Jaarlijks milieuverslag van industrieën MANIFESTATIE TEGEN noodzakelijk DE BREDASE DRIE BIJ „DOKWERKER Vader steekt zoon neer Werk tekort na staking Regering blijft bij vrijlating Duitsland en de Bredase drie Zeker 20.000 mensen bij herdenking februaristaking bij ruzie Kran'^Bi n Ir. E. F. Boon van TNO. 1 Kandidaatstelling V.U, 12 dagen verlengd Bus met kinderen tegen boom: Premier Biesheuvel één dode Geen poging om voor Nederlander Zuidafrikaans NOS-bestuur visum te krijgen KLEINE GROEP VERWACHT HEN MET SPANNING geeft minister ten dele gelijk Actiegroep zegt aanslag Evoluon te hebben gepleegd 2 99 WIJSHEID „HEIMKEHRER" AUXHWrzl III ZATERDAG 26 FEBRUARI 1972 Z. Bij Wilton Fijenoord (Van onze redacteur in Bonn) BONN Het is maar een kleine groep Duitsers die met spanning uit kijkt naar het komende parlemen taire debat in Den Haag over „de drie van Breda”. In die kring ont houdt men zich graag van commen taar. Ds. Ernst Wilms, die als ver tegenwoordiger van de Evangelische Kerk contact met de drie mannen en met hun vrouwen in de Bondsrepu bliek onderhield: „Ik geloof niet dat het goed is van Duitse kant aan de discussie deel te nemen”. EERSTE IJMUIDER MARKIEZEN FABRIEK (Vervolg van pagina 1) AMSTERDAM De joodse ge meenschap in Amsterdam heeft vrij dag vroeg in de middag aan de voet van de „Dokwerker” op het Jonas Daniël Meijerplein de februarista king van 1941 herdacht. De plechtig heid, waaraan vele honderden men sen deelnamen, werd gehouden om ook de orthodoxe joden, voor wie aan het eind van de middag de sabbath begint, in de gelegenheid te stellen de staking te herdenken. ft «5 I I I i sïïiËW de aan 0 ADVERTENTIE va ter (Voor een beschouwing hierover zie el ders op deze pagina). aanmerking komen ook al vallen zij onder „krijsgevangenen”. co eei eij do De premier zei desgevraagd geen spijt te hebben van de ongewone procedure die de regering heeft gevolgd door eerst de Kamer in te schakelen. Hij wilde geen commentaar leveren op het besluit van de Kamer, eerst een hoorzitting te organise ren. „Dat hoort tot de wijsheid van de Kamer”, vond hij. De premier zei verder nog dat de drie bij terugkeer in de Bondsrepubliek geen zesduizend mark zouden ontvangen, zoals hier en daar beweerd is. De drie van Breda voldoen niet aan de voorwaarden die de Bondsregering stelt, omdat zij „de grondbeginselen van menselijkheid en van de rechtsstaat geschonden hebben.” naar eind- het milieu De 38-jarige vader is gearresteerd. Over de oorzaak van de ruzie is nog niets bekend. DEN HAAG. Minister Schmelzer van Buitenlanse Zaken gaat niet in op het verzoek van de Kamerleden Wierenga en Franssen (beiden P.v.d.A.) om te bewerk stelligen dat drs. J. P. Feddema uit Heer- de alsnog een visum krijgt van Zuid- Afrika om dit land te mogen inreizen. Middenhavenstraat 27, IJmuiden tel. 02550-14108, na 19.00 uur 02550-11202 1 ee: he ee uil op ke in vo sc; tr< Cl ka zij kc of vr de protets van een eenzaam familielid van Aus der Fünten, dat in Diisseldorf op een spandoek de vrijlating van de drie eiste, toen koningin Juliana op bezoek was. ne zo ec te lij vi er oi w zi Pi ze h< te g< w w Is ki ti te k n S ii d h I r h STEENBERGEN. De 7-jarige Hen drik Jan Abbink uit Steenderen is vrij dagmiddag om het leven gekomen bij een ongeluk met het autobusje waarmee hij met elf andere kinderen uit Steenderen van de blo-school in Didam naar huis wend g ebracht. De chauffeur van het autobusje en negen andere kinderen raak ten licht tot ernstig gewond. Twee kinde ren kwamen er met de schrik vanaf. De controlerende functie van de overheid zal moeten worden uitgebreid. Een van de toekomstige voorschriften is zijns inziens het gebruik van een benzine pomp, die via een gesloten systeem benzi ne in de auto brengt. Door de tegenwoor dige methode van een open pomp wordt de lucht verzadigd met koolwaterstof. Een andere onzorgvuldigheid, die ver meden moet worden, betreft het gebruik van tankers onder goedkope vlag. De gezagvoerder is, volgens de ondervoorzit ter van de TNO, meestal niet gekwalifi ceerd om mammoettankers door een nauw vaarwater als het Engels Kanaal te loodsen. Bij verscheidene gelegenheden is gebleken, dat hij vaak niet de juiste kaarten van de Noordzee aan boord heeft, om veilig zijn bestemming te bereiken. In combinatie met maatregelen zullen in de nabije toekomst tevens verkeersregels op de Noordzee moeten worden ingesteld, om aanvaringen te voorkomen. Het autobusje botste tegen een boom aan de linkerzijde van de Dr. Alphons Ariënsstraat in Steenderen, toen de be stuurder in een bocht naar rechts door nog onbekende oorzaak rechtdoor reed. De 21-jarige bezorger J. Koston uit Maastricht is vrijdagmiddag in zijn woon plaats om het leven gekomen, toen hij op een kruispunt met zijn bromfiets werd aangereden door een vrachtauto met aan hanger, die door het stoplicht was gere den. De 71-jarige mevrouw S. A. Rauchbaar uit Zaandam is vrijdag om het leven gekomen toen zij bij het oversteken van de met automatische halve overwegbomen beveiligde overweg in de provinciale weg in Zaandam werd aangereden door de trein uit de richting Amsterdam. (Van onze correspondent) HILVERSUM. Het NOS-bestuur heeft minister Boersma van Sociale Za ken gelqk gegeven in z(jn kritiek op het „Ter visie”-programma van 17 februari, ook al is men niet gelukkig met de woordkeus van de bewindsman, die de NOS van „perfide voorlichting” be schuldigde. Bestuur en programmalei- ding van de NOS vinden dat de desbe treffende reportage over het werkgele genheidsbeleid van de regering „naar inhoud en vorm niet voldeed aan de eisen die eraan moesten worden ge steld.” TERNEUZEN. Een 16-jarige jongen uit Terneuzen is in de nacht van donder dag op vrijdag tijdens een hevige ruzie door zijn vader met een dolk in de zij gestoken. Hierbij werd het middenrif doorboord en een long geraakt. De ge wonde jongen strompelde het bureau van de Terneuzense Gemeentepolitie binnen en werd daarna in allerijl naar een zie kenhuis overgebracht. Hij verkeert thans niet meer in levensgevaar. Herdenking van de februaristaking. Er werden borden meegedragen waarop het aantal doden stond aan gegeven van de verschillende concen tratiekampen. voor dat Franz Fischer over enige tijd onopgemerkt zijn gang zal gaan. Hij heeft zijn kerkelijke contactman ge zegd, dat dit zijn beeld van de toekomst is. De thuiskomst van Aus der Fünten bij zijn 62-jarige echtgenote Maria, die een flat in Duisburg-Meiderich bewoont, zal nog minder de aandacht trekken Ook in Fulda, waar mevrouw Margareta Kotalla woont, is men niet van plan de thuiskomst groots te vieren. In dat laatste geval bestaat de bijzondere situ atie dat de zakenvrouw Margareta Kotalla-Somal pas in 1966 in de Bredase gevangenis is getrouwd met haar vroe gere schoolkameraad. Al sedert 1969 ontvangt de directie van Philips van tijd tot tijd brieven van deze actiegroep, die eist dat de economische, militaire en politieke steun van Philips via de NAVO aan Griekenland wordt opgegeven. De groep heeft 1 miljoen gulden van Philips gevraagd, bestemd voor het onder grondse verzet in Griekenland tegen het kolonelsregime. Een jaar geleden liet de actiegroep de directie weten dat het een termijn van één jaar had gesteld. De bomaanslag is volgens het pamflet als een ernstige waarschuwing bedoeld. De Philips-directie krijgt nu nog een maand de tijd. Zijn de eisen van de actiegroep dan niet ingewilligd, dan zal volgens het pamflet het sabotage- programma worden afgewerkt. De acties zullen niet gericht zijn op het produktie- programma, omdat niet de arbeiders wor den bestreden, maar de Philips-directie, deelt de groep mede. De arbeiders zijn onze bondgenoten. Als er nog geen gevolg wordt gegeven aan de eisen van de groep, dan zal men „de leden van de raad van bestuur persoonlijk aan sprakelijk stellen”. De actiegroep heeft verklaard reeds eerder betrokken te zijn geweest bij de sabotagedaden tegen het standbeeld van dr. A. F. Philips op het Stationsplein in Eindhoven. Deze actie had 22 februari 1969 plaats. Ten minste 20.000 mensen voornamelijk uit de hoofdstad maar ook daarbuiten hebben vrijdagmiddag deelgenomen aan de jaarlijkse herdenking van de februari staking 1941 in Amsterdam. Uit de teksten op de vele spandoeken en borden bleek duidelijk, dat de plechtigheid mede een manifestatie was tegen de voorgenomen vrijlating van de drie Duitse oorlogsmis dadigers. Voorts zijn er wettelijke bepalingen voor het uitkeren van pensioenen en zelfs van achterstallig salaris (als politieman bijvoorbeeld). Maar pas als na thuis komst de aanvragen zijn ingediend en de complete aktes voorliggen, zal kun nen worden onderzocht of de drie van Breda voor zulke regelingen in aanmer king komen. Er zijn namelijk tal van uitzonderingen o.a. voor oud-leden van organisaties die al in hun opzet misdadig waren. Als de drie mannen uit hun Nederlandse gevangenis zijn ontslagen, is het aantal nazimisdadigers. dat sinds het einde van de oorlog gevangen zit, tot drie geredu ceerd. In de Berlijnse Spandau-gevan- genis woont nog altijd ’s werelds duur ste gevangene Rudolf Hess. Zijn vrijla ting is tot dusver verhinderd door de Sovjet-Unie, met de drie westelijke overwinnaars uit de Tweede Wereldoor log verantwoordelijk voor de vroegere plaatsvervanger van Hitler. Met de Bre dase gevangenen te vergelijken, zijn eerder de beide anderen: de SS-officie- ren Kappler en Reder, die in het Itali aanse Gaeta gevangen zitten. MARKIEZEN -JERMYN WLLUIKeW/LUX. lOUZIEEN DE WEINIGE perscommentaren verschil len nauwelijks van inhoud: „De Neder landers hebben begrepen dat er eens een moment van genade moet komen, ook al worden daardoor natuurlijk de misdaden, die de begenadigden hebben gepleegd, niet ongedaan gemaakt” (Stuttgarter Zeitung). Een kritische toon gaat niet verder dan: „De te verwach ten parlementsdebatten zullen opnieuw het voor en tegen van het geval duide lijk maken en zeer zeker tot een brede discussie leiden in Nederland. Daarbij blijft echter te hopen dat de in het verleden naar voren gebrachte sterk gevoelsmatige argumenten plaatsmaken voor een zakelijke discussie” (Neue Ruhr Zeitung). De reacties van de familieleden zijn ei genlijk van gelijke aard. De 70-jarige mevrouw Fischer heeft in Bigge in het Sauerland de terugkeer van echtgenoot Franz voorbereid, maar wenst daar ver der niet over te praten voor het defini tief zeker is. In het dorp stelt men zich DAT DE ontwikkeling, die in Nederland zo veel gespreksstof levert, in de Bondsrepubliek slechts een heel zwakke echo heeft, is niet verrassend. Voor de Westduitsers is het lot van de drie van Breda één van de zeer vele erfenissen uit de nazitijd. Bij de uiterste rechter vleugel in de politiek wekt een „Aktion Kameradschaft” van tijd tot tijd op om „hen die nog in de kerkers zuchten” niet te vergeten. Zo’n activiteit trekt echter niet meer aandacht dan het (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering blijft vast houden aan haar standpunt dat de drie van Breda moeten worden vrijgelaten. Zij zal haar defintieve beslissing nemen als de Kamer de volgende week een uit spraak heeft gedaan. „Het gesprek met de Kamer is voor onze besluitvorming van wezenlijk en essentieel belang” zei pre mier Biesheuvel vrijdagavond na afloop van de wekelijkse ministerraad. De minister-president, die honderen protestbrieven heeft ontvangen, zei dat het kabinet zich de draagwijdte van de beslissing aanstonds in volle zwaarte heeft gerealiseerd. Het viel volgens hem te ver wachten, dat bij zo’n ingrijpende zaak zo veel emoties zouden loskomen. Daarom heeft de regering steeds de uiterste sober heid willen betrachten. „We zullen alle elementen, die naar voren zijn gekomen, in onze overweging betrekken”, aldus de minister-president, die de beslissing een van de zwaarste noemde welke de rege ring te nemen heeft. Wat de regering doet als de Kamer van In de vrijdag verstrekte mededeling van directeuren aan de universitaire gemeen schap wordt gesproken over nog enkele voor het toekomstige eigen bestuur van de VU belangrijke details. Onder andere komt er voor het reglement een redactie commissie van vier personen uit de drie thans besturende colleges en de voorlopige universiteitsraad. Voor verkiezing tot lid van de universiteitsraad, die nu gekozen moet worden, kan niet worden afgeweken van de verplichting tot instemming met de VU-doelstelling. Dit vraagstuk wordt echter voor de toekomst opnieuw in stu die genomen. Er bestaat voorts eenstem migheid over de wenselijkheid, dat het toekomstige college van bestuur over zijn beleid gemotiveerd zal moeten antwoor den op vragen uit de universiteitsraad, aldus de mededeling van de directeuren. In antwoord op vragen van de beide Kamerleden heeft de Minister meegedeeld er mee bekend te zijn, dat de Zuidafri- kaanse regering een visum weigerde aan drs. Feddema. één van de initiatiefnemers van de actie-Desmond van een groep van christenen, die ongerust zijn over de spanningen in Zuid-Afrika (pater Des mond kreeg van de Zuidafrikaanse rege ring vijf jaar huisarrest-red.) Minister Schmelzer zegt in zijn ant woord van mening te zijn dat een dialoog met Zuid-Afrika zinvol kan zijn. Voor waarde daarbij zal echter dienen te zijn dat aan beide zijden de bereidheid bestaat, en daarvan ook naar buiten blijk wordt gegeven, een zodanige dialoog aan te van gen. ROTTERDAM. Voor circa 300 arbei ders bij de werf van Wilton Fijenoord in Schiedam is momenteel geen werk voor handen. Het gaat om het personeel van de reparatieafdeling. De directie probeert zo veel mogelijk mensen bij andere bedrijven van het Rijn-Schelde-Verolmeconcern onder te brengen. Degenen die niet kunnen worden overgeplaatst, zullen voorlopig op wacht geld worden gesteld. De directie hoopt het tekort aan werk binnen vier weken aan te vullen. Het is volgens de directie een direct gevolg van de staking. Het werk op de werf heeft ruim twee weken stilgelegen, Verscheidene rederijen hebben in die tijd hun opdrachten aan andere bedrijven ge geven. AMSTERDAM. Directeuren van Vrije Universiteit in Amsterdam hebben besloten de termijn om kandidaten te stellen voor de universiteitsraad, met twaalf dagen te verlengen tot dinsdag 7 maart. Dit betekent niet, dat de verkiezin gen als zodanig worden uitgesteld (zoals door de bezetters-studenten was geëist - red.), maar dat de uitslag ervan maximaal 4 dagen later bekend zal zijn, en wel omstreeks 3 april. Bij het monument werden ook tiental len zogenoemde jaartijdslichtjes ontstoken ter herinnering aan de overledenen. De herdenking, die mede in het teken stond van protest tegen de voorgenomen vrijlating van de drie oorlogsmisdadigers werd besloten met een gebed voor de doden, gezongen door de oppervoorzanger van de joodse gemeente, de heer Mosko- vits. Joodse jongeren stonden met borden waarop teksten als „Laat ze in de bak” en „Laat ze nooit vrij, denk aan 112.000 mensen in Nederland”. Voorts gingen lijs ten rond waarop men zijn handtekening kon zetten om het protest te steunen tegen gratie voor de „Drie van Breda”. oordeel blijkt dat de drie gevangen moe ten blijven, wilde de minister-president I niet zeggen. „Daarop zullen we ons dan beraden”, zei hij, „ik wil niet op het oordeel van de Kamer vooruitlopen.” Wel vond de premier het onjuist in een geval als dit van een eventuele nederlaag te spreken. De minister-president ontkende dat de minister van Justitie, mr. Van Agt, in dat geval van plan zou zijn af te treden. Hij legde er de nadruk op dat het kabinet in zijn geheel zich voor de brief aan de Kamer verantwoordelijk voelt en die ver antwoordelijkheid ook wil aanvaarden voor het definitieve besluit dat zo spoedig mogelijk na het Kamerdebat genomen zal worden. Mr. Biesheuvel tekende hierbij wel aan dat beklemtonen van de geza menlijke verantwoordelijkheid niet mag worden uitgelegd als een „rammelen met politiek geschut.” WAGENINGEN. De overheid dient industrieën te verplichten jaarlijks een milieuverslag uit te brengen. Even streng als de boekhoudkundige controle is mid dels een jaarverslag, dat door accountants moet worden goedgekeurd, is het noodza kelijk dat een industrie ook een beschrij ving geeft van het produktieproces: welke grondstoffen er worden gebruikt, wat er gemaakt wordt en wat door de schoor steen en afvoerpijpen wordt afgevoerd. Dit voorstel heeft de ondervoorzitter van de centrale organisatie TNO, ir. E. F. Boon vrijdag in Wageningen gezegd op een studiedag, gewijd aan de vervuiling van de zee, en aan de VN-milieuconferen- tie in Stockholm, georganiseerd door de ecologische kring. Tot de niet-ecofile industrieën (waarvan de afvalstoffen een grote belasting vormen voor het milieu) rekent ir. Boon met name de aardolie-industrie, de suikerin dustrie. elektriciteitsopwekking, de plas- ticbereiding en de aardappelmeeiindustrie. EINDHOVEN. In een niet onderte- woensdag op donderdag op het Philips’ Griekenland zich verantwoordelijk gesteld voor de bomaanslag die in de nacht van woensdag op donderdag op de Philips tentoonstellingsgebouw „Evoluon” werd gepleegd. Jaarlijks wordt twee miljard ton aard olie gewonnen, waarvan ongeveer twee miljoen ton tijdens een lange weg van ruwe produktie via raffinage produkt, verloren gaat en in terechtkomt. Er bestaan echter technische oplossingen, aldus ir. Boon, die verlies moeten voorkomen. Daarom dienen er wettelijke voorschriften te komen, die toezien op het gebruik daarvan, meent hij. Om precies vijf uur begon het défilé langs het beeld van de „Dokwerker”. Aan het hoofd ging een delegatie van het gemeentebestuur, bestaande uit burge meester Samkalden met echtgenote, de wethouders en verschillende raadsleden. Zij legden als eersten een krans aan de voet van het monument. In de uren erna volgden nog meer kransen, bloemstukken en bossen bloemen, die gelegd werden door delegaties van onder meer voormali ge verzetsorganisaties en die van oud- politieke gevangenen en door particulie ren. Aan het einde van het défilé, dat tot omstreeks acht uur duurde, was het pla veisel voor de „Dokwerker” bedekt met een deken van bloemen. De spandoeken en borden die werden meegedragen droegen opschriften als „Waarom dubbele gratie voor de drie genadelozen van Breda”, „Barmhartigheid voor de overlevenden uit de kampen en voor de nabestaanden van de vermoorden of drie misdadigers vrijlaten, die al gratie kregen”, „De drie Heim ins Reich?, over onze 6.000.000 lijken”. De deputatie van de contactcommissie Stichting 40-45 afdeling Noord-Holland liep met een tiental zwart omrande borden waarop de namen van de concentratiekampen en het aantal daar vermoorde gevangenen stonden. Eenkele duizenden belangstellenden sloegen achter de dranghekken rond het monument het défilé gade. De loco-burgemeester Polak en de wet houders Brautigam, Kuijpers en Lam mers woonden de herdenking bij. bij 4000 mark toekent. De regeling werd echter onder Audenauer getroffen voor krijgsgevangenen uit de Sovjet-Unie. Het is de vraag of de drie van Breda voor die uitkering-ineens in Deze overheidscontrole is gewenst om sterk vervuilende industrieën te dwingen een „milieu-vriendelijk gezicht” te trek ken. Volgens de heer Boon zijn er reële mogelijkheden om binnen tien jaar de industriële milieu-overlast tot een mini mum te beperken. De jaarlijkse kosten hiervan bedragen naar schatting twee miljard gulden. Dit is slechts 2 percent van het nationaal inkomen. Ir. Boon is van mening, dat de industrie het milieu niet hoeft te belasten, omdat het doel van een onderneming produktie van goederen is en niet van afval. Dat er toch vervuiling optreedt, is het gevolg van onzorgvuldigheid, zowel van producent als consument, die vermeden kan worden. Het is een economisch probleem en geen technisch. In gesprekken met jonge mdustrielei- ders heeft ir. Boon de indruk gekregen, dat zij de maatschappelijke verantwoor delijkheid van het bedrijfsleven erkennen en daarom ook bereid zijn om milieu maatregelen te nemen. Waarvan de drie nazimisdadigers als zij zijn vrijgelaten, zullen leven, is voor de Westduitse overheid nog niet te bepa len. Er bestaat een algemene wet die „Heimkehrer” bij grensoverschrijding een som van Tussen de veie bossen bloemen die de voet van de „Dokwerker" werden neergelegd, waren twee bossen tulpen met een briefje: „Een bos voor moeder, drie zusters en zwagers, broer en schoonzuster, dertien kleinkinderen. Een bos voor de verzetsstrijders. Geen genade voor de drie van Breda”. De programmaleiding had overigens kort na de uitzending de samensteller van het desbetreffende programma-on- derdeel van dit oordeel op de hoogte gesteld. Dat gebeurde dus al voor de ministeriële kritiek. „De woordkeus van de minister,” al dus het NOS-bestuur, „doet geen recht aan de moeilijke taak waarvoor de me dewerkers van dergelijke rubrieken ge steld zijn.” Ook de later door de minis ter wat afgezwakte kritiek „bewust misleidend” wijst het NOS-bestuur van de hand. Mr. Van Doorn: „De uitzending was niet gelukkig, omdat het een eenzijdig karakter had en schijn wekte van partijdigheid. Dat moet met name een NOS-programma zien te vermijden. Vooroordeel en vooringenomenheid zijn in een programma, dat de gezamenlijk heid dient, niet op hun plaats.” VARA-radiomedewerker en vak bondsbestuurder Jan Nagel vond het van een regentenmentaliteit getuigen, dat de medewerkers van „Ter visie” per communiqué veroordeeld werden, zon der dat ze persoonlijk waren gehoord. Hij beloofde dat de vakbondsbesturen hierover aanstaande maandag zouden gaan praten. ’W

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2