STELLINGNAME TEGEN RUSSISCHE PRAKTIJKEN Gezonde mensen opsluiten in psychiatrische Politieke „afvalligen” als geesteszieken beschouwd IJs smelt steeds verder Belasting CHINEZEN EN AMERIKANEN BLIJVEN GLIMLACHEN ZWEDEN GAAT ONKRUID VERDELGERS VERBIEDEN Defensie misschien naar Emmen klinieken is iets verschrikkelijks homofielen COC-actie tegen discriminatie Nog geen prof hartziekten Bandenspecialisten tegen verbod spijkerbanden EetvbMh 17 DONDERDAG 24 FEBRUARI 1972 DOCUMENTEN JUNG Opvoeren Afwezig FALEN ERNSTIG BEZORGD NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK WMJbUM ADVERTENTIE alleen op DR. P. J. VAN DER BURG ADVERTENTIE (Van onze redacteur in Stockholm) (Van onze speciale verslaggever Jean LeClerc du Sablon) HIJ VERKLAART deze doelstelling als volgt: „In de oorlog en enkele jaren voor 1940 speelde hetzelfde probleem in het Duitsland van Hitler. Bij de vereniging van Duits-sprekenrie psychiaters is er des tijds vele malen op aangedrongen te pro testeren tegen de nazi-praktijken politieke tegenstanders op te sluiten in psychiatri sche inrichtingen. Dat is nooit gebeurd. Na de oorlog ben ik leerling geweest van de grote Zwitserse psychiater prof. Carl Gustav Jung, die tijdens die kritieke jaren voorzitter van deze vereniging was. Jung had altijd geweigerd mee te werken aan een duidelijk protest bij het nazi-bewind.” NA DIT jammerlijk falen van de we reldorganisatie van psychiaters diende dr. Van der Burg op 11 december, tijdens een ledenvergadering van de Vereniging voor Neurologie en Psychiatrie, een motie in waarin onder andere bezorgdheid wordt uitgesproken over „het misbruik van de psychiatrie in de Sovjet-Unie voor politie ke doeleinden”. Dr. Van der Burg: „Het bestuur ont raadde de motie. Er kwam een andere motie waarin de kwestie zo werd afge- zwakt, dat je wel kunt zeggen dat de hele zaak min of meer in de doofpot ver dween. Ik ben daar erg teleurgesteld en kwaad over.” Een aantal van deze middelen zal dan uit de handel moeten worden genomen in verband met mogelijke kankerverwekkende effecten. De deugdelijkheid van deze onkruidverdelgende middelen, evenals de zekerheid dat ze volledig ongevaarlijk zijn voor de mensen die ze hanteren, dient tevoren te zijn bewezen, zo verklaarde de be windsman. Oorzaak van deze verklaring zijn de laatste alarmerende berichten over dodelijke nevenverschijnselen van bepaalde onkruidverdelgers. Zes werknemers van de Zweed se spoorwegen, die waren belast met de dagelijkse bespuiting van de baanwallen met verschillende preparaten hormoslyr, weedex, kar en emisol, stierven achtereen volgens. Hun dood wordt in verband gebracht met hun werkzaamheden. Ze maakten deel uit van een werkploeg van dertig mensen. STOCKHOLM De Zweedse minister van Landbouw, Ingemund Bengtsson, heeft verklaard dat Zweden de wetgeving betreffende gebruik en import van onkruidver delgende middelen gaat herzien. Een wetsvoorstel kan binnen een maand worden verwacht en van kracht worden. Hetzelfde geldt met betrekking tot de benoeming van buitengewone hoogleraren in de cardiologie, de cardiochirurgie en de anaesthesie aan die universiteit. De bewindsman voor het wetenschaps beleid heeft dit woensdag geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Dolman (P.v.d.A.). aan de orde zou worden gesteld, leden alle pogingen daartoe schipbreuk in een moeras van bureaucratische procedures. Noch van Amerikaanse, noch van Chi nese zijde kan men echter gissen wat er achter de glimlachende maskers verbor gen ligt en in welke mate de heer Nixon zal kunnen nagaan in hoeverre de Chine se standpunten omtrent het laatste punt, ondanks de charme van de geduchte on derhandelaar Tsjoe En Lai, onwrikbaar zijn. Maar juist de geheimzinnigheid, die de substantiële arbeid van deze Chinees- Amerikaanse week omgeeft, bevestigt de indruk dat het beide zijden grote ernst is. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG „Voor een gezond mens is er niets verschrikkelijkers dan internering voor onbepaalde tijd in een psychiatrische kliniek”. Met deze noodkreet riep de Russische schrijver Vladimir Boekofsky ruim een jaar geleden de psychiaters in het Westen te hulp in zijn hardnekkige en bijna bij voorbaat verloren strijd tegen deze angstaanjagende methode in de Sovjet-Unie om de vrijheid van meningsuiting te onderdrukken. De eerste officiële Nederlandse reactie kwam eind vo rige week. Het hoofdbestuur van de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst (de organisatie waarbij alle Nederlandse artsen zijn aan gesloten) deed een beroep op de Unie van Medische Werkers in de Sovjet-Unie „er nauwlettend op toe te zien dat opneming in een inrichting voor geestesgestoor- den uitsluitend en plaats vindt”. DE NEDERLANDSE psychiaters, vere nigd in de Vereniging voor Psychiatrie en Neurologie, hebben tot nog toe geen standpunt openbaar gemaakt. De stelling- name van de Koninklijke Maatschappij betekent dan ook „min of meer een af front voor de vereniging”, zegt de 49- jarige dr. P. J. van der Burg, zenuwarts in Almelo, die twee jaar geprobeerd heeft zijn collega’s te mobiliseren tot een krach tig protest tegen de Russische praktijk politieke „dissidenten” te behandelen als geesteszieken. DE OPROEP van de Nederlandse artsen aan hun Russische collega’s zich aan de eed van Hippocrates te houden, impliceert dat Russische psychiaters die meewerken aan het opsluiten van tegenstanders van het regime, een andere opvatting hebben het wel met me eens dat het optreden van Russische psychiaters die aan deze opsluitingen meewerken, onjuist is, maar voor een openlijk protest bleek de verga dering niet te voelen. Wel werd toegezegd dat de Nederlandse afvaardiging op het wereldcongres in Mexico de kwestie aan de orde zou stellen.” „TOEN JUNG na 1945 duidelijk werd welke afschuwelijke misdaden de nazi’s hadden begaan, had hij enorme spijt van zijn houding. Hij zag toen in dat hij zich steeds had laten overtuigen met drogrede nen en steeds genoegen had genomen met halfzachte maatregelen als het benoemen van onderzoekcommissies. Wees verstandig als zich zo’n situatie nog eens voordoet, hield Jong ons voor, en neem openlijk een duidelijk standpunt in.” BIJNA TWEE jaar geleden besloot dr. Van der Burg de handelwijze van de Russische psychiaters aan de orde te stel len binnen zijn eigen vakorganisatie, de Vereniging voor Neurologie en Psychia trie. Uit allerlei documenten, vooral van Amnesty International, (een onafhankelij ke internationale organisatie die mensen helpt die vanwege hun politieke overtui ging op enigerlei wijze vervolgd worden) was toen komen vast te staan dat tenmin ste veertig mensen in de Sovjet-Unie in inrichtingen waren opgenomen, terwijl ze geestelijk volkomen gezond waren. „IK SCHREEF een brief waarin ik het bestuur van de vereniging verzocht zijn mening uit te spreken over de handelwij ze, vertelt dr. Van der Burg. Dat was het begin van een weg vol teleurstellingen. De brief werd tijdens een ledenvergadering niet behandeld onder de ingekomen stuk ken. Tijdens de rondvraag heb ik de brief toen maar voorgelezen, maar het bestuur toonde zich niet bereid op deze zaak in te gaan.” OP 18 OKTOBER stuurde dr. Van der Burg in samenwerking met Amnesty In ternational alle leden van de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie en Neurologie een brochure, waarin de studie van de 44 Britse psychiaters en andere deskundigen van de Boekofsky-documenten was sa mengevat. Amnesty vroeg de Nederlandse pschiaters „hun stem te verheffen tegen het misbruik van de psychiatrie in de Sov jet-Unie om de vrijheid van meningsui ting te beknotten.” Eind november begon het wereldcon gres van psychiatrie in Mexico met een oproep van de Mexicaanse voorzitter dr. Ramon de la Fuente dat het congres het probleem van de opsluiting van gezonde mensen „in bepaalde delen van de we reld” niet bewust uit de weg kon gaan. Niettemin deed het congres geen uit spraak. Onder de dreiging van de Russi sche delegatie, die gezegd had direct te zullen vertrekken als de kwestie openlijk President Nixon wekte gisteravond de indruk dat zijn gedachten ergens anders waren. Kwam dat wegens zijn gesprekken met Tsjoe En Lai? Hij maakte zijn de buut bij de Chinese massa, die Nixon in het grote overdekte stadion van Peking waar hij op een sportmanifestatie werd onthaald, met een langdurig maar beleefd applaus begroette. Nixon werd vergezeld door Tsjoe. Op merkelijk was, dat er in de grote ruimte geen enkele Amerikaanse vlag hing. Men zag slechts rode vlaggen, waarmee het portret van Mao was geflankeerd en leu zen zoals „Leve de grote eenheid van alle IN JANUARI riep de Almelose zenu warts zijn collegae-artsen in een artikel in „Medisch Contact”, het orgaan van de Koninklijke Maatschappij ter Bevordering der Geneeskunst, op adhesie te betuigen aan een protest bij de Russische psychia ters tegen hun, zoals hij dat in zijn motie omschreef, „medisch-ethisch laakbare op treden”. Hij vertelt: „Er kwamen honderden brieven binnen. Daarop schreef ik een brief naar het hoofdbestuur van de Ko ninklijke Maatschappij, waarin ik dat vroeg een formeel protest in te dienen bij de Russische artsenorganisatie. Gelukkig heeft de Maatschappij direct en duidelijk gereageerd. Mij is verzekerd dat de kwes tie ook aan de orde zal worden gesteld in de World Federation of Medicine, op het allerhoogste niveau dus.” DEN HAAG. De Vereniging van Bandenspecialisten heeft bezwaar gemaakt tegen het voornemen van de regering om het gebruik van zogenoemde spijkerban den te verbieden. Zij pleit er voor de resultaten van het internationale overleg af te wachten over uniforme kwaliteits- en veiligheidsnormen voor autobanden. „Bij het invoeren van een verbod van de spijkerbanden w ordt de Nederlandse automobilist in een uitzonderingspositie geplaatst. Nederland zou in dat geval namelijk het enige land in West-Europa zijn, dat een dergelijke stringente bepa ling ten aanzien van spijkerbanden zou hanteren”, aldus de vereniging in een brief aam minister Drees. De vereniging herinnert eraan, dat in Frankrijk en West-Duitsland voor auto’s met spijker banden snelheidsbeperkingen gelden van respectievelijk 90 en 100 km per uur. Naast ’n groot aantal bedrijven zullen gewestelijke arbeidsbureaus, werkgevers- en werknemersorganisaties, vormingsinsti tuten, voor ondernemingsraadsleden en werkende jeugd, sociale academies en der gelijke als onderdeel van de actie worden benaderd. DEN HAAG. Minister De Brauw heeft tot nu toe nog geen aanbeveling ontvangen voor de benoeming van een gewoon hoogleraar in de heelkunde van de hart- en vaatziekten als opvolger van prof. dr. J. Wieberdink aan de rijksuni versiteit in Utrecht. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. „De suggestie het mi nisterie van Defensie naar Emmen over te plaatsen komt zeker aan de orde bij het opstellen van de nota over de afrem ming van de kantorensector in de Haagse agglomeratie, zonder dat ik nu kan zeggen of die suggestie geheel of gedeeltelijk zal worden opgevolgd.” Dat zei minister Udink (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) op de herhaalde suggestie van het C.H.U.-Kamerlid Kikkert tijdens het werkgelegenheidsdebat in de Tweede Ka mer. AMSTERDAM De Nederl. Vereniging tot Integratie van homoseksualiteit COC zal in de komende maanden een actie houden om discriminatie van homoseksue len in het bedrijfsleven te bestrijden. Uit een indertijd in opdracht van het ministe rie van CRM gehouden onderzoek was gebleken dat er nog veel discriminatie bestaat van homoseksuelen in het be drijfsleven. Daarom besloot het COC tot deze actie waarvoor het 80 voorlichters beschikbaar heeft. De socialist dr. Van den Doel vond dat er, als er ruimte is voor een verlaging van de wiebeltax, er ook ruimte moet zijn voor hogere uitgaven ter bestrijding van de werkloosheid. De V.V.D.’er drs. Van Aardenne, de grote promotor voor verla ging van de wiebeltax, beklemtoonde ech ter nogmaals dat de opbrengst niet mag worden gebruikt om de uitgaven op te voeren. De minister wilde overigens nog niet definitief toezeggen dat de wiebeltax per 1 juli weer van 5 naar 3 percent gaat. Hij zei dat het huidige percentage alleen maar opnieuw in beschouwing komt, om dat er een overschot van een miljard op de betalingsbalans wordt verwacht en omdat de kapitaalmarkt meer ruimte voor de financiering van de woningbouw blijkt te bieden dan was voorzien. Er is echter ook nog steeds sprake van een structurele overbesteding, die ligt tussen de één en twee miljard gulden. De beslissing over een verlaging van de wiebeltax moet dan ook nog worden genomen. Op 16 september publiceerde de „Times” een brief van 44 Britse psychiaters die de documenten van Boekofsky hadden bestu deerd. De groep zei „ernstig bezorgd te zijn over de legitimiteit van de verplichte behandeling van de zes betrokken mensen. Het komt ons voor”, aldus de Britse psychiaters, „dat de diagnoses van deze zes mensen uitsluitend gesteld werden als gevolg van hun activiteiten die het ge bruik inhielden van fundamentele vrij heidsrechten.” van het begrip medische indicatie. Dr. Van der Burg: „Dat is juist. Uit officiële Russische documenten is gebleken dat het begrip „hervormingsgezind” wordt ge bruikt ter aanduiding van de geestelijke afwijking van de mensen die dit lot ondergaan. Onmaatschappelijk gedrag is in Russische ogen een afwijking. De Rus sische psychiaters spreken over psychopa ten, een woord dat wij in Nederland niet zo graag gebruiken.” Dr. Van der Burg is sinds het begin van de Tweede Wereldoorlog geïnteresseerd in het misbruik van psychiatrische inrichtin gen om politieke tegenstanders uit te schakelen, een praktijk die voor het eerst op grote schaal door de nazi’s werd toege past. „Maar”, zegt hij, „de nazi’s waren niet de eersten en niet de enigen die dit deden. Ook uit Amerika zijn dergelijke gevallen bekend. Bovendien is het nog niet zo lang geleden dat in Nederland een verklaring van krankzinnigheid kon wor den afgegeven op grond van „verregaand onmaatschappelijk gedrag.” In de westerse samenlevingen is echter actie en protest tegen al dan niet vermeende foute beslis singen mogelijk en in de Sovjet-Unie niet.” PEKING Onder het portret van voor zitter Mao als jong student zaten presi dent Nixon en premier Tsjoe En Lai gistermiddag voor de derde maal tegen over elkaar, elk aan de zijde van een met een groen kleed bedekte lange rechthoeki ge tafel. Het gesprek had plaats in de villa, waar het Amerikaanse staatshoofd logeert. Ondanks de sneeuw, die de hele dag door neerviel, blijven de Chinees-Ameri- kaanse contacten, tenminste voor zover men ze uiterlijk kan beoordelen, de in druk wekken van smeltend ijs. De voor bijgangers, die zich ook gistermiddag ble ven verzamelen voor het gebouw van het communistische partijorgaan „Het Volks dagblad” in een grote straat vol handels- vertier konden op een foto aan beide kanten van de tafel de meer dan glimla chende gezichten zien. Het schijnt dat de Amerikanen en de Chinezen, hoe diep ook hun meningsver schillen zijn, besloten hebben zich van hun vriendelijkste zijde aan de buitenwe reld te tonen. Een Chinese functionaris heeft mij gisteren gezegd, dat de Chinese bevolking buitengewone belangstelling toont voor dit bezoek, omdat men weet dat de hele wereld erbij is betrokken en dat het de betrekkingen tussen twee lan den betreft, die gedurende meer dan twintig jaar van elkaar waren afgesneden. Zekere diplomaten, die het Chinese po litieke leven van dichtbij volgen en het vertrouwen genieten van de Chinese lei ders, geloven thans, dat de beide partijen, na te hebben vastgesteld wat hen scheidt, een gemeenschappelijke weg hebben ge vonden, die zal leiden naar het doel, dat Tsjoe En Lai dinsdag voor dit bezoek heeft geformuleerd, namelijk het herstel van contacten en het aanknopen van diplomatieke betrekkingen tussen beide landen. In januari vorig jaar richtte Vladimir Boekofsky zich tot de psychiaters in het Westen. Hij stuurde documenten (150 pa gina’s) over zes Russen, die in psychiatri sche inrichtingen waren opgenomen (on der wie generaal-majoor Grigorenko) naar Amnesty International in Londen. In een begeleidende brief aan de Westerse psy chiaters schreef Boekofsky: „Ik realiseer me dat het op afstand en zonder de essentiële klinische observatie erg moeilijk is de geestelijke conditie van een mens te bepalen of vast te stellen of hij aan een ziekte lijdt of de afwezigheid van enige ziekte te bevestigen. Daarom vraag ik u uw mening te geven over slechts één punt: bevatten bovengenoemde diagnoses genoeg wetenschappelijke bewijzen, niet alleen om de geestelijke ziekte aan te duiden die in de diagnoses wordt beschre ven maar ook om de noodzaak aan te geven om deze mensen volledig van de samenleving te isoleren?” DE BRIEF van Boekofsky, waarin hij ook vroeg de kwestie aan de orde te stellen op het wereldcongres van psychia ters dat eind november-begin december vorig jaar in Mexico werd gehouden, werd op 28 maart 1971 in de Londense „Times” gepubliceerd. Twee weken later werd Boekofsky (opnieuw) gearresteerd. Ongeveer tezelfdertijd bepleitte dr. Van der Burg andermaal op een ledenvergade ring van de Vereniging voor Psychiatrie en Neurologie een duidelijk standpunt in te nemen. Dr. Van der Burg: „Men was De heer Udink beloofde de spreidings- nota nog voor de zomer bij de Kamer te zullen indienen. Vooraf wil hij overleg ple gen met het Haagse gemeentebestuur, de gemeentebesturen die voor een vestiging in aanmerking komen en de ambtenaren organisaties. Hij ontkende het gerucht, dat hij duizenden ambtenaren naar Zwolle wil laten verhuizen. „Ik laat niets lekken, ik verspreid geen geruchten. Als ik iets aan journalisten zeg, doe ik het in het openbaar op een persconferentie”, zei hij. volken ter wereld” en „Laten we ons verenigen om nog grotere overwinnin gen te behalen”. De nieuwsgierigheid van de menigte, tenminste zo leek het, gold niet de president en mevrouw Nixon, maar de jonge vrolijke gymnasten, de acrobaten en de badmintonspelers en pingpongers. Gedurende de twee uur, die deze verto ning duurde, scheen Nixon een beetje afwezig, af en toe flauwtjes applaudis serend en veel minder oplettend dan zijn linkerbuurman Tsjoe En Lai, die overi gens een oude beoefenaar is van de ping- pong-diplomatie. De heer Kissinger daar entegen leek het schouwspel met geest drift te volgen en applaudisseerde leven dig. De avond begon met „De zang van ons vaderland”, gespeeld door een militaire kapel. Treffend was de buitengewone kleurenrijkdom van deze manifestatie. De meerderheid van de 1800 toeschouwers bestond uit jongeren. Ze droegen vaak ruime groene, blauwe of gele pullovers. Er waren minder dan 2000 militairen in deze enorme hal, die gewoonlijk eenderde van de aanwezigen vormen. Vandaag zullen Nixon en Tsjoe En Lai de Grote Chinese Muur bezoeken, tachtig kilometer ten noorden van Peking. HULPACTIES om het lot van met na me vele Russische schrijvers te verbeteren moeten dus in het buitenland worden gevoerd. „De autoriteiten in de Sovjet- Unie hebben zich steeds gevoelig getoond voor kritiek uit het Westen”, zegt dr. Van der Burg, zodat zulke acties ook zinvol kunnen zijn. De Almelose zenuwarts, die tijdens de oorlog zelf in een concentratie kamp heeft gezeten, wilde met zijn actie bereiken dat de Nederlandse psychiaters een duidelijk protest zouden laten horen, als in de Sovjet-Unie artsen inderdaad duidelijk in strijd met de medische ethiek handelen. Minister Langman rekende de Kamer voor dat men de besteding nog eens met 2,5 percent zal moeten opvoeren om de werkloosheid weer op het neutrale niveau van 2 percent van de beroepsbevolking te krijgen. Volgens de minister, die van P.v.d.A.-fractieleider drs. Den Uyl het verwijt kreeg berekeningen uit de losse hand te produceren die niet deugen, zal de concurrentiepositie verder verslechte ren als het loonpeil niet op het niveau wordt gehouden dat de wijze mannen uit de SER hebben voorgesteld. Een dergelij ke verslechtering zou een verdere stijging van de werkloosheid veroorzaken. De minister noemde suggesties uit de Kamer om de wiebeltax alleen in de probleemgebieden te verlagen, belasting technisch niet uitvoerbaar. Ook staat vol gens hem de wet niet toe om alleen de wiebeltax op de vennootschapsbelasting te verlagen. De C.H.-afgevaardigde Kikkert had dit aanbevolen om de bereidheid in het bedrijfsleven om te investeren meer op te voeren. (Vervolg van pagina 1 Oud-minister Roolvink werd bijgevallen door drs. Nypels van D’66, die in een motie de regering vroeg geen beslissing over verlaging van de wiebeltax buiten de Kamer om te nemen. Deze motie komt volgende week in stemming. Volgens mr. Langman is dat echter in strijd met de wet, die voorziet in een parlementaire goedkeuring achteraf. een medische indicatie BOEKOFSKY, de man die de zaak aan het rollen bracht door de diagnoses van zes slachtoffers van het Moskouse onder- drukkingssysteem naar het Westen te stu ren, is, zoals bekend is, wegens anti- Sovjet-agitatie en propaganda veroordeeld tot vijf jaar verbanning en zeven jaar dwangarbeid en gevangenisstraf. En in hoge instanties is dit vonnis bevestigd.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17