VS schonden LOENA MORGEN WEER TERUG OP AARDE Einde kaap-avontuur Daders aanslag in Aidershot ontsnapt India en Pakistan ruilen gewonde gevangenen Bondsdag Laatste krachtmeting in kernstop- verdrag Unieke tuniekpakken. De betere broekpakken. discussie Wiebeltax IRA-communiqué in Dublin: Met monsters van maanbodem Jons Israëlisch echtpaar doodgeschoten in republikeinse Amerikaanse vloot Italiaanse artsen staken JERSEY SHOP Nixon krijgt steun van eenentwintig „Topconferentie van landen in „krijgt geen bases in Griekenland” Zuidoost Azië” O Ff eiH gouverneurs s’werelds beste advocaat m DONDERDAG 24 FEBRUARI 1972 Congres-lid Bingham: Voorstel van Thieu Volgens Grieks regime: (Van onze redacteur in Bonn) t Bekend argument Magneet Barteljorisstraat 27 Haarlem t 1 1 Bar ze Is bril Mars Tuniek- en broekpakken horen in elke garderobe. Maar onze pakken zijn niet voor iedereen. In de Jersey Shop vindt u de beste van Europa, zoals de Lucia kreaties. Perfektvan pasvorm. Heel mooie kleuren. En natuurlijk van de beste stoffen. Vanaf f 149.- kosten ze. Mogen we u uitnodigen om dat te komen bekijken? BONN Wie een volk met een zó rijke vaderlandse geschiedenis ver telt dat er een historische gebeurtenis te beleven valt, wekt verwach tingen. Rainer Barzel, leider van de oppositie, deed dat gisteren in de Westduitse Bondsdag. Drie dagen achtereen vervallen programma’s van radio en televisie omdat 22 uur lang het Bondsdagdebat over de ver dragen van Moskou en Warschau wordt uitgezonden. Ze hebben elkaar bezworen zakelijk en waardig te debatteren, de partijen van regering en oppositie, zich bewust van het gewicht der stonde. O i* - MOSKOU (DPA, Reuter, AFP en UP) De bovenste trap van het maandag op de maan gelande Russi sche ruimtevoertuig Loena-20 is met rotsmonsters op weg naar de aarde. De Loena zal vermoedelijk morgen op de aarde een zachte landing maken. [(ZWARTE KIP] IS WEER "IN" I 5 ADVERTENTIE i 1 ADVERTENTIE 1 *1 j F t 1 1 Eón van die griezelige organisaties, buitenlandse correspondenten nu en dan benaderen, heeft vlak voor het de bat ook buitenlanders opgeroepen zich aan te sluiten bij de „Volksunie”. r r ROME (Reuter). In de Italiaanse zie kenhuizen is gisteren vrijwel niet gewerkt als gevolg van een staking van ongeveer 27.000 artsen die een andere selectieme thode willen bij sollicitaties en promoties. Zij eisen onder meer afschaffing van het systeem van vergelijkende examens. NEW DELHI. (Reuter) India en Pa kistan gaan voor het eerst sinds de oorlog in december krijgsgevangenen uitwisselen. Dat zou vandaag per vliegtuig gebeuren. Het gaat om gewonde militairen. EVEN BEKEND is dat het er, door Barzel’s bril bekeken, heel anders uit- De kaarten zijn geschud: de oppositie is tegen, de regering is voor en ze zou op een meerderheid van een paar stemmen mogen rekenen als er tijdens dit mam- moetdebat werd gestemd. Zover komt het echter pas over een paar maanden. Deze drie dagen zijn bestemd voor de laatste grote krachtmeting. ziet. Het kloeke schip van Adenauer, zo stevig verankerd in het westen, is lelijk op drift geraakt nu Willy Brandt het roer in handen heeft. Maar toen Barzel gisteren Brandt adviseerde de verdra gen te laten liggen tot de situatie voor ,de Duitsers in Duitsland” (dan hoeft hii niet het woord DDR te zeggen) beter is geworden, lag het voor de hand dat rijn SPD-collega Herbert Wehner vroeg of hij werkelijk geloofde met zo’n idee ie geschiedenisboekjes te kunnen bin- oenstappen. Voor Herbert Wehner is Barzel’s CDU de magneet die zulke rechtse splinter groepen aantrekt. Barzel zegt het de Europeanen minder direct: het verdrag met Moskou is onaanvaardbaar als Mos kou niet eerst de EEG erkent. Of, met andere woorden: Brandt schaadt ook al de Europese integratie. „Als wij nu niet handelen, is het mor- "*°n te laat.” Ter herdenking van de dertien slacht offers van Londonderry’s „bloedige zon dag” zal er zondag weer een mars door de straten van deze Noordierse stad worden gehouden. De mars, die verboden is, is georgani seerd door het „actie-comité van de vrou wen van Londonderry” De route wordt geheim gehouden. Uit gelekt is echter dat de betogers bijeen wil len komen in het deel van de wijk Bogside waar op zondag 30 januari de meeste slachtoffers vielen. i f 2 i i i i I J I DUBLIN (AFP en DPA) Degenen die de aanslag op de Britse officierskantine in Aidershot hebben uitgevoerd, zjjn behou den teruggekeerd naar de Ierse Republiek. Dit wordt gezegd in een communiqué van de „officiële” tak van het Ierse Republi keinse Leger (IRA), dat gisteren in Dublin is gepubliceerd. Hierin wordt niet meegedeeld hoeveel mensen aan de bomaanslag hebben deel genomen. Volgens Scotland Yard zijn het er twee geweest. Inmiddels heeft Bernadette Devlin, de militante strijdster voor gelijke burger rechten in Noord-Ierland gisteren in Lon den verklaard, dat het bij de aanslag in Aidershot „helemaal mis” is gegaan. Zij vond het tragisch, dat „onschuldige leden van de arbeidersklasse die met de Noord ierse kwestie niets te maken hebben, bij de aanslag om het leven zijn gekomen”. In het communiqué van de IRA wordt voorts gezegd dat er bij de aanslag op de officierskantine in Aidershot een bom van e B i i r 1 e j s e 1 127 kilo is gebruikt. Bij deze aanslag kwa men zeven mensen om het leven, onder wie een legeraalmoezenier en vijf vrouwen. De IRA, aldus het communiqué, bereidt geen „militaire campagne” in Engeland voor. In de Ierse Republiek zijn gisteren acht leden van de IRA gearresteerd in verband met de bomaanslag in Aidershot. Onder hen zijn de stafchef van de „officiële” tak van het verboden leger, Cathal Goulding, en diens 20-jarige zoon. Zij worden in een gevangenis in Dublin vastgehouden. De „officiële” tak van het Ierse Republikeinse Leger heeft verklaard verantwoordelijk te zijn voor de bomaanslag op de officiers kantine. volgens welke de 400.000 Bengalezen daar blootstaan aan moord, mishandeling en plundering. In een boodschap aan de se- cretaris-generaal van de volkenorganisa tie, Waldheim, deelde sjeik Moedjib mee dat hem dagelijks „grimmige berichten” bereikten over het lot van de Bengaalse minderheid in Pakistan. Een aantal Ben galezen zou in concentratiekampen zijn opgesloten. De sjeik deed een dringend beroep op Waldheim, zijn goede diensten te gebruiken. Hij gaf de secretaris-gene- raal de verzekering dat hij van zijn kant alle mogelijke regelingen zal treffen voor de veiligheid der niet-Bengalezen in Bang- ladesj, waar kort geleden een VN-afgezant op verzoek van de Pakistaanse president Bhoetto een onderzoek instelde naar het lot van de Bihariminderheid. ATHENE (AP). Het Griekse regime heeft gisteravond de berichten dat de Amerikaanse zesde vloot bases in Grie kenland zal krijgen „onjuist” genoemd. Verklaard wordt dat de Amerikanen slechts permanente faciliteiten voor het voor anker gaan zullen krijgen. Dat laatste moge een zijsprong lijken, alles wat de vrees voor Moskou en in het algemeen voor het communisme aanwakkert, is echter bruikbaar. Minis ter van Buitenlandse Zaken Scheel heeft in het debat verzekerd, dat de verdra gen zonder hulp van de oppositie zullen worden aangenomen. Opnieuw is de wiebeltax in discussie gekomen. Het is een instrument, waarmee de regering wettelijk kan bijsturen, naar mate de conjunctuur dat noodzakelijk maakt. Zij verhoogt of verlaagt dan een reeks belastingen in de verwachting, dat het beoogde resultaat daarmee wordt be reikt. Vorig jaar is die conjunctuurbelas- ting voor het eerst ingevoerd. Begin janu ari werd ze verlengd en tijdelijk ver hoogd. Er zit nu een extra-verhoging van 5 percent in de loon- en inkomstenbelas tingtarieven, in de vennootschapsbelasting, in de benzine-accijns en in de bijzondere verbruiksbelasting op auto’s. Het Centraal Plan Bureau heeft er bij zijn prognoses op langere termijn reke ning mee gehouden, dat de wiebeltax geheel komt te vervallen. Het kabinet wil voorlopig nog niet zover gaan. Het heeft uitsluitend het voornemen te kennen ge geven per 1 juli aan die wiebeltax te gaan sleutelen. Daarbij staat nog helemaal niet vast of het percentage weer van 5 terug gaat naar 3. Zekerheid is er alleen over de bedoeling van het kabinet: meer finan- cieringsruimte brengen op de kapitaal markt. De Kamerleden hebben al druk gekib beld over de wiebeltax. Ze hebben dat ook al gedaan toen de opbrengst van de tijdelijke verhoging niet in een potje bleef zitten voor moeilijker tijden, maar ge bruikt werd om het begrotingsgat kleiner te maken. Daar werd in vele toonaarden schande over uitgesproken, want dat zou een onelegante wetsinterpretatie zijn ge weest. Niettemin werd de opbrengst van de wiebeltax gebruikt en de vakbeweging, die de Kameroppositie ook hier aan haar zijde vond, had gewild dat dit nu weer zou gebeuren, maar dan ter bestrijding van de werkloosheid in de bouw. Ze heeft haar zin niet gekregen. De geëiste 500 miljoen extra komen niet op tafel. Het blijft bij de steunmaatregelen, die het kabinet in de werkgelegenheldsno- ta bekendgemaakt heeft. Dat zijn maatre gelen die regionaal en voornamelijk op het noorden zijn gericht. Als alles goed gaat kunnen daar voor de zomer weer 4500 werkloze bouwvakkers aan de slag. Voor Brabant komt er geen geld, zoals voor het noorden, maar zal het bouwpro gramma met voorrang worden afgehan- De Noordvietnamezen zijn ook welkom, aldus Thieu. Onmiddellijk na het begin van de 145ste vergadering van de Parijse vredesconfe rentie voor Vietnam is de bijeenkomst verdaagd. De afgevaardigden van Noord- Vietnam en van de voorlopige revolutio naire regering van Zuid-Vietnam maakten bekend niet aan het overleg te zullen deelnemen uit protest tegen Amerikaanse bombardementen. SAIGON (Reuter en AP). President Ngoeyen van Thieu van Zuid-Vietnam heeft voorgesteld dat zijn land een Zuid- oost-Aziatische topconferentie in Saigon zal willen organiseren, over het „neutrali seren” van het hele gebied. Als die voor de Duitsers historisch is, dan waarschijnlijk omdat twee volko men verstarde fronten, waaruit onmo gelijk nog nieuwe argumenten te voor schijn kunnen komen, niettemin drie dagen lang herhalen wat maandenlang steeds weer is gezegd. De regering weet zich in haar ontspanningspolitiek op de goede weg, wijst op de toejuichingen door Nixon, Pompidou en Heath en roept zelfs herhaaldelijk de geest van Konrad Adenauer aan om te benadruk ken dat alles in het belang van de Duit sers gebeurt. ONDER ZIJN leiding is de oppositie namelijk bezig het verzet tegen Brandts activiteiten in Oost-Europa zo veel mo gelijk uit te breiden. Er zijn bekende ar gumenten: Brandt stemt toe in het af zien van geweld (fijn voor de Russen. maar het „schietbevel” aan de Berlijnse muur wordt niet opgeheven. Nieuw is dat er, naar Barzel vertelt, onder invloed van de huidige politiek jongelui zijn die uit een schuldencom plex vanwege de oorlog geloven dat Bonn de plicht heeft de DDR te erken nen. Brandt werkt niet meer voor de her eniging, zegt Barzel. De bondskanselier streeft naar opneming van de DDR in de Verenigde Naties, hoewel het land de rechten van de mens schendt. Indertijd liet Bonn daarentegen, aldus Barzel. Griekenland uit de Raad van Europa gooien, omdat dit land de rechten van de mens schendt. Zo wordt met twee maten gemeten. Dat laatste zegt de oppositieleider niet woordelijk, maar niemand hoeft naar de bedoeling te zoeken, want hij wijst op de toenemende radicalisering, het steeds brutaler worden van de communisten. Allemaal gevolgen van Brand’s Ost- politik: het socialisme rukt gevaarlijk op. Ontvoering. Enrique Bremond Santa Cruz, de vierjarige zoon van een welgestelde Mexicaanse zakenman, is voor de wo ning van het gezin in een van de duurste wijken van stad Mexico, door twee mannen ontvoerd. De ontvoerders eisen een losgeld van 4 miljoen peso. Gletsjerramp-proces. In het proces over de gletsjerramp bij Saas Fee, waarbij op 30 augustus 1965 in totaal 88 werkne mers bij de bouw van de Mattwark- stuwdam in het Zwitserse Visp-dal om het leven kwamen, heeft de officier van Justitie tegen de 17 ingenieurs in de be klaagdenbank boetes tussen duizend en Zo eindigde voor een dertigtal vrou wen en vijftien kinderen in Frankfort het avontuur met het gekaapte West duitse passagiersvliegtuig. De groep kwam gisteren in de Bondsrepubliek aan nadat een ander toestel van de Lufthansa de in Aden gestrande passagiers had overgebracht. WASHINGTON, (Reuter) De Vere nigde Staten hebben in strijd met de geest van het akkoord over stopzetting van kernproeven In de atmosfeer gehandeld door hun medewerking te verlenen aan de Franse kernproeven in de Stille Oceaan. Dit heeft het Amerikaanse parlementslid Jonathan Bingham in het Huis van Afge vaardigden verklaard. Volgens Bingham hebben Amerikaanse schepen en vliegtuigen meegeholpen bij het verzamelen van gegevens en het regi streren van de kernproeven. Bingham be schuldigt de Amerikaanse autoriteiten ook van het wegmoffelen van bijzonderheden over het ongeluk van een Amerikaans KC-135-vliegtuig, dat vorig jaar neerstort te. Aangenomen wordt dat het vliegtuig door een nucleaire wolk is gevlogen, die door een Franse proef was veroorzaakt. Deze samenwerking met Frankrijk, dat het verdrag over stopzetting van atmosfe rische kernproeven niet heeft onderte kend, betekent volgens Bingham een schending, „zo niet van de letter, dan toch wel van de geest van dit verdrag” Het merkwaardige van dit „histori sche” debat is, dat alles al veel te vaak is gezegd en dat de partijen het nu niet meer wagen langs elkaar heen naar zestien miljoen televisietoestellen en misschien nog wel meer autoradio’s veel over de inhoud van die verdragen te vertellen. Wat dan overblijft, is partij politiek en terecht is het Barzel die op zo’n moment de discussie bij het volk aanbeveelt. Dat is maar gelukkig, ook voor de op positie, aldus Scheel, want het verwer pen zouden de westelijke bondgenoten als een torpedo tegen hun eigen buiten landse politiek ervaren. In het contact met de Sovjet-Unie zou men bovendien ver terugvallen. Zelfs dat laatste blijkt dan Rainer Barzel anders te zien. De Russen hebben hem verteld dat ze ontspanning en han del wensen en daar heeft het al dan niet aannemen van zo’n verdrag geen invloed op. Zo zijn de Russen niet: de oppositieleider gelooft hen op hun woord. Dat past natuurlijk niet in het patroon, maar wie hoort dat in een tv-uitzending van 22 uur? Het Russisch persbureau Tass meldde gisteren dat de Loena-20 gaten heeft ge boord in het bergachtige noordoostelijke deel van de „Zee der Vruchtbaarheid” en dat monsters aan boord zijn genomen waarna de Loena-20 dinsdag om 23.58 uur aan de 384.000 kilometer lange terugreis naar de aarde was begonnen. Het is de tweede maal dat de Sovjet- Unie een onbemand ruimtevoertuig maan- monsters laat nemen om op aarde te on derzoeken. De eerste maal werd dit in 1970 gedaan door de Loena-16 die mon sters nam van de zanderige bodem van de „Zee der Regen”. De monsters die nu naar de aarde ge bracht worden zijn van het Apollonius- gebergte en mogelijk een miljard jaar ouder dan de vorige. Volgens de Russische mededelingen heeft de automatische boor verscheidene malen moeten pauseren in verband met de weerstand van het gesteente. TIBERIAS. (AP) Arabische guerril la’s hebben vanmogen bij de grens met Libanon met bazoeka’s een jong Israëlisch echtpaar doodgeschoten. Het echtpaar keerde terug van een feestje naar hun woning in de kibboetz Moshav Zarit. De slachtoffers hadden twee jonge kin deren. Byron Stamatopoulos, woordvoerder van de regering zei, dat in Piraeus faciliteiten zullen worden geboden aan een aantal schepen van de zesde vloot, hun opvaren den en familieleden van de bemanning. Men verwacht dat in Piraeus twee vliegdekschepen en begeleidingsschepen hun thuishaven zullen inrichten. In dat geval zouden ongeveer 6000 Amerikaanse marinemannen en 3000 familieleden in Griekenland gaan wonen tijdens hun diensttijd. In het begin van de middag vertrok van de luchthaven van New Delhi een toestel met 120 Pakistaanse krijgsgevangenen. Korte tijd later zal een speciaal vliegtuig met hetzelfde aantal Indiërs uit Pakis tan arriveren. India houdt meer dan 90.000 krijgsgevangenen vast, terwijl Pa kistan er naar verluidt maar negenhon derd heeft Premier Moedjiboer Rachman van Bangladesj wil dat de Verenigde Naties een afgezant naar Pakistan sturen om een onderzoek in te stellen naar berichten, deld. Bovendien geldt voor het hele land dat gemeenten met veel werklozen extra geld bij de overheid lenen om eigen werken uitgevoerd te krijgen. De wiebel tax zal bij de werkloosheidsbestrijding geen enkele rol spelen, ondanks de sugge sties uit de Kamer. Het denkbeeld van de C.H.U.’er Kikkert om door het verlagen van de wiebeltax op uitsluitend de ven nootschapsbelasting het investeringsniveau weer op te voeren, waardoor de werkloos heid zou kunnen teruglopen, kreeg in het parlement redelijke steun, maar vanach ter de regeringstafel werd het verworpen. De wiebeltaxwet, luidde het argument, staat niet toe dat daar afzonderlijke be lastingen ter verhoging of verlaging wor den uitgelicht. Als dat wél gekund zou hebben, zou er automatisch een regionaal effect vanuit hebben kunnen gaan. Want zodra de investeringsheffing voor het westen van kracht zou zijn geworden, zou daarmee een verlaging van de vennoot schapsbelasting voor dit deel van het land zijn komen te vervallen. Alleen de overi ge landsdelen zouden dan van de verla ging hebben geprofiteerd. Het kabinet moet wettelijk enkele maanden vóór een wiebeltaxmaatregel daarvan mededeling doen, maar er hoeft vooraf geen Kamerdebat over te worden gehouden. De raadpleging van het parle ment is volgens de wet achteraf. Ook dón blijft er de mogelijkheid maatregelen te rug te draaien. Of dat nodig zal zijn, zal afhangen van wat het kabinet binnenkort over de wiebeltax beslist. De verlaging is volgens minister Langman van Economi sche Zaken gemotiveerd, omdat er een overschot op de betalingsbalans is van 1 miljard. En ze kan alleen maar zinvol zijn, als het kabinet bij het definitieve cijferoverzicht voor de begroting-1973 niet tot de conclusie komt, dat we er toch niet zonder belastingverhoging doorrollen. In tussen zou de particuliere consumptie (de totale overbesteding wordt nog altijd op 1,5 a 2 miljard geschat) weer zijn aange- moedig.1, doordat er meer contant geld in omloop komt door het verminderen van de wiebeltax in het laatste kwartaal van dit begrotingsjaar. Daarom pleit alles voor een terughoudend beleid, waardoor wordt voorkomen dat de belastingbetaler straks een force rekening krijgt gepresenteerd. WASHINGON. (Reuter) President Nixon kan btf de verkiezingen in novem ber rekenen op de steun van de 21 Repu blikeinse gouverneurs. Gisteren brachten deze gouverneurs in een gemeenschappelijke verklaring hulde aan „de uistekende leiding op het gebied van het buitenlandse beleid”, die de presi dent geeft. Zij noemden in dit verband „de historische reis voor vrede” die Nixon naar China maakt. 'Wz,

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3