Negen Amerikanen samen meer dan één jaar in ruimte Russisch bezoekje is niet uitgesloten I I Kw* 12 I m wmmmmmmmmmmmmmmmmrrmmnmmmmmm/rmmmmfmn. Hoofdtaken Grote ruimte Vier weken Samenwerking Alan Bean r Drama (Van onze medewerker ruimtevaart) Fr Training en test Derde Saturnus-trap Bemanningen van april een ruim hoogte. Tot het jaar wordt het elkaar afwisse- van drie astro- respectievelijk De astronauten zullen in „Sky lab” ruim vijftig wetenschappe lijke en technologische experi menten uitvoeren. Bovendien zal een apart astronomisch laborato rium, dat deel uitmaakt van de Skylab-combinatie, unieke waar nemingen doen, voornamelijk met betrekking tot de zon. Eén van de belangrijkste facetten van het wetenschappelijk onderzoek is het nagaan van de invloeden, die lang durig verblijf in de ruimte (vooral de gewichtsloosheid) heeft op de lichamelijke en psychische ge steldheid van de mens. Dit is van belang voor de voorbereiding van nog veel langduriger vluchten in de toekomst, bijvoorbeeld naar Mars. gelanceerd baan om de 500 kilometer eind van dat bemand door lende ploegen nauten, respectievelijk voor 28, 56 en nog eens 56 dagen. Tot nu toe is geen ruimte vaarder langer dan bijna 24 dagen achtereen in de ruimte geweest. Volgend jaar zullen de Verenigde Staten „vaste voet” in de lege ruimte hebben. Het experimentele ruimte- laboratorium Skylab met het formidabele gewicht 85.000 kg wordt op 30 1973 gelanceerd naar aarde op ISM® Skylab: vaste voet in het luchtledige e- r. s I 1 l t l 1 5 t Erbij Zij hebben meer dan enige ruimte vaarders voorheen vele taken in de ruimte buiten de bescherming van het ruimtestation, onder meer constructie- arbeid en onderhoudswerkzaamheden. Zij oefenen daarvoor in enorme water tanks, waarin Skylab en toebehoren zijn gesimuleerd en waarin op aarde de toe stand van gewichtsloosheid het best kan worden nagebootst. Overigens zullen zij in Skylab zelf mettertijd in hemdsmouwen kunnen werken. Er wordt namelijk een normale aardse atmosfeer gehandhaafd. Buiten Skylab zullen zij in ruimtepakken hun werk moeten verrichten. Verder moeten alle onderdelen van Skylab nog in hun samenhang worden beproefd onder ex treme condities. bevat ook de bedieningsinstrumenten voor de vijf telescopen. DE AM IS vervaardigd door McDonell Douglas, de MDA door Martin Mariette, beide toeleveringsbedrijven voor be langrijke onderdelen van het Ameri kaanse ruimtevaartprogramma. De derde Skylab-bemanning wordt ge vormd door drie debutanten: comman dant Gerald P. Carr, een marinepiloot, de ingenieur G. Gibson, en de straalja gerpiloot bij de luchtmacht William R. Poque. Het derde team zal voornamelijk ob servaties verrichten met betrekking tot de aarde, de atmosfeer, de invloeden van de zon daarop en de wisselwerking tus sen atmosfeer en wereldruimte. Overi gens zullen alle teams ook taken op an der gebied verrichten, waaronder zeer uitvoerige technologische experimenten en biologische proeven. Verwacht wordt, dat het tot 1978 zal duren alvorens de VS na Skylab op nieuw bemande vluchten zullen onder nemen. De eerste daarvan zullen ver moedelijk proefvluchten zijn met de „space-shuttle”. een meermalen bruik baar ruimtevaartuig, dat de eigenschap pen van capsule en vliegtuig in zich ver enigt, een soort „ruimte-taxi”. Toekom stige definitieve ruimtestations zullen gebouwd zijn op pendeldiensten naar de aarde met behulp van deze shuttle. HET IS OVERIGENS niet onmogelijk, dat voordien nog een bemande vlucht wordt ingelast in het kader van het streven tot een nauwere samenwerking met de Russen. De onderhandelingen daarover verlo pen echter stroef en traag, vooral om dat de partners-van-de-toekomst nog niet alle technische bijzonderheden over hun eigen systemen willen uitwisselen, zolang zij er niet zeker van zijn dat de ander inderdaad op samenwerking uit is en niet alleen op het verwerven van technische kennis. Toch zal die volledi ge openheid nodig zijn wanneer men wil komen bijvoorbeeld tot gestandaardi seerde koppelingsmechanismen, die red dingsacties over en weer mogelijk ma ken. I. 0 HOEWEL ER nog ruim een jaar ver loopt. voordat Skylab wordt gelanceerd, moet men hard werken om de zaak op tjjd klaar te kragen. De onlangs aange wezen bemanningen (twee ruimtevete- ranen en zeven debutanten) ondergaan een geduchte training. t s r Ie t, t- n v s k t- 0. 9. i- e. 1. 1- i. n c. 3. 1. It ■g I- 2, )r DE EERSTE Skylab-ploeg zal als be langrijkste taak hebben, de fysieke en psychische reacties op een langdurig verblijf in de ruimte in gewichtloze toestand na te gaan. Vandaar ook dat een arts deel uitmaakt van deze ploeg. De tweede ploeg zal astronomische observaties tot hoofdtaak hebben, hoe wel ook de andere teams zich daar al mee bezighouden. Deze observaties be treffen voornamelijk de zon, de aarde en de aardse atmosfeer. Men wil een beter beeld krijgen van de invloeden van de zon op deze atmosfeer en op de aarde, en de wisselwerkingsverschijnselen tus sen atmosfeer en ruimte. eind van de jaren ’70 te lanceren, even tueel in de jaren ’80 zelfs naar Mars. DAT IS derhalve een iets andere pro cedure dan de Russen hebben toegepast. Die lanceerden met hun Saljoet afge lopen lente wel een speciaal als ruimte station ontworpen satelliet. Deze was evenwel van veel bescheidener omvang. Die eerste proef van de Russen met een ruimtestation is op het drama van de Sojoez-11 uitgelopen. De drie inzit tenden kwamen om het leven tijdens de landingsmanoeuvre. Overigens herinnert de lancering van Skylab toch ook nog wel weer in de verte aan een Amerikaans ruimtedrama, dat zich echter op aarde afspeelde. De lanceerraket voor Skylab is het exem plaar van de Saturnus, die op Kaap Kennedy gereed stond om de eerste vol ledige onbemande Apollo-combinatie te lanceren, toen op 27 januari 1967 een brand in een andere Apollo het leven eiste van de astronauten Grissom, White en Chaffee. De Saturnus werd weer van platform 37 weggehaald en voor later gebruik in reserve gehouden. In augustus aanstaande wordt het in middels opgeknapte en iets verbeterde gevaarte weer naar Kaap Kennedy ver voerd om op platform 39 in gereedheid te worden gebracht voor de Skylab- missie. Het is voor het eerst, dat de Amerika nen met een luchtsluissysteem werken. Tot dusver lieten zij Gemini- of Apollo- capsules leeglopen wanneer een ruimte vaarder de capsule in de ruimte moest verlaten of binnengaan. Met Skylab zou dat minder makkelijk gaan. Door de grotere omvang zou het te veel lucht kosten, terwijl bovendien het normale werk zou moeten worden onderbroken en niet alle experimenten herhaalde overgang tussen normale atmosferische druk en het luchtledig zouden kunnen verdragen. De Russen hebben in verschillende ruimtevluchten (Sojoez en Saljoet) al eerder van luchtsluizen gebruikgemaakt. De leef- en werkruimte in Skylab is on geveer zo groot als een driekamerflat. SKYLAB is een experimenteel ruim- station. Het bestaat uit een omgebouw de derde trap van een Saturnus-V-raket en is dus in hoofdconfiguratie niet als ruimtestation ontworpen. Tot dusver werden Saturnus-V-raketten gebruikt om Apollo-combinaties naar de maan te zenden. De derde trap fungeerde dan als aandrijfraket om de Apollo uit een baan om de aarde in de richting van de maan te stoten. Bean heeft één ruimtevlucht op zijn naam staan, namelijk met de Apollo-12 in november 1969 samen met Conrad en Gordon. Hij werd de vierde mens die voet op de maan zette waarna hij met Gordon de Surveyor-3 bezocht. Op die vlucht deed hij 244 uur ruimte-erva- ring op. Van één van zijn ploeggenoten in Skylab is nog iets bijzonders te vertel len. Jack Robert Lousma (bijna 36 jaar oud en in Michigan geboren) is een kleinzoon van het Friese echtpaar Louwsma-Kuypers, dat in 1893 naar de SKYLAB BESTAAT als gezegd uit een derde Saturnus-trap. Deze is in ver schillende compartimenten verdeeld, om- der meer een woonruimte, een slaapge deelte, een keukentje, wasgelegenheid, een werkplaats, een instrumentenge deelte en een ruimte voor verwerking van afval. Men heeft voor deze provisorische vorm van het ruimtestation gekozen om dat men eerst ervaring wil opdoen, voor dat men een definitief ruimtestation ging bouwen. Overigens staan definitie ve ontwerpen al op de tekentafels om het mogelijk te maken, deze tegen het Verenigde Staten emigreerde. Sindsdien heeft zijn naam kennelijk een letter verloren. Dit echtpaar schonk het leven aan dertien kinderen en de jongste van hen was de vader van de Lousma, die volgend jaar acht weken in Skylab zal vertoeven. Hij is vader van twee jonge kinderen. In 1966 werd hij in het astro nautenteam opgenomen. Conrad maakte zijn derde vlucht sa men met Gordon en Bean in november 1969 in de Apollo-12. Hij werd toen de derde man, die voet op de maan zette na een precisielanding op slechts een paar honderd meter van de in 1967 op de maan geplaatste onbemande Sur veyor-3. Conrad heeft in deze drie vluchten samen ruim 506 uur ruimte- ervaring opgedaan, iets meer dan twee weken. De laatste, enige maanden durende test van de astronomische apparatuur (ATM of Apollo Telescope Mount) is deze maand begonnen. De test van de luchtsluis (AM of Airlock Module) is achter de rug, maar de beproeving van de combinatie met het koppelingsge- deelte, waar de bemande Apollo’s de Skylab-combinatie kunnen enteren, be gint in maart. Dit koppelingsgedeelte (MDA of Multiple Docking Adapter) Conrad is al driemaal in de ruimte ge weest. Zijn eerste vlucht maakte hij sa men met Cooper in augustus 1965 met de Gemini-5 Hij vestigde toen een duur- record van bijna acht dagen en tevens een hoogterecord van 347 kilometer. In september 1966 vloog hij met Gordon in de Gemini-11 gedurende bijna drie et malen. Hij verbeterde toen andermaal het hoogterecord tot 1372 km. Dat zijn overigens maar kleine afstandjes naar de huidige maatstaven: bij de vele maanvluchten sindsdien werden afstan den tot de aarde van ongeveer 400.000 km bereikt. DE EERSTE groep wordt geleid door ruimteveteraan Charles Conrad. Als vluchtgenoten heeft hij dr. Joseph Ker win, een marine-arts, en Paul J. Weitz, een marinepiloot. Kerwin en Weitz zijn debutanten. In enorme watertanks oefenen astronauten in een schijnbare gewichtsloosheid voor de constructietaken, die hun in de ruimte te wachten staan. Rechts een deel van het gesimuleerde Skylab, links het astronomische gedeelte met telescopen. De V.S. zullen met dit grootste ruim- te-experiment tot dusver meer dan 10.000 man-uren ruimte-ervaring op doen, ruim een verdubbeling van de ge boekte ervaring vanaf de eerste beman de Mercury-vlucht in 1961 tot het einde van het Apollo-maanprogramma ko mende herfst. Die laatste stoot is ditmaal niet nodig omdat de derde trap als Skylab om de aarde zal blijven draaien. Motor en brandstof van die derde trap hoeven dus niet te worden meegenomen. Het vrijkomende gewicht was ruim voldoen de om andere zaken mee te nemen, zo als de gehele uitrusting van het omhul sel als laboratorium en woonverblijf, uitrusting voor de drie bewoners, een uitgebreid instrumentarium en alle lucht, water en leeftocht voor de drie achtereenvolgende bemanningen voor ruim een half jaar. Bovendien bevinden zich buiten het oorspronkelijke raketlichaam een kop- pelingsapparatuur, een „service-module” met Apollocapsule, een luchtsluis en een apart gevaarte met vijf telescopen voor astronomische waarnemingen. Dit laat ste gedeelte heeft een apart wiekenstel- seï met zonnecellen. Ook Skylab steekt (twee) panelen met zonnecellen de ruimte in. Zo zullen de Skylab-mannen in de ruimte slapen: opgehangen in een slaapzak. Op aarde Ijjkt dit een onaangename slaaphouding, maar in de ruimte valt dit in gewichts- loze toestand erg mee. Het is niet meer mogelijk, om Skylab met een Vergelijk genormaliseerd kop- pelingssysteem uit te rusten, zodat het laboratorium ook geënterd zou kunnen worden door Russische ruimtevoertui gen. Een bezoekje is echter niet uitge sloten, want dank zij de luchtsluis kun nen ook Russische koRm'”””’*"’’ ,nen- komen na een ruimtewandelingetje. Wanneer alle onderdelen zijn getest, moet de combinatie worden geassem bleerd en andermaal door intensieve controle worden doorgelicht. Het is nu eenmaal zo, dat onderdelen op zichzelf in orde kunnen zijn, maar dat zij in on derling verband gebreken kunnen tonen, hetzij door de onderlinge constructie, hetzij door onderlinge beïnvloeding. Men begint dus in augustus, na aan komst van de lanceerraket op platform 39, met deze assemblage. De tijd tot april volgend jaar heeft men hard nodig voor de samenstelling, doorlichting en eventueel noodzakelijke verbeteringen. De dag na de lancering zullen op 1 mei 1973 de eerste drie astronauten in een Apollo naar Skylab worden gezonden. Zij blijven daar vier weken. De tweede ploeg vertrekt op 30 juli om acht we ken in de ruimte te blijven, en de derde ploeg begint dit avontuur van acht we ken op 28 oktober 1973. trap waaruit het eigenlijke labora torium bestaat, links een Apollo capsule met Service-Module. Daar tussen de combinatie van lucht sluis en enteringsapparatuur. Boven dit tussenstuk bevindt zich de eenheid met astronomische tele scopen, voorzien van vier wieken met zonnecellen. Geheel rechts op de foto één van de panelen met zonnecellen voor de energievoor ziening van Skylab zelf. COMMANDANT van de tweede ploeg is Alan Bean. Zijn metgezellen (beiden debutanten) zijn de elektronisch inge nieur dr. Owen Gerriott en de vlieg- tuigbouwkundige ingenieur Jack Lousma. Zo zal Skylab er in bedrijf uit zien. Rechts de aangepaste Saturnus- z.-x-

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13