Meer effectieve overschakeling e van basis- naar voortgezet onderwijs L Nieuw medisch centrum Amsterdamse toets vervangen door Rotterdams experiment Minister houdt voet bij stuk Maaswijdte voor snoekbaars 1 blijft 104 millimeter Economie Wereldgebedsdag in de IJmond Aalvisserij in Grevelingenmeer q MEUBELHANDELWESTENBRINK Katholieke Schoolraad IJmond bestudeert mogelijkheden Om kinderverdriet te voorkomen In Velsen ook dienst in WB-sleepboten helpen schepen uit nood Burgerzaal Concert afgelast V er gunningenbeleid volgens afweging van belangen „Visserijbeleid moet hard zijn” VRIJDAG 18 FEBRUARI 1972 4 V Beslissen Klachten Advies Schoolhoofd Positief oordeel 3500 m2 woonplezier Demonstratie Export in gevaar Kuilverbod (Van onze correspondent) Zoals bekend werden enige jaren geleden de befaamde, voor kinderen dikwijls zenuwslopende toelatingsexamens af geschaft om later plaats te maken voor de zogenoemde C.I.T.O.-toets. Deze test werd ontwikkeld door het Centraal Instituut voor Toets Ontwikkeling te Arnhem en is merkwaar dig genoeg „Amsterdamse Toets” gaan heten. Aan de hand van de uitslag van deze toets, de zogenoemde percentielscore, bepaalt men met behulp van het advies van het schoolhoofd en de wens van de ouders naar welke school het kind na het lager onderwijs zal gaan. De ervaringen van de Ka tholieke Schoolraad IJmond zijn van dien aard dat men ernstige twijfels koestert ten aanzien van de effectiviteit van het geheel. Zo is het bijvoor beeld niet mogelijk om door middel van deze toets voor de overschakeling belangrijke factoren als karakter, milieu en handvaardigheid te bepalen. Het blijkt dat men steeds frequenter een grotere waarde hecht aan het advies van het schoolhoofd, dan dat men afgaat op de uitslag of score van de Amsterdamse toets. In de sectie voortgezet onderwijs van de KSIJ heeft men gepoogd alter natieven te vinden en men denkt nu de oplossing gevonden te hebben in de experimenten, welke op dit gebied sinds enige jaren in Rotterdam worden gehouden. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK In de Katholieke Schoolraad IJmond (KSIJ), waarin ondermeer verschillende besturen en docenten van katholieke scholen uit deze regio zijn vertegenwoordigd, wordt op het ogenblik druk gediscus sieerd om voor kinderen de overschakeling van basisonderwijs naar voort gezet onderwijs te vergemakkelijken. Men wil beter dan voorheen zorg dragen dat in de toekomst leerlingen op de voor hen meest geschikte scho len worden geplaatst, zodat een verandering van schooltype gedurende het brugjaar of eventueel later minder frequent zal plaats hebben. Dit om, zo als dr. K. H. Groensmit, rector van het Pius X-College, het uitdrukte „veel kinderverdriet” te voorkomen. Een vertrouwd adres voor kwaliteitsmeubelen waar U ALTIJD BETER en VOORDELIGER slaagt. De betaling kunnen wij prettig voor u regelen. klc op sei be: zaï let vr; de vo „J de rei ac ne pu SPAKENBURG” VELSEN-NOORD Traditiege trouw zal ook dit jaar op de derde vrijdag in de vastentijd de Wereld gebedsdag worden gehouden, waar op in ongeveer honderdzestig landen in de wereld vele miljoenen mensen zich zullen bezinnen op de verwarde situatie in deze wereld en zich daar bij afvragen wat de zin is van het leven. r fff «•O MODEPRUIKJES vanaf59,- Dameskapsalon N O O Y (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG Minister Lardinois van Landbouw en Visserij heeft gistermiddag in de Tweede Kamer de meeste verlangens van de IJssel meervissers gehonoreerd. Maar van het via een petitie aangeboden ver langlijstje bleef slechts één zeer be langrijk verzoek onbeantwoord: de maaswijdte te handhaven op 96 mm. ADVERTENTIE Service en storingen binnen 24 uur ADVERTENTIE sectie onderwij s Katho- De (Vervolg van pagina 1) (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Sleepboten van Bureau Wijsmuller in IJmuiden hebben opnieuw in moeilijkheden verkerende koopvaardij schepen uit hun nood geholpen. Licht- en krachtinstallaties Nieuwbouw en onderhoud Door gebruik te maken van de Rotter damse methoden denkt men voor 85 per cent van de kinderen een juiste keuze te kunnen maken wat betreft het nieuwe schooltype. Voor de Amsterdamse toets was dit percentage 70, terwijl statistisch volgens dr. K. Groensmit bewezen is dat een hoger percentage dan 91 niet haal baar is. Voor deze gebedsdag is opnieuw een liturgie samengesteld, waaraan zowel pro testantse als katholieke vrouwen met gro- Al deze plannen zjjn donderdagmiddag door de sectie voortgezet onderwijs van de KSIJ bekend gemaakt op een speciale persconferentie, waarop als vertegenwoor digers van de KSIJ aanwezig waren dr. K. H. Groensmit, de heer E. L. Bart, voor zitter van de KSIJ, de heer Th. J. Balink, directeur van de Henricus-mavo in Castri- cum en de heer H. A. M. Huveneers, con rector van het Pius X-college in Bever wijk. Men verklaarde alle hoop gevestigd te hebben op de nog dit jaar op te richten Regionale Scholenbegeleidingsdienst, om dat men meent dat dit instituut bij uitstek deze experimented in de IJmond zal kun nen begeleiden. Bij de voortdurende dis cussies over dit onderwerp wil de KSIJ verder contact houden met Roterdam en met Haarlem, waar eveneens wordt geëx perimenteerd. Voorts acht men het van groot belang dat de ouders zich over deze kwestie uitspreken. Het visserijbeleid moet hard zijn op het gebied van de protectie van de visstand, aldus de bewindsman, die sterk benadruk te, dat er zonder een hard beleid „van de visserij en de vissers niets overblijft”. Ook een compromis van de heer Walburg (A.R.) de maaswijdte op 100 mm te brengen, wees hij van de hand. Naar zijn mening is het met de visserij spoedig afgelopen als men i zal aan deze aandacht worden be- Over de uitkoopregeling van het schub- visrecht van binnenvissers, waarop uit de commissie veel kritiek was geuit, zei de minister te verwachten, dat er een regeling getroffen kan worden die aan aller wensen tegemoet komt. Bovendien deed de minis ter de mededeling met de bij het beheer van het Ijsselmeer betrokken organisaties te willen overleggen over een secretaris voor de beheerscommissie. Over een onaf hankelijke voorzitter is men reeds tot een akkoord gekomen (genoemd wordt de voor zitter van de organisatie ter verbetering van de binnenvisserij). Zowel beroepsvis sers als sportvissers mogen in de commissie elk zes vertegenwoordigers aanwijzen. Ook het kuilvisverbod werd opnieuw ter sprake gebracht. Daarbij werd vooral aan dacht gevraagd voor de positie van de af te een luiden BEVERWIJK Heemskerkerweq 85 Tel (0 2510)-2 76 82 HEERHUGOWAARD Middenweg 554 (to. H.H. Kerk) NACO-bushalte v. d. deur Tel. (0 2207) -12 87 ALKMAAR Herculesstraat 6A t/o het bodecentrum bii de Massamarkt Tel. (0 2200) 112 25 si a e a v n d d b h li v z g n e d d i l 1 zer gei da; ADVERTENTIE WVVVVVWVVWWWWVWWWtfWWWWWWWVWWWWWW* h b< bi bi te w li V d a h g Twee jaar geleden heeft de minister al aangekondigd dat de nieuwe maaswijdte op 1 juli 1971 zou ingaan. In overleg met het bedrijfsleven is dat een jaar uitgesteld, een uitstel dat mogelijk was geworden door de snoekbaarsexplosies van 1969 en 1970. In 1971 was er geen explosie meer. Verder uitstel of afstel van de maatregel is daarom nu niet meer verantwoord, vond de mi nister. vloeien kuilvissers. De minister bleek er weinig voor te voelen zijn goedkeuring te geven aan een situatie waarbij afgevloeide kuilvissers als werknemer van oud-colle- ga’s optreden. De heer Koning (DS’70) bracht onder meer de poisitie van biologen en sportvis sers bij het IJssfelmeervisserijbeleid in het geding. De heer Walburg (A.R.P.) bracht met anderen (onder meer de K.V.P.-er Weijers, de S.G.P.-er Van Rossum en de C.H.U.-er Tolman) de kwestie van de mi- nimummaat van snoekbaars, de minimum- maaswijdte en de uitkoopregeling van het schubvisrecht ter sprake. Ook werd van vele zijden kritiek geleverd op het feit, dat te kleine snoekbaars teruggezet moet worden. „Als vissers demonstreren is het duide lijk dat het brood op de plank bedreigd wordt”, zei de heer Tolman. De heer Van Rossum wilde het IJsselmeer en de rand meren als één gebied beschouwen, een vi sie, die de minister niet overnam. De heer Egas (P.v.d.A.) wees erop, hoe moeilijk het is te overzien welke maatregelen de beste zijn. De heer Tuynman (V.V.D.) vond, dat als men achteraf beseft foute beslissingen te hebben genomen, men de moed moet hebben die beslissing te herzien. In antwoord op een opmerking dat an dere landen een minimummaat van 35 cm voor snoekbaars hanteren, merkte minister Lardinois op, dat het IJsselmeer dat in 1971 geen snoekbaarsexplosie heeft beleefd zoals in 1970 en 1969 een bijzonder vis rijk water is, waarvoor de minimummaat van 42 cm noodzakelijk is. Een argument van het bedrijfsleven is dat schade voor de export kan ontstaan, aangezien de Amerikaanse consumenten juist de kleinere snoekbaars willen. De mi nister herinnerde eraan dat het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten de export naar Amerika van snoekbaarzen tot 60 cm lengte toestaat. De heer Tolman (C.H.) meende dat in andere landen de minimummaat voor snoekbaars op 35 cm ligt, dus veel lager dan bij ons. De minister zal dat nog onder zoeken, maar merkte wel alvast op dat vis in het IJsselmeer veel voorspoediger groeit dan „in armere omstandigheden.” Volgens een vorig jaar gehouden enquête zei de minister, zou tweederde van de be trokken vissers de netten met de nieuwe maaswijdte al hebben. De vissers ontken nen dat en de minister kan het niet be wijzen. De minister was bij de behandeling van zijn visserijbegroting niet alleen driftig op de huid gezeten door de vissers, die vóór de commissievergadering een demonstratie ve tocht door de Haagse binnenstad hadden gemaakt, maar ook door de commissiele den. Van vele zijden werd er bij de minis ter op aangedrongen de minimummaat op de snoekbaars niet op 46 cm, maar op 42 cm te stellen. Een aandrang waarvoor mi nister Lardinois tenslotte zwichtte, op voorwaarde dat de vissers zich dan aan de voorgeschreven regels zullen houden. Electrotechnisch Bureau Oosterduinweg 20 IJmuiden Telefoon 1 34 05 (Van een onzer verslaggevers) Donderdagochtend 17 februari was het zover dat bij Hoogovens de eerste bewoners hun intrek konden nemen in het „nieuw medisch centrum”. Het betreft de afdeling arbeids- en mi lieuhygiëne, die een aantal kamers in het uit drie verdiepingen bestaande gebouw aan de Bentz van den Berg- VELSEN. Het concert dat maandag 21 februari door het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest in de Velsense Stads schouwburg zou worden gegeven voor de leerlingen van het voortgezet onderwijs, moet wegens gebrek aan belangstelling worden afgelast. Zelfs de solistische mede werking van de pianist Daniel Wayenberg heeft niet kunnen verhinderen dat hier voor slechts zestien kaarten waren ver kocht. In deze stad heeft men namelijk een toets ontwikkeld, welke het kind over een veel breder terrein test. In het vijfde en zesde leerjaar van de basisschool geeft men hier voor de vakken taal en rekenen een aantal criteriumproefwerken op het moment dat het kind daar aan toe is. Daarbjj men ervan uit dat op de scholen individueel en groepsgericht on derwijs wordt gegeven. Voor beide vak-» ken neemt men in deze twee jaren in totaal 28 proefwerken af. Voor scholen welke nog onderwijs geven in een strakker klassikaal verband heeft men de zoge noemde standaardproefwerken ontwikkeld (in totaal vier) welke op tevoren vastge stelde tijdstippen worden afgenomen. Deze testen zijn afgesteld op de in een bepaald rayon het meest gebruikte methoden. doorgaat met perfectioneren. „Dat pro bleem is levensgroot en dat weten de vis sers ook”, merkte de bewindsman op, daar bij kijkend naar de met IJsselmeervissers afgeladen tribunes. De minister rekende de vissers en uiter aard ook de Kamer voor, dat instelling van een minimummaaswijdte van 104 mm al leen maar in het belang van de vissers kan zijn. In 1973 kan de helft van de vangst van 1972 worden verwacht bij een maas wijdte van 104 mm, maar slechts 20 per cent van de vangst over 1972 bij handha ving van de maaswijdte van 96 mm. Dat zou voor 1973 bij een maaswijdte van 104 mm een vangst van 700.000 kg en bij een maaswijdte van 96 mm een vangst van 300.000 kg inhouden. Het is dus, zei minister Lardinois, in al ler belang, ook van de beroepsvisserij, de visstand te beschermen. Hij wees er ver der op, dat wetenschappelijke benadering van de visserij door de vissers altijd als iets onnatuurlijks ervaren is. De minister herinnerde er de Kamer ook aan dat hij over de maaswijdte al een bindende afspraak met het bedrijfsleven had gemaakt. Ten aanzien van het compromis-Walburg (maaswijdte van 100 mm) stelde de minister onder meer, dat een dergelijke maatregel ook onbillijkheid in zou houden voor die vissers die al 104 mm netten hadden aan geschaft. Op 3 februari kreeg de motorsleepboot „Groningen” van NV Bureau Wijsmuller orders op te stomen naar het Griekse vrachtschip „Hellenic Glory” (7510 ton) dat met machineschade 160 mijl ten zuiden van Haïti dreef. Twee dagen later maakte de „Groningen” vast op het vrachtschip „Hellenic Glory” waarna de sleepreis naar New York kon beginnen. periment eveneens nadelen verbonden, welke zich voornamelijk voordoen op fi nancieel terrein. Bracht de Amsterdamse toets ongeveer acht a negen gulden per kind aan kosten met zich mee, de Rotter damse proeven vragen éénentwintig gul den per kind meer. Men hoopt dit te kun nen ondervangen door een beroep op de ouders te doen. Dit, omdat vooral de laat ste tijd veel meer ouders er toe overgaan hun kind door een onderwijs-adviesbureau te laten testen. te belangstelling voor de oecumenische beweging hebben bijgedragen. Tot de voorbereidingsgroep voor de Ne derlandse liturgie behoorden een vrouwe lijke predikant, een officier van het Leger des Heils, een huisvrouw en moeder van vier kinderen en bestuursleden van vrou wenorganisaties. Bij de samenstelling van de liturgie is uitgegaan van de migratie, hierin opge steld door de Europese vrouwen zowel uit Oost- als West-Europa maar ook de ver houding tussen ouderen en jongeren. De klooi tussen de generaties werd vooral naar voren gebracht door de vrouwen uit de Oosteuropese landen, die zo sterk bij de opbouw van hun land betrokken zijn. Een ander onderwerp was de vraag, die thans in heel Europa leeft: Hoe kan het christelijk geloof levend blijven? De „wereldliturgie” is samengesteld door een aantal Duitse vrouwen met het thema „Verblijdt u te allen tijde”. Het bijzondere van de te houden „We- relagebedsdag” is dat het vroegere woord „vrouwen” achterwege is gebleven en de Verder komen er veel klachten over deze test vanuit het technisch beroepsonderwijs. Daar vindt men dat over het algemeen de kinderen met de laagste scores naar dit onderwijs worden gestuurd als een soort residu. Deze benadering acht men niet juist, vooral omdat andere factoren als technische handvaardigheid van belang kunnen zijn. Het is voorgekomen dat een kind met een hoge uitslag naar het Gym nasium ging, waar later bleek dat het beter geschikt was voor een lagere tech nische school. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Nadat onlangs het Gre velingenmeer in het nieuws kwam toen ontdekt werd dat van de 80.000 daarin uitgezette forellen steeds meer ontsnap pen, vraagt thans dit water aandacht wegens het vergunningsbeleid met betrek king tot de aalvisserij. In overleg met het bedrijfsleven is het aantal op het Grevelingenmeer toe te laten aalvisserijbedrijven vastgesteld op tien. Hierbij is uitgegaan van de te ver wachten gemiddelde jaaropbrengst van Niettemin zijn aan het Rotterdamse ex- f I.-.- Het voordeel van deze criterium- en standaardproefwerken is, dat men over een veel langere tijd (twee jaar) het kind volgt op het gebied van bepaalde pres taties. Het betreft hier geen momentop name, zoals dit het geval is bij de Am sterdamse toets. Een ander voordeel van het Rotter damse experiment is het individueel ca- paciteitenonderzoek, dikwijls uitgevoerd door een onderwijs-adviesbureau. Dit on derzoek verstrekt gegevens over bijvoor beeld concentratie, technisch inzicht, schoolrijpheid en handvaardigheid. Bij het advies voor de nieuwe school blijft men niettemin in Rotterdam bijzonder veel waarde hechten aan de mening van de hoofdonderwijzer. weg betrok. Zoals bekend, is de in richting van de afdeling fysiotherapie, die ook in het gebouw gehuisvest zal worden, een geschenk van het perso neel, indertijd aangeboden ter ge legenheid van het 50-jarig bestaan van het bedrijf. In april aanstaande zal het gebouw volledig in gebruik worden genomen. Twee jaar geleden besloot men voor een driejarige periode de Amsterdamse toets in de IJmond te gaan gebruiken. Nu wil men gedurende dit laatste schooljaar, tij dens welke men de test moet houden, be slissen over het alternatief van Rotterdam. Mocht men tot deze experimenten over gaan, dan is men toch verplicht het vol gende schooljaar de Amsterdamse toets te handhaven, omdat de criterium-proefwer- ken voor het eerst in het vijfde leerjaar worden gehouden. lieke Schoolraad IJmond heeft over het Rotterdamse experiment een positiever oordeel dan over de Amsterdamse toets. In die sectie gebruikt men voor deze laat ste teveel termen als: „Niet alleen zalig makend”, „Niet erg bevredigend” en „Averechts effect”. Men is van mening dat deze test eigenlijk weer een toelatings- examentje is geworden, dat allereerst een momentopname laat zien en waar men wederom gedurende het gehele zesde leer jaar op de bassischool naar uitkijkt. Daar naast komen er veel grensgevallen voor, waarbij de uitslag van de toets hoger of lager is dan het oordeel van het school hoofd. Men heeft nu reeds als maatstaf dat, wanneer de uitslag lager Is dan het schooladvies, toch het laatste oordeel van doorslaggevende betekenis is. Woensdag 9 februari kreeg de motor- sleepboot „Gelderland” opdracht naar een Grieks schip te stomen: de tanker „Scor pio” (26032 ton) die in ballast voer en machineschade had. De „Gelderland” maakte 11 februari vast op de „Scorpio” teneinde de sleepreis naar Bombay aan te vangen, alwaar het transport inmiddels is aangekomen. In 1975 zou het werkloosheidscijfer be perkt kunnen blijven tot 80.000. Het CPB rekent in deze middellange termijnver kenning met bijkomende investeringen en lopende kosten voor milieubescherming, die in 1975 zo’n 800 miljoen gulden zouden belopen. Het CPB neemt tevens aan dat de wiebeltax per 1 januari wordt af geschaft en dat de overheidsuitgaven maar 5 pet zullen groeien in plaats van 6 pet, zoals tot heden de norm is geweest. Een gunstig fiscaal regime voor zelf standigen en een regeling, die besparingen begunstigt, heeft het planbureau eveneens in de uitgangspunten voor de verwach tingen tot 1975 opgenomen. Aldus rekenend worden de nieuwste kerngegevens voor de periode 1972-1975: De loonsom per werknemer stijgt 8.5 percent. De arbeidsproduktiviteit loopt op met 3.7 percent. Het consumptieprijspeil loopt met 5 percent op. Het reëel beschikbaar inkomen stijgt gemiddeld met 2.5 percent. vele modellen, ook in gemêleerde tinten. Gratis naar wens gekapt. gebedsdag zich dus niet alleen tot vrou wen zal beperken maar ook alle mannen oproept, tot een dag en een uur van bezinning. Sinds 1929 wordt in ons land deze gebedsdag gehouden met elk jaar toenemende belangstelling. Ook in de gehele IJmond gebedsdag ruime ccr.dccht steed. In plaats van in een kerkgebouw, zal voor de delen IJmuiden-West en -Oost deze gebedsdienst op vrijdag 3 maart ’s avonds acht uur worden gehouden in de Burgerzaal van het Stadhuis. In Beverwijk zijn deze diensten op 3 maart ’s middags om drie uur in de kapel van het St. Jozef Rustoord aan de Peper straat en ’s avonds om acht uur in de Hervormde kerk „De Opgang” aan de Florastraat en op dezelfde tijd in het kerkgebouw van de Vrijzinnig Hervorm den aan de Prinsesselaan. In Velsen-Noord komt men eveneens ’s avonds om acht uur bijeen, in de Her vormde Noorderkerk aan de Dijckmans- straat-Stratingplantsoen. Wijk aan Zeeërweg 53 IJmuiden-O. - Telefoon 1 50 20 aal en van de door een rendabel bedrijf te maken gemiddelde jaarbesomming. Voor de selectie van de toe te laten bedrijven werd door de drie betrokken verenigingen van beroepsvissers; „De Sa menwerking” in Ouddorp, „Algemeen Vis- sersbelang” in Bruinisse en de Vereniging van Beroepsaalvissers in Zeeland, een commissie voor het verkrijgen van een tenaren van de ministeries van Financiën en van Landbouw en Visserij als advi seurs werden toegevoegd. De door de commissie voor het verkijgen van vergunning vastgestelde normen als volgt. In aanmerking kan komen degene, die niet ouder is dan 60 jaar, in het verleden zijn bestaan volledig in de visserij heeft gevonden en kan aantonen, dat hij ook vóór 1 januari 1965 de visserij in belang rijke mate in de Grevelingen heeft uit gevoerd. Voorts moest rekening worden gehou den met de door de minister van Verkeer en Waterstaat in de Tweede Kamer bij de behandeling van de Delta-Schadewet toe gezegde prioriteit voor de mosselvissers. Tevens bepaalde de Commissie, dat dege ne, aan wie een vergunning wordt ver leend, de visserij uitsluitend in de Greve lingen mag uitoefenen. De minister heeft kennis genomen van het advies van de Commissie en van het daarin opgenomen minderheidsadvies van de commissieleden, vertegenwoordigende de visserijvereniging „De Samenwerking”. Hij heeft vervolgens op verzoek van de Nederlandse Vissersbond enige vertegen woordigers van de vereniging „De Samen werking” in de gelegenheid gesteld hun afwijkende standpunt tegenover de Direc- teur-Generaal voor de Landinrichting en de Visserijen mondeling toe te lichten. Bij het uitbrengen van het advies door de directie van de Visserijen aan de Dienst der Domeinen is uiteraard ook het minderheidsstandpunt in de overwegingen betrokken. Minister Lardinois is van mening dat het uitgebracht advies geldt ook op bedoelde toezeggingen aan de mosselvis sers berust op een evenwichtige afwe ging van de hierbij betrokken belangen. De minister bleek bij de behandeling van zijn visserijbegroting in een openbare commissievergadering bereid de minimum maat van snoekbaars definitief vast te stel len op 42 cm. Maar het verlangen van de vissers, de minimum maaswijdte voor staande netten te handhaven op 96 mm weigerde hij te honoreren. Het blijft 104 mm. De minister vreesde dat anders de visstand en de beroepsvisserij te zwaar be dreigd zouden worden. van de

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 4