Gewond bij ontploffing Roeland Visscher uit IJmuiden vijfde W isk unde-Oly mpiade m Grotere visserij-intensiteit na forse aanwas van USSR-vloot Culturele plannen in de maak voor warme zomeravonden Muziek, dans en toneel op de Ruïne van Brederode Anjerfonds gaf Werkgroep Expositie al subsidie in „Vraagstukjes waren op te lossen” „Wetsontwerp stakingsrecht voldoet niet” „De Zandkraai” Leren en Suède JACKS Levi’s Jacks en broeken ■i Pleidooi voor IN DE VISHAL Televisietoestellen Dialezing over Noorwegen gestolen Poolse wedstrijd (Van een onzer verslaggevers) quotaregeling lijkt steeds zinniger „Knobbeltje" mag deelnemen aan O; HERENMODE 5 DONDERDAG 24 FEBRUARI 1972 IJMUIDER COURANT 4 Metaalwerk gevers: In transformatorhuisje Voor- en nadelen Brief opgesteld r LANGE NIEUWSTRAAT hoek Marktplein, IJmuiden - Tel. 1 23 48 (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT Als het aan het Haarlemse PvdA-raadslid Ab van Schooten en zijn vriend Henk Schip pers uit Santpoort ligt, zal de Ruïne van Brederode de komende zomer plaats bieden aan een drietal cultu rele evenementen, die op drie vrij dagavonden zullen plaats vinden. Beide heren hebben daartoe een pro gramma ontworpen dat een muziek-, een toneel- en een balletuitvoering omvat en omdat alles in de open lucht zal gebeuren, hopen zij dat de weer goden zich tegen die tijd van hun beste zijde laten zien. IJMUIDEN De zestienjarige Roeland Visscher van het Zwarte Mierenvlak 7 te IJmuiden heeft een prijs gewonnen in de lande lijke Wiskunde-Olympiade 1971. Deze wedstrijd wordt elk jaar ge houden voor leerlingen van de voorlaatste klas van gymnasia, athanea en hbs’en. In Den Haag werden deze week op het mi nisterie van Onderwijs prijzen uit gereikt aan de tien besten, waar onder Roeland Visscher van het Ichthus-College. Hij eindigde als vijfde op de scorelijst. Eerlijk verdelen l Hf ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) (Van onze redactie economie) ÏR sprekend financiële offers. (Van een onzer verslaggeefsters) CASTRICUM Een 8-jarige jongen uit Castricum is woensdagmiddag omstreeks half vier gewond geraakt bij een ontplof fing in een transformatorhuisje van het PEN aan de Prins Hendrikstraat. De knaap is met een grote hoofdwond naar het St. Jozefziekenhuis in Heemskerk gebracht. te et ap (Van een onzer verslaggevers) Dit alles resulteerde in een vast omljjnd schema dat inhoudt dat er in juni een avond kan komen waarop Willem Breuker komt spelen met zjjn „Instant Composers”, sterk relativerende muziek die geboren is uit de Jazz; terwijl in juli de „Toneel schuur” op het programma staat en Corrie Rjjnders de serie in augustus komt be sluiten. een podium nodig, vooral voor het ballet is dat een vereiste, en dat vraagt vanzelf- Naiast de subsidie van het Anjerfonds zal ook de gemeente Velsen verlichting brengen in de financiële problemen, ter wijl er voorts nog een subsidie-aanvraag loopt bij de gemeente Haarlem. Het lijkt er dus op, dat een grotere vis serij-intensiteit, ook dicht bij huis, aan staande is. DEN HAAG Het wetsontwerp sta kingsrecht moet dringend worden herzien. Er zitten fundamentele fouten en lacunes in. Dat zegt de Federatie van werkgevers Zijn werk is te bezichtigen op werk dagen gedurende de hele dag en ’s zondags van 2 tot 4 uur. Zondagsmiddags is Paul Baars zelf aanwezig, zodat men met hem over zijn werk kan praten. HAARLEM De afdeling Kennemer- land van de Oosterreichischer Alpenverein houdt vrijdag 25 februari een dia-voor- dracht over Noorwegen. De lezing zal ver zorgd worden door de heer en mevrouw Sweers uit Sassenheim in het gebouw van de Vereniging van Vrijzinnig Hervorm den aan de Vestestraat en begint om 20.15 uur. int nd ijk ke st iet lit .ik sl- ë- :e- ■o- de 51- rol iet iet n- ist de nd int an rol n- rij le ns sr, !e- im ik op e- n: er en n- ile „Om alles zo degelijk mogelijk voor te be reiden hebben we ook medewerking gehad van Peter Lohr, van de Haarlemse schouwburg”, zegt Henk Schippers. „Hij is een keer op de Ruïne geweest en heeft ons verschillende waardevolle adviezen gegeven, die technisch gezien vooral van belang zijn. We hebben bijvoorbeeld ook HAARLEM.Bij een inbraak in een winkel met electrische apparaten aan de Gedempte Oude Gracht zijn in de nacht van dinsdag op woensdag drie draagbare televisietoestellen ter waarde van 1776 gestolen. De dader is binnengekomen door de winkeldeur te forceren. In dezelfde nacht werd uit een kantoor aan de Brouwersvaart een geldkistje met 60 ontvreemd. Henk Schippers vertelt reeds geruime tijd met plannen in het achterhoofd rond te lopen waarbij de interessante accommo datie van de dertiende eeuwse ruïne prach tig benut zou kunnen worden. Tijdens een concert in Amsterdam, waar Willem Breuker met zijn „Instant Compo sers Pool” musiceerde, schoot hij deze eens aan om hem te polsen of hij eventueel bereid zou zijn zijn medewerking te ver lenen aan een muziekavond op de Ruïne van Brederode en in principe stem de Willem toen reeds toe. De heer Schip pers bleef nog even met het plan rond stappen en sprak er over met Ab van Schooten, die vol geestdrift de jongens van de Haarlemse Toneelschuupr interesseer de. Inmiddels had Henk Schippers de IJ- muidense balletpaedagoge Corrie Rijnders gevraagd of ook zij kans zou zien met haar leerlingen één der avonden te ver zorgen en Corrie bleek enthousiast. HEEMSKERK Het feit, dat er in Heemskerk niet zoveel wordt gedaan om de bewoners in aanraking te brengen met kunstuitingen van anderen, heeft geleid tot de oprichting van de Werkgroep Expositie, zetelend in „De Zandkraai”. Deze werk groep wil continu tentoonstellingen organiseren in „De Zandkraai” en mogelijk later in andere ruimten. Daarbij denkt men in de eerste plaats aan de kunstenaars, die van plan zijn van de kunst hun beroep te diaken maar die nog niet veel publiciteit en bekendheid hebben gekregen. Niemand zal vreemd opkijken van de toekomstplannen van Roeland Visscher, als hij zegt wis- en natuurkunde te willen gaan studeren in Amsterdam nadat hij zijn hbs-b-diploma heeft be haald dit jaar. Wie echter denkt dat deze wiskundeknobbel eenzijdig is en alleen maar aan cijfers, formules en berekeningen denkt, komt bedrogen uit. Want Roeland Visscher heeft een aan tal zeer aardige hobbies die niets te maken hebben met deze exacte vakken. Hij houdt zich namelijk zeer graag Ir. Th. J. Tienstra, directeur Visserijen, heeft op de zo genoemde Volkshogeschool- dagen voor de zeevisserij (in Bergen NH) uiteengezet, dat door internationalisatie van het beheerskader van de visserij be tere mogelijkheden ontstaan om (bepaalde) visserij problemen op te lossen. Op de vo rig jaar december in Moskou gehouden bijeenkomst van de Noordoostatlantische Visserij commissie is ten aanzien van het conserveringsbeleid een aanbeveling uit de bus gekomen, waarmee terecht de biologen en economen niet zo blij zijn. Geen ha ringvangst op de Noordzee en in het Ska gerak van 1 april tot en met 15 juni 1972 en van 1 februari tot en met 15 juni 1973 is wel een stap in de goede richting, maar deze maatregelen zijn niet voldoende. Een verdere beperking zal in overweging moe ten worden genomen. Daarbij zal aldus ir. Tienstra moe ten worden uitgegaan van een zo gelijk mogelijke verdeling per lid-staat van de NEAFC van de last der beperking. Biologen en beleidsfunctionarissen zijn het er over eens, dat een quota-regeling het beste systeem is. De doelstelling: het beïnvloeden van de aanvoerverhoudingen ten gunste van een later herstel. Maar dan moeten ook alle betrokken landen daaraan In februari van het vorig jaar nam hij deel aan de eerste ronde van de Wiskunde-Olympiade en kreeg hij het grootste aantal punten. Vervolgens wer den de zestig besten gevraagd voor een tweede ronde, welke werd gehouden in Utrecht vorig jaar september. Enige dagen geleden hoorde hij van zijn vijfde plaats. Zelf is hij nauwelijks van deze pres tatie onder de indruk. Dat was hij ook niet erg van de officiële bekendmaking en prijsuitreiking dez week in Den Haag, waar „Een professortje van een of andere commissie en een stelletje hoge omes allerlei toespraakjes hiel den”. Hij mocht op het ministerie een boekenbön en een boek over wiskunde in ontvangst nemen. Bovendien werd hem verteld dat hij met vier anderen deze zomer naar Polen mag gaan voor een internationale scholieren-wiskunde- vedstrijd. Hieraan zullen vertegenwoor digers van vijftien verschillende landen deelnemen. Reeds in de eerste klas kreeg deze hbs-er de bijnaam „KNOBBELTJE”, omdat hij in de wiskundeles een „kiene opmerking” maakte. Zijn leraar ver zuchtte toen: „Zou nu eindelijk toch het genie uit IJmuiden gekomen zijn?” Dat Roeland Visscher de bijnaam van Henk Schippers: „Ook daaromtrent koes teren we optimistische verwachtingen. Zo wel Ab als ik hebben vertrouwen in het cultuurbeleid van Haarlem, tenslotte is de Ruïne van regionaal belang en ook voor Haarlemmers een trekpleister. De speciale „Ruïne-commissie” die alle zaken rond de Ruïne van Brederode re gelt, staat welwillend tegenover het plan Schippers-Van Schooten. Maar struikel blok zou toch nog het slechte weer kun nen zijn. Daarover zegt Henk Schippers: „Het risico dat een bepaalde avond door slechte weersomstandigheden niet door zou kunnen gaan, zullen we in het con tract met de optredende artiesten veilig stellen. Daarover is al gesproken en er zul len uitwijkdata moeten komen”. Voor het front van zijn klas is Roeland Visscher bezig met het oplossen van enkele ingewikkelde problemen. Voor hem echter een peuleschïlletje. Links van hem zijn wiskundeleraar P. Langhout. bezig met litteratuur over filosofie, daarnaast speelt hij dwars- en blokfluit. Toch wijst een andere liefhebberij weer op zijn belangstelling voor wiskunde. Hij schaakt immers. Onlangs nog nam hij deel aan een schaaksimultaan, uit- ’eschreven door onze bladen. Hij speel de toen tegen de Roemeense schaakster Alexandra Nicolau en.... verloor. Niettemin wensen wij Roeland Vis scher voor de toekomst en vooral bij de wiskundewedstrijd in Polen veel succes. Daarom hebben we een brief opgesteld waarin het hele plan uiteengezet is. Die is naar verscheidene instanties verstuurd. We hebben reeds een positief antwoord ontvangen van het Anjerfonds dat een éénmalige aanmoedigingssubsidie schenkt van vijfhonderd gulden, bestemd om een podium neer te zetten. Dat podium willen we na gebruik aan de Velser Gemeenschap geven, die het misschien kan gebruiken voor andere evenementen in de gemeente”. De voordelen van een dergelijke quota regeling zijn: een goede mogelijkheid tot herstel van het evenwicht van de „voor raden”; het systeem werkt eerlijk, het dis crimineert niet; verschil in nationaal steunbeleid speelt geen enkele rol. Op de afslagen is een goede controle mogelijk. Ir. Tienstra wijst echter ook op de na delen. Vooreerst is het bereiken van over eenstemming over „basisjaren” zeer moei lijk. In niet mindere mate geldt dit voor de schatting van het verantwoorde vangst- potentieel. Bij foutieve schattingen moe ten correcties plaats vinden, quota worden gewijzigd en zoiets geeft onrust. Voorts zullen niet-deelnemende landen storend kunnen werken. In de wel-deel- nemende landen kan met betrekking tot het onderhavige produkt prijsstijging op treden. Wij signaleerden reeds de komende door- braag van de „Vostok” met haar formida bele vangvloot, maar minister Vikenty Vooral in de laatste tijd is bezorgdheid over veiligstelling van de eigen kustvis serij in het nieuws gekomen, met name bij de overwegingen tot toetreding van kan- didaat-EEG-landen. Welnu, indien een quota-regeling op kustwateren betrekking zou hebben, dan lijkt het rationeel ervan uit te gaan dat de betreffende kuststaat een relatief groter quotum krijgt toege wezen. Nationaal bekeken, kan eveneens een eerlijke verdeling van de koek worden bereikt. Ook hiervoor is een ontwerp techniek uitgedacht. Al met al zijn de voordelen groter dan de nadelen, vooropgesteld dat men werke lijk wil kunnen blijven vissen. Ab van Schooten (links) en Henk Schippers hopen dat hun culturele plannen voor de komende zomer zul len doorgaan en dat ze de ruïne zullen verlevendigen. voorwaarden af te dwingen. De werkge vers menen dat er in het ontwerp ook re gels moeten komen voor de manier, waar op een vakvereniging kan besluiten van de wettelijke bevoegdheid tot staken ge bruik te maken. „Knobbeltje” inderdaad waard is, be wijzen de cijfers voor de wiskunde vakken van zijn laatste rapport. Ste reometrie 10, Goniometrie 9, Analy tische Meetkunde 9, Algebra 10. Zaitsev heeft nog wat in store; de visserij- vloot zal worden versterkt met nog vijf fabrieksschepen, waarvan de eerste, de „Pos’yet” reeds van de Admiraliteitswerf in Leningrad te water is gelaten. Elk van deze schepen uit de serie van vijf zal per dag 750 ton rauw materiaal verwerken tot vismeel en olie. In de USSR zullen voorts nieuwe projec ten voor zo genoemde visfarms waar jonge visjes in een af gebakend deel van de zee worden uitgezet en speciale broedplaatsen voor zoetwater- en zeevis worden uitgevoerd. 500 kisten schol, 330 kisten varia, 380 stuks stijve kabeljauwen, 2000 kilogram tong. Prijzen, per kilogram, in guldens: grote tong 4,91-4,78; grm. tong 7,24-6,81; kim. tong 7,99-7,45; tong I 7,90-7,68; tong II 7,50-7,08; tarbot 8,99-8,59. Per 50 kilogram: koolvis I 32-24; koolvis 2 27-23,50; koolvis 3 26-23,50; koolvis 4 24- 19,50; hammen 220; tarbot 273-180; griet 196-125; schelvis I 69-39; schelvis 2 56-38; schelvis 3 70-29; schelvis 4 60-35; schar 85-54; schartong 70-56; haai 41-40; ma kreel 68-46; haring 34,40-33,80; poontjes 44; lever 62-25; steenbolk 33-25; wijting I 64-48; wijting 2 50-34; kabeljauw I 91-36; kabeljauw 2 112-36; kabeljauw 3 90-36; ka beljauw 4 75-31; kabeljauw 5 50-24; heek 3 220-180; heek 4 160-140; heek 5 84-41. Per hoop: rog 140; vleet 224. Per 125 kilogram: grote leng 90-84; grote heek 650-600; middel heek 220-180. Besommingen: KW 15 61.000, 41 40.100, IJM 57 59.000, 7 710, 23 1.940, YE 25 1.470, ZL 6 710, KW 77 410. VD 1 4.890, 25 3.350, 46 4.270 UK 6 3.350, 48 3.100, 56 1.460, 59 2.200, 72 4.180, 115 1.770, 147 1.690, 148 4.100, 161 1.770, 168 1.340 197 780, UK 54 en UK 208 1.625, 17 en 249 7.390, 78 en 93 1.400, 107 en 131 2.680, 135 en 145 4.100, 196 en 234 5.150, VD 44 en VD 75 2.500, 53 en 180 2.340, WR 34 en WR 137 750. De weersomstandigheden waren wel haast ideaal en er werden enorme hoeveel heden schol, kabeljauw en koolvis aan gevoerd. Bij de IJmuider vishallen had men moeite deze stroom op te vangen en veel vis is onverkocht gebleven: maandag duizend kisten schol en 1500 kisten met de kleinste kabeljauwen; dinsdag bleven 200 kisten schol liggen, alsmede 300 kisten koolvis en 200 kisten kabeljauw; woensdag werden rond 4.500 kisten koolvis niet ver kocht. Deze doorgedraaide vis in groten deels naar de vismeelindustrie in Noord- duitse havens gegaan; in Nederland is immers geen fabriek meer die doorge draaide vis en visafval verwerkt tot vis meel en dergelijke. SCHEVENINGEN. De aanvoer in Scheveningen bestond donderdagmorgen uit: 40 kisten wijting, 400 kisten gul, 380 kisten schol, 30 kisten varia en 3000 kilo gram tong. URK. In Urk werden maandag aan gevoerd (in kilogrammen) en geveild (in guldens): 68.000 tong 4.76-8.41; 13.500 tar bot, 3.65-8.82; 1400 griet, 2.26-3.04; 320.000 schol. 0.38-0.67; 10.000 kabeljauw, 0.60- 0.84; 2000 wijting 0.54-0.94; 2500 schar, 0.47-0.89. deelnemen. Daarbij zou dan vooraf basis quota per land moeten worden vastge steld, dus standaardpercentages, gebaseerd op historische aanvoerverhoudingen. bij voorbeeld: elk land mag uit een periode van vijf jaar z’n drie beste jaren nemen als basisjaar. Voorts wordt de verant woorde hoeveelheid vis die men wil vangen in het betreffende gebied vastgesteld. Op deze hoeveelheid worden de basisquota der landen toegepast. Aldus ontstaan ef fectieve aanvoerquota per land per jaar. (Van een onzer redacteuren) IJMUIDEN. De USSR heeft een vis serij programma opgesteld dat de jaarlijkse totaalvangst op tien miljoen ton moet brengen. Hierdoor zal de Sovjet-Unie op de wereldltfst voor visserij landen van de derde plaats naar de top springen, Peru naar de tweede degraderen en Japan een goede derde worden. Ofschoon de Russen dit vijfjarenplan slechts waar kunnen ma ken door ononderbroken op alle oceanen te opereren, moeten de Westeuropese vls- serjjlanden wel rekening houden met een nog grotere deelneming door de Sovjets in de wateren dicht en betrekkelijk dicht bij huis bij de verdeling van de koek. unie Aan de hand van getuigenverklaringen vermoedt de politie, dat de jongen en twee 7-jarige vriendjes in de onmiddellijke na bijheid van het transformatorhuisje met vuur gespeeld hebben. Waarschijnlijk heeft een van de knaapjes een brandende luci fer door het sleutelgat van de deur naar binnen gegooid. Het toeval wilde, dat er een klein lek in een aardgasleiding was, waardoor een explosie ontstond. Door de kracht van de ontploffing sprong de deur van het huisje open en knalde tegen het hoofd van de 8-jarige jongen. Daarnaast wil men ook degenen die in hun vrije tijd met kunst bezig zijn aan bod laten komen. Een ieder die iets doet aan schilderen, fotograferen, filmen, pot tenbakken, macramé en dergelijke kan via het buurthuis „De Zandkraai” contact opnemen met Chris Knoop om een af spraak te maken. Het exposeren is gratis en de werkgroep betaalt de verzekering. De werkgroep bestaat uit Fokelien Renekens, Miep Hiemstra, Brigitte van Kessel, Paula Vijn-Hofstede, M. Smits- Hatting, Ruud van Zon, Paul Baars, Ben Hogendij k, de heer Van Koppel en Chris Knoop. Van 24 februari tot 23 maart exposeert Paul Baars in „De Zandkraai”. Hij is der dejaars student aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten in Amsterdam. Van hem zijn in „De Zandkraai” te zien aqua rellen, etsen, krijttekeningen en olieverf schilderijen. Hij noemt zijn stijl van schil deren realistisch. IJMUIDEN. Woensdag werden in IJmuiden aangevoerd: 29 kisten en 115 premiekisten schelvis, 128 kisten en 60 premiekisten wijting, 1925 kisten kabel jauw, 5450 kisten koolvis. 260 kisten haai, in de Metaal- en Elektronische industrie (FME) naar aanleiding van de gebeurte nissen in de grootmetaal. Iedere vakvereniging kan elke door zus terverenigingen afgesloten CAO thans doorbreken, als zij haar handtekening maar niet onder die CAO zet. Zij is dan geen partij en is vrij om betere arbeids- 1

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5