Dr. L. de Jong in tv-interview: BREDASE DRIE ZIJN NIET BIJ UITSTEK VOOR DEPORTATIE JODEN VERANTWOORDELIJK Joegoslavië vraagt KLM om hulp Veenendaal subsidieert anti-F ranco-litteratuur Koninklijk paar naar Canada Minister keurde zijn overplaatsing goed Wij zijn gespecialiseerde jersey specialisten. Schot van Adjudant signaleerde misstanden onbekende trof Antilliaan Geen sollicitaties aow en aww van vrouwen voor ambt van commissaris Personeelsbeleid PZEM wordt herzien Minister vraagt inlichtingen twaalf auto’s JERSEY SHOP Jeugdige inbrekers stalen ook Nieuwe regeling vrijwillige premiebetaling Man reed elf jaar zonder rijbewijs I NIET VASTSTAAND Dl DINSDAG 22 FEBRUARI 1972 2 Minister Geertsema: Onderzoek ontploft vliegtuig Dat zit zo. We hebben uitsluitend jersey en tricot voor u. En daarin voeren we dan alleen maar de toonaangevende merken. Waardoor u zeker bent van topkwaliteit en grote stijl. Dat geldt voor deux-pièces en japonnen. Maar ook voor een ’’gewone” pullover. Komt u gerust kijken of we gelijk hebben. Barteljorisstraat 27 Haarlem telefoon (023) 320618 1 i F MINISTER GEERTSEMA •1 DR. L. DE JONG ADVERTENTIE van de Fellow- In Toronto zal de prins de première »1 DEN HAAG. Geen enkele vrouw is aan minister Geertsema van Binnenlandse Zaken voorgedragen voor de benoeming tot commissaris der koningin in Overijs sel. Ook heeft geen enkele vrouw naar dit ambt gesolliciteerd. MIDDELBURG. Het personeelsbeleid bij de Provinciale Zeeuwse Energie Maat schappij in Middelburg moet volledig ge reorganiseerd worden. Een onderzoek, in gesteld door een adviesbureau voor be drijfsorganisatie, naar het arbeidsklimaat en het functioneren van de organisatie bij de PZEM heeft uitgewezen dat er op het gebied van communicatie en informatie binnen het bedrijf in voorgaande jaren nogal wat ontbroken heeft- kantonrechter en Bovendien pleegden zij in Eindhoven vijf inbraken in woningen, waarbij kleuren- tv’s, zwartwit-tv’s, radio’s en sieraden wer den gestolen. Een auto en een kleuren-tv konden worden opgespoord. Naar de rest wordt nog gezocht. Er zijn volgens de po litie nog meer arrestaties te verwachten. Dr. De Jong ziet de „Drie van Breda” als de uitvoerders van een beleid, waar voor de verantwoordelijkheid lag bij Seyss- Inquart en zijn naaste medewerkers, in het bijzonder de zogenoemde „General-Kom- missare” met wie Seyss-Inquart iedere vrij dag placht te vergaderen. Op dit hoge ni veau werd, aldus dr. De Jong, in de zomer van 1940 besloten om de joden in Neder land te isoleren en aan de bedelstaf te brengen. Op datzelfde niveau is in de zo mer en in de herfst van 1941 besloten om die joden te deporteren. len. Volgens hun zeggen wordt in vrijwel alle centra voor Spaanse gastarbeiders het doen en laten van de bezoekers scherp in de gaten gehouten. EINDHOVEN. De Eindhovense poli tie heeft drie jongelui gearresteerd, twee van 18 en éné van 14 jaar. Z(j hebben in de afgelopen weken twaalf auto’s gestolen; 7 in Eindhoven en 5 in Breda, Helmond, Til burg en Waalre. Minister Van Agt van Justitie, die in hetzelfde programma na een gespek met tegenstanders van vrijlating om commen taar werd gevraagd, gaf toe dat de per soonlijke reacties „je wel aangrijpen, ook al had ik wel reacties verwacht”. Verder gaf hij geen commentaar en bleef hij bij de brief, die de regering aan de Kamerle den heeft gestuurd. Over deze brief zal op dinsdag 29 februari in het openbaar wor den gedebatteerd, na een hoorzitting van de Kamercommissie van Justitie deze week donderdag, Onder bepaalde voorwaarden is het mo gelijk geworden dat weduwen of ouderlo ze kinderen van tussen 30 september 1959 en 1 januari 1972 overleden niet verze kerde personen alsnog met ingang van 1 januari 1972 recht verkrijgen op AWW- pensioen. Het Voorlichtingscentrum Socia le Verzekering (VSV) in Amsterdam ver strekt op verzoek nadere bijzonderheden. ROTTERDAM Na de televisie-uitzen- ding over het sinds twee weken vermiste 12-jarige Rotterdamse meisje Anita Pot huis zjjn dertig tips bij de politie ontvan gen. Een klein gedeelte ervan is aanleiding voor een nader onderzoek. De adjudant bracht de minister van Defensie per brief van de malversaties op de hoogte. Volgens hem werd geen onder zoek ingesteld, maar keurde de minister zijn overplaatsing goed. Hij beschouwde de handelingen van de minister als mis bruik van bevoegdheid. Mr. M. Vrolijk. De benoeming van mr. M. Vrolijk tot commissaris der koningin in de provincie Zuid-Holland is nu offici eel bekend gemaakt. Mr. Vrolijk zal op 1 april in functie treden. Patiënt zoek. Sinds 31 december wordt de 37-jarige Harm Bartels uit de ver pleeginrichting „Randstede” in Scheemda vermist. Tot nu toe hebben zoekacties geen enkel resultaat opgeleverd. I cus dec de we eei rin he' 1 vri hij En sp< Di als w< en ee 1 1 i 1 i zc a; hi r< jc di ir z< t< t< n F ii q V S r Di vi pe ve Hi A oi X SOESTERBERG. Koningin Juliana en prins Bernhard zijn vanmorgen om 9 uur van Soesterberg naar Canada en Amerika vertrokken in de gloednieuwe F- 28 Fellowship, die deze maand door de Fokkerfabrieken aan de regering is over gedragen. De koningin zal in Montreal een bezoek brengen aan prinses Christina. De prins zal, na eveneens een kort bezoek te hebben gebracht aan zijn dochter, in Canada onder andere besprekingen voeren over fondsenwerving voor het Wereldna- tuurfonds. Dood opgehelderd. Het hernieuwde onder zoek naar de verdrinking van de 27- j arige mevrouw Engelina Schoon veld van der Tuuk op zondag 14 november 1971 in ’t Zand, is gestoten. Op die da tum werd het lijk van de vrouw in een sloot door haar man gevonden. Zij had de zaterdag tevoren tegen middernacht de echtelijke woning verlaten om een boodschap te doen. Het in eerste instan tie gesloten onderzoek leidde tot de con clusie van een ongeluk. Deze conclusie is door het nieuwe onderzoek bevestigd. Het onderzoek was heropend na een bin nengekomen anonieme brief aan de po litie. Met het bekend maken van deze feiten heeft de bewindsman de beschuldiging weerlegd, dat hij met zijn verklaring over de komende benoeming van de nieuwe commissaris zich aan discriminatie zou hebben schuldig gemaakt. De verwijten daarover waren afkomstig van de actie groep „Man vrouw maatschappij,” naar aanleiding van de mededeling van minis ter Geertsema dat „vrijwel zeker geen vrouw tot commissaris der koningin in Overijssel zou worden benoemd”. De bewindsman vindt het onbegrijpe lijk, dat de actiegroep hem van discrimi natie beschuldigde, terwijl de groep zelf van zijn officiële oproep aan de gehele bevolking geschikte personen, dus ook vrouwen, voor te dragen, geen gebruik heeft gemaakt. Het zou volgens mr. Geertsema juist op de weg van een actie groep als „Man vrouw maatschappij” heb ben gelegen hem een voordracht van een aantal voor het ambt van commissaris der koningin geschikte vrouwen te doen. DEN HAAG De 26-jarige op Curacao geboren en in Den Haag wonende Winston Carrington is maandagavond in het cen trum voor buitenlandse arbeiders „De Poort” in Den Haag neergeschoten. Hjj werd met een schotwond in de linkerzij opgenomen in een ziekenhuis, waar een spoedoperatie nodig bleek. De politie sloot „De Poort” enkele uren om te zoeken naar de dader, die echter niet werd gevonden. Het schot op de Antilliaan werd afge vuurd vanaf een binnenplaats Carrington stond in het recreatiecentrum voor de An- tillianen op vijf meter afstand van het raam, waar doorheen op hem geschoten werd. Hij strompelde naar buiten en werd op straat in de omgeving van „De Poort” aangetroffen door de bemanning van een politiewagen, die hem naar het ziekenhuis bracht. De toestand van de Antilliaan was van morgen nog zodanig dat hij niet door de politie gehoord kon worden. Het motief voor de schietpartij is onbekend. Het Tweede-Kamerlid mej. mr. Goud- smit (D’66) vindt het onjuist dat de Rooms-Katholieke Kerk vanaf 1950 onon derbroken bezig zou zijn geweest om de drie van Breda vrij te krijgen. „Als K.V.P.- voorzitter De Zeeuw zich, door voor vrij lating te zijn, aan de katholieke leer ge bonden acht, dan moet hij ook bedenken, dat die kerk in de oorlog niet zo erg van zich heeft laten spreken” zei het Kamer lid maandagavond voor de AVRO-televisie. Vrije Universiteit. De colleges van curato ren en directeuren van de Vrije Univer- siteit gaan niet in op de eis van de stu dentenraad van de V.U. om de verkie zingen voor de universiteitsraad voor 1972 uit te stellen. Het verzoek om uit stel is gedaan omdat de studenten en de wetenschappelijke staf het niet eens zijn met het voorgestelde bestuursmodel. In een brief aan de actiegroep heeft de minister meegedeeld, dat hij niet in staat is een vrouw te benoemen, wegens het ontbreken van een voordracht of een sollicitatie van een vrouw. HILVERSUM „Als historicus zeg ik: Het is niet juist om te stellen dat Kotalla, Aus der Fünten en Fischer bij uitstek verantwoordelijk zijn voor de jodendeportaties. Het is niet juist, zelfs niet als het zo staat in de sententies en de arresten van de bijzondere rechtspleging”. Dat zei maan dagavond dr. L. de Jong, de directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie, tijdens een interview, uitgezonden door AVRO’s Televizier- magazine. geen vrede mee hebben dat mensen als symbolen worden behandeld in onze sa menleving” zei dr. De Jong. uitgevoerd voor het opnemen van brand stof. De koningin en prins worden begin maart in Nederland terugverwacht. De F-28 wordt gevlogen door een be manning van Martinair, welke onderne ming voor de Nederlandse regering de Fellowship in beheer heeft. Martinair heeft een speciale bemanning aangewezen voor de nieuwe machine. Gezagvoerder is Hendrik Geut, co-piloot Hans J. H. Goett- gens en boordwerktuigkundige W. Bou- man. Twee stewardessen maken de reis mee. Nagaande wat er met die „General-Kom- missare” en met de zogenoemde „Beauf- tragte” in de provincies en de grote steden na de oorlog is gebeurd, kwam dr. De Jong tot de conclusie, dat van die enkele tientallen verantwooirdelijken er niet één adequaat is berecht. De meesten zijn bij gebrek aan bewijsmateriaal naar Duitsland teruggestuurd „De verantwoordelijkheid voor de joden deportaties ligt in de eerste plaats op het beleidsniveau, dat beleidsniveau waar bij gebrek aan bewijsmateriaal en doordat de mensen van de bijzondere rechtspleging ondanks al hun ijver en toewijding toen de verantwoordelijkheidsverhoudiiingen niet goed konden overzien, nauwelijks adequate vonnissen geveld zijn”, aldus dr. De Jong. „Doordat we de vier uitvoerders (inclu sief Lages) van dat beleid zo lang hebben vastgehouden en doordat over hen en eigenlijk alleen maar over hen jarenlang in onze kranten is geschreven, is onver mijdelijk bij velen de indruk ontstaan, dat de vier werkelijk schuldigen zijn. Zij zijn daardoor de symbolen geworden. Ik kan er aanduidde als „Latijns-Amerikaanse toe standen.” Hij verklaarde onder meer dat aan de „Lotto-affaire” een einde was gemaakt, nadat de adjudant hierover ge rapporteerd had. Namens de minister van Defensie stelde mr. W. D. H. Asser, dat het hoofdmotief voor de overplaatsing van de adjudant naar een sergeant-majoorsfunctie elders in de eerste plaats was geschied, omdat hij voor die functie juist de geschikte man was. „Herstel van de werksfeer” bij het territoriaal commando was volgens hem een bijkomstige reden, maar zou, als dit het hoofdmotief was geweest, nog niet onoirbaar geweest zijn. Volgens mr. Asser is er wel degelijk aandacht besteed aan de door de adjudant gesignaleerde misstanden. Hij vroeg het Ambtenarenge recht de adjudant in zijn beklag niet ontvankelijk te verklaren. Het Ambtenarengerecht zal uiterlijk over drie weken uitspraak doen. HEERLEN. „Ik rijd al 11 jaar zonder rijbewijs maar dit is de eerste keer dat ik brokken maak”. Dit zei niet zonder trots een 31-jarige inwoner van Hoensbroek maandag tegen de kantonrechter in Heerlen toen hij te recht moest staan voor het veroorzaken van een aanrijding. Naast deze scherpe aanval van de tegen standster van vrijlating van de drie oor logsmisdadigers, wees zij erop dat de meer derheid in de Tweede Kamer bij het debat over het regeringsstandpunt (vrijlaten) nog helemaal niet zo duidelijk is. „Er zijn 50 voorstanders, 50 tegenstanders en 50 twijfelaars. De protesten uit het Neder landse volk kunnen nog de nodige indruk maken”, aldus mejuffrouw Goudsmit. Onderwijsoverleg. Minister Van Veen van Onderwijs heeft een centrale commissie voor onderwijsoverleg ingesteld. De commissie zal 24 vertegenwoordigers uit het onderwijsveld tellen. Zij zal één keer per twee maanden bijeenkomen. DEN HAAG. Het Ambtenarenge recht in Den Haag behandelde gisteren het beroep van een 51-jarige adjudant tegen zijn overplaatsing. Volgens de adjudant was hij in 1966 en 1967 enkele malen overgeplaatst, omdat hij misstanden had gesignaleerd bij het territoriaal comman do Utrecht, waar in diensttijd en met gebruikmaking van dienstmateriaal aan de Duitse Lotto werd meegedaan en in diensttijd gehandeld werd in levensmidde len. Ook enkele van zijn superieuren zou den daaraan hebben meegedaan. Tevens krijgen zij, die zich destijds niet tijdig hebben aangemeld voor vrijwillige premiebetaling AOW, hiertoe opnieuw de gelegenheid en wel uit erlijk tot 1 januari 1973. Voor de vrijwillige premiebetaling komen in aanmerking zij, die na het bereiken van de 15-jarige leeftijd maar vóór 1 januari 1957 in Nederland hebben gewoond en nooit verplicht verzekerd zijn geweest, zij, die sedert 1 januari 1957 gedurende een of meer tijdvakken niet verzekerd zijn geweest en degenen, wier verplichte verzekering na 31 december 1956 is geëindigd. Wie vóór 1 januari 1972 uit Nederland is vertrokken maar nog niet voor vrijwillige premiebetaling AOW heeft gemeld, kan dit alsnog doen tot uiterlijk 1 januari 1973. De vrijwillige premiebetaling heeft tot 1 januari 1972 alleen betrekking op de AOW maar vanaf deze datum dient men voor AOW en AWW gezamenlijk premie te be talen. Is de verplichte verzekering vr 1 januari 1972 geëindigd en komt de betrokkene in 1972 te overlijden vr hij zich heeft aange meld, dan kunnen aanmelding en premie betaling nog door een ander worden ver zorgd. Hierdoor is het mogelijk dat de weduwe of de ouderloze kinderen in zo’n geval nog recht verwerven op AWW- pensioen. UTRECHT. Sinds 1 januari 1972 is een nieuwe regeling van kracht, waardoor naast de vrijwillige premiebetaling voor de Algemene Ouderdoms Wet (AOW) thans ook die voor de Algemene Wedu wen- en Wezenwet (AWW) mogelijk is geworden. Wie niet (meer) in Nederland verzekerd is kan hierdoor niet alleen recht verwerven op een (hoger) ouder- domspension, maar ook recht op AWW- pensioen voor zijn weduw’e of ouderloze kinderen. Het onderzoek heeft ruim vijf maanden gdueurd. Uit een enquête kwam duidelijk naar voren dat het uitvoerend administra tieve personeel over het bedrijf als geheel niet tevreden was. Ruim de helft van deze mensen heeft er wel eens aan gedacht elders te solliciteren. Ook was men onte vreden overd e manier waarop het bedrijf geleid werd. De moeilijkheden bij de PZEM werden 1970 door publikaties aan het licht ge bracht. Daarin stonden twee punten cen traal. In de eerste plaats de verschrijvin gen die de directeur, binnen dit bedrijf, ten eigen gunste zou hebben gepleegd en ten tweede het onmenselijk personeelsbe leid. De directeur nam ontslag en de Staten van Zeeland drongen bij de Gede puteerde Staten aan op het instellen van een reorganisatie-onderzoek binnen de PZEM. „Wordt een militair, die weigert zich te conformeren aan de strafbare onwettige praktijken van zijn superieuren, met ver nietiging van zijn persoonlijkheid en maatschappelijk bestaan bedreigd?” vroeg de adjudant het ambtenarengerecht. Hij verzocht rehabilitatie, herstel van de hem en zijn gezin toegebrachte schade en leed, en zijn vertrouwen, in een rechts staat te leven, niet te beschamen. De nu gepensioneerde commandant van het territoriaal commando Utrecht werd als getuige gehoord over wat de adjudant Bestormd door zijn drie zoontjes, Willem-AlexanderJohan Friso en Constantijn en hartelijk omhelsd door prinses Beatrix is prins Claus gister avond op Schiphol teruggekeerd van zijn reis naar Tanzania. De prins is tien dagen in Tanzania geweest in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Nationale Commissie Ontwikkelings strategie 1970-1980. Hij bezocht in diverse delen van het land de Neder landse vrijwilligers, die daar werk zaam zijn. Even vóór de aankomst van prins Claus deed prinses Beatrix haar zuster, prinses Irene met haar zoontje, die naar Parijs vertrok, uit geleide. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Minister Geertsema van Binnenlandse Zaken heeft het ge meentebestuur van Veenendaal om inlich tingen gevraagd over het gemeenteraads besluit subsidie te verlenen ter bekosti ging van anti-Franco-Iiteratuur ten be hoeve van het plaatselijk recreatiehuis voor Spaanse gastarbeiders „La Casa”. Het P.v.d.A.-gemeenteraadslid Van Hal heeft daarbij gezegd dat grote groepen Spaanse gastarbeiders „La Casa” niet willen bezoe ken omdat zij zich daar bespioneerd voe- De kantonrechter waardeerde ’smans eerlijkheid en hield bij de bepaling van de strafmaat rekening met het feit, dat de man al enige tijd rijlessen neemt. Hij kwam er af met 100 boete voor het rijden zonder rijbewijs en 100 voor het veroorzaken van de aanrijding. SCHIPHOL De crash- en de voice recorder van het op 26 januari in Tsje- choslowakije verongelukte gloednieuwe Joegoslavische DC-9 verkeersvliegtuig zul len volgens de berichten van het Joegos lavische persbureau Tanjug naar ons land worden gezonden om in een laboratorium van de KLM op hun inhoud te worden geanalyseerd. De Spaanse ambassadeur in Den Haag heeft de aandacht van de minister geves tigd op perspublikaties over het Veenen- daalse gemeenteraadsbesluit. Volgens het ministerie heeft de ambas sadeur niet zijn beklag gedaan over het geen gezegd is over controle vanwege de Spaanse ambassade. Evenmin heeft de ambassadeur gevraagd om het onthouden van goedkeuring aan het gemeenteraads besluit, anti-Franco-literatuur te bekosti gen. Binnenlandse Zaken ontkent met na druk dat Veenendaal met zoveel woorden gekapitteld zou zijn wegens het raadsbe sluit. Het ministerie van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk subsidieert de begeleiding van gastarbeiders. Onder deel van die begeleiding is de lectuur voorziening. In mei 1970 heeft de toenma lige CRM-minister, mejuffrouw Klompé, in antwoord op vragen van het toenmali ge Tweede-Kamerlid Nederhorst (P.v.d.A.) nadrukkelijk verklaard dat aan de subsi diëring geen beperkende voorwaarden van politieke aard worden gesteld. Het ministerie van CRM is niet géluk kig met het subsidiebesluit van Veenen daal. Het is ongebruikelijk dat een ge meente subsidie geeft met zo’n bestemd doel. Gemeentelijke subsidies voor de be geleiding van gastarbeiders zijn algemene subsidies. Daar de actie-radius ship” ongeveer 3000 km. bedraagt en de afstand tussen Nederland en Montreal bijna tweemaal zo groot is, maakt het vliegtuig een omweg via Ijsland en Groenland waar tussenlandingen worden bijwonen van de film „Living Free”. Op 28 februari vertrekt de prins uit Canada naar Miami in de Verenigde Staten, even eens voor besprekingen over het Wereld- natuurfonds Tijdens zijn verblijf in de staat Florida zal de prins bezoeken bren gen aan de Everglades en aan Palm Beach. De voorzitter van de K.V.P., dr. De Zeeuw, heeft op een maandagavond in Alkmaar gehouden verkiezingsbijeenkomst gezegd, dat de drie van Breda vrijgelaten moeten worden. De heer De Zeeuw is van mening dat langer vasthouden van de drie geen straf, maar een wraakoefening is. De K.V.P.-voorzitter zei zelf drie jaar in een Duits concentratiekamp te hebben doorgebracht. „Ik ben van mening dat het vrijlaten van deze drie een grotere straf- vorm is, dan ze langer vast te laten zitten. Hun terugkeer in de samenleving is een zware straf”, aldus de heer De Zeeuw. Volgens het tot nu toe verrichte onder zoek zou de conclusie moeten worden getrokken, dat de DC-9 in de lucht ont ploft is door de explosie van een bom, die hetzij in Stockholm of in Kopenhagen aan boord zou zijn gesmokkeld. Het persbureau Reuter herinnert er aan, dat volgens niet-officiële berichten de Oestasji-beweging, een extremistische organisatie van Kroatische emigranten, er de hand in zou hebben gehad. De DC-9 was het eigendom van de Joegoslavische luchtvaartmaatschappij JAT. Van de 28 inzittenden overleefde alleen de stewardess het ongeluk. Zij wordt nog steeds verpleegd in een Praags ziekenhuis. De KLM bevestigde dat de JAT schrif telijk haar hulp heeft ingeroepen. Op de crash-recorder hoopt men instrumentale gegevens van het verongelukte toestel te kunnen terugvinden, op de voice-recorder kan worden geluisterd naar de gesprekken van de cockpit-bemanning. „Wij beschikken inderdaad over zeer gevoelige apparatuur voor deze DC-9 re corders, aldus een zegsman van de KLM, die zelf immers ook met DC-9 toestellen vliegt. i

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2