MET NOODTOESTAND Echtpaar Nixon; ooggetuigen Indira Gandhi in maart naar Bangladesj Protesten in Londen Onwezenlijke sfeer rond Nixons reis Onderwij spr otest m Cairo met de kippen op stok Spanje Alleen in Downingstreet branden lantaarns PARLEMENT AKKOORD Programma Nixons reis J ylf opperrechter Bomaanslagen bij aankomst Britse r 3 (Van onze redacteur in Washington) Abrupte pressie Ironisch Moeilijk parket Selectie M air aux Al zeventig doden bij carnaval in Rio WASHINGTON De reis van de Amerikaanse tafeltennissers naar China en hun ontvangst op 14 april 1971 door premier Tsjoe En Lai was de eerste openbare aanwijzing dat er een dramatische ontwikkeling tussen Washington en Peking had plaatsgevonden. Nog belangrijker misschien was het feit dat de Chinese regering tegelijkertijd zeven Westerse journalisten toeliet. Zij leverden de eerste belangrijke repor tages over het land dat 25 jaar lang bijna hermetisch afgesloten was geweest. China was na de grote interne omwentelingen kennelijk klaar om aah het internationale politieke verkeer deel te nemen. Orgeltje Br* DINSDAG 15 FEBRUARI 1972 rs AAAMMMMRMfWVIMfWWVVVWVWWtfWWVMMfWMWWINMRAfM if n it s LONDEN (AFP en UPI) Het Britse Lagerhuis heeft gisteravond met 315 stemmen voor en 276 tegen zijn goedkeuring gehecht aan het besluit van de regering in verband met de gevolgen van de mijnwerkersstaking de noodtoestand af te kondigen. Onze redacteur in Londen meldde van morgen: Het is zielig voor al die oude en zieke mensen in de kou en die 800.000 werknemers die gisteren op hun werk kwamen er voor wie niets te doen was. Maar nauwelijks één Engelsman kan het De voormalige gaullistische minister André Malraux die is uitgenodigd om met de president te komen pra ten heef* onlangs in een particulier gesprek met senator Edward Kennedy gezegd da: hij vreest dat Nixons be zoek eerder nadelige dan voordelige resultaten zal opleveren WASHINGTON. (AFP en Reuter) De Amerikaanse regering heeft in grote lij nen het programma bekendgemaakt van het bezoek dat de Amerikaanse president Nixon met zijn echtgenote van 21 tot 28 februari aan de Chinese Volksrepubliek brengt. Het programma dat „elastisch” genoemd wordt maakt nog geen melding van de plaats en de juiste datum van de ontmoe ting tussen Mao Tse Toeng en Nixon, maar men neemt aan dat hun gesprek op 26 februari in Hang Tsjoe zal plaatsvin den. Nixon zal zich in Chinese vliegtuigen verplaatsen. De verbindingen lopen via Amerikaanse instrumenten en de presi dentiële Boeing-707. NEW DELHI (UPI) Premier Indira Gandhi van India zal 17 en 18 maart Bangladesj bezoeken op uitnodiging van premier Moedjiboer Rachman. tiek in het hoofdstuk over China geen melding maakt van deze gebeurtenis, is het duidelijk dat Washington toe lating van China met meer instemming begroet dan dat het treurt om het ver lies van Formosa. In het rapport wordt onder de kop „teleurstellingen” de uit wijzing van Formosa als laatste ver meld na de besnoeiing door het Con gres van de fondsen voor ontwikke lingshulp. n 's 0 n n a n n n t- se in :n in et ia ie k. 1- it id Is Ie ;n •d ie ie ;n et i’S ■n s— ie ot in ;r id n in »p :n •it et o, n ir st n. t- j. ?r d :e k Ontploffing. In een buitenwijk van Manil la de hoofdstad van de Philippijnen, is een fabriek van plasticprodukten in de lucht gevlogen. Zestien mensen kwa men om en zeker 57 werden gewond Onder de doden zijn acht kinderen uit een school in de buurt. BELFAST, (Reuter). De Britse op perrechter Lord Widgery is in Noord- lerland gearriveerd om het onderzoek te openen naar het bloedbad van Londonder ry van twee weken geleden. Zijn aan komst ging vergezeld van een reeks bom aanslagen in Belfast vier binnen vijf kwartier. Daarbij liep niemand letsel op, maar twee winkels, een kantoor en een spaar bank werden zwaar beschadigd. Hoe positief men ook kan staan tegen over het aanstaande bezoek van de president aan Peking, er blijven be langrijke kernvragen bestaan: Is er een dringende noodzaak voor de president van de Verenigde Staten om zelf naar Peking te reizen, terwijl normale diplomatieke relaties tussen beide landen, met bestaan, zelfs niet op consulair niveau? Hij wees er daarbij op dat de Chi nezen zoals anderen, minder achting hebben voor een gast die zichzelf uit genodigd heeft dan voor een die uit genodigd is Hei is een belangrijk punt, want in deze eerste toenadering tussen Washington en Peking staan de Chi nezen in de politiek gunstigste positie. Zij zijn het die zich het hof lieten ma ken. Zij zijn het die de gastheren zijn en zij zijn he' tenslotte die het minst hebben te verliezen. Deze overwegingen werpen vragen op, niet ovei net onbetwistbaar belang van de doorbraak in de verouderde star-bevro en relaties tussen beide lan den. maar over de waarde van juist deze benadering van het vraagstuk van een dialoog en het is op dit punt dat veel Amerikanen, hoewel ze de toe- Er is dan ook iets on wezenlijks aan het spectaculaire tafereel van een pre sident van de Verenigde Staten, die zijn politieke carrière gemaakt heeft met bittere anti-communistische uitvallen, die binnen een half jaar na de eerste dramatische onthulling van geheime contacten met Peking persoonlijk naar China reist die zich op die reis laat vergezellen door tachtig journalisten en wiens doen en laten in China dagelijks rechtstreeks via satellieten de wereld wordt ingezonden. Tevoren had John Davies, de minister voor Handel en Industrie, het parlement dat zichtbaar onder de inruk was meege deeld dat de elektrische centrales nog maar over voorraden steenkool voor een periode van twee weken beschikken en dat particulieren en industrie volkomen zonder elektriciteit zullen komen te zitten als de mijnwerkers hun staking voortzet ten. RIO DE JANEIRO, (EFE). Sinds het begin van het carnaval in de Braziliaanse hoofdstad Rio de Janeiro hebben al ze ventig mensen het leven verloren. Peking oegreep de hint dat Nixon zich in een moeilijk parket bevond om te gast te zijn in een land dat Ameri- kaner gevangen houd* en liet op 13 de cember 1971 twee van de gevangenen vrij, terwijl de levenslange gevangenis straf van de derde werd omgezet in aog vijf jaar. Inmiddels had een andere dramati sche ontwik kebng plaats gevonden, toen de Algemene Vergadering van de Ver enigde Nat’es op 26 oktober met ruime meerderheid van stemmen besloot China toe te laten en Formosa uit te wijzen. Hoewel he‘ recente rapport van pre sident Nixon over de buitenlandse poli- Dat dit alles zich bovendien afspeelt in het verkiezingsjaar waarin de eerste harde woorden ai zijn gevallen over democratische opponenten die door een zeer naaste adviseur van de president beschuldigd worden van landverraad en wier vaderlandslievendheid door hem in twijfel werd getrokken, dat alles verleent een (jle ironische sfeer aan Nixons expeditie naar Peking, die don derdag begint Deze tekening is in Washington ver spreid en kan aldus de officiële mede deling „tijdens de reis van president Nixon in China elk moment worden gebruikt". Links achter Nixon de Amerikaanse vlag, rechts de Chinese muur. nadering toejuichen, zich gereserveerd opstellen. Het geheime bezoek van dr. Henry Kissirger aan Peking in juli 1971 beves tigde die indruk, temeer omdat de Chinese leiders bereid bleken geen con dities te stellen voor de komst van president Nixon. Dat betekende dat China, na jaren van politieke agitatie over de Ameri kaanse steun aan Formosa, meer prijs stelde op Nixons komst dan op een on buigzame principiële houding ten aan zien van een regime en een eiland dat Peking als onderdeel van het vasteland beschouwt Dat Formosa, Vietnam de toelating van China tot de Verenigde Naties, Japan, Korea niet aan de orde zijn ge komen in de eerste gesprekken tussen dr. Kissinger en premier Tsjoe En Lai lijkt even onwaarschijnlijk als onmoge lijk. maar de gedachtenwisselingen zul len vooral ten doel hebben gehad om vast te stellen dat er ook ten aanzien van die onderwerpen geen condities werden gesteld. Toen Kissinger drie maanden late»-, in oktober, in het open baar terugkeerde naar Peking, bracht hij voor de tweede keer president Nivons bezorgdheid over inzake de Amerikanen die al sinds jaren door China gevangen werden gehouden. Het initiatief tot die reis van een Ameri kaans president (wiens verleden geken merkt werd door een principiële anti-Chi- nese gezindheid) heeft de buitenwereld evenzeer verbaasd als eertijds de blinde afwijzing van de Chinese realiteit, waar achter Truman en Eisenhower en later ook Johnson zich verschansten. Er is geen twijfel mogelijk aan het feit dat de ommekeer van economische oor sprong is geweest. Het Amerikaanse be drijfsleven heeft genoeg gekregen van de zeer beperkte voordelen, die Formosa voor de Amerikaanse uitvoer opleverde en is in snel tempo tot het inzicht gekomen dat het Chinese continent als een rijpe appel hing te wachten op de internationale plukkers. Onder invloed van Europese successen op het gebied van de handelsbetrekkingen met rood-China zijn de Amerikanen erin ge slaagd zich te ontdoen van de blinddoek, die zij zich gewillig door Tsjang Kai Tsjek hadden laten voorbinden. Maar niemand had kunnen denken dat Richard Nixon, die de kostbare oorlog in Indochina bleef voe ren onder het motto dat China begerig aan de poorten van Azië stond, ertoe zou kun nen komen zijn koffertje te pakken en naar Peking te reizen om te proberen de loop van de geschiedenis een scherpe bocht te doen maken. Het ongelofelijke is gebeurd en over en kele dagen komt de Amerikaanse economie in de politieke figuur van Nixon haar op wachting maken in Peking. Niemand zal eraan twijfelen dat de Chinezen de scha duwen van het Amerikaanse dollarsysteem achter de gestalte van Nixon zien binnen komen. Maar er zijn voor de continentale Chinezen zulke enorme belangen verbon den aan een eventuele handelsovereen- komst met de V.S., dat zij op dat punt geen kniesoren willen zijn. Het zal een bijzonder moeilijke discussie worden daar in Peking, want de partijen spreken elkanders taal niet en weten wei nig van elkaar af. Men heeft de reis van Nixon wel eens vergeleken met de ontmoe ting van ruimtevaarders van de aarde met bewoners van een andere planeet. De ver gelijking gaat niet helemaal op, want Nixon en Mao zijn precies op de hoogte van elkanders bewapeningen. Maar aan die kennis hebben zij niets om het gesprek te doen vlotten. Want dit punt is nu juist het énige waarover beiden tactisch en zorg vuldig in alle talen zullen moeten zwijgen. Uit het bezoekprogramma blijkt dat me vrouw Nixon tijdens de gesprekken der staatshoofden het werkelijke China zal gaan bekijken. Zij zal waarschijnlijk voor verbazingwekkende ontdekkingen komen te staan, en zich wellicht realiseren dat het onmogelijk is dit alles te negeren en te ontkennen als zij weer op Amerikaanse aarde terug is. De ooggetuigen Nixon moeten constateren hoe gevaarlijk het com munisme feitelijk is, vooral wanneer het gedwongen wordt in isolatie zijn hoogste prestatievermogen in werking te stellen Als men zich verdiept in de geschiedenis van de Amerikaans-Chinese betrekkingen van de laatste dertig jaar, moet men tot de conclusie komen dat twee van ’s werelds grootste mogendheden hetzelfde is over komen wat in het gewone leven twee men sen volkomen van elkaar kan doen ver vreemden: zij hebben in volstrekte zin naast elkaar geleefd en tussen hen in is een berg van misverstanden en misleidingen opgeworpen, waar zij geen van beiden meer overheen konden kijken. Afgezien van de reusachtige en allesbe palende tegenstelling dat China in merg en been communistisch is en de V.S. door drenkt zijn van de taaiste kapitalistische dogma’s, heeft zich in de loop der jaren een absurde vervreemding voorgedaan die zich zelfs op het hoogtepunt van de koude oor log nooit in die mate in de relaties tussen Amerika en Rusland heeft gedemonstreerd. Het woord „Peking-China” heeft in de Verenigde Staten bijna als een vloek ge golden. Iedere belangstelling, ook al kwam zij slechts voort uit wetenschappelijke of culturele nieuwsgierigheid, werd afgestraft met termen die welhaast op landverraad sloegen. Deze ziekelijke af keer kon onmo gelijk worden verklaard uit een normale politieke reactie op het feit dat een mil joenenvolk de communistische staatsidee had omhelsd en zich uóit de poel van ellende die jarenlange oorlogen hadden veroor zaakt, probeerde te verheffen door een ultra-socialisme dat zelfs Lenin zou heb ben verbijsterd. De ontwikkelingen in China na de ne derlaag van Tsjang Kai Tsjek zouden zelfs voor Amerikaanse politici en economen bij zonder interessant hebben kunnen zijn, als zij zich tot een zekere objectiviteit tegen over het verschijnsel hadden kunnen ver heffen. Maar ieder initiatief in die richting werd als een subversieve actie gelaakt en de Amerikaanse regeringen namen het principe van de China-haat onverminderd van elkander over. Tot onder John Kenne dy de heksenjacht enigszins bedaarde en een begin gemaakt werd met wat men een officiële afweer van de nationalistisch- Chinse invloed in de Verenigde Staten zou kunnen noemen. Het was immers de „Chi na-lobby” in Amerika geweest, die de Ame rikaanse politiek zowel als de economie had weten te doordringen van een bijna on voorstelbare invloed tegen alles wat op toe nadering tot rood-China had kunnen wij zen en waaraan het bewind van Tsjang op Formosa zijn onaantastbare positie als fa voriet van de Amerikaanse politiek te dan ken had. Enorme bedragen aan dollars en bijzonder slim gespeelde intriges onder steunden deze Amerikaanse Formosa-ma- nie. terwijl de buitenwereld zich voortdu rend meer verbaasde over de hardnekkig heid waarmee de V.S. op het verkeerde paard bleven wedden. Tenslotte is de kentering gekomen, die nu een voorlopig hoogtepunt heeft gevon den in de reis van Nixon naar Peking. Het programma luidt letterlijk: Vertrek van het militaire vliegveld Andrews, bij Washington, op 17 februari om 16 uur Nederlandse tijd. Na tussenlandingen op Hawaii en Gu am aankomst op maandag 21 februari omstreeks 9 uur in de ochtend (plaatselij ke tijd) in Sjanghai, vanwaar men na een kort oponthoud per Chinees vliegtuig naar Peking vertrekt. Aankomst Peking ongeveer 11 uur. Nixon wordt hier ontvangen door leiders en hoge Chinese functionarissen (waaro ver geen nadere mededelingen zijn ge daan). Het verblijf in Peking duurt vijf dagen. Op de dag van aankomst een ontmoe ting van de leiders van beide landen (zonder nadere aanduiding). Op deze ont moeting zal het programma voor verdere bijeenkomsten worden vastgesteld. 'sA- vonds biedt premier Tsjoe En Lai zijn Amerikaanse gasten een banket aan. Het overige deel van het verblijf in Peking zal aan politieke besprekingen ge wijd zijn. 26 februari vertrek uit Peking, In gezelschap van Chinese autoriteiten, naar Hang Tsjoe, waar de Amerikaanse delega tie één dag zal blijven. Vertrek uit Hang Tsjoe naar Sjanghai op 27 februari. Op 28 februari keert het Amerikaanse gezelschap uit Sjanghai naar Washington terug. Voor het Rhodesiëhuis in Londen hebben betogers geprotesteerd tegen het akkoord tussen de Britse regering en het regime-Smith in Salisbury. De politie pakte een aantal demonstranten op. Deze zijn op hun beurt bijna alle te wijten aan één basisprobleem, namelijk dat het regime niet voldoende geld be schikbaar stelt om de moderne wet ook te verwezenlijken. Volgens de wet zouden dit jaar talijke middelbare scholieren zon der meer toegang krijgen tot de universi- teiten. Op het ministerie gaf men zich echter te laat rekenschap dat er eenvoudig geen plaats was voor zoveel studenten. Daarom begon men opeens weer een selectie uit te voeren door middel van examens Dit leidde tot heftige protesten van de stu denten en natuurlijk ook van de middel bare scholieren, die opeens de pas afge sneden werd. In New Delhi is voorts meegedeeld dat de Indiase regering het verzoek van presi dent Bhoetto van Pakistan voor een ont moeting met premier Gandhi „in welwil lende overweging” neemt. Weger de resultaten ervan op te gen de abrupte pressie die erdoor wordt uitgeoefena op de positie van zulke landen als Japan? De regering Nixon heeft zich in het geval van Zu d-Vietnam steeds beroe pen op de geloofwaardigheid van de Verenigde Stalen in de rest van de wereld als een van de belangrijkste redenen om Saigon te blijven steunen. Geldt dit argument dan ook niet ten aanzien van Fm mosa, dat door de toe nadering tussen Washington en Peking onherroepelijk klem komt te zitten? Zou het beoogde resultaat, namelijk een dialoog met Peking, niet even goed op andere wijze bereikt kunnen worden? De actie vormt een onderdeel vade regeringsmaatregelen om de hoofdstad voor te bereiden op een mogelijke nieuwe uitbarsting in het conflict met Israel. Functionarissen hebben geklaagd dat jaarlijks zeker twaalf miljoen arbeidsuren verloren gaan wegens het te laat op het werk verschijnen. Maar de cartoonteke- naar Salah Gahin van het blad „Al Achram” gaf als commentaar dat het enige resultaat van het vroeg naar bed gaan een nog sterkere bevolkingsaanwas zal zijn. In Barcelona marcheerden een honderdtal jonge betogers door een drukke straat. Ze gooiden zelfs een brandbom, zonder echter veel schade aan te richten. De politie kwam tussenbeide, maar het is niet duide lijk of er arrestaties zijn verricht. Het universitaire en middelbare onderwijs lag praktisch stil. Op alle faculteiten en aan een groot aantal middelbare scholen werd gestaakt. De achtergrond van dit verzet is de chaotische toepassing van de nieuwe on derwijswet. In het kielzog van de schuch tere liberalisering van de Spaanse politiek van de jaren zestig, bereidde het ministe rie toen, voor het eerst sinds een eeuw, een volledige vernieuwing van het Spaan se onderwijs voor. Het gedurfde wetsvoor stel werd aangenomen en is nu van kracht, maar de praktische toepassing er van stuit op duizend-en-een moeilijkheden. diep in zijn hart ontkennen: er is einde lijk weer een stukje spanning in het bestaan. Huisvrouwen houden een race met de tijd, of ze elektrisch koken of niet, om de lamspoot dampend op tafel en in de magen te krijgen voordat een meneer van de elektriciteit in een ver kantoor achter een bureau met veel knoppen zijn hebbe rige vinger op het toetsenbord drukt. Uit vliegt het licht, het broodrooster en Coro nation Street op de televisie. CAIRO. (Reuter) Voor de bevolking van de Egyptische hoofdstad Cairo geldt met ingang van deze week het devies „vroeg naar bed” Bioscopen en theaters gaan twee uur eerder dan normaal dicht. Ook de televisie scheidt er vroeger mee uit. (Van onze redacteur in Madrid) MADRID Aan de Spaanse universiteiten is gisteren opnieuw onrust uitgebroken. De minister van Onderwijs, Villar-Palasi kwam voor de „Cortes”, het „parlement” van Madrid, om rapport uit te brengen over de onderwijsvernieuwing met betrekking tot de universiteiten. Dit werd door de studentenleiders aangegrepen om een „dag van strjjd tegen de onderwijswet” uit te roepen. Londen is on wezenlijk van de duister- nis. Zelfs vaste herkenningspunten zoals de zuil van Nelson op Trafalgar Square of de Big Ben zijn vormeloze klompen ge worden. Alleen bij Heath voor de deur in Downingstreet branden vijf grote lan taarns. En zijn elektrisch orgeltje zal het ook nog wel doen. Goede wenken, waarmee Britten door gaans tegenover elkaar niet royaal zijn (men groet de buurman nauwelijks), gaan nu van mond tot mond. Eet razendsnel de koteletten uit het diepvriesvak van de koelkast op, want de gesmolten ijsblokjes druipen al door de kastnaden. En ga maar vroeg naar bed met een extra wollen deken. In het najaar zullen de lichtjes het wel weer doen. Ook bij de afdeling bevol king op het stadhuis. Er zijn Britten die zich nu al verheugen op de lange rijen die dan in november voor het loket zullen staan. Overigens, dit stukje werd geschreven onder het schijn sel van een petroleumlamp, geschenk van continentale vrienden tjdens de vorige stoomrantsoenperiode in december 1970, en van een rode gedraaide kaars, spilziek af restant van Kerstmis. Voor noodgevallen is er ook altijd nog een knijpkat binnen handbereik. De meeste slachtoffers vielen door overmatig gebruik van alcohol en ruzies die daar het gevolg van waren.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3