DE BEURS DEZE WEEK Nieuwbouw nauwelijks te betalen s Hoe moet het met de belasting? Philips dicht van 72 Lenteflora Het fleurige huishouden Haarlemse Voo rja ars beurs 3%i12 maart Leiden KOOP EN VERKOOP VAN HUIZEN wis Drs. H. Praktiek, raad bestuur bouwbedrijf: kleinere huizen en persoonlijke subsidies T Akkoord cao V. en D. 1 r 1 Wall Street 10 Ol Z A’ ZATERDAG 26 FEBRUARI 1972 Verloren V T erug tl U it kijk en Overwinnaar ADVERTENTIE J 1 1 i i r ziet voo dee het Kennemer Sporthal, Delftlaan, Haarlem. van’s middags 1 uur tofs avonds 11 uur. Entree f.3,50 3$ (Van onze belastingmedewerker) (Van onze redactie economie) verdienen de belastingheffing t 1 Ti pisc grai te 1 bepi van spel niet Sap het I hei int pei rer lor ev E het gen bi tv te k si ci d v V h n .A VI h <1 r 1 to< pit tei spi wc te In Oc ee 2-1 te lat (G Al H; M ze v. Lt F< 372% 29% 33% 63% 29 21% 3934 109% 49% 53% 45% 76% 44 32% 33% 10 13% 19% 32% 43% 42% 70% Santa Ft Ind Can Pacific tlUnola Cent. Penna Centr South Pac. \Uted Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Brand» Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison □ougL Alrcr □up de Nem Bast Kodak een. Electr. Gen. Motors Goodyear T. Am. Motors IBM Int. Barr. Int. Nickel tnt, T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb Shell Oil Soc. Vacuro Stand. Br. Stand. Old N- Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Brands Un. In corp. Us. Steel westingh. Woolworth Ford K.LM (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Wonen is nauwelijks meer te betalen. Als de stijging van de bouwkosten l°/o per maand blijft zoals dat de laatste twee jaar al het geval was, dan zal het zelfs niet lang duren voordat we kunnen zeggen: wonen is voor nie mand meer te betalen. De meeste Neder landers dreigen straks op eigen kracht geen huis meer te kunnen kopen of hu ren. De overheid, die wèi heeft verzuimd om tijdig maatregelen te nemen om de woningnood op te heffen, heeft daarom al geruime tijd een stelsel van woningbouw- subsidies ingevoerd. Zouden die subsidies niet bestaan, dan was een huis voor veel (jonge) gezinnen al niet meer bereikbaar. van tien jaar geleden, dan was een wo ning helemaal niet meer te betalen”. De internationals hadden over het alge meen een rustige week en zagen het vaak wilde schouwspel op de lokale markt met enigszins gemengde gevoelens aan. Alleen Koninklijke Petroleum kon wat uitlopen en een winst van vier gulden boeken. Voor de rest bleef het bij verschillen van enkele guldens. In de cultuurhoek liep evenwel de HVA sterk uit en trok 10 punten aan. Terwijl in de scheepvaartsec tor Koninklijke Boot 10 punten en de Scheepvaart Unie vijf gulden konden ver beteren, maar daarbij bleef het dan ook. Wat het algemene binnenlandse econo mische nieuws betreft viel het einde van de staking te vieren en werd er gediscus sieerd over het al of niet verlagen van de Slotkoersen Eer gisteren 31% 15 35% 4% 48% 30 32% 48 211% 43%cx 44% 18% 30% 26 33% 47% 25% 39% Gisteren 31% 15 35% 4% 48% 29% 32% 493% 22% 43% 44% 20 30% 26 33% 47% 26% 41 158 %ex 164% 105 %ex 106% 58»% 79% 31% 7% Slotkoersen Eer gisteren Gisteren 364% - 30% 32% 63% 27% 41 22 39% 107 49% 52% 45% 76% 44% 323% 33% 10 123,4 19% 32 43% 42% 70% 36 Een nieuw subsidiestelsel geeft echter nog geen oplossing voor de hoge bouw kosten. Die blijven en blijven groeien, tenzij daar ook iets aan gedaan wordt. Een oplossing die drs. Praktiek voorstaat: bouw meer kleine huizen. De geringere gezinsgrootte zou daartoe mogelijkheden bieden, meent hij. „Andere mogelijkheden om de bouw kosten nog meer te drukken: meer stan daardisatie, van het bouwproces, gebruik van materialen die weinig arbeid vragen. De winst kan daardoor echter niet al te groot zijn”, meent hij. Veel is al gedaan om het bouwen goedkoper te maken. „Zouden we nu nog bouwen op de manier AMSTERDAM. De Amsterdamse ef fectenbeurs was deze week weer in een krachtige hausse-stemming. Vooral de meer lokaal georiënteerde aandelen trok ken fel van leer, waarbij de beurs de stellige overtuiging had dat het in he. bijzonder de vraag voor Duitse en Zwit serse rekening was die voor de hier en daar forse koersverbeteringen zorgdroeg. Veel steun van gene zijde van de Atlanti sche Oceaan had men niet, want eerstens bleef Wall Street maandag gesloten en voor de rest was het koerspeil daarginds eerder afbrokkelend. Belangrijke koopor ders werden van Amerikaanse zijde dan ook niet op onze beurs geplaatst. Drs. Praktiek heeft uit gesprekken met het ministerie de indruk, dat daar ook in deze richting wordt gedacht. Volgens hem zou men met iedere uit te geven woning wetwoning daarmee moeten beginnen. Haagse kringen menen, dat het herziene subsidiestelsel, dat minister Udink begin april zal publiceren, sterk in deze richting gaat. Het is wel vanzelfsprekend, dat de kwestie, bedrijf of geen bedrijf, arbeid buiten dienstbetrekking of niet, een uitge breide jurisprudentie heeft doen ontstaan, want het gaat niet zelden om flinke bedragen. Zo was het ook in het geval van de restaurateur, die na harde strijd overwin naar bleef: of liever niet hij, maar zijn erfgenamen, want hij was inmiddels over leden. Die restaurateur exploiteerde een restau rant, en kocht een leeg staand gebouw met wat grond in een andere plaats, dan waar hij zijn bedrijf had Hij bracht zijn nieuwe aanwinst niet in zijn bedrijf, maar hield ze in privé. Hij verhuurde een stuk van de grond aan een maatschappij, dóe een tankstation vestigde, hiertoe waar schijnlijk bewogen door het door de res- Drs. H. Praktiek, hoofd economische zaken van de Stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf, is van mening dat het huidi- 10 km afstand gelegen zusterbedrijf Olba in Olst uit te breiden. Van de in totaal 236 personeelsleden van de fabriek in Deventer is In de afgelopen tijd reeds een groot aantal me dewerkers in Olst tewerkgesteld. In de komende weken kunnen nog eens onge veer 70 man worden overgeplaatst. Voor circa 50 man, die niet voor overplaatsing in aanmerking komen, zullen de afvloei ingsregelingen van een met de vakbonden overeengekomen sociaal begeleidingsplan van toepassing zijn. Directe aanleiding tot sluiting op kortere termijn dan was voor zien, is het verloop in 1971, waardoor de personeelssterkte sneller is teruggelopen dan werd verwacht. De beperkte bezetting maakt het onmogelijk de produktie nor maal voort te zetten. Heel veel mensen hebben tegenwoordig een eigen huis. Dikwijls, maar niet altijd, heeft de woningnood daar wat mee te maken. Bovendien brengt het hebben van een eigen huis in de inflatietijd, waarin wij leven weinig risico mee. Zo gauw een huis maar „leeg te aanvaarden” is, kan de verkoper meestal nog wel van goede prijs verzekerd zijn. Er worden vaak heel zoete winsten gemaakt. En wat heeft de inkomstenbelasting daar nu mee te maken? Gewoonlijk niet zo heel veel. Het kopen van een huis levert geen inkomen op in de zin van de inkomstenbelasting. De moeilijkheden ko men pas als verkocht wordt, want dan pas komen de winsten voor de dag. Wel kunnen de omstandigheden, waaronder gekocht wordt een aanwijzing zijn voor de belastingplicht bij verkoop. Dat de winst bij verkoop van een huis niet belast wordt in veel gevallen, is wel algemeen bekend. De vraag, waar het om draait is of die winst gemaakt wordt in de uitoefening van een bedrijf of in wat we een privé-transactie noemen. Meestal is er alleen in het eerste geval belastbare winst. Voor belastingplichtingen, die een be drijf hebben is het dan ook van het grootste belang uit te kijken, wat ze gaan doen met een huis, dat ze aankopen. Dat geldt natuurlijk alleen voor gevallen waarin er een keuze-mogelijkheid is tus sen bedrijf en privé. Maar dat zijn er nogal wat. Er is daarbij ook te denken aan de vrije beroepen, die fiscaal met bedrijven worden gelijk gesteld en die heel dikwijls in het huis, waarin zij wonen ook hun beroep uitoefenen: dok ters, advocaten, notarissen enz. Zij kun nen kiezen. Ook voor winkels met een eigen woongedeelte is er vaak keuze mogelijkheid. Wat nu op de lange duur het voordeligst is, hangt goeddeels van de omstandigheden af. Tegenover wat grotere mogelijkheden wellicht bij onderhoud en afschrijving staat de belastbaarheid van de winst bij verkoop. We zouden geneigd zijn te zeggen, dat de man, die onroerend goed buiten de bedrijfssfeer houdt als regel toch wel het beste af is. 59% 79 Kon. Olie (124.50), Philips (43.00), Lnilever (132.00), KLM De overheid geeft op de huurprijs van woningen in de woningwetsector al een subsidie van 50%. Die subsidie moet nog hoger worden als de bouwkosten sneller blijven stijgen dan de inkomens. En dat is de verwachting. Dat betekent dan dat een steeds groter deel van het nationaal inko men in de huisvesting moet worden gesto ken. Zou daartegen al geen overwegend bezwaar bestaan, het stuit wel op bezwa ren dat de woningbouwsubsidies niet al tijd daar terecht komen waar ze het hardst nodig zijn. De overheid geeft tot nu toe subsidies op huizen (objectsubsi dies). Mensen die in dergelijke (goedkope) gesubsidieerde huizen wonen, blijven daar echter over het algemeen ook nog wonen als ze al lang meer verdienen dan toen ze het huis betrokken. Ze „verwonen” dus niet de 14 tot 17°/o van het bruto salaris meer die de overheid eist bij het toeken nen van individuele huursubsidie. Deze mogelijkheid heeft de overheid voorzien. Haar antwoord was de doorstro ming. De resultaten daarvan zijn echter bedroevend. Weinig belangstelling bestaat tot nu toe zoor de geldelijke steun die de gemeente geeft aan mensen die een ge subsidieerde woning vrijwillig verlaten om duurder te gaan wonen. De omzet in Wall Street was 18.180.000 aandelen. Dow Jo- nescljfers: Industrie 922.79 (+10.09), sporen 256.05 (+0.96). nutsbedrijven 113.59 (+0.64). Avondverkeer (met tussen haakjes de slotkoers van gis teren): AKZO (76.50), Hoog ovens (73.10), 124.00—124.90 43.00—43.30 132.20—132.40 115.00—118.00 (116.50). We hebben wel eens meer de vraag gesteld of dit nu wel helemaal juist is uit een oogpunt van rechtvaardige belasting heffing en of het geen aanbeveling zou van dit soort winsten binnen en buiten bedrijf „recht te trekken”. Maar we komen dan op het terrein van de belasting op zoge naamde vermogenswinsten in het alge meen. En aangezien dit een zeer netelig terrein is, blijven we daar maar buiten en gaan we uit van de situatie, zoals die nu eenmaal is. We schreven, dat winst, gemaakt op een transactie buiten bedrijf „meestal” geen aanleiding geeft tot belastingheffing. Dat „meestal” geeft aan, dat het soms toch wel gebeuren kan. En dat is ook zo. Het kan namelijk voorkomen, dat bij aan- en verkoop van een perceel zoveel arbeid verricht wordt, dat belasting over de winst wordt geheven als „niet in dienstbe trekking verrichte werkzaamheden en diensten”; voor de belastingherziening voor 1964 genoemd „andere opbrengst van arbeid”. Er moet dan wel van wezenlijke arbeid sprake zijn. Alleen contact met een makelaar en een wandeling naar de nota ris leveren echt nog geen gevaar op. Bovendien moet, en dat is wel zeer be langrijk, van de transactie met redelijke zekerheid geldelijk voordeel kunnen wor den verwacht. In dat geval kwam de man te verkeren, die weliswaar vertegenwoor diger was, maar op een goede dag 3 bouwterreinen met huizen in aanbouw- kocht; ze af liet bouwen en toen in de loop van enige tijd verkocht. Hij had zoveel arbeid verricht, dat hij aan de fiscus niet ontsnappen kon. DEN HAAG. Vroom en Dreesmann heeft met de vakbonden overeenstemming bereikt over een nieuwe CAO, die per 1 februari j.l moet gelden. Onder de ar beidsovereenkomst voor dit concern val len 22.000 werknemers, part-timers inbe grepen. De salarissen worden met 3,4 percent verhoogd, over 1971 wordt een uitkering ineens van 1,4 percent gegeven. Compen satie voor prijsstijgingen zal worden gege ven als na-indexering per 1 augustus van dit jaar en per 1 februari 1973. Daarbij wordt rekening gehouden met een prijs- drempel van 0,7 percent over het eerste half jaar. Verder overleg volgt als de prijsstijging de zeven percent te boven gaat. De vakantietoeslag bedraagt zeven per cent, met een minimum van 700 gulden voor 23-jarigen en ouder en voor kost winners beneden 23 jaar. In de loop van dit jaar zullen partijen bezien of een arbeidsduurverkorting mogelijk is. Ge streefd wordt naar een 42-urige week per 1 ianuari 1973. Voor verkopend en administratief per soneel zijn de garantiesalarissen aanmer kelijk erbeterd. De jeugdsalarissen zijn volgens de adviezen van de Stichting van de Arbeid vastgesteld. Voor het technisch en meubileringspersoneel betekent de ver vroeging van de ingangsdatum (de nieuwe cao had per 1 april in moeten gaan) een gelijke verhoging twee maanden eerder dan gebruikelijk. Ook voor deze groepen zijn voor jeugdigen de adviezen van de Stichting van de Arbeid gevolgd. aannkoop, noch de verebouwing was vol gens het Hof werkzaamheden die een redelijke verwachting op voordeel bij ver koop zouden doen ontstaan. Of die ver bouwing het pand nu geschikt maakte voor woning of voor restaurant was vol gens het Hof van geen enkele betekenis. Slotconclusie: de hele zaak is een gewone vermogenstransactie en daar komt de in komstenbelasting niet aan te pas. En zo scheerden de erfgenamen van onze belastingplichtige dan net langs de belastingheffing heen. Uit het gegeven voorbeeld blijkt wel duidelijk, hoezeer het van de omstandigheden af kan hangen, of uit een transactie belastbaar inkomen komt of niet. Ook is wel duidelijk, van hoe veel belang het kan zijn, of een pand bij aankoop tot het bedrijfsvermogen wordt gerekend of niet. Had onze restaurateur zijn aankoop tot zijn bedrijfsvermogen gerekend, wat helemaal niet zo gek zou zijn geweest en wat hij zeker had mogen doen, dan was de kans op een goede afloop o.i. vrijwel nul geweest. Hij was dan hoogst waarschijnlijk aan zijn eigen systeem opgehangen. Het perceel in kwes tie was dar bedrijfsmiddel geweest en de winst bij verkoop van een bedrijfsmiddel is nu eenmaal belast. heid die een rol speelt bij de prijsvorming van veel woningen, zorgt er wel voor dat de winst niet te hoog wordt. „De overheid subsidieert meer dan 80 percent van de woningbouw”, licht drs. Praktiek toe. Hoewel de mogelijkheid om goedkoper te bouwen niet erg groot is, volgens drs. Praktiek, heeft hij de indruk dat op grote schaal gewerkt wordt binnen en buiten de bouwwereld aan goedkopere bouwproces sen. Het lijkt er echter op, dait deze er eerder toe leiden, dat het bouwen niet te snel duurder wordt dan dat de bouwkos ten zullen dalen. De belangrijkste stap die nu genomen moet worden, is volgens hem dan ook de overgang van objectsubsidies naar sub jectsubsidies. Daarbij kan hij dan alleen maar hopen dat de economische situatie zich zozeer verbetert, dat de kostenstijging minder snel gaat. „In 1967 was de stijging van de bouwkosten over het hele jaar ook nul percent” herinnert drs. Praktiek zich. LEIDEN. Philips gaat haar afdeling in Leiden met 190 werknemers, waar onder meer onderdelen voor centrale an- tennesystemen worden gemaakt, uiterlijk volgend voorjaar sluiten. De vakbonden, die een zwaar hoofd hebben in de moge lijkheden tot overplaatsing van het perso neel, vinden de beslissing sociaal onaan vaardbaar. De afdeling kwam in 1968 naar Leiden, nadat Philips de daar geves tigde fabriek van Smit-Röntgen had over genomen. ROTTERDAM. Op 1 mei zal het vleeswarenbedrijf Anton Hunink (Unile ver) in Deventer worden gesloten. Voor uitlopend op de sluiting was reeds eerder besloten de produktiecapaciteit van het op De kostenverlaging die de bouwers zo hebben weten te behalen is voor een deel verloren gegaan door de stijging van kos ten als gevolg van andere oorzaken. De econoom van de verenigde bouwers noemt: de ruimte per huis is groter ge worden, de nieuwe huizen hebben alle maal centrale verwarming, de meeste huizen liggen ruim in het groen, de gron den die nu bebouwd worden vereisen meer bewerking voor ze bouwrijp zijn, de schaarse grond is duurder geworden, de arbeidskosten zijn gestegen. De winst van de aannemers zou de kosten niet al te zeer opvoeren, meent drs. Praktiek. Winstpercentages van onge veer 2 percent acht hij normaal. Daarbij zou de concurrentie onder de aannemers de winst ook laag houden Ook de over- ge subsidiestelsel de problemen niet op lost. „We moeten terug naar het systeem waarin iedereen de volledige kostprijs van zijn huis betaalt”, vindt hij. „Er dienen geen overheidssubsidies gegeven te wor den op woningen. Daarmee kun je de onrechtvaardige verdeling van de subsidie uitbannen” Dat door de hoge kostprijs van de woningen voor veel mensen een huis te duur is, begrijpt hij maar al te goed. „Je moet afhankelijk zijn van de hoogte van het verlenen van een individuele huur subsidie (subject-subsidie). Die subsidie moet afhenkelijk zijn van de hoogte van het inkomen. Gaat iemand relatief goed koper wonen door salarisverhoging dan kun je dat in de subsidie aanpassen”. Een andere verbetering, die mogelijk tegelijk zou kunnen worden doorgevoerd, is volgens drs. Praktiek de invoering van een verplichte doorstroming. Een dergelij ke verplichting zou in het systeem van individuele huursubsidie kunnen worden ingebouwd, meent hij. Regina. taurateur geuite voornemen, in het leeg staande pand een restaurant te openen. Hij liet aan het pand een kleine verbouwing voeren. Daarna was het geschikt zowel voor woning als voor een klein restau rant. Toen het zover was, ging hij er toch maar in wonen. Zijn oorspronkelijk be drijf had hij verkocht. Enkele maanden later trok hij er toch maar weer uit en verkocht het geheel voor ongeveer f 180.000. Hij had het gekocht voor f 15.000 en er voor 14.000 aan verbouwd. Hij maakte dus een flinke winst. De inspecteur was van oordeel, dat hier belastbaar inkomen aanwezig was. Bij zijn gevecht met de belastingplichtige kon hij nu kiezen. Hij kon stellen, dat hier bedrijfswinst aanwezig was, omdat im mers het voornemen had bestaan, in het aangekochte perceel een restaurant te vestigen, maar hij kon de weg van arbeid buiten dienstbetrekking proberen. Hij hield alle ijzers in het vuur en beweerde, dat hier arbeid buiten dienstbetrekking was en subsidiair als het eerste niet lukte bedrijfswinst. Dat was verstandig van hem, want hiermee sloot hij zich in eerste instantie aan bij het systeem van de belastingplichtige, die immers het per ceel buiten zijn bedrijfsvermogen had ge houden. Het gerechtshof te Amsterdam gaf de inspecteur groot gelijk, maar de verliezen de partij liet het er niet bij zitten en toog naar de Hoge Raad. Ons hoogste rechts college was het weer niet eens met het Gerechtshof in Amsterdam. De uitspraak werd vernietigd en de zaak werd verwe zen naar het Gerechtshof te ’s-Gravenha- ge- Het gerechtshof begon net aan de ande re kant en stelde eerst vast, dat er van bedrijfswinst geen sprake was. Een van de voornaamste overwegingen was daar bij, dat de belastingadministratie er geen bezwaar tegen had gemaakt, dat de res taurateur het gekochte vast goed in privé hield en dat dit nu zo kon blijven, omdat van het openen van een restaurant niets gekomen was, ook al had het in het voornemen gelegen. Hij was er immers zelf met zijn gezin in gaan wonen. Uit het stilzwijgen van de belastingadministratie, toen het perceel in privé werd genomen, trok het Gerechtshof o.i. wél een vergaan de conclusie. Ook met de andere opbrengst van ar beid was het Hof gauw klaar. Noch de wiebeltax en het al of niet opvoeren van werkloosheidssteun. Bij de twee direct door de stakingen getroffen concerns als de Rijn-Schelde en de IHC Holland kreeg de sociale onrust nog wel een staartje, maar op de beurs konden de aandelen zich verder herstellen. Voor de IHC Hol land was de vraag zelfs dusdanig dat nieuwe koerstoppen werden bereikt en het aandeel deze week van 400 gulden tot 440 gulden aantrok. Opnieuw gunstige berichten uit de ta- pijtsector waarbij nu ook de Veneta een forse omzet en winststijging blijkt te hebben geboekt. Dit deed het aandeel van 190 percent op 230 percent springen. De KVT kwam van 275 op 300 percent en Bergoss zelfs van 250 op 290 percent. Zelfs de Verto trok er een tiental punten door aan. Zeer vast lag ook Schuppen- Sajet, de fabrikant van Scheepjeswol, die van 275 percent op 330 percent terecht kwam. Met grote belangstelling werd uit gezien naar de fusie-afloop van Albert Heijn met Simon de Wit. De aangekondigde ruilverhouding van aandelen SW in AH deed Albert Heijn van 177 gulden op 168 gulden terugvallen, maar de aandelen Simon de Wit van 305 tot 365 percent opveren. Nyma, die jaren in de versukkeling heeft gezeten, berichtte kans te zien op korte termijn alle schul den te kunnen afbetalen, zodat bevrijd van die zorg aandeelhouders de tot schroot vervallen beurswaarde van 30 tot 50 percent zagen herstellen. Het verzeke ringsconcern Stad Rotterdam heeft in 1971 opnieuw krachtige vooruitgang ge boekt hetgeen de koers van 85 gulden op 92 gulden bracht. Voor de rest waren de meeste zeer forse koersstijgingen grotendeels geba seerd op buitenlandse kooporders en zon der direct a anwijsbare redenen. Hoewel vooral weer de topfondsen de volle laag kregen, viel het op dat ook vele aandelen uit de middengroepen een flinke rijzing te verwerken kregen. Dat de koersindex van de diverse beursgroepen dagelijks nieuwe re koersstanden van het jaar bereikte, behoeft geen nader betoog. Zeer opmerkelijk was de koersstijging van tien gulden voor Van der Grinten en Gist-Brocades, die echter later in de week door winstnemingen werden teruggedrukt. Ongeveer vijf gulden meer betaalde men voor Norit. Ërdal, Nederhorst en Pakhoed. Ook de EMS liep aanvankelijk nog vier gulden op. maar moest later deze winst praktisch geheel prijs geven. Uit de middengroepen met vaste beurs ontwikkeling tot winsten rond 30 punten, kunnen nog genoemd worden: Bensdorp, Riva, Leidse Wol, Enot, Scholten-Carton en Interlas. Tot de weinige fondsen die een verlies boekten behoorden Mosa en Ballast-Nedam. De laatste als een gevolg van een dividendverlaging, waarop echter al gerekend was. Ondertussen beginnen de grote concerns reeds de data bekend te maken waarop de jaarcijfers over 1971 zullen worden gepu bliceerd. Hoogovens en Unilever zullen spoedig voor de draad komen. Van Konink lijke Petroleum kan hetzelfde verwacht worden. Nog juist op de valreep van de vorige week lanceerde de Bank voor Nederlandse Gemeenten een nieuwe leningsoperatie voor de beurs. De instelling zal het voor zeveneneenkwart percent proberen, op een koers van 100 percent en heeft een rente van zeven percent dus nog niet aangedurfd. De obligatiemarkt was deze week enigszins onzeker. Kennelijk uit re actie op de vaste stemming voor aandelen die naar men wil eerder op inflatie-angst is gebaseerd en in tijden met toenemende inflatie is obligatiebezit minder aantrek kelijk. Toch beweegt de rente rondom onze grenzen zich nog steeds in lagere richting.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 10