Vertrek mr. Van Agt niet uitgesloten D. H. Couvée benoemd Aantal betogers durft niet naar binnen Binnenhof bijzonder rustig bij begin van hoorzitting Geruchten in Peking: Contact Nixon met Hanoi op komst Kapers Kabinet wil geen belastingverhoging geven het op Bom ontploft bij Evoluon Angela Davis in vrijheid gesteld aan AGENDA pagina 11 Verder in de krant Begroting 1973 realiseren via bezuinigingen HET WEER I *4 Passagiers en jumbo vrij Verpakte STALMEST Gratis zelfklevende dierenfoto’s bij Esso Sabotage oorzaak van luchtramp Amerikanen lijden „Chinese koorts” See a morris before you buy your real j sheepskin j coat. I DONDERDAG 24 FEBRUARI 1972 62e JAARGANG NUMMER 95 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... Frans Halsmuseum HAZENBERG Blijvende contacten Autobedrijf KONING N.V. Esso - w Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Haarlem: Barteljorisstraatjel. (023) 3126 55 Amsterdam: Leidsestraat, (bij Koningsplein),Tel. (020)223596 15 21 21 21 23 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Klachten bezorging 18.30 tot 19 uur tel. 10519. Uit het binnenland2, 17 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 7,80 per maand, per kwartaal 22,65 (per post 25, Abonnement per jaar 89,85. Losse nummers 40 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Koude nacht Borgsom: 100.000 lUia.'A IJmuider Courant IIHIIII zich (Van onze parlementsredactie) Hl A nog steeds 2.95 DUS NAAR heerlijk Telefoon 1 64 79 dealer official (Zie verder pagina 17) (Van onze parlementsredactie) I (Zie verder pagina 17) Bloemstraat Showroom Ortéga y Gasset: De wereld is al heel anders dan gis teren, maar wij onderscheiden haar nieuwe gezicht pas morgen. Van 28 februari tot 10 maart tijdelijke verkoop aan achterzijde 6 de heer H. A. Wasjberg, „maar we onder vinden nog dagelijks de angsten van onze ouders, voor zover die er nog zijn.” De heer E. J. Vorst eiste namens de joodse jeugd dat de Kamer tegen vrijlating zal stemmen. Door een vertegenwoordiger van de we reldorganisatie „B’nai Brith” werd het op treden van minister Van Agt van Justitie gekwalificeerd als „gespeend van elk mede gevoel met de slachtoffers”. „Het doet pijn als hij over barmhartigheid spreekt. In heel Europa wordt naar Nederland gekeken. Niet alleen de neo-nazisten in Duitsland, maar ook de minister van Buitenlandse Zaken, Scheel, spreekt over „krijgsgevan genen” als hij over de terugkeer van de drie spreekt. Zolang er wordt aangedron- DEN HAAG. De regering wil probe ren de rijksbegroting voor 1973, die thans wordt opgezet, niet door belastingverhogin gen, maar door bezuinigingen op de uitga ven rond te krijgen. „We zullen ons uiter ste best doen de problemen binnen de be schikbare financiële ruimte op te lossen” zei de minister van Economische Zaken, mr. Langman, woensdag in de Tweede Ka mer. De minister, die zijn collega van fi nanciën verving, ging niet in op de sugges- gen op hun terugkeer, is er iets mis in Duitsland.” Ook de Amsterdamse psychiater, dr. Mu- saph, waarschuwde voor de repercussies van de vrijlating op de slachtoffers. Velen onder hen zullen vrijlating niet kunnen verwerken. Volgens dr. Musaph is er van berouw bij de drie geen sprake, want dan zouden zij nooit om gratie hebben durven vragen. „Iemand had de drie moeten leren de vrij heid nooit meer te begeren”, zei hij. tie van de antirevolutionair Rooi vink om de 5 percent wiebeltax te handhaven en te gebruiken om nieuwe uitgaven mogelijk te maken. De heer Roolvink vond dat de regering de vraag of de wiebeltax per 1 juli naar beneden moet, beter kan opzouten tot de begrotingsbesprekingen zijn afgerond. Hij herinnerde er daarbij aan dat die bespre kingen algemeen als de toetssteen voor de huidige coalitie worden beschouwd. Per 1 januari 1973 zal er naar de indruk bepaald, voor Het kabinet rekende aanvankelijk op een ruime meerderheid in de Kamer, maar is verrast door de golf van protesten. Het kabinet beraadt zich morgen tijdens de wekelijkse ministerraad op de poli tieke consequenties van een eventuele weigering van de Kamer om het rege ringsbesluit te honoreren. van de heer Roolvink toch weer belasting verhoging nodig zijn. Om de belastingen eerst te verlagen en dan weer te verhogen, leek hem niet erg logisch. Minister Langman gaf echter te verstaan dat de regering het in verdere bezuinigin gen wil zoeken. De heer Roolvink cynisch: „Dan wens ik u veel sterkte.” Minister Langman: „Dank u, ik zal dat nodig heb ben.” Voor uw groter koopgenot verbouwen wij onze winkel. Voor de moeite ontvangt u van het be stede bedrag het dubbele aan kassa bonnen. Vijftien grote dubbele ruiten zijn bij deze ontploffing vernield. Verder was er slechts lichte schade. Van de daders ont breekt ieder spoor, zo heeft de politie verklaard. (Zie voor een interview pagina 15) Smul nog eens van ons heerlijk ESPRESSOTAARTJE Voor BORDER en GAZON Prachtige kleurenfoto’s van wilde dieren in de vrije natuur. Bij de meeste Esso dealers. Gratis bij tenminste 20 liter benzine of 2 liter Esso Mix. Voor deze leerzame serie heeft Esso ook een prachtig album. Slechts 2,95. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Heeft de regering wel het recht om met vrijlating van de Drie van Breda de vele duizenden slachtoffers van het naziregime zeer pijnlijk te treffen. Nee nooit” Eén van de vele afwijzende reacties van vertegenwoordigers van joodse groe peringen en organisaties bij het be gin van de hoorzitting die vandaag in de Tweede Kamer wordt gehouden. BELGRADO (AP). Uit instrumenten van de Joegoslavische DC-9 die op 26 januari boven Tsjecho-Slowakije is neer gestort, is komen vast te staan dat de ramp het gevolg is geweest van sabotage. Dit meldt het Joegoslavische persbureau Tanjug vandaag. EINDHOVEN. Tegen half twee van nacht is bij het Evoluon in Eindhoven een bom ontploft die aan de buitenkant tussen de wand en een draagpilaar was geplaatst. De bom had een metalen mantel en beschikte over een elektrische ontsteking. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De gemeenteraad van Haarlem heeft gistermiddag tot directeur van het Frans Halsmuseum benoemd, de heer D. H. Couvée, de directeur van de afdeling Nederlandse geschiedenis van het Rijksmuseum in Amsterdam. Op hem werden 20 (schriftelijke) stemmen uitge- bracht. De andere kandidaat op de alfabe tische voordracht, drs. C. Boschma, direc teur van het Fries Museum, kreeg 16 stemmen. Er was 1 stem blanco. Minister Van Agt volgde vandaag via een lijnverbinding naar zijn departement de hoorzitting, die de 'Tweede-Kamercom- missie voor justitie hield. Volgens zijn omgeving is hij sterk geïm poneerd door de psychische effecten van zijn voorstel op de duizenden slachtoffers van het nazi-regime. Angela Davis heeft zestien maanden in voorarrest gezeten. Maandag begint het proces tegen haar wegens „samenzwering tot moord”. Angela Davis moet binnen het district Santa Clara blijven en zich wekelijks bij de politie melden. Ze mag zonder toestemming geen openbare bij eenkomst bijwonen en moet elke publi citeit over het komende proces vermijden. De vrijlating op borgtocht er moest 2500 dollar contant worden gestort is mogelijk geworden door een uitspraak van het Califomische hooggerechtshof, dat vorige week de doodstraf afschafte. Ge vangenen, die beschuldigd werden van misdrijven waarop de doodstraf kon staan kwamen voor deze uitspraak niet in aan merking voor vrijlating op borgtocht. Het nieuwe vier uur durende onderhoud tussen president Nixon en de Chinese premier Tsjoe En Lai van gisteren was evenals het vorige door grote geheimhou ding omgeven. Op het Binnenhof was het bijzonder rus tig. ondanks de aanwezigheid van ongeveer 40 betogers. Op verschillende plaatsen ont stonden discussies tussen voorstanders van vrijlating en de demonstranten. Opmerkelijk was dat de meeste betogers de openbare zitting niet durfden bijwonen. Een betoger zei: „Ik durf alleen niet naar binnen. Ik durf niet meer te luisteren.” Toen huilde hij. Dr. Zadok sprak zich tijdens de hoorzit ting namens de drie joodse kerkgenoot schappen uit tegen collectieve gratie van de drie. „Individuele gratie sluit ik niet uit”, zei hij evenwel. „Als u de drie vrijuit laat gaan, aldus A. Sunier, directeur van een kliniek, dan zal ons werk voor een groot deel teniet wor den gedaan. „Ik zal patiënten moeten opne men, die ziek worden door de vrijlating van Fischer, Kotalla en Aus der Fünten. Het telkens weer aan de orde komen van gratieverzoeken is wreed. Niemand heeft iets vergeten. Gisteren en vandaag nog be leeft men de oorlog.” Het gezamenlijke joodse jeugd- en stu- dentenwerk sprak zich in felle bewoordin gen uit tegen vrijlating. „Wij hebben de oorlog zelf gelukkig niet meegèmaakt” zei DEN HAAG. Het is niet uitgesloten, dat de minister van Justitie, mr. Van Agt, zal aftreden als de Tweede Kamer de volgende week zijn standpunt dat de drie van Breda moeten worden vrijge laten, niet zal steunen. De minister, die zijn definitieve houding nog niet heeft Mr. Van Agt en met hem het gehele kabinet heeft zich verkeken op de felle reacties die zijn voorstel heeft opgeroepen. ADEN (Reuter). Nadat gisteravond de bemanning van de gekaapte Westduitse jumbo-jet in vrijheid was gesteld, hebben de vijf Palestijnse kapers zich overgege ven aan de Jemenitische autoriteiten Ze vertrokken in een politieauto van het vlieg veld. Wat er met hen zal gebeuren is niet bekend. Buitenlands nieuws3, 17 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, 9 Films 9, 13 Beeldverhalen 11 W eerrapport 11 Uitwijzer 13 Kunst 13, 15 Radio en tv Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Sport Luidsprekers Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s WASHINGTON (AFP). De „Chinese koorts” heeft de Amerikanen te pakken. De symptomen daarvan zijn van verschil lende aard. Chinese voorwerpen gaan grif van de hand. Sommige grote warenhuizen brengen hun advertenties over een hele pagina in het Chinees met daarbij uiter aard een vertaling. De Chinese restaurants in de Ameri kaanse hoofdstad mogen zich verheugen in een grote toeloop. Voorts ziet men mensen van alle leeftijden met kledij en manchetknopen en dergelijke die op een of andere wijze aan China herinneren. Bezoekers van de publieke tribune tonen voor zij het Kamergebouw binnengaan de borden die zij hebben meegebracht. 34, IJmuiden, Vechtstraat 2, van 16.50 voor I Contant en afgehaald. zelfbediening fl|tulncentrun^ mvnantha viaamse>weg,Haariem.tei.24 32 83 Intussen is een tweede groep van zeven enzeventig passagiers van de gekaapte Boeing op het vliegveld van Frankfort aan gekomen. Onder hen was ook Joseph Ken nedy. de zoon van de vermoorde senator Robert Kennedy. Hij zei dat de kapers na enige tijd wel hadden ontdekt wie hij was maar hem verder hetzelfde hadden behan deld als de overige passagiers. Vierenveer tig passagiers waren in Athene al uitge stapt. De kapers hadden dinsdag de man nelijke passagiers van het vliegtuig vrijge laten, nadat eerder op de dag al de vrou wen en kinderen mochten uitstappen. Pas gisteravond kreeg de bemanning, die er vermoeid en gespannen uit zag, toestem ming het vliegtuig te verlaten. De kapers gaven toen ook het vliegtuig op. Functio narissen van de Lufthansa konden de jum bo in bezit nemen. Ze hebben deskundigen ingeschakeld om de explosieven te verwij deren, die de kapers hadden aangebracht. Een tweede jumbo-jet bemanning is uit West-Duitsland naar Aden vertrokken om het vliegtuig naar huis te vliegen. Vandaag wordt het toestel in Frankfort verwacht. Uitgebreide sortering dames-heren-en kinder suede- nappa-en lamsvacht jassen. Verwachting van het K.N.M.L tot vrij dagavond Droog weer met wolkenvelden en voornamelijk in het zuiden van het land ook zon. Matige tot vrij krachtige oostelijke wind. Minimum temperaturen omstreeks 1 graad, maximum temperaturen van 3 graden in het Waddengebied tot ongeveer 7 graden in het zuiden. Angela Davis verlaat de gevangenis. SAN JOSÉ (AFP) Angela Davis is gisteren in vrijheid gesteld tegen een borgsom van 102.500 dollar. Opgelucht glimlachend wandelde de 28-jarige neger- activiste de poort van de vrouwengevan genis Santa Clara uit, zwaaiend naar en kele tientallen sympathisanten die buiten stonden te wachten. Ze vertrok per auto naar onbekende bestemming. Maar volgens indrukken in betrouwbare kringen zouden beide partijen een ge meenschappelijke weg hebben gevonden naar de vestiging van blijvende contacten Formosa heeft een nieuw wapen tegen Nixons bezoek aan China gevonden. Het staatspersbureau onthulde vandaag een „geheim Chinees document”, waarin Pe king op geheime Amerikaanse concessies zou speculeren. In het stuk, getiteld „richtlijn voor de internationale situatie en publiciteit" wordt Nixons bezoek aan China een „smeekbede om vrede” ge noemd. Peking heeft in Nixons bezoek toege stemd om de „ondermijnende activiteit” binnen de VS te kunnen opvoeren, aldus het persbureau. Noord-Vietnam ontmoeten. Geruchten hierover die in Peking circuleren zijn gisteren door de Franse radio-omroep weergegegeven. Ook het Franse avondblad „Le Monde” maakte melding van specula ties uit Hanoi, dat Noordvietnamese lei ders mogelijk naar China zullen reizen. voelt zich verantwoordelijk de golven van protest en emoties die hi< met zijn voorstel heeft losge maakt. Tel. 15141 Tel. 110 01 PARIJS (AFP EN DPA). President Nixon zal tijdens zijn bezoek aan China mogelijk vertegenwoordigers van het Zuidvietnamese Bevrijdingsfront en De geruchten dat Noordvietnamese lei ders ter gelegenheid van het verblijf van president Nixon naar China zullen reizen, versterken aanwijzingen, die kort voor het vertrek van het Amerikaanse staatshoofd uit Washington in Moskou worden verkre gen. Volgens deze aanwijzingen waren contacten tussen president Nixon en de leiders van de verscheidene Indo-Chinese verzetsbewegingen al overwogen. Aangenomen wordt, dat de lange reeks geheime onderhandelingen die Nixons ad viseur Kissinger vorig jaar in de omge ving van Parijs heeft gevoerd met de sneciale Noordvietnamese adviseur Le Due Tho minder bedoeld waren om het vredes overleg in Parijs nieuw leven in te blazen dan om een ontmoeting tussen Nixon en Le Due Tho ergens in China voor te bereiden. Het schijnt, dat als er contacten zullen zijn, deze niet in Peking zullen worden gelegd en voorts dat de Amerikaanse gesprekspartner dit keer niet Kissinger, maar Nixon zal zijn. v.. f

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 1