STATEN WILLEN NIEUWE STRUCTUUR VOOR IGS Tv-spots over aangiftebiljet Nixon gaat in mei Israëlisch Veel kritiek voorstel in Moskou bespreken van DS’70 NIEUWE VREDESPLANNEN VOOR MIDDEN-OOSTEN grote slaapkamers Een bed voor GS betreuren dat ISK alsnog Ranitzweg wil „Meer klaagmuur dan klankbord” op „bedelbrief” F ■r Staten voelen niet voor BTW-loze woningwetbouw Kampeerterrein in Beemster moet ontruimd worden Vermoorde Arabier NAVO bezint zich bekend afvaltransport naar Osnabrück was agent Duitse veiligheidsdienst op gesprek met Sovjet-Unie Dreigend ontslag voor zeventig personeelsleden van De Tijd Snelle groei van gemeenten in „groene hart” GS onderzoeken Nog weinig over koolzaadolie Verkeerstek; J r g op zee nodig F l WK* VI /»M 4 DINSDAG 15 FEBRUARI 1972 IJMUIDER COURANT Dl] (V Problemen bij overloop Dr. Kruisinga: Ri Gretsjko h A Directie overweegt sluiting zetterij DE NIE: „REGENTENMENTALITEIT” B: ste trok nen< Een navi ben (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Provinciale Staten hebben gisteren zonder hoofdelijke stemmen een motie aangenomen waarin ze Gedeputeerde Staten vra gen het Informatiecentrum Geluids hinder Schiphol enkele voorstellen te doen tot het beter functioneren van het IGS. Volgens de motie, die door de heer Stroethoff (D’66) werd inge diend, zijn zowel de status als de werkwijze van het centrum onbe vredigend gebleken. Kb i MM WÉ® f mH (Van een onzer verslagevers) tftfWVI MM het zich aan (Van onze redacteur in Brussel) ingebouwde stereoinstallatie is te zien op een meubel- Dit originele ontwerp voor een bed Een aantal vragen had de heer Achter straat (A R.). „Waarom worden geen re sultaten gepubliceerd over onderzoekingen naar de geluidshinder? Hoe geschiedt de controle op de uitvliegprocedures? Kunnen de chartervluchten niet gespreid worden over andere luchthavens? Wat doet men aan kerosinestank?” Op korte termijn zou het IGS ook moe ten overgaan „tot verwerkelijking van het toegezegde contact met de gekozen bestuur ders van provincie en gemeenten”. Deze voorstellen worden als voorwaarden gezien voor voortzetting van de provinciale bij drage aan het IGS. De heer IJff (P.v.d.A.), die als eerste het IGS aansneed, meende dat het centrum mo- Gedeputeerde mr. Proper (C.P.N.) zei in zijn beantwoording dat het IGS aanvanke- lijkk een zeer beperkte taak heeft meege kregen: het geven van inlichtingen. In de praktijk is het echter min of meer ook overlegorgaan geworden tussen rijk, pro vincie, gemeenten en Schiphol „Ik begrijp dat het voor het publiek een zeer frustre rende zaak is dat men geen resultaat ziet. Men praat bovendien vaak tegen een auto matisch opneemapparaat. Hij stelde dat GS het een gerechtvaar digd verlangen vinden dat er opnieuw Communist Korlaar herinnerde eraan dat het IGS bij de oprichting was genoemd: klankbord en pressiegroep Volgens hem was het meer een klaagmuur geworden. Hij meende dat het aan de samenstelling heeft gelegen. Er zouden ook vertegen woordigers van actiegroepen en medici in moeten zitten. forums gehouden worden. Voorts liet hij weten dat er bij de deelnemers in het IGS nog geen overeenstemming bestaat over het al of niet toelaten van vertegenwoordigers van actiegroepen. Tenslotte betuigde hij zijn instemming met het voorstel een des kundige aan het bureau van het informa tiecentrum toe te voegen. Daarbij tekende hij nadrukkelijk aan dat hij geen enkele kritiek heeft op de huidige secretaris van het IGS, mr Meijer Drees, die volgens hem een zeer belangrijke rol heeft gespeeld, maar als jurist wel deskundige bijstand op vliegtechnisch gebied kan gebruiken. De indiener van de motie, de heer Mans (C.P.N.) meende dat het een oplossing zou zijn, de BTW in de sociale bouw maar te „vergeten” In de motie wilde hij de Staten GS laten vragen er bij de regering op de vrijstelling aan te dringen. Gedeputeerde Proper (C.P.N.) becijferde dat het niet berekenen van de BTW op wo ningwetwoningen van zo’n veertig mille een verlaging van de bouwprijs van 14 percent ofwel f 5600 uitmaakt. De huur prijs zou daardoor ongeveer 45 per maand lager kunnen zijn. Veel Statenleden konden sympatie op brengen voor de gedachte van de BTW- vrijstelling, maar vonden het toch geen juist middel. compleet met expositie in Chicago. Dergelijke zinsneden in de brief hebben boze reacties gewekt bi.) zowel coalitie partners als oppositie in de Kamer. DS’70 zegt in de brief ook, dat door DS’70 in de regering de indirecte belastingen maar met een fractie verhoogd zijn en dat door DS’70 80 percent van de inflatiecorrectie werd teruggegeven. De V.V.D., die al maandenlang de te ruggave van de inflatiecorrectie verdedigt, is ook boos geworden over de brief In het confessionele kamp is men evenmin ge lukkig met de brief, temeer omdat DS’70 zegt dat alleen zij de verdergaande be strijding van de inflatie kan waarborgen „Dat duurt zolang er rekening moet wor den gehouden met DS’70, dus geef ons 16 zetels”, zeggen de heren Polak en Drees. Ontsnappingspoging. James Earl Ray, die bekend heeft dominee Martin Luther King ir vermoord te hebben, heeft een tweede mislukte poging gedaan om te ontsnappen uit de gevangenis in Petros. (Van een onzer verslaggevers) ni ni m K ch K o k S v g V <3 V] earn van „De heer dag tiebl door zwaï onde W voor woo („Ik hij o Kne geso van vert' omd niet „De dit Can acce pres het te l laat om oom je i Goe best teve Vis« op c als D ovei bed: Ove nav: fabi luid Noc gen; ges' arti nan luel H kist len, Kn VOO mo zon E zijr no< wa wei dar hel het is t 2 nai Ge wo vei Af. „D Ui hu zij Wc de ge' ti.i zei ec he da er kc Tc op af. Stl ui ge w w m De provincie Noord-Holland en de ge meente Beemster achten een tijdige ont ruiming voor het komende vakantiesei zoen van belang, omdat op het terrein sanitaire voorzieningen en een voldoende afvoer van afvalwater ontbreken, zodat een zeer ongewenste situatie zou ontstaan wat de volksgezondheid en de hygiëne betreft. LONDEN (UPI en AP) President Nixon zal de Russische leiders in mei als hij naar Moskou gaat een Israëlisch plan voorleggen. Van diploma tieke zijde in Londen waar dit is vernomen werd er aan toegevoegd dat het plan tot doel heeft de spanning in het Midden-Oosten geleidelijk te ver minderen. Israel en Egypte trekken hun troepen aan beide zijden van het kanaal tot een overeengekomen afstand terug Het kanaal wordt beheerd door Egyp- DEN HAAG. Ei valt geen duidelijke conclusie te trekken over de eventuele gevolgen voor het menseHik '«rha*m van het gehruik van kuclzaadnlie. Minister Stuyt (Volksgezondheid' heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat in geen enkel levensmiddel da* in on» land in de handel is, veel koolzaad >He .vnrdt verwerkt De motie vraagt GS er bij het IGS op aan te dringen tot een zodanige herstructu rering te komen dat de belangen van de door de geluidshinder getroffenen op ade quate wijze binnen zijn gelederen verte genwoordigd worden. Het IGS zou voorts in afwachting van de nieuwe structuur zjjn secretariaat moeten uitbreiden met ten minste één onafhankelijke deskundige, zodat het binnen zijn huidige taakstelling technisch slagvaardiger kan optreden. Vorig jaar werden op dit terrein onge veer 125 zomerhuisjes geplaatst. De eige naar van de grond handelde hiermee ech ter in strijd met het bestemmingsplan. Op de nu aanwezige toercaravans is een be paling van de caravan- en tentenverorde ning van Noord-Holland van toepassing. Als de grote mogendheden het ermee eens zijn, verklaren Israel en Egypte zich bereid het Suez-kanaal te her openen voor de internationale scheep vaart. Uit de discussie bleek later, dat bezwa ren tegen individuele huursubsidie en „bij stand” wel een rol speelde bij het voorstel van de C.P.N Drs. De Wit: „Ik begrijp die bezwaren niet. Laten we dan niet spreken van huurbijstand maar van „huurvaststel- ling”. In Engeland gebeurt dat al in de „new towns” Daar is het principe- inko men zo veel, huur zo veel, waarbij een vaste relatie tussen beide wordt aangehou den.” Zo ook drs. De Wit (P.v.d.A.): „Als je de BTW niet berekent, scheelt dat lande lijk f 300 miljoen. De vraag is of je dat wel kunt accepteren. Is het niet beter die 300 miljoen aan BTW te benutten voor subject- subsidie. dan worden doelgericht juist zij geholpen die het echt nodig hebben (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Een brief van DS’70. waarin aan het bedrijfsleven een bijdrage van 1000 gulden wordt gevraagd, moet de partij van 8 op 16 zetels in de Tweede Kamer brengen. Dat is althans de bedoe ling van partijvoorzitter prof F. Polak en de broer van minister Drees, de heer J. M. Drees, die de bedrijven er in de brief op wijzen, dat „dank zij DS’70 tot nu toe al voor 1100 miljoen gulden door de regering is bezuinigd”. De NAVO heeft al geruime tijd geleden Manlio Brosio, de vorige secretaris-gene- raal van de verdragsorganisatie, aangewe zen als bemiddelaar voor het tot stand komen van een gedachtenwisseling. De Sovjet-Unie heeft niet gereageerd op de herhaalde verzoeken van de zijde van de NAVO. Brosio te ontvangen. De bilaterale besprekingen die gezags dragers van NAVO-staten met Russische functionarissen hebben gevoerd, bieden geen enkel aanknopingspunt over de Rus sische bedoelingen over de troepenvermin dering. Belgische intiatieven en bemoeie nissen, waarop de NAVO heeft vertrouwd, hebben kennelijk evenmin enig resultaat opgeleverd. menteel niet meer dan een klachtenbureau is. Hij vond het heel belangrijk dat het IGS gespreksforums zou houden. De heer Stroethoff wees op de wense lijkheid dat actiegroepen in het IGS ver tegenwoordigd worden. „Nu is het een be sloten groep”, stelde hij. Aan de hand van volgens hem foutief door het departement gehanteerde grafieken over vliegtuiglawaai toonde hij aan dat het hard nodig is dat een technisch deskundige aan het IGS wordt verbonden. Ook de heer De Groot (V.V.D.) noemde het informatiecentrum „te veel een brievenbus”. Het zou naar zijn mening te weinig aangeven wat er moet gebeuren. Muurkrantplakkers. Wegens het aanplak ken van muurkranten heeft de recht bank in Utrecht twee studenten veroor deeld tot vijftig gulden boete. De offi cier had 75 gulden boete geëist waarvan 50 gulden voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Met name we gens die proeftijd waren de twee stu denten in beroep gegaan De Russische minister van Defensie, maarschalk Andrej Gretsjko, zal nog deze maand een officieel bezoek brengen aan Egypte. Dit heeft het officiële Russische persbureau Tass bekendgemaakt. Het belangrijkste punt op de agenda van Gretsjko’s besprekingen zal waar schijnlijk betrekking hebben op de voort zetting van de Russische wapenleveranties aan Egypte Eerder deze maand heeft de Egyptische president Anwar Sadat een bezoek aan Moskou gebracht. HARLEM. De meerderheid van Pro vinciale Staten ziet geen heil in vrijstel ling of verlaging van de BTW voor de wo ningwetbouw om zo tot lagere huren te komen. Een desbetreffende motie van de C.P.N. werd met 47 tegen 9 stemmen (C.P.N., P.S.P. en een enkele P.v.d.A.’er) verworpen. De gedachtengang van de te genstemmers was dat tegemoetkoming aan de huurders beter kan geschieden door op trekking van de individuele huursubsidie dan door ob.iectsubsidie (het niet bereke nen van BTW. Het plan is opgesteld in overleg met de Verenigde Staten en zou de volgende punten omvatten: (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Uit een onderzoek van de universiteit van Amsterdam is gebleken dat de groei van de gemeenten in het zo genoemde „groene hart” de laatste tien jaar twee maal zo groot is geweest als de gemiddelde groei, terwijl de groei in de randstadgemeenten maar de helft van het gemiddelde heeft bereikt. Dat zei mevrouw Steigenga-Kouwe gistermiddag btf de be handeling in Provinciale Staten van het hoofdstuk ruimtelijke ordening. Ze vroeg zich af of de druk vanuit de grote steden op het groene hart niet te groot is geweest. Ook vroeg ze zich af in hoeverre dat groene hart nog meer ver snipperd zal worden door de Schiphollijn met z’n vele stopplaatsen, nieuwe wegen met op- en afritten. Twijfels over het succes van de „over loop” liet de heer Van Leeuwen (D’66) ho ren. Ook hij noemde het zorglijk dat het niet is gelukt het groene hart te vrijwaren van druk van buitenaf. Hij signaleerde kortsluiting in nieuwe agglomeraties rond Alkmaar, Purmerend en Hoorn, zowel bij de gevestigde bevolking als bij de nieuw komers. Vooral in Purmerend zouden niet mis te verstane spanningen heersen. Hij pleitte ervoor de uitbouw van deze oudere steden te staken en het te zoeken in de bouw van geheel nieuwe steden, met een eigen city. Het uiteindelijke overloopge- bied zou volgens hem dan ook beter in de IJsselmeerpolder kunnen komen. Drs. De Wit (PvdA) zei niet zo te gelo ven in een overboeking van de overloop naar de IJsselmeerpolders. Het zou vol gens hem allemaal veel te lang gaan du ren, en dat terwijl bekend is dat tot 1980 nog 200.000 woningen nodig zijn in de pro vincie. Drs. De Wit pleitte voorts nog na drukkelijk voor het overplanten van werk gelegenheid in de tertiaire sector naar het noorden, waarbij hij als provinciale bij drage dacht aan het PEN en het Automa- tiseringscentrum Noord-Holland. (Van een onzer verslaggevers» HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zijn bereid te onderzoeken of chemisch afval, dat nu in Diemen ligt opgeslagen of daar wordt aangevoerd, ge transporteerd kan worden naar een ver brandingsoven in het Duitse Osnabrück. Een daartoe door mevrouw Harms-Matser (P.S.P.) ingediende motie trok zij in. toen GS zeiden het door haar gevraagde onder zoek te willen houden. Dat onderzoek naar afvoermogelijkheden naar Duitsland was volgens mevrouw Harms gewenst voordat de gemeente Amsterdam een hinderwet vergunning voor het verbranden van che misch afval aan de Diemerzeedjjk zou krijgen. In de toekomst wi’ de Cindu in Amster dam vloeibaar chemisch afval gaan vernie tigen en vaste chemische afvalstoffen in volle zee verbranden De plannen daarvoor zijn evenwel nog niet afgerond. Aan de milieuverontreiniging werd door Provinciale Staten veel aandacht besteed. Met name werd door verschillende Staten leden gevraagd om een soort kadaster voor de registratie van uitstotingen (emissies) van verontreinigde lucht. Als de wet op de luchtverontreiniging in werking treedt, zou die registratie verplicht kunnen worden. De heer Nagel (P.v.d.A.) ging in op de emissies en lozingen van Hoogovens, waar over de Staten gegevens verwachtten. Hij was ontstemd over het feit, dat GS in hun memorie van Antwoord hadden laten we ten, dat zij eerst de gegevens af zouden wachten om te bezien of ze openbaar ge maakt kunnen worden Nog gekker vond hij het dat GS over Mobil Oil hadden ge antwoord dat de gegevens over de emissie- controle (door het TNO) eigendom van NV Mobil Oil zijn, „en derhalve niet open baar”. De voorzitter van de P.v.d.A., André van der Louw, noemt de brief „op de grens van het fatsoen en een klap in het gezicht van de werknemers” „Zo’n voor- wat-hoort-wat en slaafs adres aan de ondernemers heeft niets meer te maken met socialisme”, zei de voorzitter van de grootste oppositiepartij. HAARLEM. De directie van het dag blad De Tijd overweegt haar zetterij in Het Kasteel Van Aemstel aan de Nieuwezi.id» Voorburgwal in Amsterdam te sluiten. De beslissing valt binnen enkele weken. De sluiting zou het ontslag van ongeveer 70 man technisch personeel tot gevolg hebben, zo wordt in De Tlid gemeld. On vragen of de krant überhaupt nog kan blijven voort bestaan, en hoe. wordt nog gestudeerd. Het zetwerk wil men uitbesteden aan de zetterij van de Nederlandse Dagblad Unie in het gebouw aan de Nieuwezijds Voor burgwal. dat half leeg is komen te staan door het samengaan van het Algemeen Handelsblad met de Nieuwe Rotterdamse Courant. Een deel van de oplaag van De Tijd wordt al in dat gebouw gedrukt. De rest komt in Den Bosch van de persen bij het Brabants Dagblad. Ook redactie en administratie zullen waarschijnlijk Het Kasteel Van Aemstel verlaten, om naar het vroegere gebouw van het Handelsblad te verhuizen. De NDU - behalve uitgeefster van Handelsblad- NRC ook uitgeefster van onder meer het Algemeen Dagblad 1hoopt spoedig een drukorder te verwerven voor de totale oplaag van De Tijd, die na de actie van le zers voor het behoud van hun k’ royaal boven de 100.000 ligt. BEEMSTER. De provincie Noord- Holland en de gemeente Beemster zullen er zonodig toe overgaan het kampeerter rein van 16 ha. aan de Rijperweg in Beemster te laten ontruimen als de eige naar de zomerhuisjes, tenthuisjes en cara vans niet zelf verwijdert. „In de luchtvaart man men de ver keersgeleiding niet meer wegdenken” al dus de staatssecretaris vanochtend bil zijn terugkeer uit Japan op Schiphol. „In dit opzicht is de luchtvaart de zeevaart dus ver vooruit”. Japan en Nederland huldigen beide het standpunt, dat de territoriale wateren van de huidige drie mijl moeten worden uitge breid. Daarbij gaat de voorkeur van Ja- nan en Nederland uit tot een zone van zes tot twaalf mijl. De staatssecretaris zei verder dat Ne derland er goed aan zal doen zoveel mogelijk aandacht te besteden aan de snelle ontwikkeling van de Japanse eco nomie Nederland begint steeds meer Ja panse goederen te importeren. In 1969 bedroeg die import 367 milioen gulden en in 1970 was dat bedrag al met 40 percent gestegen tot 512 miljoen gulden. Het cijfer van 1971 is nog niet bekend doch het wordt geschat op ruim 750 milioen gul den. Dit houdt in twee jaar tijds bijna een verdubbeling in. Met die groei houdt onze uitvoer naar Japan geen gelijke tred. In 1969 beliep onze export 237 miljoen gulden, in 1970 was dat cijfer gestegen tot 308 miljoen gulden, maar in 1971 is deze niet meer verder gestegen. BRUSSEL. De NAVO bezint zich op een nieuw diplomatiek initiatief om als nog een voorbereidende dialoog met de Sovjet-Unie op gang te brengen ever de wederzijdse evenwichtige vermindering van strijdkrachten in Centraal-Europa. Volgens welingelichte NAVO-kringen in Brussel zal Canada verzocht worden con tact op te nemen met de Russen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. „Het riekt naar regentenmentaliteit”. Zo betitelde de heer De Nie (PSP) lid van Provinciale Staten, gistermiddag het optreden van de colleges van B. en W. in de Zuidkennemer gemeenten Velsen uitgezonderd na de vaststelling van de streekplanherziening. De colleges hebben de regering namelijk in een rekest gevraagd terug te komen van het bij de herziening van het streekplan plan vastgestelde wegenschema. Gedeputeerde Roelse zei dat ook GS het betreu ren dat de colleges van B. en VV. aldus proberen de De Ranitzweg en de rondweg bij Zandvoort alsnog in het wegenschema opgenomen te krijgen, vooral omdat de gemeenteraden zich over deze stap niet eerst over hebben uitgesproken. In hun (schriftelijke) memorie van antwoord hadden GS laten weten dat ver- keersonderzoeken zijn verricht naar de spitsuurintensiteiten van het verwachte verkeer op enerzijds het wegenschema volgens de streekplanherziening en ander zijds het door de colleges van B. en W. van de Zuidkennemer gemeenten bepleite wegenschema, ten behoeve van het door de Rijksplanologische Commissie uit te brengen advies. De commissie moet de regering adviseren bij de behandeling van het verzoek tot wijziging van het wegenschema van de ISK-colleges. De heer De Nie noemde de gang van zaken verontrustend, omdat de colleges van B. en W. op deze manier voorbij gaan aan een democratisch genomen besluit, dat straks eventueel op de helling komt door een technisch advies, afhankelijk van verkeerstellingen. LEIDSCHENDAM. Het ministerie van Financiën zal van 24 februari tot en met 1 maart in tv-spots aandacht beste den aan het invullen van het belastingbil jet. Dit zei staatssecretaris Scholten (Fi nanciën) maandagavond op een C.H.U.- bijeenkomst in Leidschendam. De spots duren een minuut en komen na nieuws van acht uur op de beeldbuis. SCHIPHOL. Als het aan staatsecre taris Kruisinga van Verkeer en Water staat zou liggen, dan zal haast worden gemaakt met de Instelling van een ver keersgeleiding op zee en daarbii denkt hij dan voor wat ons land aangaat met name een regeling van het zeeverkeer in het drukbevaren kanaal. Zo’n instituut ’ou moeten worden ongericht en geëxploi teerd door een groep landen, die aan deze wateren grenst. Voor Het Kanaal zouden dat dus Engeland, Frankrijk. België en Nederland zijn. tische burgers, die oevers bevinden. KEULEN, (DPA). Een van de vijf Jordaniërs die vorige week zondag in het Westduitse plaatsje Brühl bij Keulen door onbekenden met machinepistolen zijn doodgeschoten, was een agent van de Westduitse binnenlandse veiligheidsdienst. Een woordvoerder van deze dienst, offi cieel „het bureau voor de bescherming van de grondwet” genaamd, bevestigde een desbetreffend bericht van het blad „Der Spiegel”. De 23-jarige Achmad Nig- gim had als opdracht, de activiteit na te gaan van Palestijnse terroristen in de Bondsrepubliek. De politie zoekt in verband met het bloedbad van Brühl naar twee Jordaniërs Vorige week was meegedeeld dat de Westduitse recherche na ging of er een samenhang bestond tussen deze moorden en de aanslagen van diezelfde dag op een fabriek en een brandstoftank in Hamburg en op twee aardgasstations in Nederland. Egyptenaren die zijn geëvacueerd uit steden aan de Egyptische kant van het kanaal, keren daarheen terug. Over sommige aspecten van het plan zouden onderhandelingen mogelijk moeten zijn. Israel wil graag dat ook Israëlische schepen van het kanaal gebruik kunnen maken. Dit zou bijvoorbeeld een van de punten zijn waarover nog kan worden gesproken. Los van het plan kan worden onderhandeld over een algemene regeling voor het Midden-Oosten, onder leiding van VN-bemiddelaar Jarring. op beide Ieder die voor een probleem staat, waarvoor de toelichting geen oplossing geeft, kan bij de belastinginspectie te recht, zo verklaarde de staatssecretaris vooruitlopend op de tv-voorlichting. r 1 -<• 1 j|

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 4