duizend schoolkinderen In New York komt het stadhuis voorrijden H Groningen krijgt primeur van nieuw wapen tegen tandbederf „Verzegelde tanden” voor Taaie rakkers Speurwerk Bondgenoot Teamwerk Gaatjes Hulpkrachten 17 ZATERDAG 19 FEBRUARI 1972 Interieur van een stadhuisbus in actie. Per jaar krijgen de drie bussen 75.000 klagers en vragers. Een van de mobiele stads kantoren op Times Square. Binnen anderhalf a twee jaar gaat de schooltandver- verzorgingsdienst in Groningen van start met een groots project. Op de kauw vlakken van de gebitten bij een groot aantal kinderen zal dan een dun laagje kunststof worden aangebracht ter bescherming tegen tandbe derf. Deze maatregel zou, samen met de al toegepaste (Van een onzer verslaggevers) drinkwaterfluoridering, wellicht 100 percent bescher ming gaan bieden van het kindergebit voor één jaar, misschien wel voor een langere periode. Dat zal moeten worden uitgezocht. De experimentele voorbereiding is in handen van prof. dr. J. Arends, die aan de univer- siteit in Groningen doceert. OE GROTER een stad is, hoe moeilijker het contact tussen bestuurders en be volking. Iedere burger, kan zich natuurlijk met zijn klachten of wensen op het stadhuis „ver voegen”, zoals dat in de ambte lijke taal heet. Maar velen schrikken daarvoor terug omdat zij bij voorbaat geloven dat het „toch niets uithaalt”. Zij zien bovendien op tegen het vaak lange wachten in de ambtelijke burelen, waar zich in de weinige uren van openstelling voor het publiek (in ons land veelal al leen in de voormiddag) voor de meeste loketten lange queues plegen te vormen. Erbij Jr j 91 I- I I Wat gaat u precies doen? „DIE DIKTE zal variëren van één tiende tot één honderdste millimeter. Die kleine putjes en groefjes in het ge bit zijn de plaatsen waar de bacterieop- hoping plaats vindt. Als ik even mag zeggen hoe cariës tot stand komt: de pa tiënt eet iets, zeg maar suiker zoet in het algemeen. Op het tandoppervlak bevinden zich een aantal bacteriën, de streptococcen. Vooral in putjes en krak- jes is de hechting van die bacterielaag zodanig dat hij niet kan worden verwij derd door tandenborstelen. Daar heb je dus de „plaque”, dat is een grote hoe veelheid bacteriën, die bijeengehouden worden door een kleefstof. Wat doen de bacteriën met die suiker? Ze halen er energie uit en uit de resten bouwen ze weer kleefstof op dextraan die hele bacteriënkolonie bij elkaar houdt. Wat gebeurt er nu onder de plaque? De bacteriën vergisten de suiker, gebruiken de energie en het produkt dat daar bij vrijkomt is melkzuur. Onder de plaque bevindt zich vrij veel melkzuur, en dat zuur tast het gebit aan. In de werkelijkheid is dat proces heel inge wikkeld”. ken”, worden ook aangetast door ca riës, maar zijn met deze techniek nog niet bereikbaar. verbonden. Prof. Arends zegt, dat de behandeling in principe goedkoop kan zijn, goedkoper in elk geval dan het aanbrengen van een vulling. Zelfs zou de kunststofsealing kunnen worden aan gebracht door hulpkrachten. Dat is be langrijk, want er is in ons land een schreeuwend tekort aan tandartsen. de (met sinds twaalf maanden drie grote, tot kantoor getransformeerde autobus sen als verlengstukken van de ge meentesecretarie. Elke bus heeft drie ambtenaren aan boord, wier taak het is, de klachten en verlangens van de burgers aan te horen en er zo mogelijk, meteen iets aan te doen. Wijksgewijze werken deze drie „rij dende stadhuizen” de hele wereld stad af en om de drie, vier dagen verkassen zij naar een andere buurt. Er is een directe mobilofoonverbin- ding met de voornaamste afdelingen van het „moeder-stadhuis” voor bij zonder moeilijke of spoedeisende za ken, maar de meeste vragers en kla gers kunnen ter plaatse een pasklaar antwoord krijgen voor al hun pro blemen. IN NEW YORK CITY pakt men de zaken anders aan. Daar rouleren DAT BEDEKKEN van de tanden met zo’n laagje kunststof noemt men „sea ling”. Prof Arends: „Dat is een Engels woord, dat moeilijk te vertalen is. De bedoeling is om zeer kleine putjes of „fissuren”, zoals wij zeggen eigen lijk heel kleine krakjes in het tandgla zuur van het kauwvlak, af te dichten met een zeer dunne kunststoffilm”. voor sociodontie (de wetenschap van het leggen van vullingen) MAAR DEZE toekomstmuziek is nog geen werkelijkheid. Voorlopig werkt men ingespannen verder aan de voor bereiding van het „sealing”-project, dat overigens wel het begin van een heel nieuwe ontwikkeling in de tandverzor- ging in zicht brengt. zo’n plaque van bacteriën en dus ook niet zo’n last hebben van het melkzuur. Er loopt voortdurend speeksel langs en er kan gemakkelijker met een tanden borstel opgetreden worden. De vlakken tussen de kiezen, waar dezen elkaar „ra- Is er kans dat de eariëspreventie zo effectief wordt dat wij bij voorbeeld in het jaar 2000 teveel tandartsen zou den hebben? HET INITIATIEF voor het „sealing” - experiment in Nederland is uitgegaan van de heer Frieling De aanleiding was een verslag van een Japanse arts die met deze, in de V.S. ontwikkelde tech niek hoopvolle resultaten geboekt had bij 300 schoolkinderen in Tokio. Samen met de chef van de schooltandverzor- gingsdienst in Groningen, de heer J. Krakau de Jong werkte hij een plan uit voor een proefneming met 1000 leerlin gen van lagere scholen in zijn provin cie, waarbij ook de rijksuniversiteit betrokken werd, via prof. Arends, prof. D. F. Veldkamp en diens assistent drs. M. F. van Grunsven van de kliniek „STEL DAT de proef slaagt”, zegt de heer Frieling. „Dan kunnen we deze behandeling met kunststof bij alle kin deren uitvoeren en komt ons werk meer in het preventieve vlak te liggen. Maar dat is natuurlijk toekomstmuziek. Je zou je kunnen indenken dat één tandarts met drie of misschien wel vier hulp krachten werkt voor het aanbrengen van de kunststof terwijl de tandarts zelf toezicht houdt en alleen nog echte gebitsrestauraties uitvoert. Waar nu twaalf wagens van de schooltandverzor- ging met twaalf tandartsen en evenzo veel assistentes rondrijden, zouden we misschien met de helft kunnen vol staan”. GROTE INDUSTRIEËN onder andere in Duitsland en de VS, houden zich ook met de techniek bezig die prof. Arends in zijn laboratorium bestudeert. Die fir ma’s houden vermoedelijk uit com merciële overwegingen hun resulta ten voorshands geheim. Onder leiding van prof. Arends maakt men nu in Groningen de kunststof maar zelf: elke „portie” voor een aantal behandelingen moet weer helemaal opnieuw worden samengesteld. De voorbehandeling van de tanden en kiezen wordt bestudeerd. De mate van vloeibaarheid van de „seal” eveneens (die bepaalt namelijk mede de dikte van het laagje op het element). Ook hechting wordt beproefd onder andere nadat de hele zaak lange tijd in water is gedompeld. De elektronenmikroskoop helpt om erach ter te komen of de kunststofdraadjes als het ware de struktuur van het tand glazuur binnendringen. HOE NODIG de strijd tegen het tandbederf is blijkt uit de volgende cijfers. In ons land heeft 98 pet van de bevolking (boven de 5 jaar) een gebit dat door ca riës is aangetast. Bij elk kind dat de lagere school verlaat zjjn ge middeld al 15 gaatjes in tanden en/of kiezen gevuld of moet dat ten dele nog gebeuren. De strijd tegen de cariës kost onze sociale verzekeringspot elk jaar meer dan 100 miljoen gulden, een cijfer dat nog steeds stijgt ondanks de wa- terfluoridering waarbij in Neder land thans zo’n 3 miljoen mensen betrokken zijn. Die drinkwater fluoridering heeft hier en daar een statistische vermindering van zeker 50 pet bewerkt, maar is nog steeds een hevig-omstreden zaak. Nu is er in Amerika een nieuwe techniek ontwikkeld waar bij de kauwvlakken van kinder landen en kiezen bedekt worden met een miniscuul laagje plastic, dat de cariësbacteriën geen kans zou geven, hun verwoestende werk te doen. Met deze ..sealing”- techniek zjjn in de V.S. en Japan al hoopgevende resultaten bereikt. Ook in ons land gaat men er bin nenkort een proef mee nemen, waarbij 1000 schoolkinderen uit Groningen betrokken worden. In dit artikel meer over deze revo lutionaire ontwikkeling in de ca- riëspreventie. WAT DOE je ertegen? In ons land (en vele andere) be palen de doorsnee-burgers zich tot onderling gekanker over echte of vermeende misstanden, hetgeen na tuurlijk niets uithaalt. De overheid op haar beurt klaagt dat zij niet tij dig wordt ingelicht en daarom tot machteloosheid gedoemd is. Hier en daar zijn wijkraden of buurtcomités uit de grond gestampt die als inter mediair tussen de buurt en de lokale autoriteiten moeten fungeren, maar zelden iets bereiken, voornamelijk omdat zij alleen maar als spreek buis fungeren en geen enkele mede- beslissingsbevoegdheid hebben. Elke ambtenaar kan hun adviezen dus met een gerust hart naast zich neer leggen en helaas gebeurt dat dan ook wel eens tandheelkundige zorg zijn, met name voor grote restauraties, zoals kronen enzovoort. Er blijft natuurlijk altijd werk voor mondheelkundige en ortho dontist (de orthodontie is de tak van de tandheelkunde, die de gebits- en kaak- ontwikkeling in goede banen leidt). Ik denk ook aan ziekten als paradon- those, een ziekte van het tandvlees, die op latere leeftijd toch nog grote moeilijkheden kan veroorzaken, ook als het gebit optimaal verzorgd is”. wild: de mensen die met gerecht vaardigde bezwaren komen, moeten meteen geholpen worden, anders had men het hele experiment met de rijdende secretarie beter achter wege kunnen laten. BEHALVE het feit dat de afdekking („sealing”) van de kauwvlakken 100 percent bescherming tegen cariës voor minstens een jaar geeft, zijn er nog andere voordelen aan deze techniek TOTNOGTOE hebben de drie bus- sen wekelijks van 300 tot 500 bur gers met raad en daad geholpen. Ge sterkt door dit succes overweegt mayor Lindsay, nog meer van deze mobiele eenheden in te zetten als een verdere bijdrage aan de over brugging van de communicatiekloof tussen de City Hall en de 15,2 mil joen inwoners van zijn metropool. Een idee voor onze vaderlandse grotestadsbestuurders EEN PROBLEEM dat in ieder geval bevredigend moet worden opgelost, is de hechting van de kunststof aan het glazuur. Professor Arends toont ons een enorm apparaat dat wordt ge bruikt om die hechting te beproeven. „Dat hechtings- of lijmprobleem is bui tengewoon ingewikkeld ómdat het in een natte omgeving gebeurt Wanneer er maar ergens ruimte is, hoe klein ook. tussen glazuur en kunststof, dringt het speeksel daar binnen. En de kracht die het vocht daarbij uitoefent, is ge weldig. Maar die hechtingskracht ligt al in de orde van 100 kilogram per vierkante centimeter, wat heel netjes is voor zo’n kunststoflaagje dat zo dun is dat je er niets van ziet. Een ander probleem is dat het bij langer gebruik ook niet mag gaan verkleuren. „Men zou kunnen proberen de bacte riën op te ruimen met een bepaald soort gericht geneesmiddel (antibioticum). Maar er zijn al 12 verschillende soor ten cariësbevorderende bacteriën gevon den terwijl bovendien langdurig gebruik van een bepaald antibioticum kan lei den tot resistentie van de bacteriën. Een methode dus die voorlopig vermoe delijk niet aan bod komt. Het dextraan dat de bacteriën bijeenhoudt, kan wor den afgebroken met behulp van een en zym (dextranase). Op deze tweede methode om de cariës tegen te gaan wordt hard gestudeerd. En uiteraard moet er in de toekomst wel degelijk verandering komen in de voedingsge woonten. Maar op dit moment is wel de meest effektieve weg toch het zoe ken naar en werken aan middelen die cariërs voorkomen, althans weer een stuk verder beperken kunnen”. Vooral in de New Yorkse volks buurten krijgen de mobiele stad huiskantoren een grote toeloop van de bewoners. Hun vragen en grie ven betreffen in hoofdzaak de poli- tiesurveillance, huurconflicten, stroomstoringen, de vuilnisophaal dienst en dergelijke. En als het ge gronde klachten zijn, is een tele foontje van de busbemanning met de desbetreffende gemeentedienst voldoende om de stratenmakers, het energiebedrijf of de gemeentereini- ging in actie te brengen. Want zo heeft burgemeester Lindsay het ge- „Je brengt een druppeltje van de kunststof aan op een kauwvlak en daar na wordt dat verhard. Wij gebruiken hier een techniek die berust op „ultra- violetverharding”. De kunststof wordt aangebracht nadat het element is voor behandeld (schoonmaken, met een zure oplossing schoonspoelen en drogen). Als dat druppeltje kunststof is opgebracht, kan de tandarts er nog iets aan doen, iets erbij doen of iets wegnemen. Maar als het ultraviolet licht uitstralende lampje er op wordt gericht, verhardt die kunststof in 20 tot 30 seconden. Dat is in de praktijk heel belangrijk, want als men dit op grote schaal gaat toe passen, moet het geen uren gaan du ren. De behandeling per element neemt dan niet meer dan 2 a 3 minuten in beslag”. IN DE VS, waar men honderden mil joenen guldens besteedt aan het onder zoek naar de eariëspreventie heeft men een kunststof ontwikkeld, die aan de wensen van de onderzoekers en tand artsen voldoet. Als men die stof een soort glycidylmethacrylaat op wer kelijk grote schaal kan gaan gebruiken, dan staat een belangrijke vermindering van het aantal cariësdefecten voor de deur. Een nogal opzienbarende ontwik keling, waarop prof. Arends bij zijn ambtsaanvaarding in Groningen vorig jaar november, al de aandacht vestig de. Men beperkt zich in eerste instantie tot de kauwvlakken omdat de delen van het gebit die aan de tong- en wang- zijde liggen niet worden bedekt door Samenwerking van al die weten schapsgebieden is noodzakelijk en ur gent. Er moet wel degelijk een ach terstand worden ingehaald. We we ten gewoon te weinig van de aller kleinste eenheden in het keiharde ma teriaal van tanden en kiezen. De hoogleraar lacht: „dat is mis schien een gedachte die ook wel eens bij tandartsen opkomt. Ik ben geen tandarts maar als het cariës- proces in zeer belangrijke mate zou worden teruggedrongen, dan zal er altijd nog grote behoefte aan andere ZO ONTSTAAT de grote commu nicatiestoornis die soms zoals on langs in de Haagse schildersbuurt, tot ernstige ongeregeldheden kan leiden. Dan moet er met harde hand worden ingegrepen en „bijgestuurd” hetgeen nog meer kwaad bloed zet in zo’n zich gediscrimineerd voelen de wijk of buurt. En dat allemaal omdat beide partijen verzuimden, tijdig contact met elkaar te zoeken over een of andere (meestal vol strekt onbenullige) „brandende kwestie”. Prof. Arends: „Wij willen het ca- riësproces op drie fronten aanpakken. Op het chemisch-fysische vlak, waar bij ook de fluoridering een rol speelt. Het tweede front is de biochemische sector. waarbij voornamelijk de „plaque” en het speeksel onder de loep gaan. En tenslotte hopen we in een niet al te verre toekomst ook de mi crobiologische problemen in onze stu die te betrekken”. den en kiezen bij de jeugd in deze provincie niet terug. We moeten ook meer voorlichting geven bijvoorbeeld via de toekomstige onderwijzers, de mondhygiëne bevorderen en ijveren voor gezonder, suikerarme voedings patronen. MAYOR LINDSAY zelf heeft deze extra-service aan de burgerij uitge dacht en doorgedreven. Niet uitslui tend uit altruïstische overwegingen misschien, want stellig zal hij daar bij ook gedacht hebben aan zijn kan sen bij de komende herverkiezingen. Maar dat zullen de dankbare New Yorkers hem gaarne vergeven. De moeizame gang naar het stadhuis is voor hen nu teruggebracht tot een vlug bezoekje aan de stadhuisbus op de hoek, als die zo eens in de twee maanden hun wijk „aandoet”. De komst van de bussen in een bepaal de wijk wordt overigens lang van tevoren door aanplakbiljetten en advertenties bekendgemaakt, zodat iedereen precies weet, waar en wan neer hij er terecht kan. Het gebit wordt echter in ons land nog lang niet optimaal verzorgd. Tand arts H. O. Frieling uit Uithuizen, be stuurslid van de Groninger school- tandverzorging (met 12 „rijdende spreekkamers” in Stad en Land) zegt: „ondanks de tandzorg op school en ondanks de waterfluoridering (die overigens alleen de stad Groningen en de gemeente Haren omvat) loopt het gemiddeld aantal gaatjes in tan- i

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17