Reconstructie van Nielenplein NIEUW KOMPLAN VOOR HART VAN HEEMSKERK ENERGIE AAN DE SLAG Globetrotter terug uit Afrika HEARING Met dagwinkels en kiosken op plaats van geparkeerde auto’s Reconstructie Kuenenplein KEES VAN VIANEN V/EER MET kan beginnen Verkiezing nieuwe voorzitter RIVO kinderb r der ij Hoop op goede 1001^011131 voor Openbare behandeling beroepschrift Nu ook gas in tuindersgebied Veel vervangende parkeerruimte in naaste omgeving 5S A 7 IJMUIDER COURANT WOENSDAG 23 FEBRUARI 1972 MIDDENSTAND FUIK PARKEREN Storm (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Na vier maanden en een week als een God in Frankrijk te hebben geleefd moest de Bever- wijkse globetrotter Kees van Vianen zich weer aanpassen aan het strakke Westeuropese burgerleven. De alom bekende beheerder van de kinder boerderij in het Willem-Alexander- planisoen zette vorige week donder dagmiddag een punt achter zijn reis naar en door het van de hitte zinde rende Afrika, toen hij, mét reiskof- fertje, bij zijn ouderlijke woning in de Cornells Matersweg 89 aanbelde. Het zat erop. Vier maanden en een week kon het avonturiersbloed in hem vrijelijk stromen, zoals het ook heeft gestroomd tijdens de drie in het nabije verleden gemaakte safarirei- zen. Afrika was hem niet onbekend en dat is Kees van Vianen goed van pas gekomen, want in het zwarte werelddeel logeerde hij veelal bij vrienden en kennissen, die hem fees telijk onthaalden en hem de meest exquise gerechten voorzetten. Terug in Beverwijk trok hij zijn Wijker jas je weer aan. Het past hem wel, zij het met moeite. Want hij praat nu al over de toekomst, waarin zeker een nieuwe Afrikareis (of wordt het mis schien India?) in het verschiet ligt. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK Het nieuwe komplan, omvattende de reconstructie van het Burgemeester Nielenplein en de omgeving van raadhuis en kerk, is in ontwerp gereed en kan nu worden besproken. De Dienst van Openbare Werken heeft een bijzonder fraaie maquette van het geheel gemaakt, groot en overzichtelijk, zodat niemand moeite zal hebben om zich een voorstel ling te maken van hoe het wordt. Een foto van deze maquette drukken wij hierbij af. Kerk, raadhuis en de bestaande winkelgalerij zijn zo herkenbaar, dat men zich gemakkelijk zal kunnen oriënteren. De dienst openbare wer ken heeft bij de maquette een prismakijker vervaardigd en die maakt het mogelijk de maquette vanuit een heel ander standpunt te bekijken, na melijk niet van bovenaf, maar alsof men op straat tussen de bomen op het plein wandelt, want optisch heeft men het mogelijk gemaakt de indruk te wekken alsof men zelf heel klein wordt, even klein als de bomen en de panden op de maquette. Op die wijze krijgt men een uitstekend gevoel voor de juiste verhoudingen. (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) ry Kees van Vianen. terug in de Wijk. De dienst openbare werken vervaar digde met veel ambitie een fraaie ma quette van het Burgemeester Nielen plein en de naaste omgeving. Op de voorgrond de kerk en op de achter grond de winkelgalerij. BEVERWIJK. Het Regionaal Insti tuut Openbaar Voortgezet Onderwijs Mid- den-Kennemerland vergadert op donder dagavond 2 maart in het stadskantoor. In verband met het aftreden van de heer A. J. Hermes als voorzitter dient een nieuwe voorzitter gekozen te worden. Voorts moet worden voorzien in de vacature van de heer drs. Clay als lid van het dagelijks bestuur. De agenda vermeldt onder meer het instellen van een schoolraad. BEVERWIJK. In de loop van april zal de reconstructie van het Kuenenpleln ter hand worden genomen. Gedeputeerde Staten hebben het besluit van de gemeen teraad om tot reconstructie over te gaan, goedgekeurd. Kees van Vianen, op de bus in de Sahara. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK De raad heeft vorig jaar ingesteld een commissie beroep- en bezwaarschriften en daarbij werd bepaald, dat de vergaderingen van deze commissie openbaar zouden zijn, tenzij de betrokke nen daar bezwaar tegen zouden maken. Binnenkort zal de eerste openbare zit ting worden gehouden en dan wordt be handeld een bezwaarschrift dat is ingé bracht tegen een weigering van B. en W om een vergunning af te geven voor het stichten van een niet-agrarisch bedrijf in een bestaand pand in het agrarisch gebied. Door de Heemskerkse Ondernemers Combinatie (HOC) wordt op woensdag 1 maart een hearing gehouden over de reconstructie van het Burgemeester Nielenplein in het kader van het nieuwe komplan, dat door het gemeentebestuur als praatplan is gepresenteerd. De bij eenkomst wordt gehouden in het ver enigingsgebouw „De Vrjj burcht”. Kees van Vianen is in Ivoorkust afge weken van zijn plan de terugreis over land te aanvaarden. Een oude vriend, Dirk Boon, tweede machinist op een Duit se houtboot, zorgde voor zijn aanmonste ring op het schip en zo kon de Beverwij- ker al dekzwabberend en schilderend naar het verre Holland terug keren. Zoals bekend, is dat voorstel destijds tot stand gekomen na inspraak van en in nauw overleg met de buurtbewoners. De gemeente zoekt nog naar wegen om aan geld te komen. Zodra dit achter de rug is begint men met de reconstructie van het plein, waar de buurtbewoners zo lang op hebben gewacht. Aan de voorbereiding van de reconstructie wordt reeds thans gewerkt. Uit dit alles blijkt, dat er wel degelijk rekening is gehouden met de wensen van de middenstand, die zich overigens op 1 maart aanstaande als eerste over de plannen zal kunnen uitspreken, tijdens een speciaal te beleggen bijeenkomst. Hij zit vol plannen. De kinderboerderij moet afgebouwd worden. Of die plannen verwezenlijkt kunnen worden hangt van velerlei factoren af. Kees van Vianen koestert althans hoop. En dat is een goed ding. Kees van Vianen vertrok uit Beverwijk met zijn oude VW-busje. Eenmaal in Marokko weigerde de auto verder alle diensten en Kees van Vianen moest zelf maar zorgen hoe die onmetelijke zandbak, die Sahara wordt genoemd, over te ste ken. Het is hem gelukt. Samen met drie jongens en vier meisjes uit Zweden zweette hij zich door de woestijn. Vele malen moest de 12 ton wegende, door de jongelui zelf opgeknapte bus. uit het zand Kees: „Een prachtig mooie reis. Maar in de Golf van Biskaye zijn wij bijna ver dronken, toen in een storm de lading ging schuiven. De kapitein probeerde het schip met zijn kop in de wind te houden. Maar de storm had niet langer moeten duren of Kees was een drenkeling geworden. Man. ik heb mezelf in die storm aan een mast vastgebonden. Prachtige foto’s zijn er ge maakt Die worsteling van dat schip om de stroom te trotseren, en het keiharde werken van de bemanning, vergeet ik nooit meer." Maar B. en W. hebben wel als uitgangs punt overgenomen, dat de winkels meer in de route van het publiek moeten ko men te liggen. Daarom is de opzet van de reconstruktie zodanig, dat het publiek straks eigenlijk automatisch langs de win- HEEMSKERK In het ruilverkave- lingsgebied groeit de behoefte aan gas. onder meer voor het verwarmen van kassen, sterk. Het gemeentebestuur van Beverwijk heeft destijds dit gebied even wel onrendabel verklaard wat de gasvoor ziening betreft en dat hield in, dat zowel de gemeente Heemskerk als de bewoners van dit gebied aanzienlijke extra bedragen op tafel zouden moeten leggen voor de aanleg. Thans hebben B. en W. van Beverwijk het gebied rendabel verklaard en verval len dus de extra kosten. Aan de totstandkoming van het kom plan, zoals het nu op tafel ligt, is wel het een en ander vooraf gegaan. Op eerdere globale plannen kwam veel kritiek los, maar deze lokten ook goede suggesties uit. B. en W. hebben zowel rekening gehou den met de kritiek als met de suggesties, maar waar zij natuurlijk vooral rekening mee moeten houden zijn de mogelijkhe den en de haalbaarheid. Men kan wel aardige dingen bedenken, maar deze moe ten ook te realiseren zijn en het is de taak van burgemeester en wethouders om met de beide benen op de grond te blijven (taan. Dan komen we direct al op één van de uitgangspunten van het plan. De midden stand vond destijds, dat de witte winkel galerij een beetje buiten de route van het winkelende en wandelende publiek kwam te liggen. Men wilde daarom de weg meer voor de winkels langs leiden. Dat hebben B. en W. niet overgenomen, want zij hielden rekening met de doorlo pende buslijn en vonden het een onmoge lijke zaak om de bussen en het zware verkeer via een bocht langs de winkels te leiden. kels wordt geleid, omdat voor voetgangers een soort „fuik” in het plan is verwerkt in de oude route langs de weg naast de kerk. Die kan men wel blijven gaan, maar het wordt straks gewoon aantrekke lijker om de route langs de winkels te kiezen. Belangrijk is ook. dat de ruimte voor het raadhuis veel ruimer wordt door een reconstruktie van de weg. Voor het raad huis komt een biina acht meter breed trottoir, hetgeen de situatie daar veel minder gevaarlijk zal maken. De bussen krijgen terzijde van de verbrede weg halteplaatsen aan het plein, aan de zijde van de kerk, maar ook aan de zijde van het plein, waar een soort bushaven wordt worden gegraven, waarbij de stalen pla ten. die Kees in Marokko voor een rede lijke prijs op de kop had weten te tikken, end goede diensten hebben verricht. Hij is met de bus door de Sahara geko- ".en. Haakte een buurpraatje met bebaar de Eerbers, gooide als een Hollandse Sin ter? aas handen vol snoep in de richting van Berberkinderen, kon hierna alles bij de woestijnbewoners versieren, ving hier en daar slangen, doomstaartagamen, legu anen, schildpadden, kleine krokodillen en wat al dies meer zij. In Beverwijk moes ten ze maar zorgen, dat de zendingen (de dieren werden alle in katoenen zakjes gestopt en in het vliegtuig gezet naar Holland) in de kinderboerderij konden worden opgevangen. Hij lifte met een vliegtuig naar de Ivoorkust, zag dat Afrika in twee jaar tijd danig was veranderd, sommige negers rijk werden van niet al te fraaie praktij ken, maar weigert om daar dieper op in te gaan. Kees was van plan om dieren te vangen en heeft dat ook gedaan. „Ik heb een machtig mooie tijd achter de rug. De horizon is hier zo klein. Beverwijk is ook klein. Maar. ala. ik werk hier voor mijn kinderboerderij.” Tientallen foto’s getuigen van de safari- reis. Foto’s, die hij vaak tevoorschijn zal moeten halen, wanneer bekenden en vrienden hem aanspreken of in een bar een praatje met hem maken. gemaakt. Die speelt ook een rol in de „fuik” waar we het net over hadden. Op het plein zijn een vijftal dagwinkels en een twaalftal kioskachtige bouwsels geprojecteerd. Die aantallen liggen niet vast en zijn meer bedoeld om de sfeer van het plein aan te geven. Men moet zich ook zeker niet voorstellen, dat het allemaal kranten- en tijdschriften, bloe menkiosken en dergelijke worden Het kunnen ook zijn een telefooncel of een bushaltehokje. Het houdt wel in, dat in deze opzet alle parkeerruimte op het plein verloren gaat en dat is nu juist een punt waar de middenstand helemaal niets van weten wilde. Op de maquette is dat niet zo duidelijk te zien, omdat deze zich meer beperkt tot het plein en de directe omgeving. Maar uit de tekeningen blijkt, dat er veel parkeerruimte meer dan er nu be schikbaar is op het plein is geprojec teerd in de naaste omgeving. Men heeft evenwel kennelijk vermeden om ruimte voor één grote en altijd lelijke parkeerplaats te creëren. Er zijn name lijk een vrij groot aantal kleinere par keerplaatsen voor twintig of veertig in die orde van grootte auto’s ontworpen. Bij voorbeeld achter de kerk en achter de winkelgalerij (in plaats van er vóór). Van de parkeerplaats achter de winkelgalerij wordt dan weer een gemakkelijke door gang gemaakt naar het plein. Men zal misschien een paar passen meer moeten lopen, maar het plein zelf wordt er na tuurlijk veel aantrekkelijker door. Aan de Kerklaan is nog veel ruimte te benutten als parkeerruimte. Dat is nu niet aantrekkelijk, doch als er maar prettige verbindingen naar het plein komen, wordt de situatie in dat opzicht totaal anders. In feite komen de parkeerruimten dus nabij het plein te liggen, verdeeld over enkele terreinen. De auto’s worden niet uit de kom van het dorp geweerd, maar wel van het plein. Maar niemand kan toch met redelijkheid beweren, dat de situatie zoals die nu is, met de auto’s wél op het plein ideaal is. Op de duur komt er een nieuwe verbin dingsweg van de Bachstraat naar de Kerklaan. parallel aan de Marqettelaan. Ook daaraan wordt parkeerruimte gere serveerd. Gedacht wordt daarbij aan een afslui ting van de Kerklaan. zodanig dat er alleen een onderdoorgang ontstaat. Par keerruimte komt er ook vrij aan de Maerelaan. De opzet is. dat eerst zoveel mogelijk vervangende parkeerruimte gereed wordt gemaakt, voordat men aan het plein be gint. dus voordat de auto’s daar moeten verdwijnen. Daarna krijgen andere groepen de gele genheid de maquette te bezichtigen en te bespreken, want B. en W. presenteren het plan uitdrukkelijk als een „praatplan”. Er ligt nog niets vast. Wijzigingen zijn moge lijk, althans binnen de totale conceptie van het komplan, die men in feite alleen maar kan goedkeuren of afkeuren. Want geen architect of stedebouwer kan er mee akkoord gaan dat het totale plan zodanig wordt gewijzigd, dat er van de oorspron- keliike opzet weinig meer overblijft. Wie de omgeving kent en de maquette nauwkeurig bestudeert, zal zien dat er in de naaste omgeving van het plein enkele bestaande panden zullen moeten verdwij nen. onder meer de panden van de familie Zwetsloot en Koopmans, waar ook par keerruimte is geprojecteerd Maar dat was al bekend. Voor het overige onthouden we ons van een nauwkeurige omschrijving van het plan, omdat de maquettefoto naar wij hopen duidelijk genoeg is om te onder scheiden wat er precies in het hart van Heemskerk gaat gebeuren. Dat centrum lijkt heel veel aantrekkelijker te worden dan het nu is. 'Z‘

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7