Scherpe protesten tegen Kind dood door brand BIJ BREDE REGEERBASIS MAG OOK DE PvdA ZIJN Academische Raad tegen hoger collegegeld BETOGING TEGEN ABORTUSWET Advocaten willen juridische EHBO vrijlating Bredase drie I Nieuwe CHU-voorzitter: Doden in het verkeer Voorstel tot Verwarrend oplossing van NVJ-geschil Voorstander van één confessionele Gezondheidszorg kost dit jaar 8,5 miljard NS geplaagd door seinstoring JOODSE STUDENTEN: „SLACHTOFFERS ZIJN AL GENOEG GEHOOND” partij Voorzichtig met kernenergie 2 KLAP IN GEZICHT I MILIEURAAD GELDERLAND: yL 1 MAANDAG 21 FEBRUARI 1972 M I (Van onze parlementsredactie) UTRECHT „Zij, die met niet-evangelische achtergronden tot éénzelf de politieke opstelling komen als wij, vormen voor mij geen bewijs dat wij onze identiteit moeten laten varen. Er is plaats voor een open partij, maar dat „open” moet dan vertaald worden als: Niemand hoeft om lid te worden een getuigenis te geven”. Aldus de zaterdag gekozen nieuwe voorzitter van de CHU, mr. O. W. A. baron van Verschuer, waarmee hij zich in één lijn opstelde met ARP-voorzitter Veerman en, enigszins afwijkend, van KVP-leider dr. De Zeeuw. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG De Academische Raad heeft zich zaterdag uitgespro ken tegen de verhoging van het col legegeld tot 1.000, die minister De Brauw (wetenschappelijk onderwijs) begin komend studiejaar wil door voeren. Daarmee is het verzet tegen de bedoelingen van de bewindsman in universitaire kring compleet. 1 RH mr. afspraken (Van onze redactie economie) st ze m P« tc ge (Van onze correspondent) Op de rijksweg Nijmegen-Venlo in de Limburgse gemeente Bergen is een auto door onbekende oorzaak op de linkerhelft van de weg geraakt en in de berm tegen een boom gebotst. De bestuurder, de 22- jarige H. P. J. Eisenberg uit Bergen is later in een ziekenhuis in Venlo overleden. In Lichtevoonde is de 22-jairige H. J. A. Olij slager uit die plaats om het leven gekomen, toen op een kruispunt een an dere wagen hem geen voorrang verleende waardoor een botsing ontstond. De heer Olij slager was op slag dood. In Kerkrade overleed de 62-jarige me vrouw A. Maassen-Korver. Op een kruis punt verleende zij op de fiets geen voor rang aan een vrachtauto. Zij werd aange reden en dodelijk gewond. Een portret van mr. O. W. A. baron van Verschuer uit Beesd. Zaterdag Hij heeft nooit iets gezien in een sa mengaan van C.H.U. en A.R.P. alleen. Met de K.V.P. erbij wèl. Hij wil in elk geval de confessie in de politiek blijven realiseren. „Aangenomen dat zich geen moeilijkhe den voordoen die nopen tot vervroegde verkiezingen zijn we na deze periode be reid te regeren met die groepen, die onze idealen op de beste manier kunnen ver wezenlijken. Daar mag wat mij betreft ook de P.v.d.A. bij zijn.” Een regering op de meest brede basis lijkt hem het meest aantrekkelijk, al moet er uiteraard wel een oppositie zijn. Bij het zien van de vlammen renden de twee kinderen, gevolgd door hun moeder, de trap af. Buiten kwamen ze tot de ontdekking, dat Michel nog boven was. Een buurman stormde toen het huis in om het kind te redden. Tijdens een landelijke vergadering za terdag in Utrecht heeft de actiegroep Proletarisch Links de voorgenomen vrijla ting van de drie oorlogsmisdadigers in Breda scherp veroordeeld. De actiegroep heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat zij het voornemen tot De Raad, waarin alle universiteiten en hogescholen vertegenwoordigd zijn, wenst een verhoging van het collegegeld alleen taak weggelegd voor de eigen beroepsorga nisatie. Over de vraag of de balie ook een bij drage heeft te leveren aan de maatschap pelijke meningsvorming, wilde de vergade ring zich niet uitspreken. Men voelde meer voor het voorstel op dit punt een nadere studie te beginnen. t e I t t s i z g ge WJ de N’ nii de w< va be de ge po in re in til sti pr te m qi a J sl b g Vï hi M d< N V( h< UTRECHT De spoorwegen hebben gis teravond te kampen gehad met een sein- storing tusen Abcoude en Amsterdam-Am stel, op de lijn Utrecht-Amsterdam. Seinen en overwegbeveiligingen functio neerden door deze storing niet meer en bleven daardoor op rood staan. Op het baanvak reden alleen stoptreinen. Al het andere treinverkeer tussen Utrecht en Am sterdam werd omgeleid via Hilversum. I NV het na; br« De me gei ak! ZOc sio 1 tas vei on) loc 1 he vei dei na mc bu no de coi va vo zoi he Gevaarlijk vuurwerk gestolen. Uit een vuurwerkfabriek in Leiden zijn zeven vuurwerkstaven van een halve meter lang gestolen, die met een mortier die nen te worden afgeschoten. Zij zijn gevaarlijk wanneer ze onoordeelkundig worden ontstoken. In Veendam is een noodschool in vlam men opgegaan. Dit kwam door het defect raken van een gaskachel. In Tilburg is zaterdag een magazijn, gevuld met plastic produkten, in vlammen opgegaan. De schade bedraagt volgens een voorlopige schatting ongeveer 100.000. In Utrecht reed de 41-jarige E. C. Dumernit op de Amsterdamsestraatweg met zijn auto in het talud. Hij reed een boom omver en botste tegen een lichtmast. Tijdens zijn overbrenging naar een zieken huis is hij overleden. In een ziekenhuis in Den Haag overleed de 65-jarige mevrouw M. Bonnet-Schoten, die bij het oversteken van de weg door een auto was aangereden. In Bergen op Zoom overleed de 53- jarige mevrouw Ph. Lambrechts-Camp- hens, die onder een achteruitrijdende bus was gekomen toen zij een straat overstak. In Den Haag is het 14-jarige meisje J. M. Feijt onder een vrachtwagen gekomen toen zij op de fiets een geparkeerd staan de auto voorbijreed. Zij schrok toen de vrachtauto haar inhaalde, begon te slinge ren en viel onder de vrachtwagen. De Gelderse gedeputeerde kreeg bij de eerste stemming in de Unieraad al 41 van de 60 stemmen. In de besloten vergade ring van het hoogste beleidsbepalende or gaan van de C.H.U. kreeg oud-minister Beernink, die niet op de voordracht van het algemeen bestuur stond, toch nog tien stemmen. De CHJO-leden in de Unieraad hebben op dr. Bleumink gestemd, die ook niet op de voordracht stond. werd hij door de Unieraad gekozen tot voorzitter van de CHU. de vrouw is mondig genoeg om dat zelf uit te maken”, was het uitgangs punt van de demonstratie. De stoet was bijna één kilometer lang. Onder luid applaus werd daar een telegram voorgelezen dat naar de regering en de Eerste en Tweede Kamer is ge stuurd. Het Tweede-Kamerlid Roet- deze vrijlating beschouwt als een klap in het gezicht van de Nederlandse arbeiders beweging. Ze is van mening dat tegen de vrijla ting niet genoeg geprotesteerd kan wor den. ARNHEM. De Gelderse Milieuraad heeft de Tweede Kamer in een brief gevraagd de uiterste terughoudendheid in acht te nemen bij verdere toepassing van atoomenergie voor de produktie van elek triciteit. De veiligheidsproblemen rond kernenergie zijn nog niet geheel opgelost, zegt de milieuraad naar aanleiding van de Ncderlandsse bijdrage van 300 miljoen aan het kernenergie-project in Kalkar (West-Duitsland) bij de Duits-Nederlandse grens. AMSTERDAM. Een ongeluk op de Amstelveenseweg in Amsterdam heeft zondagmiddag het leven gekost aan de 29- jarige J.G. van der Sluys uit de hoofdstad. Nadat hij met zijn auto was geslipt en dwars over de weg was komen te staan, botste een andere wagen tegen de zijkant. De heer van der Sluys was op slag dood. UTRECHT. De Nederlandse advocaten willen meer gaan doen aan juridische eer ste hulp. Met 96 stemmen vóór en 52 te gen sprak de vergadering van de Neder landse Orde van Advocaten zich zaterdag in Utrecht uit voor het stimuleren van vormen van alternatieve rechtshulpverle- ning. tegen het voorstel om vanuit de advoca tenstand goed begeleide proefprojecten op gang te brengen. De vergadering sprak zich voorts uit voor meer op het publiek gerichte voor lichting over het functioneren van ’t recht in onze samenleving. Behalve voor de overheid ziet de balie hier eveneens een Dit heeft zaterdag de heer A. Polder man, staffunctionaris van de Nederlandse Unie van Ziekenfondsen in Utrecht, becij ferd op een symposium over de plaats van de huisarts in de gezondheidszorg dat werd gehouden in de medische faculteit in Rotterdam. Zo’n 3,5 miljard gulden is uitgegeven in het kader van de zieken fondsverzekerden (vrijwillig, verplicht en bejaarden). Dit is 70 percent van de Nederlandse bevolking. Anderhalf miljard gulden kostte de Algemene Wet Bijzonde re Ziektekosten en nog eens twee miljard werd uitgegeven voor particulieren, het kruiswerk en dergelijke. ZAANDAM. In Zaandam is de fami lie Hein de laatste dagen een enigszins geplaagd gezin. Oorzaak: telefoontjes over de fusie met Simon de Wit, tot uit Duitsland toe. De familie heeft geruime tijd als enige onder de naam A. Hein in het telefoonboek gestaan. Ze kreeg in het verleden herhaaldelijk brieven die voor het kruideniersbedrijf bestemd waren. „Zelfs klachten over de ontbijtkoek”, zei ons vanmorgen mevrouw Hein. Wie tot voor kort het levensmiddelenconcern in Zaandam moest hebben, diende in het telefoonboek te kijken onder de A. van Albert. Sinds november van het vorig jaar is dat veranderd. De familie Hein onder vindt nu een stuk minder overlast. Maar er zijn er nog altijd, die denken dat de heer des huizes Albert zelf is, die zich dan van de domme houdt als er vragen over het bedrijf worden gesteld. Het dagelijks bestuur van de V.V.D. afdeling Amsterdam heeft vrijdagavond met meerderheid van stemmen een ver klaring aangenomen, waarin gezegd wordt dat met ontsteltenis kennis is genomen van het voornemen van de regering tot gratieverlening aan de „drie van Breda”. De gezamenlijkse joodse jeugd in Ne derland heeft in een telegram aan de Staten-Generaal geprotesteerd tegen de voorgenomen vrijlating van de drie oor logsmisdadigers. „Wij vertrouwen erop dat u bij de stemming het leed van de overlevenden laat prevaleren boven de belangen van de drie”, aldus het telegram waarvan een afschrift aan alle politieke partijen is gezonden. hof, die de demonstranten toesprak, verklaarde dat hij zal blijven mee protesteren „om abortus uit de taboesfeer te halen”. Op de span doeken die werden meegevoerd stond onder meer: „Geen abortusteam, geen registratieplicht” en „Vrouw mondig, vrouw beslist”. Deze meerderheid was van oordeel, dat het een eerste taak voor de balie is om binnen het kader van de bestaande orga nisatie (zoals consultatiebureaus en advo catenkantoren) alles te doen om in de leemte in de rechtshulp afdoende te voor zien. Slechts een kleine minderheid stemde te aanvaarden, indien tegelijkertijd een geheel nieuw systeem van studiefinancie ring wordt ingevoerd. De minister heeft van de commissie- Andriessen daartoe voorstellen ontvangen en hij moet deze nu eerst maar eens uitwerken. erbij” zei hij. Het i s hem niet geheel duidelijk waarom men hem op de voorzit- tersstoel wilde hebben. „Er is kennelijk gezocht naar iemand, die binnen de Unie nog geen bepaald etiket was opgeplakt,” mennt hij. De kandidatuur is met name uit de C.H.U.-Kamerfractie sterk ge steund. Hij noemt zich kerkelijk midden- ortodox. Op de vraag naar zijn opstelling binnen de C.H.U. zegt hij„Redelijk voor uitstrevend, vanuit het midden opere rend.” ROTTERDAM. De gezondheidszorg in heel Nederland heeft vorig jaar onge veer zeven miljard gulden gekost. Ver wacht wordt dat het dit jaar om en nabij de 8,5 miljard gulden zal kosten en over vijf jaar het dubbele. ROTTERDAM. Een korte. felle brand heeft zaterdag de etagewoning van de familie Pegel in Rotterdam gedeeltelijk verwoest. Het tweejarige zoontje van de familie werd door een buurman uit de vlammenzee gehaald, maar het kind is later aan zijn verwondingen in een zie kenhuis bezweken. De raad dringt er bij de Kamerleden op aan zich te bezinnen op de tweeledige verantwoordelijkheid die zij op zich ne men bij de beslissing over deze zaak. Een verantwoordelijkheid op korte termijn voor de besteding van vele miljoenen guldens en een op lange termijn voor leven en welzijn van vele miljoenen men sen die na ons komen. Duidelijk moet naar zijn mening ook de keus blijven inzake het al dan niet mee doen aan de regering. Hij voelt er niets voor om te bevorderen dat in een electo rale periode regeren wordt verwisseld voor het bedrijven van oppositie. Hij heeft begrepen dat door confessionele kringen „een zekere huivering” is gegaan na bepaalde uitspraken van de voorzitter van de K.V.P., dr. De Zeeuw. Wat dr. De Zeeuw heeft gezegd over mogelijke sa menwerking met de P.v.d.A. vindt mr. Van Verschuer geen kwestie die onmid dellijk aandacht verdient. De brand brak uit in een zijkamertje waar op dat moment de 2-jarige Michel met zijn twee broertjes van drie en vijf jaar aan het spelen was. De moeder zat in de voorkamer. Proletarisch Links is ervan overtuigd dat deze gebeurtenis niet op zichzelf staat. De actiegroep ziet een duidelijk verband met onder meer het nalaten van doeltref fende maatregelen door de Franse rege ring, die konden leiden tot de arrestatie van de Duitse oorlogsmisdadiger Bairbie- Altmann in Bolivia, heit ongestraft laten vari de moordenaars van My-Lai, en het feit dat kapitein Westerling (Zuid-Celebes) nog op vrije voeten verkeert. Het Genootschap voor de Joodse Weten schap in Nederland heeft telegrafisch bij de voorzitter van de Tweede Kamer ge protesteerd tegen de voorgenomen vrijla ting. De Nederlandse Vrouwenbeweging ge west Amsterdam zegt in een open brief aan de minister van Justitie iedere ge dachte aan vrijlating van de drie oorlogs misdadigers absoluut verwerpelijk te ach ten en discussie daarover volstrekt over bodig. AMSTERDAM. Een commissie van goede diensten heeft zaterdag samen met het afgetreden dagelijks bestuur van de Nederlandse vereniging van journalisten en de afdelingsvoorzitters een voorstel geformuleerd tot oplossing van het gere zen geschil. Het bestuur trad vorige week zaterdag af. nadat de verenigingsraad van de NVJ ’n. een motie heft bestuur had opge dragen verder te onderhandelen over een ^cLesWiiut. waarin de positie van de b"ofdredacteuren zou worden geregeld. De raad wilde zich niet uitspreken over het bestaande voorstel van een apart hoofdre dactiestatuut. Het afgetreden bestuur en de bemidde- ’tos=commissie stellen nu voor het statuut voor de hoofdredacties slechts voor de looptijd van de CAO 1971-1972 goed te keuren. Het hoofdredactiestatuut zal aan de afdelingen worden voorgelegd, die daarover hun mening moeten vormen. Daarna zal uiterlijk op zalterdag 4 maart de verenigingsraad zich opnieuw moeten uitspreken. Eventuele bezwaren die uit de afdelin gen en de verenigingsraad naar voren ’tomen, zal het bestuur bij de onderhan- '’“lingen over de volgende CAO (1973) inbrengen. Het demissionaire bestuur ver klaart zich bereid te streven naar integra tie van het redactiestatuut en he<t hoofd- redactiestatuut. Als de verenigingsraad dit voorstel goedkeurt zal het bestuur zijn ontslag terugnemen, aldus een communiqué van het bestuur. De bemiddelingscommissie werd op initatief van de Haagse afdeling van de NVJ geformeerd. Nu de regering „een enorm bedrag" beschikbaar wil stellen voor de bouw van een snelle-kweek-reactor, wil de Gelderse Milieuraad met nadruk wijzen op de wen selijkheid research naar andere mogelijk heden van energieopwekking voorrang te verlenen. Ook een diepgaand onderzoek naar de wijze waarop beperking van het energieverbruik tot stand zou kunnen worden gebracht lijkt meer dan gerecht vaardigd, vindt de milieuraad. LONDEN. Het Wereldverbond van Joodse Studenten in Londen heeft met kracht geprotesteerd tegen het voornemen van de Nederlandse regering de drie Duit se oorlogsmisdadigers in Breda vrij te laten. „Hun slachtoffers, dood of levend, zijn al genoeg gehoond”, aldus het wereldver bond zaterdag in een telegram aan pre mier Biesheuvel. Zeker 2.000 mensen hebben zaterdag op initiatief van Dolle Mina in Utrecht massaal geprotesteerd tegen het wetsontwerp van de regering in zake abortus. „Niet een team van artsen, zoals in het wetsvoorstel staat, moet beslissen of een vrouw wel of niet geaborteerd mag worden, maar Na de Academische Raad moeten nu nog de Onderwijsraad en de Raad van State aan de minister advies uitbrengen. Pas dan kan deze zijn reeds gepubliceerde wetsontwerp bij de Tweede Kamer indie nen. Net als de Academische Raad hebben verschillende universitaire bestuurscolle ges sinds het bekend-worden van het wetsontwerp afwijzend gereageerd, omdat niet tegelijkertijd een nieuw systeem van studietoelagen is opgezet. In de Leidse universiteitsraad werd het profijtbeginsel „een onzedelijk middel” genoemd a Is men het toepast op het onderwijs. De Utrechtse universiteitsraad noemde bovendien als bezwaar, dat de voorgestelde verhoging de studenten nog afhankelijker maakt van hun ouders, ter wijl de regeringspolitiek er overigens toch op gericht is jongeren eerder als zelfstan dige burgers te beschouwen. De gezamenlijke studentengrondraden en aparte studentenbijeenkomsten in Til burg en Groningen wezen de plannen van minister De Brauw af, omdat de studie schuld, die na afstuderen moet worden terugbetaald, voor veel mensen te hoog wordt. Bovendien wezen zij erop, dat deze maatregel nog maar het begin is van een compleet systeem, waarin onderwijs en ontwikkeling beschouwd worden als eco nomisch meetbare zaken. Tegen dat sys teem wensen de studenten te protesteren. Van de twee andere door het bestuur voorgedragen kandidaten voor het voor zitterschap kreeg de Zeeuwse gedeputeer de Kaland vier stemmen en vice-voorzit- ter dr. Oliemans geen enkele. Baron van Verschuer typeerde in een toespraak zijn evangelische instelling uit voerig aan de hand van bijbelcitaten uit brieven van Paulus. „Ik kies voor een partij, die op basis van dit uitgangspunt (een bemoediging, een troost en een leidraad door geloof in God en genade van Jezus Christus) zijn stellin gen bepaalt. Maar ik vind niet, dat met de bijbel in de hand politiek moet worden bedreven,” zei de nieuwe voorzitter. Hij zou zich inzetten om de „heilloze polarisa tie” in de C.H.U. tegen te gaan. Hij deed een dringend beroep op de leden „Om de gelederen te sluiten.” De Centrum-ge- spreksgroep zou hij geen strobreed in de weg leggen. In een Zondagochtend is weer een boeren schuur in Beerta in vlammen opgegaan. Dit is al de achtste in twee jaar die in de streek van Beerta en Finsterwolde door brand is verwoest. Evenals bij de andere zeven denkt men weer aan brandstichting. De rijkspsychiatrische inrichting in Eindhoven is zaterdagavond geteisterd door een brand, die voor enkele tonnen schade heeft aangericht. Een nieuwe loods, die werd gebruikt voor de arbeids- therapie van de patiënten, brandde geheel uit. Over de oorzaak van de brand tast men in het duister. persconferentie zei mr. Van Verschuer dat hij wel iets voelde voor vooraf bij de verkiezingen en dat hij zich heel wel een regeringscoa litie met de P.v.d.A. kon indenken. Hij meende dat de gesprekken tussen de drie christelijke partijen niet a Heen mogen uitmonden in een federatieve samenwer king. Een federatie kan hooguit een tus senstation zijn om de werkzaamheden op plaatselijk niveau te coördineren, maar het gesprek moet doorgaan tot er één partij is. Mr. Van Verschuer, die in Beesd woont, is sinds 1965 lid van Gedeputeerde Staten van Gelderland. Hij beheert de portefeuil le van Ruimtelijke Ordening. „Ik krijg nu de ordening van de C.H.U. 9/

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2