N eckermann-directeur Rolf A. Pagnia: EEN WAAR IS HET MET FABRIEK WANNEER LOPENDE DRUK? Verkeerstip Doorn in het oog van NBT TOERISTENBELASTING IN STEEDS MEER PLAATSEN SPAANS 3? A z BAND” „WE ZIJN 4c 1 1 7 I J 4 1 2 3 5 6 M D W O V 8 15 22 28 JULI 8 15 22 28 9 16 23 30 D 3 10 17 24 31 4 11 18 25 Z 5 12 19 26 AUGUSTUS Z 6 13 20 27 M 7 14 21 28 D l W 2 9 16 23 30 10 17 24 31 11 18 25 12 19 26 13 20 27 14 21 28 BI m j WOENSDAG 23 FEBRUARI 1972 i| VAKANTIETIP W-DUITSLAND AUTOWEGEN GEREED VOOR ZOMER'72- - i - j Onder redactie van Udo J. Buys 5 FRANKFORT. Nederlandse reisbureaus worden gedwongen hun krachten te bundelen, omdat alleen de zeer groten meekomen in de slag om het massa-toerisme Zij worden tot actie aangespoord door het snelle succes van Europa’s grootste „touroperator” op de Neder landse vakantiemarkt: Neckermann. Vorig jaar verzorgde hij 600.000 vliegvakanties, waarvan 32.000 voor Nederlanders. Hij werkte voor het eerst vanuit ons land. we dat het toerisme naar Senegal, dat nu nog niet bestaat, gevestigd is”. Die ontwikkeling past alweer in de veelomvattende economische be drijvigheid van de onderneming. Pagnia zegt: „Men wil ook in de winter baden en dat kan op het ogenblik alleen op de Canarische eilanden”. Maar boven dien: „Het is een wet van het massa toerisme dat we een alternatief voor het zomer-bedrijf moeten scheppen. Het percentage winterreizen is maar klein. Een groot deel van ons technische ap paraat wordt dus 's winters niet benut, vliegtuigvloten worden ’s winters onvol ledig ingezet”. Kortom: er is voor hem alle reden om zonnige wintervakanties te propageren. noemt het systeem van toeristenbelas ting een „onwenselijke zaak”. Hij vindt het onbegrijpelijk dat er nooit felle protesten zijn gehoord van de betrok ken organisaties. De willekeurige vaststelling van de datum van ingang kan grote gevolgen hebben. „Veel hotels hebben al lang hun prijzen afgegeven aan buitenlandse reisbureaus. Die zijn vaak erg scherp berekend. Als de toeristenbelasting plots daaraan moet worden toegevoegd dan ontstaan er moeilijkheden met de reis bureaus Dat gaat de hotelhouders dan geld kosten”. Terschelling houdt zich, evenmin als Vlieland, van de domme wanneer het op toeristenbelasting aankomt. Eén knaak de man, te betalen aan de boot, en anders het eiland niet op. Ook mooie Rae Jones-Evans ontkomt er niet aan, als ze ons Waddenrijk ooit zal bezoeken. Voorlopig houdt ze het nog maar bij de Australische bran ding. de Nederlandse Kampeerraad, de meeste plaatselijke WV’s en niet in de laatste plaats het Nationaal Bureau voor Toe risme vinden de toeristenbelasting een slechte zaak. De adjunct-directeur van het NBT, N. J. M. de Rooij, De Duitse fabrikant van kant-en-klaar-vliegvakanties (jaaromzet 2,5 miljard gulden) he.eft in eigen land al het Samengaan van con currenten veroorzaakt. Daar ontstaat de „Tourist Union International”. Het zou ’s werelds grootste vakantieconcern kunnen worden. Zulke reuzen wekken argwaan en roepen vragen op. Onze redacteur in Bonn, Wim Timmers, heeft een reeks vragen voorgelegd aan de directeur van „Neckermann und Reisen” Rolf A. Pagnia. de VVV in Kopenhagen heeft met de stopwatch in de hand uitgerekend hoeveel tijd toeristen gemiddeld beste den aan toeristische trekpleisters. Pret park Tivoli staat aan de kop met anderhalf uur. Kopenhagens handels merk, de bronzen zeemeermin uit An dersens sprookjes, moet het met slechts drie minuten doen. HAARLEM. In de redelik dicht bevolkte landen van Europa, die rjjke- Ijjk bedeeld zjjn met toeristisch natuur schoon (stranden, bergen en bossen), spelen voor de van buiten komende toerist de eigen vakantiepieken een niet-geringe rol. In een land als Enge land maakt dat niet zoveel indruk: de Brit heeft weinig vakantie, hoogstens twee weken. Maar Fransen bijvoorbeeld kunnen er vaak een maand tussenuit. En wanneer in Parjjs op 1 augustus de vakanties losbarsten, merkt men dat aan de kusten wel degelijk. Waren die kusten eerst gewoon vol, nu worden ze overvol. Hetzelfde geldt in Italië voor de berggebieden in het noorden. In de Dolomieten bijvoorbeeld is tot 1 augustus alle ruimte van de wereld. Maar op die datum ontvluch ten de Romeinen haastig hun blake rende stad om in de bergen een kouwe neus te halen. Gevolg: een run op de hotels, de pensions en de campings. Het overzicht hieronder probeert in deze binnenlandse trekken enig inzicht te geven. NEDERLAND De bouwvakantie begint dit jaar, in de zomer van 1972, op 1 juli en is af gelopen op 16 juli. De scholieren heb ben op 1 juli vakantie en moeten de 16de augustus weer naar school. Deze schooldata wisselen nogal eens. De meeste Nederlanders gaan op het ogen blik naar Spanje: meer dan één miljoen. over toeristeninformatie gesproken. Bij het VVV in Den Haag hoonden wij dat er elke dag zeker vier buitenlan ders aan de balie verschijnen die vra gen waar de abortuskliniek in de resi dentie te vinden is. Een naburig hotel zou hier zelfs wel bij varen. '4 om nog meer Duitse centjes in de kassa te krijgen heeft het Nationaal Bureau voor Toerisme het Rijnhotel schip „Holland Pearl” de Rijn opge stuurd. Aan boord zullen complete meerdaagse uitstapjes naar Nederland aan de man worden gebracht. Er vaart ook een klompenmaker, een diamant slijper en een kaasmaker mee. En ook twee leeuwenwelpen. De boot vertrok maandag en blijft tien dagen weg. Er worden 7000 mensen op verwacht.... DE AANBIEDINGEN (zelfs reizen naar de pool) en de redenering dat massa-toerisme lage prijzen mogelijk maakt, zouden de indruk kunnen wek ken, dat vliegen naar de Golf van Siam of naar Egypte („Zes a zeven jaar ge leden door ons voor het massa-toerisme ontsloten”) over een paar jaar voor ie dereen mogelijk is. Pagnia: „Ik geloof dat niet. Die verre reizen worden voor lage prijzen aange boden, omdat een nieuw toeristisch be drijf moet worden geopend. Eigenlijk kunnen ze nu al niet meer zo goedkoop aangeboden worden. De vliegprijzen zullen nog stijgen; de vakantiestreken worden duurder. Als u nu voor 1200 gulden naar Bangkok kunt, kost dat over vijf jaar niet het dubbele maar bijvoorbeeld 1500 gulden. Bovenpropor- tioneel zal de belangstelling voor die verre reizen niet stijgen. Veel groter blijft de stijging van reizen naar de Middellandse Zee”. Het succesproject voor de komende zomer: Joego-Slavië. ....met 6.116.447 bezoekers in 1971 is hethet internationale vliegveld van Don San Juan het Spaanse vliegveld dat de meeste bezoekers heeft gehad. Dit be tekent een stijging van 3,5 percent in vergelijking tot 1970. Het vliegveld van Gerona aan de Costa Brava ging in een jaar tijds van 688.570 naar 992.416. In verband met deze stijging worden er maatregelen genomen waardoor ook grotere vliegtuigen zullen kunnen lan den en dan nog even de golfliefheb- bers. Im Mahon op Menorca zijn de werkzaamheden begonnen aan de eer ste golfterreinen van dit eiland. In juli kan er gegolfd worden op de terreinen van de golfclub Shangri-La. 0 in de eerste negen maanden van 1971 zijn de inkomsten uit het buiten lands toerisme naar Nederland in ver gelijking met dezelfde periode van 1970 met 36,3 percent gestegen van 1,1 mil jard tot 1,5 miljard. In dit tjjdvak zijn de inkomsten uit het toerisme uit Duitsland gestegen van 360 miljoen tot 516 miljoen gulden. Dat is met 43,3 percent. SPANJE Vakantiesprciding is in Spanje nog een volkomen onbekend en utopisch denkbeeld. De schoolvakanties duurden tot nu toe van juni tot september, maar er is nu een nieuwe wet in werking, waarna waarschijnlijk de vakanties zul len vallen in juli en augustus. De Spaanse gezinnen met hun kinderen gaan (vooral) naar de kusten van het eigen land. .Rusland geeft in de komende vijf jaar 300 miljoen dollar uit om meer toeristen te trekken. Speciaal uit de Westerse landen met de harde valuta’s. Business Week, dat dit berichtte, brengt het offensief in verband met het komende bezoek van Nixon aan Moskou. Dit jaar worden in ieder geval al 60.000 Amerikanen verwacht. Een kwart meer dan vorig jaar.... DUITSLAND De school- en bouw vakanties in de Bondsrepubliek verschillen van plaats en gebied, in Baden-Wuerttemberg bij voorbeeld de zomervakantie op 27 juli en gebied; in Baden-Württemberg bijv, begint de zomervakantie op 27 juli en eindigt op 18 september. In Slees- wijk-Holstein begint de vakantie op 13 juli en is op 26 augustus afgelopen. Voor de bouwvakvakantie kan de va- kantietermijn soms wel een paar dagen verschillen van de schoolvakantie. Extra aandacht vragen de Olympische Spelen in de zomer van 1972 van 26 augustus tot 10 september, en enkele andere Beierse Spelen. Wie niet spe ciaal (of mede) voor de spelen komt, kan dit gebied beter mijden ITALIË In Italië lopen de schoolvakanties van juli tot oktober. De werknemers hebben in het algemeen 20 werkdagen; deze worden meestal in augustus opgenomen. De Italianen bezoeken vooral Frank rijk. OOSTENRIJK De schoolvakanties duren van begin juli tot half, respectievelijk eind augus tus. Het eerste en tweede weekend van juli is de vakantiedrukte op de wegen het grootst. Het door de Oostenrijkers meest bezochte land is Italië. FRANKRIJK De grote volksverhuizing tengevolge van de zomervakanties duurt in Frank rijk over het geheel genomen van 1 juli tot 1 september, met periodieke pieken om de twee weken. Vele grote onder nemingen en fabrieken als Renault zijn in augustus helemaal gesloten. Prak tisch hebben alle Franse gesalarieerde werknemers nu vier volle weken be taalde vakantie. Spanje is het land, dat. vanwege de lage prijzen en de tamelijk gemakke lijke verbindingen, bij de Fransen nog altijd bovenaan op de lijst staat van de buitenlandse vakantie-oorden. Daar naast staan Joegoslavië en Griekenland hoog genoteerd. de financiële risico’s kan dragen. Vlieg tuigen reserveert men een jaar van te voren, het overnemen van hotelgaran- ties is zonder stevige financiële basis riskant. Concentraties zijn noodzakelijk. Neckermann heeft de „slag aan het vakantiefront” zelfs als een goede zaak voor de toeristen aaangesprezen. Waar schuilen de voordelen? De meest suc cesvolle strateeg aan het vakantiefront: „Als grote onderneming ben ik een economische macht. Ik heb gezag in het contact met mijn zakenrelatie, bijvoor beeld de Spaanse hotelier. Wie op Ma jorca 15.000 bedden onder controle heeft, is een economische factor voor dat eiland. Wij hebben gewoon de mo gelijkheid om krachtig op de prijzen in te werken en te voorkomen dat een partner zijn verdrag niet nakomt.” RAMPEN VOORKOMEN kan inmid dels ook deze grootheid niet. In Duits land blijkt meer dan in Nederland dat vakantiegangers kritischer worden. Vroeger beklaagde zich ongeveer één percent van de ‘reizigers bij de vakan- tieondernemer, nu is het anderhalf per cent, aldus Pagnia. Wat in de propectus staat, wensen vakantiegangers inder daad aan te treffen. Er moet worden omgeboekt, soms worden terugbetaald, omdat de bouwwoede in vakantieoor den (nog) niet in Neckermann’s roos kleurige verhaal is verwerkt. Dat laatste geldt vooral in het Spaan se Torremolinos en de rest van de Costa del Sol, waar torenhoge hotels elkaar het uitzicht beroven en aan het lawaai der hotelbouwers geen eind komt. Het vakantiegebied had voor dit jaar een forse stijging van het aantal bezoekers verwacht. Er zal integendeel een terugval van 5 procent zijn. Pagnia daarover: „Ook de prijzen zijn er rela tief sterk gestegen. Het gevolg van alles is stagnatie, omdat de klant even snel reageert als de reisondernemer. Spanjaarden waren maar overschatten ,boom’ DE ECONOMISCHE invloed van de super-grote vakantieondememing gaat, naar Pagnia’s oordeel, ver. Op de sug gestie dat de groei van zo’n onderne ming zozeer zou kunnen ontaarden, dat HAARLEM. Het aantal gemeenten dat toeristenbelasting int stijgt snel. Vooral het laatste half jaar was het onder werp een vast punt op veel agenda’s van gemeenteraden. Toeristenbelasting is inmiddels al een feit in SCHOORL. Per jaar moet voor een sta-caravan 145,— betaald worden. Huisjes doen 105,—, tenten en mobiele caravans 60,—, bedden in hotels en pensions 24,en gemeubileerde vertrekken per bed 20, SCHIERMONNIKOOG. Kosten per nacht: een kwartje. Kinderen beneden 4 jaar zijn vrij. De belasting is in de bootprijs inbegrepen. Het wegengeld, de woonforensenbelas- ting en de kampeerleges zijn hiermee vervallen. TERSCHELLING. Aan de boot betalen: 2,50 per persoon Kinderen half geld. Groepsleden: twee kwartjes. ZUIDWEST DRENTHE. Volgens besluit van het recreatie schap kost hier een tent- of caravanplaats 10,— per jaar. Tarieven voor hotels, pensions, zomerhuisjes e.d. volgen nog. LUYKSGESTEL. Toeristen betalen per nacht twee kwart jes. Kampeerders ook. Onder twaalf jaar gratis verblijf. EDE. Kwartje per nacht. VALKENISSE Ook hier een kwartje per nacht. De ge meente omdat tevens de badplaatsen Zoutelande, Bigge- kerke, Dishoek en Koudekerke. Ook in die plaatsen geldt dus het tarief. BERGEN. Iedere overnachter betaalt hier dertig cent be lasting. VALKENBURG. Veertig cent per nacht voor kampeerders zowel als voor hotel- en pensiongasten. Er bestond al een regeling dat hotel- en pensiongasten vanaf de zevende dag een kwartje per nacht betalen. EPE. Overnachting: een kwartje. DOMBURG. Een kwartje per nacht. LOON OP ZAND. Personen boven de 6 jaar betalen een kwartje per nacht. Ook in het tot deze gemeente behorend Kaatsheuvel. VLIELAND Vlielandgangers betalen 2,50. Kinderen van 4-9 jaar: 1,25. Kleuters zijn vrij. Groepsleden: 50 cent. Een beslissing over toeristenbelasting wordt binnen af zienbare tijd genomen in: Vaals, Ameland, Baarle Nassau, Borger, Amsterdam, Appeltern, Odoorn, Callantsoog, Noord- wijk, Apeldoorn. Het recreatieschap Veluwe zal eveneens nog een beslissing nemen. Met name de Recron (Verenigde Recreatie Ondernemers), ....Brugge gaat wat aan zijn reien (grachten) doen. Tot nog toe was een rondvaart je niet altijd een onverdeeld plezier. In twee jaar tijd worden de reien nu allemaal uitgebaggerd en worden er op diverse plaatsen zuive ringsinstallaties gebouwd FRANKFORT. ZE SCHRIJVEN over „de slag van het vakantiefront" en wekken de indruk dat de toerist’ daar blij mee moet zijn. Wie voor zijn vakan tiegeld wat van de wereld wil zien, kan voor goed duizend gulden 14 dagen naar Ceylon; Bali is niet eens zoveel duur der. Maar dan wel met zo’n groot-in- dustrieel in het massa-toerisme als „Neckermann und Reisen” er een Is. Toen werd meegedeeld, dat een aan tal Nederlandse reisbureaus overweegt samen te gaan in één maatschappij, schreef Neckermann aan de Nederland se pers: „WJj verheugen ons over de concentratie op de Nederlandse reis- markt, omdat een scherpe concurrentie in het belang is van de toerist, die zijn kostbaarste tijd van het jaar met een gerechtvaardigd vertrouwen moet kun nen uitbesteden.” NECKERMANN boekt op het ogen blik 10.000 tot 15.000 vakantiereizen per dag. Voor de Duitsers is 50 percent van zijn zomerprogramma volgeboekt. De Nederlandse afdeling is nog niet he lemaal op de helft. In de centrale boe- kingsafdeling verbindt een batterij televisietoestelletjes de meisjes van Neckermann direct met de centrale computer. De kostbaarste tijd van het jaar wordt uitbesteed aan een fabriek, daar is Nec kermann’s directeur Rolf A. Pagnia zich van bewust: „We zijn een fabriek met een lopende band. Zeventig percent van de wensen op de markt kunnen we ver vullen. De overige 30 percent exclusie ve vakantiewensen passen niet in ons men op dat verre reizen en voor de systeem. Daar ligt de kans voor kleine ondernemers die zich specialiseren, bij voorbeeld in sport- of onderwijsreizen of op een bepaald vakantieland. Er is bijvoorbeeld in Nederland een specia list voor Israel.” PAGNIA GELOOFT dus niet dat de kleintjes van de markt worden verdre ven. Er zal ook zeker een terugslag ko- vakanties van Nederlanders op de Wad deneilanden heeft nu eenmaal zijn be drijf geen belangstelling. De grote za ken worden echter in het massa-toeris me gedaan en daar komt alleen mee wie met redelijke prijzen kan werken en De gewaarschuwd, niettemin de men per Neckermann-vliegtuig op een Neckermann-reis naar een Necker- mann-dorp in Kenia wordt getranspor teerd, reageert hij met bewuste zelfbe perking. De situatie is zo: „Wij bedrijven praktisch alleen vliegtoerisme. Daar voor werken we samen met charter maatschappijen. Dat zijn specialisten. We zien daar voor ons geen rol”. Maar: „Wij kunnen een luchtvaartmaatschap pij een gezonde basis verschaffen door een langlopende overeenkomst te slui ten. En er wordt een woordje meege sproken als het gaat om de aanschaf van nieuwe vliegtuigtypes, die voor be paalde róutes het best geschikt zouden zijn”. MAAR NECKERMANN bezit ho tels... Pagni'a: „Praktisch niet. We zijn mede-eigenaren van enkele hotels aan de Middellandse Zee. Principieel werken we echter met lokale partners samen”. Alleen als er een duidelijke beddenschaarste is in een aantrekke lijke vakantiestreek, wordt in hotels geïnvesteerd. Daarmee is een nieuw facet aan de orde van de activiteiten die een grote touroperator ontplooit: research, het uitkijken naar nieuwe ge bieden. „OOST-AFRIKA heeft nu een echt strand-vakantiebedrijf. Werkelijk pio niers zijn we op het ogenblik in Sene gal. Daar bouwen we een hotel, niet omdat we ons als hoteleigenaar zien. We geloven dat er, niet al te ver weg, nieuwe plaatsen moeten worden ge vonden waar ’s winters in zee kan wor den gebaad. Het land heeft een goed klimaat, de regering wil het toerisme ontwikkelen en heeft ons gunstige voorwaarden gesteld. De eerste twee jaar moet er geld bij, maar dan hopen i Duitslandgangers kunnen dit jaar voor het eerst gebruik maken van splinternieuwe, landschappelijk zeer mooie en bovenal rustige Sauerlandli- nie, de 189 kilometer lange Autobahn DortmundGiessen. De weg is verre te verkiezen boven de geijkte, maar druk ke en onplezierige Autobahn Roerge biedFrankfurt. Een lijdensweg voor vele toeristen. De Sauerlandlinie wordt vanuit Nederland bereikt via het ver keersplein bij Oberhausen naar Dort mund. Daar volgen de aanduidingen (bij „Dortmund West”) naar Siegen en Giessen. Voor caravans is de Sauer landlinie prima; de weghelling is slechts 4 percent. De verbinding FrankfurtMünchen kent 2 Autobah nen, die via Würzburg of via Stuttgart. Via Würzburg verdient de voorkeur. De weg is mooier en rustiger en de afstand ongeveer gelijk. Toeristen naar het Beierse Woud en Noord-Oost-Oos- tenrijk kunnen nu beschikken over een nieuwe snelweg naar Regensburg. Toe risten naar het Moezeldal, Luxemburg en de Eifel kunnen bij Koblenz de Autobahn naar Wittlich nemen en vandaar verder. Het zeer drukke tra ject FrankfurtKarlsruhe is deels te vermijden via de nieuwe Autobahn over DarmstadtHeidelberg. Evenzo is het rustiger en mooier om via Heilbronn naar Stuttgart te rijden, dus niet via Karlsruhe. .ReckL Keul (asset <furt Basel Rh [Siegen Lp Penzberi ‘Garmisch0' NEDERLAND/ Bremen armsX^Q Mjrzburg J NÜrnberoXLZAmberg ^Stuttgart Zweibrucken LL KarlsruhJÏQ I 4 s

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 15