Waddenzee Nog verschil van mening Werksituatie in ziekenhuis moet beter RUIT SPRONG: ZWEMBAD LEEGGELOPEN Veel gegadigden voor speelbanken Een op drie autorijders kan niet zwemmen moet blijven Alleen tricot mantels dragen zo soepel. over zelfreiniging van Eems en Dollard Minister UIT SWOV-RAPPORT BLIJKT Lardinois: JERSEY SHOP Rood teken voor HOORZITTING OVER KANSSPELEN Stadsarcheoloog voor Amsterdam Aanklager van Eichmann tegen gratie voor de drie van Breda Tien kilo hasj in beslag AFVALWATER STROKARTONINDUSTRIE WORDT GEZUIVERD genomen Geen aardgas voor Texel Baby met armbreuk plotseling overleden invloedrijke medicijnen 2 DIEPWATER COMMISSIE: RIJN CONTROLE I 5 VRIJDAG 18 FEBRUARI 1972 i Wens minister: Kippenbedrijf in de as: schade 1 miljoen Wist u dat we ook tricot zomermantels hebben? Dat is èn soepel èn prettig dragen (niet alleen in de zomer trouwens). U kunt kiezen uit een keur van geklede en sportieve modellen, o.a. uit de topkollektie van Gibi uit Rome. De kleuren zijn marine, bleu, rood, beige, bruin en ivoor. Prijzen vanaf.fl. 239.- Uw mantel is er vast wel bij. Barteljorisstraat 27 Haarlem telefoon (023) 320618 DEN HAAG Minister Lardinois van Landbouw en Visserij vindt dat er geen inpoldering van de Wadden zee moet komen. Bij de Visserijcom- missie uit de Tweede Kamer, die gis teren het visserijhoofdstuk uit zijn begroting 1972 besprak, heeft hij daarover geen twijfel laten bestaan. Zijn vertegenwoordigers in de com- missie-Mazure, die aan een rapport over de toekomst van het Wadden gebied bezig is, nemen hierover een duidelijk standpunt in. (Van onze correspondent) DEN HAAG De voorzitter van de Nationale Stichting Casinospelen, Haarlems burgemeester mr. dr. L. de Gou, is voorstander van de inrichting van één of twee casino’s. Hij hield daarvoor een pleidooi donderdag op een hoorzitting, uit geschreven door de Kamercom missie, belast met de voorberei ding van het initiatief-wetsont- werp tot wijziging van de Wet op de Kansspelen, ingediend door de Tweede-Kamerleden mr. A. Geurt- sen (VVD) en dr. Th. E. E. van Schaik van de KVP. Met dit wets ontwerp wordt de mogelijkheid geopend tot de beoefening van het roulettespel. blWWWWWWWWWWMVWWWWWMVWIfVWVWWWWVWtfWWVS ADVERTENTIE de (Vervolg van pagina 1) Over het zelfreinigend vermogen van het Eems-Dollard-estuarium zijn Nederlandse en Westduitse deskun digen het weliswaar nog niet eens, maar het gereinigd afvalwater dat in de toekomst zal worden geloosd zal zo weinig vuil bevatten dat zowel de Nederlandse regering als de West duitse regering de kwestie aanvaard baar opgelost achten. Bestuursleden van een tiental oud-ver- zetsorganisaties en comité’s van oud-ge- vangenen komen vanavond in een beslo ten vergadering in Amsterdam bijeen om zich te beraden over gezamenlijke acties tegen de vrijlating van de drie Duitse oorlogsmisdadigers. Geen enkele kip kwam in de vlammen om, omdat kort geleden 30.000 kippen waren opgeruimd en de nieuwe nog niet waren aangekomen. Er bleken ter zitting heel wat gegadigden voor de exploitatie van speelbanken in Daarnaast droeg het Rotterdamse gemeen tebestuur motieven aan, waaruit moest blijken dat deze gemeente voorkeur Door de breuk van een drie centi meter dik pantserglas stroomde het zwembad van het sportcomplex „De Vliegermolen” in Voorburg leeg. De verdient als het gaat om de vestiging van een speelbank. houden door onafgebroken te dweilen. Het bad is nu zeker veertien dagen' gesloten. De schade wordt op enkele tonnen geschat. AMSTERDAM. De Amsterdamse po litie heeft donderdag twee mannen van 31 en 28 jaar,* beiden uit Amsterdam, aange houden, die ervan worden verdacht de eigenaars te zijn van tien kilo hasjiesj, die in een woning in de Amsterdamse bin nenstad werd gevonden. Ze hebben be kend. De politie werd door een tipgever inge- lidhit, dait in het huis, dat reeds geruime tijd in de gaten werd gehouden, hasjiesj binnen moest zijn. In een kast in de woning vond de politie een tas met tien plakken hasjiesj van één kilo. g E g f: n e 11 e a t c f t s e 5 l c j 1 1 i 1 1 1 Westduitse deskundigen menen dat het Eems-Dollard estuarium per jaar 3,5 mil joen inwonerequivalenten vuil kan ver werken. Nederlandse deskundigen staan op het standpunt dat maximaal 6,5 miljoen in- wonerequivalenten aanvaardbaar moeten worden geacht. Oorspronkelijk stond Ne derland op het standpunt dat 24 miljoen inwonerequivalenten het zelfreinigend ver mogen van het Eems-Dollard estuarium niet zouden beïnvloeden. Nu Nederland in principe bereid is het afvalwater van de strokarton- en aardappelmeelfindustrie te reinigen en ook het afvalwater van Gro ningen en Delfzijl te zuiveren, wordt aan genomen dat minder dan 3,5 miljoen in wonerequivalenten vuil zullen worden ge loosd. Gratie is normaal gesproken in het strafrecht een ligitieme zaak, maar kan niet van toepassing zijn op de onmenselij ke misdaden door deze mannen gepleegd”, aldus Hausner, die meent dat de Neder landse regering niet het morele recht heeft om in naam van de miljoenen slachtoffers gratie te verlenen. Kansspeldeskundige ir. F. A. Weber leek het een onmogelijke taak dat er een goede controle kan zijn op deelnemers en hun inzetten. Hij was er van over tuigd dat de clandestiene speelbanken met de komst van de gelegaliseerde casino’s niet zouden verdwijnen. De il legale banken zullen een te grote aan trekkingskracht blijven uitoefenen. Vol gens hem zijn Den Haag, Amsterdam en Rotterdam dé aangewezen steden waar een roulettespel zou kunnen wor den geëxploiteerd. TIEL. Het kippenbedrijf Didam in Ochten in de Betuwe is donderdagmiddag uitgebrand. De brand ontstond tijdens herstelwerkzaamheden aan de dakbedek king. De schade wordt op ƒ1 miljoen geschat. De minister zou niet weten voor welke landbouwbelangen de Waddenzee opge offerd zou moeten worden. Dit water moet openbljjven terwille van zjjn betekenis voor de mosselvisserjj, zqn functie van „kinderkamer” voor verschillende vis soorten, en ztfn in het algemeen unieke betekenis als natuurgebied. AMSTERDAM. Amsterdam gaat een stadsarcheoloog en twee assistenten aan stellen. B. en W. hebben hiertoe besloten in verband met de archeologische vond sten bij het afzinken van de eerste metro- caisson. Verwacht wordt, dat men bij de verdere metro-aanleg op nog meer arche ologisch interessante zaken zal stuiten. Medisch team komt terug. Het medisch team van het Nederlandse Rode Kruis, dat op nieuwjaarsdag voor chirurgische hulpverlening aan slachtoffers van het conflict India-Pakistan naar Bangladesj vertrok, heeft zijn werk kunnen beëin digen. Óp 23 februari keert het team via Dacca, Calcutta en New Delhi in ons land terug. De winst op deze loterij komt op een bedrag van 55 miljoen en stijgt jaar lijks met 15 percent. De begroting houdt zelfs rekening met deze 15 mil joen, meent de heer Van der Stee. ravage die hierdoor ontstond was enorm. Het bassin stroomde binnen drie uur leeg. Personeel slaagde erin de aangrenzende sporthal droog te TEXEL. De Nederlandse Gas Unie heeft het verzoek om Texel aan te sluiten op het aardgasnet afgewezen. De kosten van de aanleg van een veertig kilometer lange toevoerleiding via Wieringen en de Waddenzee zouden niet opwegen tegen het te verwachten gasverbruik. Een leiding, zelfs zonder zeer kostbare extra voorzie ningen, welke nodig zijn in de Waddenzee met het "oog op de verankering van sche pen en de voortdurende wijzigingen in het bodemprofiel, zou reeds een investering van 6,5 miljoen gulden vergen. DEN HAAG. De commissie beroe penvoorlichting van de Vereniging van Vrouwen met Academische Opleiding heeft een nota opgesteld over de opleiding van ziekenhuispersoneel. De nota is de Nationale Ziekenhuisraad toegestuurd. In de nota wordt gepleit voor verbetering van opleiding en werkomstandigheden uit gaande van de dringende noodzaak tot ontplooiing van de persoonlijkheid Vermiste vrouw terecht. De 30-jarige Wietske van der Velde-Wagenaar die op 4 februari haar woning in Mijdrecht in overspannen toestand verliet en sinds dien werd vermist, is door de politie aangetroffen in een café in de Amster damse binnenstad. Minister Drees ontkende dat men de vervuiling van de Rijn en de vervuiling van het Eems-Dollard estuarium tegen el kaar had uitgespeeld. „Wtf hebben die za ken steeds gescheiden gehouden”, zei h(j. Hjj verklaarde dat het onderzoek naar het zelfreinigend vermogen van het Eems-Dol lard estuarium zal worden voortgezet, en Terwijl mr. De Gou niets wilde zeggen over de vestigingsplaats van de casino’s, wilde de burgemeester van Zandvoort, de heer A. Nawijn, wél zeggen dat hij graag een casino in zijn gemeente zou zien. Ook de Haagse wethouder mr. Van Ommeren Kloeke was voorstander van vestiging van een casino in Sche- veningen. Bij de beroepenvoorlichting aan meisjes is de commissie herhaaldelijk gebleken, dat geen enkele leerling belangstelling toonde voor een van de beroepen in de gezondheidszorg. Gebleken is, dat meisjes van leerling-verpleegsters horen, dat zij haar contacten met vrienden en vriendin nen kwijtraken, omdat zij nooit van te voren kunnen zeggen of zij aan iets kunnen meedoen. Zij kunnen geen abon nementen nemen voor concerten of to neel, geen creatieve of andere cusussen volgen, zich niet binden om met anderen sport te beoefenen. Zij kunnen slechts in hun eentje dingen doen ter ontwikkeling of ontspanning. De commissie heeft derhalve een reeks aanbevelingen opgesteld. Geen poging dient achterwege te worden gelaten om roosters samen te stellen, waarbij het verplegend personeel-in-opleiding kan re kenen op bepaalde vaste vrije avonden en op geruime tijd van tevoren aangewezen vrije dagen en weekeinden. Mr. De Gou wees erop dat de casino’s in een speciale lokaliteit plaats moeten krijgen. Hij meende dat de casino’s van belang zijn voor toerisme en recreatie. De casino-opbrengsten zouden ten goede moeten komen aan instellingen op dit gebied. Ook zouden er culturele mani festaties mee gefinancierd moeten worden. Mr. De Gou vond ook dat er een verplichte registratie van de deel nemers moet komen. Maar de weerstand van de huidige autoruiten is groot. Uit de film „auto te water” bleek dat een kikvorsman die van buitenaf het glas met een krik wilde stukslaan, grote moeite had hoe wel hij de druk van het water „mee” had. Wil men, tijdens drijven of zinken, de portieren openen, dan zal dat meest al niet lukken. Eenmaal op de bodem gaat dat vaak wel. Lukt dat niet, dan kan men de ramen opendraaien als de constructie goed is, men kan ook pro beren voor- en achterruiten te vernie len. Dat is niet eenvoudig: men heeft voeten of schouders nodig en men moet zich concentreren op de randen. Met name de „Club Oud-Loosdrecht” pleitte in de hoorzitting voor het onge moeid laten van de besloten speelclubs. De werkgroep „Anti-roulette” verklaar de daarentegen dat de bedrogsfactor bij het beoefenen van het kansspel zal blijven bestaan. Hoewel de werkgroep van de Utrechtse officier van Justitie verlof had om te demonstreren, deed zij dat niet omdat zij de sfeer er te onrustig voor achtte. Er werd veel aandacht besteed aan het UTRECHT. Ongeveer eenderde tot eenvierde van de Nederlandse auto mobilisten kan niet of nauwelijks zwemmen. Voor de totale Nederlandse bevolking ligt het cijfer nog ongunsti ger: meer dan 40 percent. Dit is de uitslag van een enquête, die werd ver richt ten behoeve van het onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid: „Auto’s te water”. De resultaten van dit onder zoek werden donderdagmiddag in Utrecht ter hand gesteld aan minister Stuijt van Volksgezondheid en Milieu hygiëne. BREDA. Saskia Verhoeven, de baby van zeven maanden bij wie vorige week, na ontslag uit een ziekenhuis in Breda, een armbreuk werd geconstateerd, is plot seling overleden. Dat gebeurde woensdag avond in hetzelfde ziekenhuis. Dr. Zeldenrust van het gerechtelijk la boratorium zegt dat het meisje bijna ze ker heeft geleden aan een ziekte in het beendergestel, waardoor spontaan bot breuken optreden. De patholoog-anatoom acht het uitgesloten dat de armbreuk door geweld van buitenaf is veroorzaakt. Er zal nog worden nagegaan of het overlijden van het kind in verband staat met de ziekte. Saskia was in het ziekenhuis opgeno men in verband met een navelbreuk. Toen zij weer thuis was, constateerde een arts een armbreuk. De ouders hebben daarna een klacht ingediend tegen het ziekenhuis. Het onderzoek door de politie was nog niet afgesloten, toen het overlij densbericht kwam. Is het water diep genoeg, dan gaat de auto vertikaal omlaag, terwijl de lucht snel door allerlei kieren en gaten de auto verlaat. Raakt de auto de bodem, dan kan hij of naar de wielen of naar het dak kantelen. In het laat ste geval treedt ernstige vervorming op, waardoor de reddingskansen ver kleind worden. De verkeersonveiligheid staat als vierde op de lijst van doodsoorzaken na ziekten van hart- en bloedvaten, misvormingen en ziekten van zenuwstelsel en zintuigen (hersenbloedingen). Minister Genscher noemde het getal van 1,2 miljoen inwonerequivalenten. Minister Drees verklaarde dat zijn beleid niet af wijkt van dat van zijn voorganger, drs. J. Bakker. Wel zou de druk van de publieke opinie in de Bondsrepubliek over het smeerpijpprobleem enige indruk hebben gemaakt. De bewindsman meende, dat hij ander cijfermateriaal tot zijn beschikking had gekregen dan zijn ambtsvoorganger en dat nieuwe procedures in de aardappel- meelindustrie duidelijk hebben gemaakt dat de zuivering van het afvalwater, bij de fabriek zelf, thans tot de mogelijkheden behoort, en zelfs nuttig fc omdat deze me thode nieuwe produkten oplevert. Minister Drees zei dat de ombouw van de aardappelmeelindustrie ongeveer hon derd miljoen gulden zal gaan kosten. Ook de aanpassing van de strokartonindustrie zal enkele tientallen miljoenen guldens kosten, verklaarde hij. Hoewel in Neder land het principe bestaat dat de veroor zaker van milieuverontreiniging de kosten moet dragen van de water- en luchtzuive ring. meent de bewindsman dat men hier met structureel zwakke bedrijven te doen heet en dat daarom de mogelijkheid niet moet worden uitgesloten dat de staat sub sidie verstrekt. Deze aanduiding zou een rood teken kunnen zijn, zei de minister. Minister Stuyt vindt voor de verkeers veiligheid een strengere medische keuring voor het rijbewijs en een betere rij opleiding noodzakelijk. Huisartsen zouden hartpatiënten moeten wijzen op de geva ren, die zij lopen bij het autorijden. „De functie van de Waddenzee is nóg belangrijker geworden door de afsluiting van de Oosterschelde en andere zee armen”, aldus de minister. „Als het regeer akkoord daarover onduidelijk is wil ik daarover nog wel *heel duidelijk zijn. Elke aantasting van het Waddengebied, inclu sief het leggen van een dam en dergelijke, wijs ik absoluut af. Dat zeg ik als minister van Visserij, maar ook als minister van Landbouw.” dat men dit jaar met de eerste fase van de aanleg van de pijpleiding zal beginnen, In 1975 zal de leiding dan voor gebruik ge reed z(jn. Beide bewindslieden toonden zich zeer tevreden over het verloop van de bespre kingen. Over het rein houden van de Rijn zei minister Genscher dat door de West duitse regering 150 miljoen mark in de komende vijf jaar beschikbaar zal worden gesteld voor een versnelde bouw van wa terzuiveringsinstallaties aan de Rijn en het Bodenmeer. Het afgelopen begrotings jaar werd een half miljoen mark ter be schikking gesteld voor de bouw van meet stations langs de Rijn in de Bondsrepu bliek. (Van onze correspondent) JERUZALEM Gideon Hausner, openbare aanklager in het Eichmannpro- ces, betreurt het besluit van de Neder landse regering de drie Duitse oorlogsmis dadigers van Breda vrij te laten. „Misda den, door Aus der Fünten, Fischer en Kotalla gepleegd”, waren niet gericht te gen bepaalde personen, maar tegen een volk. Daarom is de gewone rechtspleging voor hen niet toereikend”, aldus Hausner. beide gevallen blijkt het van levensbe lang te zijn dat de portieren niet vergrendeld zijn. Afgesloten deuren verhinderen een reddingspoging van buitenaf. Maak direct nadat de auto het water raakt, de gordels los, zo adviseert de SWOV, en steek de lichten aan. Open portierramen, schuifdak of achterklep („vijfde deur”). Een auto die in* het water rijdt, zal enkele seconden tot drie a vier minuten blijven drijven en zinkt daarna met de motor omlaag. Als een inzittende uit een te water geraakte auto weet te ontsnappen, zegt de SNOV, zal vaak zijn zwemvaardig- heid bepalen of hij al dan niet veilig de kant bereikt. Auto’s die in het water rijden, blij ven niet op een luchtbel drijven, zo blijkt uit het SWOV-onderzoek. Een film waaruit dat blijkt en die tevens laat zien wat men moet doen om uit een te water geraakte auto te komen, wordt binnenkort uitgezonden door AVRO’s Televizier. Rijd altijd met autogordels en sluit nooit de portieren in de ongegronde veronderstelling dat ze dan bij een botsing niet kunnen openspringen. Dat kan meer levens kosten dan nodig is: nu zijn het er circa 90 in de 1250 tot 1500 auto’s die per jaar te water raken. De klap van een auto tegen het watervlak is te vergelijken met de kracht van een middelzware frontale botsing, aldus de SWOV. Wie ,,in de touwen” zit vliegt niet met zijn hoofd tegen de voorruit, hij blijft tot handelen in staat als de val in het water niet door een verwonden de botsing is vooraf gegaan. Maar in voorstel van de heren Geurtsen en Van Schaik om de Lotto mogelijk te maken. De neer Hermes, voorzitter van de nati onale vereniging Charitas, wilde de lot to niet in handen geven van de sport bonden, maar de opbrengst bestemmen voor maatschappelijk werk. De stichting Totalisator Nederland, die de totalisator bij harddraverijen en paar- derennen organiseert, vroeg in het wet je ook de paardentoto op te nemen. De carnavalsvereniging „De jonge Boeck” wilde in het wetsontwerp de mogelijk heid scheppen om tenminste éénmaal per maand een kienavond te organise ren. Kienen mag nu slechts in besloten kring gespeeld worden. Er werd door de Nederlanders voorheen per jaar 20 miljoen aan de buitenlandse roulettetafels ingezet. Daarnaast be steedde de Nederlande» ook nog 20 tot 30 miljoen aan de Duitse Lotto. Staats secretaris Van der Stee van Financiën vreest dat de staatsloterij nadelige ge volgen van de Lotto zal ondervinden. De drie deskundigen zullen de hele bouw in de binnenstad begeleiden en ook een taak krijgen in het Amsterdams His torisch Museum. Het gemeentebestuur pleegt thans overleg met kandidaten voor de nieuwe functies. ons land zijn. Mr. dr. De Gou hield rekening met de vestiging van hooguit vijf casino’s. Ook Rotterdam zou een casino-centrum binnen de gemeente grenzen willen hebben. Kinderbescherming. De ongeveer 400 man personeel die volgens de saneringsplan nen van de overheid bij de Nederlandse particuliere kinderbescherming moeten worden ontslagen, zullen via een centrale vakature-registratie ’n andere baan kun nen zoeken. De tehuizen zal worden ge vraagd eventuele vakatures bij deze cen trale registratie op te geven Dit is een resultaat van het gesprek deze week van de drie samenwerkende bonden van overheidspersoneel (ABVA KABO en NCBO) op het departement van Justitie waarom de bonden in een spoedtelegram hadden gevraagd. UTRECHT. Minister Stuyt van Volksgezondheid en Milieuhygiëne over weegt in samenwerking met de Koninklij ke Nederlandse Maatschappij ter bevorde ring der Pharmacie een regeling te tref fen, waarbij geneesmiddelen, die van in vloed kunnen zijn op het autorijden, een speciale aanduiding op de verpakking krijgen.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2