z Voorzitter Unie van Ziekenfondsen LANG IN ZIEKENHUIS Deel van VU bezet Eerste Kamer debatteert niet over gratieverlening Kamercommissie vraagt: in Duitsland schadevergoeding, pensioen en achterstallig salaris? Lagere milieus eerder veroordeeld M-TOURS» internationale reisorganisatie van het DIRK VAN DEN BROEK-CONCERN PATIËNTEN LIGGEN TE „Krijgen „de drie” voor KAMER en KANTOOR Vooraanmelding studenten Nederlander dood bij ontploffing Staatsrechtelijke bezwaren PTT-directoraat verhuist naar Amersfoort Kamervragen over anti-Francobladen in Veenend aal Gastronomerie Ongecontroleerd GRONINGSE LECTOR DR. R. W. JONGEMAN: Bus gekanteld; chauffeur Kamervragen over gesubsidieerde woningen omgekomen gehele dag „de bokkedoorns” Hoorzitting over de drie duurt y t DRIVE IN TUINCENTRUM Fa.VANEMPELEN&VAN DIJK Het héle seizoen: kind gratis! 2 WOENSDAG 23 FEBRUARI 1972 W 'ffjnwffj/fffjffffnftffHWffnvtfff/ff/nffmfjftnnnftnwffni WEEKENDS 7mn Amsterdam bezorgd PvdA tegen r 1 bij wc aa lei Betaal minder! Ga óók met KWEEEKVERSE KAMERPLANTEN yffnmrtunif/nHffnffffi ADVERTENTIE 40 Mede rekening houdend met de ge- urm dat (Van onze parlementsredactie) ADVERTENTIE van de in de Nederlandse een een J. 1 i 1 1 temidden van romantisch natuurschoon in Wethouder van Geluk park Zeeweg S3 Overveen tel. 023-263600 „De vervulling van uw wensen, Speciaal op Culinair Gebied GRONINGEN „Nog steeds lopen mensen uit de lagere sociale mi lieus een grotere kans te worden veroordeeld dan delinkwenten uit hogere sociale milieus”. Aldus dr. R. W. Jongman, lector in de jeugd criminologie aan de Groningse universiteit dinsdag in een open bare les bij de officiële aanvaar ding van zijn lectoraat. Er wordt volgens dr. Jongman onder de ver dachten geselecteerd, zowel bij de arrestatie, de verbalisering als bij de beslissing of al dan niet tot strafrechtelijke vervolging zal wor den overgegaan. DEN HAAG De Tweede-Kamerleden Schaefer, Egas en Veilenga (allen P.v.d.A.) hebben dinsdag minister Udink van Volks huisvesting gevraagd of het waar Is dat kopers van een woning waarvoor een ri.fks- subsidie is gevraagd die bijdrage geheel of deels verspelen als zij bij de minister kla gen over de kwaliteit van hun buis. Dit betekent met andere woorden dat het voorstel waarschijnlijk zou zijn afge stemd. Er zijn staatsrechtelijke bezwaren tegen een debat in de Eerste Kamer, nadat er ook een debat in de Tweede Kamer zal zijn geweest. Het blijkt onder andere uit de tekst van de rede, die K.V.P.-senator mr. Niers ge houden zou hebben als de heer IJmkers zijn voorstel gehandhaafd zou hebben. Die tekst was reeds rondgedeeld. De voorzitter van de P.v.d.A., André van der Lcuw, is van oordeel dat premier Biesheuvel zich vergist als hij meent dat vrijlating van de drie van Breda voor velen een bevrijding zal zijn. Volgens de heer Van der Louw voelen talloze Neder landers en beslist niet alleen joodse land genoten, zich door de gratieplannen aller minst bevrijd. „Zij ondergaan dit voorne men als een onaanvaardbare slag in het De heer Anbeek meent dan ook, dat het minimumpercentage moet worden losgelaten. Als er in de weekends min- De grond voor deze vraag vonden de Ka merleden in een brief, die een aannemer uit Zwaag verzond naar 24 bewoners van nieuwe woningen in Oudorp (Noord-Hol- land). Deze bewoners hadden klachten en vroegen de aannemer voor 4 februari po sitief te reageren. Zou deze dit niet doen, dan zouden zij hun klachten voorleggen aan de directie van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid in Noord-Holland. De aannemer schreef verbaasd te zijn over het dreigement en deelde mee. dat als de ge meente of het departement ingeschakeld zouden worden, de subsidie in de ijskast zou gaan of geheel verspeeld zou worden. Het beleid van de officieren van Justitie bij het al dan niet vervolgen van ver dachten is in de praktijk vrijwel onge controleerd. aldus dr. Jongman. OPGEMAAKTE PLANTBAKKEN S1ERPOTTEN EN excl. AARDEWERK vo nc In DEN HAAG. De Eerste Kamer zal niet debatteren over het al of niet gratie De regering zal ook antwoord moeten geven op de vraag of Kotalla, Fischer en Aus der Fünten inderdaad bij terugkeer In West-Duitsland ieder 6000 mark aan .,Wiedergutmachung"krijgen plus hun op gespaard salaris en pensioen, waarbij de jaren die in Nederlandse gevangenschap zijn doorgebracht, als dienstjaren meetel len. kwekerijen tuinaanleg tuingereedschap Zandvoortselaan 192 Heemstede- Aerdenhout Tel. 023—2419 50 Geopend ma. t.m. zat. 8.30—12.30 en 13-17 uur I sla; een ne v«i aal an< in dit I we No rol vaa elk de cie I lac kil ka na tw on he 1 sla va Al ge sei ve be ne „o h d d e g k: 1( di g' m h 18 h Cl v Op elke twee volwassenen 1 kind t/m 4 jaar GRATIS, het héle seizoen en naar Alle super-voordelige D-TOURS vakantiebestemmingen! Boekingskantoor in Haarlem: Gen. Cronjéstraat 54 - (023) 263869 vindt U bij ons een uitgebreide collectie: LINNE Op de weg St. Odiliënberg- Linne is gisteren een autobus met perso neel van de DAF-fabrieken in Bom In een bocht gekanteld. De bestuurder, de 24- jarige R. Nizet uit Roermond kwam hier bij om het leven. Alle andere inzittenden bleven ongedeerd Stap uit de Zorgenwereld in een Oase van Sfeervolle gastvrijheid bij DEN HAAG. De Tweede Kamer wil de garantie dat de drie van Breda als zij na vrijlating naar West-Duitsland worden uitgewezen, daar niet als slachtoffers van het Nederlandse beleid worden ingehaald. Zij mogen ook nooit meer het recht krijgen een voet op Nederlandse bodem te zetten. AMERSFOORT PTT gaat het Direc toraat Kabels en Versterkers van Den Haag overbrengen naar Amersfoort, waar half mei zal worden begonnen met de bouw van een negen verdiepingen tellende kantoorflat. In verband hiermee zullen 300 persooneelsleden uit Den Haag en 200 uit Utrecht overgeplaatst moeten worden. Een aantal personeelsleden voelt daar weinig voor. Zij kunnen echter bij andere afde lingen van PTT in Den Haag worden ge plaatst. De maatregel is genomen omdat de dienst vanuit het centraal gelegen Amers foort efficiënter kan werken. PARAMARIBO/AMSTERDAM Bij een ontploffing op het Liberiaanse schip „Car- lantic” op de Atlantische Oceaan zyn dins dag twee bemanningsleden onder wie een Nederlander omgekomen. De Nederlander, de heer Nieuwenhuizen uit Den Helder, was stuurman op het ruim 70 duizend ton metende schip. De „Carlantic” was op drie dagen va ren van Suriname verwijderd toen de ex plosie zich voordeed. De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. ADVERTENTIE De heer Anbeek vraagt zich af, of de geringe belangstelling van de huisart sen voor gezondheidscentra niet mede een gevolg is van „het koesteren van eigen autonomie.” Hij ziet hier en belangrijke taak voor de artsenorgani saties. Zij zullen een verandering in het denkpatroon van de huisartsen moeten stimuleren. DEN HAAG. De voortdurend toene mende belangstelling voor de studie aan universiteiten en hogescholen noodzaakt tot een centrale vooraanmelding van aan staande eerstejaarsstudenten voor alle studie-inrichtingen, zo deelt het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen mee, opdat universiteiten en hogescholen tijdig een inzicht krijgen in welke studierichtin gen zich knelpunten in de onderwijscapa citeit kunnen gaan voordoen en zo moge lijk daartegen maatregelen kunnen wor den getroffen. Dat blijkt uit het voorlopig verslag dat de Kamercommissie van Justitie heeft uitgebracht op de brief van de regering, waarin wordt voorgesteld de drie oorlogs misdadigers te laten gaan. In het verslag, dat een sterk informatief karakter heeft, wordt de regering gevraagd welke garan ties zij op dit punt heeft. Gevraagd wordt ook of en op welke wijze de drie van een berouwvolle houding hebben blijk gegeven. Gesuggereerd wordt dat de drie dat nog maals in het openbaar zouden moeten doen. De Kamer wil, voordat zij de volgende week over de vrijlating gaan debatteren, ook weten of er van Duitse zijde aan drang op de regering is uitgeoefend om de drie oorlogsmisdadigers vrij te laten Met name wordt gevraagd of het juist is dat de Duitse minister van Buitenlandse Za ken, Scheel, herhaaldelijk te kennen heeft gegeven dat de affaire met de drie hem niet onverschillig laat. gezicht van degenen, die op onbeschrijfe lijke en onmeetbare manier onder de terreur van de bezetters hebben geleden”, aldus de heer Van der Louw. De gevoe lens van de mensen, die gekwetst worden door vrijlating, wegen voor hem zwaarder dan de respectabele gevoelens van hen die zich verzetten tegen langere gevangen schap. AMSTERDAM. Ongeveer 5(M) stu denten, wetenschappelijke medewerker» en technische en administratieve stafleden hebben dinsdag de tweede verdieping van het hoofdgebouw van de Vrije Universi teit in Amsterdam bezet. Zij eisen uitstel van de VU. De Ideeën van de directie zfln structuur volgens een plan van de directie van de Vu. De ideeën van de directie zijn volgens de bezetters „nog reactionairder dan die van minister De Brauw”. Bij verdachten uit hogere milieus werd volgens dat onderzoek in 43,6 percent van de gevallen besloten niet tot straf vervolging over te gaan. Bij verdachten uiit minder welgestelde kringen werd maar 27.8 percent niet vervolgd Dr. Jongman stelt tenslotte voor, instituut in het leven te roepen, waar mee de delinquent in aanraking komt nog voordat de politie haar werk be gint. De taak van deze instantie zou zijn, samen te proberen met de dader, diens ouders en de benadeelde tot een niet-justitiële oplossing te komen. „Leren jacks, glad geolied haar en derge lijke maken een jongere al verdacht en verhogen het risico dat hij wordt aan gehouden”. Jongeren die hierdoor het gevoel hebben dat er op hen wordt gejaagd, kunnen volgens de Groningse lector gemakkelijk een zekere vijandig heid tegenover de politie gaan ontwik kelen. Daardoor gaan zij „niet ade quaat” op hun aanhouding reageren, wat dan weer de kans op arrestatie verhoogt Een deel van het hoofdgebouw van de Vrije Universiteit in Amsterdam is bezet door studenten. De bezetters zorgen zelf voor een warme hap. Gevraagd wordt welke organisaties over de vrijlating zijn gepolst. Ook wordt aan gedrongen op publikatie van de adviezen van de Hoge Raad en de Bijzondere Strafkamer van de Amsterdamse recht bank, waarin tot vrijlating is geadviseerd. De regering wordt verder gevraagd de volledige tekst te publiceren van de von nissen die indertijd over de drie zijn uitgesproken. Opgemerkt wordt voorts dat het hier meer om amnestie gaat dan om gratie, zodat de regering eigenlijk een wetsontwerp zou moeten indienen. Volgens enkele Kamerleden ondervindt de regering het leed, dat de slachtoffers van de drie door de vrijlating wordt toegebracht, kennelijk minder dan het onmenselijke karakter van de letterlijke tenuitvoerlegging van een levenslange ge vangenisstraf. Een deel van de Kamer meent echter dat onze samenleving er meer recht op heeft verlost te worden van een situatie die bij tallozen telkens- weer smartelijke en schrijnende herinne ringen oproept, dan dat de drie geheel behandeld worden volgens de normen van onze strafrechtspleging „De directie heeft de resultaten van een volstrekt democratisch referendum, waar bij de meerderheid van alle geledingen zich uitsprak voor een gekozen toporgaan, van de tafel geveegd”, aldus de bezetter». Volgens hen heeft de directie daarna ge heel eigenmachtig een eigen voorlopig» universiteitsraad in elkaar gezet, „die een voor de directie zo gunstig mogelijk resul taat waarborgde”. verlenen aan de drie Duitse oorlogsmisda digers van Breda. Het CJ*.N.-Kamerlid IJmkers, die gisteren een voorstel van orde tot het houden van zo’n debat in diende, heeft dat voorstel later op de dag ingetrokken. Het was hem na overleg met andere fracties gebleken, zei hij, handhaving van het voorstel niet wense lijk was. DEN HAAG. De Vaste Kamer commissie voor Justitie zal morgen de gehele ochtend en middag vertegen woordigers van organisaties in het Ka mergebouw in Den Haag in openbaar gehoor ontvangen om hun standpunt te vernemen inzake het toekomstig lot van de drie in Breda gedetineerde oorlogsmisdadigers. Voor deze hoorzit ting hebben zich thans 38 organisaties aangemeld. Besloten is deze organisa ties tien minuten tijd te geven voor het maken van opmerkingen. Een kwartier tijd krijgen evenwel de vertgenwoordigers van het Nederlands- ïsraelitisch Kerkgenootschap, de par- nassiem van de Portugees-Israelïitische Gemeente en het hoofdbestuur van het Verbond van Liberaal-Religieuze Jo den, die om tien uur 's morgens als eersten op de hoorzitting verschijnen. Verwacht wordt dat de zitting tot ’s a- vonds half zeven zal duren. Zij is bedoeld als voorbereiding voor het de bat, dat de Tweede Kamer volgende week dinsdag houdt over de brief van de regering, waarin zij meedeelt vóór vrijlating van de drie oorlogsmisdadi gers te zijn. Alle aanstaande eerstejaarsstudenten ook degenen die dit jaar nog moeten deelnemen aan een eindexamen of staats examen dienen van 1 maart tot uiter lijk 1 april per briefkaart een vooraan- meldingsformulier aan te vragen bij het inschrijvingsbureau van de universiteit of hogeschool, waaraan zij willen gaan stu deren. Dit geldt ook voor hen die al studeren maar van studierichting willen veranderen en het eerste cursusjaar willen gaan volgen. Wie zich al voor het studie jaar 1972-1973 heeft aangemeld, dient zich eveneens opnieuw aan te melden. De gemeenteraad van Veenendaal be sloot op 13 januari aan „La Casa” subsidie te verlenen voor niet-Franco gezinde, in de Spaanse taal verschijnende bladen. De Kamerleden brengen ook de activiteiten van de Spaanse ambassadeur ter sprake, die, toen hij van het Veenendaalse besluit op de hoogte kwam, contact opnam met de minister van Buitenlandse Zaken. De heren Vredeltag en Wieldraaier willen weten of die activiteiten ertoe leidden, dat na contact tussen de ambassadeur en de minister van Buitenlandse Zaken de minister van Binnenlandse Zaken ophel dering vroeg bij B. en W. van Veenendaal Zij doen de bewindslieden voorts het verzoek alle geheimzinnigheid rond de kwestie te vermijden en tevens alle schijn op te heffen, dat men van de zijde van een land met een politiek regime dat hier algemeen wordt veroordeeld, zich mengt in aangelegenheden van een democratisch gekozen Nederlandse gemeenteraad. Voorts dringen zij aan op publicatie van correspondentie tussen de Spaanse ambas sadeur en het ministerie van Buitenlandse Zaken: tussen de ministers van Buiten landse- en Binnenlandse Zaken en van de minister van Binnenlandse Zaken en het gemeentebestuur van Veenendaal. De politie blijkt bij het aanhoudingsbeleid op straat sterk beïnvloed te worden door stereotiepe opvattingen over het uiterlijk van een jeugdige delinquent, verklaart dr. Jongman. UTRECHT De voorzitter van de Unie van Ziekenfondsen, de heer J. Anbeek, heeft een aantal suggesties gedaan om te voor komen dat patiënten zonder me dische noodzaak in het ziekenhuis liggen. Oorzaken van het onnodig bezetten van dure ziekenhuisbed den zijn volgens de heer Anbeek de door het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven vastgestelde minimumbezettingsgraad van 90 percent, de handelwijze van som mige specialisten, en de volgens hem onjuist georganiseerde ge zondheidszorg aan de voet. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De P.v.d.A.-Tweede- Kamerleden Vredeling en Wieldraaier hebben de minister» van Binnenlandse Zaken en van Buitenlandse Zaken vragen gesteld over het verstrekken van niet- Franco-gezinde litteratuur in het cen trum van Spaanse werknemers „La Casa” in Veenendaal. Zij willen van de bewinds lieden weten of zij het besluit van de gemeenteraad van Veenendaal tot subsi diëring niet bevorderlijk acht voor de vrijheid van drukpers en meningsuiting ten behoeve economie ingeschakelde Spaanse werkne mer» en van hun Integratie in de Neder landse samenleving. De heer Anbeek meent de de kosten ontwikkeling in de gezondheidszorg (waarbij de ziekenhuisverpleging een uiterst belangrijke rol speelt) wel in de hand gehouden moet worden. In dit verband herinnert hfl in het blad „Unie” aan de recente prognose van de Ziekenfondsraad, dat de kosten voor de verplichte ziekenfondsverzekering van 2,656 miljard in 1971 zullen stijgen tot 5,169 miljard in 1975 en dat het premiepercentage daardoor zal oplopen van 7,7 tot 9,9. Hierbij is dus nog geen rekening gehouden met de vrijwillige ziekenfondsverzekering en de bejaar denverzekering (ruwweg 40 percent van het totaal). B. en W van Amsterdam hebben de Tweede Kamer een brief gezonden, waar in er met klem op wordt aangedrongen bij de standpuntbepaling over gratieverle ning aan de drie van Breda de in Amster dam heersende gevoelens te ontzien. Zij wijzen er op, dat in Amsterdam bij vele tienduizenden slachtoffers en nabestaan den ”an slachtoffers diepgaande emoties bestaan, omdat tijdens de bezettingsjaren aan grote groepen van de Amsterdamse bevolking onherstelbaar leed is toege bracht. De stichting Reina Prinsen Geerligs Fonds heeft de Tweede Kamer verzocht „uit naam van Reina Prinsen Geerligs, Truus van Lier en mevrouw Hissink, allen in het kamp Sachsenhausen gefusil leerd, en de duizenden anderen die hun leven gaven voor de vrijheid van ons land, in geen geval ons land de schande aan te doen de drie op triomfantelijke wijze in Duitsland te doen terugkeren”. raamde stijging van de AWBZ-premie (van 1,6 tot ruim 3,3) becijfert de heer Anbeek dat in 1975 van het netto nationaal inkomen 5,375 percent aan de verplichte ziekenfondsverzekering en de wet bijzondere ziektekosten zal wórden uitgegeven, 1,775 percent meer dan in 1971. De regering heeft gesteld, dat de uitgaven voor de sociale verze keringen in deze kabinetsperiode met 3 percent mogen stijgen. De heer Anbeek meent, dat bij de geraamde groei van de uitgaven voor de verzekeringen te gen ziektekosten onvoldoende ruimte overblijft voor optrekking van de aow- en aww-uitkeringen tot het minimum loon, een volksverzekering tegen ar beidsongeschiktheid. en optrekking van wao-uitkeringen voor de zogenoemde oud-invaliden, zoals in het regeerak koord is voorzien. Over de door het GOZ gehanteerde minimumbezettingsgraad zegt de heer Anbeek, dat de wetenschap dat een onderbezetting het risico van een ex ploitatieverlies inhoudt, leidt tot druk op de specialisten, de ziekenhuisbedden „belegd” te houden. Zo worden patiën ten vrijdags opgenomen en maandags ontslagen, terwijl er in de weekends medisch niets aan hen wordt gedaan. Modern restaurant met een klassieke stijl. Exlusieve gelegenheid voor uw lunch, diner of party. Goed verzorgde wildschotels en specialiteiten Gehele jaar geopend. Tafelreservering Gewenst l der patiënten in de ziekenhuizen liggen betekent dat voor het verplegend per soneel meer vrij op zaterdag en zon dag, voor het ziekenhuis minder onre gelmatigheidstoeslag en voor de patiënt een weekend in zijn gezin. Verder vindt de heer Anbeek, dat er zo spoedig mogelijk een onderzoek moet worden ingesteld naar de oorzaak van grote afwijkinngen in de werkwij zen van de specialisten in de zieken huizen. Eventueel zullen maatregelen moeten worden genomen om het me disch handelen meer te „stroomlijnen.” Als de stichting medische registratie (aan de kosten waarvan de ziekenfond sen voor meer dan 75 percent bijdragen) blijven weigeren, het Gemeenschappe lijk Overleg van Ziekenfondsorganisa ties toegang te verlenen tot de gege vens waarover zij beschikt, zal het GOZ die gegeven volgens de heer An beek zo spoedig mogelijk zelf moeten gaan verzamelen. In de gezondheidszorg wordt in veel gevallen „dure” hulp verleend (specia listen, ziekenhuizen) zonder dat vast staat dat adequate hulp op een lager niveau onmogelijk is. Een onderzoek onder politiemensen wees uit, dat hun beslissing over wat er na aanhoudtiing met een verdachte moet gebeuren in ongeveer de helft van de gevallen wordt bepaald door het gedrag van de jongere tijdens de arrestatie: deze moet dan namelijk vooral niet stoer optreden, maar respect en berouw tonen. Maar met name bij jongeren uit de laagste inkomensgroepen behoort stoerheid in het contact met autoritei ten bij het mannelijkheidsideaal, be toogt dr. Jongman.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2