Zeven doden en zeventien gewonden Westberlijners mogen met BOMAANSLAG VAN 1RA Pasen en Pinksteren Oost-Berlijn naar I Moedjiboer in Djakarta Stormloop op kranten in Pionier-F gaat zondag naar Jupiter OP ENGELSE Peking „Bhoetto wil I I ontmoeten” ANTIEKE BAROMETERS ’t Klokhuys achtergrond Bondsdag begon Oostpolitiek-debat Handel in schedels Amerikaanse senaat Weer Amerikaanse enige zeer zeldzame oosterse kleden onze Spaanse vrachtauto op Nederlandse markt Staatsgreep in oliestaatje Qatar bombardementen op Noord-Vietnam Project Indonesië in miniatuur keurt wetsontwerp tegen discriminatie goed geëxposeerd in gaat door perzische en 2 3 r M K WOENSDAG 23 FEBRUARI 1972 Minister Adam Malik: Gevecht Meeleven Zevenentwintig Spaanse mijnwerkers gered Planetoïden Kernenergie KAAP KENNEDY De Verenigde Staten staan op het punt de verste „stap” in de ruimte te zetten. Zondag wordt op Kaap Kennedy de driehonderd kilogram wegende onbemande Pionier-F naar de om geving van Jupiter, de grootste planeet van ons zonnestelsel gelanceerd. Na een vlucht van ongeveer twee jaar over ruim 800.000.000 kilometer moet de Pionier Jupiter op 160.000 kilometer afstand passeren om met dertien instrumenten metingen te verrichten en ook foto’s te maken. In april volgend jaar, wanneer deze Pionier-F nog onderweg is, wordt de Pionier-G van Kaap Kennedy gestuurd voor een vrijwel gelijke missie. 1 Rode vlek Atmosfeer wi X. *.r\ I 2^- van ADVERTENTIE De afgezette sjeik Ahmed van Qatar. an- Nassaustr. 11 - Haarlem - 320833 ADVERTENTIE ;e- kunnen worden beluisterd. De seven slachtoffers van de bomaan slag van gistermiddag bevonden zich in een op dat ogenblik niet gebruikte kanti ne voor officieren. De slachtoffers waren vijf werksters, een rooms-katholieke leger aalmoezenier en een werkman. Zeventien andere personen liepen verwondingen op, in sommige gevallen ernstig. In Dublin werd de verantwoordelijkheid voor de aanslag geclaimd voor de zoge noemde „officiële” afdeling van het IRA. In een perscommuniqué liet het hoofd- OVIEDO (AFP en UPI) De zevenen twintig mijnwerkers die sinds maandag morgen opgesloten zaten in een kolenmijn bij de Spaanse stad Oviedo in Asturië zijn gisteren allen in veiligheid gebracht Gespecialiseerd in klassieke meubelen Sinds 1833 De totaal vernielde auto bevatte de explosieve lading waarmee het Ierse Repu blikeinse Leger (IRA) gisteren een aanslag deed op een kantine bij de kazerne in Aidershot. Op de achtergrond het gebouwtje, waar zeven mensen om het leven kwamen. (Van onze redacteur in Bonn) BONN Westberlyners mogen in de dagen rond Pasen en Pinksteren op bezoek in Oost-Berlijn en in de DDR. Als „een gebaar van goede wil” heeft namelijk de regering van de DDR gisteren meegedeeld dat de regeling voor reizen naar het Oos ten, die deel uitmaakt van de nog niet in werking getreden Berlijn-overeenkomst, alvast twee keer gedurende een week zal worden toegepast. De afgezette sjeik Ahmed was niet in het land. Hij was op jacht in Iran. Het nieuwe staatshoofd heeft beloofd de levensstandaard te verhogen en het bestuur te moderniseren, zo meldt radio Qatar. Militairen en ambtenaren krijgen een loonsverhoging van twintig percent. Qatar is 1 september vorig jaar onaf hankelijk van Engeland geworden. Het land, waar naar schatting 150.000 mensen wonèn, is rijk aan olie. BAHREIN (Reuter) De leider van het oliestaatje Qatar aan de Perzische Golf, sjeik Ahmed Bin Ali al-Thani, is gisteren af gezet door z(jn neef en plaatsvervanger, sjeik Chalifa Bin Hamad al-Thani. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse senaat heeft gisteren met 73 tegen 16 stemmen een wetsontwerp goedgekeurd dat discriminatie tegen negers door werk gevers en vakbonden verbiedt. De stem ming over het ontwerp is lang tegenge houden door senatoren uit het zuiden die lange redevoeringen hielden. PEKING (DPA, Reuter en UPI). De tweede dag van Nixons bezoek aan China is gekenmerkt door een ommezwaai in de houding van pers en publiek in Peking. Hetzelfde geldt voor het verkeer tussen de Bondsrepubliek en West-Berlijn. De strenge grenscontroles vervallen als een voorproefje van de situatie die ontstaat als in Bonn de verdragen van Moskou en Warschau zijn geratificeerd en de Berlijn- overeenkomst van kracht kan worden. Het is geen toeval dat de DDR het be sluit publiceerde, één dag vóórdat in Bonn een driedaags Bondsdagdebat over de Ost- politik zou beginnen. Met de jaarlijkse „boodschap over de toestand van de na tie”, leidde bondskanselier Brandt vanoch- DJAKARTA (Antara) „Indonesië in miniatuur”, het 10,5 miljard gulden kos tende project waarvoor mevrouw Suharto zich inspant, „zal in elk geval worden uitgevoerd”, omdat het door de regering is goedgekeurd. Iedereen die over dit project moeilijk heden maakt, zal worden vervolgd wegens verstoring van de openbare orde, zo heeft de gouverneur van Djakarta, Al Sadikin, tevens „projectleider”, laten weten: „Ook als het plan geen doorgang zal vinden, zal niet kunnen worden voorkomen dat dak lozen langs de spoorrails blijven slapen”. „Indonesië in miniatuur” heeft geleid tot een heftige controverse. Een studenten demonstratie tegen deze geldverspilling is enige tijd geleden uitgelopen op vecht partijen. en ir- mt >e- ou er. en rd ;nt <f- en ■rd en «- la* ts- of la- u- ;r« en an d- tel jjn tie in >er en ir- en in, ra. le ge en 11- 8- ier an al en >o- »n, en en De iet |e- >ld 1st sn. Het was voor de daders van deze aan slag betrekkelijk eenvoudig het terrein van het tweede regiment parachutisten in Aidershot binnen te dringen. Enkele jaren geleden is de kazerne geheel gemoderni seerd en in het kader van de nieuwe verhouding tussen het leger en de burger bevolking was de oude, dreigende kazer- nemuur afgebroken om de legerplaats een „open” karakter te geven. Gespecialiseerd in tieke klokken en instru menten. I Barteljorlsstraat 39-41, Haarlem, I tel.3104 88 De Amerikaanse Pionier-F, die zondag vertrekt voor de lange reis naar de planeet Jupiter. dan de kleinste planeet Mercurius. Men vermoedt op grond van onregel matigheden in de banen van de manen, dat er nog twee kleine maantjes zijn, maar die werden nog immer waarge nomen. HOEWEL JUPITER zeer veel groter is dan de aarde, draait de planeet veel sneller om de eigen as: eenmaal in de negen uur en 55 minuten. Mede daar door is de planeet sterk afgeplat aan de polen en uitgestulpt aan de evenaar. Deze snelle draaiing veroorzaakt mede de merkwaardige banden, waarin de atmosfeer schijnt te zijn verdeeld. In de zuidelijke tropische zone be vindt zich de intrigerende „rode vlek”, een vrij scherp afgebakend ovaal ge bied met een lengte van 40.000 km en een breedte van 13.000 km, meer dan de diameter van de aarde. De vlek draait mee met de planeet, maar de omwentelingstijd kan tot 13 seconden van die van de planeet verschillen. De kleur wordt roder wanneer de vlek sneller dan de planeet graait. Men tend het grote debat in. Er hebben zich meer dan zestig sprekers aangemeld. Bondsdiagpresident Von Hassel heeft deze behandeling van de verdragen in eerste lezing het belangrijkste parlementsdebat van de laatste twaalf jaar genoemd. Invloed op dat debat kan het door rege ring en oppositie in Bonn gewaardeerde gebaar van de DDR niet hebben. Drie da gen lang zullen voor- en tegenstanders van de verdragen elkaar te lijf gaan met overbekende argumenten. Niettemin ge beurt dat met veel vuur, want alle 22 uur van de woordenstrijd worden door de Westduitse televisie direct uitgezonden. Het is vrijwel zeker dat het nog niet komt tot een stemming. De parlementaire behan deling van de verdragen zal tot juni duren. neemt nu aan dat de vlek veroorzaakt wordt door sterk afwijkende specifieke eigenschappen van de onderliggende bodem. OMTRENT DE samenstelling van Jupiter en de atmosfeer van de planeet lopen de theorieën sterk uiteen. Over de samenstelling van de atmo sfeer weet men wel, dat zij voorname lijk bestaat uit waterstof en helium (samen 98 percent) en sporen van ne on, water, ammoniak, methaan en ar gon. De temperatuur van de atmosfeer is laag, variërend tussen de 100 en 200 graden onder het vriespunt. Het is mogelijk, dat er geen scherpe overgang is tussen atmosfeer en vloei bare of vaste planeet zelf. Over al deze vraagtekens moet de Pionier metingen verrichten wanneer de sonde over twee jaar langs de reuzenplaneet schiet op weg naar de „oneindige” interstellaire ruimte. Lange voordat de Pionier het zonnestelsel verlaat zullen de signalen te zwak geworden zijn om op aarde te Wervelstorm. Zesenveertig mensen zijn om het leven gekomen en 112 worden vermist nadat een wervelstorm over het Afrikaanse eiland Madagascar was ge trokken. AMSTERDAM (ANP). In ons land zijn nu ook bedrijfsauto’s onder de naam Ebro uit Spanje verkrijgbaar. Op een dinsdag in Amsterdam gehouden perscon ferentie werd meegedeeid, dat in eerste instantie vrachtwagens van 3, 4, 5 en 7 ton zullen worden geïmporteerd. Ongeveer tweeduizend van die brok stukken zijn gecatalogiseerd, maar er zijn er nog vele duizenden meer, naar schatting 50.000. Van de bekende vari eert de doorsnee van twee tot 752 km. De vlucht door deze gordel duurt 175 dagen. Men verwacht niet, dat botsin gen het ruimtevaartuig zullen bescha digen of vernietigen, maar die kans bestaat natuurlijk wel. Geleerden zijn uitermate benieuwd naar de waarne mingen, die de Pionier in deze plane- toïden-gordel zal verrichten. Jupiter is de grootste van de negen planeten van ons zonnestelsel: in volu me ruim 1400 maal de aarde. Door het lichtere soortgelijke gewicht is de mas sa slechts 318 maal die van de aarde, waardoor de aantrekkingskracht ook zoveel maal de aardse bedraagt. In totaal zijn er 32 mannen van planeten in ons zonnestelsel bekend, waarvan Jupiter er twaalf heeft. Hun diameters variëren van 22 tot 5180 km. Ter vergelijking: de diameter van de aard se maan bedraagt 3.478 km. De groot ste Jupiter-maan, Callisto, is groter de, maar liefst 45 minuten. Daarom krijgt de Pionier vier (op twee lange uitstekende armen bevestigde) kernre- actortjes mee, die de totale energie voorziening voor hun rekening nemen. Het is voor het eerst dat dit systeem wordt toegepast. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN De bomexplosie in de Engelse legerplaats Aidershot, waar bij gisteren zeven mensen om het leven zijn gekomen, heeft de bittere werkelijkheid van het Noordierse conflict weer eens duidelijk onder de aandacht van het Britse publiek gebracht. De gebeurtenissen in Noord- lerland hoe bloedig dan ook worden door de Engelsen meestal niet drvaren als een binnenlandse aangelegenheid. Pas wanneer het geweld dichter bij huis komt, raakt men verontwaardigd. Werd het presidentiële gezelschap maandag na aankomst door de bevolking zo goed als genegeerd, gisteren was er een stormloop op de Chinese kranten, die op de voorpagina’s en ook binnenin foto’s en verslagen van het Amerikaanse bezoek publiceerden. Op Formosa is gisteren ondanks de verbitterde stemming de censuur wat ver zacht. De kranten mochten berichten van de persbureaus uit Peking afdrukken. Te levisiebeelden bleven echter taboe, en van de foto’s van Nixons aankomst in Peking werden de Chinese functionarissen weg geknipt, zodat alleen het Amerikaanse gezelschap overbleef. De Zuidvietnamese regering, kenne lijk evenmin blij met Nixons reis, weiger de tot dusyer officieel commentaar. Het Franse blad „Le Monde” vroeg zich giste ren af of de berg geen muis zal baren. „Een mislukking is verre van onmogelijk”, aldus „Le Monde”. ZÜRICH (DPA). In Zürich zijn drie vrouwelijke studenten in de medicijnen aangehouden die er sinds 1968 een ge woonte van maakten in verscheidene plaat sen iin het Zwitserse kanton Graubünden familiegraven open te maken en er sche dels uit te halen. Zij verkochten ze meestal aan collega’s voor gemiddeld vijftig gulden per stuk. Zij zouden meer dan duizend Het ontwerp gaat nu voor verdere be handeling naar een gemeenschappelijke commissie van senaat en Huis van Afge vaardigden. Als het ontwerp door beide huizen van het Congres wordt aanvaard betekent dit dat er krachtige maatregelen zullen wor den genomen om discriminatie van negers en andere minderheidsgroeperingen in de Verenigde Staten bij sollicitaties tegen te gaan. kwartier van het IRA aanvankelijk weten tevreden te zijn met het resultaat van deze actie, die was bedoeld als vergelding voor de dertien doden van Londonderry op zondag 30 januari. Toen echter later beken werd, dat de slachtoffers voornamelijk onder de bur gerbevolking waren gevallen verklaarde het IRA „mee te leven” met de nabe staanden. Niettemin, zo verklaarde het IRA-hoofdkwartier, gebeurtenissen als de ze zijn onvermijdelijk in de oorlog tussen de Ierse vrijheidsstrijders en het Britse leger. In parlementaire kringen in Londen is men diep geschokt door de ramp in Ai dershot. In het Lagerhuis werden enkele minuten gewijd aan de gebeurtenissen, hoewel de regering weinig meer kon belo ven dan het naleven van de toch al stringente bewaking van legerinstallaties in Groot-Brittannië. Men verwacht in Londen niet, dat de aanslag het begin is van een weloverwo gen actie van de zijde van het IRA tegen militaire doelen in Engeland. Vier aanvallen zijn eergisteren onder nomen, de vijfde gisteren. Sinds het begin van dit jaar heeft de Amerikaanse lucht macht 62 van dergelijke „beschermings- operaties” tegen doelen in Noord-Vietnam uitgevoerd, aldus de Amerikaanse woord voerder in Saigon. SAIGON (AFP) De Amerikaanse luchtmacht heeft de afgelopen dagen vyf aanvallen uitgevoerd op luchtdoelinstalla- ties in Noord-Vietnam. Dit heeft het Ame rikaanse opperbevel in Saigon vandaag bekendgemaakt. EEG-stemming. Met een meerderheid van 30 stemmen heeft het Britse Lagerhuis dinsdagavond ingestemd met een wet sontwerp, waarin gelden beschikbaar worden gesteld voor de Britse toetre ding tot de EEG. 306 Lagerhuisleden stemden voor en 276 tegen. Daarmee heeft de Britse regering een ruimere meerderheid voor de EEG-wetgeving verkregen dan haar vorige week was beschoren. Toen kreeg een wet, waarin het wettelijk kader voor de toetreding tot de EEG was vastgelegd, in tweede lezing een parlementaire meerderheid van maar acht stemmen. „De Spaanse fabrikant is Motor Iberia SA in Barcelona die in Spanje de belang rijkste leverancier is van vrachtwagens beneden de acht ton. De export van Ebro, beperkte zich tot voor kort tot enkele landen in Zuid-Amerika en het Midden oosten. Begin 1971 begon de export naar Europese landen, zoals België en Frank rijk. Nederland is het derde Europese exportland. Het Spaanse bedrijf heeft li- centie-overeenkomsten met de Engelse Fordfabrieken. De ontmoeting zal op ministerieel ni veau worden voorbereid door respectieve lijk de Pakistaande minister voor Poyitieke Zaken G. M. Jatoi en de reizende ambas sadeur van Bangladesj Khoerram Panni. Beide heren worden nog deze week in Djakarta verwacht. Indonesië’s rol als bemiddelaar werd bemoeilijkt door het feit, dat erkenning van Bangladesj Pakistan tegen de haren in zou strijken, terwijl het niet erkennen van Bangladesj de bereidwilligheid van Moedjiboer Rachman om naar Djakarta te komen zou kunnen temperen. Malik heeft toegezegd dat Indonesië Bangladesj in ieder geval zal erkennen na het komende topgesprek, of misschien wel eerder. Het „lanceervenster” voor de Pio nier-F loopt van 27 februari tot 13 maart. Afhankelijk van de startdatum arriveert de Pionier tussen begin de cember 1973 en eind april 1974 bij de reuzenplaneet. De afstand die dan is afgelegd is meer dani tweeduizend maal zo ver als de afstand naar de maan en achtmaal zo ver als de Mariners moesten vliegen naar Mars en meer dan vijfmaal de afstand van de aarde tot de zon. De Pionier moet daarvoor een aanvangs- snelheid ontwikkelen van 52.143 km per uur, sneller dan enig ruimtevoertuig ooit heeft gevlogen. Door deze aanvangssnelheid passeert de Pionier al na elf uur de baan van de maan, een reis waar de bemande Apollo’s ongeveer drie dagen over doen. Na de passage van Jupiter vliegt de Pionier verder, voorbij de banen van de buitenplaneten. Het zal het eerste ruimtevaartuig worden, dat ons zonnestelsel verlaat Vakkundig gerestaureerd vanaf 395. met garantie Afb. 425. DJAKARTA. De pogingen van de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Adam Malik om een topgesprek te arrangeren tussden de regeringsleiders Pakistan en Bangladesj lijken met succes bekroond te worden. Volgens de minister gaan zowel premier sjeik Moedji boer Rachman als president Ali Zulfikar Bhoetto akkoord met Djakarta als ont moetingsplaats. Een datum is nog niet bekend, maar naar alle waarschijnlijkheid zal het gesprek hier volgende maand plaatsvinden. Op weg naar Jupiter verricht de Pionier allerlei metingen in de inter planetaire ruimte. Een bijzonder boei end gedeelte van de reis is de vlucht door de meer dan 200 miljoen km brede gordel van planetoïden tussen de banen van Mars en Jupiter. Dit zijn om de zon wentelende brokken steen van zeer gevarieerde afmeting. De Nederlandse importeur van de Ebro- bedrijfswagens is de firma G. van Rijn nv in Hilvarenbeek. De goedkoopste vracht wagen (de D-350 met 3790 kg laadvermo gen en 72 pk motor) kost 13.550.-. De duurste (de D-700 met 7650 kg laadver mogen en 100 pk motor) 19.900.-. De nieuwe vrachtwagens zijn op de bedrijfsauto-RAI in Amsterdam te zien. De gedode aalmoezenier was vorige week onderscheiden voor zijn gedrag in Noord-Ierland, waar hij een belangrijke rol heeft gespeeld in verzoeningspogingen vain de beide door godsdiensthaat van elkaar vervreemde gemeenschappen. Bij de zeventien gewonden waren negen offi cieren. v De explosie is veroorzaakt door een lading explosieven van naar schatting tien kilo, die was aangebracht in een voor de kantine geparkeerde personenauto. Kort na de ontploffing zocht de politie naar twee jongemannen in een kleine auto, die omstreeks het moment van de aanslag op het kazemeterrein waren gezien. Bij de begrafenis van een veertienjarige Noordierse jongen die lid zou zijn geweest van de jeugdorganisatie van het onder grondse „Ierse Republikeinse Leger”, is het gisteren in Belfast tot gevechten ge komen tussen de rouwende mensen en Britse militairen. Vier mensen werden hierbij gewond. De Pionier heeft noodgedwongen een andere energiebron aan boord dan voorgaande interplanetaire sondes. Normale batterijen of brandstofcellen kwamen niet in aanmerking omdat zij uitgëput zouden zijn voordat Jupiter wordt bereikt. Panelen met zonnecel len konden niet worden gebruikt om dat het zonlicht in de buurt van Jupi ter te zwak is. De planeet staat ruim vijfmaal zo ver van de zon als de aarde. Bovendien moeten de zenders aan boord juist extra krachtig zijn, om mettertijd signalen over bijna een mil jard kilometer afstand op aarde waar neembaar te maken. Over die afstand doen rsdioseinen, hoewel zij een snel heid hebben van 300.000 km per secon-

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3