Laatste der aanhangers van Gomoelka gaat verdwijnen PRESIDENT VAN POLEN TREEDT SPOEDIG AF Chinese reis van Nixon begonnen Italië heeft een nieuwe regering Rebellen in Soedan eisen confederatie PORBON Volgelingen Mussolini in actie Protest tegen integratie op Amerikaanse scholen ir ai- Een twijfelachtige uitslag Nergens in Europa j VIA HAWAII EN GUAM Weer Westduitse ANDREOTTI PREMIER enige zeer zeldzame perzische en oosterse kleden VREDESBESPREKINGEN IN ETHIOPIË Russen weer tot es. onze Jordaans arts verdacht van kindermoorden Ontploffing in Griekse olie- Breznjev en Kosigin naar Irak gesprek bereid over oorlogs- schulden aan VS Zeven gewonden bij bomaanslag in Belfast in Engeland geëxposeerd in buisleiding Starfighter verongelukt "tl w Jol 3 VRIJDAG 18 FEBRUARI 1972 (Van onze redactrice in Wenen) Vandalisme bij monumenten J vindt u zo'n enorme collectie. 2 J Europa's grootste stalenboek, 2 700 dessins geplakt op 750 m2. 2 2 BAKKER’sJt^BEHANG 2 Rally naar Witte Huis ■io I hoe- was De Russische ADVERTENTIE i ADVERTENTIE ADVERTENTIE n I c L t BLACKPOOL (Reuter). Een Jordaan se arts is gisteravond laat door de politie gearresteerd in verband met de moord op drie baby’s in het ziekenhuis in Blackpool waar hij werkte. WENEN Staatspresident Jozef Cirankiewicz van Polen zal binnen kort aftreden. Zijn naam staat niet meer op de lijst van kandidaten voor de verkiezingen van de Sejm (het Poolse parlement), die op 19 maart wor den gehouden. Al sinds het congres van de Poolse communistische partij in december 1971 was Cyrankiewicz geen lid meer van het Politburo, de hoogste partij-instantie. Daarmee heeft de nieuwe sterke man van Polen, partijleider Gierek, nu alle veteranen die nog tot de groep van Gomoelka hebben behoord, uitgeschakeld. i 1 1 l l 1 r De arts een voormalig officier in het Jordaanse leger werkte sinds vorig jaar augustus in het Victoria-ziekenhuis. ROME. (Reuter). De 53-jarige Ita liaanse christen-democratische kabinetsfor mateur Andreotti heeft een één-partij-re gering gevormd. Hjj heeft gisteravond zijn lijst van christendemocratische ministers aangeboden aan president Leone, die hem heeft benoemd tot premier. Hiermee is een eind gekomen aan de regeringscrisis, die 33 dagen geleden ontstond na het aftreden van de regering-Colombo. Dit heeft de voorzitter van een subcom missie van het Amerikaanse congres, Wil liam Moorehead, gisteren bekendgemaakt. De subcommissie begint vandaag hoorzit tingen over de miljarden dollars belopen de schulden van de Sovjet-Unie en een groot aantal andere landen aan de Ameri kaanse schatkist. WASHINGTON. (Reuter) De Sovjet- Unie heeft ermee ingestemd de besprekin gen te hervatten over terugbetaling van haar schulden uit de Tweede Wereldoor log aan de Verenigde Staten. ki, de huidige minister van Onderwijs genoemd. Hij is een historicus van. naam en lid van de academie der wetenschap pen. Zijn promotie tijdens het partijcon gres van kandidaat-lid tot volwaardig lid van het Politburo wijst in deze richting. Ook is Jablonski evenals Cirankiewicz voor de oorlog lid geweest van de Poolse Het kantoor was nog maar pas hero pend na een eerdere bomaanslag. e P a Barteljorisstraat 39-41, Haarlem, tel. 31 04 88 Dat Cirankiewicz pas nu, meer dan een jaar na de grote ommezwaai in Polen, van de politiek afscheid neemt, ligt ver moedelijk daaraan, dat Gierek de conti nuïteit van de Poolse buitenlandse poli tiek wilde bewijzen, in het bijzonder wat betreft het verdrag met de Bondsrepu bliek. Cirankiewicz is in totaal 22 jaar pre mier geweest, hij heeft alles overleefd: het stalinisme, de „Poolse oktober” van 1956 en de onrusten in maart 1968. Maar hoewel er over zijn politieke „onsterfe lijkheid” talloze anekdotes de ronde doen, is hij onder de bevolking zeer impopulair geworden. Van hem is het beruchte woord bij de onrusten in Poznan in 1956 afkom stig: „Als de arm ziek is, moet hij worden afgehakt.” Als nieuwe president wordt in War schau in de eerste plaats Henrik Jablons- BELFAST. (Reuter en UPI) Bij een bomaanslag op het kantoor van de „Bri tish Caledonian Airways” in Belfast zijn gisteren zeven mensen gewond geraakt, geen van hen ernstig. Het kantoor werd volledig verwoest. De bom was in het gebouw geplaatst door een jongeman, die het personeel toeriep dat het tien minuten de tijd had om de straat op te gaan. Maar vlak nadat personeel en klanten in allerijl naar buiten waren gelopen, kwam de klap al. :e n Ie n k m *n ie m MOSKOU (AFP). tijleider Bre^f ADDIS ABEBA (AFP-UPI). De Zuid- soedanese rebellenbeweging, die in Addis Abeba vredesbesprekingen voert met een Soedanese regeringsdelegatie, heeft voorge steld van Soedan een confederatie te ma ken. Het noordelijke Arabische deel van het land en het door negers bewoonde zui den zouden elk een eigen regionale rege ring en een eigen leger moeten hebben. Daarboven zal de president van de repu bliek staan, die echter alleen een beroep op de beide legers kan doen in geval van buitenlandse agressie. Dit is bekendge maakt door mensen die contact onderhou den met de delegaties zouden zich dan kunnen beperken tot het afkondigen van een bestand, waarna ze naar hun thuisfront zouden terugkeren voor nader overleg. De gastheer van het vredesoverleg, de Ethiopische keizer Haile Selassie, heeft op verzoek van de twee dele gaties een van zijn medewerkers tot be middelaar benoemd. ATHENE. (AFP) Gisteren heeft zich in een buisleiding tussen de wijk Drapet- sona en de raffinaderijen van Aspropyr- gos een ontploffing voorgedaan die belang rijke schade heeft aangericht. Grote veelheden olie zijn verloren gegaan. Engeland blijft, in gezelschap van Ier land en de Scandinavische landen, uiter aard toch altijd nog een begerenswaardige partner in de E.E.G., voornamelijk ook vanwege zijn politieke invloedspositie in de wereld en zijn betrekkingen met buiten- Europese machten. Maar in de E.E.G. bevinden zich nu juist twee Europese mogendheden die niet zo gesteld zijn op die Britse hegemonie. Frankrijk en Duits land zijn voornamelijk voor economische en financiële motieven gezwicht bij de vraag of toelating van Engeland op zeer korte termijn en desnoods met stevige compromissen van Europese kant moest worden bewerkstelligd. Als de E.E.G. nu ten gevolge van de Britse ontwikkelingen met een zwakke en moeilijk te saneren partner te doen krijgt, die wel op politiek gebied van groot gewicht is, gaat vooral in Frankrijk de stem van De Gaulle weer klinken, die altijd heeft betoogd dat En geland eerst maar eens zijn formidabele achterstand op het gebied van de indus triële apparatuur en sociale voorzieningen 'moest zien in te lopen. Ook bij De Gaulle gold echter als voornaamste bezwaar dat het politieke gewicht van Engeland niet in overeenstemmihg was met de economi sche betekenis van het land voor de E.E.G. WILHELMSHAVEN. (DPA) Aan de reeks ongelukken met Starfighters van de Westduitse luchtmacht lijkt geen einde te komen. Stortte woensdag een toestel van dit type neer op Terschelling, gisteren was het weer raak. Een F-104 verongelukte in de buurt van Wilhelmshaven en kwam in zee terecht. Een van de twee inzittenden die uit het toestel waren gesprongen is aan zijn verwondingen overleden. Tot dusver heeft de Soedanese regering zich verzet tegen een federatieve bestuurs vorm. Ze heeft alleen een vorm van plaat selijke autonomie voor de drie zuidelijke provincies voorgesteld. Sommige waarne mers menen dat de kloof tussen de twee standpunten zo groot is dat tijdens de hui dige onderhandelingen geen overeenstem ming kan worden bereikt. De delegaties De oorzaak van de ontploffing gisteravond nog niet bekend. Kant en klare universele kunsthars vulpasta met gebundelde hechtkracht op ELK materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten. Krimpt of scheurt niet, zet niet uit. Onschadelijk voor handen. Onbeperkt houdbaar. Geen ver lies resten. Onmisbaar bij elk karwei: STOPPEN, PLAMUREN, HERSTELLEN van beton, houtrot, afdichten, enz. 1 kg ƒ8.55, 2 kg ƒ15.30, 5 kg ƒ29.95 bij winkels in hobby- en dhz-artikelen, verfwaren, ijzerwaren en bouwstoffen. De voormalige Amerikaanse minister van Handel, Maurice Stans, zei toen hij in december vorig naar Moskou was geweest, dat de regeling van de schuldenkwestie een van de voorwaarden was voor verbe tering van de betrekkingen en uitbreiding van de handel. zich namelijk al uitgesproken tegen een éénpartij kabinet. Men beschouwt de vor ming van deze regering als een fase in de voorbereiding van vervroegde verkiezin gen. Andreotti volgt Emilio Colombo op, die na 17 maanden op 15 januari aftrad we gens diepgaande verschillen tussen de coa litiepartners over sociaal-economische her vormingen en de echtscheidingswet. Een poging van Colombo om een nieuwe rege ring met dezelfde coalitiegenoten te vor men, mislukte, waarna president Leone de christendemocratische fractieleider An dreotti verzocht welke interim-regering maar mogelijk was, te vormen. Giulio Andreotti geldt binnen de chris tendemocratische partij als man van het midden. Hij was reeds lid van zeventien kabinetten. Sedert bijna vier jaar was hij fractieleider in het Huis van Afgevaardig den. Reeds midden-1970 had hij al eens ge tracht een regering te vormen, maar toen ruimde hij het veld voor Colombo, die er toen in slaagde de 32ste regering sinds 1943 te vormen. Verwacht wordt echter, dat het nieuwe kabinet geen lang leven beschoren zal zijn. Het zal vermoedelijk niet het vertrouwen van het parlement krijgen. De voormalige coalitiegenoten de socialisten, sociaal democraten en republikeinen hebben President Nixon en zijn vrouw kre gen bij hun aankomst op Hawaii de traditionele bloemenkrans omge hangen. Links op de foto minister van Buitenlandse Zaken Rogers. Eerdere onderhandelingen over deze kwestie zijn in 1960 afgebroken. De Vere nigde Staten wilden toen een schikking treffen op een bedrag van 800 miljoen dollar, maar de Sovjet-Unie wilde niet verder gaan dan 300 miljoen. Gespecialiseerd in klassieke meubelen Sinds 1833 een eind had kunnen maken aan alle illusies van Heath met betrekking tot de E.E.G. en het verdere landsbestuur. De binnenkomst van dit Engeland in de Europese continentale samenwerking wordt op deze manier allerminst een tri omfale intocht. Men kan er in Brussel zelfs aan gaan twijfelen of het „ja” van Engeland wel zolang zal kunnen blijven gelden tot de tijdrovende procedure van aansluiting haar beslag heeft gekregen. Deze twijfel zal zijn invloed hebben op de lopende detailonderhandelingen, die van Europese zijde met begrijpelijke achter docht zullen worden gevoerd. Bovendien wordt de achtergrond van deze onderhan- deling extra duister door de snel af glij dende economische situatie in Engeland. Als het mijnconflict op korte termijn moet worden opgelost, zal er een zware operatie op het gebied van de lonen en prijzen moeten worden uitgevoerd, die de handelspositie van Engeland ten opzichte van het continent zeer ongunstig zal beïn vloeden. Dienovereenkomstig zullen de eisen van de onderscheidene bedrijfstakken met betrekking tot de E.E.G.-afspraken voortdurend worden opgeschroefd. De groep die zich „Squadre d’Azione Mussolini” noemt, liet vlugschriften ach ter waarop stond: „Rode baronnen, u wilt de strijd, die zult u krijgen. Dat spijt ons zeer omdat onschuldigen er het slachtof fer van zullen worden.” In verband met vorige gewelddaden zijn al zeven leden van de actiegroep aange houden. WASHINGTON. (DPA) Duizenden blanken hebben gisteren met een auto- rally naar het Witte Huis in Washington geprotesteerd tegen een gerechtelijk von nis dat voor de scholen van Richmond in Virginia een grotere mate van rasseninte gratie voorschrijft. De Boeing-707 „Spirit of 76” is vanoch- tend\ om 02.30 onze tijd op de mariniers- basis Kaneohe bij de Hawaiiaanse hoofd stad Honoloeloe geland. Het gezelschap met de Amerikaanse president blijft daar tot morgen als het naar Guam gaat voor de tweede etappe op weg naar China. Staande op het zuidelijke grasveld van het Witte Huis zei de Amerikaanse presi dent in een kort afscheidswoord dat, mocht hij nog wat willen toevoegen aan al datgene wat al over zijn reis is gezegd, het de woorden zouden zijn op het schild dat de eerste mens op het maanoppervlak achterliet. Voor een menigte van verscheidene dui zenden juichende personen schudden Nixon en zijn vrouw de handen van leden van zijn kabinet, van vele congresleden, van vice-president Agnew en zijn vrouw en namen zij afscheid van hun dochters Tricia Cox en Julie Eisenhower. Daarna stapten zij in de helikopter die hen naar de luchtmachtbasis Andrews bracht. Om 16.35 uur onze tijd verhief de Boeing- 707, voor deze gelegenheid gedoopt tot „Spirit of 76”, zich van de grond voor de tien uur durende vlucht naar de marine- luchtmachtbasis Kaneohe op Hawaii. De Nixons zullen op Hawaii blijven om ge wend te raken aan het tijdsverschil. Zon dagavond zullen zij in China aankomen (04.30 maandagmorgen, onze tijd). Tijdens de laatste uren voor zijn ver trek had Nixon op het Witte Huis nog een gesprek met de leiders van het Congres. Gen. Cronjéstraat 135, tele- foon023-255432, Herensingel 5 2 Hoek Amsterdamstraat, tele- e 2 foon 023-322377 Er is altijd wel parkeerruimte in een straal van 100 m. e MILAAN. (AFP) Een actiegroep die zich noemt naar de Italiaanse fascistenlei der Benito Mussolini, heeft nieuwe aan slagen gepleegd in Milaan. Nadat eerder al bomexplosies teweeg waren gebracht bij het gebouw van het communistische blad „Unita” en bij twee monumenten voor gevallen verzetsstrijders uit de Tweede Wereldoorlog, werden gisteren kransen vernield die bij deze gedenkte kens waren neergelegd. socialistische partij en in Polen hebben ze er in de top graag een oude specialist bij om de rijke geschakeerdheid van het communisme te demonstreren. Tegen zijn benoeming zal spreken, dat Jablonski zich bij de studentenrellen van maart 1968 zwaar heeft gecompromitteerd. Als alternatief wordt in politieke krin gen de naam van Gierek zelf genoemd, die zodoende net als Todor Tsjivkov in Bulgarije de twee hoogste functies in partij en staat in zijn hand zal verenigen. Verwacht wordt, dat Gierek na de verkiezingen zijn invloed ook in het par lement zal kunnen versterken net als in december vorig jaar in de partij en de regering. Hij zou dan zijn handen vrij hebben om zijn concept tot sanering van de economie, dat hij onlangs bekendge maakt heeft, ongehinderd door interne conflicten in snel tempo te realiseren. De demonstratie, die zonder incidenten verliep, behoorde tot een keten van acties tegen de rassenintegratie, die steeds meer het centrale punt van dit verkiezingsjaar wordt. President Nixon heeft duidelijk laten blijken dat hij in de scholen meer gelijke kansen wil scheppen. Vooral omstreden zijn de bustranspor- ten waarmee de negers naar de overwe gend door blanke kinderen bezochte scho len worden vervoerd, om tot een betere „menging” te komen. WASHINGTON. (UPI) Met de woor den van de eerste Apollo-astronauten op de maan „Wij komen in vrede voor de gehele mensheid” is president Nixon gistermiddag op weg gegaan naar China, voor een bezoek dat in alle uithoeken van de wereld met aandacht zal worden ge volgd. Nixons reis betekent wellicht het einde van 20 jaar koude oorlog tussen het machtigste politieke land in het Westen en het communistische land met het grootste aantal inwoners op aarde. Het was de 149e Starfighter die de Westduitse luchtmacht verloor sedert zij dit type in gebruik nam. Zeventig vliegers zijn in deze reeks ongelukken omgeko men. Par- 'i’jëv-éh premier Kosigin zul len een bezoek aan Irak brengen. Dit is in een gezamenlijk Russisch-Iraaks commu niqué meegedeeld. De datum van het bezoek zal later worden vastgesteld. Ruim de helft van de Britse volksverte genwoordiging heeft de toetreding van Engeland tot de EEG in tweede fase goedgekeurd. Het ging deze keer om een fiat op de wetgeving, die de toetreding mogelijk moet maken. In eerste fase heeft de regering Heath een meerderheid van 112 stemmen ver kregen. Dat was in oktober, toen de inzet van de stemming was of Engeland offici eel het lidmaatschap van de EEG zou aanvragen of niet. De krappe overwinning van gisteren betekende praktisch een fifty-fifty ver deeldheid, die dan weliswaar door de formele meerderheid van acht stemmen tot een beslissing leidde doch die een schril beeld geeft van het gebrek aan enthousiasme, waarmee de parlementaire vertegenwoordiging zich in het Europese avontuur begeeft. Er is geen enkele re den voor de conservatieve regering om te juichen, al hebben parlementariërs dat dan blijkbaar in het Lagerhuis na het bekendmaken van de uitslag wel gedaan. Theoretisch staan de partijen vrijwel ge lijkmatig tegenover elkaar. Het gebrekki ge democratische „machtsmiddel” van de meerderheid heeft weliswaar de doorslag gegeven, maar het moet voor een regering een bedenkelijke basis zijn voor een zo belangrijke ommezwaai in de landspoli- tiek. Nagenoeg de helft van de volksver tegenwoordiging en daarbij een deel van de regeringsfractie is tegen het Britse E.E.G.-lidmaatschap. De huidige moeilijkheden in Engeland hebben bij deze stemming uiteraard een grote rol gespeeld. De oppositie heeft kennelijk geprobeerd de regering weg te stemmen en nieuwe verkiezingen te force ren, om gebruik te kunnen maken van de heftige anti-conservatieve emoties in den lande ten gevolge van de mijnwerkerssta- king. Dat zij daarvoor het uiterst belangrijke onderwerp van het E.E.G.-lidmaatschap gebruikte, was waarschijnlijk een gevolg van de overweging dat zij op die manier kon profiteren van de anti-E.E.G.-gezinde elementen in de regeringspartij. Het mis lukken van deze speculatie kan voor een deel geschreven worden op liberale reke ning, want deze kleine fractie hielp met vijf stemmen mee aan het overeind blij ven van de regering Heath. De marge waarmee Heath in het zadel bleef wordt daardoor nog magerder, want men kan stellen dat een eventueel slecht humeur van twee conservatieve parlementariërs

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3