Akkoord over 20pet na gesprek met Heath BRITS MIJNCONFLICT VOORBIJ Bernadette Vrij koud weekeinde nog vri| Stakers krijgen uren vergoed Metaalgeschïl vandaag opgelost Pseudo-rechercheu rs beroven Haarlemse vrouw van 10.000 VANDAAG IN ERBIJ: acht doodstraf AGENDA pagina 8 Verder in de krant Anti-Amerikaanse leuzen in Peking HET WEER DE LENTE BEGINT IN BOVENKARSPEL ongrondwettig Hooggerechtshof in Californië Gratis zelfklevende dierenfoto’s bij Esso ZATERDAG 19 FEBRUARI 1972 62e JAARGANG NUMMER 91 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... Skylab: vaste voet in het luchtledige De Haarlemmer die zich liet doorboren Moeders van de pop Max de schaakslaaf voor schoolkinderen Joep Nicolas, glazenier U itkeringen In Chinese tekens Esso 12 Autobedrijf KONING N.V. BOERENKROP v. d. Vooren bakt ’t Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Bewolkt en mistig 2 3 3 3 1 7 8 8 9 TT-biljetten aan verschillende NS stations INTFFMBON Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Klachten bezorging 18.30 tot 19 uur tel. 10519. GAAT U VERHUIZEN NAAR HET BUITENLAND Fa. HARTOG „Verzegelde tanden” Speelruimte Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 7,80 per maand, per kwartaal 22,65 (per post 25, Abonnement per jaar 89,85. Losse nummers 40 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, II. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur BERENDSEN N.V. 39STE WESTFRIESE FLORA BOVENKARSPEL honderdduizend bloeiende tulpen, hyacinten, narcissen en andere bolgewassen mechanisatie stal met stamboekvee flora-beurs nnn 22 t/m 26 februari 9.00 tot 22.00 uur. 27 februari 9.00 tot 18.00 uur. IJmuider Courant Bethe Vadier: (Van onze weerkundige medewerker) ADVERTENTIE Luidsprekers (Van een onzer verslaggevers) official dealer X Bloemstraat Showroom Wat veel mensen vaderlandsliefde noemen is het haten van anderen. Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s waarin opgenomen Erbij Dit bord zal maandag verdwenen zijn. Het hing de afgelopen week bij de werf Gusto in Schiedam. DE BILT. Het blijft een vrij koud weekeinde zonder dat het tot vorst van enige betekenis komt. Alleen 's nachts, tijdens opklaringen, is lichte vorst moge lijk, maar overdag loopt het kwik tot ongeveer 5 graden op. Verwachting van het K.N.M.I. tot zon dagavond 6 6 7 PAGINA 5 Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Achtergrond Sport 4, Plaatselijk nieuws 4, 5, Kerkdiensten Kunst Radio en tv Weerrapport Beeldverhalen Economisch nieuws Droog weer met veel bewolking en in de nacht en ochtend plaat- selijk mist. In de middag ook af en toe zon. Minimumtempera turen om het vriespunt, maxima temperaturen omstreeks 6 gra den, bij de Wadden enkele graden lager. Na de komst van de politie werd de vrouw in een ziekenhuis voor de opgelo pen verwondingen behandeld. De politie heeft "eden aan te nemen dat de mannen zijn gevlucht in een blauwe (Opel) personenwagen. De mannen hadden beiden een fors postuur. De een droeg een zonnebril, een nappa jas en een bruine hoed. De ander was blootshoofds, had zwart haar, en droeg een demi overjas. De politie verzoekt ieder die inlichtingen over de identiteit van de pseudo-rechercheurs kan geven zich met haar (telefoon 319333) in verbinding te stellen. vrouw bood hevig verzet, maar werd naar de slaapkamer gesleept en op een stoel vast gebonden met het snoer van een naaima chine. Ze werd daarbij zo toegetakeld, dat haar bovengebit op verschillende plaatsen brak. De rechercheurs” doorzochten het huis en vonden in een kast een plastic zak met 7000 gulden aan bankbiljetten en 3000 gulden aan zilveren rijksdaalders. Na de vondst verlieten ze snel het huis. Even later wist de vrouw zich los te wringen en de politie te alarmeren. Vraag dan vrijblijvend inlichtingen bij Beijnesweg - Haarlem - tel. 32 13 14 Wij zijn gespecialiseerd in verhuizingen door geheel Europa, o.a. ook Engeland. met een volledige prijscompensatie in de lonen tot een maximum van 7 percent (was eerst 6,5 percent) en een compensatie van de helft van de prijsstijging als die boven 7 percent uitgaat. Deze opstelling hadden de bemiddelaars afgelopen zondag al voorgelegd. Het belangrijkste dat arbiter Erdbrink nu moest bereiken was de besteding van die speelruimte van 0,7 percent. Vele sug gesties zijn tijdens het eerdere overleg met de bemiddelaars gedaan over aan wending van deze ruimte door middel van een verhoging van de vakantietoeslag. Maar breekpunt was afgelopen dinsdag de wijze waarop dit moest geschieden. De neerslagkansen blijven tot maandag klein en geleidelijk zijn er wat meer opklaringen te verwachten. Ook in Oslo Is het weer winterser geworden. Overdag vriest het er twee tot vier graden bij droog weer en vanmorgen meldde Oslo zeven graden vorst. 34, IJmuiden, Vechtstraat 2, HAARLEM. Twee ongeveer 40-jarige mannen hebben gistermiddag rond één uur de 64-jarige mevrouw A. van der Westen uit Haarlem gemolesteerd en be roofd van tienduizend gulden. De beide mannen kwamen het bovenhuis van de vrouw aan de Herensingel binnen door zich voor rechercheurs uit te geven toezegging was noodzakelijk in verband met bepalingen uit het vonnis, waarbij de Industriebond NVV staking en uitkering werd verboden. Hierover moet de algehele overeenstemming nog worden vastgelegd. Te verwachten is dat de directies zal worden verzocht de ongeorganiseerden een uitkering te geven. Gezien de voorwaarden van het voorlo pige akkoord is het vele werk van de commissie Albeda, Coppes en Wijkstra van groot nut geweest. De betrokken partijen hebben zich namelijk verenigd SAN FRANCISCO. (AFP) Het Cali- fornische hooggerechtshof heeft de dood straf ongrondwettig verklaard, zo heeft een van de zeven leden van dit hof, rechter Marshall McComb, gisteren in San Francisco meegedeeld. Het besluit van het hof betreft onge veer honderd mannen en vijf vrouwen die ter dood veroordeeld zijn en in de gevan genissen van de staat op hun terechtstel ling wachten. Onder hen zijn met name Sirhan Sirhan, wegens moord op senator Robert Kennedy ter dood veroordeeld, en Charles Manson, veroordeeld in de zaak- Sharon Tate. Verscheidene Amerikaanse staten heb ben de doodstraf bij wet afgeschat. Cali fornia is de eerste die het via het hoogge rechtshof besluit. „Wij zijn blij met de grote overwinnin gen van de drie Indo-Chinese volken in hun oorlog tegen het Amerikaanse impe rialisme,” aldus een in witte tekens ge schreven tekst op een rode achtergrond. „Wij steunen de Arabische volken in hun strijd tegen het Amerikaanse imperi alisme en zionisme”, zo luidt een andere leus bij de Poort van de Hemelse Vrede die toegang geeft tot de verboden stad. Diplomaten achten het onwaarschijnlijk dat de Chinese regering de opschriften weg zal laten halen voordat Nixon komt. Het partij-orgaan Volksdagblad vermeldt de uitspraak van Nixon dat zijn reis de vrede dient. Het blad geeft ook bijzonder heden over het vertrek van de Ameri kaanse president uit Washington. Onze specialiteit Auto plaatwerk en spuitwerk in moffelcabine Edisonstraat 4 - IJmuiden M.L. Tectyleer-station (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het metaalconflict wordt vandaag opgelost. De stakers zullen maandag weer aan het werk zijn. Ze krijgen de niet-gewerkte uren zonder uit zondering vergoed. Dat was vanmorgen duidelijk, nadat de gisteren benoemde ar biter mr. J. Erdbrink, oud-voorzitter van het college rijksbemiddelaars en ombuds man levensverzekering, had meegedeeld te verwachten „vanmiddag nog het ei te kunnen leggen”. Daarmee bedoelde hij een bindend advies over de prijscompen satie 1972 en over de verdeling van 0,7 percent hogere loonkosten, dan in de eer dere CAO tussen de vijf confessionele bonden en de werkgevers was afgespro ken. Dat advies zullen behalve deze bon den ook de werkgevers en de Industrie bond van het NVV aanvaarden. Joe Gormley van de Britse mijnwerkersbond (rechts op de foto) in discussie. Vannacht is een akkoord tot stand gekomen tussen de mijnwerkers en hun werkgevers nadat de Britse premier vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in zijn kantoor op Downingstreet 10 had ontvangen. Voor de NW-bond betekent dat een succes, na de nederlaag die de bond juridisch leed toen rechtbankpresident Stheeman een officiële staking verbood. Zoals bek'end is kwam de NW-bond in het geweer tegen de CAO van de vijf en de werkgevers, omdat die te mager werd geacht. Gisteren heeft de arbiter met de bonden gesproken, vanmorgen kwamen de werkgevers aan de beurt. DEN HAAG. Het is niet onmogelijk dat de aardgasprijzen voor huishoudelijk gebruik binnenkort omhoog gaan De marge tussen in- en verkoopprijs krimpt. Als daardoor de rentabiliteit van de gas distributiebedrijven in gevaar komt, zul len prijsverhogingen moeten volgen. Dat heeft minister Langman van Economische Zaken in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid dr. ir. A. Gele (P.v.d.A.) meegedeeld. Vandaag ook zullen partijen definitief afspreken hoe de betaling van alle werk nemers in de door staking platgelegde bedrijven zal worden geregeld. Duidelijk was al dat de confessionele bonden hun leden uitkeringen deden. De leden van de Industriebond NW zullen uit de kas van deze bond worden betaald. Dit deelde vrijdagavond het Rotterdamse districts hoofd van de bond, Ab Schravemade, tijdens een vergadering in de Rivièrahal voor 2000 NW-leden mee. Door de sta kingen is er naar schatting 25-30 miljoen produktieverlies. Er is 11 per manuur berekend. De directies van de bedrijven hebben al beloofd géén aanklacht in te dienen, zodat de NW-bond uitkeringen kan doen. Deze PEKING. (Reuter) Op het Tien An Men, het Plein van de Hemelse Vrede in Peking, waren vandaag anti-Amerikaanse leuzen te lezen. Maar zij stonden in Chinese tekens, zodat president Nixon zich er niet aan zal stoten. LONDEN (Upi/Reuter). Vak- bondsvertegenwoordigers van de 280.000 stakende Britse mijnwerkers hebben de afgelopen nacht ingestemd met een loonsverhoging van 20% en de bij de mijnen postende stakers op dracht gegeven in te rukken. Hun be sluit moet nog worden goedgekeurd door de mijnwerkers die hun oordeel bij een in het hele land te houden stemming zullen geven. De uitslag kan woensdag of donderdag bekend zijn. De oplossing kwam tot stand om twee uur in de nacht, nadat vertegenwoordigers van de nationale kolenraad en van de vakbond in Downing Street 10 urenlang met premier Heath hadden gesproken. Hij had de partijen bij zich geroepen toen de voorstellen van de door de regering inge stelde bemiddelingscommissie door de vakbond van de hand waren gewezen. De mijnwerkersonderhandelaars bleven staan op 25 percent loonsverhoging, terwijl de commissie een voorstel van 20 percent had gedaan, waarvan de nationale kolen raad niet wilde afwijken. De situatie was zó kritiek geworden, dat premier Heath de ongebruikelijke stap deed een afspraak met president Pompi dou, met wie hij dit weekeinde in Londen over belangrijke Europese zaken zou pra ten, af te zeggen. In dat opzicht schijnt pech de Britse premier te achtervolgen, want vorig jaar maart moest hij een belangrijke reis naar Bonn uitstellen vanwege de gebeurtenis sen in Noord-Ierland. De overeenstemming tussen de onder handelaars maakt de weg vrij voor beëin diging van een al dertien weken durende staking, die het land in een crisis heeft gestort. Het tekort aan steenkool voor de energievoorziening zorgde voor „black outs” die aan de oorlog deden denken. Fabrieken moesten sluiten en tenslotte waren twee miljoen arbeiders werkeloos. Joe Gormley, voorzitter van de nationa le bond van mijnwerkers zegt dat de mijnen het volgende weekeinde weer kunnen draaien. In regeringskringen is men echter niet zo optimistisch. Hoewel door het opheffen van de stakingsposten ongeveer vier miljoen ton opgeslagen steenkool vrij is gekomen, zullen de rant soeneringen van stroomverbruik voorlopig gehandhaafd blijven. Men waarschuwde dat het nog wel enkele weken kan duren voordat de stroomonderbrekingen voorbij zijn, de fabrieken weer op volle toeren draaien en het dagelijkse leven weer zijn gewone gang zal gaan. De Noordierse activiste en lid van het Britse parlement Bernadette Devlin loopt door de straten van Belfast waar zij en een aantal anderen giste ren tot een half jaar gevangenisstraf werden veroordeeld omdat zij, tegen het verbod van de Ulsterse regering in, hadden deelgenomen aan demon stratieve optochten. De verdachten zijn, hangende een behandeling in hoger beroep, op borgtocht vrijgelaten. Prachtige kleurenfoto's van wilde dieren in de vrije natuur. Bij dè meeste Esso dealers. Gratis bij tenminste 20 liter benzine of 2 liter Esso Mix. Voor deze leerzame serie heeft Esso ook een prachtig album. Slechts 2,95. Omstreeks kwart over een vrijdagmid dag belden de twee aan bij de vreuw die op dat moment alleen thuis was. Zij zeiden van de politie te zijn en een boodschap voor haar te hebben. Ze wachtten haar toestemming niet af, en gingen de trap op. Zij zeiden de vrouw dat haar man een ongeluk had gehad met een Opel personenwagen. Toen de vrouw daartegen protesteerde en zei dat dat niet kon, omdat haar echtgenoot in een andere wagen reed, sloegen ze op haar in en schreeuwde een van de pseudo-recher- aheurs haar toe: „Hou je mond kreng, Tel. 15141 Tel. 110 01 anders vermoorden we je.” De

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 1