopen weekeinde zijn gearresteerd, zijn maandag voor de officier van Justitie in Haarlem geleid. De mogelijkheid bestaat, dat ook nog stappen zullen worden onder nomen tegen eventuele helers. Bij de huiszoeking kwamen op het adres van de loodsbaas zowaar de twee kostbare diamanten (waarde circa 40.000 gulden) te voorschijn, die in juli 1968 op Schiphol verdwenen ten nadele van de Algemene Bank Nederland. Nadat destijds in de dag bladen was vermeld hoe kostbaar ze wa ren, wist de assistent-loodsbaas er kenne lijk geen raad meer mee. Tevens wist de rijkspolitie een deel van een gestolen hoe veelheid gouden sieraden (waarde 30.000 gulden) te achterhalen, die in oktober van het vorig jaar uit het KLM-vrachtgebouw was verdwenen. Kostbare stenen en andere onderdelen waren uit deze sieraden gede monteerd, waarna de daders het overgeble ven goud naar iemand in Schoonhoven stuurden, die het voor hen moest laten smelten bij de zilversmidschool aldaar. Zo ver is het echter niet gekomen. Het rapport stelt dat de medische bege leiding van het sterfproces zodanig moet zijn, dat de patiënt in de gelegenheid is deze kritieke fase van zijn bestaan ook als zinvol te ervaren. Dit kan het nodig maken, dat pijnstillende, zo min mogelijk slaperig makende middelen worden toege diend. Ook wanneer zij mogelijk als ne veneffect de levensduur van de patiënt verkorten. Overigens wordt dit levenbe- kortende effect van deze middelen naar het rapport stelt steeds minimaler en steeds meer twijfelachtig. Ook zal men meer dan eens chirurgi sche ingrepen achterwege moeten laten, die slechts een zeer gedeeltelijk resultaat in het vooruitzicht stellen. Omgekeerd zal, zo zegt het rapport tenslotte een chirur gisch ingrijpen wél verantwoord zijn als dit verlichting met zich meebrengt, zelfs indien het risico van de ingreep groter is, zodat er kans is dat het leven erdoor bekort wordt.” Een afdoende en altijd geldende regel heeft het rapport evenwel niet, omdat van geval tot geval na overleg tussen de zieke, zijn arts en de familie en de pastorale verzorger een beslissing kan worden geno men in deze zwaar wegende problematiek. Aan de synode stelt het rapport voor te bevorderen dat er vaste werkgroepen ko men die zich bezighouden met de proble men die door de toepassing van euthana sie worden opgeroepen, en die in concrete gevallen ook adviezen of verboden kun nen geven. Wel wijst het rapport de euthanasie tegen de wil van de zieke ondubbelzinnig af verwijzende naar de nazi-periode. „Actieve euthanasie kan verantwoord zijn als de patiënt de laatste onomkeerba- Het waterleidingbedrijf heeft nu er kend „een foutje” te hebben ge maakt. DEN HAAG. Minister Stuyt Volksgezondheid komt binnenkort met van geneesmiddelen tei voorlichting van de patiënt een zogenoemde bijsluiter wordt ingesloten. Over de inhoud van deze bij sluiter wordt thans overlegd met de Maat schappijen ter Bevordering van de Genees kunst en van de Pharmacie en met het farmaceutisch bedrijfsleven.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2