NIEUWE WATERWEG HONDERD JAAR Plan voor bebossing de Antillen van Nieuw stuk van rijksweg 7 in Noord-Ierland achterbuurt van het Britse rijk HOOP NA TRAGEDIE VAN DERTIEN DODEN VERDWENEN Men denkt aan een federale oplossing uitvoering Ontwerp Wageningse studenten Geluidshinder Geen herleving woonruimtewet Oostenrijks OC wil aftreden Bestuur van 1 Vogel liet trein stoppen 482 personen In 1971 verdronken Politieke partijen op Curacao willen federale republiek 9 MAANDAG 21 FEBRUARI 1972 >ora o L YNCH WGS7 TE LAAT TWEE CULTUREN Na afjaire-Schranz ^^7llaittiscbes (Van een speciale medewerker) BELFAST Het lijkt erop, dat het tere plantje van de hoop om de po litieke impasse te doorbreken door de tragedie van Londonderry voor goed vertrapt is. Aan de kant van de gezagsdragers was die hoop gegrond vest op een geleidelijke uitschakeling van de IRA-guerilla’s. Dat was het doel van de interneringen, huiszoe kingen en arrestaties. i [tallymen^ NOORDj— IERLAND^ WAGENINGEN. moeten geschie- in IERLAND (Van onze Haagse redactie) con- Men denkt aan een federale oplossing, te vergemakkelijken doordat zowel En geland als de Ierse Republiek lid worden van de EEG. Maar op het ogenblik ziet niemand een einde van de lijdensweg. Ontvreemd. Zaterdag is bij een in aanbouw zijnd bejaardentehuis te Drie huis een auto gevonden, die vrijdagavond op het Leidseplein was gestolen. onderhevige kale Curacao komen UTRECHT De trein van Rotterdam naar Venlo is vanmorgen tussen Boxtel en Best door aanvankelijk onbekende oorzaak met strak aangetrokken rem men tot stilstand gekomen. Aanvanke lijk dacht de machinist aan een lekkage in het remsysteem waardoor, precies zoals gebeurt als men aan de noodrem trekt, de remmen automatisch in wer king treden Van lekkage was echter geen sprake en ook bleek niemand aan de noodrem te hebben getrokken. De oplossing vond men aan de voorzijde van de elektrische lokomotief. waar zich een kraan be vindt die gesloten dient te zijn, maar die door een vogel in volle vlucht was ipengeslagen. Het dier heeft zijn avon tuur met de dood moeten bekopen. Het treinverkeer kreeg een klein halfuur vertraging. De woordvoerders van het Britse leger, die rechtlijnig plegen te denken en wei nig oog bezittten voor de eindeloze compli caties van het Ierse probleem, komen op gezette tijden met hun beroepsoptimisme aandragen, keer op keer de indruk wek kend dat het „goed" gaat en dat de IRA bezig is het onderspit te delven. Ze zwaai en met statistieken, waaruit blijkt dat het aantal bomaanslagen een gestadig dalen de lijn vertoont. PREMIER LYNCH van de Ierse repu bliek wil dat er een einde komt aan de interneringen, dat het leger zich uit de katholieke wijken terugtrekt en een poli tieke conferentie voor een beslissende re geling. BOYCOT BEHOORT tot de traditie van de rooms-katholieke minderheid in het noorden, welke het Noordierse parlement vroeger zoveel mogelijk heeft genegeerd als protest tegen de unionistische rege ringspartij, die een onderdeel vormt van de Britse conservatieve partij en al ruim vijftig jaar in Ulster een monopoliepositie inneemt. Omgekeerd maakte eveneens de door angst tngegegeven haat van de zijde der protestantse Oranjemannen wier loges de Unionistische partij beheersen ja renlang een werkelijk democratische po litieke ontwikkeling in Ulster onmogelijk. Het was de angst voor de aanzwellende groei van de katholieke bevolking op de lagere scholen is de verhouding al 50 - 50 en om door de roomskatholieke Ierse Republiek te worden opgeslokt. katholieke acties in het noorden met be lastinggeld financieren. Nieuwe chaos zou misschien leiden tot overneming van de macht door Londen, dat al militair verantwoordelijk is, maar ervoor terug schrikt zelf zondebok te wor den. Kort geleden lieten de Britse politici zich maar bitter weinig aan Ulster gelegen liggen, maar ze worden er nu met hurr neus op gedrukt. Opheffing van het Stormont-parlement zou een voorwerp van haat voor de ka tholieken wegnemen, maar of het de toe stand werkelijk kan veranderen is de vraag. Het zou wel eens nog erger kun nen worden als de protestanten het ge voel zouden krijgen dat het de eerste stap is op weg naar de Ierse eenheid. Cpmcklgrquss NewtownarjsS DEN HAAG In 1971 zijn 482 perso nen door verdrinking om het leven geko men: 259 mannen, 45 vrouwen, 140 jon gens en 38 meisjes. Het jaar daarvoor verdronken 515 personen. Uit een overzicht van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen blijkt dat vorige maand reeds tweeëntwintig mannen, vrouwen, jongens en meisjes zijn verdronken. Zeven van deze verdrinkingsgevallen waren het gevolg van het te water raken van een auto. Zeven jeugdige slachtoffertjes zak ten door het ijs en verdronken. Bij de overige slachtoffers was één opvarende van een schip. In januari 1971 verdron ken 33 personen. \FERMANACH- HET KRAAKT nu in de regeringspartij, die dezer dagen twee parlementsleden aan Paisley moest afstaan, terwijl liberaal ge zinde afgevaardigden naar een nieuwe pro gressieve groepering dreigen over te lo pen, zodat premier Faulkner muurvast zit. Premier Lynch van de Ierse Republiek heeft na Londonderry nog minder bewe gingsvrijheid om een gematigde lijn te volgen. Hij wil nu zelfs interventie door De uitschakeling van de IRA zou de weg openen voor een politieke oplossing. De Noordierse rooms-katholieke oppositie, met als kern de labour- en sociaaldemo cratische partij, weigert echter zolang de interneringen voortduren aan de confe- rentietafel plaats te nemen en steunt een ongehoorzaamheidscampagne met de wei gering om huur en belasting te betalen. Deze luchtopname van KLM-Aero- carto N.V. geeft een overzicht van de Nieuwe Waterweg van Vlaardin- gen en Maassluis, tot Hoek van Hol land. (Rechts). Links vindt u de pe- tro-chemische industrieën bij de Bot lek, Rozenburg en de Europoort. Op 9 maart a.s. zal het honderd jaar ge leden zijn dat deze verbinding van Rotterdam met de zee in gebruik ge nomen werd. Het eerste schip dat er gebruik van maakte was de „Richard Young” van de Harwich-lijn. Reeds in 1731 had Nicolaas Cruquius een plan ontworpen om de z.g. Hoek van Hol land te doorgraven; dit plan werd echter in 1733 verworpen. In 1858 kwam ir Pieter Caland (1826-1902) met een gewijzigd Cruquiusplan om een waterweg van het Scheur naar de Noordzee te graven. Dit plan werd na veel discussies en rapporten op 24 januari 1863 als Wet aanvaard, het geen voor Koning Willem III aanlei ding was om het Gemeentebestuur van Rotterdam in een telegram te verwittigegn dat de Wet op de Hoek van Holland door zijn handtekening was bekrachtigd. Na veel voorberei dend werk kon de Prins van Oranje op 31 oktober 1866 de eerste spade in de grond steken, waarna op 9 maart 1872 de „Richard Young” als eerste stoomschip van de nieuwe vaarweg gebruik kon maken. Het werk had 12'lt miljoen gulden gekost, terwijl voor aanvullende werkzaamheden nog eens Vh miljoen werden uitge trokken. DEN HAAG. Minister Udink (Volks huisvesting) vindt het niet nodig de Woonruimtewet 1947 weer te doen herle ven in gebieden waar deze in vervolg op de huurliberalisatie is opgeheven. Het Eerste Kamerlid Eisma (D’66) had daarom gevraagd, omdat daarmee ook weer de bevoegdheid zou ontstaan leegstaande panden te vorderen ten behoeve van min- derdraagkrachtigen. Volgens minister Udink staan in het algemeen grote zakenpanden en verkrotte oude huizen leeg en dat vindt hij niet direct de meest geschikte woningen voor deze categorie woningzoekenden. De voorkeur moet volgens de bewinds man uitgaan naar een goede samenwer king tussen gemeenten en woningvereni- gingen, die des te beter blijkt te slagen wanneer de Woonruimtewet buiten wer king is gesteld. De minister wijst naar een dergelijke samenwerking in de agglomera tie Eindhoven, waarmee „uiterst bemoedi gende resultaten” bereikt zijn. Verder deelt hij mee, dat overleg gaan de is met het ministerie van Justitie over de mogelijkheid van tijdelijke verhuur (zonder huurbescherming bij het opzeggen van de huur) van slooppanden, die nog geschikt zijn (te maken) voor bewoning. Ook is een wijziging in de maak van de instructie voor de Kamers van Koophan del betreffende leegstaande bedrijfspan den, die geschikt zijn om in te wonen. De onder druk van de Labour-regering in Londen overijld ingevoerde bestuurs- en sociale hervormingen, alsmede de op richting van een onpartijdige en ongewa pende politiemacht, kwamen te laat omdat het wantrouwen tegenover de unionistische regeringspartij die de katholieken een halve eeuw lang had onderdrukt te diep zat. Vooral toen men zag dat liberale unio nisten, zoals premier Terence O’Neill, niet konden opboksen tegen de reactionaire krachten in zijn partij. De katholieken willen volledig meere geren. Dit betekent een soort coalitie, waar voor echter de politieke basis ontbreekt. Tussenoplossingen zijn bedacht, maar die krijgen in de huidige, verwarde situatie nauwehjk een kans. IN FEITE is hier sprake van een bot sing tussen twee culturen, nog aangewak- kerd door een diepe sociale en economische DEN HAAG. Binnenkort wordt een begin gemaakt met de aanleg van de aarden baan vor het deel van rijksweg 7 (Amsterdam-Afsluitdijk) dat om Purme- rend heen loopt. Tevens wordt begonnen aan de aarden baan voor een gedeelte van secundaire weg 10, tussen Purmerend en De Rijp. Secundaire weg 10 is de ontwor pen verbinding tussen de toekomstige Markerwaard en Alkmaar via Edam en Purmerend. Het circa 4,5 km lange weg gedeelte van rijksweg 7 om Purmerend zal in het noorden worden aangesloten op secundaire weg nr. 10 en in het zuiden op secundaire weg nr. 14 (Purmerend-Zaan- dam), die reeds voor het verkeer in ge bruik is. In het noorden zal bovendien een tijdelijke aansluiting worden gemaakt met de Purmerenderweg. Met d'e aanleg van de dijklichamen van beide wegen is ongeveer 3,3 miljoen ku bieke meter zand gemoeid. Met de aanleg van de aarden banen zal een bedrag gemoeid zijn van ruim 15 miljoen gulden. In de loop van 1973 zal worden begonnen met de bouw van de kunstwerken. Het gedeelte van rijksweg 7 tussen Scharwou- de en Oosthuizen is reeds in uitvoering. WENEN. Het bestuur van het Oos tenrijkste Olympisch Comité (OOC) dat aan hevige kritiek blootstaat, omdat het de Oostenrijkse ploeg toch heeft laten deelnemen in Sapporo hoewel Karl Schranz was uitgesloten, is bereid en bloc af te treden. Het OOC-bestuur heeft dit bekendgemaakt na een zes uur lange vergadering. Het bestuur zal zijn ontslag aanbieden op een buitengewoon congres van het OOC op 10 maart. Op dit congres zullen ook twee bestuursleden, die vrijdag niet aanwezig waren, gehoord worden wat betreft de gang van zaken in Sapporo. Een van de twee is dr. Karl-Heinz Klee, voorzitter van de Oostenrijkse ski-associa- tie, die vorige week al heeft aangeboden af te treden als bestuurslid van het OOC. Na de marathonvergadering van vrijdag gaf het OOC een communiqué uit waarin het Internationaal Olympisch Comité fel bekritiseerd werd wegens het uitsluiten ven Karl Schranz. „De handelwijze van het IOC was strijdig met alle gevoel voor recht. De huidige structuur van het IOC is op zijn zachts gezegd onbevredigend”, Onder toezicht van de hoogleraar in de Tropische Bosbouw, prof. ir. A. de Hulster, hebben zes Wage- ningse studenten een bosbouwplan ont wikkeld voor Aruba, Bonaire en Curacao, een alternatief voor het plan dat in 1968 door Grontmij en Sogreah werd gemaakt. Herbebossing van de drie eilanden is vol gens de studenten hard nodig om de erosie te bestrijden. Voorts kunnen bomen de harde passaatwind, die op de Antillen 7 tot 10 meter per seconde bereikt, ge makkelijk breken. De studenten zijn voorts van mening, dat er groot economisch belang schuilt in de herbebossing van Aruba, Bonaire en AMSTELVEEN De werkgroep ge luidshinder van de federatie van jongeren groepen van de PvdA afdeling Groot-Am- sterdam houdt vrijdagavond 3 maart in het studentencentrum Uilenstede in Am stelveen een openbare discussie- en pro testavond over het onderwerp Geluids hinder door vliegtuigen en daarmee sa- henhangende problemen. Een aantal poli tici, vertegenwoordigers van actiegroepen en deskundigen zal het woord voeren. Curasao. Het opkomende toerisme en re creatie op de eilanden vragen volgens de studenten om afwisseling in het land- schap. Ook de eilandbewoners hebben steeds meer behoefte aan recreatie als tegenwicht voor de geïndustrialiseerde sa menleving waarin zij wonen, zeggen de studenten. Herbebossing van de Benedenwindse Ei landen zal werkgelegenheid scheppen voor ongeveer 600 arbeiders. Een gedeelte van de werkloosheid, die door de teruggang in de olie-industrie is ontstaan, zou daardoor kunnen worden bestreden. Volgens de studenten is het begrijpelijk dat men op de Antillen veel aandacht heeft besteed aan industrie en toerisme. Maar een in dustrie die afhankelijk is van deze twee sectoren is erg kwetsbaar. Het is daarom nodig dat meer aandacht wordt besteed aan de agrarische sector. Voor hun bosbouwplan hebben de stu denten een termijn van twintig jaar ge steld. In een eerste fase van vijf jaar zouden op Aruba en Curacao kwekerijen aangelegd moeten worden om voldoende plantmateriaal te verkrijgen. In die eerste vijf jaar zouden op de Antillen ook de- monstratie-aanplantingen aangelegd kun nen worden om de mogelijkheden van herbebossing aan te tonen. Pas in de tweede fase van het bosbouwplan zou de eigenlijke herbebossing den. De sterk aan erosie vlakten op Aruba en daarvoor het eerst in aanmerking. De studenten zijn ervan uitgegaan, dat van de Benedenwindse Eilanden 20 tot 25 percent bebost zou kunnen zijn. Dit houdt in, dat op Curacao 9.000 hecta re, op Aruba 5.000 en op Bonaire 1.000 hectare bos aangelegd moeten worden. De slechte stukken grond zouden in het bij zonder voor bebossing in aanmerking moeten komen. Op de betere gronden hebben land- en tuinbouw voorrang boven bosbouw. Voor het uitvoeren van het plan achten de studenten het huidige overheidsaparaat niet geschikt. Er zal een nieuwe dienst in het leven geroepen moeten worden die onder het ministerie van Landbouw in Den Haag ressorteert. HET BRITSE leger moest tenslotte in grijpen om de vechtenden te scheiden. Sindsdien houden de protestantse ultra’s zich doorgaans koest, maar beschouwen de katholieken het Britse leger, dat vooral kwam om hen te beschermen, als hun vijand. Juist wegens het optreden van de IRA moesten de Britse militairen zich centreren op de katholieke buurten, waar de IRA-leden waren ondergedoken, en raz zia’s houden, waarbij het niet altijd zacht zinnig toeging. Ja /Coiisröinpf'Hl ^^Londonderry ANTRIM^ TYRONE,^N^wt'>wn- L0U6H NSAGHr. kloof. Noord-Ierland vormae de dichtst bijzijnde „achterbuurt” van het Britse wereldrijk, waar eeuwenlang een semi- koloniale atmosfeer heerste dank zij de door Oliver Cromwell voornamelijk met Schotten bemande „plantations”. Derry was een kolonie van Londense belangen. Vandaar de naam Londonderry; een naam die katholieken weigeren te gebruiken. Engelse en Schotse grootgrondbezitters verjoegen de Ierse katholieke boeren van hun land, terwijl de industriëlen later de plaatstelijke katholieke bevolking verder hebben geproletariseerd. De indringers re geerden als een soort HerrenvolK. Voor de Britten was Noord-Ierland aan trekkelijk als reservoir van goedkope ar beidskrachten en als scheepsbouwcentrum. Bovendien fungeerde het in twee wereld oorlogen als een onmisbare brug met de Verenigde Staten voor de militaire aan voer uit dat werelddeel. De verdeling van Ierland in 1920 was al een Britse wanhoopsdaad en een poging om zo lang mogelijk aan Ulster vast te houden. In feite was het een uitstel van executie, omdat men toen al voelde, dat deze kunstmatige ingreep geen duurzaam Karakter kon hebben. Dat de IRA, die zo lang bedwongen scheen, opnieuw de kop opstak, was voor al een gevolg van het aanstekelijke voor beeld van andere guerillabewegingen el ders. Datzelfde gold voor de in 1968 door Martin Luther King geïnspireerde burger- recntbeweging. De tragiek is, dat de IRA zich in het kielzog daarvan opnieuw in de strijd kon storten. Dit was nogal gemakkelijk door de algemene sympathie in Noord en Zuid voor de doeleinden van de IRA de Ierse eenheid en door het provocerende optreden van de protestantse scherpslij pers, aangevuurd door de brallende do minee Paisley. ...•wtown-. ^abbeys lELFASTf j 'A;:'°LisburnJ PortodowncyTurgan N ArmoqhQ-WiV/ ^ARMAOK,^ Newr|- Jslê WILLEMSTAD. De politieke partijen op Curacao spreken zich onomwonden uit voor de vorming van een onafhankelijke federale republiek van de eilanden van de Nederlandse Antillen. Een vorm van vol kenrechtelijke samenwerking met een of meer landen wordt voorshands onaan vaardbaar geacht. Dit blijkt uit een com muniqué dat vrjjdag door de gezamenlijke politieke partijen in Willemstad is uitgege ven. Wat de interne structuur van de Antillen betreft, dienen naar het oordeel van de partijen, de federale overheid en de eilan delijke overheden ieder binnen hun be voegdheidssfeer onafhankelijk te zijn. Om deze bevoegdheidssferen op onpartijdige wijze te waarborgen, moeten constitutione le bepalingen in het leven worden geroe pen. Een federaal vertegenwoordigend lichaam, dat gebaseerd is op een tweeka merstelsel, zal via een gekwalificeerde meerderheid wijzigingen moeten waarbor gen van de vast te stellen afbakening van de bevoegdheidssferen tussen federaal en ei'landelijk gezag, aldus het communiqué. Het is ondertekend door de voorzitter van de partijen DP, Frente Obrero, MAN, MASA en NVP-U. De protestanten zijn hooguit tot een vrijwillige oplossing bereid. Maar ze zijn ook doodsbang ergens toe gedwongen te worden. De katholieke oppositie spreekt over „een herenigd Ierland of niets”. Dat „niets” betekent voortgaande chaos, in de hoop dat de Britse troepen zich terugtrek ken. Als dat echter zou gebeuren zou het leed niet te overzien zijn. Gematigden zullen misschien tevreden zijn met het in het vooruitzicht stellen van de Ierse eenheid op lang zicht en deelne ming aan de Noordierse regering iets wat zij vroeger zouden hebben verguisd, omdat dit de erkenning van het parlement betekende. Sommigen zien in de hervatting van de nu illegale burgermarsen het bewijs dat de IRA inderdaad op de terugtocht is en alleen op deze manier nog iets hoopt te bereiken, door de optochten als dekking voor hun aanvallen op het leger te ge bruiken.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9