Arbeidsrechtdeskundige drs. E. de Jong: V akbewegingskritiek DEKT HEDENDAAGSE VISIE NIET DE BEURS DEZE WEEK WETSONTWERP STAKINGSRECHT op regeringssteun tegen werkloosheid Benzine duurder. De stap naar Mercedes Diesel is nog nooit zo voordelig geweest. Wall Street ZATERDAG 19 FEBRUARI 1972 Van touwtje Bezwaren Niet teveel Maatregelen Normen Europees omwille van comfortabele zuinigheid Mercedes-Benz Diesel N.V. AUTOBEDRIJF VAN WIJK, Haarlem, Amsterdamsevaart 114, tel. 023-31 7710 Voor wie meer dan 30.000 kilometer per jaar rijdt in een benzine-wagen van f 10.000,- of meer, wèl iets om even bij stil te staan! Het jaar van de economie Dit jaar, zegt men, wordt het jaar van De Economie. Dit jaar gaan we meer rekenen, puzzelen, bezuinigen en schrappen dan ooit. Is dat zo, dan wordt dit ook het jaar van de Mercedes Diesel. Ga maar na en cijfert u rustig met ons mee. Benzine is sinds i januari weer ruim 5 cent duurder geworden en kost nu ruim 72 cent per liter. Dieselolie bleef 22 cent per liter. Een fors verschil, niet? Maar het gaat niet alleen om de prijs per liter. Dieselolie heeft nl. meer calorieën per liter dan benzine (8600 k.cal. t.o. 6800 kcal, per liter benzine). Bovendien haalt de Mercedes dieselmotor door zijn speciale constructie ook nog eens meer rendement uit de brandstof dan een benzinemotor. Dat is de reden waarom roadtests uitwijzen, dat bijv, bij 100 km per uur een Mercedes Diesel rond de 30% minder brand stof nodig heeft. Waardoor het verschil tussen de brandstofkosten nog groter wordt. Al met al kost een Mercedes Diesel aan brandstof maar iets meer dan 2 cent per kilometer. Sterker nog: met een volle tank (65 liter) rijdt u met uw Mercedes Diesel van Utrecht naar Berlijn. Voor rond de 15 gulden. (Van onze redactie economie) (Van onze beursredactie) ADVERTENTIE o t s f DEN HAAG Van het bjj de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp op het stakingsrecht moet men niet te veel verwachten. Het benadert de staking vanuit het civiele recht, geeft geen hogere rechtszekerheid en realiseert het collectieve beginsel van stakingen niet voldoende. Dit is de mening van drs. E. P. de Jong, wetenschappe lijk medewerker aan het Molengraaff Instituut van de Utrechtse universiteit, des kundige in arbeidsrecht. Met die visie bevindt hij zich in gezelschap van de vakbe weging, die veel bedenkingen heeft tegen de normen voor staking, waarvan het wets ontwerp spreekt. Ook uit andere oogpunten zijn be zwaren aan te voeren tegen het wetsont werp. Zo wil het de werkgevers de be voegdheid geven in geval van onrechtma tige staking de stakers onmiddellijk te ontslaan. Hoe moet dat als er bijvoorbeeld duizenden staken?, vraagt drs. De Jong zich af. Welke werkgevers ontslaan dan hun gehele personeelsbezetting? Dan is er de bepaling dat werknemers op vitale punten bij staking gedwongen kunnen worden toch te werken. Hoe moet dit in de praktijk uitwerken? Een zeer onduide lijke zaak. Wij in Nederland, zegt drs. De Jong, zijn eraan gewend dat de sociale politiek met wetten wordt geregeld, daar kunnen we kennelijk niet buiten. In tegenstelling bijvoorbeeld tot Engeland, waar de vak verenigingen door hun optreden en door vastlegging van bepalingen in contracten die politiek sterk bepalen Maar we moe ten beseffen dat door de ondergeschikt- heidspositie van de werknemer het con flictmodel er nu eenmaal is. Ook in ons land, waar in vergelijking met andere lan den zeer weinig wordt gestaakt. Santa Fé Ind Can Pacific Illinois Cent. Penna Centr South Pae. Allied Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Brands tnaconda 3eth Steel 'loelng Chrysler City Bank Cons. Edison □ougl. Alrcr Gup de Nem Sast. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. Am. Motor» 368% 29% 32% 61'/s ex 25% 42 22 exd 38 105% 49% 51% 45% 76% 44% 33 33% 10 11% 19 32 43% 41% 72% nen worden toegevoegd. Dergelijke figu ren kent Nederland al in de Pachtkamers en de Raden van Beroep. Het aanhangige wetsontwerp heeft dus een zodanige beperkte reikwijdte dat je je afvraagt: waarvoor al die moeite?, zegt de heer De Jong. Alle stakingen, die tot dusver zijn voorgekomen of hebben ge dreigd, zouden ook met dit wetsontwerp in de hand onrechtmatig zijn verklaard. Ook de kwestie van de boycot van Panhonlibco-schepen zou op dezelfde ma nier zijn uitgepakt. Terwijl toch het wets ontwerp mede afkomstig is uit het verzet dat is gerezen tegen de desbetreffende uitspraak van de Hoge Raad. IBM Int Har». Int Nickel Int. T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St Royal Du tob Sears Roeb Shell OU Soc. Vacum Stand. Br. Stand. Old N. Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Brands Un. Incorp. Us. Steel Westlngh. Woolworth Ford De omzet in Wall Street was 16.59 miljoen aandelen. Dow- Jonescijfers: Industrie 917.52 4.51), Sporen 254.73 .36), Nutsbedrijven 112.25 0.38). Avondverkeer (met tussen haakjes de slotkoers van giste ren) Akzo 74.50 gl (74.30), Hoog ovens 70.80—70.90 70.80), Kon. Olie 120.80—121.20 gl (120.90), Philips 41.70-41.80 gl (41.80). Unilever 132.70 gb—132.90 (133), KLM 114.50—116.00 (118), De nieuwe samenwerkingsvorm van Si mon de Wit deed het aandeel over de 300 percent komen. Zelfs de zware verliezen van Reesink konden de koers niet verder verlagen, maar integendeel ”an 80 percent naar 95 percent brengen. Ook zonder direct nieuws was de beurs in de meer lokale marktsectoren aan de vaste kant. Natuurlijk traden ook hier regelmatig winstnemingen op, maar die hadden wei nig om het lijf. Bührmann moest er tijdelijk 5.- door afstaan. AMEV verloor Slotkoersen Eer gisteren Gisteren 367% - 29% 31% 61% 26% 42 22% 37% 106»,4 50% 52% 46 77% 44% 33% 34% 9% 1'1% 19% 32% 43% 42% 72% De heer Willems kwam daar met ande re cijfers uit de bus dan de regering. De minister heeft volgens hem namelijk al lerlei getallen die uit het lopende beleid voortvloeien, opgeteld bij de cijfers die samenhangen met de nieuw aangekondig- de maatregelen. „Zo lust je nog wel peultjes”, aldus de heer Willems- „Het gaat niet aan de sinds jaar en dag uitge voerde aanvullende werkgelegenheid als iets nieuws op te voeren en mee te tellen”. Hij noemde de suggestie dat de aanpassing van het rijksgoedkeuringenbe- leid extra terwerkstelling in de orde van grootte van 162.000 manweken tot gevolg heeft „misleidend”. Behalve in de bouwnijverheid vallen er volgens de heer Willems ook in andere sectoren klappen die voor een deel sa menhangen met hetgeen er in de bouw gebeurt. Zo waren er eind januari 6000 werkloze chauffeurs ingeschreven, terwijl de werkloosheid in de metaal 10 Vo uit maakt van de totale werkloosheid, tegen respektievelijk 6 en 8,1 °/o in 1967 en 1968. Van de aangekondigde 200 miljoen moet 126 miljoen komen uit door lagere publiekrechtelijke lichamen af te sluiten leningen. ,Als de effecten uitgewerkt ra ken, hebben de gemeenten die rente en aflossing moeten betalen waarschijnlijk geen ruimte meer om andere bouwpro gramma’s uit te voeren", aldus de heer Willems, „zo houdt de regering de ge meenten aan een touwtje en verlengt zij de moeilijkheden in het bouwbedrijf” Bij het beoordelen van de maatregelen mag volgens hem niet worden vergeten dat maatregelen van de regering mede oorzaak zijn van de huidige en nog ko mende werkloosheid. „Als er straks een paar duizend man dank zij de overheids maatregelen aan het werk zijn, verkeren zij dus in de situatie dat zij een over heidsbeleid moeten toejuichen dat werk loosheid veroorzaakt en dat ze dan nog dankbaar moeten zijn voor het beleid van deze zelfde overheid die paar duizend man weer aan bet werk helpt. Dat is wel iets te veel verlangd”. NKV-secretaris W. Spit belichtte vooral de verschillen tussen de regio’s, waaruit volgens hem blijkt dat er nog steeds geen sprake is van een struktureel evenwichti ge werkgelegenheidssistuatie. Op de manier, die het wetsontwerp aangeeft, komen we niet uit de proble men, vindt de heer De Jong. Hij pleit dan ook voor het totstandkomen van een soci aal recht. Liefst zelfs in Europees ver band, nu de EEG gaat komen met richt lijnen waaraan ondernemingen moeten voldoen en gezien de tendens naar toe komstige collectieve arbeidsovereenkom sten voor ondernemingen die in diverse landen hun vestigingen hebben. Het ma ken van een nieuw wetsontwerp is naar zijn mening uiterst tijdrovend. Bovendien tegen alle gevestigde tradities in. Met de ontwikkeling van het arbeids recht zijn we nu wel zover dat net kan worden losgekoppeld uit het civiel recht meent drs. De Jong. In dit verband wijst hij erop dat Frankrijk bijvoorbeeld zijn eigen rechters voor arbeidszaken heeft. West-Duitsland kent een afzonderlijke rechtsgang op dit gebied. Er is daar geen wet op het stakingsrecht, maar het Bun- desarbeitsgerichthof beschikt over vol doende jurisprudentie. Bij het behandelen van arbeidsprocedures zouden aan de ge specialiseerde rechters lekenrechters kun- uit 5000 bouwarbeiders die door de rege ringsmaatregelen werk zullen krijgen, van deze 25.000 kunnen worden afgetrokken”. Bovendien, zo voegde hij hieraan toe, zullen maar weinigen onder de indruk komen van een programma dat bij een werkloosheid van gemiddeld 115.000 in totaal maar ongeveer 8000 mensen aan het werk helpt, en dan nog pas in de loop van het jaar. En op het ogenblik is dat conflict zeer duidelijk zichtbaar in de metaal. Daar komt bij dat de vakbeweging in het algemeen haar greep op de leden ziet verminderen door de versterking van de ondernemingsraden. Natuurlijk wil zij dat contact bewaren. Ook daarom eist de Industriebond NW medezeggenschap in het bedrijf op basis van de CAO. Dat alles, versterking van de ondernemings raad, het begin met de instelling van arbeiderscommissariissen en de eisen tot medezeggenschap is zo blijkt nu voor veel werkgevers wel wat te veel ineens. De ontwikkeling na 1960 heeft wel andere rechterlijke uitspraken te zien ge geven. Zoals de afkoelingsperiode, die de Rotterdamse rechtbankpresident mr. J. G. L. Reuder, afkondigd? in de kwestie van de sleepbootstaking. Hij nam daarbij de heersende rechtsovertuiging in aanmer king. Dergelijke bevoegdheid zou in een nieuwe conceptie niet aan een rechter moeten worden gegeven, meent drs. De Jong. Wel aan een hogere autoriteit, bij voorbeeld een minister. Die moet zich dan De stichting vakopleiding bouwbedrijf vraagt de overheid om snelle en doeltref fende maatregelen om aan de stiigende werkloosheid onder leerling-bouwvakkers een eind te maken De stichting is teleur gesteld over de werkgelegenheidsnota, die deze week bij de Tweede Kamer is ingediend. De maatregelen die de regering voorstelt om de werkloosheid onder leer ling-bouwvakkers te verminderen komen volgens haar te laat en zijn onvoldoende. Dit schrijft het bestuur van de stichting in een brief die vrijdag aan de Tweede Kamer is gestuurd. Het aantal werkloze leerlingen in de diverse bouwberoepen is tussen 31 oktober 1971 en 8 februari 1972 gestegen van 51 naar 542. Eet centraal planbureau voorspelt voor het komende jaar een gemiddelde werk loosheid van 115.000. De regering ver wacht een gemiddelde arbeidsreserve van 25.000 bouwvakkers. „Wij geloven daar niets van” aldus de heer Willems, „en we kunnen ons dan ook niet naar huis laten sturen met de medededeling dat de hoog- AMSTERDAM. De beurs was deze week weer opgewekt gestemd. De vraag bleef aan de matige kant, maar het ka rakter daarvan was vastberaden en perti nent. Dit leidde veelal tot hogere noterin gen. Ook in Wall Street hing de hausse- vlag nog altijd uit, ook al werd er regel matig weer stoom afgeblazen. De New Yorkse effectenbeurs kon zich verder van de 900 verwijderen, hoewel de 1000 nog onzichtbaar in het verre verschiet ligt. Dankzij gunstige winstcijfers en eveneens gunstige voorspellingen overtreffen toch de kopers de verkopers. De reis van president Nixon naar China heeft nieuw vertrouwen gewekt, ook al doet de president zelf alle moeite over trokken verwachtingen af te zwakken. Voorlopig is er rust op het internationale politieke veld en daarmee is al heel wat gewonnen. r De rust op net binnenlandse arbeids front van ons land was deze week nog niet weergekeerd. De beurs heeft zich overigens niet veel van de herrie aange trokken. Zelfs de door stakingen getroffen concerns als IHC-Holland en Rijn-Schel- de-Verolme zagen hun aandelenkoersen nauwelijks aangetast. De vraag was wat minder, maar ook het aanbod bleef be perkt. De algehele beursteneur was voldoende om het pessimisme op te vangen. Deze algehele beursteneur zorgde er ook voor dat de internationals een goede week konden afsluiten. Niet spectaculair welis waar, want de koerswinsten bleven tot f 3. beperkt, maar de vraag werd ruimer. Vooral voor Koninklijke Petroleum en Unilever kwam belangstelling binnen. Maar ook Deli Maatschappij en de HVA lagen regelmatig flink gevraagd in de markt. Eerstgenoemde kon er zelfs tot f 114.- door oplopen. Met de KLM was het daarentegen hele maal mis. De wijziging van winst in verlies in de laatste drie maanden van 1971 opende de ogen van de Amerikaanse beleggers, die ondanks velerlei waarschu wingen toch maar waren blijven kopen. Nu moest het aandeel echterterug van f 135,- op 110,-. Het algemene bedrijfs nieuws beperkte zich tot nieuwe gegevens over de steeds oplopende werkloosheid, waartegen de regering uit inflatieangst nog geen forse maatregelen durfde te nemen, en de verwachtingen over verder gaande prijsstijgingen. Door het slepende loonconflict bleven ook nu vele loononderhandelingen in an dere bedrijfstakken hangen. Het directe bedrijfsnieuws was beperkt. De Konink lijke Verenigde Tapijtfabrieken hebben in de eerste zeven maanden van het lopende boekjaar omzet- en winststijgin gen geboekt van tegen de 20 percent, hetgeen de koers van 260 percent op 280 percent bracht. Koudijs verwacht in het lopende boek jaar een verder herstel, wat de koers van 110 op 120 percent bracht. De onderhan- delingen met de gemeente Den Haag le verden EMS nog een verdere winststijging op van f 5.-. Ook dan zou hij waarschijnlijk van een onrechtmatige daad hebben gesproken. Dit is ook de mening van mr. D. v.d. Kamp, juridische medewerker van het CNV, die over de Amsterdamse uitspraak een be schouwing schreef in het blad van de Christelijke Metaalbedrijfs Bond. De heer v.d. Kamp vermeldde tevens dat het uit stel van behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer op verzoek van de vakcentrales is gedaan om te zien hoe een te ruime uitleg van de onrechtmatigheids- gronden kan worden voorkomen. In de Memorie van Antwoord over dit wetsontwerp worden de normen zodanig uitgelegd dat stakingen die niet direct te maken hebben met de totstandkoming van een CAO in feite onmogelijk zijn. Deze norm is in de rechtspraak reeds gehanteerd in de kwestie van de éénuurs- actie tegen de loonmaatregel in december 1970. Toen verbood de rechter in Utrecht de vervoersbonden (met leden bij de NS bijvoorbeeld) mee te doen aan dit lande lijk protest. In dit geval werd de zogenoemde even- redigheidsnorm gehanteerd. Nagegaan werd dus of er onevenredigheid bestond tussen het doel van de actie en de gevol gen der toepassing. Op grond hiervan stelt drs. De Jong dat het wetsontwerp alleen is gericht op het doel van een actie. Er wordt in het ontwerp verder onder andere gesproken over normen van zorgvuldig heid en over verkeersnormen. In dit ver band vreest de Utrechtse jurist dat de rechters in voorkomende gevallen als zij geen andere middelen zien de verkeers normen zullen gaan interpreteren. De vraag is nu maar: wat zijn ver keersnormen meer dan „procedures”, waarover de Memorie van Toelichting op het wetsontwerp spreekt? Als een staking op grond van de uitleg die de rechter geeft wordt verboden zijn we nog niets verder dan in 1960, oordeelt drs. De Jong. De rechtszekerheid is dan niet toegeno men. Een andere moeilijkheid ziet hij in het feit dat als criterium voor wie mag staken wordt genoemd vakverenigingen die tenminste twee jaar rechtspersoonlijk heid hebben. Dat sluit alle overigen uit: een groep werknemers bijvoorbeeld die uit solidariteit wil staken. De heer Willems vreest, dat ook in het metaalbedrijf strukturele moeilijkheden dreigen. Verontrustend noemde hij ook de ontwikkeling in de groep (vooral hoger) administratief personeel. De heer Willems verklaarde dat van het effect van de werkgelegenheidsnota niet te veel moet worden verwacht De werke lijke extra maatregelen omvatten volgens hem maar 73 miljoen aan rijkswerken die waarschijnlijk nog dit jaar zullen worden uitgevoerd en 126 miljoen waar van helemaal niet vaststaat welk deel ervan dit jaar tot besteding komt. Slotkoersen Eer gisteren Gisteren 31% 14% 35% 5% 48% 29‘/i 32% 48% ex 20% 44 44?'3 18% 3O‘/« 25% 34% ex 47'/» 26 38% 1601/; 105% 60% 78% 31% Drs. De Jong zou echter verder willen gaan. Hij vindt dat op grond van dit wetsontwerp het wezen van een staking toch nog tekort zal worden gedaan. Deze zaak kan niet vanuit het civiele recht wor den benaderd. Een meer sociaal-rechtelij ke conceptie zou moeten worden ontwik keld. Daarbij zou rekening moeten wor den gehouden met de sociologische en psychologische eigenaardigheden die meespreken bij een meestal zo met emo ties beladen onderwerp als een staking. Dit is nu niet of nauwelijks mogelijk. Men kan dat zien aan het de laatste tijd veel geciteerde Panhonlibco-arrest van de Hoge Raad uit 1960. Ook dit redeneert uit de burgerrechtelijke trant, waaraan juris ten zijn gewend. Wat de Amsterdamse rechtbankpresident bij zijn uitspraak in het kort geding van de metaalwerkgevers tegen de Industriebond heeft gedaan is niet meer dan een herhaling van dit arrest geven. Toch heeft de Hoge Raad wel een opening gegeven door te wijzen op omstandigheden dat naar de heersende rechtsovertuiging onder bepaalde omstan digheden van de werknemer het werk niet meer kan worden gevraagd. Ook hierbij gaat het echter nog steeds om de individuele verhouding werkgever- werknemer. Van daaruit komt het civiel recht tot het beoordelen van staking als wanprestatie. Dit recht kan geen gestalte geven aan het collectieve beginsel, waar van bij staking sprake is. Binnen het civiel recht is dan ook geen ruimte te vinden om aan te sluiten bij de heden daagse visie op de staking. Drs. De Jong betreurt de uitspraak van de Amsterdam se rechter mr. Stheeman. Hij meent dat deze ook met het wetsontwerp in de hand niet anders zou hebben geoordeeld. kunnen baseren op criteria, zoals het belang voor de volksgezondheid. Volgens drs. De Jong zijn de vakbonden bij het verschijnen van dit wetsontwerp, waarvan het eerste voorontwerp uit 1958 (onder Samkalden) dateert, aanvankelijk blij geweest met een dode mus. Inmiddels is het voorlopig verslag van de Tweede Kamer verschenen, de Memorie van Ant woord aan de regering. Adviezen van de Stichting van de Arbeid en de Sociaal- Economische Raad giggen vooraf. Maar voordat de behandeling kan geschieden wil de vakbeweging haar wensen kenbaar maken. Dat vereist nader overleg, moge lijk komen er wijzigingen. Vanuit de Tweede Kamer zullen zeker vele amende menten komen. Een chaotische situatie zal ontstaan, verwacht hij. f 4.- en Gist-Brocades enkele guldens. De verzekeringsaandelen AMFAS en Delta lagen daarentegen zeer vast in de markt met respectievelijk winsten van 8,- en f 5,-. Acht gulden meer werd er ook betaald voor Cindu; 5,- meer voor de ACF en 10,- meer voor OCÉ-Van der Grinten en Erdal, welke laatste op het bijna onvoorstelbare niveau van 240,- of 1200 percent op hogere koersbasis terecht kwam. Bank Onroerende Zaken steeg van 400 percent op 425 percent, Schuppen Sajet van 280 percent op 300 percent en Van Nelle van 300 op 330 percent. Ook lagen de meeste tapijtfondsen en uitgeversaan- delen gunstig in de markt. Albert Heyn introduceerde deze week zijn vorig jaar gecreëerde lening van superobligaties op de beurs. De rente zal van 8.50 percent tot 13 percent stijgen en om die reden stelde de eerste behandelingskoers zich op 120 per cent. Over vijf jaar wordt het huidige percentage gewijzigd in 9 percent en daarna loopt het geleidelijk op. UTRECHT. De vakbeweging houdt vast aan de eis van 500 miljoen extra voor de bouw. „Afgezien van de vraag of het genoeg is wat de regering doet, moet de wijze waarop zij het doet met groot wantrouwen worden bekeken”. Dat zei de heer F. Willems, secretaris van het NVV, vandaag in Utrecht op de kadervergade- ring van de drie vakcentrales over de werkgelegenheidsnota van minister Boers- ma. Eer- 32 14% 36 5% 4834 29% 323» 49% 21 43% 44% 19% 311% 26% 34% 47% 25% 39 160% 106% 60% 78% 32%

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9