bij Nieuw Rotterdams Toneel Zeker 10.000 betogers 41 Vrijdag opening van onze Poelierderij 41 4> 41 41 „De Vijanden” overtuigde niet 14.95 J. Kröder nam afscheid van zijn bedrijf V. en D. komt voor het eerst met cijfers Gusto Schiedam staakt door grote houtstraat 36 HAARLEM A ziekenhuizen in één stichting 95 Morgen herdenking In Utrecht 14 februaristaking 4 1 50 DONDERDAG 24 FEBRUARI 1972 Wankele opvoering Hyb ridisch dra ma Bami en Nasi met veel kippevlees. 49.- KRELAGEMARKT - Leidsevaart 6-10 Alles uit eigen slachterij, speciaal ter ge legenheid van de opening van onze poe lierderij. Een literblik Veluco Appelmoes 79-30 49 Verse kip tegen de bekende lage VOMAR- prijzen. Alleen vers, want da's lekker! Braadkippen kilo 2,29-45 ƒ1.84 Braadstukken Vz kilo 2.75-65 ƒ2.10 100 gr. Kippebiefstuk 1.50-40 ƒ1.10 Kippekarbonade Kippekroketten Kipperollade Maar er was een hemelsbreed ver schil tussen wat de één en wat de ander als toneelschrijver produceer de, omdat zij zo verschillend geaard waren en hun standpunten als maat schappelijke waarnemers zo weinig overeenkomst vertoonden. Toch be keken zij twee kanten van dezelfde zaak: de Russische samenleving, die in de eerste jaren van de twintigste eeuw overrijp was voor een gewel dige (en gewelddadige) vernieuwing; maar Tsjechov was vooral gefasci neerd door de niet meer tegen te houden ontbinding en afbrokkeling van het oude, Gorki door de eerste levenstekenen van het nieuwe. Als Gorki over het oude schreef (bijvoor beeld in „Nachtasiel”) was het een felle aanklacht, terwijl Tsjechov het aan de toeschouwers overliet, hun eigen conclusies uit het vertoonde te trekken. I ROTTERDAM Maxim Gorki, de strijdvaardige revolutionaire socia list, en Anton Tsjechov, de gevoelige dichterlijke analist van Russische mensen en Russische levensomstan digheden, waren intieme vrienden. 20 - 20.000 Hz. 34 VIM y. 'Söl (Van een onzer verslaggevers) (Van onze redactie in Amsterdam) SIMON KOSTER c-KUHKI L IS gewoon GOEDKOPER (Van onze redactie economie) ■GOU H3 PHILIPS 22 RB 292 TAFELRADIO in wit of noten GENERAL ELECTRIC PROGRAMATIC ELEKTR. WEKKER Doel is het bevorderen van overleg zowel onderling als met de overheid en met an dere organen op het gebied van de gezond heidszorg, het opstellen van een gezamen lijk beleidsplan, een evenwichtige taakver deling en het tot stand brengen van ge meenschappelijke voorzieningen. Van de deelnemende ziekenhuizen staan er acht in de stad Utrecht. Mede-directeur H. Kröder noemde rijn vader het prototype van een ondernemer, die met beperkte financiële middelen, en een ijzeren doorzettingsvermogen, zich tot taak had gesteld een bedrijf op te bou wen. „U bent in die opzet geslaagd, want u laat ons een kerngezond bedrijf achter” aldus de heer Kröder. Namens het bedrijf overhandigde hij een filmcamera en pro jector. ROTTERDAM. Ondernemingsraad en directie van de werf van IHC Gusto in Schiedam zullen zich vandaag (donderdag) opnieuw beraden over de kwestie van de niet gewerkte uren. Ondanks een oproep van de directie aan de stakers het werk te hervatten, lag de werf vanmorgen nog stil. Maar een klein aantal mensen mocht het terrein op. De stakers vinden het aanbod van de di rectie niet ver genoeg gaan. De directie heeft aangeboden 2/3 deel van de gestaakte uren als voorschot uit te betalen. Bij Gusto is dat 10 maanden, terwijl de werknemers bij Rijn-Schelde-Verolme ll/s jaar de tijd hebben. Bij Verolme-Rozenburg houdt deze kwes tie de gemoederen van de Spaanse werk nemers nog bezig. Het Nederlandse per soneel is normaal aan het werk gegaan. UTRECHT. Veertien ziekenhuizen in de stad en provincie Utrecht met in totaal bijna 4500 bedden en ongeveer anderhalf miljoen verpleegdagen per jaar. hebben de „Stichting Samenwerkende Utrechtse Zie kenhuizen” gevormd. De herdenking bij het monument van „De Dokwerker” op het Jonas Daniël Meijerplein zal morgen in tweeën gesplitst zijn: om vijf uur, zoals elk jaar, en om half één omdat tegen de avond de Sab bath begint. Men houdt er overigens al rekening mee dat de herdenking van half één nog maar net voorbij zal zijn als die van vijf uur begint, en dat het laa’ in de avond zal zijn eer de laatste bloemen zullen zijn eelegd. De heer C. J. Kröder, mede-directeur van de n.v. spreekt de scheidende directeur, J. Kröder en echtgenote toe. De gemiddelde personeelsbezetting is ongeveer 20.000 maar in de topdagen van het verkoopseizoen kan dat wel 10.000 hoger liggen. De omzet van V en D is thans op 1,5 miljard gekomen. Het con cern neemt 3.5 percent van het marktaan deel in de detailhandel voor zijn rekening Het accent bij de verkopen ligt op textiel (33 percent) en levensmiddelen (15 per cent). Tot voor enkele jaren werkte V. en D. met 24 aparte plaatselijke n.v.’s. Dat werd later tot 7 teruggebracht en thans heeft het concern alle activiteiten gebun deld twee n.v.’s: de Vendemij en Ge meenschappelijk Bezit Aandelen Vroom en Dreesmann in Utrecht, die in een 60-40 verhouding werken. De concernleiding, die deze gegevens in een vraaggesprek met het Financieel Dagblad bekend heeft ge maakt, wil in de naaste toekomst naar een besloten vennootschap, omdat ze niet de noodzaak ziet om de aandelen aan de beurs te laten noteren. AMSTERDAM. De herdenking van de februaristaking van 1941 wordt waar schijnlijk een gigantisch protest tegen een eventuele vrijlating van de drie Duitse oorlogsmisdadigers in Breda. De schattin gen omtrent het aantal deelnemers lopen van tienduizend tot vijftigduizend. Uit Gorki’s toneelspel „De vijanden” blijkt de belangrijkheid van dat verschil tussen hem en Tsjechov zo duidelijk, juist omdat de zwakheid van dit stuk voortkomt uit de Tsjechov-achtiige benadering van een deel van het gegeven, een benadering die Gorki nu eenmaal niet lag en waarbij men als toeschouwer moeilijk de gedachte van zich af kan zetten dat Tsjechov het zelf toch beter zou hebben gedaan. Het bedoelde deel van het gegeven is de tekening van de „kapitalisten”, dat wil zeggen de eige naars van een fabriek en hun familiele den ,de „vijanden" van de arbeiders, die met de titel van het stuk zijn bedoeld. De humane, altijd onzekere directeur Zakhar BEVERWIJK. Glashandel Kröder N.V. heeft woensdagmiddag in restaurant Koekenbier te Alkmaar afscheid genomen van directeur J. Kröder. Na vijftig jaar de directie van het Beverwijkse bedrijf te hebben gevoerd vond de heer Kröder het tijd worden de leiding over te geven aan zijn twéé zoons, de heren H. Kröder en C. J. Kröder. Het was voor de familie Kröder woensdagmiddag in Alkmaar dub bel feest, want het echtpaar Kröder her dacht tevens dat men vijftig jaar geleden in de huwelijksboot was gestapt. De re ceptie in Koekenbier werd bijgewoond door het voltallige personeel van de N.V. Ook de personeelsleden van het filiaal te Den Helder waren aanwezig. De opvoering door het Nieuw Rotterdams Toneel, onder regie van Eric Schneider, hinkte eveneens, waarschijnlijk noodge dwongen, op die twee gedachten. Er kwam geen schot in en dat maakte dat de nadruk nog meer op de mislukte Tsjechov dan op de zwakke Gorki viel. Er waren zeer goe de vertolkingen van het directeursgezin: Johan Schmitz als Bardin, Enny Meunier als zijn vrouw, Eric van Ingen als Jakov en Josephine van Gasteren als Tatiana vorm den een geloofwaardig kwartet van liberale kapitalisten met enig begrip voor de ar beiders. Alleen Sacha Bulthuis als het vooruitstrevende nichtje viel volkomen uit de toon door haar overdreven nadrukkelijk en zelfbewust spel; zij zal behalve toneel spelen ook nog bescheidenheid moeten le ren. Steye van Brandenberg was een ver makelijke, hoewel nogal gechargeerde ge neraal .De bezetting van de rol van Skro- botov, de fabrieksdictator van de oude stempel, met Hans Boswinkel was een vol slagen vergissing; Boswinkel speelde de rol als een bijna geestesgestoorde maniak, met dwaze, marionetachtige bewegingen en met een haardos die meer aan een Amsterdam se provo dan aan een Russische kapitalist deed denken. Ook de hysterie van Anny de Lange als zijn vrouw was niet overtuigend en naderde soms bedenkelijk de speeltrant van het ouderwetse melodrama. Wim van den Heuvel maakte van zijn „gemene” rol als de socialistenhatende advocaat tenmin ste iets aanvaardbaars. De twee leidende figuren aan de kant van de arbeiders werden allebei uitstekend gespeeld: de oude Levchin heel menselijk en fijntjes door Jan Teulings, de heimelijke propagandist Sintzov ijzig kalm en gereser veerd door Bas ten Batenburg. Frank Raven had voor een goede, vrij eenvoudige omlijsting gezorgd en Jose phine Soer voor een soepele vertaling. 20 - 20.000 Hz. met toon- en volumeregeling en omschakelaar van l.s.boxen - hoofdtelefoon universeel bruikbaar 69.50 ideeën van Gorki verkondigt in de zachte sfeer van Tsjechov. Maar helaas lijkt het daardoor zowel op een zwakke Gorki als op een mislukte Tsjechov. De heer P. L. Groenland vertegenwoor digde het personeel, dat met een Zannse klok de scheidende directeur en zijn echt genote huldigde. De terugtrekking van de heer J. Kröder uit de zaken was voor talrijke kennissen, vrienden en zakenrela ties aanleiding de receptie in Koekenbier te bezoeken. Maar hoe goed zij ook zijn gekarakteri seerd (en van plagiaat is natuurlijk hele maal geen sprake), ze zijn toch maar scha duwen van Tsjechov en ze passen niet in dit stuk van Gorki, waarin ze een veel te grote plaats innemen als tegenpolen van de arbeiders, die er en dat bij Gorki daardoor maar bekaaid vanaf komen. Die arbeiders, die met een staking dreigen uit protest tegen het dictatoriale optreden van Bardins compagnon Skrobotov en deze tij dens een vergadering doodschieten, leveren maar twee figuren op die goed uit de verf zijn gekomen: de oude wijze en slimme Grekov en de geheime socialistische orga nisator Sintzov. Voor het overige zijn zij in het stuk meer vertegenwoordigd door partij leuzen dan door levende mensen Dat in hun handen Ruslands toekomst ligt, dat zij door eendracht een onweerstaanbare macht kunnen vormen, dat zijn dingen die Gorki ons in de tekst laat horen, maar die niet in het minst dramatische vorm hebben gekregen. Daardoor is het kapitalistische milieu, stellig tegen Gorki’s bedoeling in, interessanter geworden dan het proleta rische, dat minder zichtbaar leeft. En het stuk als geheel al is het dan nog altijd de moeite waard als een beeld van de op kookhitte komende situatie die twaalf jaar later zou exploderen in een bloedige revo lutiemaakt bijgevolg de vreemde indruk van een hybridisch drama, dat de harde Bardin, zijn verstandige vrouw, zijn sym pathieke maar aan de drank verslaafde nietsnut van een broer Jakov en diens vrouw, de aan zichzelf twijfelende actrice Tatiana, de leeghoofdige generaal buiten dienst en de kruiperige boekhouder, het zijn allemaal figuren die zo uit een stuk van Tsjechov konden zijn weggelopen. En ook veel van hun reacties zijn tsjechoviaans: de fabrieksdirecteur die de fabriek, waar hij alleen maar ellende van heeft, niet wil verkopen, herinnert aan Ljoebov An- drejevna met haar „Kersentuin”, de actrice Tatiana kon een zuster zijn van haar col lega Arkadiena in „De meeuw”, en Jakov heeft allerlei familietrekken gemeen met de titelfiguur van „Oom Wanja”. AMSTERDAM. Vroom en Drees mann verwacht binnen een jaar vanuit één besloten vennootschap te kunnen ope reren. De nadruk za! dan liggen op het zeifbedieningswarenhuis, waarover bin nenkort plannen zullen worden bekend gemaa‘:t. Voor het eerst zullen dit jaar ook cijfers worden gepubliceerd. Daaruit zal on<' - meer blijken, dat V en D aan het eind van dit jaar over heel Nederland verspreid 68 vestigingen heeft. -'«•BwïA'b*-,•-.«rtn.nf 4 'j TL balk 40 WATT kompleet met buis wekelijks instelbaar met dagelijks wel of niet wekken GROENE HANGLAMP diameter 36 cm STEREO HOOFDTELEFOONS PROFESSIONELE UITVOERINGEN: met volume regelaar 25- 17.000 Hz. Vf’ STEREO HOOFDTELEFOON

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 4