onkwetsbare Wie was de geheimzinnige, BOODSCHAPPER VAN DE EENHEID l 15 Herinnering aan een eenvoudige Haarlemse jongen, die verpleegsters in Zürich flauw deed vallen Geen fakir, geen charlatan maar wat dan wel? Erbij ZATERDAG 19 FEBRUARI 1972 „W onder baarlijk iets” Geen verklaring 500 x doorstoken Mirin Dajo baart opzien in Zurich De dood van Mirin Dajo RG WVVVVWVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVinnMfVVVVVVt id ar te t- R. AGTERAN 4 O MIRIN DAJO? n n Het is jammer dat de schrijver van dit boek niet wat verder gegraven heeft in de gegevens, die van deze „exotische figuur” in Zurich en elders in Zwitser land ongetwijfeld aanwezig zijn. Dan zou hij iets van de geheimzinnigheid hebben kunnen laten vallen, waarmee hij Mirin Dajo nu in zijn boek laat ver schijnen en verdwijnen. Want de werkelijkheid is even een voudig als verrassend. Mirin Dajo heet te in feite Arnold Henskes en was af komstig uit Haarlem. In 1947 en 1948 trad hij uit de beslotenheid van het ge zin Henskes naar buiten als een „fakir” die in staat was zijn lichaam te laten doorboren met naalden en degens zon der dat deze penetraties hem schijnbaar deerden. Hij was een vrijgezel van ongeveer 32 jaar, zoon van een eenvoudige bur- gergezin, had gestudeerd aan de Acade mie voor Beeldende Kunsten en was als tekenaar-schilder middelmatig begaafd. Hij leek in alle opzichten een normale jongeman, doch vertoonde onder invloed De politie verbood zijn optreden in Nederland, waarna hij een tournée door de wereld maakte en tenslotte Zwitser land als zijn domicilie koos. Daar ont- Met ontbloot bovenlijf stond Mirin Dajo op het geïmproviseerde podium. Minutenlang bleef hij onbeweeglijk met gesloten ogen rechtop staan, de benen iets gespreid, de armen over de borst gekruist. Op een teken van hem, een lichte hoofdbeweging, kwam de assis tent op hem toe met getrokken wapen. De dunne degen glinsterde als zilver onder de toneellampen. Terwjjl de as sistent de borst van Mirin Daja met zijn ene hand en arm omvatte, om te- gensteun te hebben bij het steken, zette waarbij deze apparaten dwars door vi tale organen gingen zoals hart, longen, dens de demonstratie voor schrijver dezes gebeurde dat. Henskes liet zich doorsteken met een dunne degen maar ook met een bredere sabel. Zijn assis tent, vroeger slager van beroep, had er een zwaar karwei aan. hij de punt van de degen in de zijde van zijn „slachtoffer”, even onder de ribben. Hij dreef de punt centimeter na centi meter in het lichaam, terwijl Mirin Dajo Om een idee te geven van de psy- cische reactie, die de ontdekking van zijn gave van onkwetsbaarheid bij Arnold Henkes zelf had opgeroepen, laten wij hier de tekst volgen van een lezing, die hij op 16 november 1946 in Haarlem hield. Wij krijgen den opdrachtom de menschheid tot een ondeelbaar ge heel te vormen, één in God. Alle vol keren vormen dan samen een groote eenheid. Het is God, die dit alles bij u wil volbrengen, die straks door ve len te inspireeren. de nieuwe be wustwording zal brengen. Een wel dadige tijd van goddelijke rust zal aanbreken, van universeele vrede. Er zal hulp kunnen worden geschon ken aan ernstige zieken, een nieuwe kunstontwikkeling zal aanbreken en een intense liefde tot God. Het is mijn levensroeping u van ’t bestaan van de goddelijke krach ten te overtuigen door het goddelijke te demonstreeren, het goddelijke dat nooit uit het eigen milieu te verkla ren is. Ik doe daarom een demon stratie ook alijd vergezeld gaan van een explicatie, om de gemoederen ontvankelijk te maken. En zoo zal ’n nieuwe bewustwording aanbreken, waaraan de menschheid meer dan ooit behoefte heeft sn en en en 100 de st— ?er ar- als he ftier ook idig ris- dit >re- 2) m it m it yr *r ïk ie ju het das at- ?n”, ak. n L- :e :e z. Is Igs- het eld, van alle in- )or- w”, i zó ik ang op: mi en- in a. m j- e- e— ar ae 27 s- Is te en )or Dp ?r- ;er :a- en ek de jr- de en o- en (00 In de knipsels die hierbij zijn afge drukt, zijn enkele voorbeelden van pu- blikaties weergegeven die in de jaren 46-48 over hem verschenen. Zijn dood was al even weinig sensationeel als zijn leven. De wetenschap heeft zich nooit verder in hem verdiept, de oplossing van het raadsel is nooit verder gekomen dan vage wetenschappelijke veronder stellingen. Het feit dat nu in een boek over wonderlijke en raadselachtige za ken in het heelal nog eens de figuur van Mirin Dajo ten tonele wordt ge voerd, zij het in een wat mysterieuzer vorm dan nodig was geweest, was aan leiding om de herinnering aan Mirin Dajo alias Arnold Henskes, nog eens op te halen. Alles bijeen heeft Henskes in enkele jaren tijds zich ongeveer 500 maal met degens en naalden laten doorboren, lever, maag, darmen en aders. Ook tij- Ik hoop dat u de goddelijke lijn ziet, die in mijn woorden ligt en dat u tracht de demonstratie te zien als een poging van God om u wakker te schudden en u te wijzen op een god delijke wereld, die voor velen van u nog onbekend was. Dat deze demon straties mogelijk zijn geworden, is mede te danken aan de devote me dewerking van mijn assistent De Groot en berust op de volkomen overgave. De onkwetsbaarheid is mij geschonken door God om de men- schen te bereiken, die anders niet tot mij zouden zijn gekomen en die toch tot een hooger bewustzijn moe ten worden gewekt. „Langzaam rftaar zeker komt de tijd, dat de menschheid het eeuwige leven gaat benaderen. Wij moeten het hoogste religieuse besef verkon digen, om desnoods na miskenning en vervolging tot het resultaat te komen, dat voor vele menschen een nieuw goddelijk bewustzijn wordt geboren. Het bewustzijn dat na dit leven het eeuwige leven bestaat, dringt reeds bij velen door. De men schen worden tot hooger inzicht ge dwongen, waarbij het leven nieuwe waarde krijgt en'als' gevolg hiervan zal het leven cardinaal ten gunste veranderen. De door het leven ge louterde mensch weet, dat de godde lijke dingen anders zijn, dan de kleine mensch zich kan voorstellen. Hoe diep gezonken de mensch in het stoffelijk leven ook kan zijn, eens kan voor hem een lichtere periode aanbreken. In de meeste menschen is een drang naar vooruitgang een natuur lijk streven geestelijk sterker en grooter te worden. Ik wil niet pro- beeren een nieuwe godsdienst in het leven te roepen. Ik zal de universee le gedachte trachten te doorgronden en te verdiepen. De grondgedachte is een en dezelfde van alle godsdiens ten, nl. God. Daarom wil ik in geen enkel opzicht de bestaande gods diensten afbreken. De mensch hun kert naar bevrijding van wat hij thans doormaakt. De weg wordt be reid om mij in staat te stellen straks aan de geheele wereld mijn bood schap der bevrijding te verkondigen, de boodschap van God, die ik tot taak heb aan de menschheid te bren gen. De naam Mirin Dajo heeft Arnold Henskes indertijd aangenomen, nadat deze hem in een droomgezicht was ge openbaard. Veel later ontdekte hij, dat het woorden uit het Esperanto waren, stond al spoedig een „vereniging van vrienden van Mirin Dajo”, die hem fi nancieel en anderzins steunde bij zijn pogingen om een zo groot mogelijk pu bliek te bereiken. Merkwaardig genoeg voorspelde Arnold Henskes dat het mis zou gaan met hem, zodra hij zijn gave misbruikte voor eigen baat of als sen- satienummer. Het ging ook mis met hem, want in mei 1948 overleed hij in Winterthur (Zwitserland) tengevolge van infectie en inwendige bloedingen, nadat men in een ziekenhuis in Zürich door een operatie had geprobeerd in- wendinge verwondingen, ontstaan door experimenten die Mirin Dajo met door boring van slokdarm en maag had uit gevoerd, te herstellen. De operatie was goed afgelopen, maar enkele dagen la ter overleed Henskes in zijn slaap. De lijkschouwing toonde aan dat oude wonden in zijn inwendige organen wa ren gaan bloeden en dat recent aange brachte doorboringen infectie hadden veroorzaakt. De „onkwetsbaarheid” van Mirin Dajo was dus tenslotte een fictie gebleken, maar dat er een periode is ge weest waarin hij wel degelijk ongevoe lig en onkwetsbaar was, staat vast. Dat kan worden getuigd door schrijver de zes, die in 1948 in gezelschap van een collega een demonstratie van Arnold Henskens bijwoonde in een sportloka- liteit in de buurt van Haarlem, nadat hij uitvoerig met hem had gesproken in zijn ouderlijk huis in de Jansstraat in Haarlem, waar ook diverse films wer den vertoond die aan duidelijkheid niets te wensen overlieten. De geheele menschheid is nu ver strikt, meer dan ooit te voren, in geestelijke verwarring, zinnelijke begeerten, zelfzucht, wraakzucht en geldaanbidding. Ik weet dat wij staan aan de poort van een grootere bewustwording. Maar de geheele menschheid moet lijden, omdat zij verlost moet worden. van zijn vreemde eigenschap der „on kwetsbaarheid” de neiging om zich aan te dienen als een wereldhervormer, die een „boodschap tot wereldvrede” te ver kondigen had en deswege een roeping van God vervulde. Zijn onkwetsbaar heid was, volgens zijn eigen opvatting, slechts een middel om de aandacht op zich te kunnen vestigen en de bood schap als een waarheid te onderstrepen. Er was geen spoor van trucage of bedrog in zijn optreden. Hij was te allen tijde bereid zijn kunst te vertonen voor iedereen die er belangstelling voor had en zich door iedere medicus, die dit wilde, te laten onderzoeken. Zijn kortstondige levensperiode als „De Onkwetsbare” heeft in Haarlem en in Nederland nagenoeg geen aandacht gehad of opzien gebaard. Er verschenen kranteberichten over hem, reportages van zijn demonstraties, min of meer deskundige ontboezemingen over de al of niet verklaarbaarheid van zijn vreemde gave. Maar in Zwitserland ontketende Mirin Dajo een welswaar korte, doch hevige opschudding, omdat hij daar in het openbaar voor grote auditoria optrad. Later werd hem ook in Zwitserland optreden in het openbaar verboden, maar Mirin Dajo verloor daardoor zijn geloof in de uitkomst van zijn zending geeszins. Dapper bleef hij zich ten dienste van de wetenschap beschikbaar stellen voor proefnemingen en demon straties, in de hoop dat via weten schappelijke publikaties zijn onkwets baarheid toch voldoende bekend zou raken om hem gelegenheid te geven van zijn „boodschap” te getuigen. Hij was een idealist, die nooit van zijn wonderlijke gave heeft geprofiteerd en alleen bezield was van de beste be doelingen ten opzichte van zijn mede mensen. Mirin Dajo wekt beroering De vertoning van een stukje nieuwsfilm over de verrichtingen van de Haarlemse „fakir" Mirin Dajo heeft in Londense bioscopen ernstige gevolgen gehad. Het filmpje laat zien, hoe de man zich met messen en degens laat doorsteken terwijl hij rustig blijft doorpraten met de artsen die ter controle aanwezig zijn. Een 55- jarige bioscoop-directeur werd bij het zien van dit filmpje onwel. Vijftien minuten later viel hij bewusteloos en drie uur later stierf hij, Ook in andere theaters vielen bezoekers flauw of werden ziek. Verschil lende bioscopen hebben thans besloten het stukje film uit het programma tar schrappen, meldt United Press. die „wonderbaarlijk iets” betekenen. Eveneens kwamen in droomgezichten taferelen voor zijn geest, die hij later in tekeningen en schilderijen vastlegde. met heldere ogen voor zich bleef kjj- ken en geen enkel teken van pijn of bewogenheid gaf. Het gevest van de de gen naderde steeds dichter de plek waar het staal in het lichaam was verdwe nen. Aan de andere zijde zag men in de huid een puntvormige bobbel ont staan. die steeds verder ging uitstaan. Plotseling viel de bobbel weg en kwam het staal van de degen te voorschijn. Er was geen bloed te zien. De huid omsloot het staal hermetisch. Op deze manier werd Mirin Dajo op verschillen de plaatsen doorstoken, ook met dunne priemen door de hals, de armen en de polsen. Als het wapen werd terugge trokken. sloot de wond zich onmiddel- lijk onder een lichte druk van de duim van de assistent. Terwijl diverse wapens in zijn lichaam zaten en zonder twjjfel dwars door vitale organen waren ge gaan. maakte Mirin Dajo danspassen en loopbewegingen. Hij bleef monter en een beetje trots in het rond kijken en praatte over de doorboringen op een eenvoudige, bijna kinderlijke manier. Zijn manier van doen had niets van een would-be profeet of een topartiest. Hij gaf geen blijk van vernauwd bewust zijn of trance. Professor Brunner: „Ongewoon maar geen mirakel" De Haarlemmer Arnold Henskes (beter .bekend onder de naam Mirin Dajo) die mo menteel in het Corso Theater te Zurich op treedt, gaf onlangs een voorstelling voor de medische staf van de chirurgische kli niek der Zürichse universiteit. Even als in Nederland indertijd demon streerde hij hier, hoe hij zonder gewond te raken lange scherpe naalden door nieren, longen of hart kon steken. De artsen ver zochten hem met naalden door een zijner nieren en zijn lever gestoken door een lan ge gang te lopen en daarna een trap te be klimmen. Tot grote verbazing van de dok- tor.en voldeed de man zonder een ogenblik te aarzelen aan het verzoek. De Röntgen foto’s welke men hierna van hem maakte, toonden alle aan dat de betreffende orga nen werkelijk doorstoken waren. In een vraaggesprek dat United Press met het hoofd van de chirurgische kliniek professor Brunner,’ had, zeide deze: „Het verschijnsel is inderdaad ongewoon, doch kan zeker geen mirakel genoemd worden. Ik geloof, dat de ogenschijnlijke onkwets baarheid van deze man wordt veroorzaakt door het feit, dat het wapen hetwelk hij voor zijn werk gebruikt, een zeer scherpe dunne, lange naald is welke een dikte heeft van hoogstens zes millimeter. Een derge lijk instrument kan wellicht organen zoals lever, longen of nieren doorpriemen zon der hen te beschadigen. Het is echter iets anders wanneer de ingewanden worden doorstoken.” (U. P.) tjO Uitslag van het Ift gerec’nteiijk onderzoek Aan het rapport over de gerechtelijke lijkschouwing van Mirin Dajo, welke Vrij dag in Winterthur (Zwitserland) is gehou den, is het volgende ontleend: „Begin Mei 1948 begon Dajo te experi menteren met een ongeveer 35 cm lange naald, welker dikte conisch tot een halve centimeter opliep. Aan een eind zat een ronde knop van ongeveer 2% centimeter doorsnede. Deze naald stak Mirin Dajo met de knop vooruit door de slokdarm tot de beneden maagwand. De door de punt in de slokdarm veroorzaakte pijnen dwongen Mirin ‘Dajp zich te laten onderzoeken. Er volgde een operatie, die prof. Brunner van de chirurgische kliniek van het kantonale hospitaal te Zürich op 13 Mei uitvoerde. Hjj verwijderde de naald naar beneden door de maagwand. De operatie had een gunstig verloop en Mirin Dajo kon reeds twee dagen later als genezen ontslagen worden. Op 26 Mei legde hij zich in een trance-toestand te ruste. Uit een dergelijke toestand ontwaakte hij volgens zijn ver zorgers gewoonljjk ha 24'uur. Ditmaal ech ter veranderde hij na verloop van deze tijd van kleur en een uit het jaar 1937 daterend litteken van een operatie werd zwart. Daar zijn verzorgers deze verschijnselen nog nooit hadden waargenomen, waarschuwden zij een dokter, die bij zijn komst vaststelde, dat de dood tenminste 12 uur tevoren moest zijn ingetreden. Uit de doop verschillende doktoren, die belast waren met de gerechtelijke lijkschou wing, verrichte sectie kwam vast te staan, dat Mirin Dajo door de wonden, die de punt van de naald in de slokdarm veroor zaakt had. gestorven is. De wonden hadden een infectie en deze weer inwendige bloe dingen tengevolge, waardoor ook de hart- slagader beschadigd werd. In de borstkas was ongeveer 2>/2 liter bloed samengevloeid, deels in geronnen, deels in vloeibare toe stand. De doktoren stelden als ontwijfel baar vast, dat er geen causaal verband be staat tussen de dood en de door prof. Brun ner uitgevoerde operatie. Bij de lijkschou wing constateerde men talrijke inwendige wónden door de experimenten veroorzaakt, waarbij echter essentiële organen niet of in geringe mate gekwetst waren. De. doktoren waren van mening, dat Mirin Dajo bij zijn experimenten veel geluk heeft gehad. In het kortgeleden bij Luitingh te Laren verschenen boek „Terug naar de Goden” van Gerhard R. Steinhauser, natuurkundige en parapsycholoog, kan men een passage aantreffen die als volgt luidt: „Op een dag in het voorjpaar van 1947 verscheen in de universiteitskliniek te Zürich een man die zich Mirin Dajo noemde, er exotisch uitzag en ongeveer 35 jaar oud was. VANWAAR HIJ KWAM EN WIE HIJ IN WERKE LIJKHEID WAS, WERD OOK LATER NIMMER VASTGESTELD. Wat wel vaststaat, is de gang van zaken zoals die zich voor doktoren en verpleegsters heeft voltrokken. Dajo, die Hollands spreekt, beweert dat hij onkwets baar is, zijn kunst van fakirs in India heeft geleerd en dit graag zou willen bewijzen. En voordat de aanwezigen weten wat zij met deze verklaring aanmoeten, heeft de lange, magere man zijn bovenlichaam ontbloot en stoot zijn begeleider hem een 70 centimeter lange en zes millimeter dikke stalen degen door buik en borst. Verpleegsters vallen flauw Met de degen in het lichaam loopt Mirin Dajo de zaak uit en de trap op Door röntgenopnamen blijkt, dat de degen door lever en nieren is gedrongen. Dajo glimlacht. Na twintig minuten wordt het wapen verwijderd. Er vloeit geen druppel bloed Wij willen niets afdoen aan de kwaliteit of de betrouwbaarheid van het boek, maar over deze passage kun nen wij toevallig „de waarheid” vertellen.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 15