ziekenhuis in S.B.K. - KENNEMERLAND BLIJKT GROOT SUCCES Vierenzestig kunstenaars uit IJmond aangesloten Dimitri Frenkel Frank van I I Expositie in Beeckesteyn blijft nog een week open ^‘1 „Nieuw Leven” met originele komedie „Samen zoeken naar onze gemeenschappelijke taak” 1 Drie gewonden Mej. dr. M. Klompé tijdens viering Kritische Gemeente IJ mond: BEOORDELING ARTISTIEKE KWALITEIT I I I I B egroetingsavond in Heemskerk Umuider Courant „SALDO MORTALE” IN WIJK AAN ZEE Havenberichten I 5 IJMUIDER COURANT MAANDAG 21 FEBRUARI 1972 Commissie WIJK AAN ZEE Ongeveer tien jaar geleden ontving Dimitri Frenkel Frank het verzoek een klein bezet blijspel te schrijven, bestemd om als een zogenoemde „vrije produktie” door Rie Gilhuys, Ton Kuyl, Winni- fred Bosboom en Dick Scheffer te worden opgevoerd. Deze opdracht werd door de auteur geaccepteerd en aldus schreef hij voor hen „Saldo mortale”, waarvoor Frank waar schijnlijk inspiratie vond bij de in die dagen nogal geruchtmakende affaire Kerkelijk nieuws Ook jongeren van het „Goede Heertje”. Vandaar dat hij voor zijn stuk een „Goed Vrouwtje” creëerde, in de persoon van Isabella Parmentier, die als boekhoudster in dienst bij een ban kier zo langzamerhand een verzuur de vrouw dreigt te worden. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De expositie in het noordelijk koetshuis van het landgoed „Beeckesteyn” van werken van beeldende kunstenaars die hun schep pingen via de Stichting Beeldende Kunst uitlenen aan belangstellenden, is met een week verlengd. Tot en met aanstaande zondag bestaat er nog gelegenheid om de collectie op de zolderverdieping van het koetshuis te bezichtigen. De expositie is geopend dagelijks van 14 tot 17 uur, tijdens welke uren ook gelegenheid bestaat nader contact op te nemen met de SBK, de stichting die kunst uitleent aan particulieren, en die voor de IJmond opereert vanuit een winkelpandje in het centrum van Haarlem, aan de Gedempte Oude Gracht 121. 1 1 (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) 1 t t 1 1 en i JAN VAN DAM. Tel. NAAM ADRES IE Daarna kunt u mij noteren als n mei ver,a'v<d /wordt OB «B «I M BBMB M «Hl MB «B S c 1 l Het is noodzakelijk lid te worden van de SBK. wil je van deze buitengewone service profiteren Men kan lid worden op verschillende manieren. Er is eén lidmaat schap vanelf gulden per maand, dat recht geeft op het leven van één of twee kunstwerken met een gezamelijke waarde Baptistengemeenten: Beroepen te Veen- dam W. Harkema te Musselkanaal. Baptistengemeente. Bedankt voor En schede Jac. Schouten te Eindhoven. DRIEHUIS. Een jongetje stak zater dagmorgen onverwachts op de Driehuizer- kerkweg de rijbaan over juist voor een personenwagen, welke het kind niet meer kon ontwijken. De jongen werd tegen de grond gereden en moest met een gebroken rechterbeen en klachten over pijn in de buik opgenomen worden in het Zeeweg Ziekenhuis. DIT IDEE werd door de schrijver uitge werkt als een amusante toneelstrip met een moraal, waarvoor hij een bijzonder originele vorm koos. Namelijk in verha lende trant, waarbij resoluut alle wetten werden overtreden welke voor het toneel zo langzamerhand als onaantastbaar gol den. Zo schuwen de spelers de „terzijdes” niet en richten zij zich meermalen recht streeks tot het publiek, om hun gedachten en gevoelens kenbaar te maken. In open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Umuider Courant, Antwoordnummer 416 - Haarlem Lange Nieuwstraat 42? Adm. 154 3? Red. 153 89 Dagblad voor Velsen IJmuiden, Santpoort en Driehuis Op de Zuiderkanaaldijk ter hoogte van de Schoutenstraat in IJmuiden botste zon dagavond een 58-jarige automobilist met zijn wagen tegen een bromfiets, welke plotseling naai links uitweek,. De be stuurder van deze tweewieler en zl.’n duo- passagier kwamen op de keien terecht, terwijl de bromfiets onder de personenau to werd klem gereden Beide slachtoffers zijn met lichte verwondingen naar het Zeeweg Ziekenhuis vervoerd. wers rond een podium zonder decors gordijnen konden plaatsnemen. maandabonnee f 7.80 kwaHaalabonnee f 22 6F BEVERWIJK Mej. dr. Marga Klompé heeft zondagmorgen tijdens de viering van de Kritische Gemeente IJmond in de Jozefkerk aan de Laan der Nederlanden een oproep gedaan aan de katholieken van Nederland samen te zoeken naar „onze ge meenschappelijke taak in deze wereld. Ondanks de verschillende ideeën in onze kerkgemeenschap blijven wij broeders”, zei de oud-minister tot belangstellenden, die in de bomvolle Jozefkerk vaak vergeefs naar een zit- of staanplaats zochten. Schieten. De heren K. van Dijk en J. Castricum zijn op de wekelijkse oefen wedstrijd van de schietvereniging De Vrijheid topschutter geworden met elk 120 punten. H. Nolten, J. Meijei. Jb. Castricum, R. Overzier en C. Kocak scho ten 119 punen bij elkaar. Chr. v.d. Wijn- gaart en H. de Graaf deden het ook niet gek, maar konden toch niet meer dan 118 punten behalen. H. J. Koper, Charles v.d. Wijngaart, T. Lte en H. Woude kwamen dit keer niet hoger dan 117 punten. De bezetting van „Saldo mortale” bij „Nieuw Leven”, v.l.n.r. Paula Beste- man, Bertus Stuifbergen, Leni van Opzeeland en Peter Schrama. Doopsgezinde Broederschap Beroepen te IJmuiden mej. ds. M. C. Stubbe, lerares maatschappijleer te Am sterdam. HEEMSKERK. He* gemeentebestuur belegt dinsdag 29 februari om acht uur ’s avonds een begroetingsavond voor nieu we bewoners en wel in de aula van de protestant christelijke l.t.s. aan de Luxemburglaan. Wethouder en tevens lo- co-burgemeester H. J. M. Roozen en wet houder G. Petersen treden die avond op als gastheren. Aan de hand van de film „Welkom in Heemskerk” vervaardigd door de amateur-filmciuk „IJmond Dubbel Acht” en uiteenzettingen van functiona rissen van de dienst openbare werken zal men een inzicht krijgen in de snelle groei van de gemeente en tevens op de hoogte worden gesteld over de stedebouwkundige ontwikkeling, het verenigingsleven, de re creatiemogelijkheden en de sociale en cul turele voorzieningen. Vanaf de expositie in „Beeckesteyn” zijn we eens naar dat kunstuitleenbureau in Haarlem gereden, waar kunstwerken uit geheel Kennemerland dagelijks be heerd werden door de dames Janny Sipkes en Fanda Leenders. Het is er een schijn baar ongeregelde bedoening, maar wie er enige tijd doorbrengt komt tot de ontdek king dat niets aan de aandacht van deze „kunstambassadrices” ontsnapt. Regelma tig zwaait de glazen toegangsdeur epen en stapt er iemand met een kunstwerk onder de arm de behaaglijke ruimte binnen, om het eens te ruilen voor iets anders. Het wordt nauwkeurig allemaal opgetekend en het kaartenbakje weet welk kunstwerk weer vertrekt als de bezoeker huiswaarts keert. Hoe gaat dat allemaal toe, dat lenen? Janny Sipkes zegt: „Door de Stichting Beeldende Kunst, kortweg dus SBK wordt iedereen eigenlijk in de gelegenheid ge steld eens een kunstwerk te kopen. Men kan namelijk een schilderij, beeldje of wat dan ook rustig mee naar huis nemen, het daar enige tijd een plaatsje geven en bevalt het uiteindelijk niet, dan kan het weer zo worden teruggebracht”. van zeshonderdvijftig gulden. Zij die iets meer willen betalen kunnen lid worden voor vijftien gulden per maand en mogen daarvoor één kunstwerk van onbepaalde waarde meenemen, of twee met een geza menlijke waarde van achthond’erdvijftig gulden. Ook aan jongeren, die meestal nu eenmaal over een iets krappere beurs beschikken, is gedacht en het bezit van het Cultureel Jongeren Paspoort geeft recht voor acht gulden per maand lid te worden en dan één of twee kunstwerken te lenen met een gezamenlijke waarde van vierhonderdvijftig gulden. Voor be drijven geldt er een apart tarief. Alleen al uit de IJmond zijn er niet minder dan vierenzestig beeldende kun stenaars bij de Stichting aangesloten en hun werken rouleren bij de leden tot er besloten wordt ze te kopen. Janny Sipkes: „We gaan hier wel soepel te werk. Stel dat iemand een duur werk wil aankopen, hij heeft het enige tijd thuis gehad en hij wil het dus echt houden. Dan wordt het spaartegoed, dat is altijd 75% van de maandelijkse contribu tie, afgetrokken, er gaat een korting van 20°/o rijkssubsidie van het totaalbedrag af en de rest kan desgewenst in termijnen aan ons worden afgelost. Het doel van de Stichting is echt de mensen zoveel moge lijk behulpzaam te zijn bij kunstaanko- pen”. Uit bovenstaande uitleg blijkt dat de koper dus slechts een geringe vergoeding van vijf percent betaalt om van deze unieke regeling gebruik te kunnen maken. De kunstwerken welke bij het uitleen- Een blik in het uitleenbureau van de Stichting Beeldende Kunst, afdeling Kennemerland, in Haarlem. Achter de administratietafels de dames Fanda Leenders (links) en Janny Sipkes (rechts). Mej. dr. Marga Klompé tijdens haar toespraak tot de Kritische Gemeente IJmond in de Beverwijkse Jozefkerk. Mej. Klompé had tot hoofdmotief voor haar toespraak in de viering „Polarisatie en communicatie in de kerken” gekozen. Kapelaan J Ruyter stipte in zijn voor woord de nauwelijks aanwezige bereid heid aan om tot die communicatie over te gaan. Er is een andere kijk gegroeid op het gezag, de onmondigheid moet steeds meer doorboken worden In dit hele proces loopt de een hard, de ander harder misschien; sommigen vallen in het start schot, anderen blijven staan. En een bepaald percentage grijpt terug naar het verleden. In de kerken heeft dit proces geleid tot groepsvorming ter rechter en ter linker zijde, van reactionairen, be houdenden. middengroepen en progfessie- ven tot mensen voor wie het allang niet meer hoeft. Scherp zijn dikwijls de tegen stellingen. Polarisatie. De groepen beplak ken elkaar met etiketten. Voor ons zijn dat de zegswijzen: Ze verachten het grote kerkvolk" of „Ze willen een eigen kerk je”. Er is alleen bereidheid tot lijmen of anders: „er uit”. Mej. Klompé scherpte dit conflict nog even aan’ „In deze tijd, waarin de normen herijkt moeten worden en met een sa- bureau kunnen worden betrokken zijn ook bij de leden thuis verzekerd. Er is een speciale commissie, bestaande uit kunstenaars, die de werken op artistieke kwaliteit en redelijke prijs heeft beoor deeld. De activiteiten van het uitleenbureau SBK Kennemerland, in Haarlem, stoelen op een ervaring van meer dan vijftien jaar. Zo lang bestaat namelijk reeds de SBK in Amsterdam. De vestiging in Haar lem bestaat vanaf maart vorig jaar en het is een doorslaggevend succes geworden. Dat is waarschijnlijk ook voor een niet onbelangrijk gedeelte te danken aan de wijze waarop men er ontvangen wordt. Een manier die in niets doet denken aan „zaken doen”, doch die de indruk vestigt dat de bezoeker die er zonder enige ver plichting kan binnenstappen en rondkij ken, er welkom is als een oude kennis. OP RIJPERE leeftijd raakt zij dan onder de bekoring van een charmante fortuinjager en fantast, Stefan Bleecker die zij als een schatrijke Portugese gravin aan haar voeten brengt. De hiervoor benodigde miljoenen weet de gerespecteerde Isabella zich te verschaffen door een reeks van geraffineerde vervalsingen in de boeken, waarmee voor haar tevens een gecompli ceerd dubbel leven begint. Overdag is zij de dorre en onbetekenende kantoorjuf, maar des avonds na het klokje van zeven wordt Isabella de puissant rijke gravin, die door haar geld de gehele stad naar de hand weet te zetten. Vrijdagaangekomen in IJmuiden: Audacity, Rotterdam; Wunner, Flixborough; Tor Scandia, Immingham; Prinses Margriet. Dieppe; Lydia, Leeuwarden; Gitta von Bargen, Albanië. Mar tha Friesecke. Poole; Oriole. Dagenham: Stub- benhuk, Dakar; Rijnstroom, Shoreham; Andrea, Colding; Trio, Londen; Gratia, Nodenham; Ani ta Schuett; Rotterdam; Valiant, Bremen; Diorit, Flixborough; Frans Held, Selby; Twadika, Bre men; Elbe Ore, Monrovia; Tornado, Sagunto. Vrijdag vertrokken van IJmuiden: Fjangen Oxelosund: Hein von Bargen. Flixborough; Ge org, Gunness; Gitta von Bargen. Gdynia; Skeppsbron, Gothenborg; Boreas, Antwerpen; Korsnoborsk, Noordzee; Cometa, Antwerpen; Pamir. Ipswich; Tunner, Flixborough; Helga Dehde. Rensburg; Reestborg. Simrishamn; Tor Scandia, Immingham; Capella. Turky; Oriole, Dagenham; Woermann, Ubangi. Bevans; Harnis. Flixborough; Weser Isle, St. John: Heranger, Brake; Avenier, Great Yarmouth; Hejo, Stavan ger; Hoop, Piraeus; Willmary. Lowestoft; Maria Voyazides. Chimbote: Martha Friesecke. Poole; Audacity, Liverpool. Zaterdag aangekomen in IJmuiden: Labrador, Rotterdam. Hady Agus Salim, Antwerpen; Ca pricorn. Par; Joan-C, Londen; Harting, Londen; Zaanstroom, Felixstowe; Louise, Dordrecht; Ani ta von Bargen, Flixborough; Amstelstroom, Hull; Tor Anglia, Immingham; Corbank, Lon den; Donau, Oxelosund; Herman Helene, Lon den; Sinon, Pernis; Stella Maris, Uddevalla; Nassauborg, Zaandam. Uddevalla: Brightling, Londen; Oranjeborg, Zaandam. Uddevalla; Nie- dersachsen, Sundy: Montferland, Santos; Fom- sum, IJmuiden, Canada; Norderstedt, Ipswich; Mol. Bremen: Otto. Bremen: Tor Hollandia, Gothenburg; Trebartha, Londen; Hondsbosch, Zaandam, Londen; Constance, Hamburg; Bello na, Nynashamn; Beverwijk; Zaanborg Udde valla; Edison, Halmstad. Zaterdag vertrokken van IJmuiden: Edenmo re, New Foundland; Pallas. Barbados; Stubben- huk, Bremen; Baltique, Rotterdam; Eemland, Hamburg; Diorit, Flexborough; Capella, Lim- merlck: Anita Scheutt, Lysekil, Heimkehr, Col ding; Ardgarvel, Glasgow: Volente. Ipswich: Ro- na Golf van Mexico; Anna Boleijn, Antwerpen; Brage, Nepal; Elektron, New Castle; Tor Ang lia, Gothenborg; Jean E, Londen; Anita von Bargen, Flixborough; Gefo. La Palice; Harting. Londen: Viljany, Bilbao: Pegu. Bremen; Franz Held, Selby, IJmuiden; Efori, IJmuiden, Con- stanza; Action, IJmuiden Londen; Doni, Lon den; Joan C, IJmuiden, Londen; Lydia. IJmui den, Helsingborg; Valiant, IJmuiden, Londen. Zondag aangekomen in IJmuiden: Setas, Gr, Yarmouth; Greenland, Stettin: Doris, Inga; Sin- goe, Dublin: Rolf Behrman, Londen: Memel. Da genham; Kirtondyke, Hull; Greta Gunda. Kink- slynn; Seahorse, Vlissingen, IJmuiden; Tor Pa- ricia, Kopenhagen; Hoegh Augvald, Brest; Ma rathon, Hamburg; Fleurtje, Londen: Karin Winkler, Kingsferry; Blackwall Point. Londen; Stolberg, Bremen; Haithabu, Flixborough; Gull- hav, Grangemouth; D.C. Haslett, Londen: Malmi, Gdynia; Leendert Broere Rotterdam; Heimat- land, Brake; Gerda Westess, Fowey; Treuholz, NorderhamnNaess Parkgate, Norfolk, IJmui den; Nordkyn, Korsnaess; Dalewood, Sunder land: Pan. Cork: Suwalki, Dublin, IJmuiden. Zondag vertrokken van IJmuiden: Tor Hol landia, Immingham; Rijnstroom, Shoreham; Do nau, IJmuiden, Rotterdam; Seahorse (sleep Lin disfarne). Antwerpen; Otto, Bremen; Trio. Whit by. IJmuiden; Gratia, Simonsvik, IJmuiden; Gerda K, Londen; Amstelstroom, Hull; Elbe Ore Narvik, IJmuiden; Zaanstroom, Felixtowe. Maandag aangekomen in IJmuiden: Arimeda, Immingham, IJmuiden; Sir John Snell, Brigh ton; Helga S, Gothenborg: Rolwi, Baton Rouge; Susann von Bargen, Skutekaer, Zaandam; Ma thilde Schulte, Tubarao. Maandag vertrokken van IJmuiden: Leendert Broere, Rotterdam. Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan. VOORAL TIEN jaar geleden een nogal revolutionaire methode van toneelschrij ven dus, welke vooral door onze amateurs slechts aarzelend wordt geaccepteerd. DE IN HET programma niet met name genoemde regisseur heeft de vier spelers hier voldoende van doordrongen, zodat hij met hen verdienstelijke resultaten wist te bereiken. Zo slaagde Paula Besteman erin het vereiste contrast aan te brengen tus sen de naar genegenheid hunkerende boekhoudster en de royale gravin, voor welke manipulaties zij in Bertus Stuifber gen als de charmante playboy een gedis tingeerde tegenspeler vond. Leni van Op zeeland was een guitige Joke, waarbij dit kwartet werd rondgemaakt door Peter Schrama, die voor zijn uiteenlopende ty petjes van de charge niet afkerig bleek. Op deze wijze wist „Nieuw Leven” weer een toneelavond te verzorgen, waar een erkentelijk publiek met veel plezier getui ge van is geweest. menleving, die niet meer uitgaat van de evangelische waarde, nemen steeds min der mensen, steeds ingewikkelder en meer beslissingen”. Ondanks deze vervreem ding van het volk van de onderwerpen waar het om gaat wees mej. Klompé op de plicht met elkaar te praten. „Ga in deze wereld staan en doe iets aan de discriminatie”. Het zoeken naar nieuwe vormen van pastoraal werk noemde mej. Klompé sti mulerend. „Ook in uw Kritische Gemeen te poogt u de weg te vinden, gelukkig in dialoog met de bisschoppen, die leidt naar een nieuwe vorm van geestelijk leven en welzijn. Wat wij maken van de kerk hangt mede af van het begrip wat wij voot de andere groepen in onze kerk kunnen op brengen. De ombuiging naar de wereld is een groeiproces en daarin loopt niet ieder een even hard”, aldus mej. dr. Marga Klompé. Zij hoopte, dat men blijft proberen Rome te benaderen. „Ik heb indertijd gezegd, dat er tussen Rome en Nederland een communicatoestoornis is opgetreden. Daar blijf ik bij. Rome geeft vaak een andere inhoud aan de probleem stellingen dan wij doen, hetgeen mede wordt veroorzaakt door de andere cul tuur, waarin men leeft. Maar ook in Nederland maakt men fouten. Dat is be grijpelijk”. Mej. Klompé heeft zitting in de sectie internationale zaken van de Raad van Kerken en zij is lid van de commissie „Justitia et Pax”. EEN DERGELIJK sobere entourage bleek de opvoering allerminst te verar men, omdat het stuk in feite om een van de normale vormen afwijkende voorstel ling vraagt. Het gegeven en de pittige dialogen zijn op zichzelf immers sterk genoeg om de aandacht hier geheel op te concentreren. Vandaar dat „Saldo mortale” door hen althans in deze omgeving bij hoge uitzondering wordt opgevoerd. Nu heeft de toneelgroep „Nieuw Leven” uit Wijk aan Zee ons zaterdagavond in „De Zon” weer eens aan het bestaan van dit blijspel herinnerd, met een voorstelling welke zeer verdienstelijk bij het uitzonderlijke van het stuk was aangepast. Zo liet .en voor deze gelegenheid de gordijnen van het toneel maar gesloten, waarbij de speelruimte werd verplaatst naar het midden van de zaak, zodat de toeschou- i S3|

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5