dorpsweide Trapveldjes in momenteel heet hangijzer Aanleg ijsbaan ook in gevaar Wereld reddeloos als economische groei doorgaat Hulde voor langdurige vakbond trouw aan NACO herziet Ook uw krant! tarieven BON Nappa kleding VELDHUIS Suède iüswi voetbalamateurs PROFESSOR PEN BEKEERD Werknemer durft IJmuider Courant Groep inwoners Wijk aan Zee protesteert tegen aantasting van dorpskarakter Selectiewedstrijd Nederlandse ook nu nog strijd aan te binden Contactmiddag Kwart TV-kijkers ziet graag rellen op voetbalveld Havenberichten IJMUIDER COURANT DONDERDAG 24 FEBRUARI 1972 Handbal Bezorg mij 14 dagen gratis IJmuider Courant Trots voor dames en heren •n Kort IJmond nieuws B reestraat 12 Beverwijk Tel. 25629 Uit NOS-enquête w' WW MU I 'v. W' USi (Van een onzer verslaggevers) fe- (Van onze redactie economie) (Van een onzer verslaggevers) B beseften, (Van een onzer verslaggevers) In open enveloppe zonder postzegel opsturen naar i IJMUIDER COURANT - Antwoordnummer 416 Haarlem Naam Adres 1 te Daarna kunt u mij noteren als t ADVERTENTIE i i i i i Volgens de twee inwoners van Wijk aan Zee, die een tweede protestbrief aan het college vergezeld deed gaan van een hon derdtal handtekeningen van verontruste mede-inwoners, is met de aanleg van de veldjes en de ijsbaan maar een gering be lang gemoeid ten opzichte van het belang van een ongeschonden Dorpsweide, dat een visitekaartje van de badplaats is geworden. Geslipt. Een 60-jarige bedrijfsassis- tent van Hoogovens warmbandwalserij I is met een hersenschudding opgenomen in het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk, nadat hij op zijn fiets rijdende op het Hoogoventerrein over de spoorrails was geslipt. Noord-Holland houdt dinsdag 29 februari om 14.30 uur een bijeenkomst in de Sions- kerk aan de Eksterlaan. Doel van deze middag is het nader contact leggen tussen de groepen onderling. HAARLEM. De provinciale commis- ■ö- maandabonnee /7.80 kwartaalabonnee 22,65 4$ Doorhalen wat niet verlangd wordt 1 er A. de BEVERWIJK. De NACO zal door de sterk gestegen kosten enerzijds en in het kader van de harmonisering van de tarie ven anderzijds met ingang van 1 maart enkele lokalen tarieven herzien. Het be treft hier de tarieven van de lijndiensten Alkmaar, Castricum Heemskerk en Be verwijk. Tegelijkertijd wordt een uitbrei ding van de gebruiksmogelijkheden inge voerd. Zo zal een onbeperkt overstaprecht van een uur, gerekend van het beginpunt af. gelden voor alle soorten plaatsbewij zen. Tot nu toe gold dit uitsluitend voor rittenkaarten binnen het stadsvervoerge bied van Alkmaar. De aanduiding van de overstaptijd zal duidelijker worden, door dat voortaan het einde van de geldigheid wordt aangegeven in plaats van het mo ment van instappen. Voorts wordt de zesritten kaart voor kinderen van 4 tot en met 9 jaar vervangen door een jeugdzes- rittenkaart. Jongeren tot en met 18 jaar kunnen hierdoor van het gereduceerde tarief gebruik maken. De oude rittenkaar ten blijven nog geldig gedurende drie maanden en kunnen dus worden gebruikt tot en met 31 mei. AMSTERDAM Het Landelijk Over leg van Grondraden heeft zich woensdag solidair verklaard met de bezetting van de Vrije Universiteit in Amsterdam. „De be zetting is belangrijk omdat op het front van de democratisering in de komende maanden op alle universiteiten en hoge scholen beslissende slagen moeten worden geleverd in verband met invoering van de Wet Universitaire Bestuurshervorming”. aldus het L.O.G. HEEMSKERK. Vijftien Heemskerkse en twee Castricumse leden van de Indus triebond NVV zijn woensdagavond in het verenigingsgebouw „De Vrijburcht” gehul digd in verband met het feit, dat zij 25 jaar lid van deze organisatie zijn geweest. Uit handen van de distrietsbestuurder. de heer B. Buitenhuis, hebben zij het zilve ren bondsinsigne ontvangen. De voorzitter van de afdeling Heemskerk, de neer C. van Heijst. heeft de dames van de itibila- rissen een heerlijke doos bonbons over handigd. Een 40-jarige jubilaris en zeven andere zilveren vakbondsmensen, die we gens ziekte verhinderd waren aanwezig te zijn, zullen op een later tijdstip gehuldigd worden. WIJK AAN ZEE „Echt, ik zie het niet meer. Wjj werken zes jaar met de Stich ting aan een mogeljjke aanleg van een ijsbaan in de dorpsweide en nu burgemeester en wethouders het voorstel hebben teruggenomen zal het voor de leden van de Stich ting heel moeilijk worden om zich nog voor de zaak in te zetten” Dit zegt de heer C. van Soest, voorzitter van de Stichting Gemeenschapsbaan Wijk aan Zee naar aan leiding van het bericht van de gemeente Beverwijk om het voorstel in de dorpsweide in de badplaats twee trapveldjes voor de jeugd aan te leggen (kosten 8000.-) van de agenda van de raadsvergadering (vanavond in het Stadskantoor), af te voeren. DEN HAAG. Minister Boersma (Soci ale Zaken) heeft de Sociaal-Economische Raad advies gevraagd over een wettelijke regeling van het recht op gelijke belo ning van mannelijke en vrouwelijke werk nemers. Dit recht moet zo nodig via de rechter verwerkelijkt worden, vindt de minister. HILVERSUM Van de TV-kijkers naar voetbalwedstrijden geeft 65 per cent de voorkeur aan een wedstrijd zonder vechtpartijen, terwijl een kwart van het publiek graag kijkt naar beel den van boze spelers, die elkaar te lijf (willen) gaan. Dit is een van de resul taten van een enquête die door de af deling studie en onderzoek van de NOS is ingesteld. Hieruit blijkt dat voetbal en schaatsen de takken van sport zijn die het Nederlandse publiek het meest aanspreken. 92 percent van de kijkers volgt deze sportevenementen in meerdere of min dere mate. Daarvan besteedt 60 percent de meeste aandacht aan voetbal en 20 pet aan schaatsen. Voetbal op de televisie wordt door 74 percent als een sportprogramma be schouwd, maar 18 percent rekent het meer tot de afdeling amusement, 80 percent van de ondervraagden was van mening dat het een vermaak voor het gehele zin betreft en 17 percent vond het een typische mannenaangelegenheid Ongeveer driekwart van de kijkers ziet het liefst een Europa cup-wed strijd, 3 pet houdt het op de nationale voetbal competitie en 31 percent maakt het niets uit. BEVERWIJK Dinsdagavond 29 bruari wordt op het Kennemer terrein een voetbalwedstrijd gespeeld in het kader van de selectie voor het Nederlands amateur- elftal tussen de elftallen van de districten West I en West II. De wedstrijd begint om acht uur. In zijn toespraak zei de heer Buitenhuis onder meer, dat er de laatste twee jaren veel jubilarissen zijn geweest. Hij noemde dit vanzelfsprekend, omdat de Vakorgani saties in 1945 weer met hun werk begon nen zijn. De heer Buitenhuis vond de Heemskerkers maar een bijzondei volk. Aan de ene kant hebben zij een prachtige strijd gestreden tegen drie-in-een, terwijl zij anderzijds volmondig „ja” hebben ge zegd tegen drie-in-een. Hij doelde hierbij op het actie voeren dooi de Heemskerkers tegen de samenvoeging en aan de steun, welke met name de Heemskerkse afdeling van de organisatie heeft gegeven aan de fusie tussen de Metaalbedrijfsbond de Algemene Bedriifsgroepen Centra's en de textielbnnd De Eendracht tot de Indus triebond N.V.V. De heer Buitenhuis zei waardering te hebben voor de strijd tegen de samenvoe ging van de IJmondgemeenten en tevens dankbaar te zijn voor het begrip, dat de Heemskerkers hebben getoond voor de fusie van He drie vakorganisaties tot één De heer Van Soest: „Dat is niet waar, wat die heren hebben gesteld. Met die trap veldjes is wel degelijk het belang van on ze kinderen gemoeid. Waar in Wijk aan Zee is een terrein waar kinderen onge stoord en niet in gevaar gebracht door het verkeer kunnen spelen? Op het asfaltter- rein in de dorpsweide kunnen mensen ’s winters schaatsen, de drumband Arion kan er marswedstrijden houden, men kan er badminton spelen, de handbalvereniging kan er wedstrijden houden. Maar meneer Snijders is voorzitter van die handbalver eniging en ziet geen heil in dat terrein. Zij kunnen daar niet beschikken over kleed- en wasgelegenheid. Maar het dorpshuis is honderd meter verder. Is dat geen be zwaar? Zo gauw mijn tegenpartij met bruikbare alternatieven waar dan wel de trapveldjes en de ijsbaan kunnen worden aangelegd komt, ben ik direct bereid de plannen mede te helpen ontwikkelen. Maar die argumentatie van de heren lijkt vol gens de Stichting Gemeenschapsbaan Wijk aan Zee nergens op”, aldus de heer Van Soest. Hij zou het bijzonder jammer vinden als de plannen ter wille van de protesten van twee mensen zouden moeten worden op geborgen in de bureaulade van de gemeen te. „Het is nu of nooit”, zegt de heer Van Soest. DEN HAAG. Als de economische groei zich voortzet, is de wereld reddeloos. Tot deze bevinding is de Groningse hoog leraar prof. dr. J. Pen gekomen. Hij heeft daarmee zijn vroegere standpunt, dat een beperkte groei de milieunadelen van een stijgende produktie zou kunnen neutrali seren, prijsgegeven. Hij doet deze bekentenis openlijk in het wetenschappelijk tijdschrift „Economisch Statistische Berichten”. Zijn bekering is voornamelijk gebaseerd op de berekenin gen van de economen Forrester en Mea dows van het Massachusetts Institute of Technology, die voor de Club van Rome ook toekomstbecijferingen hebben ge maakt. De Amerikanen voorzien in uiterlijk dertig jaar een ramp van wereldomvang door de uitputting van grond, het opraken van grondstoffen, milieuvervuiling en overbevolking als de economische groei zich voortzet. Prof. Pen heeft zich nu achter deze visie geschaard en zegt niet te weten hoe de dreigende ramp zou kunnen worden afgewend. De redenering van prof. Pen is nu dat zelfs als ondernemers met vervanging voor ontbrekende grondstoffen zouden kunnen werken, de uitputting van energie en de vervuiling alleen maar in sneller tempo op ons afkomen. De produktie zou gewoon moeten verminderen, zegt prof. Pen, maar hij ziet dan tegelijkertijd het probleem van de naar meer welvaart zoekende mens, die het inkomen en de produktiemiddelen heeft om zijn wensen vervuld te zien, maar die daar geen ge bruik van kan maken, wil hij niet op zijn ondergang aansturen. Achteruitgang is in strijd met onze cultuur. Voor de ontwik kelingslanden voorziet prof. Pen dat zij nooit het welvaartspeil van de rijke lan- sie van de Hervormde Vrouwengroep in den.zullen bereiken, omdat lang voor die tijd het menselijk geslacht zal zijn ver hongerd of gestikt. In massale koop- krachtvernietiging ziet hij geen heil, om dat dat tot omvangrijke werkloosheid zou leiden. Sterke matiging van verlangens en Hier zouden volgens Burgemeester en Wethouders van Beverwijk de twee trapveldjes moeten komen. Het voor stel om tot de aanleg van de veldjes over te gaan is nu ingetrokken. Er zijn protesten tegen het plannetje ge rezen, zeer tot ongenoegen van de Stichting Gemeenschapsbaan Wijk aan Zee, die nu ook het plan tot de aanleg van een multifunctionele ijs baan in de dorpsweide niet meer „ziet zitten". Dinsdag aangekomen in IJmuiden: Zaan- stroorn, Felixtowe; Balyrory, Belfast; Hein von Bargen, Kingsferrle; Queisence, Londen; Ulstein, Antwerpen; Eileen-M, Londen; Rijnstroom, Sho reham; Hendrik-B, Antwerpen; Alstern, Udde- valla, Beverwijk; Ruth-Dieter, Söderhan; Joan- C.Londen, IJmuiden; Oriole, Dagenham; Hack ney, Londen; Corkbrook, Londen; Thuringia, Bremerhaven; Celcius, Immingham; Irish-Elm, Nagoya; Corchester, Blyth; Sir William Walker, Londen; Jubilation. Greenwich, IJmuiden; Has- selborg, Hamburg; Fairplay II, Lissabon; Tor Hollandia, Gothenburg; Ilsesha Palm, Freetown; Divy Pacific, Vego; Satuchet, Teesport Quo Va- dis, Bergen op Zoom; Delfborg, Harlingen, Zaan dam; Sir Archibald Page, Londen; Corbeanch, Londen. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Setas. Kll- rus; Rogate, Steemess; Suwalki, IJmuiden, Piom bino; Tor Parisia, Kopenhagen; Marcus, Huil: Susan von Bargen, Antwerpen; Stella Maris, Eastham; Malml, Stettin; Nordkyn, Londen; Dominence, Selzy; Deptfort, Londen; Texel- stroom, Rotterdam; Bulborough, Londen; Brinda. Berry; Hondsbosch, Zaandam, Rochester; Am- stelstroom, Hull; Doris, Hamburg; Mol, Antwer pen; Nassauborg, Delfzijl; Rolf Behrmann, Lon den; Gulhav, Leith; Brandon, Londen; Slovna, Stettin; Fem, Great Yarmouth; Capricorn, Poo le; Zaaanstroom, Felixtowe; Battersea, Londen: Quescence, Portishead; Alstern, Lynsekil; Stolk- berg, Rostock; La Paloma, Londen. Woensdag aangekomen in IJmuiden: Monika Wirds, Rotterdam; Wilmington, Rotterdam; Spaarneborg, Colchester, IJmuiden; James Ro wan, Londen; Gelora 1, Belawan; Titan Service, Cont. Plat, IJmuiden; Luise Bornhove, Antwer pen; Sandon, Delfzijl; San Andreas. Frecamps' Sir Johnstone Wight. Londen: Caroline Olden- dorf, Antwerpen. Woensdag aangekomen in IJmuiden: Gasselte, Boston, IJmuiden; Soren Friedolf, Londen; Troyan Service. Cont. Plat, IJmuiden; Allotar, Londen; Yorkshireman, Londen; Waterland. Saolutz; Libertas, Bremen; Formality, Londen; Bravo Contender, Immingham; Maythorn, Fre camps; Gdinia 2. Antwerpen; Frivolity, Londen; Jethi, Hamina; Eversen, Rotterdam: Arundel, shoreham: Lloyd, Vigo, Velsen; Ciescyn, Stet tin; Dintelborg. Zwijndrecht; Wiggs, Great Yar mouth; Gerd Bos. Bremen, IJmuiden; Jean-E, Londen; Silvana, Vlissingen; Pirola, Bergen op Zoom; Sauma Lagoon, Rotterdam; Mergui, Rot terdam. Buitenhuizen: Enslend, Rotterdam; Wij- mers, Dordrecht; Volance, Cont. Plat, IJmuiden. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Joan-C, Londen; Styrsoe, Rotterdam; Ellen-N, Wolton- head; Steersman, Londen; Hein von Bargen, Fllxborough; Corchester, Ipswich; Montferland, Hamburg; Balyrory, Belfast: Sir Willioam Wal ker. Londen; William R Adamese, Jackson Ville. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Hadi Augussalim, Belawan; Corbrook Portishead; Andrea, Evensborg; Laertas, Hamburg; Rijn stroom. Shoreham; Zaanborg, Sharpness: Sir Archibald Page, Londen: Tor Hollandia, Go thenburg; Irish Elm, Antwerpen; Corbeaeh, Lon den; Oriole, Dagenham; Ruth Dieter, Elsflet; Hendrik-B, Great Yarmouth; Fairplay, Zaan dam. Cont. Plat; Aspera, IJmuiden, Emden; Si rius, Bergen; Luise Bornhoven, Bremen; York shireman, Le Havre; Sinon, Kingston; Quo Va- dis, Douglas; Monika Wiards, Londen; Anders, Rotterdam; Bravo Contender, Immingham; Ti tan Service. IJmuiden, Cont. Plat; Str John stone Wight. Londen; Spaarneborg. Middlesbo rough, IJmuiden; Naes Pargate IJmuiden, Ant werpen; Volance, IJmuiden, Cont. Plat. Donderdag aangekomen in IJmuiden: Jason, Vlissingen; Tankmar, Vlissingen; Emsstroom. Par; Apricity, Guues; Memel, Dagenham; Trio, Whitby; Ladon, Antwerpen; Rottneros, Rouen, IJmuiden. Donderdag vertrokken van IJmuiden: James Rowan, Londen; Kulpawn River. Bremen; Oost- kerk, Duinkerken; Dyvl Pacific, Emden; Alo- tar, Bremen; Rolwl, Durban; Maythorn. IJstad: Soeren Friedolf, Esbjerg. Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan. Na verschillende selectiewedstrijden ko men beide districten met een zo sterk mo gelijk elftal naar Beverwijk, dat bestaat uit spelers van de zondag- en de zater- dagclubs. Voor het district West I zijn de volgende spelers uitgenodigd: B. Bachman (AFC), Th. Offenberg en H. Wentzel (Amstelveen), H. Vreedenburg (DOS), H. Kamoen (EDO), H. van Metelen (Huizen), F. Eijchenberg (Kennemerland), A. Spruit (Schagen), J. H. Bijlsma (SDW), L. Beukers (Spakenb.), F. Dijkstaal (Stormvogels), B. Tent en N. Veeken (Uithoorn), Tj. Kort (VSV), B. On- clin en B. Veerhuis (ZFC). Het elftal van district West II wordt als volgt samengesteld: G. Reitsma, T. Vier gever, F. Steur (allen Zwart Wit ’28), L. Bezem (Gouda), C. Zwamborn (Alblasser- dam), A. Verboom (Spijkenisse), H. van Zij develd (Heerjansdam), J. van der Leek (CW) en J. van Dullemen, J. van den Oever (RVC), A. Marijt, J. van Kesteren, A. Spaanderman (Noordwijk), A. Lagen dijk, C. Karstens, J. Verven en G. Desar (UVS). Tijdens een in januari gehouden bijeen komst ter gelegenheid van het slaan van de eerste paal van het dorpshuis maakte burgemeester Bruinsma het plan van de ijsbaan en trapveldjes bekend. Wat reeds geruime tijd binnenskamers was doorge praat werd nu aan de inwoners van Wijk aan Zee gepresenteerd. En direct kwamen er protesten van de zijde van de heer Van der Hoeven, die een brief schreef aan het gemeentebestuur. Hij wees hierin op de al ternatieven: leg de ijsbaan aan op een stuk terein naast het dorpshuis of gebruik de parkeerplaats nabij de strandingang voor dat doel. Tast niet het karakter van de dorpsweide aan, waar vogels in het voor jaar broeden. Samen met de heer Snijder, voorzitter van de handbalvereniging Wijk aan Zee wil hij een Stichting Behoud Dorpsweide oprichten. persoonlijke vrijheidsbeperking zouden ons op de goede weg kunnen brengen, maar hoe dat ook t e realiseren is, ziet prof. Pen nog niet. Er is mogelijk een revolutie voor nodig, wanneer zich al enkele vervuilingscatastrofes hebben vol trokken, aldus prof. Pen. Misschien wor den dan de voorwaarden voor een betere leefmaatschappij dan vervuld. De heer buitenhuis gaf als zijn mening te kennen, dat deze uitspraak in het kort geding overduidelijk heeft bewezen, dat ook de werknemers in 1972 de strijd nog hebben aangedurfd en aangebonden Hij hoopte, dat de werkgevers hiervan geleerd zullen hebben en dat de staklngsvrijheid te zijner tijd gerealiseerd zal worden. Tenslotte wees de distrietsbestuurder op de door de strijd bereikte resultaten wel ke alleen Bereikt konden worden doordat de jubilarissen lid van de vakorganisatie zijn geworden en ook gebleven HH ver klaarde trots op hen te zijn. De heren Bekker en Unger die deel uit- De heren Bekkei Unger, die deel uit maakten van hel bestuur van de afdeling Heemskerk, namen afscheid in rerband met het zelfstandig worden van de afde ling Uitgeest. Zij kregen als waadering s een boekenbon. Naar aanleiding van de uitspraak in het kort geding, dat door de werkgevers tegen de Industriebond NVV was aangespannen en dat heeft gediend voor de Amsterdam se rechtbank, vroeg de heer Buitenhuis zich af of er in Nederland nog wel van onafhankelijke rechtspraak gesproken kan worden of dat deze rechtspraak meer rekening houdt met de belangen van het kapitaal dan met de belangen van de factor arbeid. grote, omdat zij beseften, dat op dit terrein een groter verband meer macht betekende. Uitvoerig ging de heer Buitenhuis in op de moeilijkheden en problemen in de metaalindustrie rond het tot stand komen van een nieuwe CfiO. welke moeilijkhe den hebben geleid tot een ernstige contro verse tussen de zogenoemde „andere vijf bonden” en het NW Distrietsbestuurder B Buitenhuis reikt de insignes uit aan de jubila rissen. De dames krijgen van af delingsvoorzitter C. van Heijst een doos bonbons. Met nadruk bestreed hij als zou tussen de NVV voorzitter, de heei Groeneveld, en de NKV-voorzitter, heer P. Brussel, een persoonlijk duel heb ben plaats eehad. zoals In enkele dagbla den gesuggereerd werd Het ging alleen om een streng zakeljjk conflict. 3 i J 'L

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7