Westerse diplomaten GM roept noemen Garfield Todd eerste contacten BEZOEK AAN PEKING WERKT IN AMERIKA ONTNUCHTEREND Haarlemse zaak Vonnis tegen Boekovski bevestigd Vrijlating Bredase drie betekent dood aantal oorlogsslachtoffers Eren natellen Over opvolger Starfighter 6,7 miljoen auto’s terug nog geen besluit Jumbojet van Lufthansa gekaapt „Museumbeleid is vrijgelaten „veelbelovend” A. J. DEVIES ZN. Schoonvader van Griep in Peking Noordvietnamese AGENDA pagina 10 Zelfbediening bij kleinere V en D’s Verder in de krant Tweede Kamerlid Voogd (PvdA): HET WEER Nederlander dood door lawine KEUKENS - BUFFETTEN Staatssecretaris deelt mening van kunsthistorici, maar zegt: Mig boven Laos neergehaald prinses Irene bij auto-ongeluk gewond geraakt „Bom bij Van Agt” r WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Voor mankementen aan Het woord is aan... motorbevestiging Anoniem telefoontje: 99 2. Nu en dan zon 300 m2 SHOWRUIMTE Zoon Robert Kennedy aan boord Turfmarkt 6*8 - Tel. 31 3645 HAARLEM X X wl DINSDAG 22 FEBRUARI 1972 62e JAARGANG NUMMER 98 IJmuider Courant Swift: Partijvoorzitter Mao Tse Toeng in gesprek met president Nixon (geheel rechts). Links premier Tsjoe En Lai; tussen hem en Mao een tolk, Tang Wen Sjen. ontvangst die de Chinezen Nixon WiwiMKWMVd'. DEL- (Van onze kunstredactie) zal ADVERTENTIE van Deze krant bestaat uit veertien pagina’s Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Verwachting van het K.N.M.l. tot woens dagavond Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Plaatselijk nieuws 4, 5, Sport W eerrapport Beeldverhalen Kunst Radio en tv Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Wij hebben genoeg godsdienst om elkander te haten, te weinig om el kander lief te hebben. DEN HAAG. Er bestaan thans nog geen concrete plannen over de vervanging van dc NF 5. Ook is er nog geen beslis sing genomen over de opvolger van de F 104 G „Starfighter”. Dit heeft minister De Koster van Defensie meegedeeld in antwoc-1 op vragen die het Tweede Ka merlid Stemerdink (P.v.d.A.) hem had ge steld over eventuele plannen ter vervan ging van deze beide vliegtuigtypen door „Mirages” LONDEN (UPI). Westerse diploma ten nebben gisteren de eerste, in Peking tussen Nixon en Tsjoe en Lai gewisselde Twee Migs onderschepten gisteren ten noordoosten van de Bartholomeuspas bij de grens met Noord-Vietnam twee Ameri kaanse jachtbommenwerpers. De Ameri kaanse toestellen vuurden drie raketten af. Eén van de Noordvietnamese toestellen werd geraakt en explodeerde. De ander zou daarna op de vlucht zijn geslagen. CERVINA Een Nederlander en twee Britten allen werkzaam in Italië, zijn om het 'even gekomen toen hun auto werd bedolven onder een sneeuwlawine in de buurt van Cervina. De Nederlander was de 40-jarige P. Varecamp uit ’s Gravezande. Varecamp en de twee anderen werkten van van DETROIT. In bijna 6,7 miljoen per sonenauto’s en kleine vrachtwagens van General Motors moet een veiligheidsvoor ziening worden aangebracht. De maat schappij heeft de eigenaars van de voertui gen laten weten dat ze ermee naar de dea ler terug moeten. Het is nog nooit voorge komen dat een zo groot aantal auto’s voor hetzelfde mankement door een fabriek is teruggeroepen. (Van onze correspondent) NIJMEGEN De rijkspolitie in Groes- beek gaat het huis van minister Van Agt gedurende de nacht extra bewaken zo lang de vrijlating van de drie van Breda nog in discussie is. Hij heeft alle mogelijke medische voor zorgsmaatregelen getroffen om de presi dent voor besmetting te vrijwaren. Ver scheidene televisietechnici die al eerder in de Chinese hoofdstad waren aangekomen, liggen met griep in bed. OOSTERHOUT. Vroom en Drees- mann gaat haar verkoopsysteem in enkele kleinere zaken wijzigen. De zaken, die gevestigd zijn in middelgrote steden, zui len worden omgebouwd tot zogenoemde super-vendets, een soort zelfbedieningswa- renhuizen. In deze vendets zullen minder duurzame artikelen verkocht worden om dat de ervaring van V. en D is dat de klant de duurdere goederen toch liever in de nabij gelegen grote steden koopt Het personeel in de super-vendets meer een adviserende taak krijgen. In december al had General Motors mee gedeeld dat in auto’s met V8-motoren een voorziening moest worden aangebracht die de motoren op hun plaats houdt als de motorbevestiging breekt. De maatschappij is nu begonnen de bijna 1,3 miljoen eige naars van Chevrolets, Camaro’s en Nova’s van het bouwjaar 1968 aan te schrijven. Later zullen nog 4,8 miljoen bezitters van andere personenauto’s een oproep krijgen. Pas daarna komen de eigenaars van onge veer 570.000 lichte Chevrolet en GMC vrachtauto’s aan de beurt. Het gaat uitslui tend om wagens die een V8-motor hebben. General Motors heeft over de kosten niets meegedeeld maar in de autoindustrie komt men tot een schatting van 35 miljoen dollar (117 miljoen gulden). Het grootste aantal auto’s dat tot dusver voor één man kement moest worden teruggeroepen was 4,9 miljoen. Het waren personenauto’s van General Motors waarvoor de kans op moei lijkheden met carburateur en uitlaat be stond. heer H. van Haairen uit Den Haag, zou in een brief aan het gemeentebestuur uiteen gezet hebben, dat bij zich als kunsthisto ricus distantieert van de verontrusting in de kring der kunsthistorici over de kandi datuur van een niet-kunsthistoricus voor het directeurschap van het Frans Hals museum. B. en W. van Haarlem hebben besloten deze brief niet openbaar te ma ken. Dit naar aanleiding van een bomalarm maandagavond bij de Nijmeegse politie, die door een anoniem telefoontje werd gewaarschuwd. De omgeving van de wo ning van de minister werd terstond gron dig onderzocht, maar van een bom was geen spoor Ook de minister wordt be waakt wanneer hij per auto onderweg ia tussen Groesbeek en Den Haag. FRANKFORT/BEIROET/NEW HI. (DPA) Een Jumbojet van de West- duitse Lufthansa is in de afgelopen nacht op een vlucht van New Delhi naar Athe ne in de volksrepubliek Jemen gekaapt. raaket, heeft het recht zich af te vragen hoe lang de wegens massamoord veroor deelde voor de dood van zijn vader of moeder heeft gezeten Berekeningen tonen aan dat dit dan slechts enkele minuten of misschien enkele uren voor elk slachtof fer is.” De C.P.N. wil dat ook de Eerste Kamer zich uitspreekt over het al of niet gratie verlenen aan de drie Duitse oorlogsmisda digers die in Breda gevangen zitten. Het C.P.N. Eerste-Kamerlid IJmkers heeft daartoe vanmorgen een voorstel van orde ingediend. Later op de dag zou de Kamer over het voorstel stemmen. Als het debat wordt toegestaan, zal het niet voor begin maart kunnen plaatsvin den. aangezien de discussies in de Eerste Kamer gehouden dienen te worden na die in de Tweede Kamer, welke donderdag plaatsvinden. Er hebben zich 32 organisaties bij de Tweede Kamer gemeld voor de hoorzit ting van de Vaste Kamercommissie op donderdag over de door de regering voor gestane vrijlating van de „drie van Bre da.” 9 3 3 7 4, 13 ...10 ...10 11 11 ...12 ...12 12 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N V. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, Umuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Klachten bezorging 18.30 tot 19 uur tel. 10519. HAARLEM Het Tweede-Kamerlid Voogd (P.v.d.A.) is er stellig van overtuigd dat de vrijlating van de drie oorlogsmis dadigers in Breda de dood van een aantal oorlogsslachtoffers ten gevolge zal hebben. Het Kamerlid, dat zich in het parlement vaak met vraagstukken rond de oorlogs slachtoffers bezig houdt, zei dit vanmorgen in de radio-actualiteitenrubriek „Echo” van de KRO L, JOSEPH KENNEDY woorden „bemoedigend, zelfs veelbelo vend” genoemd. De koele openbare ont vangst in Peking mocht dan tegenvallen, ervaren diplomaten zagen verscheidene andere dingen als symptomatisch: Het feit dat Mao direct al Nixon ontving, waarschijnlijk om zich persoon lijk een indruk te vormen van de Ameri kaanse president, en zelf de toon aan te geven voor de komende besprekingen. De betrekkelijk milde, zelfs vriend schappelijke welkomstwoorden van Tsjoe, die sprak over de wenselijkheid van nor malisering der betrekkingen tussen China en de Verenigde Staten. (Zie verder pagina 3). PARIJS, (AP). Prins Xavier Bourbon Parma, de schoonvader prinses Irene, heeft beenbreuken en een hoofdverwonding opgelopen toen hij van morgen in Parijs in het district Invalides door een auto werd aangereden. ROME (DPA) Uit nijd over de naar zijn mening veel te hoge aanslag door de belasting, heeft de Italiaanse ondernemer Aldo Bacci een kruiwagen met 500.000 lire kleingeld bij de ont vanger in San Paolo di Jesi, dicht bij Rome, voor de deur gezet. Of de heren maar wilden natellen. Commentaar van de ontvanger: „Nu zie je waarom Italië krap in het wisselgeld zit”. SALISBURY. (AP) Het regime- Smith in Rhodesië heeft de vroegere eer ste minister Garfield Todd en diens doch ter Judith vandaag uit de gevangenis ontslagen. Desgevraagd heeft de minister nog mee gedeeld dat Fokker-VFW bij de vervan- gingsplannen die zich vooralsnog be perken tot de fase van theoretische evalu atie niet verder is betrokken dan het verlenen van technisch-specialistische as sistentie Uiteraard zal, wanneer een defi nitieve keuze, van welk type dan ook, mogelijk zal worden, steeds zoveel moge lijk rekening worden gehouden met de belangen van de Nederlandse industrie, aldus de heer De Koster. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 7,80 per maand, per kwartaal 22,65 (per post f 25, Abonnement per jaar 89,85. Losse nummers 40 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Hoewel het Witte Huis de Amerikanen bij herhaling voorbereid had op de zake lijke aard van Nixons reis, bleek dat de meesten zich hadden ingesteld op een dramatischer eerste ontmoeting tussen de president en de Chinese premier. In de rechtstreekse televisie-uitzendin- gen, die tot vier uur ’s morgens Ameri kaanse tijd werden voortgezet, waren commentaren te horen als „een toepasse lijke ontvangst”, „een koele strikte be groeting” „een model van koelheid”, „een dag van stijfheid”, waarmee de Ameri kaanse verslaggevers de begroeting tussen Nixon en Tsjoe probeerden te omschrij ven. Voor de meeste Amerikanen, opgegroeid met de twintigjarige mythe van het ware heldendom van Formosa’s generaal Tsjang Kai Sjek als de redder van de Chinezen, was het bevreemdend president Nixon een dronk uit te zien brengen op zijn Chinese gastheren waarbij alleen de verbeelding zich een voorstelling kon maken van het geweld dat de Chinese jenever Mao Tai, aanrichtte op de Nixon-tong. Nog onwenniger was het voor hen om de president te horen spreken over „voor zitter Mao Tse Toeng”, de officiële Chine se titulatuur, en om hem in zijn rede ter gelegenheid van het officiële diner een citaat te horen gebruiken uit het beruchte Rode Boekje van de voorzitter, dat in de afgelopen jaren in de Verenigde Staten een paspoort voor de gevangenis was wegens onvaderlands gedrag. In latere Amerikaanse reportages over Nixons gesprek met Mao en het diner (waarvoor zowel de president als me vrouw Nixon zich bleken te hebben geoe fend in het gebruik van Chinese eetstok jes), leek men iets minder verbluft te zijn over de zakelijk-koele bejegening van de Chinezen. Maar na Nixons eerste dag in Peking werd wel duidelijk dat de presi dent aan een diplomatiek avontuur is begonnen dat hem nu nog niet het voor deel heeft opgeleverd dat hij voor zijn herverkiezing hoopt te vergaren. Todd, Nieuw-Zeelander van geboorte en zijn 28-jarige dochter werden vijf weken geleden gearresteerd en in afzonderlijke gevangenissen opgesloten. Volgens de overheid hebben ze te maken gehad met rellen op verschillende plaatsen in het land waarbij in gevechten met de politie en het leger veertien Afrikanen het leven hebben verloren. DEN HAAG/HAARLEM. Staatsse cretaris Vonhoff van CRM heeft zich gemengd in de discussie of het Frans Halsmuseum in Haarlem al dan niet een kunsthistoricus als nieuwe directeur moet krijgen. Hij meent dat het museumbeleid en de benoeming van een nieuwe direc teur tot de „autonome bevoegdheid” hoori van het gemeentebestuur, maar zegt er in antwoord op schriftelijke vragen van twee Kamerleden bij dat „het in zijn algemeenheid niet juist is dat leidingge vende functies in musea met een uitge sproken kunsthistorisch karakter vaak worden toegewezen aan mensen die geen ervaren kunsthistorici zijn”. Nu en dan zon en bijna overal droog weer. Vannacht en mor genochtend op veel plaatsen mist. Weinig wind. Minimumtempe raturen om het vriespunt, maxi ma morgen omstreeks 5 graden. Het gaat bij de benoeming van een nieuwe directeur van het Haarlemse mu seum. dat volgens de vragenstellers mr. C. Bos en drs. G. van Leijenhorst een „uitge sproken kunst-historisch karakter” heeft, om twee kandidaten: drs. C. Boschma en D. Couvée. Eerstgenoemde is kunsthistori cus, de tweede niet. „Dat de overige sollicitanten, onder wie enkele gekwalificeerde kunsthistorici zijn afgevallen dient te worden overgelaten aan het selectiebeleid van de benoemende overheid, in casu het gemeentebestuur van Haarlem”, aldus de heer Vonhoff mede namens de minister van Binnenland se Zaken. De bewindsman is in het algemeen van oordeel dat bij de benoeming van de directeur van een kunstmuseum de keuze in de eerste plaats moet worden bepaald door gebleken kunsthistorische bekwaam heden. De heer Vonhoff is het met de vragenstellers eens dat de accenten van het museumbeleid anders komen te liggen dan voor de desbetreffende musea wense lijk is, wanneer een directeur benoemd wordt die een andere dan een kunsthisto rische opleiding en ervaring heeft. Wethouder Geluk van Kunstzaken in Haarlem is het eens met de staatssecreta ris dat het museumbeleid in Haarlem een gemeentezaak is. Hij is het niet eens met de opvatting dat de nieuwe directeur van het Frans Halmuseum persé een kunst historicus moet zijn. Vindt men een ge schikt kandidaat die dat wel is dan is dat meegenomen, aldus de wethouder, maar hij wil het niet als voorwaarde stellen. Het vroegere lid van de commissie- MOSKOU. (AP) In hoger beroep i« in Moskou het vonnis tegen schrijver Vladimir Boekovski bevestigd. Boekovski was wegens het „beledigen van de sovjet staat” veroordeeld tot zeven jaar opslui ting en vijf jaar ballingschap. De zitting van het opperste gerechtshof waar de beslissing werd genomen werd bijgewoond door de moeder van Boekovs ki maar de kerndeskundige Andrei Sacha- rov en anderen die naar binnen wilden, werden niet toegelaten evenmin als Wes terse journalisten. Boekovski, 29 jaar oud, werd 5 januari na een proces van een dag veroordeeld omdat hij aan buitenlandse journalisten mededelingen zou hebben gedaan over hoe men in de Sovjet-Unie mensen die het met het regime niet eens waren, opsloot in zenuwinrichtingen. (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON De aankomst van president Nixon in Peking en zijn ontmoetingen met Mao Tse Toeng en premier Tsjoe En Lai zijn in de Ver enigde Staten met het soort ongeloof ontvangen waarmee men naar de eerste televisiebeelden keek van astronaut Neil Armstrong, toen hij als eerste mens voet zette op de maan. Uit de verslagen van de Amerikaanse verslaggevers die de president vergezellen, was een ontnuchtering op te maken over de correcte, maar koele hadden bereid. V. SAIGON. (Reuter) Amerikaanse Phantom-jachtbommenwerpers hebben voor het eerst boven Laos een Noordviet namese Mig-21-jager neergehaald Dit heeft het Amerikaanse opperbevel in Sai gon vandaag meegedeeld. Naar de Lufthansa meedeelt maken de 172 passagiers en de bemanning van het vliegtuig, dat in Aden geland is, het goed. De vrouwen en kinderen mochten uitstap pen. Het motief van de ontvoerders drie personen is nog niet bekend Onder de passagiers is een 19 jarige zoon van de vermoorde Amerikaanse minister van ■Tustitie Robert Kennedy In de Jordaanse hoofdstad Amman is meegedeeld dat de machine is gekaapt door leden van de guerrilla-organisatie „Volksfront voor de Bevrijding van Pales tina”. Vliegtuig en passagiers zouden wor den gebruikt om vrijlating te verkrijgen van mensen die in verband met de aan slag op vijf Tordaniërs op 5 februari in Brühl bij Keulen gearresteerd zijn. De kapers onderhandelen met de autoriteiten in Aden. De drie kapers Arabische comman do’s hebben explosieven in het toestel geplaatst en de brandstoftanks laten vul len, zo meldt het Iraaksc persbureau De commando’s, die leden van de „Or ganisatie van verzet tegen Zionistische Vervolging” worden genoemd, een bewe ging die in het door Israel bezette gebied opereert, hebben volgens het persbureau aan 50 vrouwen en kinderen toestemming gegeven het vliegtuig te verlaten, waarin in totaal 187 mensen zaten 172 passa giers en een bemanning van 15 koppen. Voor wat betreft de opvolging van de „Starfighter” verwijst de bewindsman naar hetgeen hij hierover heeft gezegd tijdens de behandeling van de defensiebe groting 1972 in de Tweede Kamer. De minister merkte toen onder meer op, dat deze beslissing uitsluitend kan worden genomen nadat het advies van de com- missie-Van Rijckevorsel is uitgekomen. De minister handhaaft dit standpunt onver kort. Voorts herinnert de minister er aan dat na het afsluiten van de theoretische evaluatie in februari 1971 van de vliegtuigen, die voor de vervanging van de Starfighter in aanmerking komen, er vier vliegtuigtypen zijn overgebleven. In deze situatie is sindsdien geen verandering gekomen. De heer Voogd zei onder meer: „Voor een aantal mensen, en ik kan ze hiei voor me zien uit gesprekken zal het een soort amputatie betekenen, die net uitgaat bo ven datgene wat ze nog net kunnen verdragen en dat kan inderdaad dodelijke gevolgen hebben” Voor andere mensen zou de vrijlating naar het xirdeei van bet Kamerlid extra beschadigingen teweeg brengen, die ze verder hun hele leven lang als een extra last zullen moeten meedragen. De directeur van het Documentatiecen trum van de Bond van joodse vervolgden het naziregime, dr. S. Wiesenthal, heeft in een brief aan de Niimeegse universiteit gezegd: Een ieder die in de Tweede Wereldoorlog een familielid kwijt- PEKING. (DPA) Een griepgolf die op het ogenblik in Peking huishoudt, baart de Hjfarts van president Nixon grote zorgen. jty.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 1