DE KERK IN HET MIDDEN WARTBURG veste van Luther en Elisabeth Landelijke oecumenische ontmoeting in Driebergen SPREEKRECHT VOOR ANDERE KERKEN IN SYNODE Mi Paleis tijdens DDR-bewind prachtig gerestaureerd Vindplaatsen van I ZATERDAG 19 FEBRUARI 1972 14 Erbij 9 Uitverkiezing Waarschuwing Mes in de preek Sprekend carillon r Protestanten niet meer i I De hel op aarde Vrienden van armen en zieken I Goethe op Wartburg Vredesweek Gelaten zelfbewustzijn Welletjes Informatie over in de meerderheid De Wartburg, de indrukwek kende burcht in de bergen van Thüringen in Duitsland, opgetrok ken 143 meter boven Eisenach, geniet behalve als bezienswaardig heid voor toeristen ook grote be kendheid omdat Luther er van 3 mei 1521 tot 6 maart 1522 ver blijf hield. Over zijn verblijf in dit machtige slot zou deze kerkher vormer later gezegd hebben: „Ik heb op de Wartburg de duivel in persoon met inkt bestreden”. Hij wilde daarmede zeggen, dat in die tijd talrijke geschriften van zijn hand daar gereed kwamen. Van deze schrifturen verdienen hier vooral vermeld te worden: „Deut sche Kirchenpostille”, een ver zameling preken, die pas in 1525 voltooid werd, voorts „Bulla vom Abendfressen des allerheiligsten Herrn des Papstes”, alsmede een vertaling van het Nieuwe Testa ment. Exegese - f i RIK VALKENBURG De het 1 i *V*V*WVV*VV*VVVVVVWVWWWWWVVVVWV\AA/VWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVWVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVWVV^ BEP ANDREAS vor- In 1211, toen zij met haar vader de Wartburg voor ’t eerst bezocht, was zij vier jaar oud. Toen zij het slot verliet was zij 23 jaar. In 1221 trouwde zij met landgraaf Ludwig IV, die de bij naam „der Kromme” droeg. In die tijd was de Wartburg middelpunt van gro te. schitterende feesten. De wijze waar op Elisabeth zich met de armen onder hield als dame uit goede kringen wekte bij velen ergernis. Men zou in de persoon van Elisabeth 1814 heeft Goethe nog weer, zij het voor korte tijd, de Wartburg bezocht. In het zomerseizoen trekt de Wart burg zo’n 4000 a 5000 bezoekers. Enke len onder hen zullen misschien een bezoek aan de Wartburg brengen om de Elisabethkapel of de Lutherkamer te bezoeken. Doch het merendeel van de bezoekers zal dit bouwwerk in zijn geheel, in zijn historisch verband be kijken, als een kostelijk erfgoed, dat de eeuwen heeft getrotseerd. Ds. Amelink haalt in „Opbouw” de heer De Rek aan: „Toen de Duitse tanks in 1940 Nederland binnenratel den stond op de speeltrommel van het paleis op de Dam het „Al is ons prinsje nog zo klein”. Een gedienstige geest bracht de Duitsers op de hoogte. Zij gelastten toen een andere melodie op de trommel te zetten. Toen heeft de stads-beiaardier Vincent twee verzen van psalm 42 op deze trommel gezet. En al die vijf zwarte jaren klonk het elk half uur over Amsterdam: „Want Gods goedheid zal uw druk, eens ver- wiss’len in geluk”. er niet in de hel. Ten tweede is hier vlakbij een restaurant en dat is er ook niet in de hel. En tenslotte verkondig ik hier het evangelie van Jezus Chris tus, de Heiland der wereld. En dit Evangelie wordt niet in de hel gepre dikt. in de allen Een dominee snijdt zich ’s zondags morgens lelijk in zijn wang bij het scheren en houdt, aldus toegetakeld, een lange preek. Bij het uitgaan van de kerk geeft hij naar gewoonte alle parochianen een hand. Een dame in formeert belangstellend naar de oor zaak van de wonde. „Ach mevrouw”, zegt de dominee, „ik was vanmorgen zó geconcentreerd op mijn preek, dat ik me tijdens het scheren in de wang gesneden heb”. De dame zegt daarop: „Zou hét niet beter geweest zijn, domi nee, als u zich wat meer geconcen treerd had op uw wang en het mes in de preek gezet had?”. Gasten van andere kerken, die de vergaderingen van de hervormde syno de bijwonen, zullen voortaan ook aan de discussies mogen deelnemen, uiter aard zonder stemrecht. Dit is op voor stel van de hervormde raad voor het verband met andere kerken door de synode besloten. Tot nu toe mochten vertegenwoordi gers van andere kerken alleen het woord voeren in de hervormde synode, wanneer zij daartoe uitdrukkelijk door de praeses werden uitgenodigd. „Die werkwijze brengt te weinig tot uit drukking dat de kerken voor gezamen lijke vragen staan waarop slechts in overleg met elkaar een antwoord kan worden gegeven”, zo oordeelde de her vormde synode. Het gaat vooral om vertegenwoordi gers van kerken waarmee de hervorm de kerk nauwe betrekkingen onder houdt. Dat zijn: de evangelisch-luther- se kerk, de remonstrantse broeder schap, de gereformeerde kerken, de doopsgezinde sociëteit en de rooms katholieke kerk. Voor de vertegen woordigers van deze kerken zullen in Toen ze Thomas Moore naar het schavot brachten, wilde hij een das hebben om onderweg geen kou te vat ten. „Als jullie mij ter dood brengen”, merkte hij op, „dan is dat jullie zaak. Ik moet op mijn gezondheid passen”. En de martelaar Cyprianus van Car thago gaf zijn beul 25 goudstukken als dank voor het transport naar de he mel! Onder het motto „Kritische gesprek ken van kritische groepen over kriti sche vragen” wordt op zaterdag 22 april in de academie „De Horst” in Driebergen een landelijk oecumenische ontmoeting gehouden. Deze wordt ge organiseerd door een interkerkelijke werkgroep en enkele kritische groepen uit Wageningen, Bussum, Groningen en Den Bosch. Het initiatief tot deze ontmoeting is voortgekomen uit de gedachte dat, vooral in net land verstrooid, groepen of kritische gemeenten vanuit het evangelie geïnspireerd proberen hun geloof waar te maken door zich met de vragen rond gerechtigheid en een rechtvaardige verdeling van de rijk dommen van de wereld bezig te hou den. De ontmoeting op 22 april is bedoeld Over de Wartburg, volgens de over levering in 1067 gesticht door Graaf Ludwig van Thüringen, de Springer genaamd, zijn vele sagen en legenden in omloop. Dit machtige bouwsel, in het bergland opgetrokken, leent zich daartoe ook uitermate goed. De Wartburg ligt zowel geografisch als historisch in het hart van Duits land. Zij die godsdienstig getint zijn zullen dit machtige bouwwerk vooral zien als bedevaartsoord van de heilige Elisabeth, of als de plaats van Luthers strijd voor de Kerkhervorming. het vervolg speciale gastplaatsen in de hervormde synode worden gereser veerd. Zij ontvangen alle vergader stukken en mogen, zodra zij dit ken baar maken, aan de besprekingen deel nemen. Het besluit van de hervormde synode is mede ingegeven door het feit dat, sneller dan enige jaren geleden kon worden vermoed, de kerken als gast of waarnemer wederzijds zijn betrokken bij de vergaderingen van eikaars be leidsorganen. Hevormde vertegenwoor digers bezoeken ook regelmatig de ver gaderingen van de gereformeerde en lutherse synoden en van de remon strantse broederschap. Ook bij het r.-k. pastorale concilie was de hervormde kerk door waarnemers vertegenwoor digd. De hervormde synode ziet in haar recente besluit tot spreekrecht aan gasten van andere kerken een ontwik keling die aansluit bij de oecumenische openheid die de verhouding van de kerken onderling in ons land ken merkt. In de 19e eeuw was de Wartburg noodzakelijk aan restauratie toe, want op vele plaatsen was deze trotse burcht een ruïne geworden. In juli 1849 werd de jonge architect Hugo van Ritgen met de restauratie van de burcht be last, een bouwmeester met een typi sche romantische en historische inslag. Het oude woongedeelte in het noorde lijk deel van het paleis viel aan de sloophamer ten offer. Zoals het vaak met oude bouwwer- Mozaïeken uit de twintigste eeuw in de Wartburg. restauratie van dit paleis ongetwijfeld tot een van de beste voorbeelden van „monumentenzorg.” Nu was het de Dresdener architect Fritz Steudner die men voor deze kapitale restauratie van de burcht aantrok. Ontsproten aan zijn brein, heeft de Wartburg op vele plaat sen tal van vernieuwingen ondergaan, doch aan de monumentale, oorspronke lijke opzet van deze burcht is toch geen afbreuk gedaan. Zo komen bij voorbeeld de mozaïeken uit de 20ste eeuw hier wonderwel tot hun recht en detoneren ze geenszins in het geheel (zie foto). Uit het blad „De Strijdkreet” In de twintigste eeuw herschiepen de geleer den hemel en aarde en er lag olie op de wateren. En de geleerden zeiden: Laat ons mensen maken, wetenschap pelijk verantwoorde mensen. Toen hadden ze eerst het moderne Westen gemaakt en zij zagen dat het fijn was: de miljardste dag. En de geleerden zeiden: Wees economisch en niet vruchtbaar, word eenzaam met elkaar, gebruik de pil en ban de bom. Toen was het avond geweest en het begon donker te worden. Toen hadden ze het gevolgelte gemaakt, straaljagers, bom menwerpers en raketten, naar hun aard. En ze zagen dat het fout was en zeiden: dat er mensen om de zon vallen en dat er raketten op de maan landen. Toen vonden de roodborstjes het welletjes en floten het van God geleerde lied! Een Engelse dominee die er genoeg van had, dat er altijd maar weer op de buitenmuren van de kerk geschreven en getekend werd, heeft nu een groot bord aan de gevel bevestigd, waarop staat: Personen, die deze kerk op enigerlei wijze ontsieren, ’zullen ver volgd worden op deze wereld of in het hiernamaals”. als eerste stap om elkaar te leren kennen, ervaringen uit te wisselen en te proberen op bepaalde grondvragen gezamenlijk een antwoord te vinden. Bij deze grondvragen gaat het er o.a. om: of de huidige liturgische vormen nog geschikt zijn om de maatschappij kritische problemen hierin op te ne men; of het maatschappelijk engage ment of het evangelie de norm is waar de kritische gemeente van uitgaat; hoe de godsdienstige toerusting en over dracht van het geloof in deze tijd gestalte kunnen krijgen. Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar op het contactadres: Mevr. L. Klijn- Ballnett, De Westeind Pfisterlaan 55 te Driebergen. Tel. 03438-3204. Prof. Dr. G. P. van Itterzon schreef eens: „Als een mens benauwd wordt door de vraag of hij wel is uitverko ren, wijst Calvijn die mens-in-nood naar Christus en Zijn heil. Maar had ook Staupitz niet hetzelfde gedaan toen hij Luther, die ook al tobde met valse bespiegelingen over de uitverKiezing, telkens weer troostte met deze woor den: „Als ge over de uitverkiezing wilt spreken, begin dan bij de wonden van Christus. Dan zal opeens een gesprek over de uitverkiezing ophouden”. Men kan ook denken aan de woorden van de Dordtse synode, die over „troostrij ke leer van de uitverkiezing” spreekt en er dus geen twijfel over laat be staan, of iemand, die uit deze leer geen troost, maar vertwijfeling en angst put, van deze troost niet had verstaan. Historici en politici zullen veeleer denken aan het Wartburgfeest voor jongerengroepen. Deze burcht roept ook reminiscenties op aan de strijd tussen keizer en Paus in de late middel- leeuwen, maar ook aan de democrati sche bewegingen in het begin van de 19e eeuw, terwijl dit bouwwerk ook in later tijden steeds invloed uitoefende in de historische ontwikkeling. Kortom, de Wartburg is het symbool van het ontwakende Duitse nationale bewust zijn en daarmede een monument van grote nationale betekenis. Ook is de Wartburg het toneel geweest van zang- concoursen en minnezang. zelfs een voorloopster van de zieken verplegers uit onze dagen kunnen zien. Toch werd haar verweten dat zij goed was voor armen en zieken om haar eigen zieleheil te redden. In 1225 kreeg zij Konrad von Marburg, die kruis tochten organiseerde en tevens leider van de pauselijke inquisitie in Duits land was, als biechtvader. Hij bracht haar gaandeweg tot een leven van boetedoening en ascese. Een leven dat zij vier jaar volhield, want zij stierf in november 1231. In het jaar 1235 ver klaarde de Paus haar toen heilig. Behalve de reeds genoemde Martin Luther en de heilige Elisabeth die op het slot woonden, heeft ook Goethe op de Wartburg vertoefid. Dat was in 1777. De dichter voelde zich vooral aange trokken door de romantische omgeving en de prachtige natuur rondom de burcht. Hij heeft er zelfs tal van tekeningen gemaakt en hij schreef er verrukte brieven over aan Frau von Stein. Ook later in 1778 en in augustus Uit de volkstelling 1970 blijkt dat de protestanten onder inwoners van West- Duitsland en West-Berlijn niet langer (getalsmatig) in de meerderheid zijn. Bij de vorige telling, in 1960, waren de protestanten tezamen nog goed voor in totaal 51,1 van de bevolking. Op tellingsdög 27 mei 1970 was het per centage 49,0 van de inmiddels weer toegenomen bevolking. De rooms-ka- tholieken klommen de afgelopen tien jaar van 44,1 naar 44,6 In aantallen: 28.726.000 protestanten en 24.796.000 r.k. in 1960 en 29.695.000 prot. en 27.061.000 r.k. in 1970. Officieel kent de Bondsrepubliek nauwelijks buitenkerkelijken. In de statistiek zijn zij, met anderen, onder gebracht onder de „overigen” rubriek „geloofsgemeenschap”, omvattend die niet protestants, katho liek of joods „zijn”: 4,7 in 1960 en 6,4 (op een totaal van 56.800.000 „bondsburgers”). ken het geval is, ook de Wartburg toonde in later tijd tal van bouwvallig heden. Tijdens de tweede wereldoorlog was het gebouw erg verwaarloosd, zo dat herstel van het paleis in 1952 weer nodig bleek. Ondermeer kwam vast te staan dat de gewelven van de kapel nog bouwvallig waren. In de Duitse democratische Republiek behoorde de Het vormingscentrum Den Alerdinck te Laag-Zuthem (bij Zwolle) zal in de komende maanden drie bijeenkomsten beleggen over oude en nieuwe religio siteit in de westerse kuituur. Tijdens het weekend van 26 en 27 februari gaat het over „gebed en gods ervaring nu” met onder meer als medewerker rabbijn J. Soetendorp te Amsterdam. Met pinksteren (20 tot 22 mei 1972) luidt het thema: „vindplaatsen van God”. In een programma van gesprek, liedzang, viering en politieke verken ning zal dan een antwoord gezocht worden op de vraag waar de God van Israël in deze tijd zich wellicht laat vinden. De Deventer carmelietenprior M. E. Gemmeke zal spreken over „godsbeleving nu”. Van 15 tot 22 juli wordt een zomer cursusweek gehouden met als start- vraag: „Geloven nü”. Deze week be doelt een speurtocht te zijn naar nieu we religieuze levensoriëntatie. De „niet-christelijke” wereldgodsdiensten komen ter sprake evenals aktuele reli gieuze verschijnselen in de westerse cultuur: Jezusbeweging, yoga, oosterse meditatietechnieken, hara krishna enz. Maar ook het zwijgen van God zoals veel kerkmensen dat in onze tijd erva ren. Hoe komt het dat veel mensen anno 1972 niet meer kunnen geloven en bidden? De beide ee- ste weekends worden ge leid door ae heer Eimert Pruim, de zo merweek leidt drs. J. Willems. Voor opgave en inlichtingen mingscentrum Den Alerdinck, Laag- Zuthem, post Zwolle, Tel. 05290-284. Elisabethgang vanuit oosten gezien. Bij een van de zware luchtaanvallen op de stad Londen werd een heel stratencomplex getroffen, waardoor een verschrikkelijke verwoesting werd aangericht. Een evangelist bezocht het geteisterde stadsdeel en ontmoette daar een bewoner, die uitriep: „Het is hier een hel, een echte hel”. „Dat is niet waar”, verklaarde de evangelist, „en wel om drie redenen. In de eerste plaats: Ik ben een christen en die zijn Wat de heilige Elisabeth van Thüringen betreft, zij is de geschiede nis ingegaan als vriendin van de armen en de zieken. Toch stemt deze aandui ding weinig overeen met de werkelijk heid, want'Elisabeth was een dieptragi sche vrouw. Zij vatte namelijk de christelijke leer zo ernstig op, dat zij eraan te gronde ging. Elisabeth was de dochter van koning Andreas II van Hongarije. Uit Kerknieuws van Scheps: „Vader, wat is ethiek?”Da’s niet zo gemak kelijk te zeggen mijn jongen, maar ik wil proberen het het je met een voor beeld duidelijk te maken. Kijk eens, laten we nu eens aannemen, dat een klant ons geld schuldig is en dat ik naar hem toe ga om het te ontvangen. De man betaalt, maar als ik thuis kom, ontdek ik dat hij zich vergist heeft en dat hij mij honderd gulden te veel betaald heeft. Nu weet je dat oom Bennie en ik compagnons zijn en dat wij dus alles samen delen, niet waar?”. „Ja vader”. „Mooi. Let nu goed op, want hier begint de ethiek. Moet ik dit extraatje nu met oom Bennie delen of niet?” Het interkerkelijk vredesberaad, IKV, waarin acht kerken vertegen woordigd zijn, heeft een eerste blad met informatie voor de vredesweek 1972 uitgegeven. De vredesweek zal dit jaar van 24 september1 oktober ge houden worden. In het kader van deze week wil het IKV onder de titel „De macht van Europa” een bezinning op gang brengen over de militaire en economische macht van Europa. Met de vredesweek 1972 worden twee vragen centraal gesteld: 1. Draagt het afschrikkingseven- wicht bij tot vrede in de wereld? 2. Welke bijdrage geeft de EEG aan welvaart en welzijn van heel de we reld? In de komende vredesweek wil het IKV duidelijk stellen, zo komt uit „Vredesweek 1972 Informatie nr. 1” naar voren, dat het afschrikkingssys- teem van militaire bondgenootschappen en politieke invloedssferen, „waarin de mensen elkaar met uitroeiing bedrei gen en waarin talrijke menselijke waarden worden opgeofferd, een im moreel systeem is”. „Tegelijkertijd wil het IKV uitspre ken dat het gelooft en vertrouwt, dat de veiligheid in deze wereld op meer menselijke wijze georganiseerd kan worden”. „Vredesweek 1972 Informatie nr. 1” is verkrijgbaar a 0,10 per stuk plus verzendkosten. Bestellingen richten aan: Documentatie IKV, Parkweg 20a te Voorburg.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 14