Israels vrouwelijk leger vaak in minirok Armanda Bruce van Namens Jacques DE HUIZEN MET ACHTERUITKIJKSPIEGELS WOW Brei” „IN NEDERLAND VERBAASDEN ME '1 soms in lange broek, a KLEURIGE GERECHTEN MET VLEES EN VRUCHTEN W' 17 'ys ZATERDAG 26 FEBRUARI 1972 Erbij (Van een medewerkster) Economie Laag salaris Padvinderij 1 Ongedwongen „Costa Rica” Schouwburgen Vrienden „Chiquita” -! IC"? h-'l TEL AVIV tijdens lunchtijd Over de Dizengoff, de drukste winkelstraat van de stad, flaneren meisjes in militair uniform langs de terrasjes. Hun uitdagende korte rokken en met zorg opge maakte ogen lijken het overtui gende bewijs dat het met de mili taire discipline in het Israëlische leger nogal meevalt. Tijdens hun verplichte diensttijd van twintig maanden proberen de meisjes zo veel mogelijk vrouw te blijven en vandaar dat ondanks de voor schriften hun minirokjes steeds korter worden. Zo kort zelfs dat het eigenlijk niet eens meer opvalt dat ze een uniform aanhebben. - J -• *- II van VVVVVVVVVVVVVVWVMVVVVWWVVVWVVW«RfWVWVirinrVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVfMVVVVVV LEZERES I Een scène uit „Namens Jacques Brei”. Van links naar rechts Henk van Ulsen, Amanda Bruce, Liselore Gerritsen en George Ball. GASTON GOURMET «mm ■ff 4‘“ een een ZE WERD de plaatsvervangend fi nancieel adviseuse van Mosje Dayan en beheerde het militaire budget jaren lang even zuinig als haar huishoudpor temonnee. De kleine vrij tengere Dvora ontpopte zich als een briljant econome, die op alle niet strikt noodzakelijke uitgaven tot in het alleruiterste bezui nigde. Sommige militaire commandan- Texas en speelde, na een korte loop baan als folkzangeres rollen in Antigo ne, The killing of sister George, Gipsy, Romeo en Julia en The Fantastics. DE ISRAËLISCHE vrouwelijke mili tairen zijn er in hun minirokjes en met hun fraaie oogmake-up en zorg- het een beetje aan het proberen, maar het is ongetwijfeld de moeilijkste taal in de wereld. Ik zie wel eens woorden van 27 letters en als ik Henk vraag hoe ze moeten worden uitgesproken, floept hij ze er zó uit”. „HENK VAN ULSEN vertelde dat er te weinig goede jonge acteurs zijn. In Amerika zijn zoveel talentvolle toneel spelers zonder werk dat ik ze wel een brief zou willen schrijven om te ko men en Nederlands te leren. Ik ken er zo al 25 die het zouden doen. Maar de taal blijft die afschuwelijke grens die overwonnen moet worden”. ■A „HET HAD de grote doorbraak kun nen betekenen. Maar iedereen zei dat het stom was, als we Nederland zou den laten lopen. En we zijn blij dat we het hebben gedaan, want het is hier werkelijk fantastisch”. George vertelt dat de samenwerking met Henk en Liselore geen nare verrassingen ople verde. Hij en Amanda wisten dat ze met twee artiesten van formaat zouden werken „en daarmee is het altijd fijn werken”. In het noodgebouwtje is haar kamer het enige vertrek waar niet alles ver veloos en tot op de draad versleten is. Toen ze het vorige jaar opperbevelheb ber van het Israëlische vrouwenleger werd, kreeg ze een paar honderd gul den om haar werkkamer in te richten. Ze kocht een imposant bureau en toen was er nog maar zo weinig geld over dat zij voor haa’- stafbesprekingen al leen nog maar een uitschuifbare keu kentafel met zes beukehouten stoelen kon bestellen. „WAAR IK me ook over heb ver baasd zijn die spionnetjes, die sommige mensen aan hun raam hebben. Ik dacht eerst dat het achteruitkijkspie gels waren voor als het gebouw links af wilde....”. AMANDA BRUCE, die met George op een niet door henzelf ingericht saai bovenhuis woont in een uitgestorven buurt van Amsterdam, heeft negen maanden in de Amerikaanse versie van „Jacques Brel is alive” opgetreden en reisde ermee naar Boston, Cincinnatti en New York. George, geboren in Pittsburgh, zat in dezelfde produktie en speelde eerder belangrijke rollen in musicals als „Guys and Dolls”, „Briga- doon” en „A funny thing happened on the way to the forum.” Amanda ontmoette George twee jaar geleden. Ze had toen al haar toneeldi ploma gehaald aan de Universiteit van Amanda heeft zich over heel wat dingen in diit land verbaasd. Ze wist wel dat hier tulpen groeien en dat wind molens bij het Hollandse landschap horen maar dat was dan ook alles. „Een van de verbazendste dingen vind ik nog steeds die kleden die iedereen op tafel heeft. En dan die taal! Ik ben HAAR echtgenoot Eli Tomer, die het in het leger nooit verder dan soldaat heeft gebracht, heeft zich allang neer gelegd bij de drukke werkkring van zijn vrouw. „Dvora is geen type om de hele dag thuis te zitten. Als zij geen kolonel was dan deed zij wel ’iets anders”, zegt hij tegen vrienden. waar ze met George het afgelopen najaar een paar maanden een toneel- workshop heeft geleid aan een univer siteit. Zoiets zou ze ook wel in Neder land willen doen als „Namens Jacques Brei” over een paar maanden is afge lopen. Maar misschien dat er in de zomer bedoeld voor de Engels-spre- kende toeristen in Amsterdam een speciaal Jacques-Brelprogramma wordt gemaakt. ALS KOLONEL verdient Dvora To mer ongeveer 1.20C gulden in de maand. Een forse salarisverhoging zit er voorlopig niet in want zelfs premier Golda Meir gaat per maand met maar 2.000 gulden naar huis. De regering in Jeruzalem probeert alles zo zuinig mogelijk te doen om zo veel mogelijk geld voor de defensie over te houden. HOE ZE in Nederland verzeild is geraakt? Amanda: „De producer van de show had de Amerikaanse producer gevraagd of hij twee mensen kon aan raden voor de Nederlandse voorstel ling. Wij waren meteen in. Eigenlijk begon onze carrière in de States nét interessant te worden. Zelf gelooft Dvora Tomer dat kinde ren van werkende moeders goed uit zijn; niet alleen omdat zij vroeger zelfstandig worden maar ook omdat zij een veel intensievere aandacht voor hun alledaagse problemen krijgen. ALS IK aan de legerwoordvoerder vraag of er in de kibboets ook een bungalow is waar met elkaar bevriend geraakte jongens en meisjes samen kunnen wonen is hij duidelijk geshoc keerd, maar even later geeft hij aarze lend toe dat veel in een militaire kibboets opgeleide jongens en meisjes na hun diensttijd met elkaar trouwen en zich dan bij een niet-militaire kib boets aansluiten. DE MEISJES doen het lichtere, de jongens het zwaardere werk, maar bei den dragen zij zorg voor de verdedi ging van de kibboets. Wie ’s avonds niet op wacht hoeft te staan gaat in de tot discotheek verbouwde bunker dan sen. Maar de jongens en meisje* heb ben wel ieder een aparte bungalow. -.«w.a ;iL J'. Appel, perzik en ananas in blok jes snijden, alles samen kort smoren in de boter .Vervolgens op de cote- letten rangschikken. De banaan in schijfjes snijden, deze door het ge klopte ei halen en even goudbruin bakken. Eveneens over de coteletten verdelen. Droge rijst met kerriesaus en sla smaakt hier voortreffelijk bij. DAT LAATSTE onder meer in de militaire kibboets Nahal Hagilgal in bezet Arabisch gebied even ten noord en van Jericho. Vlak bij de grens met Jordanië heeft het Israëlische leger een stuk dorre woestijngrond in een vruchtbaar landbouwgebied veranderd. Ongeveer dertig mannelijke en dertig vrouwelijke Israëlische soldaten bren gen het terrein verder in cultuur. On der de moeilijke omstandigheden wordt hier allerlei veel gevraagde groente verbouwd. MOSJE DAYAN, de minister van Defensie, heeft zoveel oog voor vrou welijk schoon dat hij nog nooit be zwaar tegen de militaire minirokjes heeft gemaakt. En zelfs van de kant van de commandante van het Israëli sche vrouwenleger zijn geen moeilijk heden te verwachten, want de char mante 39-jarige kolonel Dvora Tomer lijkt zelf meer op een hoofdrolspeelster uit een James Bond-film dan op een militaire magistrate die haar meisjes stevig onder de duim moet houden. vuldig gelakte nagels heel wat minder krijgshaftig uit dan onze Milva’s. maar sinds de Zesdaagse Oorlog weten de Arabieren dat schijn bedriegt. Door de bijzonder grote onderlinge saamhorig heid zijn een paar duizend voormalige schoolmeisjes desnoods in staat cm het openbare leven in heel Israel draaiende te houden. Daarom worden zij na een korte militaire training tot verpleeg ster, onderwijzeres, politieagente te- lexiste en zelfs tot landbouwkundige opgeleid. U hebt ervoor nodig: 4 kalfsschnit- zels, 4 bananen, 1 a 2 eieren, 150 gr. verse champignons (of 1 middel groot blikje), 2 stevige tomaten, pe terselie ,olie en boter, peper en zout. De kalfsschnitzels kruiden en daarna bakken. De bananen worden in de lengte doormidden gesneden en door de losgeklopte eieren ge haald. Daarna goudbruin gebakken. De bamanehelften twee aan twee op de schnitzels leggen en de kort in boter gesmoorde champignons (aan plakjes) en de in schijven gesneden tomaten er in het midden op leggen. Het geheel bestrooien met fijnge hakte peterselie. Hierbij geeft u rijst en een gemengde salade. (Van een medewerker) DE 24-JARIGE Amanda Bruce en de 35-jarige George Bail, twee Amerika nen in Nederland zijn met hun lied- jesshow „Namens Jacques Brei” op tournee. Aan het programma, dat in Amerika al honderden voorstellingen heeft beleefd en ook in andere landen met succes op toneel is gebracht, wer ken ook Liselore Gerritsen en Henk van Ulsen mee. Amanda Brace zingt in de show alléén en met de drie anderen. George heeft met Henk van Ulsen onder meer twee „duetten". Van Annemarie Boertje, wier vermageringsdieet bestaande uit ba nanen en karnemelk, vorig jaar en kele duizenden Nederlandse mannen en vrouwen hebben gevolgd, ont ving ik twee recepten, samengesteld door de chefkok van restaurant Le DE COMMANDANTE van het Israë lische vrouwenleger werd in Polen ge boren maar kwam al met haar ouders naar Tel Aviv toen ze nog geen jaar oud was. Ze maakte de moeilijke peri ode van het Britse mandaat over Pa lestina mee en moest vlak na de onaf hankelijkheidsoorlog van 1948 in het leger. Haar belangstelling ging nu niet direct naar een militaire carrière uit, maar toen zij na haar diensttijd economie ging studeren en haar com mandante haar vroeg of ze naderhand militair econome wilde worden nam ze het aanbod aan en besloot zij in het leger te blijven. HET AMERIKAANSE echtpaar is ervoor gepolst en heeft er wel oren naar: „We zouden in ieder geval heel graag hier in Nederland willen blijven. We zijn met stomheid geslagen zoveel schitterende schouwburgen als hier zijn. De ene is nog mooier dan de andere. Met kantines voor de artiesten en expositieruimtes”. KOLONEL TOMER, echtgenote van een bouwkundige ingenieur en moeder van twee kinderen, heeft haar hoofd kwartier in een haveloos noodgebouw tje op het terrein van het ministerie van Defensie in Tel Aviv. Het uit beton, hardboard en golfplaten opge trokken kantoortje dateert nog uit de pionierstijd zodat het een paar vrou welijke soldaten zelfs met bleekwater en lysol niet lukt om de overloop naar een ander gebouwtje schoon te krijgen. De tegels zijn even verweerd als de Sinai-woestijn, maar in Israël, waar zelfs de duurste flats in onafgewerkt beton worden afgeleverd, verwacht je geen rode loper naar de kamer een kolonel. Carreau Rouge in Bern, de heer Sven Kundert. Beide recepturen zijn bestemd voor vier personen. Het eerste noemde hij Paillard de Veau „Chiquita”. Twee heerlijke gerechten, die vooral door de kl eurige vruchten- garnituur een feestelijker tintje ge ven aan het dagelijks menu. Wel, dat trucje bestaat, mevrouw, en het is in feite een heel gewoon onderdeel van de keukenuitrusting, die jammer genoeg nog niet als standaard in dé pannenset is opge nomen, voor zover mij bekend dan. Het is een anti-spatdeksel. Een groot deksel dat tot op de grootste koekepand moet passen, het bestaat uit twee dunne aluminiumplaten, die beide doorboord zijn met gaten, die niet recht tegenover elkaar uit komen. Hierdoor kan de damp, in de pan ontstaan, ontsnappen, en er kan gewoon gebraden worden. De valse spetters die vlekken op mu ren, tegels, kleding en vloer veroor zaken, om nog maar te zwijgen over brandvlekjes op handen en polsen worden er definitief door getemd. Zo’n anti-spatdeksel is te koop in de huishoudelijke afdeling van de meeste warenhuizen. Het was ge woon een heel erg goede vraag die van belang was voor alle lezers en lezeressen van deze rubriek. Het tweede recept noemde hij Tuna Poh „Costa Rica”. U hebt ervoor nodig 4 varkensschnitzels, 2 eetlepels honing, 1 appel, 1 perzik, (eventueel uit blik), 2 schijven ana nas en enkele maraskijn kersen (of inplaats van de perzik, ananas en kersen een blikje vruchtensalade), 1 tot 2 bananen, 1 ei, olie en boter. 'De varkenscoteletten in wat boter en olie langzaam aanbraden. Kort voordat ze gaar zijn, in het midden insnijden en er wat honing in laten lopen Nu verder gaar braden en op een verwarmde schaal leggen. Warm houden. DVORA TOMER gaat ’s morgens al om half acht naar kantoor en komt ’s avonds meestal niet eerder dan ze ven uur thuis. Net op tijd om het huiswerk van haar 13-jarige dochter Orith en Ohad, haar negenjarige zoon te overhoren. Daarna maakt zij wat boterhammetjes klaar Want in Israël is ALLE Israëlische meisjes moeten op hun achttiende jaar in dienst. Alleen voor speciale studies kunnen zij uitstel krijgen. De dienstplicht vervalt zodra een meisje zwanger raakt maar als het enigszins kan zal zelfs een aanstaande moeder proberen om haar militaire basistraining af te maken. De meeste meisjes vinden het leger namelijk even leuk als de padvinderij. Dat vrouwen in oorlogstijd in staat moeten zij om allerlei belangrijke functies in het maatschappelijke leven van mannen over te nemen lijkt hun meer een bijkomstigheid. EERLIJK gezegd was Dvora liever financieel adviseuse gebleven. Ze had er een sport van gemaakt om tijdens haar inspectietochten steeds weer nieu we posten te ontdekken waarop bezui nigd kon worden. Ze lijkt zich als „akela” van het romantische vrouwen leger niet erg op haar gemak te voelen. Maar ze is te veel militair om haar opdracht niet plichtsgetrouw uit te voeren. Vandaar dat zij zich nu al ruim een jaar bezighoudt met het in schakelen van haar vrouwelijke mili tairen in alle sectoren van het maat schappelijke leven. Vrouwelijke Israëlische soldaten op patrouille. Dan hebben de mini-meisjes hun korte rokjes verwisseld voor een lange broek. het de gewoonte om alleen tussen de middag op school of kantoor warm te eten. IN HAAR kantoortje heerst even ongedwongen sfeer als in jeugdherberg. In het kleine keukentje naast haar werkkamer zetten meisjes ten maakten zich er wel eens kwaad over dat Dvora er steeds weer in slaagde om ’s werelds goedkoopste pot loden, de allervoordeligste kroezen en de laagst geprijsde slaapzakken in te kopen. Maar alleen door die optimale efficiency kon Israël zich de aanschaf van kostbare wapens permitteren. EEN LEZERES sneed vorige week per brief een probleem aan, waarvan ik geloof, dat het méér uwer zal interesseren, omdat ieder een die in de keuken staat ermee te maken krijgt. Zij schrijft: „Ik heb één vraag die u denkelijk minder zal interesseren. Al enige dagen worstel ik met de „keuken grote beurt” alle vette toe standen met vim, en soda enzovoort, schoonmaken. Als nu alles schoon en klaar is: hoe kan ik dan het beste bakken zonder dat alles altijd rondspettert als een uitbarstende vulkaan? Het is een ellendig euvel. Bestaat er een trucje voor bijvoor beeld biefstuk, saucijsjes, lever, kip- pelevertjes? Mocht u dit weten en interessant genoeg vindenbij voorbaat mijn hartelijke dank. i- AMANDA vertelt dat ze in Amerika bij het zien van foto’s van Liselore dacht:„dat lijkt me een gewichtige da me”. „En”, zegt ze nu, „ik dacht, ik zal wel zien hoe het uitpakt. Maar na vijf minuten waren alle zenuwen verdwe nen en zijn we de beste vrienden geworden”. Liselore is inderdaad een heel ge wichtig mens. Henk is erg serieus. Maar we hebben fijn contact. Dat is ook een groot verschil met Amerika. Daar worden artiesten alleen gezien als mensen die zichzelf verkopen als hoe ren, slagers of hoe je het wilt noemen. Hier is een artiest een persoonlijkheid en dat geeft je een prettig gevoel”. Amanda vertelt over Zwitserland in mosgroene v-halstruien en kaki- minirokjes giechelend thee. En een charmante sergeante van hooguit 18, die de telefoon aanneemt, moet het gesprek even onderbreken om de radio zachter te zetten, maar even later zijn de nieuwste Israëlische tophits zelfs in de kamer van de commandante duide lijk hoorbaar. lp Üji. j ■ii

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17