Vrijlating geëist van Botsing op komst tussen kerk en regime-Franco politieke gevangenen T s j echo-Slo wakij e INDONESIË GEEFT ZIJN „NEUTRALE” STATUS OP Ra tens* a Door militaire verdragen met Australië en Filippijnen Sadat krijgt vertrouwen Bus in kanaal: 70 doden in baan om maan achtergrond Loena-20 in De neuzen zijn geteld van partij minister Russische minister van Defensie in Cairo Moordaanslag op Iraakse oud- 1 constructie- bankwerkers machine bankwerkers HOOGOVENS IJMUIDEN elektro- monteurs kwaliteits- draaiers schavers stekers in 2-ploegendienst, pijpen- monteurs ZATERDAG 19 FEBRUARI 1972 In Londen BRIEF AAN COMMUNISTISCHE PARTIJ Respect Pingelen V- A 1 L war P1' ïer wwwm ?t t s (Van onze redacteur in Madrid) BARCELONA Van 6 tot 11 maart houdt de Spaanse Bisschoppen conferentie een algemene vergadering, die van groot belang zal zijn voor de toekomstige betrekkingen tussen staat en kerk. Zij gaat een nieuw bestuur kiezen waarbij, volgens algemene verwachtingen, de vooruitstre vende bisschoppen voor het eerst de sleutelposities in de Spaanse kerk zullen overnemen. Zij zal verder besprekingen houden over de toepas sing van de ongehoord moderne aanbevelingen van de Gezamenlijke Bij eenkomst van Bisschoppen en Priesters, die verleden jaar september op aandringen van het Vaticaan gehouden werd. 9 1 1 S a i 1 e n In die bijeenkomst overheersten de vooruitstrevenden zozeer, dat de conserva tieve bisschoppen zelfs hun toevlucht namen tot de dreiging dat zij uit de zaal zou den lopen, indien bepaalde voorstellen aangenomen zouden worden. Een voorstel waarbij de Spaanse kerk haar verontschuldigingen aanbood aan het volk wegens haar partijdigheid in de Burgeroorlog (toen zij openlijk de zijde van generaal Franco steunde), haaide op het nippertje de vereiste meerderheid van tweederde niet. Maar wel werden er talrijke aanbevelingen goedgekeurd die het regime zwaar op de maag liggen. Sinds de dood, in mei 1971, van de aartsconservatieve Monsenor Morcillo die vanaf de oprichting van de Confe rentie in 1966 haar voorzitter was ge weest, wordt dit ambt waargenomen door kardinaal Enrique y Tarancón, een modem denkend prelaat die hem ook Ook VN-bemiddelaar Jarring brengt dit weekeinde een bezoek aan Egypte. als aartsbisschop van Madrid heeft op gevolgd. En hoewel de andere sleutel- posten nog door conservatieve mede werkers van Monsenor Morcillo werden bezet, was dit al voldoende om de span ningen tussen de kerk en het regime te verscherpen. menwerking met Australië en de Filippij nen wordt algemeen in verband gebracht met de recente militaire ontwikkeling in Indo-China. waar de communistische guer- De inzittenden waren meest studenten die na de vakanties terugkeerden naar de universiteit van Cairo. CAIRO. (Reuter en AFP) Zeventig mensen zijn gisteren om het leven geko men toen tussen Port Said en de Egypti sche hoofdstad Cairo de autobus waarin zij zaten een kanaal inreed. Negen inzit tenden, onder wie vijf vrouwen zijn ge red. Franse winkeldieven. In het gebouw van Vroom en Dreesmann aan de Kalver- straat in Amsterdam zijn donderdag nacht drie jeugdige Fransen aangehou den. Zij bleken hun zakken vol met horloges te hebben. Het drietal, waarbij één meisje, had zich laten insluiten. Doordat het stil alarm op het politiebu reau in werking trad konden zij wor den gepakt. In de Bijenkorf aan het Damrak werd ook een Fransman gear resteerd, die 800 uit een kassa had gegrist. „Het wederzijds respect voor eikaars vrijheden is een garantie voor het suc ces in hun gemeenschappelijke doelstel lingen. Maar wat de staat niet kan doen is met gekruiste armen toezien hoe sommige geestelijken een bepaalde stel ling aannemen in wereldse zaken. De staat zal optreden tegen welke schen ding van haar soevereiniteit dan ook, die de gezonde samenleving van de Spanjaarden wil vertroebelen”. Per slot van rekening kan de kerk er niet van afzien het geloof te verkon digen, haar sociale moraal te prediken LONDEN. (AFP en UPI) Generaal Abdel Razak El Najef, een Iraakse oud- minister, is gisteren bij een moordaanslag in Londen aan de dood ontsnapt doordat zijn vrouw zich tussen hem en de moor denaars wierp. Zij werd door twee kogels aan haar schouder gewond. in dagdienst, minimum salaris 13.536,- per jaar; in 4-ploegendienst, minimum salaris 16.446,- per jaar incl. ploegendiensttoeslag. minimum salaris 15.634,- per jaar incl. ploegendiensttoeslag. in dagdienst, minimum salaris 13.536,- per jaar. It d Q n d et en de er ;te 15 en or en ;ot lip er sr, ou Genoemde bruto salarissen gelden vanaf 22 jaar. Aanstelling op hoger salaris afhankelijk van vakbekwaamheid. Vakopleiding en ervaring vereist. Leeftijd tot 50 jaar. Schriftelijke sollicitaties onder nr. HF 36 te richten aan: Hoogovens IJmuiden Personeelsvoorziening Hoofdkantoor 2. Telefonische inlichtingen: 02510-94000. t, ti e s r T ,r e g 1, d IS g n ie 57 *r X I. n t- n il n zo de fi ll- 'O- ?e- ze- en W. ise ij- uit en s. •o- cte de an te an en en nd tar nd dit de zo ie, an n- de de ier lie ns en en an en il- o- 'ig CAIRO (UPI) De Russische minister van Defensie, maarschalk Andrei Gretsj- ko, is gisteren voor een officieel bezoek van vier dagen in Cairo aangekomen. Zowel Australië als de Filippijnen heb ben positief gereageerd op de Indonesische wens tot samenwerking. Australië zal In donesië gratis 16 straaljagers leveren en zal meer Indonesische militairen gaan op leiden. Met de Filippijnen gaat Indonesië gezamenlijk militaire manoeuvres houden. In het communiqué dat na afloop van het bezoek van Soeharto aan Manilla werd uitgegeven, wordt de hoop uitgesproken „dat meer bevriende Aziatische landen” aan deze oefeningen zullen deelnemen. MOSKOU. (UPI en DPA) Het Russi sche ruimteschip Loena-20, dat vier dagen geleden is gelanceerd, is gisteren in een baan rond de maan gekomen, zo heeft het officiële Russische persbureau Tass mee gedeeld. Het ruimteschip draait op 100 kilometer hoogte boven het maanoppervlak eens per één uur en 58 minuten in een baan die een hoek van 65 graden maakt met de maanevenaar. (Van onze redacteur in Djakarta) DJAKARTA. Indonesië gaat op het gebied van de defensie nauwer samenwerken met Australië en de Filippijnen om de economische opbouw van het land zo min mogelijk te verstoren door militaire inspanningen. Dit is duidelijk geworden na de (eerste buitenlandse) reis van generaal Soe harto als president naar deze twee landen. Het voornemen van de regering om de drie van Breda vrij te laten zal, alle los gemaakte emoties ten spijt, in de Tweede Kamer een duidelijke meerderheid krijgen. Wie de neuzen telt, kan niet anders dan tot de conclusie komen dat de regering op dit moment voor haar plannen een meerder heid van zeker tweederde heeft. Dat is al genoeg om de grondwet te wijzigen en moet dus ook voor gratieverlening vol doende zijn. De tegenstemmers zitten vooral in de fracties van de PvdA, VVD, DS’70 en CPN, partijen die rekening houden met een fel reagerende joodse achterban en die oud- verzetsstrijders in hun gelederen hebben. Zo’n partij is ook de ARP, maar juist de Antirevolutionairen menen dat het geen zin meer heeft de drie nog gevangen te hou den en dat het einde van de strafopleg ging nu wel is bereikt. De ARP is daarom met KVP en CHU vrijwel unaniem voor gratiëring. Twee jaar geleden, toen minister Polak de kamer over vrijlating polste, lag deze verhouding nog heel anders. Polak, die overigens niet wilde gratiëren, maar een wetsontwerp wilde ind'ienen dat voorwaair- delijke invrijheidstelling ook voor levens lang gestraften mogelijk zou moeten ma ken, slikte zijn plannen weer in, toen hij daarvoor geen duidelijke meerderheid in de kamer vond. Daarop deed de KVP’er mr. Th. van Schaik nog een poging de ka mer tot een uitspraak te bewegen, maar ook hij moest zich in een emotioneel debat gewonnen geven. De KVP is sindsdien steeds op het vin kentouw blijven zitten. Dat is niet zo ver wonderlijk als men bedenkt dat de drie van Breda zich tot het rooms-katholieke geloof hebben bekeerd. De aalmoezeniers, die de drie in de Bredase strafgevangenis bijstaan, hebben herhaaldelijk op het zin loze van de gevangenhouding gewezen. Ten minste een van de drie is al min of meer een wrak, de andere twee zijn zo afgestompt dat zij tot geen enkele politieke of maatschappelijke activiteit meer in staat zijn en dus net zo goed kunnen worden losgelaten. Er schijnt trouwens van Duitse zijde de garantie te zijn gegeven dat de drie niet met fanfares zullen worden in gehaald. Ook twee jaar geleden heeft de zaak veel emoties opgeroepen. Zoals nu minis ter Van Agt, kreeg toen mr. Van Schaik Hoe belangrijk een dergelijke omwen teling ten gunste van de liberalen in de Spaanse kerk is, kan men misschien afmeten aan een „gevleugeld woord' van één van Spanje’s grootste humo risten: „Wij rennen hier altijd achter de paters aan. Nu eens met een pro- cessie-kaars en dan weer met een knup pel maar wij Spanjaarden kunnen hét nu eenmaal niet nalaten achter die soutanes aan te lopen!” Het regime had ook langs een andere weg een aanval gedaan op het prestige van de kerk die „lastig” begon te wor den. De Spaanse pers drukte een be richt af dat was „uitgelekt” uit rege ringskringen en volgens hetwelk de kerk jaarlijks 6 miljard peseta’s (onge veer 300 miljoen) van de staat trekt. In Madrid begon men plotseling breed de privileges van de kerk uit te meten en te verzekeren dat de kerk daar van af zou moeten zien als zij dan zo on afhankelijk wil zijn van de staat. Dit vooral met het oog op de eindeloze on- derhandelingen over een nieuw con cordaat. PRAAG. (Reuter en DPA) In Wenen is gisteren vernomen dat een groep acade mici, journalisten en vakbondsleiders de Tsjechoslowaakse communistische een brief heeft geschreven waarin er op wordt gewezen dar partijleider Gustav Husak herhaaldelijk heeft verklaard dat er geen politieke processen, vervolgingen of arrestaties in het land zouden komen. De schrijvers eisen van de regering vrijla ting van alle politieke gevangenen. speciale politiebescherming en moest ka mervoorzitter van Thiel al te gespannen bezoekers op de tribune van de Tweede Kamer persoonlijk kalmeren. Wat er toen niet in zat, staat nu wel te gebeuren. Minister Van Agt, altijd al voorstander van vrijlating, stimuleerde een nieuw gra tieverzoek dat door de Hoge Raad en de bijzondere strafkamer van de Amsterdamse rechtbank, instanties die eerder afwijzend hadden geadviseerd, nu unaniem positief werd gewaardeerd. De regering pleegt der gelijke unanieme adviezen te volgen en Van Agt wist de zaak ook ondanks verzet van de ministers Geertsema (WD) en Boersma (AR) heelhuids door de minister raad te krijgen. Er komt dus nu een kamerdebat dat aan het besluit de drie te laten gaan in feite niet veel meer zal kunnen verande ren, maar waarmee in ieder geval wordt voorkomen dat de vrijlating geheel aan minister Van Agt wordt opgehangen. Het debat wordt ook nog schriftelijk voorbe reid, waarmee bereikt wordt dat in ieder geval alle argumenten voor en tegen dui delijk op tafel komen. Om te voorkomen dat het debat zich in een al te emotionele sfeer voltrekt, heeft de kamercommissie voor justitie besloten ook nog een openbare hoorzitting te hou den. De tegenstanders, voor zover zij in georganiseerd verband optreden, zullen hun gal dus nog ruimschoots kunnen spui en. Maar het besluit om de drie te laten gaan zal niet meer tegen te houden zijn. De neuzen zijn immers geteld. Bijvoorbeeld, in december gaf een commissie onder voorzitterschap van de bisschop van Huelva, Monsenor Gon zalez Moralejo, een document uit waarin de „valse vrede” en de sociale onrecht vaardigheid in het hedendaagse Spanje aan de kaak gesteld werden. Dit leidde tot zeer scherpe reacties van regerings zijde. Generaal Franco, die in kerkelijke kwesties bijna nooit openlijk optreedt, verklaarde zelfs in een recente toe- De generaal had een hem onbekende een vraaggesprek toegestaan. Toen er werd aangebeld ging hij met zijn vrouw naar de deur en toen die was geopend, richtten drie mannen hun wapens op de generaal. De drie zijn ontkomen. De vrouw heeft in een ziekenhuis een spoedoperatie ondergaan. Zij verkeert niet in levensgevaar. Generaal Abdel Razak El Najef werd na de staatsgreep van 17 juli 1968 tot premier benoemd, maar drie dagen later werd hij afgezet, gearresteerd en verban nen. Sindsdien woont hij in Londen Het zou niemand verbazen als het wanbegrip nog zou verscherpen na de komende verkiezingen in de Bisschop penconferentie. Het wordt algemeen aangenomen dat de liberale kardinaal Enrique y Tarancón definitief als voor zitter zal worden bevestigd. Nog inte ressanter is het feit dat de beste kans hebbers voor de sleutelpost van Secre- taris-Generaal twee uitgesproken pro- gfessieven zijn: de reeds genoemde bis schep van Huelva, Monsenor Gonzalez Moralejo, en de huidige hulpbisschop van Sevilla. Monsenor Montero, een ge wezen journalist, die tot voor enkele jaren hoofdredacteur van „Ecclesia” vlas. Ten slotte ziet men de zeer voor uitstrevende bisschop van Bilbao, Mon senor Anoveros, als meest waarschijn lijke voorzitter van de belangrijke com missie voor het leken-apostolaat. WMVVWIWWWWVUVVVWWWWWW Hoogovens IJmuiden heeft plaats voor: De Egyptische president had woensdag in een rede gedreigd, dat hij zou aftreden als zijn leiderschap in twijfel zou worden getrokken. In een aantal resoluties verklaarde het Nationale Congres van de Arabische Soci alistische Unie (ASU), dat het vertrouwen in de president wordt bevestigd en dat het verenigd staat achter Sadat als onze voor vechter en als de leider van de strijd om ons bestaan. De officiële spreekbuis van de kerk, het weekblad „Ecclesia”, verzekerde in een hoofdartikel: „Als men het woord „privileges” gebruikt voor wat eenvou dig „rechten” zijn; als men een „pinge len” tussen kerk en staat insinueert, alsof de tussenkomst van de regering in bisschopsbenoemingen een recht zou z(jn in ruil voor de geldmiddelen, die de staat aan de kerk ter beschikking stelt; als men de geloofscrisis, het uittreden van priesters, en de „inmenging in we reldse zaken” overdrijft of voorstelt als een reden om de kerk te wantrouwen en geen nieuwe concordaat aan te gaan; dan is dat alles precies even ongepast en onrechtvaardig als het bijvoorbeeld voor de kerk zou zijn om stakingen, stu- dentenoproer of onzedeljjke publikaties als voorwendsel te gebruiken om geen overeenkomst met een staat aan te gaan. CAIRO. (UPI) De Egyptische leiders hebben gisteren een bijzonder congres beëindigd met eenstemmige steun aan president Sadat te betuigen en de Ameri kaanse vredesvoorstellen voor het Midden oosten te veroordelen. Wie niet geteM zijn: degenen die door de dreigende vrijlating en alle discussies en procedures daaromheen opnieuw de verschrikkingen beleven, waardoor hun leven voorgoed is bedorven. Zij zijn een minderheid, wier belangen bij het neuzen tellen altijd te licht vallen. Het vóór of tégen in deze kwestie is een keuze in onvoorstelbare gewetensnood. Niet omdat „de drie van Breda” even belangrijk zijn als hun nog levende slacht offers, maar omdat iedere keuze, hoe zij ook in het persoonlijke oordeel van Ka merleden en regering uitvalt, slechts ver antwoord is als zij wordt ingegeven door de hoop dat zij bij draagt tot vermindering van het bestaande en toekomstige leed dat door terroristische stelsels wordt veroor zaakt. Zij schrijven dat sinds 1968 tallozen zijn gearresteerd en dat er ook verschei dene processen zijn gevoerd tegen mensen Een reddingsploeg zoekt naar over levenden van de busramp in Egypte. Door deze militaire samenwerking met twee buurstaten die lid zijn van de Zuid- oost-Aziatische Verdragsorganisatie (de Aziatische tegenhanger van de NAVO) wordt de politiek van ongebondenheid, het officiële standpunt in Djakarta, een for mele facade. Deze laatste term wordt ook gebruikt door Amerikaanse militaire krin gen in de Indonesische hoofdstad, die zich ingenomen tonen met Soeharto’s beleid. „Het land behoudt zijn flexibiliteit en kan zich beter verdedigen tegen de beschuldi ging een satelliet van Amerika te zijn”, aldus een hooggeplaatste Amerikaanse militair in Djakarta. De Indonesische wens tot militaire sa- spraak: „De katholieke kerk en de staat zijn twee machtige levenskrachten waarvan de doelstellingen elkaar niet kunnen tegenspreken, want dat zou een betreurenswaardige sociale crisis ver oorzaken”. idie waren beschuldigd van ideologische afwijkingen. Husak heeft gisteren tijdens een voltal- partij lige vergadering van het centrale comité •in Praag hogere arbeidsprestaties, grotere doelmatigheid en maximale toepassing van alle krachten op het gebied van de nationale eenheid geëist. Husak had voora1 kritiek op luiheid, onverantwoordelijkheid en on-economisch werken op velerlei gebied. Hij had vooral ook aanmerkingen op de stijgende pro- ■duktiekosten. Van de in totaal zeven mil joen werknemers in Tsjecho-Slowakije zouden er ongeveer 290.000 dagelijks het werk wegens ziekte verzuimen. Enkele conservatieve bisschoppen met nauwe betrekkingen in hoge regerings kringen hebben het belang van die bij eenkomst willen minimaliseren, met het argument dat haar aanbevelingen niet bindend waren. Maar als zij door de Bisschoppenconferentie aangenomen zouden worden, zou dit wel degelijk tot een openlijke botsing tussen de kerk en het regime kunnen leiden. Velen vre zen dat dit in ieder geval al onvermijde lijk is geworden. rillastrijders aan invloed winnen. Ook in Thailand wordt het verzet tegen de militaire regering sterker, terwijl de com munistische guerrilla’s in Maleisië weer actief zijn geworden. Een communistische bedreiging uit het noorden zou Indonesië tot extra-militaire uitgaven kunnen nopen, die de geplande economische ontwikkeling onvermijdelijk zou verstoren. President Soeharto wil het niet zover laten komen en zoekt daarom aansluiting bij landen die zich tegen de zelfde dreiging wapenen. De kerk liet zich niet onbetuigd. Het dagblad „YA” dat nauwe betrekkingen met de kerkleidingen onderhoudt, on derstreepte in een hoofdartikel dat men hier met een sensationeel bedrag op de proppen was gekomen, zonder uit te leggen hoe men tot dit totaal van zes miljard peseta’s was geraakt. Hierin tel len namelijk ook de bedragen die de staat aan de kerk betaalt voor het on derhoud van sociale en culturele in stellingen (ziekenhuizen, crèches, scholen, liefdadigheidsorganisaties, bi bliotheken, musea, enzovoorts) in heel het land. YA verzekerde dat de staat heel wat uitspaart met de lage lonen die men aan de duizenden geestelijken be taalt die in dergelijke instellingen wer ken. En volgens een Barcelonees blad besparen alleen al de kerkelijke scho len de staat per jaar méér uit dan die hele zes miljard peseta’s. en het onrecht aan de kaak te stellen. Zelfs wanneer zij daarbij wereldse en politieke kwesties aanroert, dan kan men haar nog niet van „inmenging in staatszaken” beschuldigen. Want dit is in werkelijkheid niets anders dan de taak die Jezus Christus haar heeft op gelegd en die zij moet vervullen, zelfs al bestaat het risico dat dit wegens an dermans wanbegrip een lijdensweg wordt”.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3