Levensgevaarlijke situatie aan Buitenlanders voor verhoor Alkmaarse weg beëindigd Luchtkussenvaartuigen op weg IJmuiden Scandinavië in naar Bromfietsster gewond naar ziekenhuis J. KRÖDER VERLAAT NA HALVE EEUW DIRECTIE GLASHANDEL Bedrijfsongeval Flatbewoners gaan klachten Asterix ingesloten bespreken bij Hoogovens ir1 1 I Jsselmeervissers Twee auto’s demonstreren Vreemde vette toch snelle maar VPRO-serie Receptie 23 februari te Alkmaar Hoogovens werkt niet mee aan op elkaar bij Castricum Grotere produktie van Hoogovens in IJmuiden vogels hadden veel bekijks Jeugd hield danig huis in sloop panden Marktberichten I 7 IJMUIDER COURANT DINSDAG 15 FEBRUARI 1972 6 Kort IJ mond nieuws I IJmuider padvinders zaterdag naar Grote Markt Haarlem BB MM L Ml'WMgMi ill X - Ow - lEr f het (Van een onzer verslaggevers) lig- ës- 5. Een van hen, mevrouw Jansen van de aardappel handel: „Het begon echt te gek te worden. Op een bepaald moment zag ik, dat de jeugd aan mijn binnenmuur begon te slopen. Dat hebben wij gelukkig kunnen voorkomen”. Mevrouw Jansen woont di rect naast de slooppanden. Gemeenschapsraad. Het bureau van de Gemeenschapsraad Heemskerk, Kerk- weg 47, is dinsdag en woensdag wegens omstandigheden gesloten. De man, werkzaam als voorman plak- kenhallen in blokwalserij I, gleed uit na een schakelaar te hebben gerepareerd. Hij raakte hierdoor met zijn rechtervoet be kneld tussen een lagerkap en een lager- trommel. Met ernstige verwondingen aan de tenen is de IJmuidenaar opgenomen in het Rode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN Met ingang van donder dagavond 17 februari kunnen jongeren in de leeftijd van zeventien tot vijfentwintig jaar in het kader van de jeugdaktiviteiten in het gebouw „Asterix” aan de Lariks straat in IJmuiden joga gaan beoefenen. De nadruk wordt daarbij gelegd op adem- halings- en ontspanningstechnieken, onder meer gericht op het bevorderen van de concentratie en een bewuster denken. Voor de lessen dient men te beschikken over een schuimplastic matje of een plaid en gemakkelijke, rekbare kleding. IJMUIDEN een een Van de achterzijde van de huizen is niet veel meer over. De jeugd heeft al veel werk uit handen van de slo pers genomen. Het zandstraalglas heeft nu de overhand gekregen op het glas in lood, dat nu nog op bescheiden schaal wordt gemaakt. De grotere meisjes en jongens gaan naar De Doelen. IJMUIDEN. Uit het jaarrapport van de sector havens en vervoer blijkt, dat in 1971 bij Hoogovens in de havens totaal 14,5 miljoen ton grondstoffen en produkten is verwerkt. Dit betekent een stijging ten opzichte van 1970 met circa 0,6 miljoen ton. Het totaal aan aangekomen transporten bedroeg 9,4 miljoen ton; voor de af voer was dit cijfer bijna 5,1 miljoen ton. Voor de aan- en afvoer waren 1488 zee schepen (9 miljoen ton) en 15.636 binnen schepen (5,5 miljoen ton) nodig. Bij het treinvervoer werd in 1971 3,1 miljoen ton verwerkt: ruim 2,46 miljoen ton werd aangevoerd en 635.000 ton afge voerd. Voor het vervoer van deze tonnages wa ren 183.676 wagens nodig. Per vrachtauto werd ruim 455.000 ton aangevoerd en ruim 1,63 miljoen ton af gevoerd. eo- m- de len org, ;vre iha- i R. am; lur; ifts, cus, org. ’nis. von 'an- von hel- ilta, ter- Ilin, ter- Ha- am; iwe, V 3, ter- Jre- „4 id- B. in •rd: zan nie no- •m, di- en- jls- C. de ;ste tie- zan ing eze zan im- De vis be lde ger ere ge it 4. 1- oor le ;m. :en, E. ur- BEVERWIJK De noteringen van maan dag 14 februari aan de afdeling bloemen van de Beverwijkse veilingen waren als De receptie in restaurant Koekenbier te Alkmaar op 23 februari begin ’s middags 3 uur en duurt tot 5 uur. De heer en mevrouw Kröder vieren die dag tevens hun gouden huwelijksfeest. de jeugd talrijke open deuren en ramen, waardoor men in de huizen kon komen. Hele stukken achtermuur verdwenen en werden door de jongens neergehaald. De levensgevaarlijke toestand bleef bestendig, ondanks de waarschuwingen van de buurt bewoners aan politie en gemeenten. De ge meente liet tenslotte dranghekken plaatsen aan de achterzijde om zodoende te probe ren de jeugd uit de slooppanden te houden. Tevergeefs. Op het trottoir aan de voor zijde werd een meter uit de voorgevel eveneens hekken geplaatst. Niets hielp. De jeugd bleef zich in de huizen uitleven. Vanmorgen tenslotte begon de firma Nilo met de sloop. Volgende week dinsdag moet het karwei zijn geklaard. Tot grote op luchting van de buurtbewoners. BEVERWIJK De firma Nilo uit Beverwijk is vanmorgen begonnen met de sloop van vijf huizen aan de Alkmaarseweg, gelegen nabij de Kerkstraat. De sloop van de bouwvallige panden werd met groot enthousiasme door de buurtbewoners gadege slagen, want de laatste paar weken hadden buurtjongens al de nodige ongevraagde en gevaarlijke hand- en spandiensten verleend. Tussenmuren in de woningen waren al verdwenen, stenen vlogen soms door de ruiten en de voormuren van de huizen stonden bij een flinke wind op het punt van instorten. blauwe druif 68-91; chrysant (jaarrond) 135-240; chrysant (per stuk) 18-24; forsy thia (per tak) 38-68; hyacint (per stuk) 28-52; hyacint (per bos) 115-135; iris 180- 440; narcis (kas) 145-165; narcis (k. gr.) 190-200; orchidee 50-320; roos (per stuk) 40-135; babyroos 20-44; tulp 135-480. Plan ten: azalea 170-450; amaryllis 200; begonia (grootbl.) 45-125; cineraria 50’95; herts-- hnoor 260-330; kalanchoe 65-110; potchry- sant 30-110; primula 20-65; st. paulia 85- 125. (Van een onzer verslaggeefsters) CASTRICUM. Op de provinciale weg bij Castricum vond vanmorgen een aan rijding plaats tussen twee auto’s, waarvan er één als gevolg van het gladde wegdek in een slip raakte en tegen de achterkant van een bestelwagen reed. Beide auto’s schoten de berm in. De bestuurders zijn met verwondingen aan het gelaat naar het St. Jozefziekeuhuis in Heemskerk gebracht. De politie neemt aan, dat de Heems kerkse is gevallen doordat zij in de bocht geslipt is. naar het Beverwijkse bedrijf. Met deze overneming werden nieuwe mogelijkhe den aangeboord voor de bewerking van vlakglas. Er worden thans regelmatig „ge zandstraalde ramen” gemaakt, die overal in het land worden geplaatst. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Twee snelle luchtkussen vaartuigen, zo genoemde „Hovercrafts” gleden gistermiddag rond vier uur kort achter elkaar tussen de pieren van IJmui den door naar de Haringhaven, waar deze ongewone bezoekers ligplaats kozen voor de Grote Bunker De in zwart, wit en blauw gekleurde vreemde vogels, niet zo elegant van onder- en opbouw, hadden veel bekijks. Ze zyn onderweg naar Dene marken en Zweden, waar een versnelde veerdienst tussen Kopenhagen en Malmö binnenkort wordt geopend. STAVEREN. Donderdagmorgen zul len 150 IJsselmeervissers, afkomstig uit Urk, Volendam en Enkhuizen, in Den Haag een protestdemonstratie houden te gen het voornemen van minister Lardinois de maaswijdte van de netten waarmee gevist mag worden op 104 millimeter te brengen. Deze maaswijdte is thans 96 mm. De vissers zijn van mening, dat ze door deze maatregel minder snoekbaars zullen vangen en dat de export dan sterk terug zal lopen, daar men in de Verenigde Staten liever de kleine snoekbaars heeft. De grote snoekbaars is voor de handel veel minder waard. Aan minister Lardi nois en de betrokken vaste commissie van de Tweede Kamer zal een petitie hierover worden aangeboden. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Een 23-jarige inwoon ster van Heemskerk is dinsdagmorgen kwart voor acht op de kruising Spoellaan- Jan Ligthartstraat met haar bromfiets ge vallen. Zij is met waarschijnlijk een her senschudding in het St. Jozefziekenhuis cpgenomen. derde hovercraft in de schakelen, zodat net aantal vluchten in het hoogseizoen van twaalf op twintig wordt gebracht, met halfuurdiensten op de drukste dagen. Het experimentele stadium voor het hovercraftspa sagiers- en autovervoer lijkt nu wel ver achtei de rug te liggen: de regelmatige verbindingen tussen steeds meer Europese havens zijn vergelijkbaar met die van ce zo genoemde lijndiensten welke door luchtvaartmaatschappijen wor den onderhouden De gestage uitbreiding van dit soort ver voer wijst er op, dat het een winstgevende zaak is. Glashandel Kröder is voortgekomen uit het schildersbedrijf, dat werd begonnen in 1833 te Wijk aan Zee door de heer H. Kröder. In 1915 verhuisde het bedrijf naar de panden Grote Houtweg 1 en Toren straat 49-51. De handelsnaam H. Kröder is in 1922 gewijzigd in H. Kröder en Zoon en later in firma Kröder met als firmanten de heren H. Kröder en J. Kröder, de jongste zoon van de stichter. In hetzelfde jaar nam de firma een elektrische verf- malerij in gebruik en vervaardigde grond- en glansverven onder de naam Standoline. In 1922 maakte men een begin met de groothandel in vlakglas en verf waren. Na het bouwen van een nieuw magazijn op het terrein Graafwijk en regelmatige verbouwingen begon de groothandél in vlakglas langzamerhand de overhand te nemen. Onder leiding van directeur J Kröder breidden de activitei ten zich uit over geheel Nederland. In 1935 is een aangrenzend terrein aan de Koningstraat aangekocht om verdere uitbreiding mogelijk te maken. Om de relaties in het noorden v an het land sneller te kunnen bedienen werd in 1946 een filiaal geopend te Den Helder. De oudste zoon J. Kröder nam de leiding van dit bedrijf op zich. In 1950 begon de heer C. J. Kröder, een tweede zoon van de directeur Kröder, zijn werkzaamheden in het bedrijf te Beverwijk. Glashandel Kröder wordt momenteel door deze twee zoons geleid. In Den Helder begon men in 1966 met de bouw van een nieuw bedrijfs pand op het industrieterein. Kröder n.v. groeide en bloeide en nam in 1971 glas handel C. Reek te Koog aan de Zaan over. Alle personeelsleden gingen over Buurtbewoners belden in de afgelopen dagen herhaalde malen de politie en de ge meente Beverwijk met het verzoek zo spoedig mogelijk met de sloop van de pan den te beginnen. Vorige week pas vond de t aanbesteding van dit sloopobject, gelegen in een bestemmingsplan, plaats. Gas, water en elektriciteit werden afgesloten. Maar de panden waren niet geheel met planken dicht getimmerd. Aan de achterzijde vond De vaartuigen, gemerkt GH 2002 en GH 2003 zijn gebouwd op de werf van Vosper- Thomycraft in Porthmouith bij het eiland Wight voor de Zweedse rederij Centrum- lingen die reeds een veerdienst onder houdt tussen eerdergenoemde havens. GH 2002 en GH 2003 zijn elk dertig meter lang en veertien meter breed. Beide kunnen een maximum snelheid van 45 zee mijlen per uur bereiken. De inrichting en uitrusting zijn geheel gericht op het ver voer van passagiers, voor wie een goede accommodatie aanwezig zal zijn; voorlopig zijn zitplaatsen etcetera nog in bescher- mendf verpakking Auto’s en andere voertuigen zullen met deze twee vaartuigen niet worden ver voerd. Elk vaartuig kan 274 passagiers aan boord hebben. De twee gezagvoerders zijn captain Perry Goldsmith en commodore Collin Smith Laatstgenoemde zal enige tijd in Zweden en Denemarken verblijven om de vaste bemanningen instructie te geven. Maandagmorgen om 9.20 uur werd van uit Dover de ov«-rsteek begonnen, om te kwart over drie in de middag bij de voor IJmuiden liggende loodsboot te arriveren. In IJmuiden wordt brandstof ingenomen en zullen nog enige andere voorzieningen worden getroffen alvorens de reis, langs de Noordzeekust en door het Kielerkanaal, naar Kopenhagen en Malmö te vervolgen Het gebruik van luchtkussenvaartuigen, voor een snel vervoer van passagiers en personenauto s. vindt in geheel Europa hoe langer hoe meer ingang, ook voor de ver binding met Noordafrikaanse havens. Met name de vee-dienst Calais-Ramsgate is van plan in komend zomerseizoen een De twee luchtkussenvaartuigen bij de Grote Bunker in de IJmuidense Haringhaven. Dit zijn de vijf huizen aan de Alk maarseweg, waar een levensgevaar lijke toestand heerste. UITGEEST. Onder verdenking van een autodief,tal en een inbraak bij de Hollandse Melksnikerfabriek zijn een 22- jarige Italiaan en twee Algerijnen van respectievelijk 20 en 21 jaar door de groep Uitgeest van de rijkspolitie in verzekering gesteld. Zij warden verhoord. De drie mannen werden in gezelschap van een derde 18-jarige Algerijn door de politie in Amsterdam tot stoppen gedwon gen, omdat zij in een als gestolen gesigna leerde auto rondreden. De mannen negeer den het stopteken Er ontstond een wilde achtervolging, waarbij de 18-jarige Alge rijn door een alarmschot van de politie gewond raakte en in het Wilhelminagast- huis moest worden opgenomen. De lessen worden gegeven van 20 tot 21 uur en van 21 tot 22 uur door mevrouw M. v. d. Heijden uit Heemstede. Alleen voor het eerste lesuur kunnen zich nog enkele gegadigden aanmelden op woensdagavond 16 februari tussen acht en tien uur in het jeugdgebouw Asterix, waar men dan te vens nadere inlichtingen kan inwinnen. IJMUIDEN Een groot aantal padvin- <p.f 20U2; hlotiwo Hmif RR-Q1 nhrvcpnf hanrrnnfll J lem, waar tweeduizend padvinders uit Haarlem en omgeving een spelmiddag openen door het hijsen van een vlag. De IJmuidenaren zullen vergezeld wor den door een drumband. Na de opening om 14 uur gaan de welpen en kabouters naar het Concertgebouw, waar een groot tovenaarsspel wordt opgevoerd. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. De heer F. Plantinga, ir» wonende aan de Jan Ligthartstraat 529, J U tl Hl heeft zich opnieuw met een circulaire ge wend tot de overige bewoners van de ach terste flat aan deze straat. Dit keer nodigt de heer Plantinga namens de aktiegroep „Tuinen voor Heemskerk” de flatbewoners uit voor een gezamenlijke bespreking van de geuite klachten op woensdagavond 16 februari in het buurthuis „De Werf”. De bedoeling van deze bijeenkomst is het In het leven roepen van een commissie van flatbewoners, welke de resultaten van deze avond op schrift moet stellen en aan de gemeentelijke autoriteiten moet doorgeven. De uitnodiging voor de gezamenlijke be spreking is een gevolg van de reakties op de stencil van november 1971, waarin de heer Plantinga zijn ongenoegen heeft uit gesproken over het uitblijven van de aan leg van een gemeenschappelijke tuin. In de stencil van november van het vorig jaar becijfert de heer Plantinga, dat het van de totale maandhuur voor de aan leg en het onderhoud van een gemeen schappelijke tuin bestemde bedrag van 5,65 gedurende de drie jaar bewoning van het flatgebouw inmiddels is opgelopen tot een totaal van exact f 9.763,20. Hij acht dit bedrag ruim voldoende voor het be stemde doe!1.. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Glashandel Kröder n.v. neemt woensdagmiddag 23 februari met een receptie in restaurant Koekenbier te Alkmaar afscheid van de heer J. Kröder, tot voor kort lid van de directie van het bedrijf, dat is gevestigd aan de Koningstraat en in een modern pand op het industrieterrein te Den Helder. De heer Kröder heeft een halve eeuw de leiding van de n.v. in handen gehad. (Van onze RTV-reda’ctie) HILVERSUM. Hoogovens heeft mede werking geweigerd aan het VPRO-tele- visieprogramma „Namenszodat dit a.s. donderdagavond er enigszins anders uit zal zien, dan aanvankelijk de bedoeling was. Thema van dit programma zijn de ontwikkelingen in het bedrijfsleven na meer inspraak en medezeggenschap van de werknemers. Daarbij zou Hoogovens als voorbeeld dienen, met de vakbonds- besituurders Aardenburg (NKV) en Duiker (NW) als de spillen waarom heit pro gramma draaide. De moeilijkheden begonnen toen de VPRO op een verzoek van de public- relations-afdeling van Hoogovens om in zage vooraf in hel draaiboek en een veto recht over al dan niet uitzenden, om prin cipiële redenen negatief reageerde. Het Hoogovenbedrijf weigerde toen eind de cember alle medewerking, wat onder meer inhield, dat er niet kon worden gefilmd op het terrein van de Hoogovens en géén medewerkers konden worden geïnter viewd. Op 7 februari ten slotte hoorde de VPRO dat ook van het plan om vertegen woordigers van de Hoogovens-Onderne- mingsraad in debat te laten gaan met de heren Aardenburg en Duiker niets kon komen. „Het witte tejater”. De maandelijkse bijeenkomst van „Het wiitte tejater”, zoals gewoonlijk achter het brandscherm van de Velsense Stadsschouwburg, staat woens dagavond 16 februari in het teken van de elektronische muziek. Een en ander onder leiding van Hans Waandiers en Jan van Wijk. Stuur. Maandagavond raakten de fietssturen van een man en diens echt genote in elkaar, toen zij op de Maasstraat in IJmuiden fietsten. Beiden vielen. De vrouw kreeg een lichte hersenschudding en moest in het Zeeweg Ziekenhuis op genomen worden. Schietvereniging. De uitslagen van de in zaal Dam gehouden oefenwedstrijden van de schietvereniging „De Vrijheid” wa ren: H. Nolten en H. de Graaf 119 pun ten) Charles en Chris v.d. Wyngaart en C. Kocak 118; H. J. Koper, J. Groeneveld, E. Wouda en C. P. Bleyendaal 117; A Zijl- stra, D. P. v.d. Moet, 116 punten. (Van een onzer verslaggevers) Bü Hoogovens vond maandag een bedrijfsongeval plaats, waarbij een 51-jarige werknemer uit IJmuiden gewond raakte. ***♦>>4^ - „x.x - - - •8?*^ r .v.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7