Door gebrek aan communicatie CHINA EN AMERIKA EEN MYSTERIE VOOR ELKAAR Luns voor karretje Axel Springer van Franse auto's onder water Ierland treedt op tegen IRA-leden 1 D-TOÖRS internationale reisorganisatie van het DIRK VAN DEN BROEK-CONCERN I India wil met Pakistan praten Breuken gelijmd Kapingspoging mislukt FAO-rapport over vis- reserve Luna-20 gaat landing maken DUREX Geneeskunst doet VRIJGESPROKENEN OPNIEUW BERECHT beroep op Russische artsen Vrijlating voor Angela Devis gevraagd Havenstaking VS beëindigd Cholera in Angola Wasserij DUYN t Boek nü uw 1 voorjaarsvakantie! Hl En MAANDAG 21 FEBRUARI 1972 (Van onze speciale verslaggever) Tsjang Kai Sjek Observatorium Bochum: overal verkrijgbaar Een droevig gezicht, al deze verdronken auto’s. Vele tientallen automobilisten in Marseille kwamen zaterdag tot de ontdekking dat hun voertuig half onder water was verdwenen toen zij na verscheidene dagen van ononderbroken zware regenval weer eens een ritie wilden maken. I Betaal minder! Ga óók met K 1 FWWWWWWWWWVWWWWWWWWWWWWWWWWW»^WWWWWWWVWWWWWW»R*WWWWWWWWWWWWWWWWWWWVWWWWW»i (Van onze redacteur in Bonn) MVVVWVVVVWVVVVVIAfVVVVVVVVIWWVWVWVVVVIAWlAIIMAMMMRRMMMMMWVmRAMMMRfWIRAMRMAAIVWWVVVIRfWVI SPECIAAL VOOR DE GEZ'NSWA* ADVERTENTIE De werkloosheid zal pas in de komende jaren iets afzwakken, omdat het arbeids aanbod door verlengde leertijd terugloopt en er minder gastarbeiders naar ons land zullen komen. Maar op zichzelf heeft dat voor de bestrijding van de binnenlandse geldontwaarding geen betekenis. Daarvoor zal een inkomensbeleid noodzakelijk zijn, waarover partijen in de Sociaal-Economi- sche Raad sterk zijn verdeeld. Dat beleid is eens te meer wenselijk, nu er enigermate zicht komt op de kosten van milieube- schermende maatregelen, die rechtvaardig over de bevolkingsgroepen zullen moeten worden verdeeld, willen we niet opnieuw in de afwenteling vastlopen. Het planbu reau heeft ook daarover al ruwe becijfe ringen gegeven, die er niet om liegen. Groenevelt kan al die prognoses dan wel afwijzen als onbewezen professionele zwartgalligheid, ze zijn op dit moment het enige officiële houvast voor het beleid. En dat kan voor dit moment niets anders betekenen dan beperking over de hele linie. Alleen dan kan worden voorkomen, dat een schemerend begin van een ople ving door het ontbreken van daadwerke lijke solidariteit teniet wordt gedaan. „De daden op het slagveld hebben het mom van vrede volledig afgeworpen en de agressieve bedoelingen van de Amerikanen blootgelegd”, aldus een verklaring van het Chinese ministerie van Buitenlandse Za ken. President Nixon zelf werd in deze verklaring niet persoonlijk aangevallen, maar zijn regering werd als „agressief” en „imperialistisch” bestempeld. Door de staking werden 122 maatschap pijen en 24 havens aan de westkust van Canada tot Mexico getroffen. De schade Grote brand. In Argentinië zijn meer dan duizend mensen dakloos geworden door een grote brand in een krottenwijk aan de rand van de hoofdstad Buenos Aires. DUBLIN. (Reuter en AP) Minister van Justitie Des O’Malley van de Ierse republiek heeft gisteren stappen aange- kondigd om de activiteit van het verbo den Ierse Republikeinse Leger (IRA) te gen te gaan. Op een conferentie van de aan het be wind zijnde Fianna Fail-party zei O’Mal ley dat bepaalde personen die onlangs door rechtbanken in de republiek op „on verklaarbare” wijze zijn vrijgesproken op last van de procureur-generaal opnieuw zullen worden berecht. politieke campagne beleeft en het met citaten zo nauw niet neemt. NEW DELHI (Reuter) India heeft zich bereid verklaard tot besprekingen met Pa kistan „op elk niveau, op elke tyd en zon der voorwaarden vooraf om vrede en sta biliteit in Voor-Indië te bereiken”. Het KNMG-bestuur doet een beroep op de Russische medici er nauwlettend op toe te zien, dat opname in een inrichting voor geestesgestoorden uitsluitend en al leen op een medische indicatie geschiedt. „Wij zullen er voor vechten bij Enge land te blijven, en als ik zeg vechten dan bedoel ik precies wat ik zeg”, riep Billy Hull, een oude vakbondsleider die aan het hoofd staat van de militante „Ulster Van- guard”-beweging. wordt geschat op bijna twee miljard dol lar. SAN JOSE (AFP) De advocaten van de Amerikaanse negeractiviste Angela Da vis hebben, na het besluit van het hoog gerechtshof van Californië tot afschaffing van de doodstraf in deze staat, opnieuw gevraagd om haar vryiating op borgtocht. I THE BEST THERE IS... no BONN Kijk uit voor Moskou! Die waarschuwing krygt het Westduitse volk voor deze week mee van NAVO-secretaris-generaal Luns. Deze week ontbrandt nameiyk in de Bondsdag de stryd, waarin de regering-Brandt moet proberen met een paar stemmen meerderheid de verdragen van Moskou en Warschau te redden. Mynongeluk. Door opstijgend gas uit de grond vermoedelijk methaangas, zijn in een steenkoolmijn bij de Japanse stad Sapporo negen mijnwerkers omgekomen. UTRECHT. Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst heeft een telegram gestuurd aan de Russische artsen organisatie, waarin het zyn ongerustheid uitspreekt over de aanhoudende berichten volgens welke in de Sovjet-Unie personen op grond van andere dan medische redenen worden opgenomen in psychiatri sche inrichtingen. Voor zijn vertrek uit Guam weigerde Nixon op deze kritiek in te gaan. Het leek hem niet juist hierop, zo kort voor zijn vertrek, een antwoord te geven. „Luns maant tot waakzaamheid te genover de doeleinden van de Sovjet- Unie, die het erom gaat de integratie van West-Europa te verhinderen en de Europese gemeenschap van de Ameri kaanse bondgenoten te vervreemden.” Luns heeft het niet letterlijk zo gezegd, maar het staat zo wel in het voornaam ste commentaar van „Welt am Sonntag”, dat nu eenmaal het hoogtepunt van een In haar pogingen om die verdragen te laten sneuvelen, wordt de oppositie in Bonn fanatiek ondersteund door de machtige pers van Axel Springer. „Welt am Sonntag” schrijft: „De oppositie hoeft zich niet te laten aanpraten dat ze alleen staat en op het verkeerde pad is lees maar eens wat Luns te zeggen heeft.” Het blad publiceert een interview met de secretaris-generaal. Dat daar, na Luns’ recente kritiek op de Sovjet-Unie om was gevraagd, lag voor de hand. Maar zou niemand in het NAVO-hoofd- kwartier op het idee zijn gekomen dat het taktisch nogal onverstandig is om drie dagen voor het Bondsdagdebat sa men met Springer het vuurtje op te sto ken dat Moskou toch niet te vertrouwen is? ROME (UPI en Reuter). De Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) heeft gepleit voor interna tionale inspanning om de voedselreserves uit de visstand ter wereld van verontreini ging te redden. Volgens een studie, die in opdracht van de FAO werd gemaakt, be staan er al technieken voor het zuiveren van de oceanen. Deze zouden kunnen wor den toegepast als er internationale samen werking zou zijn. SAN FRANCISCO. De langste ha venstaking uit de geschiedenis van de V.S. is geëindigd door een overeenkomst, die loonsverhoging van 16% inhoudt. Het ak koord werd zaterdag tussen de havenar beiders aan de westkust en de werkgevers bereikt. ADVERTENTIE 1 Door VROEGBOEKEN f 25.-EXTRA KORTING PER PERSOON op de I toch al super-voordelige D-TOURS vakantiereizen in maart, april, mei, augustusofseptember(seizoen AenB)! Boekingskantoor in Haarlem: i Gen. Cronjéstraat 54 - (023) 263869 (Vervolg van pagina 1) GUAM Bij zijn vertrek uit Guam gisteravond verzocht de Ameri kaanse president alle aanwezigen „te bidden, opdat met deze reis naar China een nieuwe dag moge beginnen voor de gehele wereld”. Zijn pers chef Ronald Ziegler had tevoren opnieuw gewaarschuwd tegen al te hoge verwachtingen rond het bezoek. „Wij zouden al veel gewonnen hebben als wij de communicatie op gang konden brengen”, zo zei hij. De Nederlandse diplomaat bewijst echter de tegenstanders van de rege ring m Bonn een nog grotere dienst met deze halve waarheid: „U weet dat de Sovjet-Unie de situatie door een nieuwe voorwaarde nog gecompliceerder heeft gemaakt. Ze heeft de ratificering van de verdragen met Moskou en Warschau geëist voordat ze zelf de Berlijn-over- eenkomst ondertekent.” Springers journalist wist natuurlijk wel beter, maar zal dankbaar hebben gezwegen. Bonn heeft Moskou indertijd gezegd: de verdragen worden pas ter ratificering aan het parlement voorge legd als de Berlijn-overeenkomst een feit is. Met succes is Moskou onder druk gezet. Toen „Berlijn” rond was, reageer de Moskou: we ondertekenen die over eenkomst pas als de verdragen worden geratificeerd. Bonn kreeg dus de bal teruggekaatst en heeft dat aanvaard, want de regering- Brandt kon de ratificering niet garande ren. Men accepteerde dat de grote mo gendheid in het Oosten onder geen voorwaarde te kijk wilde staan als de gene, die zich een compromis had laten afdwingen, maar vervolgens naar de be loofde tegenprestatie kon fluiten. Huil sprak een 500-tal mannen toe die in militaire formatie voor hem stonden op een grasveld in een park in de kuststad Bangor, 25 kilometer ten westen van Bel fast. Ook in Rathfriland, in de bergen van Mourne, had de Ulster Vanguard-bewe- ging een bijeenkomst belegd. Militair aandoende kapellen speelden marsmuziek en de Union Jack woei in de wind. Beide bijeenkomsten werden toegespro ken door William Craig oud-minister van Binnenlandse Zaken van Ulster en de drijvende kracht achter de Vanguards. De bijeenkomsten werden geopend met een „militair” inspecteren van de „troe pen”. Criag werd van Bangor naar Rathfri land begeleid door een escorte van „heli’s angels” jongemannen in stoere leren pakken op krachtige motoren. LOEANDA, (AFP) In Angola zijn 109 gevallen van cholera, waarvan vijftig met dodelijke afloop, geregistreerd. Dit heeft de gezondheidsdienst in de Afrikaanse ko lonie van Portugal bekendgemaakt. De president verklaarde te hopen dat hij een gemeenschappelijke basis zou kunnen vinden voor de bespreking van praktische vraagstukken die aan de orde komen. „Wegens het gebrek aan contacten zijn wij een mysterie voor hen, evenals zij voor ons”, zo voegde hij er aan toe. Voor de besprekingen, die onmiddellijk na de aankomst van president Nixon zijn begonnen, is geen agenda vastgesteld. Bei de partijen hebben het recht elk door hen gewenst onderwerp aan te dragen. Pers chef Ziegler verklaarde dat het zwaarte punt zal liggen bij de bilaterale problemen. President Nixon verklaarde zelf dat voor de plenaire bijeenkomsten in beginsel twee uur is uitgetrokken. „Wij hebben echter ruimte opengelaten, zodat wij indien ge wenst door kunnen gaan. Wij houden het programma volkomen flexibel. Als het tot produktieve gesprekken komt, ben ik be reid aan de discussies te blijven deelne men, zolang mijn gastheren dat willen”. Kort voor de aankomst van president Nixon lanceerde de Chinese pers een nieu we aanval op de Amerikaanse luchtaanval len boven Noord-Vietnam. Maar er is weinig zekerheid dat er ge noeg wil is om de oude gewoonten van verwaarlozing af te leren, aldus de studie. Het rapport werd opgesteld door Henry Regier van de universiteit van Toronto en Don Kelley uit Sacramento, Californië, bei den visserij deskundigen, die voor de FAO hebben gewerkt. De studie zal worden aangeboden op de VN-conferentie inzake milieubeheer die in juni in Stockholm zal worden gehouden. Beide deskundigen klagen over de onver schilligheid van het publiek ten opzichte van het belangrijke probleem. De visreserve wordt bedreigd door ver ontreiniging en overbevissing. Het rapport bevat een aantal aanbevelingen, waaron der regeling van de visvangst, verder eco logisch onderzoek en bestudering van de invloed van de verontreiniging op het leven in zee. Ook het vredesplan van acht punten dat onlangs door de Amerikaanse president werd gelanceerd werd gekenschetst als een verhulde poging, die in feite is gericht op het intensiveren van de oorlog in Indo China. Uitbreker. Ulas Bardecki, die in november vorig jaar uit de militaire gevangenis van Istanboel ontsnapte met vier andere Turkse anarchisten, is bij een treffen met de veiligheidspolitie gedood. AMMAN (UPI) Veiligheidsagenten aan boord van een passagiersvliegtuig van Jordanian Airlines zyn er zaterdag in ge slaagd een man te overmeesteren die pro beerde het toestel te dwingen naar Ben ghazi in Libië te vliegen. De man, Jamil Hoessein Ayoeb geheten, zou lid zijn van een Palestijnse guerrilla- groepering. Het toestel was op weg van Cairo naar Amman en had dertig passagiers en zeven bemanningsleden aan boord. Doodvonnissen. Een militair tribunaal heeft in Teheran vier zogenoemde com munistische guerrillastrijders ter dood veroordeeld op beschuldiging van sabo tage, samenzwering tegen de staat, wa penbezit en medeplichtigheid aan het kapen van een vliegtuig. BOCHUM (Reuter en AFP) Het West duitse observatorium in Bochum heeft waargenomen dat het Russische ruimte voertuig Lura-20 in de beslissende fase is gekomen voor een zachte landing op de maan. De Luna-20 werd maandag gelanceerd en kwam vrijdag in een baan om de maan. De president van de republiek Taiwan, de 84-jarige generaal Tsjang Kai Sjek heeft gisteren officieel verklaard dat hij zich niet voor een nieuwe ambtstermijn herkiesbaar zal stellen. Hij zei dat de tijd gekomen was om een andere persoon met Rechter Richard Arnason in San José, waar op 28 februari na maandenlange ver traging het proces tegen Angela zal be ginnen, zal zich overmorgen uitspreken over dit verzoek. - --77-0^ Erdbrink heeft de bond, zo schijnt het, tot het inzicht gebracht, dat „doordouwen” tot het bittere eind wel eens nadelig voor de toekomstige onderhandelingspostie zou kunnen worden. Intussen moet nog worden afgewacht of Groenevelt ook de conjunctuur mee krijgt, zoals hij ter ondersteuning van zijn vechtlust steeds heeft volgehouden. Een voorschot op betere tijden is, voor wie inmiddels kennis heeft genomen van de nieuwste kerncijfers van het Centraal Plan Bureau, op basis van de prognoses niet op te eisen. Er wordt later in het jaar wel een lichte opleving in de wereld handel verwacht en er zou gerekend kun nen worden met een stabiler investerings niveau nadat we eerst 6 percent teruglo pen, maar meer strohalmen bieden de welvaartsprofeten ons niet. Integendeel: ze spreken van een vertraagde produktie- en afzetgroei, van teruglopende rende menten en een verslechterende concur rentiepositie. De loonkostenstijging blijft nog altijd 12 percent, zodat er van mati ging geen sprake zal zijn. Voor dit jaar tekent zich bovendien duidelijk af, dat niet zozeer de looninko- mens door de ontwikkelingen zullen wor den getroffen, wanneer het planbureau een reële verbetering van liefst 4 percent voor de gemiddelde werknemer vóórziet. De vakbeweging kent nu eenmaal bijstu ring, zodat prijsstijgingen de koopkracht niet uithollen. Het zal dus weer uit de winsten moeten komen, waarmee het ren- dementsprobleem zich opnieuw aandient en de inflatie onverminderd voortduurt. Hij waarschuwde dat het IRA niet zal worden toegestaan zich te mengen in de doelstelling van het land, de hereniging van Ierland op vreedzame wijze. Vorige week woensdag sprak een recht bank in Dundalk bij de grens met Ulster zeven mannen vrij, onder wie Anthon „Dutch” Doherty en Martin Meehan, bei den ontsnapt uit de gevangenis van Bel fast. De rechter achtte onvoldoende bewe zen dat zij in het bezit waren van vuur wapens met het doel levens in gevaar te brengen. In Belfast gaf de Noordierse regering gisteravond een verklaring uit waarin zij de nieuwe maatregelen van de Ierse rege ring tegen illegale organisaties toejuicht. „Er bestaat geen twijfel dat vastbeslo ten handelen door de republiek op het terrein van de veiligheid onmiddellijke en snelle voordelen kunnen hebben voor burgers die de wet gehoorzamen, zowel in het noorden als het zuiden, en dat zij India heeft de hoop uitgesproken dat Pakistan zal reageren „op positieve en op bouwende wijze”. Het aanbod van New Delhi is vervat in een brief van 14 februari aan de secreta ris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim. De publikatie van de brief viel samen met de verklaring van de Paki staanse president Bhoetto in Rawalpindi, waarin deze voorstelde onderhandelingen te beginnen, met name over de kwestie van de krijgsgevangenen. India voegt aan het aanbod nog toe dat Londen, Parijs, Washington en Moskou, evenals de andere leden van de Veilig heidsraad op de hoogte zijn gebracht van het standpunt van New Delhi. deugdelijke bekwaamheden te kiezen om om hem op te volgen als president. Volgens waarnemers houdt deze verkla ring niet in dat de oude president niet zou zwichten, wanneer opnieuw een dringend beroep op hem wordt gedaan. Tsjang Kai Sjek werd op 21 maart 1966 voor de vierde maal tot president gekozen. Toen reeds kondigde hij aan dat hij zich in de naaste toekomst wilde terugtrekken. President Nixon reageerde op dit be richt: „De nieuwe betrekkingen tussen de Verenigde Staten en China mogen niet ten koste gaan van oude vriendschappen met landen in Azië”. Daarmede doelde hij ook op de bezorgd heid die in Japan en de Sovjet-Unie met betrekking tot zijn bezoek aan Peking is Heeft Groenevelt van de Industriebond NW aan het langste eind getrokken in het metaalconflict? Daar ziet het wel naar uit, nu arbiter Erdbrink de dubbele breuk dit weekeinde heeft kunnen lijmen. De NVV-ers hebben er in ieder geval iets meer mee bereikt dan ze hadden gekre gen, wanneer ze zonder slag of stoot akkoord zouden zijn gegaan met de cao, zoals de werkgevers die met de vijf confes sionele bonden al hadden afgesloten. Blijft de vraag of het materiële resul taat van wat praktisch een lijf aan lijf ge vecht tussen de gescheiden werknemers organisaties is geweest, het banale ver loop van het geschil wel waard was. Werkgevers en confessionelen hebben het uiterste gedaan om de NW-bond zo ver mogelijk tegemoet te komen, al had den Groenevelt en de zijnen het daar niet naar gemaakt. Er waren in het conflict momenten, waarop de geïnteresseerde buitenwacht zich afvroeg of de resultaten nog zwaarder telden dan het prestige van de NVV-bond. Dat was het geval toen de confessionelen becijferden, dat het aan vaarden van een van de bemiddelings voorstellen voor de NVV-bond voordeliger zou zijn geweest, dan het vasthouden aan het eigen uitgangspunt. Met de kracht van het grootste aantal georganiseerden achter zich in een gebied, waar sociale explosies niet tot de uitzon deringen behoren, heeft de industriebond NW eruit gehaald wat erin zat. Dat is niet gebeurd op een manier, die de onver deelde sympathie van de Nederlandse werknemers had. Groenevelt, die de steun van de „wilde stakers” in het tegenspel benutte als hem dat zo uitkwam, ontken de aan de andere kant iets te hebben geweten van de intimidaties, waarmee poortbezetters in het Waterweggebied en in Amsterdam werkwilligen van het ter rein hielden. Op die manier kon de NW- industriebond volhouden dat er wel der tigduizend stakers achter de cao-strijd stonden. Goedkoop geruzie over de inter pretatie van cijfers en bedoelingen van tegenspelers heeft de NVV-bond al even min het imago van een waardig en conse quent opponent bezorgd. Nu kan men volhouden dat dit in stakingsgeschillen nooit zoden aan de dijk zet. Maar het brute machtsvertoon waar mee Groenevelt er een paar tienden van percenten méér heeft uitgesleept, zegt in tussen wel voldoende over de stijl die dit gezelschap er op na houdt. Erkend moet worden dat het de taak van iedere vakbondsbestuurder is het best haalbare voor zijn mensen te bereiken. Maar hij moet daarbij wel overwegen of de prijs daarvoor niet te hoog is. Voor de NVV-industriebond dreigde dat, na de voortdurende „escalaties” in het conflict, het geval te worden. De arbitrage van mr. oaa<aa*aaa*axaaaaaxaaaaaaaaaaaaaaaaaaaiwwwwmwwwwwwiaa De staking was op 1 juli vorig jaar begonnen, maar op grond van de wet van Taft en Hartley moest later een afkoe lingsperiode van tachtig dagen in acht worden genomen, waarin het werk werd hervat. AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462 levens kunnen redden”, aldus de verkla ring van premier Faulkner. Honderden Noordierse protestanten hebben zich zaterdag aangemeld voor een gewapende burgermilitie die elke stap op de weg naar een Verenigd Ierland wil bestrijden.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3