Goede prijzen voor bloemen Minder stofverontreiniging op grotere afstand Hoogovens ACHT LUIKSE BOLLEN IN IJMONDGEMEENTEN Fiat-garage aan Dokweg Inbrekers van Breda gelift Experimentele woonvormen expositiegebouwd e m Ook uzv krant! BON gestoord ondanks grote aanvoer Bejaarde voetganger aangereden Met tankwagen Uitgevaren vissersvaartuigen -1 IJmuider Courant Milieudienst uit Zaandam verrichtte IJmond lid van metingen in Noordzeekanaalgebied Dekenale Raad? Ook animo voor takken IN DE VISHAL Tot en met 12 maart te bezoeken Mens zoekt de eigentijdse beleving in woning Openingstijden Kritische Gemeente ■■I Bij brand omgekomen SiL IJMUIDER COURANT ZATERDAG 19 FEBRUARI 1972 4 IJmond 1 Bezorg mij 14 dagen gratis IJmuider Courant Zakennieuws uit de (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. - Zoals wij gisteren reeds in het kort meldden heeft de „Dienst voor de Hygiëne van het Milieu voor de Zaanstreek” cijfers gepubliceerd over stofmetingen welke in het Noordzeekanaalgebied zijn verricht met zogenoemde Luikse bollen. Het onderzoek werd gehouden van 27 oktober 1970 tot en met 26 oktober 1971. Er is gebleken dat de hoeveelheid ijzer en mangaan afneemt, naarmate het meetpunt verder van Hoogovens is ver wijderd. Niettemin is op tien kilometer afstand in noordoostelijke richting van het staalconcern (Uitgeest) nog ijzer en mangaan van Hoogovens merk baar, daarentegen in zuidelijke richting (Haarlem) niet. Wanneer men als criterium neemt twee milligram stof of minder gemiddeld per dag, welke hoeveelheid als een natuurlijke verontreiniging wordt aangemerkt, kan men zondermeer stellen dat de daggemiddelden van bijvoorbeeld Wijk aan Zee, Velsen-Noord en IJmuiden van vier milligram of meer op „ver ontreinigingen van betekenis” wijzen. Hik I. Ai* (Van een medewerker) 3. 4. i. 2 is- (Van een onzer verslaggevers) De p- In open enveloppe tonder postzegel opsturen naar t IJMUIDER COURANT - Antwoordnummer 416 - Haarlem (Van een onzer verslaggever.') Naam Adres te Daarna kunt u mij noteren als t I Scheveningen. De aanvoer voor Scheve- ningen bestond vrijdag uit 50 kisten wij ting, 600 kisten schol, 800 kisten kabel jauw, 400 stuks stijve kabeljauw en 8000 kilogram tong. I I I I I I I I I I I I I De Luikse bol van de gemeentekwe- kerij in Santpoort. De omgeving van de meetpunten blijkt een belangrijke rol te spelen. Meetpun ten binnen de bebouwing of door enige begroeiing omgeven, laten in het alge meen lagere waarden zien dan die in het vrije veld staan opgesteld. De korte openings'bijeenkomst in buurt huis De Zevensprong werd geopend door de Heemskerkse wethouder voor woning bouw, de heer H. J. M. Roozen, die meende dat de gemeentelijke overheid duidelijk zal moeten meewerken om de experimentele woningbouw mogelijk te maken. „Wij zijn er in Heemskerk ook mee bezig geweest, maar de kernvraag luidt alltijd: wat versta je precies onder experimenteel. Als het niet huisje, boompje, beestje moet worden, zullen de personen, die in een dergelijke experimentele woning willen leven, ook de lasten daarvan dienen te dragen". (Van een onzer verslaggevers) gekend. Toekenning van het predikaat be tekent echter niet, dat de commissie, die het woonproject onderzoekt, alle aspecten van het plan experimenteel adht; een of enkele aspecten kunnen daartoe soms aan leiding zijn. Op de tentoonstelling in Heemskerk iis vrij veel foldermateriaal verkrijgbaar, waarin diit alles uitvoerig wordt vermeld. 50, tia a- 4- ize 26, •or de •or ‘S- let ot de ad il. nt >te o- in e- n. n- or jst IW ?n. It: 10 in tit an an TS a- ‘g» ra in en or an ge n- »r- P- iet 54, •s- 3- •,ia ■te en ef, la ne eg el. iet ter Va a- ef. ld, o- ak ad L. lie !d. bosje opbrachten. De teelt van Forsythia neemt vooral in Noord-Holland toe. Er zijn al dagen dat er een tiental karren met dit bloeiende hout staan, waarvoor veel animo tot kopen bestaat en men de prijs tussen 28 en 70 cent per tak zag gaan. Ook komen er par- HEEMSKERK. De tentoonstelling „Ongewoon - gewoon” is geopend tot en met 12 maart en is dagelijks, behalve maandag van 14 tot 17 uur te bezoeken en tevens dinsdag-, donderdag- en vrijdag avond van 19 tot 21 uur. ■5J- maandabonnee /7,80 kwartaalabonnee f 22.65 O Doorhalen wat niet verlangd wordt Prijzen per kilogram (in guldens): tar bot 9,668,80; grote tong 5,585; groot- middel tong 7,747,28; kleinmiddel tong 7,917,25; tong een 8,027,58; tong twee 8,187,09; grote tongfilets 11,70. Ter verduidelijking van deze laatste con clusie het volgende staatje: Het blijkt dat in noord-oostelijke rich ting tot op circa tien kilometer (Uit geest) de ijzer- en mangaanuitstoting van Hoogovens merkbaar is, daar van deze elementen de uitstoting boven de natuurlijke hoeveelheid ligt. In zuide lijke richting is op circa tien kilometer Haarlem) een verhoogd ijzergehalte in het stof niet meer merkbaar. Per 50 kilogram: schelvis 11040; wij ting een 5226; wijting twee 4120; schar 8039; kabeljauw een 6438; kabeljauw twee 10745; kabeljauw drie 9036; ka beljauw vier 8738; kabeljauw vijf 36 17,50; schol een 2720; schol twee 3120; schol drie 32—20; schol vier 4031; tarbot 367—215; griet 193139; tongschar 125; krab 4638; lever 3517,50; grote kuit 2819; haring 4524; kleine kreeft 42-36; kleine kuit 248144; bot 6; steenbolk 22 —17. IJMUIDEN. De Velsense politie ont ving hedenmorgen om half vijf de melding, dat men poogde in te breken bij een kle dingmagazijn aan de Kennemerlaan, waar al eens eerder van een dergelijk ongewenst bezoek sprake is geweest. De inbrekers werden echter gestoord door de alarmin stallatie, zodat zij ondanks het snelle ar riveren van de politie, reeds waren ge vlucht. SANTPOORT Een 87-jarige inwoner van Santpoort wilde vrijdagmiddag rond half vier de Hagelingerweg oversteken, zonder hierbij voldoende op het naderend verkeer te letten. Hij werd hier dan ook aangereden door een personenauto, waar na de bejaarde voetganger door de onge vallendienst met een ernstige hoofdwond naar het Zeewegziekenhuis moest worden overgebracht. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De Dekenale Raad van het bisdom Haarlem staat positief ten aanzien van de opneming van de Kritische Ge meente IJmond in de Raad. Bij een peiling op een onlangs gehouden vergadering van de Dekenale Raad, bleek dat alle leden de wenselijkheid onderschreven een bestuurs lid van de K.G.IJ. in de Raad op te ne men. Sommige leden zagen een gevaar van isolering voor de Kritische Gemeente en hoopten dat middelen gevonden konden worden om dit tegen te gaan. Weer ande ren, zouden, wat in de K.G.IJ. gebeurt, graag ook in andere parochies zien. Ook werd betreurd, dat kapelaan Jan Ruyter eigenlijk nooit door de Dekenale Raad was uitgenodigd. tijtjes appel- en perentakken, vol met knoppen die veel aftrek vinden. De jaar- rond-chrysanten noteerden van 160 tot 230 ct. per bos, anthuriums en orchideeën kwa men beide tot 400 cent per stuk. Bij de potplanten neemt de vraag toe met top- prijzen voor extra kwaliteit. Zo maakten deze week de pot-chrysantjes nog een prijs van 140 cent per stuk en werd voor de azalea tot vijftien gulden per stuk betaald. (Van een onzer verslaggevers) Bouwontwerp van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening bjj de opening van de tentoonstelling „On- gewoon-gewoon”. De tentoonstelling wordt tot en met 12 maart gehouden in het expo sitiegebouw aan de Constanten Huygens- straat 99. Dinsdag 15 februari Hektrawler Rijnmond III KW 44, Hendrika Johanna KW 81, Rijnmond IV KW 85, MT Sakina Martine KW 32, Jacob KW 55, Dirk Maria KW «0, Albatros KW 87, Onder neming III SCH 117, Ursinus VL 1, EUy VL 73, Voorbode VL 103 Bets en Gerda VL 112, Willem VL 121, ML Jacoba Catharina KW 132, MK No ra IJM 51, Cornelia KW 174, Willem Senior KW 197, En Avant KW 210, Anna Hendrika KW 215, Marco WR 32. Tiny WR 33. Woensdag 16 februari Hektrawler Holland KW 123, MT Meyert Menno IJM 209, Marian El len KW 159, Ada VL 7, MK Wiron VII IJM 207, Geertruida KW 211. VELSEN Door de bemanning van een surveillance-auto van de Velsense politie werd hedenmorgen omstreeks zes uur op Rijksweg 9 een onbeheerde tankauto aan getroffen, afkomstig uit Breda. De wagen werd naar het hoofdbureau overgebracht, waar bleek dat de tank nog tweeduizend liter petroleum bevatte. De eigenaars in Breda zijn inmiddels van deze ontdekking op de hoogte gebracht. Voorts hebben vrijdag vijfentwintig automobilisten op de Parkweg in Velsen- Zuid te laat ontdekt, dat hun snelheid hier door de politie werd gecontroleerd. Een gelijk aantal processen verbaal is hiervan het resultaat geweest. Een postbode zag vrijdagmorgen rook uit de woning komen. Hij trof na het forceren van de deur de heer Bakker levenloos op de vloer aan. In het gehele Noordzeekanaalgebied heeft de ..Dienst voor de Hygiëne van het Milieu voor de Zaanstreek' vijftien bollen van aluminium neergezet met een door snede van twaalf centimeter. De bol is be dekt met een dun laagje vaseline. Achten twintig dagen lang kleeft het stof aan dit voorwerp vast, waarna een employe van deze Zaanse dienst de bol verwisselt. In het laboratorium te Zaandam wordt de vaseline met verwarmde wasbenzine op gelost, waarna het stof voor analyse wordt af gefilterd. BEVERWIJK „Het is niet de bedoe ling exclusieve woongelegenheden te scheppen voor een beperkte groep mensen, maar aan te tonen dat aanvaardbare woon projecten, afwijkend van het gangbare type, zijn te verwezenlijken. Ik hoop, dat deze expositie hierin mag bijdragen". Dit zei de heer G. W. Jansen, lid van de lan delijke Adviescommissie Experimentele Woningbouw en hoofd van de afdeling De experimentele woningbouw in Neder land is daarom zo nuttig, aldus de heer Jansen, omdat met de nieuwe woonvor men tegemoet wordt gekomen aan de wens van de jonge generatie de eigentijdse be leving van deze maatschappij te herkennen in de woning. Het predicaat experimenteel kan worden gegeven bij de volgende eigen schappen: een nieuwe indeling van het huis, type, vorm en omgeving, tezamen vormend het woonmilieu, dat afwijkt van hetgeen gangbaar is. De tentoonstelling in Heemskerk, georganiseerd door de com missie experimentele woningbouw, laat 21 projecten zien, die het predikaat experi menteel woningbouworoject krecen tne- Tussen neus en lippen door vertelde wethouder Roozen, dat in Heemskerk vaak compromissen moeten worden gesloten „en dat tracht je te bereiken door de bevolking inspraak te verlenen. Die bepaalt ook hoe een wijk er uit komt te zien”. Volgens wethouder Roozen wordt in Heemskerk de doorstroming flink aange pakt. „In „De Die” verrijzen 350 huizen, waarvan er 250 zijn bestemd voor door stroming. In Heemskerk komen dus straks 250 huizen leeg te staan, die zijn bedoeld voor de minder-draagkrachtigen”. Het onderscheid tussen de gangbare diensten en de dienst van de Kritische Ge meente is niet dat deze thematisch zijn, want dat is in de meeste kerken het geval, aldus de Raad. Het verschil is echter, dat de thema’s van Jan Ruyter zich vaak be wegen op politiek en maatschappelijk vlak; onrechtvaardigheid aanwijzen in po litiek, maatschappij en eventueel kerk, om van daaruit tot activiteit te komen. Velsen-Noord Wenckenbachstraat en IJmuiden Julianakade. Op de overige punten varieerde dit gemiddelde tussen 2 en 4 milligram per dag. BEVERWIJK. De bloemenveiling heeft deze week weer niet over de aanvoer te klagen gehad. Door het „open” weer kon men bovendien met de bloemen alle kanten heen zodat ook de handel een vlot verloop had, waarbij de prijzen over het algemeen goed te noemen waren en zelfs een weinig opliepen. Door middel van een atoomabsorptie- apparaat kan men niet alleen het ijzerge halte bepalen, maar eveneens onderzoeken hoeveel mangaan, calcium en lood in het stof aanwezig is. Hierbij dient opgemerkt te worden dat metingen met Luikse bollen geen stofconcentratiemetingen zijn, maar aanwijzingen geven omtrent het stoftran- sport dat, naast de invloed van bronnen, in hoge mate afhangt van de windsnel heid. In de drie IJmondgemeenten staan in totaal acht bollen. Eén in Santpoort (ge- meentekwekerij), twee in IJmuiden (Dok weg en Julianakade nabij het NS-station), twee in Velsen-Noord (Papiervakschool en Wenckenbachstraat), twee in Heemskerk (Duinweg en A. Verherentstraat) en één in Wijk aan Zee (Rollandsduin). In het rapport dat de „Dienst voor de Hygiëne van het Milieu voor de Zaan streek” heeft uitgebracht over de periode november 1970 tot en met oktober 1971, wordt een aantal conclusiese getrokken. Vrolijk Fzn SCH 171. Woensdag 2 februari Hektrawler Willy KW 141. Zaterdag 5 februari MT Delft IJM 37, Wil helmina Johanna KW 39. Maandag 7 februari Hektrawler Vooraan VL 115, MT Voorwaar VL 142. Dinsdag 8 februari Hektrawler Frank Vro lijk Czn SCH 81 MT Koraalbank KW 3, Michiel Jan VL 110. Woensdag 9 februari MT Haarlem IJM 9, MK Marlena KW 212 naar Hamburg. Donderdag 10 februari Hektrawler Annie Hillina KW 170. Zaterdag 12 februari Hektrawler Zeehaan IJM 57, Rijnmond I KW 15, Ellsabet Christina KW 41, MT Jan Maria KW 171. Maandag 14 februari Hektrawler Rijnmond V KW 42, Rijnmond IH KW 43, MT Protinus IJM 154, Meyert Menno IJM 209, Wiron II IJM 211, Brittenburg KW 121. Marry Marian KW 149, Soli Deo Gloria KW 152, Franclna KW 153, Marian Ellen KW 159, Jaap SCH 60 Arte SCH 249, Ada VL 7, Anita VL 34, Carolina VL 90, Elizabeth VL 105. Noorderkroon TX, 18, Dirk Senior TX 20, Antje TX 46, ML Sola Gratia KW 52, Marjan KW 130, Arend Cornells KW 205, MK Noordzee IJM 3, Dageraad IJM 4, Vrijheid IJM 7. Maartje IJM 8, Poolster IJM 11, Eben Haezer IJM 23 (15 feb. binnen), Maartjen Cornelia IJM 44, Wiron vni IJM 205. Wiron VII IJM 207, Wiron III IJM Bij de bolbloemen nemen de tulpen de grootste plaats in en komen nu goede partijen aan de veiling waarbij soorten als Lustige Witwe, Apeldoorn en Paul Richter een hoofdrol spelen. De Lustige Witwe lag in een prijs van 140 tot 175 cent per bos, terwijl de Apeldoorn van 160 tot 220 cent per bos noteerden. De meeste tulpen varieerden van 150 tot 210 cent per bos, maar voor extra soortjes zo als de oude Rose Copland werd grif rond 250 cent per bos betaald en zag men de lelie-ach- tige tulpen zoals Queen of Sheba, Aladdin en West Point tot 480 cent per bos gaan. De narcissenprijzen trokken in het mid den van de week aan. Men zag Carlton nog voor 180 cent per bos verkopen, Flo wer Record ging tot 130 cent per bos en soorten als Dutchmaster en Golden Har vest kwamen tot 230 cent per bos. Anjers gingen ook weer in prijs omhoog nadat de week matig begonnen was. Er werd tot 55 cent per bos voor betaald, Tros-anjers zijn duur en noteerden van 160 tot 350 cent per bos. Rozen zijn ook vlot af te zetten nu de aanvoer niet groot is. De Baccara kwam nog tot 135 cent per stuk terwijl de ba'by-roosjes van 20 tot 50 cent per stuk noteerden. Ook de fresia was goed aan de prijs. Er komen prima partijen aan (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Fiat-dealer L. M. Koene heeft vrijdagmiddag heel wat handen moe ten schudden en loftuitingen moeten aan horen bjj de opening van zijn fraai gara gebedrijf aan de Dokweg in het industrie gebied van IJmuiden. Het betrof de hoofdvestiging van deze autodealer, die in Santpoort ruim tien jaar geleden is begonnen, doch daar wegens ruimtegebrek niet verder uit de voeten kon. Het Santpoortse bedrijf blijft uiter aard voor de cliëntèle uit die contreien existeren. Daaraan is nu het IJmuider hoofdbedrijf toegevoegd: een forse garage met 600 m2 grondoppervlakte, waar vrij dagmiddag Fiats van allerlei type in de neonlampen stonden te fonkelen. Op de begane grond, de plaatafdeling en vijf bruggen voorts nog een ruime re ceptie. Op de bovenverdieping zijn geves tigd de appartementen van de heer Koene en van zijn algeheel bedrijfsleidster me juffrouw M. Hofman, een kantoor voor de boekhouding, de zeer gevulde magazijnen, een motor-revisie afdeling en een kantine voor het personeel. Alles doelmatig inge richt. De openingsceremonie werd verricht door burgemeester W. M. B. Bosman, die waarderende woorden sprak aan het adres van de gebroeders Koene en mejuffrouw Hofman en voorts attendeerde op aspecten als luchtverontreiniging, geluidshinder en chaotische parkeertoestanden, alle zaken waar ook voor een goede garagehouder een stuk verantwoordelijkheid ligt. Mejuffrouw Hofman tenslotte bood na mens het personeel de heer L. M. Koene een speciale bureaustoel aan. Een van de vele projecten, die in Heemskerk zijn te zien: eengezinshui- zen in 1, 2 en 3 bouwlagen, onder één dak. Ook combinaties mogelijk voor commune, gezin met bejaarde ouders en woningen met praktijk, aldus de ontwerper, B. van Tongeren, die dit De Zaanse milieudienst heeft inmiddels een uitbreiding aan het meetnet toege- voegd. Namelijk een meetpunt te Santpoort dat op gelijke afstand van Hoogovens ligt als dat van Heemskerk (6 kilometer). Hier- door kan het stofverspreidingspatroon be ter worden onderzocht. Dat zelfde is nu het geval door een nieuwe Luikse bol in Haar lem, waardoor een vergelijking met Uit geest mogelijk is. De afstand tot Hoog ovens bedraagt in dit geval ongeveer tien kilometer. Verder is er ondermeer een Luikse bol geplaatst in Zuid-Schermer, juist aan de overzijde van het Alkmaar- dermeer vanaf Uitgeest gerekend. Men wil zo onderzoeken wat precies de invloed is van deze wateroppervlakte. Zaterdag 29 januari Hektrawler Cornells 221, Deo Volente II KW 11, Ada KW 29, Liman- - - - da KW 33 Rose Marie KW 34 Rudl Robert KW 66, Jeannette KW 93 Karla Ellen KW 106, Rianne KW 110, Wilma KW 113, Mare Liberum KW 117, Klazina Maryke KW 127, Anna Lydia KW 145. Dirkje KW 178. Solea KW 180, Elly KW 187, Hans KW 189. Margaretha Christina KW 190, Eben Haezer KW 194, Yvonne Yolanda KW 205, Janneke KW 209, Jana KW 213 Carry Anita KW 218, Arie Jacob KW 221, Jacob Senior KW 226, Dieuwina WR 45. IJMUIDEN. De aan voer voor IJmui den bestond vrijdag uit 11.935 kisten en 109 kleine kisten vis, 4990 stuks stijve ka beljauw en 30.300 kilogram tong. Bij deze aanvoer waren: 12 kisten en 31 kleine kis ten schelvis, 240 kisten en 72 kleine kisten wijting, 6445 kisten kabeljauw, 3 kisten en 6 kleine kisten haring, 5012 kisten schol, de veiling die van 120 tot 520 cent per 90 kisten schar, 65 kisten tarbot en 68 kis ten varia. 'rfi VELSEN-NOORD: Wenkenbachstraat (vrije ligging) 7,6 milligram per dag Papiervakschool (met bomen omgeven) 3,2 milligram per dag IJMUIDEN: Julianakade (vrije ligging) 6,7 milligram per dag Dokweg (in de bebouwing) 4,6 milligram per dag DELFZIJL. In het Groningse ’t Zandt is de 85-jarige H. Bakker bij een brandje in zijn woning door verstikking om het leven gekomen. Hij heeft vermoe delijk een brandend petroleumstel omge stoten. De hoeveelheid ijzer en mangaan in het stof neemt af naarmate de afstand van Hoogovens tot het meetpunt toeneemt. Dit laatste is, echter in mindere mate, ook het geval met de totale hoeveelheid stof. Hierbij valt te bedenken dat de to tale hoeveelheid stof een minder spe cifieke indicatie is voor een Hoogoven- complex dan het ijzer- en mangaange- haltê. De volgende meetpunten hadden op jaarbasis een stofgemiddelde van meer dan 4 milligram per dagWijk aan Zee, meente Assen.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5