IN MÜNCHEN NOG 1500 METER, MAAR IN 1973 BIJ EUROPEES KAMPIOENSCHAP 3000 METER Vrouwelijke atleten gaan naar een onontgonnen gebied: lange afstand Gouden Oelanov trouwt met zilveren Smirnova Jeuring ziet er niet tegen op -het „vuile werk” op te knappen Ruud Koopmans gaf John Unkel maar twee minuten Geen gebruik van doping bij Vianen Abe Lenstra „met vakantie” Povere resultaten Euwe reageert Nederlands kampioen krachtiger Flandria wil Caballero als op protest van Russen mede-sponsor Andreiko blijft wereldkampioen Hockeyspelregels uitgeprobeerd 13 DINSDAG 22 FEBRUARI 1972 1 Doorbroken V oorspelling Duurarbeid tr' (Van onze sportredactie) Alexei Oelanov op het ijs nog een paar vormend met Irina Rodnina. (Van onze sportredactie) L ig et 17 april in Voorburg wordt gestreden. De pupil van trainer Willy Schagen zal waar schijnlijk nog minder moeite hebben dan vorig jaar, gezien zijn duidelijke vooruit gang sinds de laatste titelstrijd. Koopmans heeft de les van Madrid ter harte genomen. Daar kwam hij tot de ontdekking dat zijn zwakke punt het routónetekort was. Hij spijkerde dat dit seizoen bij als gastspeler in de Duitse Bundesligaclub Ringfrei Mill heim, waarin hij met vijf overwinningen en een onbeslist ongeslagen bleef. Een tweede leerling van Willy Schagen, die regelmatig over de Oostgrens wipte, is lichtgewichtkampioen Ton van Eek. Gis teravond stond hij in de ring tegen zijn clubgenoot Wim Ruck. Het werd de gaafste partij van de avond, waarin het Ruck niet vaak lukte door de goede verdediging van zijn tegenstander te komen. Van Eek daar entegen, vergaarde zijn puntjes met de re gelmaat van de klok, wat hem uiteindelijk terecht de districtstitel opleverde. Vera Nikolic liep 4500 km per jaar als training. die echt niet ophoudt en velen zagen dat als een niet te overwinnen barrière bij een tijd van twee minuten rond. (Van onze sportredactie) HAARLEM De Belgische wielerspon- sor Flandria heeft contact opgenomen met BOKSEN. Oud-wereldkampioen boksen in het weltergewicht en het middengewicht Emile Griffith uit de Ver. Staten heeft in het sportpaleis van Parijs een overwinning behaald op de Franse kampioen in het middengewicht Jacques Kechichian. Grif fith had een ruime puntenvoorsprong. te Je sn ig V’ >P ie s— ar a- e- d- et ig De derde partij die met een ruime vol doende gehonoreerd kon worden, was het duel tussen de geroutineerde Jan Huppen (deelnemer aan twee Olympische Spelen) en Ron Alexandre. De donkere leerling van Schagen had geen antwoord op het water- vlugge schermspel van Huppen, die er in de tweede ronde een einde aan maakte. De huldiging na deze finale was kenmerkend voor de ernstige bloedarmoede in de lichte re klassen. Ondanks zijn k.o.-nederlaag werd Alexandre namelijk goed genoeg be vonden om toch tot kampioen in het Inderdaad zijn er ook in het verleden ethische bezwaren aangevoerd. In het be gin van deze eeuw werd de vrouw nog zoveel mogelijk uit de sportwereld ge weerd en maar heel langzaam voltrok zich de emancipatie. Eigenlijk te lang zaam. want tot welke prestaties de vrouw TALLINN. Evenals de negentien voorgaande partijen hebben uitdager Koe- perman en wereldkampioen Andris An dreiko ook hun twintigste partij van hun damtweekamp met als inzet de wereld titel remise gespeeld. Andreiko blijft hierdoor wereldkampioen. Dokter J. L. de Jongste, de sportarts van de Nederlandse Sport Federatie, ziet evenmin weinig of geen gevaren. „Er is ook jarenlang tegen de 1500 meter opge keken. Nu is het de gewoonste zaak van de wereld. En die kant gaan we ook op met de 3000 meter. Vrouwen kunnen even goed duurarbeid verrichten als mannen. Het enige verschil is het lagere tempo. Misschien zullen er ethische bezwaren geopperd worden, maar die zijn ook van voorbijgaande aard”, aldus de NSF-arts, die voor het deelnemen aan die drie kilometer natuurlijk een verantwoorde en goede training als eis wil stellen. hem ook zijn plaats in het nationale team kostte, dat begin december een vriend schappelijke interland tegen Schotland af werkte en waarin zijn clubgenoot Schrij vers eindelijk zijn kans kreeg als mogelij ke opvolger van Jan van Beveren onder de lat. Vorige week, tegen Griekenland, viel de naam Jeuring in tegenstelling tot de hiervoor genoemde keren, helemaal niet meer rond het Nederlands elftal. Hoewel hij medisch gezien geheel genezen was verklaard, waren Jeurings enkel- klachten blijven aanhouden, hetgeen voor de leiding van de Enschedese voetbal- stichting half januari aanleiding vormde Jan Jeuring enige tijd volledige rust voor te schrijven. Jeuring begint zelfs nu weer aan de selectie voor het Nederlands elftal te denken. Een belofte daartoe heeft bonds coach Fadrhonc vanzelfsprekend niet ge daan. Wel beloofde hij waarschijnlijk toch ook met het keuze-advies van het duo Keizer-Cruyff in het achterhoofd „Jan Jeuring is een spitsspeler van wie het Nederlands elftal nog veel plezier kan beleven. Een speler met zijn karakter speelt zichzelf in Oranje”. Om daar ver volgens nog aan toe te voegen: „Met de selectie van Jan heb Ik willen bewijzen dat we in Nederland nu eindelijk maar eens moeten erkennen dat Jan inmiddels tot de top behoort. Ook voor hem zelf is die selectie belangrijk. Hij weet nu dat de doorbraak naar de top nu ook nationaal erkend wordt. En dat zal hem nog meer zelfvertrouwen geven”. VALENCIA. Het bericht van een Spaans persbureau, dat de Nederlander Gerard Vianen betrapt zou zijn op het ge bruik van doping in de ronde van Anda- tusië, is onjuist geweest. Dat zegt de orga- APELDOORN Het bestuur van de Apeldoomse derde klasser WSV heeft trainer Abe Lentra tot het eind van het seizoen „met vakantie gestuurd”. Men was van mening dat Lenstra, die in Staphorst woont en veel zakelijke beslommeringen heeft, niet genoeg aandacht aan de club (die hij al jaren traint) kan besteden. Daar zouden ook de povere resultaten het ge volg van zijn. Oud-eerste-elftalspeler Herman van de Burg zal de training ver der waarnemen. HAARLEM Zichtbaar vermoeid legde de Duitse atlete Radka in 1928 de laatste meters van dat zenuwslopende atletieknummer de 800 meter af. Enkele mi nuten later mocht ze voor haar prestatie de gouden medaille in ontvangst nemen. Als eerste, en voorlopig ook laatste 800-meterloopster, want pas 32 jaar na die Olym pische Spelen van Amsterdam, verscheen dit nummer weer op het Olympische dames- atletiekprogramma. Eerst in 1960 vonden de organisatoren het weer verantwoord dames-atleten die twee volle sintelbaanronden te laten afleggen. Pas toen was het schrikbeeld van Amsterdam 1928 vergeten, die Olympische 800-meter-finale, waarin drie van de vier finalisten na het bereiken van de finish volkomen uitgeput tegen de baan sloegen. Inmiddels zjjn na de Olympische Spelen van Amsterdam ruim veertig jaren verstreken. En dat er in die jaren in de damesatletiek heel veel is veranderd, blijkt uit het voornemen om de dames tn 1973 tijdens de Europese atletiekkampioen- schappen een 3.000 meter te laten lopen. in de sport in staat is, bewijzen ze juist in deze jaren. In het begin was die 800 meter en zeker die 1500 meter vaak een zware martel gang, maar wie dit seizoen de Westduitse Hildegard Falck in gracieuze stijl op die 800 meter als eerste vrouw (ruim) onder de twee-minuten-grens zag „duiken” kan moeilijk meer met steekhoudende ethische bezwaren voor de dag komen. Die ongelofelijke tijd van 1.58,3, die de Westduitse atlete in Stuttgart voor zich liet afdrukken, toonde weer eens duidelijk aan, dat de midden- en zeker de lange afstand bij de dames zich eigenlijk nog midden in een ontwikkelingsfase bevindt Daaruit kan echter geenszins de conclu sie worden getrokken dat Jan Jeuring niet zijn eigen ideeën heeft over het Neder lands elftal. Zijn bekentenis: „Als de vorm niet al te scherp schommelt, vind ik dart je op z.n minst een vol seizoen tot de selectiegroep moet behoren. Anders krijg je weer zo'n domper en daar voel ik niets voor”. Met die domper doelt Jeuring dui delijk op het briefje van Georg Kessler, die hem vijf jaar gelden afvoerde van de lijst van Jong-Oranjekandidaten. „Omdat zijn technische vaardigheid onvoldoende •- was”. Het briefje, dat bii Jeurine in de scherper zal worden gesteld. Nu die drie kilometer een vast onderdeel van de da mesatletiek wordt krijgt de Britse onge twijfeld veel meer concurrentie. En waar toe die kan leiden is wel heel duidelijk gebleken op de 800 en 1500 meter. (Van onze sportredactie) ENSCHEDE. Samen deelden zij die week een kamer op het KNVB-Sportcen- trum in Zeist, Jan Jeuring en Dick van Dijk. Twee typische aanvalsspitsen uit de school van Kees Rijvers, maar toch dui delijke tegenpolen. Zowel in als buiten het veld. Heeft de een (Van Dijk) de allure van een voetbalvedette, de ander (Jeuring) is veel te bescheiden. Waar Dick van Dijk kans ziet zich met vier hooguit vijf lepe passes in de „kijker” te spelen, moet Jan Jeuring de volle 90 minuten keihard zwoegen. Vaak in de anonimiteit en meestal voor de eer van een ander. Maar dat hindert hem niet. Jan Jeuring heeft dat ondankbare werk er voor over. „Want”, concludeert FC Twentes 23-jarige aanvalsspits, „dat is nu eenmaal mijn sterkste kant. Daardoor heb ik destijds ook een plaats gekeregen in de selectie voor het Nederlands elftal. Het interes seert me niet dat ik moet lopen voor anderen. Want daarvoor sta ik in het veld”. En juist tussen Dick van Dijk en Jan Jeuring moest bondscoach Fadrhonc in oktober kiezen voor de positie van meest vooruitgeschoven spits in de aanval van Oranje, dat voor het Europese kampioen schap tegen de conditioneel zo geharde Oostduitsers speelde. Zijn keuze viel uit eindelijk op de Ajacied, „omdiait”, zoals Fadrhonc zijn beslissing motiveerde, „Van Dijk de laatste weken in Ajax enkele voortreffelijke westrijden heeft gespeeld. Bovendien heeft hij meer ervaring dan Jeuring en dat heeft voor mij de doorslag gegeven. Jan krijgt echt zijn kans nog wel”. Dart klopte, al kon men in het laatste kwartier dat de Enschedese com- puter-employé in het Feyenoord-stadion binnen de lijnen mocht komen, moeilijk als zodanig betitelen. „Het was nauwelijks genoeg om warm te worden”, zei een teleurgestelde Jeuring later. Toen het Ne derlands elftal enkele weken later aan trad tegen Luxemburg kwam er nog min der van een debuut terecht. Euwe zegt nu dat het congres in Van couver van het vorige jaar duidelijk heeft beslist dat alleen de FIDE-voorzitter tot een oplossing mag komen indien beide partijen niet onderling tot overeenstem ming geraken. Bovendien zo memoreert Euwe in het telegram bestaat er geen lichaam in de FIDE-organisatie dat be voegd is een dergelijk protest te behan delen. Het volgende congres komt pas weer in het najaar bijeen. Euwe heeft echter toegezegd dat hij bereid is het protest tij dens de vergadering van het FIDE-bureau op 2 en 3 - maart in Moskou te bespreken. Het FIDE-bureau kan overigens het be sluit van Euwe niet ongedaan maken. Euwe acht de aanwezigheid van wereld* kampioen Spasski bij die gelegenheid noodzakelijk. Een officiële erkenning dus van dit lange-afstandnummer, een ontwikkeling, die enkele jaren geleden nog voor onmo gelijk zou zijn gehouden. Wel verscheen dus in 1960 die 800 meter weer op het Olympische programma, maar de volgen de stap naar die 1500 meter voor dames stelde het Internationaal Olympisch Co mité nog twaalf jaar uit. In München prijkt dit nummer op het Olympische programma. Gezien de beslissing om de 3000 meter al in 1973 op het programma te zetten van de Europese kampioenschappen, stelt de Europese atletiekunie zich heel wat minder voorzichtig op tegenover die ont wikkeling van de midden- en lange-af- standsnummers voor dames. Minder voor zichtig, hetgeen beslist niet zeggen wil, dat het een onverantwoord besluit is ge weest. „Het is eigenlijk een logisch gevolg van de ontwikkeling op de 800 en 1500 meter. Een ontwikkeling, die de laatste jaren enorm snel is gegaan. In het begin zag je maar weinig meisjes de 800 en de 1500 meter lopen. Nu is dit bijna regel. Een 800-meterloopster kan in de regel ook een 1500 meter aan. Door het opnemen van de 3000 meter in het damesatletiekprogram- ma krijg je nu dian echt die lange-afstand- types”, zegt één van de bondstrainers van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie, Ben Kusmic, de Limburger, die Maria Gommers naar haar wereldrecord op de 1500 meter stuwde. „Ik vind het beslist geen onverantwoord besluit om die 3000 meter voor dames als wedstrijdnummer op te nemen. Tenslotte lopen de atletes 's winters toch ook veld lopen van drie kilometer of langer”, aldus Kusmic. DEN HAAG Op zaterdag 26 februari zal om 14.30 uur een hockeywedstrijd op sportpark Klein Zwitserland in Den Haag worden gehouden met experimentele hoc- keyregels. Een sterk Batavierenteam speelt dan tegen het westelijk elftal bestaande uit spelers van Noord- en Zuid-Holland. De opstelling van dit elftal is als volgt: Doyer (HHIJC)), Horst (HHIJC), Polstra (Amsterdam), De Lanoy-Meyer CEJMHC), Van Veen (Victoria), Dijkerman (HGC), Smulders (HHIJC), Gunning (BMHC), Lee- fers (HGC), Ties Kruize (HHIJC), Eeftinck Schattekerk (Amsterdam), Boerma (HIC). Het Batavierenelftal bestaat uit: Brede- rode (HHIJC), P. Elffers (HGC), Berghuis (Groningen), Fokker (Laren), J, Elffers (HGC), Ebbens (Kampong), F, Spits (Am sterdam), Bothuis (Kampong), K. Thole (Laren), De Keyzer (Tilburg), Zweert* (Victoria), Buma (HHIJC). AMSTERDAM Professor dr. Max Euwe, voorzitter van de internationale schaakfederatie, heeft in een telegram aan de Russische Schaakbond gereageerd op het protest tegen de aanwijzingsprocedure van de steden Reykjavik en Belgrado voor de organisatie van het duel om het we reldkampioenschap schaken tussen de Rus Boris Spasski en de Amerikaanse uitdager Robert Fischer. De Russen hadden aan- gevoerd dat er tegen de regels van de FIDE zou zijn gehandeld. LENINGRAD Aleksei Oelanov (24 jaar). Olympisch kampioen paartijden met Irina Rodnina is in Leningrad in het huwelijk getreden met Ljoedmilla Smirnova (22 jaar), die in Sapporo op hetzelfde onderdeel, samen met Andrei Soerejikin de zilveren medaille veroverde. Het echtpaar Oelanov zal bij de wereld kampioenschappen in Calgary (Canada) gescheiden deelnemen. Ieder blijft voor lopig met zijn eigen partner schaatsen. De verhouding van Oelanov met Ljoedmidda Smirnova heeft in het schaatspaar Oelanov7Irina Rodnina, drie keer wereld-, vier keer Europees- en een keer Olympisch kampioen voor spanningen gezorgd, waardoor Oelanov en Rodnina, die verloofd is met een student in Moskou, te Sapporo minder overtuigend reden dan men van het paar gewend was. Wat met de twee sterkste kunstrijparen van de wereld na de kampioenschappen in Calgary zal gebeuren, is nog helemaal onbekend. In Rusland wordt verwacht dat de combinatie tussen Oelanov en Rodnina zal worden verbroken. AMSTERDAM. Het 800 man sterke publiek in het Amsterdamse Krasnapolsky strekte gisteravond de rug toen als kandi daten voor de districtstitels in het midden gewicht de boksers Ruud Koopmans, twee voudig kampioen van Nederland en de eni ge Oranje-pugilist die op de Europese boks- kampioenschappen in Madrid tot de kwart finales doordrong en de IJmuidenaar John Unkel (25 jaar) werden aangekondigd. De meeste aanwezigen herinnerden zich nog al te goed de sensationele overwinning van Unkel (twee weken geleden) in de halve finales van de strijd om de Noordhollandse titel, op Luiten, die na twee knock downs door de arbiter naar de hoek werd verwe zen. Als er één man in de provincie was die daarna aanspraak kon maken op de kwali ficatie „uitdager” dan was dat de stevigge- bouwde Unkel. Het klimaat leek gunstig voor zijn grote doorbraak. Na drie jaar achtereen als tweede geëindigd te zijn, kreeg de bokser van de IJmuidense Ring tegen Koopmans de kans om een reputatie te vestigen. Ruud Koopmans heeft het echter niet zo ver la ten komen. Hij had slechts twee minuten nodig om Unkel opnieuw naar de tweede plaats te verwijzen. Halverwege de eerste ronde ging Unkel op een linkse maagstoot gevolgd door een rechtse op het gelaat zwaar neer. Het was een uiterst bekende koele combinatie van de Amsterdamse chauffeur, die Unkel, na zijn acht tellen verplichte rust, geen gelegenheid gaf zich Een ander voorbeeld, de 1500 meter. Het nummer, waarop Maria Gommers vier jaar geleden met een tijd van 4.15,6 wereldrecordhoudster werd. In de finale van de Europese kampioenschappen, die dit jaar in Helsinki werden gehouden, bleven alle acht finalisten onder die tijd, waarmee de Limburgse atlete in 1967 dat wereldrecord vestigde. En ook op de 1500 meter werd dit jaar een barrière doorbro ken, namelijk die van de vier minuten en tien seconden. De Tsjechische Jechlickova had met een tijd van 4.10,9 die grens al heel dicht benaderd. Wanneer ze die wereldrecord tijd in Helsinki zou hebben geëvenaard was ze er slechts vierde mee geworden, onder andere achter de nieuwe wereldre cordhoudster Karin Burneleit. Deze Oost- duitse snelde in Helsinki als eerste vrouw ter wereld naar een tijd onder de vier minuten en tien seconden: 4.09.6! Het afgelopen jaar dus wereldrecords op de 800, 1500 en ook op die 3000 meter, zij het dan officieus. De Britse Joyce Smith zorgde in Schotland voor die pres tatie met een tijd van 9.23,4. Een tijd, die de komende jaren ongetwijfeld heel veel „De vraagstelling of vrouwen maar een zwak geslacht zijn, moet beoordeeld naar het spierenstelsel met ja worden beantwoord, maar dat is juist een voordeel voor haar biologische duurzaamheid”, al dus de Westduitse medicus. En dat een vrouw op het gebied van duurtraining, training om het uithoudingsvermogen te vergroten, heel wat aankan, blijkt uit een studierubriek in een andere „Atletiekwe- reld”, waarin veel wordt verteld over de oud-wereldrecordhoudster op de 800 me ter, Vera Nikolic, die in 1967 ze was toen achttien jaarlijks 4500 kilometer trainde zijn geruisloze opmars naar de nationale top. Stap voor stap, waarbij hij zich volledig ondergeschikt maakte aan het geheel, legde hij de zware weg af naar de nationale elite. Met een voor een prof voetballer bijna onvoorstelbare beschei denheid werkte hij onder het straffe regi me van zijn veeleisende trainer Rijvers aan de opbouw van zijn professionele voetbaltoekomst. Toch had Jan Jeuring aanvankelijk wel degelijk de angst het allemaal verkeerd te doen. „Ik was niet brutaal genoeg, stelde mij niet op de voorgrond, ik speelde in het begin veel te gehaast, alles wilde ik wel tegelijk doen en dan verlies je soms je hoofd. Boven dien verdeelde ik mijn krachten niet goed. Alles ging toen in 100 kilometer per uur. Ik wist toen niet waar ik moest afstop pen. Nu speel ik veel rustiger, gaat het ook allemaal met meer overzicht. Dat heb ik te danken aan Rijvers, die veel met mij heeft gepraat”. Snelheid en incasseringsvermogen een speler van het type Laseroms bewon dert hij zijn de voornaamste pijlers van de voetballer Jeuring. Gevoegd bij zijn nimmer aflatende werklust en grote beweeglijkheid vormt Jeuring een bijna niet meer weg te denken schakel in de Twentse formatie. Ter illustratie van zijn enorme actieradius: in een wedstrijd valt Jeuring gemiddeld zeven tot acht pond af. Voor FC Twente doet zich daarnaast het prettige nevenverschijnsel voor, dat dui zendpoot Jan Jeuring op praktisch iedere plaats in het elftal kan worden ingezet. „Her zal niet lang meer duren voordat de twee-minutengrens op de 800 meter veelvuldig doorbroken zal worden en ook op de 1000 meter, 1500 meter en de mijl door dames uitstekende prestaties gele verd zullen worden”, voorspelde de Oost- duitse atletiektrainer, dr. Manfred Reisz, al in 1968 tijdens een congres van de Europese Atletiek Trainers Vereniging. Een veronderstelling, die hij opmaakte uit het feit, dat en hier citeren we hem „het vrouwelijk organisme, wat betreft het prestatieniveau en verdere ontwikkeling en vergelijking met het mannelijke, juist op het gebied van het uithoudingsvermogen de grootste benade ring toelaat.” „Juist dit feit is vroeger veel te weinig bij de midden-afstandtraining voor dames in aanmerking genomen. Daarom zijn er op dit gebied nog vele onontsloten reser ves”, aldus de Oostduitse atletiekdeskundi- ge, die in deze opvatting gesteund wordt door de Westduitse medicus dr. Ernst van Aaken, die in een van de afleveringen van „Atletiekwereld”, het officiële orgaan van de KNAU zegt: „De vrouw is een duur- prestatie-type.” Duidelijke voorbeelden vindt men bij het lange-afstandszwemmen, zoals de oversteek van Het Kanaal of de 90 kilo meter, die de Deense Jenny Kammers- gaiard in hert Kattegat zwom. Diit wordt ook bewezen door opmerkelijke duurprestaties van vrouwen bij voetreizen, bergbeklim men, fietsen en niet in de laatste plaats in de atletiek. Dr. Ernst van Aaken komt na een uitgebreide uiteenzetting tot een opzienba rende conclusie. Juist door de vrouw een op het uithoudingsvermogen gerichte trai ning te geven, waarbij het zuurstofopne- mingsvermogen vergroot en het lichaams gewicht verlaagd wordt benadert men dat normbeeld van de vrouw het best. Ook esthetisch, of liever, juist esthetisch, het geen niet hert geval is bij het trainen op spierprestaties, zoals bij kogelstoten, dis cuswerpen en speerwerpen. scheidsrechter Mercey tot ingrijpen noopte. naast Beaulieu, dat ook deelneemt in de kosten voor een prof ploeg (met o.a. Zoete melk en Jan Janssen), nog een derde spon sor. Caballero voelt weinig of niets voor een dergelijke deelname. nisator van de bewuste ronde, Emile Ra mos. Vianen, aldus Ramos, was niet eens gecontroleerd na de etappe, waarover het persbureau sprak. Bij Koeken is wel ge bruik van doping geconstateerd. wijl Huppen de medaille voor een lichtere klasse (bantam) in ontvangst moest nemen. Op die manier kreeg het district er dan toch weer twee kampioenen (in één wed strijd) bij Koopmans stelde met deze overwinning voor de derde maal zijn kandidatuur voor de Nederlandse titel, waarom op 15, 16 en training dat hem begrijpelijk nog altijd erg hoog zit. De fysieke hardheid is voor een niet onaanzienlijk deel de basis geweest van danken als gevolg van een enkelblessure, brievenbus gleed na een eerste centrale die zich aanvankelijk niet zo ernstig liet aanzien, maar die hem na enkele „halve” en mislukte wedstrijden nog weken lang buiten Twentes eerste hielden. En die

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13