Plan Mansholt voor natuurlijk evenwicht wetenschappe lijke voor samenwerking Europa Meerderheid voor gratie aan Onderzoek Weinreb dit jaar gereed Medische beroepskeuring kan beter ’keukens Goede vooruitzichten „de drie” slinkt Twijfel bij Kamerleden neemt toe NOTU tegen STER-geld dagbladen Gods” blijft gehandhaafd Nu eindelijk ook eens een’zakenlunch’ voor u, mevrouw! „Bij de gratie Zo groot mogelijk bruto nationaal nut Minister De Brauw voorspelt: Gevonden boek niet van vermist meisje Minister: van PROMOVERENDE DR. P. A. VAN WELY: cnrocrDcrDo^o c NOS beschuldigd perfide voorlichting” „Veel nieuwe belangrijke gegevens” DONDERDAG 24 FEBRUARI 197. 2 DO (Van onze parlementsredactie) Protesten Indrukwekkende film Premier Biesheuvel: Minister: „Ik slik niets in!” DEN HAAG De ruime meerder heid, die er aanvankelijk in de Twee de Kamer voor vrijlating van de Drie van Breda leek te bestaan, is bezig te slinken. Een aantal Kamerleden, dat de vorige week nog vóór was, is nu gaan twijfelen na de protesten, die de regering met haar voorstel onder de slachtoffers van het naziregime heeft opgeroepen. w ADVERTENTIE medium. de l I b tt. AMSTERDAM. De medische keuring voor sollicitanten voor functies bij bedrij ven hoeft niet door een arts te worden gedaan, concludeert de 45-jarige heer P.A. van Wely in een proefschrift waarmee hjj vanmiddag aan de Amsterdamse Universi- teit is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. De heer Van Wely is sinds 1964 werkzaam als arts bij de bedrijfsge neeskundige dienst van Philips Eindhoven. een een De voordelen van deze methode zijn volgens Van Wely: grotere doelmatigheid van werken, betere taakverdeling tussen DEN HAAG. Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie heeft de hoop, dat het aan dit instituut opgedragen onder zoek in de zaak-Weinreb in de tweede helft van dit jaar kan worden afgesloten. Minister Van Agt van Justitie heeft dit woensdag m ede namens zijn collega De Brauw van Wetenschapsbeleid geantwoord op vragen van de Tweede Kamerleden Voogd (P.v.d.A.) en Van Mierlo (D’66). artsen en assistenten, tijdsbesparing voor personeel en sollicitanten en een betere introductie van de bedrijfsgeneeskunde bij de nieuwe werknemers. Het risico dat met deze „screeningsme- thode” sollicitanten worden aangenomen met niet opgemerkte kwalen die pas bij het werk aan het licht komen is gering. Dr. Van Wely heeft uit 1277 aanstellings keuringen volgens de oude methode opge maakt dat in slechts 1,6 percent van de gevallen het lichamelijk onderzoek en het gesprek van de arts met de sollicitant van belang was. Het gevaar dat sollicitanten opzetteliik kwalen zullen verzwijgen ver waarloost hij, want het is nooit bewezen dat veel mensen bij de keuring liegen. belast moeten zijn, één die vijf jaar oud is veel minder en één die tien jaar oud is zou belastingvrij moeten kunnen rondrij den, alles om de duurzaamheid van het produkt te bevorderen. iTbenti Monke l 1 t Op geko: de rt mate maal reek: het 1 reikt ting ari hooj 5 pe tingt in d verb Ht zijn ning gehe voor uitsl gev« sleu vast gaal de 1 cier mar D: belc ook tij di zittr bru te r sch< een wee de die zijd zou var Z geë tafi die ta 1 gel het gas 450 5 vo< gra inde ken! Na een vijf jaar durend onderzoek naar de aard van de werkzaamheden van een keuringsarts stapte die bedrijfsgeneeskun dige dienst in maart 1971 over op een nieuwe keuringsmethode. De lichamelijke keuring „het opnemen van lengte, gewicht loop der laatste jaren verkregen gegevens over de organisatie van de jodenvervol ging en de algemene situatie in bezet gebied, deze activiteiten in een ander licht komen te staan dan in de uitspraken van het Bijzonder Gerechtshof en de Bijzon dere Raad van Cassatie het geval was. In hun antwoord aan de Kamerleden zeggen de beide ministers, dat de opracht niet inhoudt dat alle uitspraken van de heer Weinreb onder meer voorkomend in zijn memoires, moet worden beoordeeld. Wel houdt de opdracht in, dat de uitspra ken en mededelingen van Weinreb, in en buiten de memoires gedaan, die betrek king hebben op de activiteiten welke voor het onderzoek relevant zijn, moeten wor den bezien. ROTTERDAM. Het bij Tilburg ge vonden kinderboek „Flame, de hengst van het eiland Azul” blijkt niet het boek dat Anita Pothuis vlak voor haar verdwijning bij zich had. De ouders van Anita, haar zusje en het vriendinnetje, van wie Anita het boek had geleend, zijn, evenals de recherche, tot deze slotsom gekomen. Het boek werd maandagavond gevonden door een jongen uit Tilburg. Het lag aan de kant van de rijksweg Tilburg-Den Bosch. De politie sluit de mogelijkheid uit, dat het boek daar is neergelegd door iemand die geïnspireerd is door de kran- teberichten over de verdwijning van Ani ta Pothuis. Hoewel er nog wel tips binnenkomen, beschouwt de Rotterdamse recherche het onderzoek weer als vastgelopen. Acht re chercheurs blijven echter bezig met de verdwijning van het Rotterdamse school meisje. Minder mensen in Rotterdam. De bevol king van Rotterdam is in 1971 met bijna 9.000 inwoners geslonken. Begin 1971 telde de Maasstad 679.032 mensen en op 1 januari van dit jaar 670.061. Twaalf jaar geleden had Rotterdam nog 729.852 inwoners, 73,2 pct. van de totale Rijn- mondbevolking. Dit is sindsdien gedaald tot 62,3 pet. Er wonen nu 60.000 mensen minder in de Maasstad dan in 1960. Scholieren op inbrekerspad. In Den Haag heeft de politie twaalf jongens tussen de 15 en 18 jaar aangehouden, die veertien inbraken hadden gepleegd en enkele sigarettenautomaten gekraakt. Ze maak ten totaal voor 25.000 buit. Tien van de twaalf jongens zijn scholieren. Missionaris verongelukt. De 50-jarige mis sionaris J. H. Jorna uit Nieuw-Guinea is in Rutten (N.O.-polder) bij een auto- botsing om het leven gekomen. Hij zat in een auto die in zeer dichte mist fron taal tegen een andere wagen botste. Broer en zus op dievenpad. Een jongen van elf jaar en zijn twaalfjarige zusje zijn in Utrecht aangehouden, nadat zij in warenhuizen vijftien portemonnaies hadden gerold. Er zat totaal f 800 in. De kinderen hebben het geld opgemaakt aan treinreisjes naar Amsterdam en aan snep. Broer en zus waren „goede beken den” van de politie Gerechtshof Amsterdam. Tot president van het gerechtshof in Amsterdam is be noemd mr. dr. L. W D. Schreuder. Hij is de opvolger van mr. N. Bolkestein, die eind deze maand met pensioen gaat. Mr. Schreuder was al vice-president Geopend van maandag t/m zaterdag (Amsterdam maandags gestoten) In principe moet de keuring gericht zijn op het vinden van het geschikte werk voor de mensen, niet op het vinden van de geschikte mensen voor het werk, vindt dr. Van Wely. Als de sollicitant d? keu ring niet meer als een selectiemethode ervaart zal hij er makkelijker aan mee werken. In de oude keuringsprocedure wordt de mening van de sollicitant over zijn eigen capaciteiten geheel genegeerd terwijl juist geestelijke weerstanden heel belangrijk zijn bij de uitoefening van werk. Vaak veroorzaken zij lichamelijke problemen aldus dr. Van Wely. De twijfel doet zich vooral voor in de fracties van de P.v.d.A., D66, V.V.D. en A.R.P. Tegen zijn nog altijd de voltallige fracties van de C.P.N., P.S.P. en S-G.P. Een ruime meerderheid van de P.v.d.A., DS’70, en V.V.D. heeft moeite met vrijla ting. In D’66 zijn drie leden vóór, drie tegen en twijfelen er vijf. In de A.R. zijn vier tegen en negen vóór. De overgrote meerderheid van K.V.P. en C.H.U. is voor. De balans beweegt zich dus rond de 70 tegenstemmers en begint de helft van het aantal Kamerleden dicht te naderen. Het gebruik van de woorden „Bij de gratie Gods” is volgens de premier inder daad niet gebaseerd op enig wettelijk voorschrift Het steunt echter op aanzien lijk meer dan alleen de persoonlijke ge voelens van het op dat moment regerende staatshoofd, te weten op een eeuwenoude traditie waarin een religieuze opvatting tot uitdrukking wordt gebracht zoals bij voorbeeld ook in het Nederlandse volks lied. Staatsrechterlijke betekenis is er niet aan verbonden, aldus premier Biesheuvel. De levensbeschouwelijke verscheiden heid van het Nederlandse volk wordt vol gens de premier niet als beletsel gevoeld voor het handhaven van het gebruik der bedoelde woorden. De opvatting, dat zulks „voor tal van burgers slechts vragen op roept en een bron van verwarring vormt”, zoals de vragenstellers hadden gesteld, wordt niet gedeeld. Daarnaast moet de sollicitant vragen lijsten over zijn lichamelijke gesteldheid invullen. De resultaten van deze keuring worden aan de arts voorgelegd die dan beslist of hij zelf de sollicitant nog nader wil bekijken. Drie maanden na zijn in diensttreding komt de gekeurde bij de dokter op het spreekuur om zijn bevin dingen met het werk te bespreken. en plasje van de sollicitanten bijvoor beeld” wordt nu uitgevoerd door assisten ten. DEN HAAG. Minister Boersma van Sociale Zaken heeft woensdagavond voor de NOS-radio geweigerd „iets in te slik ken” van zijn beschuldiging, ’s middags in de Tweede Kamer geuit, dat de NOS-tv in aanmerking zou komen voor „de prijs voor de meest perfide voorlichting," als die althans zou bestaan. De minister viel met name de rubriek „Ter Visie” aarj tijdens de debatten over de werkgelegen heid. Volgens de bewindsman had deze rubriek vorige week donderdag „bijna be wust misleidend” voorgelicht over de nota van de regering over de werkgelegenheid. Er moet een Europees distributiesys teem komen voor grondstoffen en ver schillende eindprodukten. Dit systeem moet voorrang geven aan goederen die bestemd zijn voor de openbare sector. Tenslotte moet er een uitgebreid onder zoekprogramma op touw gezet worden, dat speciale aandacht geeft aan de niet- verontreinigende produktie. Dr. Mansholt meent, dat Euratom hier een grote taak zou kunnen vervullen. „De eerste grote psychogische fout werd gemaakt bij de kwetsende gang van zaken rond de pensioenregeling voor joodse oor logsslachtoffers,. Nu maken we wéér een fout”, meent hij. Meer dan 700 personen hebben gistera vond gehoor gegeven aan de oproep van de joodse jeugd om bij het monument van het voormalige concentratiekamp Amersfoort te protesteren tegen het voor stel van de regering om de Drie van Breda in vrijheid te stellen. Op de met tientallen toortsen verlichte vroegere fu- silladeplaats stemden zij in met de inhoud van een telegram aan de regering. Daarin staat: „Wij eisen van de regering zich uit te spreken tegen gratiërfng, nu en voor de toekomst, opdat men het leed van de overlevenden niet nogmaals oproept”. Juist met dat leed had de regering, zo betoogde de psychiater dr. M. Hamburger, geen rekening gehouden. Dr. Hamburger, die patiënten behandelt De gezamenlijke joodse jongeren organisaties hebben gisteravond bij het monument van het voormalig kamp Amersfoort op de Leusderhei een demonstratie gehouden tegen de voorgenomen vrijlating van de Bre dase drie. De commissie zal voorts de weten schappelijke samenwerking bespreken aan de hand van een rapport van de Luxemburgse christen-democraat Paul Elvingei, die een aantal terreinen noemt waarop samenwerking gewenst is. zoals toenemend gebruik van com puters in de vliegtuigindustrie, trans port en telecommunicatie, de spoor wegen en het luchtvervoer, oceanogra fie en meteorologie, milieuproblemen in het algemeen en de kernwetenschap. Ondanks de besluiten van de Haagse topconferentie in december 1969 is het onmogelijk gebleken een gemeenschap pelijk technologisch beleid te formule ren. De Europese topconferentie die dit najaar zal worden gehouden mag niet in de fouten van Den Haag vervallen, en zal duidelijk moeten aangeven wel ke terreinen zich lenen voor samen werking, aldus Elvinger. De Engelse generaal sir Walter Wal ker, tot voor enkele weken comman dant van de geallieerde troepen in Noord-Europa, zal in de commissie nog een uiteenzetting geven over de pene tratie van de Russische marine in de wateren rondom Noorwegen. Om u in onze gastvrije sfeer te onthalen, bieden wij u een keuze aan uit diverse salades en sandwichesen vanzelf sprekend is de koffie klaar. Ofschoon het onderzoek met grote voortvarendheid wordt verricht, vergt het aanzienlijk meer tijd dan voor de aan vang ervan werd aangenomen. Dit moet niet in de laatste plaats hierdoor worden verklaard, dat het onderzoek tot nu toe reeds een grote hoeveelheid onbekende en voor het resultaat uiterst belangrijke ge gevens heeft opgeleverd, en naar ver wachting, nog zal opleveren. Het is vol gens de beide ministers duidelijk, dat deze gegevens nauwkeurige verificatie en nade re studie hebben gevraagd en nog zullen vragen. In het antwoord wordt eraan herinnerd, dat de toenmalige minister Veringa van Onderwijs en Wetenschappen in januari 1970 het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie opdracht gaf een rapport uit te brengen over de zaak-Weinreb. Het on derzoek zou zich moeten uitstrekken tot de activiteiten van de heer Weinreb tij dens de periode van de Duitse bezetting en tot de vraag of, met de vooral in de Shownxma Vanderimdè N. V. Amsterdam/Wetaringcifcoft 60^2/T^. 020-226823 (Van onze Haagse redactie) De regering en de Kamerleden ontvan gen nog steeds tal van protesten tegen de vrijlating, onder meer van de organisaties van joodse studenten in Australië, Zwitser land, Frankrijk, van de Nederlandse Ver eniging voor Psychoanalyse, van vele oud- verzetsstrijders en van B. en W. van Koog aan de Zaan. Daarentegen heeft de Werkgemeenschap van Bredase Kerken, waarin samenwer ken de Doopsgezinde Gemeente, de Evan gelisch Lutherse Gemeente, de Gerefor meerde Kerk, de Hervormde Gemeente, de Rooms-Katholieke Kerk, het Vrijzinnig- Protestants Verbond en de Kerkelijke Jeugdraad, in een verklaring gepleit vóór vrijlating „als een evangelisch voorbeeld”. zal kunnen komen op de volgende pun ten: Ze kan een „certificaat” in het leven roepen (onder Europese controle), dat uit gegeven voor goederen die schoon ge maakt zijn, zelf niet vervuilend bij afdan king opnieuw in de kringloop van pro duktie gebruikt kunnen worden („certifi- oaatgoederen”). Deze goederen moeten be voordeeld worden door een gewijzigd BTW-stelsel, dat bijvoorbeeld voor dit soort goederen een nultarief kent en voor goederen die langs klassieke weg vervaar digd zijn een „straftarief”. Er moeten maatregelen komen om de duurzaamheid van gebruiksgoederen aanzienlijk te ver hogen. Een auto, die nieuw is, aldus een voorbeeld van Mansholt, zal zeer zwaar denkwerk moet achterlaten in de vorm van een „politiek testament”. De voornaamste punten uit het nieu we plan van dr. Mansholt zijn de volgen de: De Europese commissie zal met voor stellen moeten komen voor een economie, die streeft naar een zo groot mogelijk bruto nationaal nut in plaats van bruto nationaal produkt. Er moet vijfjarenplan ontwikkeld worden voor het vinden van een produktiesysteem, dat ge baseerd is op een gesloten kringloopge- bruik (alle afvalprodukten worden weer opnieuw gebruikt) en dat anti-verontrei- nigend is. Dr. Mansholt meent, dat de Europese commissie alvast met concrete voorstellen DEN HAAG. Europese samenwer king op wetenschappelijk gebied heeft in het verleden soms geleid tot teleur stelling, maar de vooruitzichten voor verdere ontwikkeling zijn gunstig. Dit heeft minister De Brauw voor het Wetenschapsbeleid op een bijeenkomst van de Westeuropese Unie in Den Haag meegedeeld. De teleurstellingen uit het verleden zijn een gevolg van het feit dat het de Europese landen tot nu toe heeft ont broken aan de politieke wil tot samen werking, aldus de minister, die sprak op een bijeenkomst van de commissie voor wetenschap, technologie en ruim tevaart van de WEU. Nederland neemt deel aan de meeste projecten op het gebied van milieuhy giëne, telecommunicatie en ontwikke ling van nieuwe metalen, het vervoer en de weersvoorspelling op langere termijn die thans in een kring van negentien Europese landen ter hand worden genomen, en die zijn voortge komen uit voorstellen van de EEG- werkgroep voor het Wetenschapsbeleid. Nederland is voorstander van een voorzichtige en pragmatische aanpak. De uitbieiding van de gemeenschappe lijke markt en de daarmee gepaard gaande vergroting van het wetenschap pelijk en technisch potentieel en moge lijkheden voor een politieke wilsover eenstemming in deze kring is aanlei ding tot optimisme. Tijdens een gedachtenwisseling met die aan kampsyndromen lijden, was er van overtuigd, dat „indien aan deze ele mentaire eisen niet voldaan wordt en de vrijlating gerealiseerd wordt, de Drie van Breda ongewild 27 jaar na de oorlog nog steeds slachtoffers zullen blijven maken”. De heer C. Jaegers, een verzetsstrijder, wees het verwijt dat geen barmhartigheid werd getoond, van de hand. „Wij zijn al die jaren barmhartig geweest. Wij hebben ze niet laten dooschieten”. Nou ja.....zakenltmch. Wij willen u gewoon eens op een smakelijke manier kennis laten maken met de Monke keukens. U met nw man of vriendin ras de keukens in „...meteen aan bineh of snackj Even helemaal gast zijn in onze showroom. Dat wilt u vast een keertje meemaken BRUSSEL. Drs. S. Mansholt, vice- voorzitter van de Europese commissie in Brussel, heeft een nieuw plan gelanceerd om het ecologisch evenwicht in de wereld te herstellen en voldoende natuurlijke hulpbronnen over te laten voor de ko mende generatie. Hij noemt zijn plan „het Europese centrale plan”, ofwel „het Euro pese economische plan”. Zijn ideeën zijn neergelegd in een brief aan de voorzitter van de Europese commissie, de Italiaan Malfatti. Dr. Mansholt is van mening dat de Europese commissie dit laatste jaar (1972) dat ze zitting heeft, moet gebruiken om na te denken over een nieuwe maat schappij en dat ze de vruchten van dat Minister Van Agt van Justitie en veel Kamerleden hebben gisteravond het in drukwekkende document van cineast Louis van Gasteren „Begrijpt u nu waar om ik huil?” gezien. Prof. Bastiaans van de psychiatrische kliniek van de Leidse universiteit hield een inleiding bij de film, die beelden toont van één van de 40.000 slachtoffers van de oorlog, die lijden aan het concentratiekampsyndroom. Overwogen wordt om de film aan het hele kabinet te laten zien en eventueel voor de televisie te brengen. Prof. Basti aans heeft in een gesprek met minister Van Agt te kennen gegeven, dat nu al vele syndroompatiënten overspannen zijn door de gebeurtenissen rond de Drie van Breda. Hij voelde wel voor vrijlating, omdat anders om de zoveel jaar de hele zaak opnieuw aan de orde komt met alle emoties vandien. Prof. Weyel riep tijdens de bijeenkomst in het perscentrum Nieuwspoort uit, dat het moment om over de vrijlating te discussiëren uitermate onpsychologisch is. In „Ter Visie” weird toen „een druppel op een gloeiende plaat” getoond om aan te geven wat het regeringsbeleid betekent voor de oplossing van de werkloosheid. Bovendien had de NOS volgens de be windsman uit de lijst van voorgenomen werken voor het Noorden van het land alleen het kleinste project belicht. De minister bood woensdagavond aan mee te willen werken aan een eventuele tweede tv-uitzending over de werkgele- genheidsnota. De programmaleiding van de NOS noemde de beschuldiging van de minister „van zo’n ongebruikelijke ernst,” dat zij pas commentaar zal leveren nadat de kritiek van de minister onderzocht zal zijn. Het bestuur van de NOS komt mor gen bijeen. In de Kamer gaf de uitlating van de minister aanleiding tot enig tumult. De oppositie eiste nadere toelichting. De heer Kikkert (C.H.U.) sloot zich bij de be windsman aan en toen stapte fractieleider Den Uyl (P.v.d.A.) naar voren om minister Boersma erop te wijzen dat hij zijn be schuldiging waar moest maken. „De NOS behoort het recht te hebben zich in de Kamer te verdedigen,” meende hij. Kamervoorzitter Van Thiel wist het in cident te besluiten met de opmerking dat de NOS altijd in de Kamer aanwezig is en alles kan opnemen. „Dat heeft zij onge twijfeld nu ook gedaan,” zei Van Thiel. De NOTU is van mening dat het ene reclamemedium niet belast dient te wor den ten gunste van het andere reclame- Voorts vindt de NOTU deze methode „volstrekt zinloos” omdat naar alle waarschijnlijkheid het bedrijfsleven zijn reclamebudget in 1973 niet gaat ver hogen met het bedrag van de belasting, dat aan de STER meer moet worden betaald. Het onverteerbare gevolg hiervan aldus de NOTU, zal zijn dat het bedrijfsleven het bedrag van de STER-belasting zal onttrekken aan de reclamegelden van de dagbladen en de tijdschriften. De NOTU vraagt in haar brief minister Engels met klem „deze nieuwe vorm van discriminatie” niet tot uitvoering te bren gen. AMSTERDAM. Het bestuur van de Nederlandse Organisatie van Tijdschrift uitgevers (NOTU) heeft in een brief aan minister Engels van CRM geprotesteerd tegen zijn voornemen in 1972 5 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor het bedrijfsfonds voor de dagbladpers. Deze 5 miljoen worden gefourneerd uit een bij zondere heffing op de STER-reclame in 1973. Terwijl u’n hapje eet, kunt u praten met onze adviseur, die daar alle tijd voor neemt Voor uw keukenproblemen en de oplossingen daarvoor. Monke keukens zijn er in 8 totaal verschillende typen én in 7 prijsklassen. Al vanaf fl. L300,-. Neemt u’n ruwe maatschets van uw keuken mee. Dan maakt onze keukenarchitect ter plaatse een offerte op tekening voor u klaar. Kosteloos. de commissie werden kwesties aange sneden als een ministersconferentie voor het wetenschappelijk en technolo gisch beleid van de tien leden van de uitgebreide EEG, de gang van zaken op het gebied van ruimteonderzoek en ruimtetechniek, en het project voor een Europese universiteit in Florence. DEN HAAG. De regering meent dat de woorden „Bij de gratie Gods” in het formulier van afkondiging der wetten ge handhaafd moeten blijven. In antwoord op vragen van de Kamerleden Roethof, Franssen en Van Ooyen (allen P.v.d.A.) heeft premier Biesheuvel meegedeeld, dat niet ingegaan wordt op het verzoek om die woorden, welke voorkomen na woorden ..Wij Juliana” te schrappen De Kamerleden worden overstroomd met brieven, telegrammen en telefoonjes. Delegaties van organisaties en het voor malig verzet en slachtoffers van de con centratiekampen hebben de fracties afge lopen. De grote vraag waarvoor de Ka merleden staan is, wat zwaarder moet wegen: het leed dat de slachtoffers wordt berokkend of de levenslange gevangen- houdin0. Veel Kamerleden zijn van mening, dat voor een emotionele zaak als deze eventu ele vrijlating een meerderheid van twee derde nodig is. De waarschuwing van het P.v.d.A.-Kamerlid Voogt, dat de vrijlating de dood van enige slachtoffers zal beteke nen, heeft in de Kamer veel indruk ge maakt.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2